PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : طراحی و ساخت کنترل کننده همزمان دمای داخل دستگاه جوجه کشی وسالن

raminrayat
05-01-2012, 10:34
سلام به دوستان عزیز و گلم .این پروژه کارشناسی منه با عنوان :

طراحی و ساخت کنترل کننده همزمان دمای داخل دستگاه جوجه کشی وسالن پرورش جوجه(ابعاد متوسط) توسط میکرو کنترلرAvr و مانیتورینگ وکنترل دما توسط Labview

با دقت 0.1 درجه سانتیگراد

به خاطر ارادتی که به این سایت دارم و مخصوصا کمک هایی که دوست عزیزم اقای صادق محمدی در ساخت این پروژه به من داشتند.این پروژه رو تو سایت قرار میدم
فایلهای برنامه به زبان بیسیک
فایل PCB
و فایل مانیتورینگ در کامپیوتر توسط نرم افزار Labview 2011

رو هم اضافه کردم

فایل pdf رو براتون ابلود کردم البته حجمش زیاده MB 35.64 ولی فکر کنم داشتنش خالی از لطف نباشه

لینک دانلودش اینه :
رو فایل زیر کلیک کنید تا بتونید دانلودش کنید
You can see links before reply 6SZPZAAAA5ElEQVRoge3auw6EMAxE0fz/T5uGlSggid+gvSNqzzFpPeSzGd0Ae6B35G/pY0R+0KFDhw4dOnTo0KFDhw4dOnTo0KFDhw4dOnTo0KFDhw7dQ Y+lVP/1Xr1mvbtd2317z/L8TO3QqXtKf5X+Vjejv0T/RFvQe/Vz15repV+ituj1C+xwFPQy/aZFRy/Q70PU9FS9SmGhJy2g7bfTA/W2chc9RG9u9tKdek9tAN2sd3aGyH/D6twSf9Nb5ZaUc+QSt2RdUiejz5LYcZfBuW5Jv19Pc0s6XSTJL RX0tEDvCPSOfJh+AGsrjLQMDipFAAAAAElFTkSuQmCC
project.pdf
(You can see links before reply)

agape
05-01-2012, 13:54
کار بسیار جالبی کردی دایی جان
ای کاش همه ما ایرانی ها همچین روحیه ای رو داشتم و علممون رو به اشتراک میذاشتیم

alimicro
05-01-2012, 14:57
سلام به دوستان عزیز و گلم .این پروژه کارشناسی منه با عنوان :

طراحی و ساخت کنترل کننده همزمان دمای داخل دستگاه جوجه کشی وسالن پرورش جوجه(ابعاد متوسط) توسط میکرو کنترلرavr و مانیتورینگ وکنترل دما توسط labview

با دقت 0.1 درجه سانتیگراد

به خاطر ارادتی که به این سایت دارم و مخصوصا کمک هایی که دوست عزیزم اقای صادق محمدی در ساخت این پروژه به من داشتند.این پروژه رو تو سایت قرار میدم البته تا فعلا میسپارم به دوست خوبم و مدیریت سایت تا پس از کسب اجازه اون رو رایگان تو سایت قرار بدم

سلام دوست عزیز
لطفاپسوردفایل هم قراردهید.باتشکر

raminrayat
05-01-2012, 15:11
به روی چشم بنده هم منتظرم ! به زودی این کار رو میکنم و پسورد فایل ها رو قرار می دم

sadmonew
05-01-2012, 20:53
با سلام
دوست عزيز رامين جون!:hi:
خواهش ميكنم كه اينقدر به من لطف داري. تلاش خودت بود. من فقط راهنمايي كردم. اگه خودت صلاح ميدوني پسورد رو بذار. از نظر من مساله اي نيست.
راستي بابت اينكارت كه ميخواي رايگان اينجا قرار بدي ازت ممنونم. اميدوارم هميشه تو كارات و البته تو تمام زندگي موفق باشي.

raminrayat
06-01-2012, 18:22
سلام به دوستان ببخشید که دیر شد حالم بد شده بود بدجوری تب و لرز کرده بودم. ممنونم صادق جان از لطفت.
بسورد فایل های بالا رو همون بالا قرار دادم. از http شروع میشه تا 16

در ضمن فایل ها رو دوباره ابلود کردم دیگه بسورد ندارن
:hi:

raminrayat
07-01-2012, 18:57
فایل رو به فرمت pdf هم ابلود میکنم چون فونها تو فایل word تغییر کرده البته حجمش زیاد میشه.واسه دوستانی که مثل من سرعت دانلودشون به طور متوسط ۱۰۰ هست فکر نکنم خالی از لطف باشه

مثل اینکه دیگه نمیتونم فایلی ابلود کنم اخه از ۲۰ مگ محدودیتی که سایت ایران میکرو به همه و من داده همش ۱.۴ مگابایت برام باقی مونده .حالا باید چیکار کنم؟

raminrayat
08-01-2012, 21:02
با سلام مجدد و تشکر از راهنمایی مدیریت سایت.فایل pdf رو براتون ابلود کردم البته حجمش زیاده MB 35.64 ولی فکر کنم داشتنش خالی از لطف نباشه

لینک دانلودش اینه :
رو فایل زیر کلیک کنید تا بتونید دانلودش کنید

project.pdf (You can see links before reply)

موفق و بیروز باشید

sky_man847
09-05-2012, 11:19
با عرض سلام به استادان ارجمند.ممنون ازاطلاعات خوبتون که در اختیارمون قرار میدهین
با عرض ÷وزش میتونین در ساختار مکانیکی بهم توضیحات بیشتری بدین (در حد 10عدد)
ممنون میشم

sky_man847
13-05-2012, 02:08
ببخشین اگه زیاد درخواست میکنم.میشه لطف کنین.پروتیوس مدار رو در اختیارم بزارید.تو عکسش خوب معلوم نیس.ممنون

raminrayat
22-05-2012, 16:20
سلام به اقای sky_man847 و سایر دوستان عزیز این فایله پروتئوسه البته کامل نیست امیدوارم مفید واقع بشه
فیل لبویو هم اگه اشتباه نکنم ورژن 8.5 هم میتونه بازش کنه .من چون رو سیستمم فعلا لبویو نصب نیست تست نکردم .امری باشه در خدمتم

raminrayat
22-05-2012, 17:33
قسمتهای مکانیکی دستگاهی که من ساختم کاملا ارزونو دم دستیو سادست
از یک یخچال سوخته
8 سینی تخم مرغ
یک موتور گیربکس دار دور پایین 12 ولت برای انحراف 40 درجه ایه سینیها
دوتا سویچ برای اینکه انتهای انحراف سینیها به میکرو اعلام بشه
که میتونید تایم 3 الی 4 ثانیه بدید موقع چپگرد راستگرد شدن سینیها به جای اینکه از سویچ استفاده کنید
هیترش هم از یک فن بزرگ کامیوتر و 3 المنت 220 ولت که من اونارو به جای 220 ولت به 50 ولت ac وصل کردم
برنامه رو هم باید برای چپگرد راستگرد به میکرو اضافه کنید
البته شما اگه میخواید میتونید خیلی بهتر از این بسازید.من نخواستم خیلی پیچیده بشه
از طرفی از وسایل دم دستم استفاده کردم.مطمئنا خیلی بهتر از این هم میتونید درست کنید.

این عکس از نمونه ی اولیه و بسیار ساده ی این دستگاهه

بازم سوالی باشه در خدمتم
You can see links before reply

raminrayat
23-05-2012, 11:32
سلام .فایل pcb رو که نام قطعات روش نوشته رو به درخواست دوست عزیزم اماده کردم اگه چیزی رو فراموش کردم اطلاع بدید تا اصلاح کنم
ورژن پروتئوس من 7.10 هست امیدوارم با ورژن شما باز بشه.

morteza_rk
26-05-2012, 13:08
سلام

مهندس raminrayat هل کجایی؟ بچه ی شمال که هستی ، حالا مرزیکلا کجاست؟ فکر می کنم غرب استان مازندران یا شرق گیلانه! نه؟

به حیاطتون حال کردم دادا ، خدائیش هیچ جا شمال نمیشه.

raminrayat
29-05-2012, 06:55
سلام اقا شرمنده هیشکدوم وا نشد

دوست عزیزم ورژن پروتئوستون باید 7.10 باشه تا فایل ها باز بشه .

برید به این صفحه و دانلودش کنید

You can see links before reply

mv60
11-12-2012, 01:29
سلام out 1 تا out 4 واسه جیه ؟

mv60
24-01-2013, 01:31
سلام بچه ها تو رو خدا کمکم کنید من تا یجایی از این مدار پیش رفتم ولی بقیش موندم کمکم کنید

m123456
23-02-2013, 17:08
با سلام فراوان
ممکن است در مورد مانیتورینگ در کامپیوتر توسط نرم افزار Labview 2011 اگر فایلی دارید بگذارید
ممنون

raminrayat
04-03-2013, 00:49
سلام دوس عزیز.شرمنده تازه از خدمت سربازی برگشتم البته فقط واسه مرخصی
فایلی که میخواید تو پست اول این صفحه گذاشته بودم میتونید از اونا استفاده کنید
رو لینک پایین(ایران میکرو) کلیک کن

ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

HGH
08-01-2014, 12:26
با سلام خدمت آقا رامین :hi:
انشا الله که سربازی تون تمام شده!!:wink:اگه نشده انشاالله به خوشی بگذره!:0013:
میدونم خیلی وقته که به این جا سر نمی زنی ولی اگه گذرت خورد جواب سوالامو بدید :roll:
اول می خواستم اگه امکانش وجود داره یه عکس یا فیلم از این برد قرار بدید!:mrgreen:
دوم من آشنایی زیادی با الکترونیک ندارم ولی با استفاده از توضیحات تو اقدام به ساخت کردم ولی الان وقتی مدار رو می خوام راه اندازی کنم مقاومت 18 اهم می سوزه ونمی دونم مشکل از چیه وچه جوری باید رفعش کنم!اگه راهنمایی کنید ممنون میشم!:(البته اون مقاومت آجری رو 0.015 گرفتم!!!
سوم اگه یه توضیح کامل بدید بد نیست چون قطعات نوشته شده روی pcb بردی که ارائه کرده بودید با لیستی که داده بودید متفاوته!

آقا ممنون میشم اگه کمکم کنید چون تو منطقه ی ما این قطعات پیدا نمیشه به مکافاتی از جا های دیگه گیرشون آوردم و برای من هزینه بر بود نزارید این جوری اولین شکستمو تجربه کنم! خواهشا!!!:(

HGH
09-01-2014, 16:13
یکی نیست جواب گو باشه!!!

raminrayat
14-01-2014, 23:04
ببخشید فینگیلیش نوشتم حواسم نبود
فیلم هایی که از مدار گرفتم و عملکرد مدار تو کامپیوتر شخصیم تو شماله ولی من یه مدته که تهرانم
ایشا... حدودای 20 بهمن میام خدمت شما دوستای خوب و مطالبو خواسته هاتون رو رسیدگی میکنم
بازم ازین که این یه ماه نمیتونم بیام عذر میخوام

sarbaz13
15-01-2014, 01:15
سلام
دوست عزیز از این پس لظف کنید و به فارسی بنویسید.

raminrayat
15-01-2014, 23:19
سلام
دوست عزیز از این پس لظف کنید و به فارسی بنویسید.

عذر میخوام اصلا حواسم نبود.اصلاحش کردم

HGH
16-01-2014, 15:59
سلام آقا رامین :hi:
ببخشید من سوالامو زود طرح می کنم چون قراره برم دانشگاه برا خوابگاه از این جور چیزا!انشا الله خودم می خوام این کاره شم!!!!:018:
شاید نت تودسترسم نبود گفتم الان بذارم
اول از همه این که تو لیست قطعات یک سری قطعات هست که توی pcb جا شون مشخص نیس!!
دوم :بعضی فطعات تو pcb هست ولی تو لیست نیس !1
سوم:اون مقاومت آجریه پونزده صدمه؟
این هم عکس هایی از سوالاتم!!!
123456789951.PNG (You can see links before reply)
این از سوالات pcb
125478.PNG (You can see links before reply)
این هم مال لیست قطعات !!
Captu.jpg (You can see links before reply)
اینم که از برد !!:roll:
البته احتمال زیاد این مشکلات برای ناوارد بودن من در الکترونیک باشه و اگر راهنمایی کنید ممنون خواهم شد!!:(:)ii998)
اگر که منتاز قطعات رو یک توضیح کامل بدید خو نور الا نوره!!:0013:

raminrayat
18-01-2014, 22:23
سلام دوست من
چون یه سری توضیحات رو واسه قرار دادن تو سایت رو شکل ها و متن اضافه کرده بودم خطای تایپی داره مثل لیست قطعات
1)اون خازن همون 2200 میکرو فاراده که اشتباه تو لیست تایپ کردم
2)bc557 رو تو مدار قرار بده من تو لیست جا انداختم
3)اون مقاوت اگه میسوزه 1 واتش رو بخر و بجاش قرار بده ،نباید بسوزه .اگه بازم سوخت که بعید میدونم بهم خبر بده تا ببینم کجا رو ممکنه اشتباه کرده باشی
4)ستون های نقطه ی سمت چپ و راست میکرو مقاومت هایی هستند که عمودی قرار گرفتن واسه pull down کردن ورودی و خروجی میکرو تا پالس های سنسور رو کاملا درست دریافت کنه و l298 ها هم بی خطا خروجی میکرو رو دریافت و on , off کنند
5)max232 هم یدونه هست که اشتباه تایپ کردم
6)بله اون مقاومت 0.15 اهم هست
7)اون ذوتا LED تو خروجی مدار موازی با رله ها هستن که همزمان با روشن شدن رله ها روشن میشن تا نشون بدن که رله ها خاموش یا روشن هستن

اگه چیزیو جا گذاشتم خبر بده متاسفانه مدار در دسترم نیست تا از نزدیک ازش عکس بگیرم
موفق باشی

HGH
31-01-2014, 12:31
سلام
آقا رامین منتظر عکس ها هستم انشا الله موفق به خونه برگردی و عکسا رو برامون بذاری ممنون!

HGH
11-02-2014, 21:36
سلام
خسته نباشید
کنکور ارشد هم که موند برا 25ام انشا الله که بعد از پیروزی داخل این امتحان آقا رامین عکس های مدار رو قرار بدید همچنان منتظرم ممنون از صبرتون بابت خواسته های من!!

raminrayat
22-02-2014, 21:33
سلام .شرمنده دیر اومدم.دارم یه جوجه کشی کاملا اتوماتیک میسازم.سعی میکنم تو این چند روز سوالای این بخش رو جواب بدم

raminrayat
01-03-2014, 22:07
با سلام خدمت آقا رامین :hi:
انشا الله که سربازی تون تمام شده!!:wink:اگه نشده انشاالله به خوشی بگذره!:0013:
میدونم خیلی وقته که به این جا سر نمی زنی ولی اگه گذرت خورد جواب سوالامو بدید :roll:
اول می خواستم اگه امکانش وجود داره یه عکس یا فیلم از این برد قرار بدید!:mrgreen:
دوم من آشنایی زیادی با الکترونیک ندارم ولی با استفاده از توضیحات تو اقدام به ساخت کردم ولی الان وقتی مدار رو می خوام راه اندازی کنم مقاومت 18 اهم می سوزه ونمی دونم مشکل از چیه وچه جوری باید رفعش کنم!اگه راهنمایی کنید ممنون میشم!:(البته اون مقاومت آجری رو 0.015 گرفتم!!!
سوم اگه یه توضیح کامل بدید بد نیست چون قطعات نوشته شده روی pcb بردی که ارائه کرده بودید با لیستی که داده بودید متفاوته!

آقا ممنون میشم اگه کمکم کنید چون تو منطقه ی ما این قطعات پیدا نمیشه به مکافاتی از جا های دیگه گیرشون آوردم و برای من هزینه بر بود نزارید این جوری اولین شکستمو تجربه کنم! خواهشا!!!:(

سلام دوست من .یکی از علت های سوختن اون مقاومت اشتباه بستن جهت دیودهای خروجیه که عکس درستشو تو پیوست میزارم

HGH
07-03-2014, 22:36
سلام
ممنون از پاسخ گویی شما اقا رامین :hi:
انشا الله عکس های دیگه ای هم از پروژه کامل شده ی خودتون نیز قرار بدید خیلی ممنون میشم!!!:0013:

HGH
15-03-2014, 13:22
سلام آقا رامین
مثل این که فقط من و شما اینجا بودیم که فک می کنم شما هم دیگه حوصله ی اینجا رو نداری !؟
یا بهتر بگم حوصله ی سوالات زیاد و بی مورد(به خاطر بی تجربه بودنم) منو ندارید!!
ولی اگه خواستید سری بزنید من همچنان منتظر عکس هایی از مدار کامل شده ی خودتون هستم!!
پ-خ دادم اگه خواستید اونجا هم نظرتون رو بذارید ممنون میشم!!

raminrayat
16-03-2014, 09:53
سلام آقا رامین
مثل این که فقط من و شما اینجا بودیم که فک می کنم شما هم دیگه حوصله ی اینجا رو نداری !؟
یا بهتر بگم حوصله ی سوالات زیاد و بی مورد(به خاطر بی تجربه بودنم) منو ندارید!!
ولی اگه خواستید سری بزنید من همچنان منتظر عکس هایی از مدار کامل شده ی خودتون هستم!!
پ-خ دادم اگه خواستید اونجا هم نظرتون رو بذارید ممنون میشم!!

سلام دوست عزیز این چه حرفیه.یکم سرم شلوغ بوده به خاطر ساخت یه دستگاه جوجه کشی کاملا جدید و فول اتومات
مداری رو که تهیه کرده بودم واسه دانشگاه بود یه سری عکس ازش دارم اما چون مدار اصلی رو به دانشگاه تحویل دادم عکس جدید نمیتونم ازش داشته باشم
فک میکردم مشکلت با تعویض دیودها عوض شده
بگو چجور عکسی لازم داری تا بگردم بین عکسا اگه بود برات بزارم یا اگه مدارت مشکلی داره بگو تا بتونیم درستش کنیم

raminrayat
25-03-2014, 14:04
سلام به دوستان عزیز
حدود 19 روز پیش اقدام به ساخت نمونه جدید و کاملا پیشرفته دستگاه جوجه کشی کردم
که فوق العاده از نمونه قبلی بهتر و قابل اطمینان تره
تحت هیچ عنوان هنگ کردن تو ش اتفاق نمیفته
میزان دما و رطوبت رو به ترتیب با 0.1 درجه سانتیگراد و 0.1 % تنظیم میکنه
چرخش تخم ها با زاویه 40 درجه و کاملا عالی انجام میشه
فعلا از تاریخ 16 بهمن 92 تعدادی تخم مرغ و غاز جهت تست دستگاه قرار دادم
دستگاه ظرفیت 175 تخم غاز 350 تخم مرغ رو داره
ایشا... تو این دوسه روز نتیجه بازدهی تخم مرغها مشخص میشه
و به اطلاع عزیزان میرسونم

dariush_ab
25-03-2014, 22:35
میزان دما و رطوبت رو به ترتیب با 0.1 درجه سانتیگراد و 0.1 % تنظیم میکنه

برای رطوبت همان 1 درصد هم کفایت می کند .دما هم بهترین دستگاهها دارای دقت 0.1 فارنهایت هستند البته به دلیل داشتن سیستم کنترلی pid دما در 90 درصد کاملا ثابت است.
موفق باشید.

raminrayat
26-03-2014, 02:33
از سنسور sht 11 استفاده کردم که این دقت در دما و رطوبت رو میده
واسه المنتش و هیترش هم از نوع دست ساز استفاده کردم و واسه همین بدون به کار بردن pid و مشکلات محاسبه پارامترهاش دما رو بدون اینکه موقع گرم کردن از حد مجاز حتی 0.1 درجه فراتر بره ثابت نگه میداره
بیشتر دستگاها که بیرون دیدم حتی نیاز به خروجی اضطراری هوا دارن تا موقع روشن بودن المنت دما یهو نره بالاتر از دمای ست پوینت
مطمنا pid روش بهتریه
اما من ازین روش استفاده کردم چون با pid بلد نبودم

HGH
26-03-2014, 14:56
سلام آقا رامین
جالبه !!
این پروژه جدیده رو هم قرار می دی؟؟؟ (اون قبلی رو از اونجا که خودم تازه کارم نتونستم راه اندازی کنم دلیلشم نمی دونم فقط می دونم که مقدار مقاومت 5وات رو اشتباه گرفتم و هنوز موفق به تهیه اش نشدم!!)
انشالله موفق باشی

raminrayat
26-03-2014, 15:35
سلام دوست عزیز.احتمال اینکه تو سایت قرارش بدم کمه

چون ممکنه با یکم ارتقاع بزارمش برای فروش

اگه هنوز نتونستی قبلی رو راه اندازی کنی مشکلاتی که الان باهاش مواجهی رو اینجا بگو تا باهم حلش کنیم

sobhan537
27-03-2014, 04:12
آقا ببخشید یه سوال داشتم: درِ یخچاله همیشه بازه؟ یا بسته است؟ اگه بستست چطوری تحویه اش تامین میشه؟

raminrayat
27-03-2014, 10:30
اولین جوجه امروز صبح به دنیا اومد:wink:
در یخچال تقریبا همیشه بستست غیر از مواقعی که خودم بهش سر میزدمو باز میکردمش واسه چند ثانیه اما برای تهویه
پایین یخچال و بالای یخچال سوراخ تقریبا با قطر 8 سانت قرار دادم که خروجی هواش قابل تنظیمه (دستی)

HGH
27-03-2014, 12:44
سلام دوست عزیز.احتمال اینکه تو سایت قرارش بدم کمه

چون ممکنه با یکم ارتقاع بزارمش برای فروش

اگه هنوز نتونستی قبلی رو راه اندازی کنی مشکلاتی که الان باهاش مواجهی رو اینجا بگو تا باهم حلش کنیم
سلام
خوب پس برمیگردیم سراغ همون اولیه!!
می دونی آقا رامین یه لقمه بزرگ تر از دهنم برداشتم تو گلوم گیر کرده !!!:cry:lov: :( اما پشیمونی در کار نی8O:):mrgreen: پس ...........!!نمی دونم چی کار کنم!!!cry::(چون:اینجا رو خوندین دیگه؟!!You can see links before reply )(پس می دونی که از تحلیل مدار و تست قطعات و عیب یابی مدار چیزی سرم نمیشه !! شما می تونی راهنمایی کنی که از کجا شروع کنم برا حل مشکل ؟؟؟:gop:
من خودم فعلا نظرم رو همون مقاومت آجری هست چون فرستادن برام و دوباره نتونستم جورش کنم یعنی: به جای 5wr15j که شما گفتی5w15rj رو برام فرستاده بود و من هم خسته شده بودم از سفارش دادن به این و اون ،همون رو برداشتم منتاژ کردم نظر شما چیه می تونه مشکل از اون باشه؟(شاهکار کردم!!)
چیا رو چک کنم احتمال داره عیب از اونا باشه؟
ممنون از صبر و حوصله تون!!!

- - - Updated - - -

اولین جوجه امروز صبح به دنیا اومد:wink:
در یخچال تقریبا همیشه بستست غیر از مواقعی که خودم بهش سر میزدمو باز میکردمش واسه چند ثانیه اما برای تهویه
پایین یخچال و بالای یخچال سوراخ تقریبا با قطر 8 سانت قرار دادم که خروجی هواش قابل تنظیمه (دستی)
مبارکه آقا !!
شیرینی نمیدی؟!!
انشاالله همه شون ازتخم در بیان!

sobhan537
27-03-2014, 12:54
مبارکه آقا!
چندتا سوال دیگه هم داشتم:
1- دمای محیط تخم مرغها باید حداکثر و حداقل چقدر باشه؟ ایده آل چقدره؟
2- اگه 2، 3 ساعت برق قطع بشه (المنت خاموش بشه) مشکلی پیش میاد؟ تا چند ساعت مجازه که برق قطع بشه؟
3- من قصد ساخت یکی رو دارم، البته کوچیک با تعداد 10، 15 تخم مرغ. به نظر شما به جای یخچال از چی استفاده کنم؟ نمیخوام حرفه های باشه، برای خودمونه، این مرغ های ما عشقی روی تخم ها میخوابن! از آخر هم 6،7 تا بیشتر تبدیل به جوجه نمیشه. میخوام همزمان با مرغ چندتا تخم توی دستگاه بذارم و جوجه ها رو بدم به مرغ که به فرزندی قبول کنه!

raminrayat
27-03-2014, 14:01
سلام
خوب پس برمیگردیم سراغ همون اولیه!!
می دونی آقا رامین یه لقمه بزرگ تر از دهنم برداشتم تو گلوم گیر کرده !!!:cry:lov: :( اما پشیمونی در کار نی8O:):mrgreen: پس ...........!!نمی دونم چی کار کنم!!!cry::(چون:اینجا رو خوندین دیگه؟!!You can see links before reply )(پس می دونی که از تحلیل مدار و تست قطعات و عیب یابی مدار چیزی سرم نمیشه !! شما می تونی راهنمایی کنی که از کجا شروع کنم برا حل مشکل ؟؟؟:gop:
من خودم فعلا نظرم رو همون مقاومت آجری هست چون فرستادن برام و دوباره نتونستم جورش کنم یعنی: به جای 5wr15j که شما گفتی5w15rj رو برام فرستاده بود و من هم خسته شده بودم از سفارش دادن به این و اون ،همون رو برداشتم منتاژ کردم نظر شما چیه می تونه مشکل از اون باشه؟(شاهکار کردم!!)
چیا رو چک کنم احتمال داره عیب از اونا باشه؟
ممنون از صبر و حوصله تون!!!

- - - Updated - - -

مبارکه آقا !!
شیرینی نمیدی؟!!
انشاالله همه شون ازتخم در بیان!

سلام داداش ممنون
الان یه چی بگم داغ میکنی
اگه این همه مدت فقط به خاطر اون مقاومته کم اهم منتظر فرج بودی بهم میگفتی تا بهت یه کار بهتر بگم انجام بدی
میتونستی جای اون مقاومت یه سیم بزاری ii998)

یا اگه احتمال میدی قسمت تغذیه مدارت که قسمت چپ عکسی که گذاشتم هست (اونجایی که ترانزیستور قابلمه ای mj2955 هست)
مشکل داره بیا وو یکدفعه به انتهای خروجی تغذیه ولتاژ 12 ولت رو وصل کن
اینم عکسش7418

raminrayat
27-03-2014, 14:14
مبارکه آقا!
2- اگه 2، 3 ساعت برق قطع بشه (المنت خاموش بشه) مشکلی پیش میاد؟ تا چند ساعت مجازه که برق قطع بشه؟
3- من قصد ساخت یکی رو دارم، البته کوچیک با تعداد 10، 15 تخم مرغ. به نظر شما به جای یخچال از چی استفاده کنم؟ نمیخوام حرفه های باشه، برای خودمونه، این مرغ های ما عشقی روی تخم ها میخوابن! از آخر هم 6،7 تا بیشتر تبدیل به جوجه نمیشه. میخوام همزمان با مرغ چندتا تخم توی دستگاه بذارم و جوجه ها رو بدم به مرغ که به فرزندی قبول کنه!

سلام داداش .تشکر
1)زیر مرغ من اندازه گرفتم 40 درجه بود .اما طبق گفته ی همه ی پرورش دهنده های مرغ و اطلاعاتی که راجع به دستگاههای جوجه کشی دیگه دارم و خودم هم رعایت کردم دما بین 37.5 تا 37.7 تنظیم باید بشه
2)اینکه المنت قطع بشه یا اصلا برق بره بستگی به میزان عایق بودن دستگاهتون داره.تو نمونه ی اولی که من ساخته بودم اگه درست یادم باشه اینجا نزدیک به 10 ساعت شایدم بیشتر برق رفتو نیومد اما خدارو شکر چیزی نشد
اگه بتونی سیستمی درست کنی که دریچه های تهویه هوا رو این مواقع سریع ببندن یا خودت متوجه شیو ببندی تا چند ساعتی گرما رو میتونه نگه داره وو مشکلی پیش نمیاد. همونطور که خانم مرغه هر روز دوبار میره بیرون غذا بوخوره وو تخماش یخ میکنن اما بازم تخماش درمیان
3) اگه توی اتاق میخوای نگه داشته باشیو دماش معتدل هست با کارتن چندلایه هم میشه که من پیشنهاد نمیکنم
اگه میخوای خوب درست کنی میتونی از تخته های نازک و پهنی که واسه در استفاده میشه بگیرو بینش رو یونولیت بزار یا اصلا دولایه بزار و بینشون هیچی نزار.ولی پیشنهاد بهتر من اینه که بری ازین یخچالای کوچولوی خراب بگیری قیمتش فک نکنم 10 تومن بیشتر باشه.البته اگه طرف با انصاف باشه

- - - Updated - - -

راستی رطوبت فوق العاده مهمه اگه نمیخوای خیلی خرج کنی یه کاسه اب بزار جلوی فن و توش پارچه پشمی یا جنس حوله ای نصفشو بزار توی اب نصفش بیرون باشه تا رطوبت رو تامین کنه.واسه چرخشش هم باز اگه نمیخوای خرج کنی بهتره روزی چندبار پشتو روش کنی

dariush_ab
27-03-2014, 14:55
مبارکه آقا!

با سلام.
دوستان لطف کنید توجه کنید که اینجا فروم الکترونیک هستش نه جوجه کشی! لطفا در صورت علاقه یک تاپیک در بخش گفتگوی آزاد با نام دستگاه جوجه کشی ایجاد کنید.من هم فرصت کنم سعی می کنم تجربه 10-15 ساله خودم رو در این زمینه در اختیار دوستان علاقه مند قرار بدهم.این بخش هم در مورد همان سنسور و ... می تواند ادامه پیدا کند.
در ضمن سوالات شما جای بحث فراوان دارند و صرف باز شدن جوجه نمی تواند معیار خوبی برای دستگاه باشد.مهمتر کیفیت جوجه هستش!
با تشکر فراوان.

raminrayat
27-03-2014, 15:28
با سلام.
دوستان لطف کنید توجه کنید که اینجا فروم الکترونیک هستش نه جوجه کشی! لطفا در صورت علاقه یک تاپیک در بخش گفتگوی آزاد با نام دستگاه جوجه کشی ایجاد کنید.من هم فرصت کنم سعی می کنم تجربه 10-15 ساله خودم رو در این زمینه در اختیار دوستان علاقه مند قرار بدهم.این بخش هم در مورد همان سنسور و ... می تواند ادامه پیدا کند.
در ضمن سوالات شما جای بحث فراوان دارند و صرف باز شدن جوجه نمی تواند معیار خوبی برای دستگاه باشد.مهمتر کیفیت جوجه هستش!
با تشکر فراوان.

با تشکر از شما.حق با اقا داریوش هست.اگه میخواید دستگاه جوجه کشی خونگی بسازید بحث ساخت دستگاه جوجه کشی رو ازین تاپیک جدا کنید
فک کنم تجربه اقا داریوش خییلی برا هممون مفید باشه .مخصوصا که من در مورد کیفیت جوجه ها اطلاعات خاصی ندارم

تو لینک پایین در این مورد گفت و گو میکنیم

دستگاه جوجه کشی و تاثیر اون روی کیفیت جوجه ها (You can see links before reply)

HGH
27-03-2014, 19:46
الان یه چی بگم داغ میکنی
اگه این همه مدت فقط به خاطر اون مقاومته کم اهم منتظر فرج بودی بهم میگفتی تا بهت یه کار بهتر بگم انجام بدی
میتونستی جای اون مقاومت یه سیم بزاری ii998)
این که داغ کردن نداره خودم مقصرم که نگفتم شما که علم غیب نداری!! البته این کار هم جواب نداد!!

یا اگه احتمال میدی قسمت تغذیه مدارت که قسمت چپ عکسی که گذاشتم هست (اونجایی که ترانزیستور قابلمه ای mj2955 هست)
مشکل داره بیا وو یکدفعه به انتهای خروجی تغذیه ولتاژ 12 ولت رو وصل کن

این کار هم جواب نداد!!
یه سوال ،داخل این عکس می خواستم بدونم این قطعات داخل حلقه یه شماره ی1 چه قطعاتی هستن و دقیقا کارشون در این مدار چیه؟
و قسمت دو اون دو خط وسط به جایی وصل نمی شن؟؟
راستی برای منبع تغذیه بهترین پیشنهادتون جیه؟
ممنون!!!

raminrayat
27-03-2014, 20:49
این که داغ کردن نداره خودم مقصرم که نگفتم شما که علم غیب نداری!! البته این کار هم جواب نداد!!

این کار هم جواب نداد!!
یه سوال ،داخل این عکس می خواستم بدونم این قطعات داخل حلقه یه شماره ی1 چه قطعاتی هستن و دقیقا کارشون در این مدار چیه؟
و قسمت دو اون دو خط وسط به جایی وصل نمی شن؟؟
راستی برای منبع تغذیه بهترین پیشنهادتون جیه؟
ممنون!!!

1)توی حلقه ی 1 که کشیدی، اون وسطی که با مستطیل زرد مشخص شده جای پل دیود هست.واسه این قرار دادمش که اگه از مدار تغذیه قسمت چپ مدار استفاده نکردیم ،مستقیما همونجا ترانس 12 ولت رو به مدار وصل کنیم .سمت راست توی همین حلقه جای خازن 2200 میکرو الکترولیت و سمت چپی جای خازن 104 پلی استر هست
که بازم اگه از مدار سمت چپ که قسمت تغذیه مدار هست استفاده نکردی اینارو بزار

اون دوتا خط رو واسه این گذاشتم که اگه خواستیم از پایه های دیگه ی میکرو واسه ارسال به کامپیوتر استفاده کنیم راحت تر بتونیم از پایه های c.0 , c.1 به جای d.0 , d.1 استفاده کنیم

بیا یه کاری کنیم.تو به من بگو نیاز به ارتباط با کامپیوتر داری؟ اگه نداری بگو من بگم کجای مدار رو اصلا بیخیال شی تا زودتر به راه حل واسه تعمیر مدارت برسیم
در ضمن اگه یه ترانس 12 ولت و یا منبع تغذیه 12 ولت داری بهم بگو

نگا کن واسه این مدار یه منبع تغذیه ac یا dc 12 ولت نیاز داری و اگه فقط از رله ها استفاده میکنی (که بهتر هم همینکاره) ترانست نهایتا 2 امپر باشه کافیه

HGH
27-03-2014, 21:06
سلام اون سوال رو برای این پرسیدم چون داخل مداری که تو فایل پروتئوس بود این دایره اولیه وجود نداشت و مستقیم وصل شده بود درست مثل عکس زیر !! برا همین می خواستم بدونم مهم که نیست؟
خب اگه راحت تر راه می شه انداخت از اتصال به کامپیوتر صرف نظر می کنم !!
منبع تغدیه رو برای این پرسیدم که من از پاور ایفون استفاده کردم که acهست و 1 امپره!!
یه منبع تغدیه dc 12 v هم دارم که اون هم یک امپره!!! می خواستم ببینم کدوم بهتره؟؟
ممنون از پاسخ هاتون!!!

raminrayat
27-03-2014, 21:41
همون منبع تغذیه 1 امپر مناسبه

همونطور که گفتم اون قسمتی که الان نشون دادیو جاش خالیه..... بودو نبودش مهم نیست
اون قسمتی که با دو تا خط زرد مشخص کردم وصل کن و لحیم بزن
اما الان چون میخوای از اون منبع تغذیه 12 ولت 1 امپر استفاده کنی7423

فقط یه چیزاییرو قبل از تست مدار بهم بگو
1- منبع تغذیه 12 ولت 1 امپرت در برابر اتصال کوتاه خودش ولتاژ رو قطع میکنه دیگه؟ازین منبع تغذیه های معمولی نیست دیگه ؟درسته؟

ثانیا اینکه بهم بگو وقتی منبع رو به مدار وصل میکنی چه اتفاقی میفته ؟چقدر جریان میکشه؟چی داغ میکنه؟

HGH
27-03-2014, 21:52
همون منبع تغذیه 1 امپر مناسبه

همونطور که گفتم اون قسمتی که الان نشون دادیو جاش خالیه..... بودو نبودش مهم نیست
اون قسمتی که با دو تا خط زرد مشخص کردم وصل کن و لحیم بزن
اما الان چون میخوای از اون منبع تغذیه 12 ولت 1 امپر استفاده کنی7423

فقط یه چیزاییرو قبل از تست مدار بهم بگو
1- منبع تغذیه 12 ولت 1 امپرت در برابر اتصال کوتاه خودش ولتاژ رو قطع میکنه دیگه؟ازین منبع تغذیه های معمولی نیست دیگه ؟درسته؟

ثانیا اینکه بهم بگو وقتی منبع رو به مدار وصل میکنی چه اتفاقی میفته ؟چقدر جریان میکشه؟چی داغ میکنه؟
این نکته رو فراموش کردم بگم که خودتون یاد آوری کردین اون منبع 1آمپر ac دفعه ی اول مشکل نداشت اما بعد از تعویض مقاومت سوخته فیوزش سوخت بعد اون فیوز رو عوض کردم دومی هم سوخت و الان یکسره اش کردم که بازم مدار جواب نداد!!!
یعنی مشکل رو پیدا کردین ؟؟؟!!!
یه چیز دیگه اون سویچ داخل عکس که نیاز نیست دستکاری بشه؟؟

raminrayat
27-03-2014, 22:13
متوجه نشدم بلاخره منبعتون ac هست یا dc ?
منظورتون کدوم سویچه؟سویچ ریست وسط عکس یا اون سه تای سمت راست؟یا اون سویچ 3 پایه سمت راست عکس؟هرکدوم ازینارو که گفته باشین بازم نیاز به دستکاری ندارن
.تا بهم اطلاعات کافی ندی نمیتونم مشکل رو برات پیدا کنم
بهم بگو منبعت ولتاژ و جریان رو نمایش میده؟فیوز منبع تغذیت رو یکسره نکن اگرم فیوز نداری با یک رشته از سیم افشان برق جای فیوز رو به هم وصل کن
فقط یک یا دو رشته از اونهمه رشته سیم داخل سیم برق

حتما از مدارت دوتا عکس برام بزار یکی از زیر فیبر یکی از روی فیبر

raminrayat
27-03-2014, 22:25
راستی به این عکس نگا کن .اونجایی که مشخص کردمو قطع کن و اگه منبعت dc هست بدون قرار دادن پل دیود شبیه عکس قبلی 12 ولت رو با همون پلاریته وصل کن.اگه منبعت ac هست بازم اونجایی که نشون دادم حتما قطع کن و پل دیود و خازن 2200 میکرو یا یه خازن ظرفیت بالا رو طبق شکل قرار بده7424

HGH
27-03-2014, 22:26
منبع دو تا دارم هم acهم dc که هر دوتا شون یک آمپره!!هیچ کدوم هم ولتاژ و جریان رو نشون نمی ده!!
منظورم همون سه پایه بود!
چشم!!

raminrayat
27-03-2014, 22:44
پس بعد از قطع کردن اون قسمت مدار همون منبع dc رو وصل کن که دردسرش کمتره
اگه مولتی متری امپرمتری چیزی داری هم استفاده کن .
پیشنهاد میکنم اول بزار من عکسو نگاه کنم بعد تست کن مدارتو شاید جایی از مدارت اشتباه باشه
فیبر مسی مدارت رو خودت منتاژ کردی یا دادی بیرون برات از روی pcb زدن؟
منتظر عکس ها هستم با کیفیت بزار تا بتونم بهتر مدارتو چک کنم

HGH
27-03-2014, 22:49
مولتی متر هست !!
کار خودم بوده !!
باشه عکسا رو میذارم!!

HGH
28-03-2014, 21:16
سلام آقا رامین ببخشید دیر شد اینم عکس های مداری که سر هم کردم (تازه کاری !1عیب زیاد داره!!)
عکس ها از دو طرف مدار و وسط هست !!البته اون دوتا سیم رو دیشب وصل کردم ولی امتحان نکردم منتظرم فرمان بدی تا وصل کنم

raminrayat
28-03-2014, 21:44
سلام .نه اتفاقا به نظر خوب درست کردی.اگه تازه کاری که به قول بچه ها دمت گرم داری:wink:
دارم نگاه میکنم بهت خبر میدم

dariush_ab
28-03-2014, 22:23
سلام.
دوستان یک نکته :
سعی کنید به جای رله از ترایاک استفاده کنید. استفاده از رله فقط برای خروجی تایمر پیشنهاد می شود.
وقتی نمونه اول جواب گرفتید در نمونه های بعدی از ترایاک و اپتو استفاده کنید.
موفق باشید.

raminrayat
28-03-2014, 22:29
خب حالا کارایی که میگم انجام بده تا با هم قدم به قدم بتونیم به هدفمون برسیم

1)اول از همه واسه منبع تغذیت یه فیوز بزار یا همونطور که قبلا گفتم جای فیوز یه رشته سیم از رشته های سیم برق بزار
2)طبق عکسی که میزارم از فیبرت توی حلقه ی زرد رنگ اون دوتای مسیری که علامت زدم رو قطع کن
3)توی اون حلقه های قرمز رنگ چک کن ببین اتصال کوتاه بین خطها یا نقطه های انتهایی خط وجود داره یا نه.چون من نتونستم از رو عکس خوب ببینم
4)بقیه ی خطوط روی فیبرت رو هم چک کن تا مطمن شی که اتصال کوتاهی وجود نداره
5)حالا میکرو رو از برد جدا کن
6) دیود های 4 تایی که تو خروجی گذاشتی چک کن که درست گذاشتی.اگه دیدی بازم اتصالی میکنه مدارت درشون بیار
7)احتمال داره که l298 هات سوخته باشن که بعدا اونارو هم چک میکنیم
فعلا 6 تا مورد اول رو انجام بده و بزن به منبع تغذیه و نتیجه رو بهم اطلاع بده 7435

raminrayat
29-03-2014, 09:25
یه موردی رو امروز صبح از رو عکست فهمیدم که اگه درست دیده باشم و خیلی هم مهم هست طرز اتصال این قسمت از جامپر روی برد هست

به عکسی که میزارم دقت کن ببین باید عین این وصل کرده باشی که به نظر میاد اشتباه کردی.حتما اول اینو درست کن7439

HGH
29-03-2014, 11:22
یه موردی رو امروز صبح از رو عکست فهمیدم که اگه درست دیده باشم و خیلی هم مهم هست طرز اتصال این قسمت از جامپر روی برد هست

به عکسی که میزارم دقت کن ببین باید عین این وصل کرده باشی که به نظر میاد اشتباه کردی.حتما اول اینو درست کن7439
سلام
چک کردم
این جامپر درست وصل شده

6) دیود های 4 تایی که تو خروجی گذاشتی چک کن که درست گذاشتی.اگه دیدی بازم اتصالی میکنه مدارت درشون بیار

دیود ها چک شد سالم بود و درست وصل شده !ضمنا بعد از جدا کردن بخش تغذیه و استفاده از منبع تفذیه ی dc از طریق همون دوتا سیم دیگه اتصال موجود نبود:018:و lcd روشن شد :oاما چیزی نمایش نداد!!lov:مشکلی (حالا ظاهرا)پیش نیامد ومیکرو هم متصل شد و دوباره چک شد باز هم همون نتیجه! (یعنی با میکرو و بی میکرو فرقی نداره):(
یه جیز دیگه که فکرم رو مشغول کرده میکرو هست (چون اولین بارم بود که میکرو پرگرام کردم )به موفقیت پرگرام شدن شک دارم از کجا میشه به صحت انجام این کار پی برد ؟؟
واقعا ممنون از حوصله تون !!:hi:

raminrayat
29-03-2014, 11:38
سلام خیلی خوبه تا اینجاش امیدوار کنندست
خب یه کاری میکنیم
به من بگو فیوز بیت های میکرو رو واسه کریستال 11.052 تغییر دادی؟

با چی میکرو رو پروگرام کردی؟با کدوم برنامه؟

raminrayat
29-03-2014, 12:10
بهتره با برنامه ای که بهت میدم میکرو رو پروگرام کنی

usbprog (You can see links before reply)

البته اگه پروگرامرت usbasp هست
و تیکهایی که تو برنامه نشون میدم دقیا عین عکس تغییر بده
7440

HGH
29-03-2014, 13:00
مدل پرگرامرم stk500 هست!!
بابسکام پرگرام کردم !
از فایل نوشته شده ی خودتون استفاده کردم!!نمی دونستم باید فیوزبیت رو هم تغییر بدم !!
ای به چشم این دفعه با برنامه ی شما این کار رو می کنم !!!
ولی بازم یه مقدار راهنمایی می خوام !!
ببخشید این قدر سوال ها رو دیر جواب می دم!!

- - - Updated - - -

این usbprog (You can see links before reply) که قرار دادید رمز می خواد منم خودم این نرم افزار رو ندارم !!باید ورژن خاصی از این نرم افزار باشه ؟

HGH
29-03-2014, 13:09
من خودم یه ProgISP_v1.72 پیدا کردم همین خوبه یا همون ورژن 1.6.6 رو نصب کنم!!!

raminrayat
29-03-2014, 14:27
من خودم یه ProgISP_v1.72 پیدا کردم همین خوبه یا همون ورژن 1.6.6 رو نصب کنم!!!

رمزش 0000 هست اما فک نمیکنم stk500 رو پشتیبانی کنه
با همون بسکام که پروگرام میکنی اگه درست پروگرام کنی هم خوبه فقط یادت باشه فیوز بیت رو همونطور که نشون دادم تغییر بدی
-----
من هم stk500 دارم هم usbasp گرچه stk500 بهتره اما usbasp رو با usbprog خیلی راحتو قابل فهم میشه پروگرام کرد
میگم قابل فهم چون اگه تنظیمات رو بخوای تغییر بدی توی این همه چیز دم دستو اب خوردنه
و باز مطمئنا هر کدوم یه مزایایی دارن یه معایبی

منم یه نگاه به stk500 میندازم ببینم چطور میشه

اگه ProgISP_v1.72 پروگرمر stk500 رو پشتیبانی میکنه با همون پروگرم کنو فیوز بیت رو تغییر بده

raminrayat
29-03-2014, 15:18
رفتم نگاه کردم تو همون ProgISP_v1.72 ولی پروگرامر stk500 رو انگار نمیشناسه .با همون بسکام فیوزبیت رو تغییر بده وو پروگرام کن

7442
7443
7444
7445
7446

HGH
30-03-2014, 21:05
سلائم
اقا رامین یه چند روزه نت دستم نیست!
تا اینجا که گفتی درست اما این فیوز بیت ها رو چجور باید تو بسکام تغییر بدم؟یعنی کداما رو به چه صورت؟

raminrayat
30-03-2014, 23:08
سلام خیلی اومدم سر بزنم ببینم بلاخره چیکار کردی

من هیچ وقت با بسکام پروگرام نکردم
الان رفتم توی usbprog و با گذینه های فیوز بیت بسکام مقایسش کردمو تغییرش دادم

رو میکروی خودم تست کردم تا یه موقع تلفات نده:hi: که خوشبختانه میکروی پیشمرگم جون سالم به در برد.پس نگران نباش
7456

نتیجه رو اطلاع بده

HGH
03-04-2014, 23:36
سلام آقا رامین
امروز از روستا آمدم و اون فیوزبیت رو تنطیم کردم و حالا امیدم خیلی بیشتر شد !!:018:
بعد از متصل کردن میکرو به مدار LCDروشن شد و رله ها هم چند دفعه وصل شدن که نشانه خوبیه (یا شاید ادن چیزی که انتطارش می رفت )اما یه مشکل کوچولو هست اون هم این که LCD(مدلTS1620A)چیز مفهوم رو نشون نمی ده و یه تعداد حرف و شکلک نشون میده (اول HEوHEL وHEL ,بعد p.... بعد رله عمل میکنه !!)و از اون چیزی که من متوجه شدم میکرو درست و به ترتیب فرمان ها رو انجام میده اما LCD درست نمایش نمیده!! و احتمال درست نبودن ارتباط بین این دو هست یا نا مفهوم بودن متون برای میکرو ممنون میشم این آخر کار رو هم راهنمایی کنید؟؟
منتظرم!!!

raminrayat
04-04-2014, 00:57
سلام 13 رو بدر کردی :hi:ایشا... همیشه سلامتو شاد باشی
خب ببین تو میتونی یه کاری بکنی تا از ارتباط میکرو با lcd و سالم بودن هرکدوم مطمئن شی
اونم اینکه یه برنامه خیلی معمولی بنویسیو روی lcd نمایش بدی ببینی درست کار میکنه یا نه
بزار یدونه سادش رو برات بنویسم

raminrayat
04-04-2014, 01:03
$regfile = "m32def.dat"
$crystal = 11059200
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.4 , Db5 = Portb.5 , Db6 = Portb.6 , Db7 = Portb.7 , Rs = Portb.0 , E = Portb.2
Do
Cls
Locate 1 , 1 : Lcd "You can see links before reply"
Waitms 500
Loop
End

اینم فایل همین برنامه .BAS. همراه با کد هگز و..

HGH
04-04-2014, 01:03
سلام 13 رو بدر کردی :hi:ایشا... همیشه سلامتو شاد باشی
خب ببین تو میتونی یه کاری بکنی تا از ارتباط میکرو با lcd و سالم بودن هرکدوم مطمئن شی
اونم اینکه یه برنامه خیلی معمولی بنویسیو روی lcd نمایش بدی ببینی درست کار میکنه یا نه
بزار یدونه سادش رو برات بنویسم
انشا الله همه همیشه سلامت باشن به خصوص شما!!
فکر خوبیه !منتظر برنامه هستم!

HGH
04-04-2014, 01:12
چک کردم چیزی نمایش نداده !هیچی!
حالا چه باید کرد؟

raminrayat
04-04-2014, 01:17
اون پتانسیومتر کنار lcd رو چرخوندی ببینی نمایش میده یا نه؟
یه طرف کاراکترا پر میشن یه طرف دیگه نوشته هارو محو میکنه

راستی چه کریستالی تو مدارت استفاده کردی؟
توی برنامه کریستال رو 1مگا هرتز بزار و دوباره امتحان کن

HGH
04-04-2014, 02:04
اون پتانسیومتر کنار lcd رو چرخوندی ببینی نمایش میده یا نه؟
پتانسیومتر دستکاری شد اما همون مقدار نوشته ی نما خوانا هم از دست رفت!!

یه طرف کاراکترا پر میشن یه طرف دیگه نوشته هارو محو میکنه
یه چیز تو همین مایه ها میشه ولی با چند تا تفاوت که یه طرف کلمه ناقص نوشته شده و ادامه ی کلمه نیست و در طرف دیگه هیچ نیست و در موارد یزرگ شدن کلمه نمایشی یه حرف و یه شکل نا مشخص مثل چندتا خط دیده میشه به صورت یکی در میان !!!

راستی چه کریستالی تو مدارت استفاده کردی؟
همون که تو نقشه بود و در برنامه معرفی شد (11.0592mhz)

توی برنامه کریستال رو 1مگا هرتز بزار و دوباره امتحان کن
یعنی جواب خواهد داد؟؟

raminrayat
04-04-2014, 11:09
lcd دیگه ای اگه داری با اونیکی چک کن ببین مشکل از lcd هست یا نه

HGH
04-04-2014, 11:14
سلام
مشکل اینجاست که lcd دیگه ای ندارم همین رو هم به زور و با هزار بدبختی جور کردم !!!
راه ی بلدید که این lcd رو بتونم چک کنم؟
ممنون!

raminrayat
04-04-2014, 11:38
فیوزبیت میکرو رو تنظیم کن رو کریستال داخلی 1 مگاهرتز و دوباره امتحان کن

Ma3ood
04-04-2014, 11:57
سلام اقا رامین و اقای hgh عزیز بهتر هست برای ادامه و راه اندازی دستگاهتون از سرویس های چت و مسنجر استفاده کنید الان دو سه صفحه این تاپیک شده مکالمه ! اینطوری خیلی سخت میشه به جواب رسید چون جوابها و سوالاتتون در بازه های زمانی فاصله دار از هم می پرسید و چون این دستگاه را اقا رامین ساختن بهتره به طور خصوصی حل کنید و نتیجه کارتون را برای ما بگذارید .
با تشکر

raminrayat
04-04-2014, 12:22
سلام اقا رامین و اقای hgh عزیز بهتر هست برای ادامه و راه اندازی دستگاهتون از سرویس های چت و مسنجر استفاده کنید الان دو سه صفحه این تاپیک شده مکالمه ! اینطوری خیلی سخت میشه به جواب رسید چون جوابها و سوالاتتون در بازه های زمانی فاصله دار از هم می پرسید و چون این دستگاه را اقا رامین ساختن بهتره به طور خصوصی حل کنید و نتیجه کارتون را برای ما بگذارید .
با تشکر

چشم اقا مسعود حتما

HGH
04-04-2014, 14:42
با تشکر
ما هم چشم!!

- - - Updated - - -

خب حالا چه کنیم آقا رامین؟
اون آخره (فیوزبیت داخلی ....) انجام شد جواب نداد!!

raminrayat
04-04-2014, 18:00
برات تو پیغام خصوصی ایمیلمو نوشتم

sobhan537
07-04-2014, 14:43
با عرض سلام
آقا شما برای کنترل دقیق دما و رطوبت، چه سنسور دما و چه سنسور رطوبتی رو پیشنهاد میدید؟
برای رطوبت سازی، بخار سرد آب با آلتراسونیک خوبه دیگه؟

raminrayat
07-04-2014, 14:58
با عرض سلام
آقا شما برای کنترل دقیق دما و رطوبت، چه سنسور دما و چه سنسور رطوبتی رو پیشنهاد میدید؟

من قبلا برای دما از سنسور smt160 استفاده میکردم که خوب بود
الان از سنسور sht11 (دما و رطوبت) استفاده میکنم که این هم خیلی خوبه
بله بخار با التراسونیک خیلی خوب جواب میده. رطوبت روسریع به حد نرمال میرسونه

dariush_ab
07-04-2014, 15:25
با عرض سلام

رزولوشن 0.1 برای دما و 1 درصد برای رطوبت قابل قبول است در مورد accuracy هم باید با یک مرجع دقیق کالیبره شود.
سنسورهای ds18b20 و smt و سری های sht همه سنسورهای قابل قبولی هستند.
نکته دیگه اینکه شما بتونید با انتخاب هیتر مناسب نوسانات دما رو در زمان قطع و وصل به حداقل برسونید یا هم از روشهای PID استفاده کنید.

raminrayat
07-04-2014, 15:38
رزولوشن 0.1 برای دما و 1 درصد برای رطوبت قابل قبول است در مورد accuracy هم باید با یک مرجع دقیق کالیبره شود.
سنسورهای ds18b20 و smt و سری های sht همه سنسورهای قابل قبولی هستند.
نکته دیگه اینکه شما بتونید با انتخاب هیتر مناسب نوسانات دما رو در زمان قطع و وصل به حداقل برسونید یا هم از روشهای PID استفاده کنید.

چطور میشه سنسور های دما و رطوبت رو بدون داتن یه مرجع دقیق کالیبره کرد؟

dariush_ab
07-04-2014, 15:52
چطور میشه سنسور های دما و رطوبت رو بدون داتن یه مرجع دقیق کالیبره کرد؟

فکر نکنم بشه این کار رو به راحتی کرد.مراجع دقیقی که وجود دارد در آزمایشگاه و در شرایط فوق العاده کنترل شده کالیبره می شوند.

raminrayat
07-04-2014, 17:22
پس من چجوری مطمئن شم که ایا سنسورام دماو رطوبت رو درست نشون میدن یا نه؟:(

sobhan537
14-04-2014, 18:11
سلام
با توجه به ابنکه دمای هیتر سریع میره بالا و دیر میاد پایبن و همچنین بعد از خاموش کردن هیتر باز هم دماش مقداری میره بالا بعد میاد پایین، شما برای کنترل دقیق دما از چه روشی استفاده می کنید؟
اگر از pid استفاده کنیم، احتیاج به دیمر داریم. آیا شما از این روش استفاده کردید؟ یا از روش on/off ؟

raminrayat
15-04-2014, 00:25
سلام
با توجه به ابنکه دمای هیتر سریع میره بالا و دیر میاد پایبن و همچنین بعد از خاموش کردن هیتر باز هم دماش مقداری میره بالا بعد میاد پایین، شما برای کنترل دقیق دما از چه روشی استفاده می کنید؟
اگر از pid استفاده کنیم، احتیاج به دیمر داریم. آیا شما از این روش استفاده کردید؟ یا از روش on/off ؟

نخیر بنده از روش on/off استفاده میکنم .اما چون المنت رو خودم ساختم و تنظیمش کردم دما حتی بعد از خاموش شدن به سرعت پایین میاد که فقط 0.1 درجه افزایش دما وجود داره که توی برنامه طوری تنظیم کردم که دما دقیقا بین 37.5ر تا 37.7 نوسانات اروم داره و بیشتر یا کمتر از این مقدار نمیشه

dariush_ab
15-04-2014, 00:44
سلام

سلام.
شما اول از همه باید براورد کنید که چه هیتری برای دستگاهتون مناسب هستش و یک واتی رو در نظر نگیرید که زیاد بوده و دما رو به سرعت بالا ببرد.
حتی اگر می تونید المنتی در نظر بگیرید که حداکثر دماش در صورت خرابی ترموستات از 40-41 بیشتر نشود.
شما با بکارگیری یک دیمر می تونید آهنگ افزایش دما رو کنترل کنید.
در ضمن شما با بکارگیری یک الگوریتم p ساده - فقط یک p از pid - در برنامتون می تونید fluctuation رو به حداقل برسونید.
موفق باشید.

raminrayat
15-04-2014, 13:36
سلام.
شما اول از همه باید براورد کنید که چه هیتری برای دستگاهتون مناسب هستش و یک واتی رو در نظر نگیرید که زیاد بوده و دما رو به سرعت بالا ببرد.
حتی اگر می تونید المنتی در نظر بگیرید که حداکثر دماش در صورت خرابی ترموستات از 40-41 بیشتر نشود.
شما با بکارگیری یک دیمر می تونید آهنگ افزایش دما رو کنترل کنید.
در ضمن شما با بکارگیری یک الگوریتم p ساده - فقط یک p از pid - در برنامتون می تونید fluctuation رو به حداقل برسونید.
موفق باشید.

سلام داریوش جان ممنون از راهنماییت.من با هیترو اینها مشکل ندارم فقط الان تنها شکم روی درست نشون دادن مقادیر دما هست.من نمیدونم دمایی که دارم میخونم واقعا دمای حقیقی هست یا خیر.واسه تست صحت عملکرد سنسور نیاز به یه سنسور یا مدار مرجع دارم اما دم دستم نیست
این رو لطفا راهنمایی کنید

sobhan537
15-04-2014, 15:39
چون المنت رو خودم ساختم و تنظیمش کردم دما حتی بعد از خاموش شدن به سرعت پایین میاد که فقط 0.1 درجه افزایش دما وجود داره
مهندس میشه راهنمایی کنی چطوری همچین المنتی رو ساختی؟ ولتاژش چنده؟

raminrayat
15-04-2014, 16:37
من توی یه محفظه ی جنس کابینت از اجرا و پایه های المنت بخاری برقی استفاده کردم
اما از خود المنت های بخاری برقی استفاده نکردم بلکه اتفاقا سیم هاشو از دور اجر المنت کندمو انداختم دور و به جای اینکه المنت دیگه ای که خریدم رو دور اجر یا سفال المنتای بخاری برقی بپیچم
از اجر ها فقط واسه نگهدارنده استفاده کردم
مطمنا راههای دیگه ای هم وجود داره که بهتر باشه بزار نقاشیش رو برات بکشم یا اصلا میرم پایین از توی دستگاهم برات عکسشو میگیرم

raminrayat
15-04-2014, 16:44
7554

اینم عکسش.توش مشخصه پشتش فن قرار دادم و المنتهای فنری رو که هرکدوم 1000 واته باهم چندتاشونو سری کردم و واتشونو پایین اوردم فک کنم تقریبا 300 وات بشه در کل و به برق 220 خودمو متصلش کردم

sobhan537
15-04-2014, 18:28
ممنون مهندس بابت عکس و راهنمایی هات...
اون فنرهایی که دور آجرها پیچیدید، المنت چی هستن؟ فکر میکنم مال اتو باشن؟ درسته؟

dariush_ab
15-04-2014, 19:32
سلام داریوش جان ممنون از راهنماییت.من با هیترو اینها مشکل ندارم فقط الان تنها شکم روی درست نشون دادن مقادیر دما هست.من نمیدونم دمایی که دارم میخونم واقعا دمای حقیقی هست یا خیر.واسه تست صحت عملکرد سنسور نیاز به یه سنسور یا مدار مرجع دارم اما دم دستم نیست
این رو لطفا راهنمایی کنید

سلام.
خواهش میکنم.
من گفتم مهندس!
شما باید از ترمومتری که روش نوشته accuracy +-0.1 استفاده کنید.
یک زمانی من یک مدل خریده بودم خودکاری بود و فارنهایت هم داشت خیلی خوب بود .احتمالا برق صنعتی ها داشته باشن.
اگر از اونها پیدا نشد یک عدد تب سنچ بگیرید اونها هم +-0.1 هستن ولی خوب دما بالا میره آخرش خاموش میشه و این مشکل رو داره.یعنی نمیتونید دما رو مداوم مانیتور کنید.
یک معیار تجربی هم زمانی که مرغ تخم میکند اگر چند لحظه بعد تخم رو تو دستتون بگیرید دمای درست رو نشون میده که این باید دستتون بیاد.
افراد حرفه ای از روی جوجه می فهمند که دما چقدر بالا بوده یا پایین!
موفق باشید.

raminrayat
15-04-2014, 20:50
ممنون مهندس بابت عکس و راهنمایی هات...
اون فنرهایی که دور آجرها پیچیدید، المنت چی هستن؟ فکر میکنم مال اتو باشن؟ درسته؟

خودمم نمیدونم المنت چی هستن اما بیشتر به المنت سشوار شبیهن
تو مغازه ی پیمان الکترونیک دیدم گفت المنت 1000 واته دونه ای 1000 تومن بود منم دیدم به کارم میاد خریدمش

HGH
26-05-2014, 16:51
با سلام خدمت آقا رامین و بقیه دوستان
می خواستم ببینم برای ساخت رطوبت چه پیشنهادی دارید برا این مورد هم اگه راهنمایی کنید ممنون میشم!!!

HGH
26-05-2014, 21:57
من قبلا برای دما از سنسور smt160 استفاده میکردم که خوب بود
الان از سنسور sht11 (دما و رطوبت) استفاده میکنم که این هم خیلی خوبه
بله بخار با التراسونیک خیلی خوب جواب میده. رطوبت روسریع به حد نرمال میرسونه
اقا رامین الان یه سوال برام پیش امده اونم این که چرا smt160 رو با sht11عوض کردید آیا از کارش راضی نبودید؟یا چیز دیگه ای بود ؟
الان به نظرتون لازمه منم عوضش کنم ؟
ضمنا اگه امکانش هست برای رطوبت سازی هم پیشنهادی بدید !
و اگه امکانش باشه مداری برای راه اندازی آلتراسونیک هم قرار بدید ؟!
یا این که برای بخار سرد مدارات و دستگاه های آماده رو پیشنهاد می کنید ؟

sobhan537
26-05-2014, 22:02
چرا smt160 رو با sht11عوض کردید آیا از کارش راضی نبودید؟یا چیز دیگه ای بود؟
چون sht11 هم سنسور دماست هم سنسور رطوبت.

HGH
27-05-2014, 12:39
چون sht11 هم سنسور دماست هم سنسور رطوبت.
سلام
پس من که این کنترل کننده رو ساختم با راهنمایی های اقارامین ،بهتره سنسور ها رو عوض کنم برای بهتر شدن مدار یا نه همون دو سنسور قبلی هم کارایی شون خوبه؟
در کل یه سوال این تعویض چه قدر در بهبود عمل کرد مدار تاثیر داره؟
بعد راستی برای رطوبت سازی دستگاه هم منتظر راهنمایی هستم!!
می خوام این مورد رو هم الکترونیکی استفاده کنم ! و می خوام دست ساز خودم باشه،ترجیحا!!!
ممنون از پاسخگویی تون!!!

sobhan537
27-05-2014, 14:24
سلام
پس من که این کنترل کننده رو ساختم با راهنمایی های اقارامین ،بهتره سنسور ها رو عوض کنم برای بهتر شدن مدار یا نه همون دو سنسور قبلی هم کارایی شون خوبه؟
در کل یه سوال این تعویض چه قدر در بهبود عمل کرد مدار تاثیر داره؟
بعد راستی برای رطوبت سازی دستگاه هم منتظر راهنمایی هستم!!
می خوام این مورد رو هم الکترونیکی استفاده کنم ! و می خوام دست ساز خودم باشه،ترجیحا!!!
ممنون از پاسخگویی تون!!!
دو سنسور قبلی کاراییشون خوبه و نیازی به تعویض نیست.
برای رطوبت سازی هم بهتره از دستگاه بخور سرد استفاده کنید. از ظرف آب هم میشه استفاده کرد.

HGH
28-05-2014, 11:35
سلام
ممنون!
میشه در مورد بخور سرد یه مقدار توضیح بدید؟

sobhan537
28-05-2014, 14:41
سلام
ممنون!
میشه در مورد بخور سرد یه مقدار توضیح بدید؟
به تاپیک زیر مراجعه کنید:
ساخت بخور سرد (You can see links before reply)

raminrayat
12-03-2015, 00:47
سلام به دوستان عزیز .بله کارایی دو سنسور قبلی به اندازه کافی خوب هست و نیاز به تعویض نیست
اگه میخوای برای تامین رطوبت حتما دست سازش رو استفاده کنی به لینکی که دوستمون دادن مراجعه کن
ولی پیشنهاد میکنم از امادش استفاده کنی چون طول عمر خیلی بیشتری دارن به علت پیزو های مناسب و طراحی بهینه

Engineer yas
12-03-2015, 14:22
سلام سنسوری برای اندازه گیری دمای اب سماور میخوام کسی میدونه باید از چی استفاده کنم؟

dariush_ab
12-03-2015, 15:09
سلام سنسوری برای اندازه گیری دمای اب سماور میخوام کسی میدونه باید از چی استفاده کنم؟
سلام.
سنسورهای با غلاف که در دماهای بالا کار میکنند.
مثل : K, j, pt100