PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : استفاده از بلندگوی موبایل

Aghaeifar
17-12-2011, 20:12
سلام
دوستان خواستم یه سوال خیلی ساده بپرسم در واقع یه جور مشورتی بگیرم ازتون برای انتخاب بلندگو.

برای ساخت یه دستگاه کوچولویی یه خروجی صوتی داریم. این بلندگوهای معمولی خیلی سایزشون بزرگه توی فکر این بودم برم از بلندگوی موبایل استفاده کنم. کلا دستگاه ما اندازش اندازه ی یه pcb هست که کل یه طرفش رو یه lcd 2.8 اینچی (از همینا که در فروشگاه هست) پوشونده.
خواستم ببینم اینها درایور خاصی دارن؟ میشه راحت پیدا کرد؟ برم مغازه موبایل فروشی بگم اقا بلندگو بده؟ از خود همونجا میشه درایور گرفت؟ (طرف می فهمه اصلا درایور چیه!)
کلا دنبال بلندگو هستم که فقط سایزش کوچیک باشه و بشه اونقدر بهش توان داد که صدایی که تولید می کنه تا 3-4 متر شنیده بشه.

متشکر میشوم اگر تجربه ای دارید در خرید به من منتقل کنید.

kavir
17-12-2011, 21:18
سلام
داریور که حالیشون نیست چیه ولی یک مدل گوشی که صداش خیلی خوبه در نظر بگیر نمونه ازشون بگیر
و بعدش با یکی lm386 هم میتونی درایو کنی صداش هم خوبه

M.ABDOLLAHI
17-12-2011, 22:44
سلام اون رو فکر کنم یک مقدار گرون بدند شما از این بلندگو های اسباب بازی ها هم میتونی استفاده کنی نوش توی بازار هست فکر کنم توی لوازم یدکی تلفن(تلفن ثابت) بتونی پیدا کنی حدود قیمت 300 تومن همین حدودها...

Doloop
18-12-2011, 00:29
من بلند گوي نوكيا 3250 رو پيشنهاد ميكنم
به نظر من بين تمام گوشيها بلند ترين صدا و بهترين كيفيت صدا رو داره
قيمتش هم حدود 3000 يا 4000 تومنه
البته 12000 تومنيشم هست ولي همون بالاييا هم كارتو راه ميندازه
البته شايد يكم قيمتش زياد باشه.

morteza_rk
18-12-2011, 00:59
سلام علــــــــــــــــــی جون

در مبحث انتخاب بلندگو مهمترین فاکتور انتقال ماکزیمم توان هست! برای اینکه ماکزیمم توان به بلندگو منتقل بشه مقاومت اهمی بلندگو باید با امپدانس خروجی قسمت خروجی صدا برابر باشه ، حالا توان بلندگو کیفیت صدارو تامین می کنه.

بخاطر همینه که روی بلندگوها هم مقدار اهمیشون نوشته شده و هم مقدار توانشون ، مثلا اگه امپدانس خروجی مدار 8 اهم است شما باید یه بلندگوی 8 اهم بهش وصل کنی تا بلندترین صدارو داشته باشی ، حالا برای اینکه شفاف ترین صدا (بدون لرزش و خش) رو داشته باشی باید یه توان مناسب انتخاب کنی که اونم از رابطه ی ساده ی p=ri^2 بدست میاد. که در اون i مقدار جریانی هست که توسط ترانزیستور یا اپ - امپ وارد بلندگو میشه و r هم همون مقاومت اهمی بلندگو هست.

حالا بلندگوهای موبایل هم از این قاعده مستثنی نیستن! بنابراین با خیال راحت می تونی از بلندگوی موبایل استفاده کنی ، فقط دو موردی که بیان شد رو لحاظ کن ، همین دادا.

armstk
18-12-2011, 01:43
ببین علی جون برو فروشگاه های قطعه فروشی موبایل توی طبقه اول دوم علائدین , بعد بلندگوهای مختلف رو قیمت کن هر کدوم ارزون تر بود و به کارت بیشتر میومد رو بگیر , نری یه وقت بلنگو n900 بگیری که کلی قیمتشه ها !!
تو یک بلندگو گوشی های چینیرو هم بگیری کارتو کامل راه میندازه , فقط اگه تونستی یه اهمتر ببر امپدانسش رو همون جا اندازه بگیر اگه پشتش ننوشته
ولی معمولا یه چیزی در حد 32 یا 64 اهم هستن

vahidasm
18-12-2011, 01:44
سلام
یه مغازه کوچولو نبش در پاساژ علالدین(تو خیابون حافظ) هست که میشه گفت همه چیز در مورد قطعات موبایل توش هست
اگه اهل تهرانی به اونجا یه سر بزن هر سوالی هم داشته باشی میتونی اونجا بپرسی
من خودم دنبال جوی استیک بودم رفتم اونجا اون بنده خدا هم خییلی خوب راهنماییم کرد

vahidasm
18-12-2011, 01:45
سلام
یه مغازه کوچولو نبش در پاساژ علالدین(تو خیابون حافظ) هست که میشه گفت همه چیز در مورد قطعات موبایل توش هست
اگه اهل تهرانی به اونجا یه سر بزن هر سوالی هم داشته باشی میتونی اونجا بپرسی
من خودم دنبال جوی استیک بودم رفتم اونجا اون بنده خدا هم خییلی خوب راهنماییم کرد

Aghaeifar
18-12-2011, 10:54
جميعا سپاسگزارم دوستان

ولی معمولا یه چیزی در حد 32 یا 64 اهم هستن
خيلي زياد نيست اين مقدار؟ !!!

اسمش رو مي دوني؟ اگه هم يادت نيست بازم ممنون مي رم دونه دونه چك مي كنم مغازه هاي نبش در رو. :125:

morteza_rk
18-12-2011, 11:51
علی جان نبش در علاءالدین اونم سمت خیابون حافظ فقط دو - سه تا مغازست دیگه! تنبل خان...!!؟

متاسفانه در مورد امپدانس بلندگوهای موبایل من چیزی نمی دونم ، ولی اکثر پروژه های الکترونیک یا 8 اهم لازم دارن یا 16 اهم.

vahidasm
18-12-2011, 12:41
اسمش رو مي دوني؟ اگه هم يادت نيست بازم ممنون مي رم دونه دونه چك مي كنم مغازه هاي نبش در رو.
سلام نشونش اینه که پشت سر فروشنده یه عالمه پالت هست.دقیقا مثل مغازه های فروش قطعات الکترونیک و
اگه اون پیرمرده اونجا باشه هر سوالی داشته باشی بلد باشه جواب میده
در مورد امپدانس بلندگو هم چیزی که میدونم اینه که باید مداری ببندی که تطبیق امپدانس رو برای شما انجام بده
و از یه بنده خدا شنیدم که اگه تو ورودی بلندگو تقویت کننده کلکتور مشترک بذاری جواب میده
البته من از این مطمئن نیستم و راست و دروغش هم پای همون بنده خدا

armstk
18-12-2011, 13:29
جميعا سپاسگزارم دوستان

خيلي زياد نيست اين مقدار؟ !!!

اسمش رو مي دوني؟ اگه هم يادت نيست بازم ممنون مي رم دونه دونه چك مي كنم مغازه هاي نبش در رو. :125:
سلام
من کارم قبلا آمپلی فایر بوده , یه زمانی صبح با آمپلی فایر بیدار میشدم و شب با آمپلی فایر میخابیدم :)))
ببین اگه میخای یه آمپلی کوچیک بزاری مثله lm386 امپدانس خروجی باید حداقل 8 اهم باشه , حالا تو هر چقدر که امپدانس بلندگو رو که زیاد نکنی , صدای خروجی کمتر میشه (مثلا بلندگو 64 اهمی بزاری) البته این صدا به گوش نمیاد
ولی ببین استاندارد موبایل ها و دستگاه های پورتابلی که آمگلی فایر کوچیکی دارن , همیشه از یک بلنگو با امپدانس بالا استفاده میکنن , چون که هم باعث میشه صدار کیفیت بیشتری داشته باشه هم مصرف باطری کمتر بشه و هم اون آی سی آمپلی فایری که داخلش میزارن انقدر داغ نکنه که به هیت سینک نیاز داشته باشه
ببین تو هر بلندگویی گیر آوردی استفاده کن , 32 یا 64 اهمی برای کارت که کاره دانشگاهی هستش فرق خاصی نمیکنه ! حتی 8 اهم هم میشه !

Aghaeifar
18-12-2011, 18:16
آقا سپاس رفتیم خریدیم. 3 تا بلندگو دوهزار تومن :018:. پیرمردی نبود دو تا پسر جوون بودن با یه دختر (استغفرالله).
بهش گفتم درایورش رو هم می دونی چیه؟ گفت من نمی دونم چیه ما فقط قطعات می فروشیم. :mrgreen:
فقط یه مغازه توی نبش در ورودی در خیابون حافظ هست که قطعات موبایل می فروشه! (واسه هر کسی که خواست بعد ما بره بخره).
با همین lm386 راش خواهم انداخت.

armstk
18-12-2011, 22:09
آقا سپاس رفتیم خریدیم. 3 تا بلندگو دوهزار تومن . پیرمردی نبود دو تا پسر جوون بودن با یه دختر (استغفرالله).
حاج آقا استغفرالله , شما هم علی آقا ؟؟ , شوخی میکنم بابا :)
اونا که نمیدونن درایورش چیه آخه ! هر موبایلی یه درایوری داره واسه خودش
در ضمن اگه میخای کارت کوچیکتر و پرتابل تر بشه از lm386- sop8 استفاده کن

morteza_rk
18-12-2011, 22:52
علی جان تست نکردی که ببینی اینا چند اهم هستن؟

ضمنا نتیجه ی کارتو حتما اینجا بگو ، آخه منم شاید به این بلندگوها نیاز داشته باشم. عکسم بذاری بد نیست.

Aghaeifar
18-12-2011, 23:00
عکس که موبایل ندارم عکس بگیرم ولی اندازه ناخن انگشت شصت دست هستن :). یه دایره در نظر بگیر به قطر 1.5 سانت.

اتفاقا الان اومدم مقاومتشون رو بنویسم. من که اندازه گرفتم هر سه تاشون 7 اهم نشون داد.
البته فروشنده چون چیزی حالیش نبود منم حالیم نبود یه مدل نشون داد گفت این خوبه منم گفتم خوبه. (حال کردید چه سریع به توافق رسیدیم!)

vahidasm
19-12-2011, 00:43
البته فروشنده چون چیزی حالیش نبود منم حالیم نبود یه مدل نشون داد گفت این خوبه منم گفتم خوبه. (حال کردید چه سریع به توافق رسیدیم!)
:018: :018: :018:aa)

morteza_rk
19-12-2011, 16:08
ای ول دادا ، از نظر سرعت چیزی از ژاپنی ها کم نداری! :0013:

پس مقاومتشون همون 8 اهم هست. خیلی خوبه ، منم باید بخرم مخصوصا اینکه ضخامت کمی هم دارن.