PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : پردازش تصویر سه بعدی

renoos
30-12-2011, 19:06
سلام دوستان...
کسی هست که در زمینه ی پردازش سه بعدی تصاویر کار کرده باشه یا کسی رو بشناسه که بتونه به من کمک کنه؟!

M.ABDOLLAHI
30-12-2011, 19:55
خوب شما با کامپیوتر میخوای یا dsp

sadmonew
30-12-2011, 23:39
با سلام
دوست عزيز ميشه بيشتر توضيح بدين منظورتون از "پردازش 3 بعدي تصاوير" چيه؟

renoos
30-12-2011, 23:56
من برنامه نویسی رو با کتابخانه ی opencv انجام میدم
برای پیدا کردن مکان یک شی در سه بعد یعنی به دست اوردن مختصات x وyو z از دو دوربین میخوام استفاده کنم نمیدونم این کار رو چه جوری باید انجام بدم
یه راهی که خودم در نظر گرفتم قرار دادن دو دوربین در حالت 90 درجه نسبت به همدیگه هست
میخواستم بدونم به نظر دوستان بهترین روش برای این کار چیه؟
اگر کسی رو میشناسید که بتونه در این زمینه به من کمک کنه و اطلاعتتی رو به من بده لطفا معرفی کنید
ممنون

sadmonew
31-12-2011, 00:08
اگه شي مورد نظر مثلا يه توپ باشه كه قطرش(اندازش) ثابت باشه ميشه از يه دوربين استفاده كرد و موقعيت(مكان) شي رو بدست آورد. اما پيدا كردن موقعيت اشياي مختلف كه اندازشون هم ثابت نباشه يكم سخته.

renoos
31-12-2011, 01:08
جسم مورد نظر من ثابت نیست و ممکنه هر شکلی داشته باشه
چه راه کار هایی برای پیدا کردن مختصاتش وجود داره؟

esisafa
31-12-2011, 17:59
بهترین راه که خیلی سخته، استفاده از از 2 تا دوربین هست که زاویه ی بینشون قابل تغییر باشه. مثل چشم انسان.
باید زاویه ی دو تا دوربین رو طوری تنظیم کرد که وقتی دو تا تصویر روی هم قرار بگیرن، جسم مورد نظر در یک نقطه باشه یعنی تار نباشه. حالا با داشتن زاویه ی دو دوربین میشه فاصله رو تنظیم کرد.
این روش به مکانیک دقیق نیاز داره

agape
31-12-2011, 18:22
دایی جان - محیطی که دستکگاه توش قرار میگیره چی هست ؟
یه زمین شطرنجی به این مساله خیلی کمک میکنه ، ولی اگه اینطور نباشه کار یکم سخته چرا پردازش سنگینی میخواد ، یکی ازراه هایی اساسی همین هست آقای صفامنش اشاره کردن که برای تعیین مسافت توی سیستم های نظامی هم کاربرد داره ، در حال حاضر چیزی به ذهن خودم نمیسه که بتونم کمک کنم!

renoos
31-12-2011, 19:04
آقای صفا منش در صورتی که دو دوربین در راستای هم قرار بگیرن فاصله ی دوربین ها تا جسم رو میتونم پیدا کنم؟ یا این که فاصله ی جسم تا هر نقطه ی دلخواه؟
میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟
در مورد دوربین ها مهم نیست چی باشه؟
از هر دوربینی می تونم استفاده کنم؟

renoos
31-12-2011, 19:07
یه زمین شطرنجی به این مساله خیلی کمک میکنه ، ولی اگه اینطور نباشه کار یکم سخته !
چرا زمین شطرنجی میتونه کمک کنه؟ میشه بیشتر توضیح بدید؟
ممنون

esisafa
31-12-2011, 19:19
آقای صفا منش در صورتی که دو دوربین در راستای هم قرار بگیرن فاصله ی دوربین ها تا جسم رو میتونم پیدا کنم؟ یا این که فاصله ی جسم تا هر نقطه ی دلخواه؟
میشه یکم بیشتر توضیح بدید؟

من خودم در این زمینه کاری نکردم
فقط اینو میدونم که این روش الهام گرفته از خود انسان هست. اینو بگم که انسان اگه یک چشم داشت نمیتونست فاصله رو تشخیص بده. اگه الان چشمتون رو ببندین و به اشیای خونه نگاه کنین نمیتونین اینو بفهمین چون فاصله ها قبلا تو ذهن شما مشخص شدم. ولی اگر با یک چشم بسته به زمین فوتبال برین اونوقت نمیتونین فاصه ی توپ رو دقیق تشخیص بدین.
این روش مکانیک خیلی دقیقی میخواد.
یک جسم رو به چشمتون نزیک کنین، میبینین که زاویه ی چشماتون برای شفاف دیدن جسم تغییر میکنه. بعد مغز این زاویه رو پردازش میکنه و فاصله رو تشخیص میده

m-arm
31-12-2011, 21:51
سلام
من نمی دونم تو چه سطحی هستید و تا کجا میخواهید پیش برید. ولی باید
به signal processing ، Image processing ، data analysis ، localization and gobalization ،optimization methods ،مسلط باشید. نیاز به یک اساد راهنمای کارکشته ، لابراتوار و ریاضیات قوی هم دارید.
ایمیل خودتان را اینجا بگزارید تا برای شما یک تز بزارم برای دانلود به شرط انکه کپی برداری نکنید و منبع را ذکر کنید.

agape
31-12-2011, 23:54
این روش دو دوربینی برای تشخیص فاصله تا جسم هست فکر میکنم که تشکیل یه مثلث رو میده ، فاصله دو دوربین رو نسبت به هم داریم ، زاویه ها رو هم داریم حالا فقط باید طول ظلع ها ی دوم و سوم رو پیدا کنیم

renoos
01-01-2012, 14:43
ادرس ایمیل من renoos_991@yahoo.com هست.

isoroush
09-01-2012, 02:07
سلام .
من در زمینه پردازش سرعت اتومبیل با متلب کار کردمه و الگوریتم کار به این صورت است که به متلب حالی می کنیم بیا پیکسل متناظر در فرم 1 رو با پیکسل متناظر در فریم 2 مقایسه کن ، اگر مقدار پیکسل عوض شده بود نتیجه می گیریم که حتما جسمی آنجا بوده و جابجا شده ولی اگر مقدار پیکسل متناظر در دو فریم متوالی یکسان بود پس نتیجه میگیریم که اون قسمت پس زمینست:
البته به همین سادگی هایی که گفتم نیست و هزارتا دنگ و فنگ داره که اگر خواستی کامل توضیح میدهم.
اگر جسمت متحرک باشه این یه الگوریتم کلی و بهترین الگوریتمه که میشه با یک دوربین و با هر کیفیتی انجامش داد.
اگر جسمت ثابت باشه هم میشه با تشخیص رنگ شناساییش کرد.
موفق باشید

renoos
11-01-2012, 21:28
سلام
جسم متحرک نیست و رنگ خاصی رو نداره که بتونم از طریق رنگ اونو از پس زمینه جدا کنم
کسی هست که بتونه برای کالیبره کردن دوربین به من کمک کنه؟

mojtaba_sky
31-01-2012, 16:49
دوست گرامی
برای این کار از الگوریتم های سری SIFT و یا SERF میتونین استفاده کنین. این الگوریتم ها تو توابع OpenCV به صورت اماده هستند.
نحوه کار به این صورت هست که شما اول از یک جسم در زوایای مختلف عکس میگیری و این عکس ها رو به الگوریتم میدی تا مشخصات و خصوصیات خاص تصویر رو استخراج کنه و تو بانک اطلاعاتی خودش ذخیره کنه و سپس در مرحله بعدی بعد از این که یادگیری الگوریتم کامل شد میتونی ازش استفاده کنی. به این صورت هست که تصویر رو بهش میدی و مختصات اون جسم رو اگه تو تصویر ورودی موجود باشه بهت میده.

برای اطلاعات بیشتر میتونی به کتاب اموزش پردازش تصویر با OpenCV (You can see links before reply) مراجعه کنی.

alamdar
24-05-2012, 17:28
شما میتونید از دوربین های استریو استفاده کنید که معمولا دو لنز و برخی 3 لنز هم دیدم که دارند

توی اینترنت سرچ کنید عکس و مطالب تکمیلی موجود هست