PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درب های خودکار شیشه ای بانکها...!؟

morteza_rk
02-01-2012, 16:11
سلام

امروز یکی از دوستام بهم زنگ زد و گفت برم مغازشون چون در اتوماتیک مغازشون خراب شده و تعمیرکار اومده برای تعمیرش ، دوستم که می ترسید این تعمیرکاره یه جورایی سرش کلاه بذاره از من خواست تا در صحنه حضور داشته باشم!!!؟ (دیدی چقدر مهمم؟!)

آخه قضیه از این قراره که 5 سال پیش دوستم این در رو از تهران خرید به قیمت 7 میلیون تومن! ولی شرکت سازنده توی گرگان نمایندگی نداشت ، اما خودشون یکی رو معرفی کردن که گفتن نصاب این نوع درهاست. دوست منم به اون آقا زنگ زد و ایشون اومدن و اون در رو نصب کردن ، تا اینکه بعداز گذشت 5 سال در از کار افتاد و دوستم دوباره به همون آقا زنگ زد ، اون آقا هم اومد ولی گفت که شرکت قبلی ورشکست شده و دیگه از این درها تولید نمی کنه و .... خلاصه گفت یا برد کنترلر در با 200 - 300 تومن درست میشه یا باید کل این قسمت رو بخری که قیمتش میشه 1.5 الی 2 میلیون!!؟

خلاصه اینکه دوست ما این وسط دو دل مونده ، منم رفتم برد کنترلر رو دیدم. خیلی پیچیده بود. خودم که ترسیدم بخوام یه همچین چیزی بسازم!

حالا اومدم از شما دوستان کمک بگیرم. ببینم چیزی از اصول کارکرد این نوع درها می دونید یا نه؟ میشه خودم یه برد کنترلر با میکرو براش طراحی کنم؟ با همون قابلیت ها؟ فکر می کنم موتوری که درهارو باز و بسته می کنه یه استپ موتور 24 ولت 4 سیمه هست.

خلاصه بیاین نظر بدین ببینیم می تونیم یه دونه از این درهارو درایور کنیم یا نه؟

mehrdad22
02-01-2012, 16:34
سلام
مهندس من اطلاعات زیادی درباره این در شیشه ای های کشویی ندارم، ولی درباره موتورهاشون من یه جا دیده بودم که از سروو موتور استفاده کرده بودن،
فکر نکنم جایی که سروو موتور باشه کسی از استپر واسه این کار استفاده کنه!!
آخه راه اندازی سروو با میکرو و کنترل اون بنظر من خیلی راحت تر از استپر موتوره!!
بازم میگم اطلاعات زیادی ندارم ، این هم یه نظری بود که گفتم بگم!!!

موفق باشید

sigma-mx
02-01-2012, 17:55
سلام . یکی از دوستام برای یه شرکت برد آسانسور طراحی کرده بود با avr و تعداد بالا هم تولید کرد . برد از لحاظ درایو وفرمان مشکلی نداشت ولی وقتی تست کردن دیدن برد ها یکی یکی می سوزن !! بعد از کلی پرس و جو می گفت که در های کشویی آسانسورها مواقعی که بسته وجفت هستن در واقع همین طوری دارن جریان می کشن و موتور ها دارن دو تا در رو به طرف هم هل میدن ! کلی سرمایه رو این برد ها ریخته بود ولی دیگه هیچ کدوم مورد استفاده نبود . گفتم شاید به درد کسی بخوره .

esisafa
02-01-2012, 19:07
فقط بگم اونقدر قدرت داره که اگه حواست نباشه موقع بسته بودن بغلش واستی اگه باز بشه و بهت بخوره یک نیم متری پرتاب میشی
تو بانک این اتفاق برام افتاد

morteza_rk
02-01-2012, 20:04
ولی درباره موتورهاشون من یه جا دیده بودم که از سروو موتور استفاده کرده بودن،

نمی دونم شایدم سروو بود ، ولی بعید می دونم. حالا باید برم ببینم قضیه از چه قراره.

قرار شد اگه اون تعمیرکاره نتونست کاری بکنه من دست به کار شم و یه برد راه انداز طراحی کنم. الان فقط چند چیز مهمه :

1. سنسورها از چه نوعی هستن و با چند ولت کار می کنن؟
2. مدار درایور موتور با فرض استپ یا سروو بودن چیه؟
3. چطور در رو قفل کنیم؟!
4. چطور در رو در حالت همیشه باز نگه داریم؟

در کل فکر نکنم کار سختی باشه. باید بتونم انجام بدم.

safavism
04-01-2012, 15:07
با سلام جناب مهندس
سنسورهاشون باید از نوع pir باشه ولی خیلی علاقه دارم بدونم فیلتری که رو بدنه قطعه سنسور نصب هست(دلق یا شیشه مانند) کجا میشه پیدا کرد چون این سنسورها فقط به دمای بدن انسان حساس هستند حالا اگه ما بخوایم مثلا دردمای 50 درجه خروجی سنسور پیک بزنه این فیلتر رو از کجا میشه پیدا کرد..ولی بنظرم داخل کشور گیر نیاد چون کاربرد دوگانه داره

sigma-mx
04-01-2012, 19:58
سلام. نمی دونم من بد متوجه شدم ! اگه منظورتون سنسور pir یا لنز اون هست که همشون اینجا موجوده . لطفا واضحتر توضیح بدید.

M.ABDOLLAHI
04-01-2012, 21:14
سلام من داداشم قبلا توی کار درب اتومات بوده من هم یکبار مدارش رو نیمه کاره طراحی کردم چون کنسل شد گذاشتم کنار موتورش موتور dc معمولی 24 ولته بعضیهاش با انکودر موقعیت در رو تشخیص میدن بعضی ها هم با سنسور میگذارند درکل چیزه ساده ای ولیکن باید وقت بگذاری چشم بال در و چشم بین در و مد زمستان و تابستان و...

morteza_rk
04-01-2012, 22:23
نمی دونم سنسورهاش pir هست یا نه. ولی خیلی دقیقه. اگه وقت کنم میرم ازش عکس می گیرم و میارم براتون. (البته بدون قاب که توشو ببینین)

در مورد جنس این قابها هم اطلاعاتی ندارم متاسفانه.

موتورش موتور dc معمولی 24 ولته بعضیهاش با انکودر موقعیت در رو تشخیص میدن بعضی ها هم با سنسور میگذارند درکل چیزه ساده ای ولیکن باید وقت بگذاری چشم بال در و چشم بین در و مد زمستان و تابستان و...

مهدی جان میشه بیشتر توضیح بدی؟ موتورش 24 ولته ولی 4 تا سیم داره. البته هنوز دقیقا بررسیش نکردم. (چون دوستم هنوز بهم پیغام نداده ، شایدم اصلا نده) چشم بین در فکر نکنم داشته باشه. فعلا مد تابستون و زمستون اصلا مهم نیست. در وهله ی اول فقط موارد زیر رو می خوایم :

1. باز و بسته شدن اتوماتیک.
2. قفل شدن.

همین ، حتی ریموت هم نمی خوایم.

safavism
05-01-2012, 11:37
سلام. نمی دونم من بد متوجه شدم ! اگه منظورتون سنسور pir یا لنز اون هست که همشون اینجا موجوده . لطفا واضحتر توضیح بدید.

با سلام
ببخشید که خوب توضیح ندادم..سنسورهای pir به یه درجه حرارت عکس العمل نشون میدن مثلا سنسورهای pir مربوط به دزدگیر به درجه حرارت بدن انسان(امواج مادون قرمز) که در یه محدوه خاصیست خروجی دارند . خب اگه دقت کنیم محیط اطراف پر از امواج مادون قرمز است این سنسورها یه فیلتر فیزیکی دارند از کارخونه که میاد بیرون روی آنها نصب شده که با توجه به عکس العمل آن در یه طیف فرکانسی خاص آن فیلتر ساخته شده .. مثلا همون درب شیشه ای با سنسور pir که به حرارت بدن حساس است باز و بسته میشه همونطور که گفتم با توجه به محیط اطراف که پر از امواج مادون قرمزه مثلا نور خورشید چرا این درها باز و بسته نمیشن همون فیلتره است که امواج غیر از امواج مادون قرمز بدن انسان را سد میکنه ..این موضوع در ماهواره ها ازش استفاده میشه چون زمین دارای یه حرارات خاصی است پیدا میکنه یعنی برای تشخیص افق زمین نیاز هست که از سنسور ی استفاده بشه که حرارت بعد از لایه های مختلف اطراف زمین که همون جو هست تشخیص بده ...پس فیلترهایی وجود دارند که روی این سنسورها بصورت آکبند نصب میشه که در حرارتهای مورد نظر خروجی داشته باشه ... مثلا اگه بخوام در حرارت 60 درجه که بالاتر از حرارت بدن انسانه خروجی داشته باشم از این سنسورهای pir موجوددر بازار نمیتونم استفاده کنم بازم معذرت میخوام اگه بد توضیح دادم.

M.ABDOLLAHI
07-01-2012, 20:53
سلام اول اینکه شاید اون دو تا سیم مربوط به انکودر شاید ولی درکل من هر چی دیدم حتی توی درب آسانسور هم موتور dc چشمهاش هم توی بازار هست اسم شرکتش یادم نیست ولی کره ای بود بعد اینکه شما باید از یک پل ماسفت برای راه اندازی موتورت استفاده کنی و با pwm اول با سرعت کم در را حرکت بدی بعد در بین راه سرعت را حداکثر کنی (باشیب)بعد باز باشیب سرعت را کم کنی تا در ها به هم برسد برای باز کردن هم که مشخصه البته استانداردش اینه واگرنه خیلی از ایرانیها از اول تا آخر با یک سرعت میره درب آسانسور هم همینه مدل otis که تقریبا همین مارکه برای قفل کردن البته موقتی در دربهای آسانسور که دیدم یک مقدار بار ولتاژی مثلا فرض کن pwm بیست درصد روی موتور قرار میدهند تا درب را کسی نتونه باز کنه البته موقتی...

morteza_rk
08-01-2012, 00:43
ممنون مهدی جان

اتفاقا منم دوتا پل h با ترانزیستروهای mos-fet روی برد اصلیش دیده بودم. 3 تا هم رگولاتور داشت ، یکیش lm317 بود ، یکی lm2579 (یه چیزی تو این مایه ها) یکی دیگم یادم نیست.

هنوز تکلیف من معلوم نیست. برد رو هم قراره فردا بفرستن تهران ، تا ببینیم چی میشه.

شما نمی دونی سنسورهاش با چند ولت کار می کنه؟ در مورد pwm هم با شما موافقم ، باید کم و زیادش کرد تا یه چیز کار درست در بیاد. فقط این چه جوری می فهمه که دوتا در به هم رسیدن؟

sigma-mx
08-01-2012, 01:03
از میزان جریان کشی موتور فکر کنم ! البته اگه سنسور بکار نبرده.

pooriya
08-01-2012, 01:03
سلام

یه چند تا چیز کلی به نظرم رسید گفتم شاید به درد بخوره.

لای در ها از سنسور مادون قرمز صنعتی استفاده می کنن تا دقتش بالا باشه.و به خاطر اینه که اگه کسی لای در ایستاده باشه در بسته نشه.(یادش بخیر دانشگاه چقدر آدامس می چسبوندم روی این سنسور های مادون قرمز تا در ها باز بمونه:mrgreen:)

بالای در ها هم فکر میکنم از pir یا التراسونیک استفاده می کنن که اینجاش سلیقه ای هستش و هر دو به راحتی راه اندازی می شن.

کنترو لرش هم تا جائی که من دیدم یه plc mini بود و یه برد کنترول تمیز هم بالای در نصب شده بود برای انتخاب انواع حالات مثل: قفل در ،باز بودن در به صورت دائمی و...... موتور ها هم که servo هستش.

تو قسمت راه اندازی موتور با ماسفت یا igbt فکر نکنم مشکل زیادی باشه.
قسمت کنترولش هم که یه avr می خواد با حوصله کافی برای برنامه نویسیش.

البته واسه این در مغازه دوستتون پیشنهاد نمی دم ولی یه زمانی خواستید طراحی کنید.شاید ارزشش رو داشته باشه.

M.ABDOLLAHI
08-01-2012, 07:29
سلام نگاه کن مرتضی جان من گفتم دو تا راه حل داره یا با سنسور موقعیت در را متوجه میشوند یا با انکودر که معمولا ایرانیها با سنسور مثل رید رله شما اصلا کاری به اون مدار نداشته باش باور کن چیزه آسونیه اصلا چیز مهمی نیست اون چشمش هم یادم میاد محدوده تغذیه اش وسیع بود خیلی عالی بود بعد فکر میکنم اشتباه میکنی باید چشم بین در داشته باشه حتما در دربهای آسانسور به صورت دو تا نوار led مادون قرمز که رو بروی هم قرار میگیرند و جلوی هر led یک لنز قرار داره بعدش شما اگر صرف هم نمیکنه برات نمونه آماده اش توی بازار هست بردش را شما عوض کن این آخری که من دیدم انگار یک 8051 داشت یک دونه هم فکر میکنم cpld واقعا میگم چیز پیچیده ای نیست...

morteza_rk
08-01-2012, 16:08
ممنون مهدی جان ، بردش که سادست ولی چون من تابحال کار نکردم یکمی سختمه که بتونم هضمش کنم. مثلا من تا حالا با mos-fet درایور موتور نساختم (پل h) ، محدوده ی ولتاژهارو نمی دونم و ...

اما همونطوری که توی چنتا پست بالاتر گفتم می تونم راش بندازم. اگه بردش توی بازار باشه که دیگه کار به من نمی رسه و از تهران می خرن. فقط این نمایندگی مثل اینکه می خواست تیز بازی در بیاره! آخه می گفت یا بردش نیست یا اگه باشه با پنل کامله و حدوه 1.5 الی 2 میلیون قیمتشه!؟!

M.ABDOLLAHI
08-01-2012, 21:15
سلام بیا این هم از عکس پل شما 24 ولت استفاده کن
You can see links before reply

morteza_rk
08-01-2012, 22:10
ممنون مهدی جان

اگه کارش بیاد زیر دستم حتما ازش استفاده می کنم. یه روزم باید برم ببینم سنسور بین در داره یا نه؟ این روزا یکمی سرم شلوغ شده ، دارم کارای دانشگاه دائیمو انجام میدم. (یکی از درساشو دارم پرزنت می کنم) یه پروژه هم دارم. مدرسه هم هست ، تصحیح برگه های امتحان دانش آموزا ، بعداز عمری کلاس رانندگی هم دارم میرم خیر سرم ، پدرمم پاش آبسه کرده هر روز می برمش درمانگاه واسه آمپول و تعویض پانسمان...

خلاصه الان یه هفته ای میشه که همه چی ریخته بهم دادا.

M.ABDOLLAHI
08-01-2012, 22:15
خواهش میکنم مرتضی عزیزم خدا انشاا... کمکت کنه ...:125:

1nafar
09-01-2012, 23:27
سلام
ما چند تا از این در های اتوماتیک در دسترس داریم ، یه عکس از در مذکور بزار ببینم به کدومش میخوره تا اوراقش کنیم و تکنولوژیش رو در بیاریم .

morteza_rk
10-01-2012, 00:44
به به داداش محمد خودم. اول از همه بگم خیـــــــــــلی بی معرفتی. بعدش بگم که خیلی مردی. 100 درصد عکسشو با مارکش میذارم دادا. در اسرع وقت.

khaladee
26-01-2012, 22:13
با سلام
در عالم الکترونیک همه چیز ساده و پیش پا افتاده است برای همین شما حاضر نیستید برای آن پول بدهید . حتم دارم پس از اینکه شما هم کار را انجام دادید همان دوستتان هم ارزشی قایل نخواهد شد باید بگویم معمولا برای اینکه استهلاک نداشته باشد از موتورهای چهار یا شش سیمه استفاده میشود . با موتورهای جاروبک دار آسانسورهای ارزانتر ارایه میگردد . درایو این موتور را چقدر ارزشگذاری میکنید ؟:0013: میتو انید با میکرو کنترلر بسازید ولی چقدر وقت میگذارید ؟:unh: شما میتوانید از سیستم سروو حلقه باز استفاده کنید و اگر سیستم شما فاقد میکروسویچ است باید از کنترلر سروو حلقه بسته استفاده کنید . معمولا نقشه این مدارات را از شرکتهای بزرگ مانند دلتا -امرون -و غیره میتوان تهیه کرد ولی برنامه داخلی آن را نه .cry::
چنانچه شما مانند من یکی از آنها را طراحی کرده بسازید ( 24v-200W) با مشکل فروش و سرمایه گزاری مواجه میشوید . نوعی درایو آماده برای اینها وجود دارد که قیمت آن زیر 300 هزارتومان است و برای موتورهای سه فازه طراحی شده است و اینورتوری عمل میکند البته ولتاژ پایین نیست . از اینکه به دوستتان کمک میکنید متشکرم . در صورتی که ابعاد و وزن موتور و اندازه شفت آن را بدهید یا مشخصان آن را با عکس برایم بفرستید شاید بتوانم برایتان چیز مناسبی پیدا کنم .

M.ABDOLLAHI
27-01-2012, 00:44
سلام
ما چند تا از این در های اتوماتیک در دسترس داریم ، یه عکس از در مذکور بزار ببینم به کدومش میخوره تا اوراقش کنیم و تکنولوژیش رو در بیاریم .
آخه تکنولوژی خاصی نداره که بخواد در بیارید...

armstk
27-01-2012, 01:40
ارسالی توسط 1nafar مشاهده موضوع
سلام
تکنولوژِی که نداره؟!؟! چیزی نیست که
فقط دو تا تسمه تایم داره و با موتور گیر بکس کار میکنه
چشمش هم که pir هستش !

خوب پس تکنولوژیش کو؟

البته محمد جون شما استاده ما هستیا یه وقتی بی ادبی ما رو جدی بگیریا :)

M.ABDOLLAHI
27-01-2012, 08:40
با موتور گیر بکس کار میکنه
ولی اونهائی که من دیدم در اصل موتور گیر بکس نیست فقط یک تبدیل عمودی به افقی سرعت فرقی نمیکنه...

بتن من
23-12-2012, 15:41
سلام

امروز یکی از دوستام بهم زنگ زد و گفت برم مغازشون چون در اتوماتیک مغازشون خراب شده و تعمیرکار اومده برای تعمیرش ، دوستم که می ترسید این تعمیرکاره یه جورایی سرش کلاه بذاره از من خواست تا در صحنه حضور داشته باشم!!!؟ (دیدی چقدر مهمم؟!)

آخه قضیه از این قراره که 5 سال پیش دوستم این در رو از تهران خرید به قیمت 7 میلیون تومن! ولی شرکت سازنده توی گرگان نمایندگی نداشت ، اما خودشون یکی رو معرفی کردن که گفتن نصاب این نوع درهاست. دوست منم به اون آقا زنگ زد و ایشون اومدن و اون در رو نصب کردن ، تا اینکه بعداز گذشت 5 سال در از کار افتاد و دوستم دوباره به همون آقا زنگ زد ، اون آقا هم اومد ولی گفت که شرکت قبلی ورشکست شده و دیگه از این درها تولید نمی کنه و .... خلاصه گفت یا برد کنترلر در با 200 - 300 تومن درست میشه یا باید کل این قسمت رو بخری که قیمتش میشه 1.5 الی 2 میلیون!!؟

خلاصه اینکه دوست ما این وسط دو دل مونده ، منم رفتم برد کنترلر رو دیدم. خیلی پیچیده بود. خودم که ترسیدم بخوام یه همچین چیزی بسازم!

حالا اومدم از شما دوستان کمک بگیرم. ببینم چیزی از اصول کارکرد این نوع درها می دونید یا نه؟ میشه خودم یه برد کنترلر با میکرو براش طراحی کنم؟ با همون قابلیت ها؟ فکر می کنم موتوری که درهارو باز و بسته می کنه یه استپ موتور 24 ولت 4 سیمه هست.

خلاصه بیاین نظر بدین ببینیم می تونیم یه دونه از این درهارو درایور کنیم یا نه؟

به نظر من بهتر هست که این کار رو نکنید. خیل زمان بر هست برای مشهوره در مورد درب های اتوماتیک شیشه ای (You can see links before reply)با کارشناسش صحبت کنید شاید کیت یا موتور ایرانی یا خارجی که قیمت مناسب باشه پیداکنید دوم اکثر درب های اتوماتیک شیشه ای با دست هم باز و بسته میشن

glimpser
10-06-2015, 17:09
من تجربه مشابهی با درباز کن های پارکینگ دارم
ساختمان ما از درب مارک سامفی استفاده میکرد وقتی برد دستگاه خراب شد بردنش برای تعمیر بعد هم گفتند قابل تعمیر نیست و باید یکی دیگه به مبلغ 650 هزار تومان بخرید .
من یک برد ایرانی به اسم ابریشم پیداکردم که میتوانست با تقریبا تمام جک ها و قفل و... مارک های مختلف مچ بشه و با 120 هزار تومان مشکل را حل کردم سازنده میگفت اصلا به همین نیت جایگزینی برای بردهای متفاوت خارجی این را طراحی کرده
حالا شما هم اگر کمی بگردید حتما برد مناسب جایگزین برای درب شیشه ای پیدا میکنید