PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تقویت کننده rf

safavism
22-12-2011, 16:09
با سلام خدمت دوستان
خروجی یه فرستنده am که یه موج کربر همراه یه صوت است به وسیله یه نمونه گیر در دسترس داریم ولی قدرت چندانی نداره البته میشه در نمونه گیر تغییراتی داد تا سیگنال در حدقابل قبولی برسه ولی میخوام نمونه گیر به قوت خودش باقی باشه و سیگنال مدوله شده را تقویت کنم محدوده فرکانسی 503الی 1605 کیلو هرتز ..از دوستان دو ترانزیستور 2n2219aو 2n2905a معرفی کرده ولی بیشتر در مواردی که بحث pwm و ایجاد پالس باشه استفاده میشه ..کسی در زمینه تقویت کننده های rf در محدوده فرکانسی ذکر شده اطلاعاتی داره راهنمایی کنه؟

mahdi74
23-12-2011, 01:11
سلام
برای تقویت سیگنالهای مختلط مثل مدولاسیون am میتونی از تقویت کننده های کلاس a یا ab استفاده کنی که هر کدام از اونها رو میشه ترانزیستوری یا با ic بسازی ترانزیستورهاشم میتونه همون شماره هایی که خودت گفتی باشه یا چیز دیگه ای.
نوع ترانزیستور بستگی به قدرت خروجی مقدار گین و ... داره . اگه خواستی با ترانزیستور طراحی کنی اطلاعات کاملتری از پروژت باید بدی .
موفق باشی .

safavism
24-12-2011, 09:54
میخوام از تقویت کننده کلاس a استفاده کنم ...میخوام درصد مدولاسیون یک فرستنده را بوسیله یک میکرو حساب کنم ..تمام کار ها رو انجام دادم و از مدار جواب گرفتم و لی چون نمونه گیری rf در طبقه خروجی فرستنده هاlevel متفاوتی داره و اگه بخوای سیستم را به یه فرستنده ذیگه وصل کنیم ممکنه دامنه سیگنال rfکم باشه و مدار را داریو نکنه پس نیاز هست که یه تقویت کننده کلاس a در ورودی بذازیم تا دامنه سیگنال rf را بدون اعوجاج تقویت کنه

armstk
24-12-2011, 11:16
سلام
ببین این جا بهترین و راحت ترین ترانزیستوری که بدردت میخوره 2n2219 فلزی هستش
بقیه ترانزیستور های فرکانسی یا گرون هستن یا موجود نیست - منظرو از گرون هم اینه که من قبلا میخاستم یک فرستنده چند کیلومتری بسازم یک ترانزیستور آبی الکترونیک داشتش قیمتش حدود 100 هزار تومن بود !
که حداقل هم 2 تا لازم بود !!
همون 2n2219 رو توی اینترنت سرچ کنی مدار های آمپلی فایر rf رو برات میاره

agape
24-12-2011, 16:42
دایی جان فرکانس 1.5 مگاهرتز فرکانسی نیست که براش خودتو ناراحتی بکنی - در پیت ترین ترانزیستور تا 3 الی 4 مگ فرکانس براش چیزی نیست مثلا همین c945 تا 215 مگاهرتز به راحتی کار میکنه ، خوب حالا تو که میخوای تقویت کننده بیازی چند تا پارامتر هست خیلی مهمه ، مخصوصا برای بالابردن راندمان دستگاه !
اول - امپدانس خروجی مدارت چقدره ؟
دوم - وات خروجی که الان داری چقدره ؟
سوم - تا چند وات می خوای عمل تقویت رو انجام بدی ؟
چند سا مثال میذارم ببین :
You can see links before replyاین تا یک وات تقویت میکنه از 30 مگ تا 300 مگاهرتز هم بازه فرکانسی داره !

You can see links before reply
اینم که تا 60 وات تقویت میکنه و ورودیش باید حداقل 1 الی 2 ولت باشه!

You can see links before replyاینم که از 10 تا 500 مگ کار میکنه
این لینک هم بد نیست :
40468A AM radio RF Amplifer | Circuit Diagram Links (You can see links before reply)

safavism
26-12-2011, 21:16
با سلام وتشکر
جناب مهندس سیم پیچ rfc آماده در بازار وجود داره یا باید اونو ساخت چون در بیشتر مدارت rf در محدوده فرکانسی موج am وجود داره..البته خودم حقیقتش از نزدیک ندیدم شاید هم دیده باشم ولی تشخیص ندام .. توی مدار رادیو هم فقط چند جعبهifوسیم پیچ کادر آنتن که یه هسته فریت داره فقط هستش هرچه دنبالش میگردم پیداش نمیکنم.

amanda
03-01-2012, 04:44
Rfc فقط فرکانس آر اف رو سد میکنه کارش فقط همینه لازم نیست که زیاد وسواس سرش به خرج بدی.برای این فرکانسی که داری میتونی یک سیم پیچ با ظرفیت 200 میلی هانری بسازی و تو مدار بزاری همین.در مورد انتخاب ترانزیستورت هم اینهمه ترانزیستور تو بازار هست چون فرکانس مدارت گیگا هرتز نیست که بگی براش ترانزیستوری نیست یا بد پیدا میشه یا اینکه قیمتش گرونه همون 2n2219 تو این فرکانسی که گفتی حد اقل 2 تا 3 وات بهت خروجی میده (البته اگه بتونی خوب درایوش کنی) اگر هم میخای اختصاصی تر کار کنی از 2n4427 استفاده کن چون نسبت به 2219 هم فرکانس بالاتری رو ساپورت میکنه و هم قدرتش رو 470 مگا هرتز 1 وات هست پس تو فرکانس زیر مگاهرتز به راحتی میتونی 4 تا 8 وات ازش خروجی بگیری

safavism
03-01-2012, 12:02
با سلام
متشکرم
راستش من تمام محدوده ی فرکانس کریر مدولاسیون am را دارم یعنی اگه اشتباه نکنم از 530 تا 1605 کیلو هرتز تمام این پهنای باند را میخوام تقویت کنم بدون اینکه هارمونیکهای جدید بوجود بیاد .. بهتره اینجوری بگم من یه دستگاه am modulation monitor را به خروجی یه فرستندهای مختلفی با فرکانس کریر مختلف میخوام وصل کنم که درصد میزان مدولاسیون را برام مشخصه کنه حال ممکنه یه فرستنده رو فرکانس کریر 530 کار کنه یا ممکنه فرکانس دیگه در محدوه ی موج am باشه ولی بعضی اوقات سیگنال نمونه گیر rf فرستده ضعیف است نیاز به تقویت داره تا دامنه سیگنال به حدی برسه که طبقه ی ورودی دستگاه مدولیشن مونیتور درایو کنه در هر صورت این دستگاه فقط به یه کریر با یه فرکانس مشخص وصل میشه ولی تقویت کننده میخوام طوری باشه که هر کریری با هر فرکانسی البته در محدوده مدولاسیونam به آن وصل بشه بدون tun کردن تقویت کنه ..ازترانزیستور2n2219 استفاده کردم ولی هنوز نتیجه نگرفتم چون کل پهنای باند را میخوام تقویت کنم بر عکس میشه یعنی تضعیف میکنه ..البته بهترین کار tun کردنه که تقویت کننده فقط یه فرکانس رو تقویت کنه مثل یه گیرنده am

esisafa
03-01-2012, 15:29
سلام
برای درست کردن یک تقویت کننده ی ترانزیستوری چند چیز رو باید مد نظر بگیرین
1 دامنه ی ورودی شما سیگنال کوچک باشه یعنی کمتر از 20 میلی ولت. اگه سیگنال ورودی دامنه ی بیشتری داشته باشه باید از تقویت کننده ی قدرت استفاده کرد که هارمونیک ایجاد میشه.
2 باید یک فیلتر rlc با ضریب کیفیت و پهنای باند مورد نظر طراحی کنین و در خروجی قرار بدین. پهنای باند شما حدود 1 مگاهرتز هست و فرکانس مرکزی شما حدود 1 مگا هرتز. باید مقاومت بار و بهره ی توان هم مشخص باشه، اونوقت باید طراحی کنین. همه چی داخل کتاب مدارهای مخابراتی اومده . فقط کافیه شما تو فرمولا عدد قرار بدین.
وقتی سیگنال ورودی بزرگ باشه چون هامونیک تولید میشه باید فیلتر رو طراحی کنین تا هارمونیک ها حذف بشن
تو این فرکانس به احتمال خیلی کم تقویت کننده ناپایدار میشه. ولی باید هواستون به اون هم باشه
یک نکته ی دیگه برای اینکه بتونین پهنای باند مورد نظر رو تامین کنین اینه که یک تقویت کننده ی مخابراتی نباید بهره ی زیادی داشته باشه چون اونوقت پهنای باندش کم میشه. پس باید حواستون به اون هم باشه

مهمان
22-03-2012, 19:19
فرستنده شما الان توانش چقدره ؟ و اینکه نهایتا میخواهید چقدر بدست بیارید ؟
البته ممکنه ترکیب مدار فعلی بهم بخوره . چون معمولا مدولاسیون در طبقه نهایی انجام میگیره .
اگه تونستید طرحتون رو بزارید تا ببینیم چی هست .