PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : cortex a9

ahnor
07-01-2012, 11:45
سلام بچه ها
می خواستم ببینم کسی با تراشه های کرتکس a کار کرده
آیا توی بازار پیدا میشوند
آیا تگرا 2 را میشه توی بازار پیدا کرد
اگر کسی از نحوه تهیه آنها طلاعی دارد ممنون میشه بگه
sadmonew
07-01-2012, 15:21
با سلام
دوست عزيز ميتوني بيشتر توضيح بدي كه اين تراشه پرقدرت ARM‌ براي چه كاري ميخواي استفاده كني؟
البته اين تراشه كه نه اما انواع مشابه اين وجود داره كه البته به صورت بردهاي آموزشي( يا Development) تو بازار ميتوني پيدا كني.

agape
07-01-2012, 18:50
دایی جان این میکرو رو برای چه کاری میخوای البته میکرو نیست بلکه یه CPU خیلی قدرت مند هست و ازش کار های شاقی بر میآد طبق اطلاعاتی که توسط سایت ARM در اختیار گذاشته فهمیدم که سرهت پردازش اون 2 گیگا هست و مولتی کور هست یعنی یه آیسی متشکل از 4 تا هسته آرم هست!
You can see links before reply
انرژی مصرفیشم 1.9 وات هست
اینم لینک مستقیم سایت آرم
Cortex-A9 Processor - ARM (You can see links before reply)

agape
07-01-2012, 18:51
دایی جان این میکرو رو برای چه کاری میخوای البته میکرو نیست بلکه یه CPU خیلی قدرت مند هست و ازش کار های شاقی بر میآد طبق اطلاعاتی که توسط سایت ARM در اختیار گذاشته فهمیدم که سرهت پردازش اون 2 گیگا هست و مولتی کور هست یعنی یه آیسی متشکل از 4 تا هسته آرم هست!
انرژی مصرفیشم 1.9 وات هست
اینم لینک مستقیم سایت آرم
Cortex-A9 Processor - ARM (You can see links before reply)

sigma-mx
07-01-2012, 20:44
یه تاپیک من چند روز پیش ساختم برای cortex a9 که میکروکنترلرش رو samsung ساخته بود . امکاتانش وحشتناکه ! :baad:
لینک:

Doloop
07-01-2012, 23:05
میشه گفت این سری از میکروکنترلر ها تا این لحظه پرسرعت و پیشرفته ترین میکروکنترلر های دنیا هستن که فوق العاده سریع هستن يادم نيست كجا خوندم اين میکرو OMAP4440 دارای 2 تا CPU هستن یک پردازنده با هسته Cortex (You can see links before reply)-A9 با فرکانس کاری عادی 1GhZ که وظیفه پردازش کلی رو داری و یک پردازنده DSP دیگه از سری TMS320با فرکانس کاری 530Mhz که اختصاصا برای پردازش اصوات دیجیتالی قرار گرفته است. یک قسمت مهم دیگه هم توی این میکرو قرار گرفته به نام ISP Image Signal Processor که وظیفه پردازش تصاویر رو دارد.
همچنین یک قسمت مهم دیگه هم به نامGPU داره که وظیفه رند کردن تصاویر یا ویدیو های 3 بعدی رو داشته و به زبون ساده میشه گفت یه کارت هم گرافیک هم دارد. این میکرو در جدیدترین گوشی های موبایل مثله N900 NOKIA استفاده شده که هنوز چند ماه از تاریخ تولیدش نگذشته در گوشی های سونی اریکسون هم با نام جدید ST-ERICSSON (دو تا شرکت STMICRO و ERICSSON دو تایی این میکرو رو برای گوشی های موبایل درست میکنن) هم از معماری کرتکس آ8 استفاده شده که گوشی جدید U8500 کی از اونا هستش. جالبه بدونین قیمت OMAP4440 زیاد با میکرو های ARM11 یا Cortex (You can see links before reply)-A8 تفاوت اون چنانی نمیکنه
البته تو ايران پردازنده خالي گيرت نمياد مگر...

ahnor
08-01-2012, 10:25
سلام
ممنون از پاسخ هاتون ولی من فکر میکنم بشه توی موبایل فروشی ها پیداشون کرد
امروزه موبایل ها توی مرز فناوری هستند
اون تایپیکی هم که دوستمون اشاره کرد یکی از همین پردازنده های سری کرتکس a آرم هستند اخیرا هم سامسونگ داره مدل 5220 رو میزنه با دو هسته a15 که تا آخر سال میلادی توی بازار میاد تبلت های سامسونگ و تلفن ها کلکسی هم با همین پردازنده 4210 تولید میشوند
تگرا 3 هم که توی محصول جدید ایسوس منظورم تبلتش هست و اچ تی سی هست
من درام سعی میکنم ببینم توی موبایل فروشی ها میشه سی پی یو اینها رو گیر آورد من قبلا تعمیرات موبایل داشتم اونهایی که موبایل کار میکنن خیلی جلوتر از الکترونیکی ها هستن

ahnor
08-01-2012, 11:09
میشه گفت این سری از میکروکنترلر ها تا این لحظه پرسرعت و پیشرفته ترین میکروکنترلر های دنیا هستن که فوق العاده سریع هستن يادم نيست كجا خوندم اين میکرو OMAP4440 دارای 2 تا CPU هستن یک پردازنده با هسته Cortex (You can see links before reply)-A9 با فرکانس کاری عادی 1GhZ که وظیفه پردازش کلی رو داری و یک پردازنده DSP دیگه از سری TMS320با فرکانس کاری 530Mhz که اختصاصا برای پردازش اصوات دیجیتالی قرار گرفته است. یک قسمت مهم دیگه هم توی این میکرو قرار گرفته به نام ISP Image Signal Processor که وظیفه پردازش تصاویر رو دارد.
همچنین یک قسمت مهم دیگه هم به نامGPU داره که وظیفه رند کردن تصاویر یا ویدیو های 3 بعدی رو داشته و به زبون ساده میشه گفت یه کارت هم گرافیک هم دارد. این میکرو در جدیدترین گوشی های موبایل مثله N900 NOKIA استفاده شده که هنوز چند ماه از تاریخ تولیدش نگذشته در گوشی های سونی اریکسون هم با نام جدید ST-ERICSSON (دو تا شرکت STMICRO و ERICSSON دو تایی این میکرو رو برای گوشی های موبایل درست میکنن) هم از معماری کرتکس آ8 استفاده شده که گوشی جدید U8500 کی از اونا هستش. جالبه بدونین قیمت OMAP4440 زیاد با میکرو های ARM11 یا Cortex (You can see links before reply)-A8 تفاوت اون چنانی نمیکنه
البته تو ايران پردازنده خالي گيرت نمياد مگر...

بله Ti داره omap5 رو هم با دو هسته ی a15 میزنه اینها همه soc هستن System on Chip
یک چیزی فراتر از میکروکنترلر دارای سیستم جی پی اس دیکدر صدا و تصویر با قابلیت فول اچ دی جی چی یو های هشت هسته ای و دارای انواع خروجی ها یک چیزی منل سندی برج یا ایو وی بریج اینتل البته فقط در قرار دادن سی پی یو و جی پی یو کنار هم وگرنه خیلی امکانات گسترده داره که دلیل اصلی استفاده در موبایل ها همین است

sigma-mx
08-01-2012, 12:15
اونی که تو موبایل فروشی پیدا کنی دیگه از این footprint ها نیست . تو خانواده QFN هست که پایه هاش از زیره ! لحیم کردن اونا خودش یه داستان داره !

ahnor
08-01-2012, 15:49
اونی که تو موبایل فروشی پیدا کنی دیگه از این footprint ها نیست . تو خانواده qfn هست که پایه هاش از زیره ! لحیم کردن اونا خودش یه داستان داره !
فکر نکنم ازفوت پرینتی های اینها باشه این ها همه برای موبایل و تبلت تولید میشن
در ضمن من که گفتم کارم موبایل بوده لحیمش هم می کنیم برد هم میشه برای اون ها زد

sigma-mx
08-01-2012, 16:00
اگه بشه استفاده کرد ، مگه ما بدمون میاد !! :018:

ahnor
08-01-2012, 19:14
اگه بشه استفاده کرد ، مگه ما بدمون میاد !! :018:
شدن که میشه من فعلا دارم گوشی هایی که پردازنده آنها از هسته ی a9 استفاده کردن لیست میکنم اما استفاده از پردازنده های شرکت های سامسونگ و اپل سخت تره چون اونها حتی هسته های پردازنده و دستوراتش رو برای خودشون شخصی سازی کردن استفاده از پردازنده های انویدیا و تگزاس بهتره هر چند که کمیاب تره بهترین راه استفاده چند باره برای اینها اینه که برایشان برد بزنی که به دفعات بشه استفاده کرد وگرنه استفاده از اونها مشکل میشه و برای هر بار باید پایه سازی بشوند و امکان از دست رفتن پردازنده وجود داره

armstk
08-01-2012, 21:23
سلام

فقط اینو بگم که به هیچ وجه به این فکر نکنین که راه اندازی یک میکرو omap3530 با هسته cortex-a8 معمولی هست ! خیلی خیلی فرق داره با هسته های cortex-m3
و اگر بخاین این برد ها رو خودتون از 0 بسازین واقعا هزینه بالایی داره

فقط بهتون قیمت 2 جزو اصلیش رو بهتون میدم خودتون یه حساب سر انگشتی بکنین

چیپ omap3530 قیمت --------------------- 120 هزارتومن
برد 4 رو متالیزه اندازه 10*10 ----------------- 400 هزارتومن
تازه این قیمت ها رو من حدود 2 ساله پیش گرفته بودم !!! که الان با این قیمت دلار حتما 2 برابری شده
اون زمان برد omap3530 حدودا 240 تومن بود !

من که میگم کلا انقدر جو گیر نشیم , همین که میتونیم با هسته cortex-m3 هم کار کنیم عالیه
و همیشه سر بلند هستیم به نسبت اون کسی که داره با Avr کار میکنه

armstk
08-01-2012, 21:23
سلام

فقط اینو بگم که به هیچ وجه به این فکر نکنین که راه اندازی یک میکرو omap3530 با هسته cortex-a8 معمولی هست ! خیلی خیلی فرق داره با هسته های cortex-m3

تازه این قیمت ها رو من حدود 2 ساله پیش گرفته بودم !!! که الان با این قیمت دلار حتما 2 برابری شده

من که میگم کلا انقدر جو گیر نشیم , همین که میتونیم با هسته cortex-m3 هم کار کنیم عالیه

ahnor
08-01-2012, 21:47
سلام

من برد پردازنده های سامسونگ 4210 و دیدم 199 دلار زده من omapo کرتکس a8 رو دارم ولی با هاشون کار نکردم من با پردازنده های کرتکس A کار نکردم و ایجاد چالش همیشه لذت بخشه و کلنجار رفتن با اون همین طور یک تجربه گرانبها از نظر من ارزش ور رفتن رو داره

armstk
08-01-2012, 23:55
مهندس شما از کدوم مدل برد هایی omap رو داری؟؟
چند گرفته بودی؟

Doloop
09-01-2012, 01:37
همیشه سر بلند هستیم به نسبت اون کسی که داره با Avr کار میکنه

دمت گرم حالا به ما تیکه میندازی:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Black-Black
30-01-2012, 11:10
به نظر شما بهتر نیست که عوض این که بریم میکرو کنترلر های خرکی بیاریم کلی خرجشون کنیم بشینیم باهم طریقه ساخت سیستم های توزیع شده توسط دو یا چند تا میکرو کنترلر m3 رو یاد بگیریم؟

armstk
30-01-2012, 13:29
به نظر شما بهتر نیست که عوض این که بریم میکرو کنترلر های خرکی بیاریم کلی خرجشون کنیم بشینیم باهم طریقه ساخت سیستم های توزیع شده توسط دو یا چند تا میکرو کنترلر m3 رو یاد بگیریم؟
حقیقتش مهندس اصلا امکان پذیر نیست که ما بیایم با یه میکرو BGA بشینیم کار کنیم ! خودتون هم میدونین که میکرو هایه بالاتر از cortex-m همشون bga هستن و بدون برد 4 لایه هم نمیشه روتش کرد.
قیمت برد 4 لایه 10*10 سانت هم که من قیمت کردم جدیدا , حدود 170 تومن بود (فقط 1 دونه برد)

پس با این وضعیت عقل میگه که باید سراغ میکرو هایی بریم که اولا بشه با برد 2 لایه متالیزه راش انداخت ثانیا هم یه سیستم عامل بلادرنگ پورت شده هم قبلا براش نوشته باشن
من که با اصل حرف شما موافق هستم

پس میفهمیم که خرید برد های پیشرفته ای با میکرو هایی مثله omap خیلی به صرفه تره و اگر بخایم خودمون براش برد بزنیم واقعا حماقته , ما که پشتیبان د*و*ل*ت*ی نداریم و باید از جیب خرج کنیم
و من سر انگشتی میگم فقط برای راه اندازی یه برد S3C2440 حداقل 1 تومن باید خرج کنیم در صورتی که برد های Frindlyarm حدود 200 تومنه

Black-Black
30-01-2012, 19:58
حقیقتش مهندس اصلا امکان پذیر نیست که ما بیایم با یه میکرو bga بشینیم کار کنیم ! خودتون هم میدونین که میکرو هایه بالاتر از cortex-m همشون bga هستن و بدون برد 4 لایه هم نمیشه روتش کرد.
قیمت برد 4 لایه 10*10 سانت هم که من قیمت کردم جدیدا , حدود 170 تومن بود (فقط 1 دونه برد)

پس با این وضعیت عقل میگه که باید سراغ میکرو هایی بریم که اولا بشه با برد 2 لایه متالیزه راش انداخت ثانیا هم یه سیستم عامل بلادرنگ پورت شده هم قبلا براش نوشته باشن
من که با اصل حرف شما موافق هستم

پس میفهمیم که خرید برد های پیشرفته ای با میکرو هایی مثله omap خیلی به صرفه تره و اگر بخایم خودمون براش برد بزنیم واقعا حماقته , ما که پشتیبان د*و*ل*ت*ی نداریم و باید از جیب خرج کنیم
و من سر انگشتی میگم فقط برای راه اندازی یه برد s3c2440 حداقل 1 تومن باید خرج کنیم در صورتی که برد های frindlyarm حدود 200 تومنه

برد پیشرفته به چه کار ما میاد وقتی که نمیتونیم از مرحله برنامه نویسی گذر کنیم بریم سمت پروژه تجاری؟

ای اقا دولت ما خودش یه کاری که میخاد برای خودش انجام بده به هزار تا تحریم و فلان و بیسار کاراشو انجام میده.
من میگم ما بریم برنامه نویسیمونو کار کنیمکه بتونیم با همین هایی که تو کشور موجود داریم یا یهسری چیزیهایی که موجود نداریم و تو دنیا هست وبه درد ما میخوره حرفه ای حرفه ای شیم.

خیلی پردازنده ها هستن که تو پکیج tqfp میشه پیدا کرد قدرتشونم بالاست در حد 400-500 mips .

mohamad_940
14-12-2012, 12:40
سلام دوستان :hi:
خدا کنه یکی بخواد کد بزنه با همون مگا8 می شه
بعدم به قول یکی (آقا بحث سیاسی نکن تو دیسکو ):x
:wink:

mohamad_940
14-12-2012, 12:40
سلام دوستان :hi:
خدا کنه یکی بخواد کد بزنه با همون مگا8 می شه
بعدم به قول یکی (آقا بحث سیاسی نکن تو دیسکو ):x

sadeghbakhshi
29-04-2013, 00:13
فکر کنم کویر بتونه وارد کنه
اگر تهران هستید برید خ جمهوری پاساژ فرشته فروشگاه جهان کیت
دوتا برادر هستند مهرداد و محمد بهشون بگید برات نهایتا 10 روزه میارند چون هر هفته وارد میکنن اون هم با DHL

dariush_ab
29-04-2013, 00:34
سلام.
دوست عزیز لحیم این آی سی ها هر چند که این کاره باشید با دست ممکن نیست.
مثلا همین allwinner a10 زیرش 441 پایه در حدود1.5*1.5 داره شما چه جوری میخواین اون رو اینقدر ثابت کنین؟
تازه حالا اومدیم لحیم کردین وسط کار یک دفعه ممکنه مشکل پیدا کنه.
یا فرض رو بر این میذارم که شما برد هم براش زدید حالا کار ندارم که چند برابر تمام میشه میخواین چه کارش بکنین؟
وقتی نشه یک led رو باهاش خاموش و روشن کرد به چه درد میخوره؟
اینها open source هم که نیستن.
فقط سیستم عامل روی اونها سریعتر هست همین.
من زمانی که mk802 اومد تو سایت نگرفتم چون ریختن یک اندروید یا سیستم عامل برام جذابیتی نداشت.اندروید رو میتونستم روی ویندوز 7 خودم هم نصب کنم. ولی با اومدن کابی گرفتم چون کلی پایه وجود داشت که میشد کلی کار باهاش کرد.
باز هم صلاح خویش خود دانید.
موفق باشید.

kavir
29-04-2013, 11:54
سلام به همگی
در مورد cortex-a9 اول خودمون داریم میاریم ولی اسمش هست mk808b شاید روش ابونتو نصب بشه دو هسته ای هست و 4 هسته gpu
این بیشتر بدرد برنامه نویس هایی میخوره که صرفا یک سیستم عامل میخوان داشته باشن
و بچه های الکترونیک ه بیشتر دنبال سخت افزاری هستن خیلی کارایی نداره چون سر بسته هست
مثلا یه شرکت تعداد زیادی mk قبلا گرفت برای یک برنامه حسابداری که نوشته بودن
یا یک شرکت خیلی خیلی بزرگتر که یکی دونه همین دوهسته ای برای تست بود بهشون دادیم که اسمش بگم باورتون نمیشه برای کل نمایندگی هاشون میخواستن در سرتا سر ایران که بیشتر برای این موارد خوبه و خیلی هم خوب
بدی این فقط اینه دسترسی به GPIO ندارین ولی خودش یک سیستم عامل واقعی هست و 1.6 گیاهرتز سرعتش هست