PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : چند سوال درمورد شماتیک ربات

mehrdad22
13-12-2011, 04:08
سلام
این فایلی رو که ضمیمه کردم رو نگاه کنید لطفا
من چند جاش مشکل دارم
1- خازن های نویز گیر رو که به موتورها وصله باید از چه نوع خازنی بذارم، الکترولیت ظرفیت بالا باشه؟ چند ولت باشه؟
و اگه الکترولیت باشه ، خازنهای الکترولیت قطبی هستند یعنی قطب منفی و مثبت دارن، فرقی نمیکنه که کدوم سمتش مثبت بشه کدوم سمت منفی؟

2- یه کلید به vcc رگلاتور بستم که کارش روشن و خاموش کردن مدار هستش، آیا جای درستی گذاشتمش؟ مشکلی ایجاد نمیکنه؟

3- آپ امپ ها توی این حالت که به سنسور ها و میکرو وصل هستن اگه خط سیاه رو ببینن مقدار 1 رو برمیگردونن یا 0 رو؟ و چرا؟
ممنون از همه:wink:

mehrdad22
13-12-2011, 19:40
سلام
دوستان اگه جواب بدید ، خیلی ممنون میشم

منتظرم هنوز

mihman
13-12-2011, 21:44
سلام.من توی بیشتر مدارهایی که دیدم معمولا برای موتور،بین پایانه های اون یه خازن 100نانو فاراد میذارن.
سعی کن برای دیودهای هرز گرد از دیود شاتکی استفاده کنی چون سرعت قطع و وصلش سریعه.تو انجمن مطرح کن که دوستان یه مدل خوبش را معرفی کنن.
توی خروجی رگولاتور حتما از خازن الکترولیت مناسب مثلا 470 میکروفاراد 16 ولتی استفاده کن(بین گراند و خروجی رگولاتور)همچنین از خازن 100 نانوفاراد بین خروجی رگولاتور و زمین استفاده کن/.
اینجور که من فهمیدم ولتاژ دو تا موتور را میخای با یه رگولاتور تامین کنی که این کار اشتباهه.چون رگولاتور وقتی که جریان بالایی ازش میکشی شدیدا داغ میکنه (البته در عمل من وقتی بالای 200 میلی آمپر جریان میکشم داغ میکنه و هیت سینک هم جوابگو نیست).بهتره برای تامین ولتاژ موتور از یه باتری جدا با آمپرساعت مناسب استفاده کنی و یا از ولتاژ ورودی به رگولاتور استفاده کنی(به شرطی که موتور را از سرعت کم تا سرعت بالا راه اندازی کنی)
وجود اون کلید به شرطی که تحمل جریان عبوری ازش را داشته باشه نیز مشکلی نداره و اقدامی بس پسندیده هست
اگه قراره از adc میکرو استفاده کنی باید پایه های Vref,AVcc را به5 ولت وصل کنی(و یا ولتاژ پایینتر)
در مورد آپ امپ هم چیزی نمی دونم
موفق باشید.
اگه باز هم سوالی بود در خدمتم

mehrdad22
14-12-2011, 04:13
سلام
ممنون از جوابتون
نه تغذیه موتورهام جدا هستند، به همین دلیل زیاد مهم ندیدم که واسه خروجی رگلاتور خازن بذارم و در دوسر پایانه های موتورم به هرکدوم یه خازن 2200 میکرو فاراد باولتاژ 10 ولت وصل کردم!

ممنون از جوابتون آقای mihman
دوستان اگه در مورد آپ امپ ، واین که خروجی آپ امپ مدار من درصورتی که سنسور خط مشکی رو دید 0 میشه یا 1 ، وچراش رو توضیح بدن ممنون میشم

morteza_rk
14-12-2011, 13:01
سلام دوست عزیز

اینکه شما خودت یه مدار طراحی کردی و می خوای راش بندازی خیلی خوبه ، ولی بنظر میاد که میزان تحقیقات و دانسته هات هنوز کافی نیست.

من قبلا یه پروژه در این مورد توی سایت قرار دادم. بطور کامل هم راجع به Op-Ampها و اینکه چطوری 0 یا 1 میدن بحث کردم.

لطفا زحمت مطالعش رو بکش دادا.

لینک پروژه ربات تعقیب خط (You can see links before reply %B9%D9%82%DB%8C%D8%A8)

mehrdad22
15-12-2011, 04:50
سلام دوست عزیز

اینکه شما خودت یه مدار طراحی کردی و می خوای راش بندازی خیلی خوبه ، ولی بنظر میاد که میزان تحقیقات و دانسته هات هنوز کافی نیست.

من قبلا یه پروژه در این مورد توی سایت قرار دادم. بطور کامل هم راجع به op-ampها و اینکه چطوری 0 یا 1 میدن بحث کردم.

لطفا زحمت مطالعش رو بکش دادا.

لینک پروژه ربات تعقیب خط (You can see links before reply %b9%d9%82%db%8c%d8%a8)

سلام
آره هنوز میزان دانسته هام کمه، آخه رشته ام کامپیوتر هستش و این اولین کار الکترونیکیم هستش
خیلی ممنون از جوابتون
باز اگه بعد مطالعه اون فایلها به مشکلی برخوردم ، توی همین تاپیک مزاحمتون میشم

mehrdad22
15-12-2011, 13:52
سلام :hi:
ببخشید یه سوال خیلی مبتدیانه دارم

من قسمت سخت افزار آموزشتون رو خوندم ، خیلی خوب و جامع بود، و چند تا سوال توی همین قسمت برام پیش اومد،(البته در مورد مدار خودم)

من باتریم رو چطوری به رگلاتور وصل کنم ، میدونم که ترمینال های مثبت و منفی باتری باید به کدوم پایه ها وصل بشه ولی بدلیل نداشتن تجربه ، نمیدونم که از باتری چطوری به بردم سیم کشی کنم، آخه سیم که به باتری لحیم نمیشه، آیا راه و روشی هست که ازش استفاده کنم؟

درضمن بردم رو چاپ هم کردم و کانکتور هم نذاشتم:( که برمیگرده به همون نداشتن تجربه:unh:

morteza_rk
15-12-2011, 16:04
من باتریم رو چطوری به رگلاتور وصل کنم ، میدونم که ترمینال های مثبت و منفی باتری باید به کدوم پایه ها وصل بشه ولی بدلیل نداشتن تجربه ، نمیدونم که از باتری چطوری به بردم سیم کشی کنم، آخه سیم که به باتری لحیم نمیشه، آیا راه و روشی هست که ازش استفاده کنم؟

شما می تونید از جای باتری استفاده کنید که باتری ها داخلش قرار می گیرن و خودش دوتا سیم داره ، یکی مثبت و یکی منفی ، انواع 2 باتری ، 3 و 4 و 5 و 6 باتریش هم موجوده.

یااینکه خودتون با لحیم کاری و سیم کشی باتری هاتونو با هم سری کنید و سر مثبت و منفی رو بگیرید. منظورم اینه که میشه سر و ته باتری هارو لحیم کرد! و هیچ مشکلی پیش نمیاد.

درضمن بردم رو چاپ هم کردم و کانکتور هم نذاشتم که برمیگرده به همون نداشتن تجربه

عیبی نداره ، دردش خوردنیه. منم اولین بردم همین مشکلو داشت! فعلا سیم هارو به یه جای مثبت و منفی توی برد لحیم کن ، تا در تجربه های بعدی انشالله دیگه به این مشکل نخوری.

mehrdad22
15-12-2011, 18:34
مرسی آقا مرتضی
فهمیدم

قسمت نرم افزار آموزشتون رو هم خوندم ، فوق العاده بود
یه فایل شبیه سازی پروتئوس با برنامه بسکام ضمیمه کردم، مربوط به همون ربات مسیریابی هستش که توی پست اول شماتیکش رو قرار دادم

همونطور که دیدید سه تا سنسور بیشتر نداره، فقط جنبه آموزشی داره ، ببینید این برنامه ای که براش نوشتم(البته با کمک شما) امید به این هست که روی خط حرکت کنه؟
منظورم اینه که میتونم با همین برنامه هم جواب بگیرم؟

mehrdad22
16-12-2011, 03:43
یه سوال دیگه

فاصله سنسورهام تا زمین با توجه به مقاومت هایی که گذاشتم (فرستنده 200 اهم و گیرنده 20k) تعیین میشه دیگه درسته؟
حالا با گذاشتن این مقاومت ها با توجه به اینکه ، سنسورم cny70 هستش فاصله سنسورها با زمین باید چقدر باشه، و چطوری این مقدار رو باید مشخص کنیم، آیا قاعده و فرمولی داره یا تجربی هستش؟

cmuiran
16-12-2011, 09:45
سنسورم cny70 هستش فاصله سنسورها با زمین باید چقدر باشه،
سلام دوست عزیز
استانداردی که خود cny70 مشخص کرده فاصله 3میلی متره و مقاومت 50 کیلو برای گیرنده است
حالا این روش که بایاس میکنیم زیاد استاندارد نیست
و من در فاصله 0.5 سانتی قرار دادم و خوب جواب داد

mehrdad22
16-12-2011, 15:05
سلام ممنون از جوابتون
شما گیرنده رو 50k قرار دادید و در 0.5 سانتی جواب داد؟