PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساخت بخور سرد

arvinfx
26-12-2011, 22:49
سلام
من یه پیزو گرفتم 3 تومن برای بخور سرد استفاده میشه کسی میدونه چطوری میشه راش انداخت؟

armstk
27-12-2011, 00:55
سلام
ببین برو امجمد پیش فرشید الکترونیک - یه زمانی توی کار پیزو الکترونیک بود و کلی مدل های پیزو الکترونیک رو داشتش
خودمم تا این پیزو رو نبینم چیزی نمیتونم بهت بگم
فقط اینو بگو که معمولا این پیزو ها نیاز به یه فرکانسی در حد بیش از 40 کیلو هرتز دارن که باید اسیلاتور درایوری داشته باشه که بتونه توان مورد نیاز پیزو رو تحویل بده و انقدر قدرت داشته باشه که بتونه مولوکول های آب رو از هم جدا کنه و بخار ایجاد بشه

بازم یه زنگ بزن فرشید الکترونیک ببین چی بهت میگه

arvinfx
27-12-2011, 14:57
والا بیشتر میخاستم خودم بسازم درایورشو میگن خود پیزو تولید فرکانس میکنه درسته؟

sigma-mx
27-12-2011, 15:10
موقع خرید نپرسیدی فرکانس کاری پیزو چقدره ؟ از چند ده هرتز داریم تا محدوده چند مگا... مدار درایورش اگه فرکانس پایین باشه با ترانزیستور یا گیت و اگه فرکانسش بالا باشه یه اسیلاتور معمولا کلپیتس با یه ترانزیستور آمپر بالا ست. ولی کلا مدارات آماده خوبی تو بازار ندیدم که دوام داشته باشه . همشون بعد از یه مدت می سوزه !!

arvinfx
27-12-2011, 15:55
فرکانس 1.6Mh هستش با یه 555 سعی کردم بسازم که مثل اینکه برای اینکار نمیشه از 555 استفاده کرد!
نظر شما چیه؟

agape
27-12-2011, 17:05
دایی جان ، فکر میکنم تزریق توان حدود 2 وات و البته با در نظر داشتن این مساله که مقاومت پیزو خیلی بالا هست و فرکانس بالا تر از 1.5 مگا بشه این کار رو انجام شد !

cmuiran
27-12-2011, 18:51
داداش من
برای بخور سرد میتونی از التراسونیک هم استفاده کنی
که ماژول این را جهان کیت داره

sigma-mx
27-12-2011, 19:12
با سلام . خب تمامی پیزو های تبخیر آب سرد هم با التراسونیک کار میکنن دیگه !!!
نمونه ای که مخصوصا جهان کیت داره رو قبلا تهیه کردم دوام نداره چون اصولی طراحی نشده ! کافیه یه لحظه به هر دلیل ارتباط پیزو با مدار اسیلاتور قطع بشه ... مدار می ترکه !! البته برای سرگرمی و مشاهده پدیده ، خوبه !!

armstk
27-12-2011, 19:18
سلام
مهندس از 7555 استفاده کن - که نمونه پیشرفته تره 555 هستش و تا 2 مگا هرتز میتونه کلاک تولید کنه
یا این که یک اسیلاتور ترانزیستوری خودت بسازی
راستی این پیزو رو خودت از کجا گرفتی؟

sigma-mx
27-12-2011, 21:34
متاسفانه به این راحتیا درایو نمیشه . من خودم اول می خواستم با میکرو درایو کنم . با 555 و ترانزیستور درایور و ... نمی شه یه مدار مخصوص داره که حتی از یکی از اساتید الکترونیک ما کمک گرفتیم که برای ما تحلیلش کنه ولی مثل اینکه اونم ...!!! اگه کسی الکترونیک 3 رو خونده باشه متوجه میشه الان چی دارم میگم . پیزو باید در یه مدار اسیلاتور قرار بگیره منتها بجای سلف مدار اسیلاتور !! در این مدار از خاصیت سلفی پیزو استفاده می شه . ولی یه سری مدارهایی هم دیدم تو نت که به طزیقه پل h و با ترانزیستور یا مخصوصا ماس فت اون رو درایو کردن . اگه یه سرچی تو نت کنید یه مدارایی پیدا می کنید . البته چون این پیزو ها چینی هست ، مدارات اسیلاتوری هم که پیدا می کنید بیشتر تو سایتای چینی هست ! نمونه جهان کیت هم یه نمونه از این مدارات ( کپی ) است.

morteza_rk
27-12-2011, 21:44
آقا این 7555 رو از کجا میشه گیر آورد؟ من فرکانس 2 مگ یا نزدیکش می خوام.

arvinfx
27-12-2011, 21:57
از امجد گرفتمش قیمتشم 3000 بود زیر زمین 2ومین مغازه دست چپ

آره منم یکم تحقیق کردم مثل اینکه باید یه مداری باشه که این پیزو قسمتی از اونه

sigma-mx
27-12-2011, 21:59
تو دیتاشیت 7555 حتی برای Astable فرکانس رو تا 500khz تضمین کرده !!

esisafa
27-12-2011, 22:05
پیزو باید در یه مدار اسیلاتور قرار بگیره منتها بجای سلف مدار اسیلاتور !! در این مدار از خاصیت سلفی پیزو استفاده می شه ..

البته به جای سلف نه . به جای مدار تانک ( پیزو معادل یک مدار rlc سری هست که مقاومت زیادی داره ) اسیلاتور قرار میگیره و نقش یک فیلتر میانگذر رو داره
باید مشخصات پیزو رو بدونین بعد طراحی کنین.
مثلا تو فرکانس تشدید مقاومت حقیقیه پیزو چنده؟

ولی به نظر من این روش چیز خوبی نباشه. فکر کنم روش خوب استفاده از سوئیچینک تو فرکانس کاری پیزو باشه که ماسفت قدرت برای این کار خوبه

sigma-mx
27-12-2011, 22:23
معمولا تو دیتاشیت این پیزوها مقاومت حالت رزونانس رو می نویسه . در حد 1 تا 5 اهم هست.
در مورد اسیلاتور هم چیزی از خودم نگفتم ! پیزو در اینجا فقط جای سلف برای اسیلاتور کار می کنه و دو خازن دو طرف این سلف هم باید در مدار اسیلاتور ما قرار دهیم . مدار تانک سلف و خازن رو با هم داره .. یه نمونه مدار رو که بزارم متوجه می شید ..
:mrgreen:

armstk
27-12-2011, 22:24
من 7555 رو از مشهد 700 تومن خریده بودم !!!!
چه گرون شد یه دفعه ای !

ولی هنوز تستش نکردم , من برای یک های ولتاژ نیازش داشتم که هنوز کاری نکردم

esisafa
27-12-2011, 22:31
معمولا تو دیتاشیت این پیزوها مقاومت حالت رزونانس رو می نویسه . در حد 1 تا 5 اهم هست.
در مورد اسیلاتور هم چیزی از خودم نگفتم ! پیزو در اینجا فقط جای سلف برای اسیلاتور کار می کنه و دو خازن دو طرف این سلف هم باید در مدار اسیلاتور ما قرار دهیم . مدار تانک سلف و خازن رو با هم داره .. یه نمونه مدار رو که بزارم متوجه می شید ..
:mrgreen:

دیتا شیت پیزو رو بزارین ببینیم

از مدار سوئیچینگ با ماسفت قدرت استفاده کنین. به امتحانش میارزه. مثل تقویت کننده های قدرت جدید. با بازدهی بالا

sigma-mx
27-12-2011, 22:53
البته نمی دونم دوستمون که سوال کرد کدوم مدل و شکل رو خریده . من یه نمونه دیتاشیت می گذارم..
You can see links before reply
(You can see links before reply) ممکنه اینم بهتون کمک کنه :
اسم فارسی این مدار: مه ساز - مه پاش - رطوبت ساز - بخور سرد و ...
و اسم انگلیسی ( تو سرچ به دردتون می خوره ) : Humidifier - Atomizer .

esisafa
27-12-2011, 23:12
با این توانی که داره حتما باید از مدار قدرت استفاده بشه. مخصوصا که مقاومتش خیلی کمه.
مگه 7555 بار 1 اهمی رو اونم با اون توان و فرکانس جواب میده. من که فکر نکنم جواب بده.

arvinfx
28-12-2011, 13:15
من اینو خریدم:

مداری چیزی ندارین برای تست ببینم جواب میده یا نه؟!

arvinfx
29-12-2011, 21:58
کمک میکنین؟ من بلد نیستم

azmr
29-12-2011, 23:11
دوست عزیز برای ساخت بخور سرد باید از اولتراسونیک استفاده کنید.

sigma-mx
29-12-2011, 23:12
این مدارو تست نکردم . ولی خودتم اگه یه سرچی کنی البته انگلیسی، بازم پیدا می کنی . بیشترشون کار می کنن ولی بحث سر پایداری مدار هست که بعضیا شون بعد از چند دقیقه تا چند ساعت از کار می افتن و اگه از کار بیفتن یعنی اسیلاتور متوقف بشه جریان در حد چند آمپر از ترانزیستور می گذره که ترانزیستورت مثل شمع ماشین جرقه می زنه و می پکه. این قدر صحنه تماشاییه حتما توصیه می کنم ببین !!!! :018:

ضمنا مدارایی که توش از ترانزیستور BU406 استفاده شده کار می کنن معمولا . تو بازارم پیدا میشه . معمولا مدار ها یک یا دو تراتزیستور معمولی هم دارن که وظیفه تنظیم توان بخاردهی و مدار محافظ خشک بودن پیزو رو انجام می ده.

راستی در راه اندازی پیزوی تیخیر آب نکات زیر رو حتما رعایت کن !!! خیلی مهمه
- اولا تمامی اینا رو تا پایین بخون بخصوص آخرین مطلب رو . همش تجربی تست شده !!
- کافیه فقط چند ثانیه پیزو خشک باشه تا مدارت بسوزه . اسیلاتور متوقف می شه !
- پیزو رو بنداز توی یه ظرف آب تمیز . آب باید تمیز باشه و فکرشو نکن که مایع دیگه رو با این روش تبخیر کنی چون پیزوت داغون میشه !!
- پیزو حتما باید بصورت عمودی داخل آب قرار بگیره و ارتفاعش از سطح آب 3-4 سانت باشه . اگه پیزو عمود نباشه امواج مافوق صوت به لایه سطح آب برخورد می کنند و دوباره به داخل آب منعکس میشن و در نتیجه راندمان میاد پایین ! اگر هم زیاد پایین وبالا قرار بگیره هم همین طور.
- معمولا برای راندمان کامل برای هر پیزو و درایور حدود 1 آمپر بسته به مدارتون جریانکشی داریم.
- برای هر درایور فقط یه پیزو میشه استفاده کرد و روی ترانزیستور اسیلاتور مدار حتما باید یه هیت سینک خوب بزاری
- پیزو نباید در آب غوطه ور باشه بلکه باید به کف ظرف فیکس شده باشه ! ( پشت پیزو باید محکم باشه تا بتونه خوب نوسان کنه ) در غیر اینصورت راندمان و پاسخ دهی بخار بسیار کم می شه !!!
- و نکته ایمنی بسیار بسیار مهم که باید جدی بگیری :
این پیزو با نوسانات مافوق صوت با دامنه ولتاژ بالا مولکولهای آب رو چنان تکون می ده که مولکولها پیوندشون میشکنه و بخار می شند !!! پس هیچ گاه موقعی که پیزو داره نوسان می کنه دستتو توی ظرف نبر مخصوصا بالای پیزو - اینو جایی ننوشته ولی یکی از دوستام انگشتشو کرد بالای پیزو ، تقریبا انگشتش ترکید !!! خون پاشید بیرون !!! :(- من خودم تست نکردم چون مرض نداشتم که ..:mrgreen:
با این همه مدار بسیار جالب و قشنگیه . بخارش بسیار قشنگه ، اگه بخارش رو تنفس کنی خنکه ، تراوت خاصی داره فقط بپا نترکی !! مواظب پیزو باش . والسلام

esisafa
30-12-2011, 14:53
باید مواظب اولترا سونیک های پر توان بود. حتی با اونا میشه روی مغز یک نفر هدف گرفت و مغزشو ترکوند. میشه شیشه های ایمنی و نشکن رو پودر کرد و خیلی کارای دیگه. فقط فرکانسش و توانش مهمه. در واقع بگم یک اسلحه ی مرموز هست

arvinfx
30-12-2011, 15:01
اینی که شما میگین بهتره برم آماده بخرم! مغزم مشکل دار نشه!

esisafa
30-12-2011, 15:18
نه بابا اگه در حین کارکرد روبرو و نزدیگش قرار نگیره که مشکلی پیش نمیاد. تو هر کاری باید احتیاط کرد. خلاصه اینکه اگر بترسی موفق نمیشی. یک مهندس باید برق بگیرش، خازن بترکونه، ترانزیستور قدرت بترکونه و ... تا موفق بشه.

mehdi_789_K
28-05-2013, 11:23
سلام

درمورد مطالب احتياط با پيزو که گفته شده نمي دونم در چه حد و تواني مدنظر هست .
ولي من نمونه اي که براي تزئين استفاده ميشه رو دارم که يکبار انگشتم رو بالا قسمتي که آب در حال بخار بود گرفتم فقط بعد از 3 الي 4 ثانيه احساس بي حسي در نوک انگشتم داشتم.

bardiya3
06-12-2013, 13:10
این اسیلاتوری که برای این بخار ساز نیاز باید خروجیش چند ولت باشه؟
توی دیتا شیت پپیزو هم که ننوشته!
موج مربعی باشه یا سینوسی؟

raminrayat
05-03-2014, 01:09
سلام به دوستان خودمم خیلی دنبالش بودم
تو سایت eca درباره این موضوع بحث زیاد شده و این مدار کاملا کاربردیه
خودم هم تو چند روز اینده میسازمش و نتیجه رو اعلام میکنم

raminrayat
26-03-2014, 17:28
مدار رو مدتی پیش ساختم و بسیار عالی کار کرد
نیاز به ازمونو خطا واسه تنظیم سلف و مقاومت داره که به راحتی بدست میاد

بخار سرد با پیزو الکتریک (You can see links before reply)

raminrayat
03-04-2014, 22:23
سلام 13 همگی بدر.فیلم جدید رو که از مدارم که بعد یه مدت کاملش کردم رو میزارم تا ببینید.بخارش خیلی زیاده
از ماژول های اماده ی 40 تومنی واقعا بیشتر بخار میده :wink:

اتومایزر پیزوالکتریک (You can see links before reply)

dariush_ab
03-04-2014, 22:28
سلام 13 همگی بدر.فیلم جدید رو که از مدارم که بعد یه مدت کاملش کردم رو میزارم تا ببینید.بخارش خیلی زیاده
از ماژول های اماده ی 40 تومنی واقعا بیشتر بخار میده
:wink:

سلام.
این دستگاه بخار سرد که ساختید هزینه کلیش چقدر شده است ؟ چون یک سایت دیدم جدیدن اورده 20 تومن البته فکر نکنم آداپتور داشته باشن.
برای دستگاه جوجه کشی از این مدل ساخت خودتون استفاده کردید؟ کاملا قابل اعتماد هستش؟
با تشکر.

sadmonew
03-04-2014, 23:29
مدار رو مدتی پیش ساختم و بسیار عالی کار کرد
نیاز به ازمونو خطا واسه تنظیم سلف و مقاومت داره که به راحتی بدست میاد

سلام مهندس
خیلی عالیه. دستت درد نکنه
راستی یه سوال: tt2148 از کجا میشه تهیه کرد؟

raminrayat
04-04-2014, 00:42
سلام.
این دستگاه بخار سرد که ساختید هزینه کلیش چقدر شده است ؟ چون یک سایت دیدم جدیدن اورده 20 تومن البته فکر نکنم آداپتور داشته باشن.
برای دستگاه جوجه کشی از این مدل ساخت خودتون استفاده کردید؟ کاملا قابل اعتماد هستش؟
با تشکر.

سلام .این مدار حدود 20 تومن خرج برمیداره البته به همراه ترانسش
بله برای جوجه کشی همینو استفاده کردم تا الان که خیلی عالی جواب داده
طبق سفارش دوستان توی سایت همسایه از 1047 به جای tt2148 استفاده کردم که خیلی خیلی بهتر جواب داده

- - - Updated - - -

سلام مهندس
خیلی عالیه. دستت درد نکنه
راستی یه سوال: tt2148 از کجا میشه تهیه کرد؟

سلام اقا صادق گل.
هم 2148 و هم 1047 و سایر قطعات رو از امجد خریده بودم.اگه اسمشو درست گفته باشم از جهان الکترونیک تهیه کردم

sobhan537
04-04-2014, 14:58
مهندس آموزش ساختش رو اینجا قرار نمیدید برای بچه ها؟

raminrayat
04-04-2014, 16:16
دارم از دوستان توی سایت eca که سازنده ی اصلی این مدار هستن کسب اجازه میکنم اگه اجازه دادن چشم

sobhan537
04-04-2014, 18:38
شما آموزش مربوط به ساخت مدار خودت رو بذار. اولش یا آخرش هم میتونی منبعش (آدرس لینکش) رو بذاری. شما که نمیخوای همون مطالب رو عینا اینجا کپی کنی، بنابراین فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه.
همچنین میتونی از کسی که اون تاپیک رو نوشته اجازه بگیری بعد اینجا آموزشت روبذاری...

raminrayat
04-04-2014, 18:58
دارم از اقا ناصر توی همون سایت اجازه میگیرم.مدار من مداری هست که دوستان تو سایت eca کاملش کردن.من تغییر خاصی بهش ندادم

dariush_ab
04-04-2014, 23:35
سلام آقا رامین عزیز.
آداپتور رو چند و از کجا خریده اید؟ 1 یا 2 آمپر خریدید؟ تست کردید ببینید مدارتون چقدر جریان میکشه؟
با تشکر.

raminrayat
04-04-2014, 23:54
ترانس رو 2 در 16 ولت 3 امپر خریدم از همون پاساژ کنار امجد 8000 تومن داشت و 12000 تومن که من 3 امپرش رو خریدم
مداری که تو فیلم اول نشون دادم حدود 800 میلی امپر تا نهایتا 1 امپر جریان میکشید
دومی رو تست نکردم چقدر میکشه.فک نکنم از 1 امپر بیشتر جریان بکشه

raminrayat
05-04-2014, 01:12
سلام اقا ناصر عزیز لطف کردن و به بنده اجازه دادن تا نقشه وو اطلاعات لازم واسه ساخت مدار رو اینجا بزارم
ایشا... تا فردا امادش میکنم

raminrayat
05-04-2014, 11:28
سلام به همه دوستان همونطور که گفتم اقا ناصر و اقای مهران چمنی دوستان خوبم در سایت ECA.ir سازنده گان اصلی این مدار با کمال لطفی که داشتن برای ترویج علم این اجازه رو به بنده دادند تا اطلاعاتی رو که کسب کردند اینجا قرار بدم

بزارید بین اونهمه مدار ،اونی که اقا ناصر کامل کردنو خیلی عالی هم واسه خودم جواب داد براتون قرار بدم
اما قبلش یه توضیح درباره این مدار میدم

این دستگاه یه نوسانسازه که فرکانس 1.6 تا 1.7 مگاهرتز رو توسط اسیلاتورهای داخل مدار تولید میکنه
یعنی توسط سلفها و خازن ها
و چون خود پیزو هم جزو این نوسانساز هست میزان بخار تولیدی با پیزو های مختلف متفاوت هست
توی امجد من 3 نوع پیزو رو تونستم پیدا کنم
که 2 نمونش پوشش سفید رنگ داشتن و یک نمونش که دارای قاب بود پوشش نقره ای داشت
2 نمونه ی سفید دارای قطرهای متفاوت هستن
من از نمونه ی کوچیکتر تو فیلم اول استفاده کرده بودم که اگه ببینید زیاد خوب جواب نداد با اینکه ولتاژ 50 ولت AC یا 75 ولت dc هم بهش میدادم
اما نمونه ی بزرگتر خیلی راحت و بدون تنظیمات سلفو غیره جواب داد
تو پیام بعدی اسامی قطعات مدار و نقشه رو قرار میدم اگه نکته ای به ذهنم رسید ذکر میکنم
اونطور که برمیاد پیزوهای کوچیکتر عمر بیشتر دارن

raminrayat
05-04-2014, 11:40
اما قطعات مدار

1-ترانزیستور tt2148 یا معادل آن 3000 تومان(که من پیشنهاد میکنم از 1047 استفاده کنید فوق العاده بهتر جواب میده)

2-سلف 100 میکرو هانری از نوع بشکه ای 200 تومان
3-پیزو تبخیر آب سرد 6000 تومان (همونطور که گفتم از نوع سفید رنگ و سایز بزرگش)
4-ترانس 2*16 ولت 1 آمپر 8400 تومان (که ما از دوسر کناریش که مجموعا 32 ولت میدن استفاده میکنیم)
5-پل دیود 2 آمپر 300 تومان
6-برد سوراخ دار کوچک 200 تومان
7-هیت سینک متوسط 1000 تومان
8-خازن 2200 میکرو فاراد 50 ولت 750 تومان
9-خازن 6.8 نانو فاراد 50 تومان(بهتره پلی استرش رو بخرید)
10-خازن 1.5 نانو فاراد 50 تومان(بهتره پلی استرش رو بخرید)
11-مقاومت 18 کیلو اهم دو وات 50 تومان
12- سلف مدار که باید پیچیده بشه و برای این کار کافیه 18 دور سیم دور یک مداد بپیچید
(من با قطرهای مختلف تست کردم فرق خاصی نداره یه سیم تقریبا 0.8 یا 1 رو بگیرید واسه این کار)

7486

پیزوتون رو حتما توی یه محفظه قرار بدید تا اب به زیرش نرسه
7488

sobhan537
05-04-2014, 14:19
مهندس میشه بگی چطوری؟! مگه پیزو نباید داخل آب قرار بگیره؟

raminrayat
05-04-2014, 15:35
ای کاش من از پیزوی خودم عکس میگرفتم
ببینید زیر پیزو به هیچ عنوان نباید مرطوب بشه
فقط روی پیزو هست که با اب تماس داره
الان با paint نقاشیشو میکشم

raminrayat
05-04-2014, 15:52
7489
ببینید طبق شکل ظرف ابی که براتون گذاشتم پیزو رو داخل یه محفظه ای قرار بدید
من توی قوطی فیلم عکاسی قرارش دادم که کاملا هم سایزش و قطرش برابر با قطر بیرونی واشر پیزو هست
طوری که با فشار میره توش قرار میگیره
سیمهای پیزو رو هم میتونید از بدنه ی قوطی که سوراخش کردید خارج کنید و نهایتا با چسب حرارتی یا... اب بندیش کنید
داخل قوطی هم یه چیز سنگین قرار بدید تا محفظه روی اب شناور نشه
دور واشر پیزو رو هم حتما با چسب اب بندی کنید
فاصله ی سطح اب تا سطح پیزو نهایتا 4.5 سانت باشه

sobhan537
05-04-2014, 17:31
ممنون مهندس،
یعنی اگه سطح پیزو زیاد بره زیر آب (مثلا پیزو تو عمق 10 ساتی باشه)، پیزو میسوزه؟ اگه سطح پیزو بیاد سطح آب چی؟

sigma-mx
05-04-2014, 19:00
آقای چمن آرا ، تا حالا تو دراز مدت از این مدار و از این پیزو استفاده کردید ؟ پایداریشون چطوریه ؟
من قبلا با این مدارها و این پیزو ها کار کردم . تو همین تاپیک هم یسری نکات درباره اینا گفتم . در مورد مدار مشکلم پایداری اسیلاتور بود . یعنی بعد از مدتی اسیلاتور از کار میوفتاد و ترازیستور 1047 میسوخت . در مورد پیزو مشکل بزرگ جرم گرفتن سطح پیزو هست که بستگی مستقیم به آبی داره که می خواد بخار بشه و اگه آب منطقه تون املاح و گچ داشته باشه سریع سطح پیزو جرم میگیره و راندمان بخار دهی کم میشه تا در نهایت مانع بخاردهی میشه و ممکنه اسیلاتور آسیب ببینه ! لطفا شما هم مشکلاتتون رو تا اینجا بگید چی بوده ..

raminrayat
05-04-2014, 21:03
به نظرم اومد که با عکس نشون بدم بهتره
البته این محفظه پلاستیکی که واسه عکس دارم بکار میبرم قطر داخلیش از قطر بیرونی واشر پیزو بیشتره واسه همین زیاد مناسب نیست

خب این همون سه نوع پیزویی هست که گفته بودم
سمت راستی نوع قاب دارش که 15 تومنه
وسطی نوع متوسطش که 6 تومنه
سمت چپی هم نوع بزرگترش که قیمتش یادم نیست فک کنم 8 تومن بود یا همون 6 تومن
7503
یه محفظه ی فیلم عکاسی شبیه این بگیرید و توش یه وزنه ای رو چسب بزنید به ته محفظه
من یه تیکه سنگ گذاشتم

7504

پیزو رو طبق شکل با فشار داخل ظرف قرار بدید و دوتا سیمش رو هم از سوراخ ظرف خارج بکنین
یادتون نره خوب با چسب اب بندیش کنین
7502
من به جای اینکه واسه کنترل سطح اب مدار دیگه ای بزارم تا از سوختن پیزو جلوگیری کنه از روش خودم استفاده کردم
و محفظه ی پیزو رو به یه تیکه یونولیت کهوسطشو سوراخ کرده بودم با سیم بستم
یکم هم پایین تر از یونولیت قرارش دادم تا همیشه اب سطح پیزو رو بپوشونه

7505
و در اخر هم گذاشتمش تو یه ظرف رنگ بزرگ و توشو پر از اب کردم
فن و هیتر ماشی جوجه کشیم رو هم کنارش گذاشتم تا بخار اب رو با هوای گرم مخلوط کنه وو با خودش توی کل دستگاه جوجه کشی پخش کنه تا رطوبت رو تنظیم کنه

7506

بازم سوالی بود در خدمتم

- - - Updated - - -

ممنون مهندس،
سه تا عکس اولی نشون داده نمیشه،
یعنی اگه سطح پیزو زیاد بره زیر آب (مثلا پیزو تو عمق 10 ساتی باشه)، پیزو میسوزه؟ اگه سطح پیزو بیاد سطح آب چی؟

نشد ویرایشش کنم دوباره اپ کردم
اگه زیادی زیر اب بره مثلا همون 10 سانتی که گفتین فقط اب رو مثل فواره تا چند سانت میپاشه بیرون و بخار بسیار ناچیزی میکنه
هرچی پیزو به سطح اب نزدیکتر باشه بخارش بهتره
توی عکس اگه ببینید من تقریبا پیزو رو تو عمق یک سانتیمتری از سطح اب قرار دادم
اگه سطح پیزو بیاد روی سطح اب و ابی روی اون رو نپوشونه به گفته ی دیگران میسوزه
میگم دیگران چون واسه من اتفاق نیفتاده و خب تجربه کردنشم یکم گرون تموم میشه که بخوام امتحانش کنم
عقل حکم میکنه به حرف سایرین گو ش کنیمو احتمال قوی بدیم که پیزو بدون اب میسوزه

raminrayat
05-04-2014, 21:11
آقای چمن آرا ، تا حالا تو دراز مدت از این مدار و از این پیزو استفاده کردید ؟ پایداریشون چطوریه ؟
من قبلا با این مدارها و این پیزو ها کار کردم . تو همین تاپیک هم یسری نکات درباره اینا گفتم . در مورد مدار مشکلم پایداری اسیلاتور بود . یعنی بعد از مدتی اسیلاتور از کار میوفتاد و ترازیستور 1047 میسوخت . در مورد پیزو مشکل بزرگ جرم گرفتن سطح پیزو هست که بستگی مستقیم به آبی داره که می خواد بخار بشه و اگه آب منطقه تون املاح و گچ داشته باشه سریع سطح پیزو جرم میگیره و راندمان بخار دهی کم میشه تا در نهایت مانع بخاردهی میشه و ممکنه اسیلاتور آسیب ببینه ! لطفا شما هم مشکلاتتون رو تا اینجا بگید چی بوده ..

بله این مدار داخل دستگاه جوجه کشیم هست .اولا از نمونه چینیش استفاده میکردم
7507
که بخارش اونقدرا نبود
اما این نمونه الان مدتیه که داره عالی کار میکنه
بله مطمئنا روش جرم میبنده وو رابطه کاملا مستقیم با ناخالصی اب داره
هرچی اب تمیزتر باشه کمتر جرم میبنده
من تقریبا هر 4 روز اب رو عوض میکنم و با پارچه خیس جرمشو که خیلی راحت پاک میشه برطرف میکنم
تا حالا که خوب کار کرده اگه مشکلی پیش اومد حتما اینجا مینویسم
اگه به عکس ماژول اماده ی چینی دقت کنید خیلی جرم گرفته بود و من با اب داغ و اب سرد که متوالیا بهش زدم تونستم جرمشو برطرف کنم البته با کمک پشت چاغو چون عین سماور یه لایه نازک رو کل بدنشو جرم پوشونده بود

sobhan537
05-04-2014, 21:29
به نظرم اگه از آب جوشیده استفاده کنیم خیلی کمتر جرم میگیره...

raminrayat
05-04-2014, 21:42
به نظرم اگه از آب جوشیده استفاده کنیم خیلی کمتر جرم میگیره...

البته که همینطوره

dariush_ab
05-04-2014, 23:43
سلام.
مهندس میگم اگر یک دستگاه فیلتراسیون آب هم برای دستگاه جوجه کشی بذارید این رطوبت ساز ها جرم و شوره نمی گیره.
برای دستگاه بیشتر عمر دستگاه مهم هستش تا میزان بخاردهی ولی خیلی خوبه که میگید داره خوب کار میکنه چون من هم بس بد شنیدم تو سایت همسایه که دیگه درستش نکردم.
نکته مهم این سایز بزرگ هیت سینکش هستش.این ترانزیستوره خیلی داغ میکنه؟ در ضمن شما تو هزینه ها هزینه آب بندی و کثیف کاریها رو نیاوردید.:0013:
خیلی ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربیات خوبتون.
موفق باشید.

raminrayat
06-04-2014, 17:00
نه زیاد داغ نمیکنه.من دفعه قبل با ولتاژ 75 ولت DC راش انداختم بعد از چند دقیقه 1047 پوکید
همین یدونه برام مونده تا بخوان از تهران برام بیارن کلی زمان میبره واسه اطمینان هیت سینکشو بزرگ گرفتم .یکمم از خوشگلیش خوشم اومد:mrgreen:
خب ماژول اماده ی چینیشم همینجور جرم میبنده تازه جرماش عین جرم سماور سفته :0013:ii998)
فدایی دارییییییی :hi:

raminrayat
08-04-2014, 23:43
دو روز خونه نبودم اومدم دیدم پیزوم سوخت .روکشش داغون شد7529

sigma-mx
09-04-2014, 01:44
سلام
این یکی از اون موردها بود که گفتم !
مدار اسیلاتور تنها جواب نمیده و حتما باید برای یسری شرایط خاص مثل خشک بودن پیزو ، جرم بستن و .... یجور مدار محافظ گذاشت .

مدار هم آسیب دیده ؟ ترانزیستور ؟

raminrayat
09-04-2014, 11:04
سلام
این یکی از اون موردها بود که گفتم !
مدار اسیلاتور تنها جواب نمیده و حتما باید برای یسری شرایط خاص مثل خشک بودن پیزو ، جرم بستن و .... یجور مدار محافظ گذاشت .

مدار هم آسیب دیده ؟ ترانزیستور ؟

نه مدار کاملا سالمه
اما نمیدونم چجوری اب رفت توی محفظه ی پیزو
مثل اینکه اب بندیم اصلا خوب نبود
چسبم بدرد نمیخورد.خیلی راحت کنده شد

sigma-mx
09-04-2014, 12:41
از چه چسبی استفاده کردی ؟ باید یه چسبی باشه که مثل سنگ سفت بشه مثل چسب دوقلو
زیر آب شرایط فرق میکنه خیلی از مواد یه مدت در تماس با آب فرم اصلیشون رو از دست میدن .

sobhan537
09-04-2014, 13:04
یعنی سوختن پیزو فقط به دلیل نفوذ آب به داخل محفظه پیزو بوده؟؟

dariush_ab
09-04-2014, 13:10
یعنی سوختن پیزو فقط به دلیل نفوذ آب به داخل محفظه پیزو بوده؟؟

بله.اگر آب به صفحه بالایی پیزو برسه - قمتی که سیمهاش هستش - به راحتی میسوزه و مشکل اینجاست که آب بندی هم بسیار مشکل است :
1- به دلیل طبیعت آب که از کوچکترین روزنه ای نفوذ می کند و حتی ممکن است اول مشکلی نباشد ولی بعد از مدتی راهش رو پیدا می کند.
2- عدم دسترسی به مواد آب بندی اصولی و ارزان.
3- بی کیفیت بودن چسب ها و از بین رفتن خاصیت اکثر اونها بعد از مدتی بودن در آب.

raminrayat
09-04-2014, 15:45
از چه چسبی استفاده کردی ؟ باید یه چسبی باشه که مثل سنگ سفت بشه مثل چسب دوقلو
زیر آب شرایط فرق میکنه خیلی از مواد یه مدت در تماس با آب فرم اصلیشون رو از دست میدن .

از چسبی که روی سیم پیچ ارمیچر میریزنو همرنگ سیم لاکیه استفاده کردم
نمیدونم بهش چسب پلی استر میگن یا چیز دیگه
اولش خیلی سفت بود
زیر اب مثل اینکه نرم شد

نمیتونم مطمئن باشم که بخاطر اب رفتن زیر پیزو سمت بیرونش سوخته باشه
مشکوکم بهش
چون زیرش با اینکه در معرض رطوبت و اب قرار گرفت هیچ تغییر رنگ یا حالتی نداده
نمیدونم
این سری از نوع روکش نقره ایش استفاده میکنم ببینم چه فرقی میکنه

sobhan537
14-04-2014, 18:17
مهندس نتیجه چی شد؟ تونستید بفهمید دقیقا به خاطر چی این مشکل بوجود اومد؟

آیا این مدار برای استفاده در دستگاه جوجه کشی قابل اطمینانه یا نه؟؟

raminrayat
15-04-2014, 00:23
مهندس نتیجه چی شد؟ تونستید بفهمید دقیقا به خاطر چی این مشکل بوجود اومد؟

آیا این مدار برای استفاده در دستگاه جوجه کشی قابل اطمینانه یا نه؟؟

ببنید برای جوجه کشی شما از ماژول اماده ی چینیش که 35 تومنه بخری به نظرم بهتره
علت خرابیه پیزوی من علاوه بر نفوذ رطوبت نوع پیزو هست
پیزوهای با پوشش سفید دوامشون خوب نیست.اما پیزوهایی که 15 تومنه و با قاب به فروش میرسه پیزوهای فلزی هستند و خیلی دوامشون زیاد تره
میتونید از اون استفاده کنید

dariush_ab
15-04-2014, 00:49
سلام.
برای ایجاد رطوبت یک روش هم که ممکن است شما کمتر دیده باشید و قابل اطمینان هم هست Turning Plate هستش.
در این روش یک سری صفحات دایره ای داخل یک ظرف آب توسط موتور به گردش در می آیند و با افزایش تبخیر سطحی و باد فن رطوبت رو به مقدار لازم می رسونند.
در مدلهایی از دستگاههای سامنو از این روش استفاده شده میتوانید ملاحظه کنید.

darkstreet
25-04-2014, 19:24
توی اب بندی کردن دقت کنید که چسب روی هر سطحی نمیچسبه، مثلا قوطی فیلم عکاسی از پلاستیک هایی هست که به سختی حتی چسب اکواریوم رو به خودش نگه میداره

raminrayat
28-04-2014, 22:59
توی اب بندی کردن دقت کنید که چسب روی هر سطحی نمیچسبه، مثلا قوطی فیلم عکاسی از پلاستیک هایی هست که به سختی حتی چسب اکواریوم رو به خودش نگه میداره من از شارلاک استفاده کرده بودم مطمئنا چسب مناسبی نبود

darkstreet
29-04-2014, 10:52
به نظر من این محصول رو بخرید که درایور هم داره البته بدون اداپتور قیمتش 20 تومن هست که به نظر خوبه، اداپتوری که همراهش میفروشن چیز بدردبخوری نیست، فوق العاده بزرگه و سریعا داغ میکنه و میسوزه
ماژول تولید بخار سرد آلتراسونیک (اتومیزر) همراه با درایور (You can see links before reply)

jahangold
31-10-2014, 21:52
دوستان من یک ماژول تولید بخار سرد خریدم حالا می خواهم یک پیزو اضافه کنم بعد از آدابتور
مداری که به پیزو وصل می شد بلد نیستم میشه راهنماییم کنید ممنون میشم.

sajjad_AD
15-12-2014, 18:24
اما قطعات مدار

1-ترانزیستور tt2148 یا معادل آن 3000 تومان(که من پیشنهاد میکنم از 1047 استفاده کنید فوق العاده بهتر جواب میده)

2-سلف 100 میکرو هانری از نوع بشکه ای 200 تومان
3-پیزو تبخیر آب سرد 6000 تومان (همونطور که گفتم از نوع سفید رنگ و سایز بزرگش)
4-ترانس 2*16 ولت 1 آمپر 8400 تومان (که ما از دوسر کناریش که مجموعا 32 ولت میدن استفاده میکنیم)
5-پل دیود 2 آمپر 300 تومان
6-برد سوراخ دار کوچک 200 تومان
7-هیت سینک متوسط 1000 تومان
8-خازن 2200 میکرو فاراد 50 ولت 750 تومان
9-خازن 6.8 نانو فاراد 50 تومان(بهتره پلی استرش رو بخرید)
10-خازن 1.5 نانو فاراد 50 تومان(بهتره پلی استرش رو بخرید)
11-مقاومت 18 کیلو اهم دو وات 50 تومان
12- سلف مدار که باید پیچیده بشه و برای این کار کافیه 18 دور سیم دور یک مداد بپیچید
(من با قطرهای مختلف تست کردم فرق خاصی نداره یه سیم تقریبا 0.8 یا 1 رو بگیرید واسه این کار)

سلام آقا دستت درد نکنه مدار خوبیه بستم کار می کنه ولی به جای مقاومت 18 کیلو مجبور شدم 1 کیلو بذارم تا کار کنه!
سلف بشکه ای هم داغ می کرد تیروئیدی گذاشتم.

anoushh
29-07-2015, 13:43
با سلام...من کل تایپت رو خوندم ..تنها سوالم اینه که اون ولومه چیکار میکنه...یعنی مقدار تولید بخار رو تغیر میده؟:0013:

mazam
01-08-2015, 14:23
سلام برای چسبیدن از چسب پلی اتیلن استفاده کنید روکش فلزی مثل چسب اکواریوم ولی فلزی و تهش پلم هستش و رنگ چسب سیاه هستش.

raminrayat
09-08-2015, 14:15
با سلام...من کل تایپت رو خوندم ..تنها سوالم اینه که اون ولومه چیکار میکنه...یعنی مقدار تولید بخار رو تغیر میده؟:0013:

ولوم؟؟؟؟؟؟؟؟ کوو

hamedspartacu
01-09-2015, 12:36
دوستان برای تنظیم بخار این مدار باید ولتاژو کمو و زیاد کنم . خب حالا چطوری؟؟ چون جریان مدار زیاده از ولوم برای تنظیم ولتاژ که نمیشه استفاده کرد زود میسوزه . چه کنم؟؟؟

farhadtavakko
25-05-2016, 21:49
Redirect Notice (You can see links before reply s%2F3%2F4%2F3448349%2Fm165d25%2520driving%2520powe r%2520%2526%2520NEW%2520cir(7.17.2006).pdf&psig=AFQjCNF-0v_OwD9AnOa8g37H5MdhRUj03g&ust=1464278758373141)

سیدمحمد
30-05-2016, 15:27
سلام من این مدار رو بستم ولی جواب نداد مشکلاز کجا میتونه باشه؟

mojak
05-11-2016, 17:10
سلام مهندسین گل من همه تابیکو خوندم ممنون خیلی چیزا یاد گرفتم فقط چندتا موضوع
1-اگر امکانش هست یه گروهم تو تلگرام بسازیم این شمارمه و یه پروژه تحقیقاتی دارم ممنون میشم بتونم از تجربتون استفاده کنم09375711806
2- یه جا گفتین فقط آب تمیز باشه حالا اگر من بخوام اب با املاح زیاد باشه برای پروژم باید چیکار کنم چون باید تاثیرشو رو یه سری فلزات ببینم

- - - Updated - - -

راستی بابت اب بندی میتونین از چسب پولیورتان استفاده کنین عالیه

mojak
05-11-2016, 17:17
البته بگم من رشتم معماریه و دیپلمم برق صنعتی بوده یه چیزایی از صحبتاتون متوجه شدم اما الان بابت یه کار تحقیقاتی نیاز به ساخت بخار ساز هستم که بتونه آبهای با چگالیهای مختلف رو مثل آب معمولی تبخیر کنه

a.l.i.r.e.z.a
04-08-2017, 08:55
سلام.تشکر میکنم از مدارتون ک برامون گزاشتید
البته من قبلا این مدارو ساختم و نقشه رو از انجمن ecaگرفتم.خیلی عالی جواب میده.دوتا مشکل کوچیک داره این مدار ک راحت قابل حل شدنه.1.باید ی هیت سینگ ضخیم واسه ترانزیستور استفاده کرد چرا ک زود داغ میشه.دومی اینکه خود پیزو توو ولتاژ 35 ب بالا گرم میشه و باعث میشه بخار هم ی مقدار داغ باشه.اما با بالا بردن ولتاژ تا نزدیک 40ولت بخارش خیلی زیاد میشه

rahmanamirdad
28-02-2018, 17:21
سلام آقا دستت درد نکنه مدار خوبیه بستم کار می کنه ولی به جای مقاومت 18 کیلو مجبور شدم 1 کیلو بذارم تا کار کنه!
سلف بشکه ای هم داغ می کرد تیروئیدی گذاشتم.

سلام خداقوت
میخواستم بدونم مداری که طراحی کردین با یک پیزو کار میکنه؟
میشه روی یک مدار چند پیزو نصب کرد؟
یا برای بستن چند تا پیزو به مدار جدیدی نیاز داریم؟
ممنون میشم اگه میتونید راهنماییم کنید

saeidsaeid66
01-03-2018, 15:25
سلام من مدار رو درست کردم و به پیزو وصل کردم وقتی به تغذیه وصل میکنم فقط ال رو می لرزونه بخار نمیکنهمیشه به این شماره تو تلگرام پیام بدید9174080761

amin.habibi
28-02-2019, 22:29
سلام
دوستان علت اینکه دستگاه بخور سرد روشن میشه ولی فقط آب را بالا میپاشه ولی بخار تولید نمیشه چیه و چیکار باید کرد؟

maysamshirani
03-03-2019, 22:57
درود دوستان من این مدارو بستم اولش کار نمیکرد و فقط اب را کمی میلرزوند. پس یه مقاومت 10 کیلو اهمی با پیزو مواری کردم که مشکل حل شد وبخار خوبی میکرد تا اینکه یه روز اومدم و دیدم همه چی سوخته ظاهرا مدار از نوسان ایستاده و باقی ماجرا

Mohsenniaraki
13-05-2019, 18:43
سلام ولتاژ این مدار چقدره؟

hossein.64
20-11-2019, 14:58
سلام من این مدار رو بستم کار نکرد اصلا

rozi7070
18-12-2019, 05:17
سلام توی این لینک بهترین مارک و مدل بخور سرد و گرم در بازار رو با قیمت معرفی کرده :

jayino.com/blog/useful-articles/best-humidifiers/ (You can see links before reply)