PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مفسر بیسیک برای arm

agape
30-12-2011, 22:38
:018: سلام به تمام دوستانم
امروز رو کلا وقتم رو گذاشتم برای نوشتن مفسر زبان بیسیک ، و آخر هم به نتیجه رسید !
خوب حالا کار این برنامه ای که نوشتم چی هست ؟
این برنامه به موتور اجرای فرامین بیسیک رو یه میکرو اضافه میکنه و به راحتی میکرو میتونه فرامین بیسیک رو اجرا کنه ، حالا این فرامین میتونه توی حافظه MMC باشه یا USB یا هرجای دیگه ای نگهداری بشه و هنگام فراخوان به راحتی توسط مفسر اجرا میشن بدون نیاز به کامپایل !
این موتور حاصل 12 ساعت کار مداوم توی یه روز تعطیل هست پس فقط دستورات اساسی رو الان اضافه کردم ، دستوراتی که فعلا داره :

PRINT -> Print To LCD
INPUT -> input From keyboard
IF
THEN
FOR
NEXT
TO
GOTO
GOSUB -> jamp To Sub
RETURN -> return From sub
END
CLS -> Clear Screen
LINE -> Draw Line
CIRCLE ->Draw circle
PSET -> Pot point into LCD
WAIT -> wait for ms
POKE -> Put data to adr
LOCAT -> Set print cersuor
FILL -> Fill Screen with Color
TCOL -> set print color
RECT -> make box
RADC -> read form any ch of ADC

خوب ، یه نمونه برنامه هم نوشتم که برنامه رو از روی USB دیسک میخونه و اجرا می کنه، یه فیلم چند ثانیه هم درست کردم که خالی از لطف نیست
برنامه ای که اجرا میشه توی فیلم:

cls
fill 2000
print "my name is mohamad"
for i=0 to 100
line 100,100,200,i,i*100
next
print "my RECT"
for i=0 to 100
circle 100+i,100+i,10,31,1
wait 20
circle 100+i,100+i,10,i*120,1
next
for x=0 to 100
for y=0 to 100
pset x+50,y+110,x*y
next
next

sadmonew
30-12-2011, 23:24
با سلام
آقاي مزارعي عجب كار جالبي انجام دادين.
خود موتور(برنامه مفسر) رو هم قرار ميدين؟ يا حداقل دموي اون برنامه رو، كه خودمون تست كنيم؟

sigma-mx
31-12-2011, 00:56
واقعا خسته نباشید . کار جالبی هست. این ایده به ذهن من رسیده بود ولی هیچ وقت دنبالش نرفتم . البته نه بیسیک بلکه جاوا !!! اون که دیگه خیلی سخت باید باشه ، هزاران خط باید کد نوشت . به هر حال راه جالبی رو دارید طی می کنید.
می تونم بپرسم هدف نهایی شما از طراحی این ایده چی بود .. باید چیز جالبی باشه ..

kavir
31-12-2011, 01:35
سلام چیز جالبی شده:wink: ادامش بده

morteza_rk
31-12-2011, 01:56
دادا دمت گرم ، خیلی خوشم اومد. به نظر منم ادامه بده. :wink:

mzarkoob
31-12-2011, 10:31
خوب حالا کار این برنامه ای که نوشتم چی هست ؟
این برنامه به موتور اجرای فرامین بیسیک رو یه میکرو اضافه میکنه و به راحتی میکرو میتونه فرامین بیسیک رو اجرا کنه ، حالا این فرامین میتونه توی حافظه mmc باشه یا usb یا هرجای دیگه ای نگهداری بشه و هنگام فراخوان به راحتی توسط مفسر اجرا میشن بدون نیاز به کامپایل !

با سلام و تشکر
راستش من نگرفتم کار چی هست! کدوم موتور؟ میشه بیشتر در مورد کارایی و کاربرد آن توضیح دهید؟

می تونم بپرسم هدف نهایی شما از طراحی این ایده چی بود .. باید چیز جالبی باشه
همون که من پرسیدم دیگه!

agape
31-12-2011, 16:14
خوب این میتونه کاربری های جالبی پیدا کنه ، من حدود 2 سال پیش این رو طراحی کرده بودم برای یه دستگاه کنترلی مثل plc و ثبت اختراع هم شده ، ولی گفتم بد نیست یکم ازتفاش بدم و به همین دلیل یه سری امکانات بهش اضافه کردم ! و اما در مورد کاربرد اون ، فکر کنید یه دستگاه دارید که کانفیگش حالت های خیلی مختلفی درست میکنه ، حالا یا باید براش یه منوی خیلی پیچ در پیچی درست کنید یا با یه جور اسکریپت اونو کانفیگ کنید ، این میتونه اون اسکریپت باشه ، مثال عملی میذنم ، روتر های سیسکو ، همه زبان برنامه نویسی خاص خودشون رو دارن، plc ها که دیگه مشخصه و ....
این موتور قالیت پیاده سازی رو هر میکرویی رو داره ، من اینو برای avr نوشته بودم و حالا پورتش کردم و اونو برای آرم مطابق کردم !
حالا دارم به این فکر میکنم که آیا اوپن سورسش کنم یا نه ؟
متاسفانه توی کشور ما هنوز این فرهنگ جا نیفتاده ، هرکسی فقط بر میداره و هیچ چیزی در آخر بهش اضافه نمیکنه ، در صورتی که فلسفه اوپن سورس کردن ارتقاء هرچه بیشتر نرم افزار هست

morteza_rk
31-12-2011, 19:54
دائی جان بنظر من که اوپن سورسش نکن. ارزش نداره بخدا.

kavir
31-12-2011, 21:28
سلام
متاسفانه اوپن سورس کردن همیشه درد سر هست و راحت کپی میزنند بدون نام منبع ولی میشه lib دمو داد

sadmonew
31-12-2011, 21:52
حالا دارم به این فکر میکنم که آیا اوپن سورسش کنم یا نه ؟

با سلام
آقا هر طور خودتون صلاح ميدونيد!!:hi:

agape
31-12-2011, 23:32
نمیدونم والا - فکر کنم به صورت لیب درش بیارم ولی نه اوپن سورس !

eiliya
21-06-2012, 23:09
سلام
راستش منم چند ماهی هست که دارم روی مفسری مشابه به مال شما کار می کنم
اگه مایل باشید کارامون رو باهم اشتراک بزاریم و باهم کاملش کنیم
(یه سوال هم دارم توی این فیلمی که قرار دادید چطری اطلاعات رو از روی فلش مموری خوندید ؟ اگه راهنمایی کنید ممنون می شم)

soodi
29-06-2012, 00:16
سلام

به نظر من که کاملترش کنید با همکاری هم و با همکاری کویرالکترونیک به فروش برسونید
فقط یه قیمت خیلی بالا نزارید چون ما هم می خواهیم بخریم
اینطوری تقریبا به نام خودتون ثبت میشه !!!:mrgreen:

behnam6500
29-06-2012, 02:46
کار جالبی هست.

قبلن یه مفسر مخصوص با syntax من در اوردی برای یه برنامه نوشته بودم!

یه برنامه طراحی فلوچارت هم نوشته بودم که فلوچارت طراحی میشه، اجرا میشه و به زبانهای مختلف کدش رو تولید میکنه!

از این چیزها توی الکترونیک میشه برای کنترل دستگاهایی که تنظیمات خاص داره استفاده کرد...

eiliya
29-06-2012, 12:37
من آماده ام ، اگه کسی مایله باهم شروع کنیم