PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هدایت هلیکوپتر کنترولی با کامپیوتر

alamdar
29-11-2011, 12:42
سلام به همگی دوستان

این اولین تاپیک بنده توی این سایت میباشد .... اگر در مکان اشتباهی گذاشتم و یا خیلی مبتدیه به بزرگواری خودتون ببخشید دیگه

من یه دونه از این هلیکوپتر ها دارم:

You can see links before reply

میخوام ببینم چطور میتونم هلیکوپتر رو به جای هدایت توسط کنترولگر به وسیله لپ تاپ کنترول کنم؟

آیا کنترولر این هلیکوپتر ها با سیستم Wi-fi کار میکنه ؟ یا اینفرائد؟ (اینو توی یک سایتی خوندم)

چه چیزهایی برای این کار نیازه و حدودا چقدر هزینه میبره؟

کلا میخوام در این باره راهنماییم کنید

من ترم آخر سخت افزار هستم و علاقه خیلی زیادی به رباتیک دارم و ایشالا ارشد هم رباتیک رو میخوام ادامه بدم ... اما در حال حاضر اطلاعات زیادی در زمینه رباتیک ندارم و اینو میخوام به عنوان اولین پروژه ام انجام بدم ...البته با کمک شما دوستان

(هلی کوپتر رو پیدا کنم از همه مدار هاش عکس میگیرم و میذارم و شاید بشه شماتیک مدارهاشم رو اینترنت پیدا کرد)

agape
29-11-2011, 19:13
دایی جان هیچ کاری نشد نداره ! ولی خوب اما داره !:mrgreen:
در مورد کنترل باید بگم که فرکانس کاری این ریموت ها معمولا از 27 تا 50 مگا هرتز هست که قابل تغییر بسته به نوع کنترل ، اگه دقت کنی پشتش به مربع هست که اگه اون رو در بیاری یه کریستال با این فرکانس هایی که گفتم داره (حداقل مدلی که ما داشتیم داشت) در صورتی که فرکانس کاری wi-fi در حدود گیگا هرتز هست.
ولی در مورد کنترل با کامپیوتر ، راه اول این که خود ریموت مستقیم به سی سی وصل بشه که من تا حالا چنین چیزی رو ندیدم ! چون دارم کلی میگم مطرحش کردم
دوم این که بزنی بازش بکنی و دکمه ها و پتانس ها رو با مدارات دیجیتالی جایگزین بکنی و مدارات دیجیتالی رو به پی سی وصل کنی!
راه سوم ببینی ایسی فرستنده و کد کنندش چی هست و با گیر اوردن دیتا شیت اون ترتیبی بدی که بشه فرامین رو کامپیوتر بهش داد.:mrgreen:
اگه سوال دیگه ای بود در خدمتم دایی جان!

sarutobi
29-11-2011, 20:41
در مورد اینکه هلیکوتر شما رادیویی یا مادون قرمز هست باید بگم که اگه مشایه این قطعه که عکسشو گذاشتم رو زیر هلی کوپتر دیدی مادون قرمزی هست
من یه جا دیدم که یک هلیکوپر با سیستم مادون قرمز رو با اینفرارد آیفون 4 کنترل میکردن
منتها اگه خودتون میخواین این کارو انجام بدین به این آسونی ها هم نیست چون باید کدای فرستنده رو پیدا کنید و همون کدا رو توسط لپ تاپ تولید کنید

medadnoki
29-11-2011, 20:41
آیا کنترولر این هلیکوپتر ها با سیستم Wi-fi کار میکنه ؟ یا اینفرائد؟

باید wi-fi باشه.....infrared امکان نداره

میخوام به عنوان اولین پروژه ام انجام بدم

به عنوان اولین پروژه خیلی سخته

کلا میخوام در این باره راهنماییم کنید

با MATLAB میتونید برنامش رو بنویسید که یاد گرفتن MATLAB خودش یه پروژست.....از نظر سخت افزاری هم باید یه مدار فرستنده و یه گیرنده بسازید و به پورت سریال کامپیوتر وصل کنید که آی سی wi-fi داشته باشه(الان شمارش یادم نیست) و فرکانس کاری مدار ساخته شده با مدار ریموت هلیکوپتر یکی باشه

alamdar
29-11-2011, 22:37
ضمن تشکر از همه دوستانی که نظر دادند ، مخصوصا عمو جان :hi:

من فکر میکنم پروژه های الکترونیکی به دو دسته تقسیم میشند ...یعنی اگر سخت افزار(کامپیوتر) رو بذاریم یک طرف و الکترونیک رو اونطرف و یک خطی بین این 2 تا بکشیم ، من میخوام این پروژه رو بیشتر به سمت کامپیوتری شدن و کار با آیسی ها و برنامه ریزیشون انجام بدم تا کار با قطعات الکترونیکی

نمیدونم این حرفی که زذم چقدر درست بود یا چقدر علمی بود ولی با مطالعاتی که داشتم به این نتیجه رسیدم انگار کامپیوتر داره حضورش رو توی عرصه الکترونیک و دیجیتال بیشتر میکنه و طراحی ها و مدارها بیشتر داره میره به سمت کامپیوتری شدن

شاید بهتره بود میگفتم میره سمت دیجیتالی شدن و الکترونیک شاید یه جاهایی مباحث مربوط به سیستم های آنالوگ هم داره

حالا اینهمه داستان رو واسه این گفتم که بگم میخوام بیشتر روی برنامه پذیر شدن هلیکوپتر و هدایت کاملش توسط کامپیوتر کار کنم

اینکه چطور وصلش کنم برام زیاد مهم نیست ... مهم اینه که بعدش بتونم تو کامپیوتر واسش برنامه ای بنویسم که خیلی قابلیت های کنترولی بتونم بهش اضافه کنم و تجهیزاتی مصل دوربین و میکروفون و ... و ... روش سوار کنم

راستشو بخواید قصدم اینه که اگر همچین کاری رو با هلیکوپتر تونستم بکنم ، بعدش یه پرنده دیگه با یه شمایل دیگه واسه اهداف نظامی طراحی کنم :wink:

:125:

sadmonew
29-11-2011, 22:39
میخوام ببینم چطور میتونم هلیکوپتر رو به جای هدایت توسط کنترولگر به وسیله لپ تاپ کنترول کنم؟

آیا کنترولر این هلیکوپتر ها با سیستم Wi-fi کار میکنه ؟ یا اینفرائد؟ (اینو توی یک سایتی خوندم)

چه چیزهایی برای این کار نیازه و حدودا چقدر هزینه میبره؟

با سلام دوست عزيز به Wi-fi نيازي نداريد با ماژول ديگه هم ميشه اينكارو كرد. خودم 2/3 سال پيش يه مدت رفتم در مورد همين موضوع تحقيق كردم چند تا پروژه هم تو اينترنت ديدم كه اومده بودن با يه ماژول XBee (زيگبي) يه هليكوپتر رو كنترل ميكردن. البته تجهيزات هلي كوپتر هم بايد كامل باشه. يعني حتما جايرو(ژيروسكوپ) و شتاب سنجو داشته باشه.

alamdar
29-11-2011, 22:40
بذارید من فردا یا پس فردا وقتی مادرم خونه نیست:mrgreen: این هلی کوپتر رو پیدا کنم و آش و لاشش کنم ...بعد عکس میگیرم فکر کنم بهتر بشه حرف زد که چه بلاهایی میشه سرش آورد:x

sadmonew
29-11-2011, 22:56
چند تا عكس تو اين سايت هستش
اينم لينكش:
SOLD - Arducopter, Ardupilot Mega, Sonar, XBee GPS, Receiver Ready to Fly - ONLY $450 - HeliFreak (You can see links before reply)

armstk
30-11-2011, 04:08
آیا کنترولر این هلیکوپتر ها با سیستم Wi-fi کار میکنه ؟ یا اینفرائد؟
سلام
ماژول wi-fi موجود هست من خودم یه دونه دارم اگه میخای اطلاعات دقیقی در مورد ماژول wi-fi بهت بدم
ولی به نظر من بهتره از ماژول هایی شبیه xbee استفاده کنی که برد بالایی بهت میدن , چون اگه هلی کوپترت از برد خارج بشه اون وقته که سقوط میکنه و داغون میشه !

alamdar
30-11-2011, 11:45
با سلام

آقا من هلیکوپتر رو پیداش کردم و 2 ساعت تو اینترنت سرچ کردم اما فقط یک سری مشخصات کلی ازش پیدا تونستم بکنم و عکسش که میذارم شاید کسی مشابهش رو داشته باشه و بازش کرده باشه

البته خودم هم چنتا عکس از داخلش گرفتم اما از اونجایی که محصول چینی هستش همه چیز داخلش به یک فوت بند هست و از چسب شیشه ای و بست پلاستیکی به جای پیچ و از اسفنج! برای اندازه کردن جای قطعات استفاده شده ...خلاصه وضع توش خیلی داغون بود ترسیدم بازش کنم

کنترلرش هم 4 تا پیچ ریز داره به عمق 4 متری!! سوارخ خیلی باریکی داره و پیچ های ریزی هم اون پایین ... اینقد هم محکم بسته شده انگار پرس کردنش ... فعلا در تلاشم که بازش کنم و دنبال ابزار مناسب میگردم اینجا امکانات کمه :baad:

این مشخصات کلی که پیدا کردم ازش :

Product Description
Name: Metal 3D helicopter (Number: Xbm-11 blue)
Information:
Item No.: XBM-11
Des.: Metal 3D helicopter
Product size: 74*12*29.5 CM
Color box size: 78.5*15.5*34.5 CM
Product function: Up and down, turn left and right, go forward and back
Remarks: Three channel
Category: Model plane
Material: Nylon, not easy to be detroyed on clashing
Fly time: 10 minuters
Height of flying: 30 m
Control area: 50-100 m
Charging time: 2-3 hours
Frequency: 27.145, 40.680
Color of the head: Blue
Pieces per carton and carton size
XBM-11(6PCS): 79.5*48*71 GW/NW: 14.6/11.5
XBM-11(8PCS): 79.5*63*71 GW/NW: 19/15.5
More Product Features
Trademark: XBM Model NO.: XBM-11 Standard: EN71. ASTM. FCC Productivity: 1000000pcs/month Origin: China Packing: color box Material: Metal Function: R/C Type: Helicopter Power: Battery

alamdar
30-11-2011, 11:54
اینم عکس هایی که خودم گرفتم (عکس اصلیشم با عکس قبلی تاپیک جایگزین کردم)

You can see links before reply (You can see links before reply)

agape
30-11-2011, 19:37
با سلام

آقا من هلیکوپتر رو پیداش کردم و 2 ساعت تو اینترنت سرچ کردم اما فقط یک سری مشخصات کلی ازش پیدا تونستم بکنم و عکسش که میذارم شاید کسی مشابهش رو داشته باشه و بازش کرده باشه

البته خودم هم چنتا عکس از داخلش گرفتم اما از اونجایی که محصول چینی هستش همه چیز داخلش به یک فوت بند هست و از چسب شیشه ای و بست پلاستیکی به جای پیچ و از اسفنج! برای اندازه کردن جای قطعات استفاده شده ...خلاصه وضع توش خیلی داغون بود ترسیدم بازش کنم

کنترلرش هم 4 تا پیچ ریز داره به عمق 4 متری!! سوارخ خیلی باریکی داره و پیچ های ریزی هم اون پایین ... اینقد هم محکم بسته شده انگار پرس کردنش ... فعلا در تلاشم که بازش کنم و دنبال ابزار مناسب میگردم اینجا امکانات کمه :baad:

این مشخصات کلی که پیدا کردم ازش :

Product Description
Name: Metal 3D helicopter (Number: Xbm-11 blue)
Information:
Item No.: XBM-11
Des.: Metal 3D helicopter
Product size: 74*12*29.5 CM
Color box size: 78.5*15.5*34.5 CM
Product function: Up and down, turn left and right, go forward and back
Remarks: Three channel
Category: Model plane
Material: Nylon, not easy to be detroyed on clashing
Fly time: 10 minuters
Height of flying: 30 m
Control area: 50-100 m
Charging time: 2-3 hours
Frequency: 27.145, 40.680
Color of the head: Blue
Pieces per carton and carton size
XBM-11(6PCS): 79.5*48*71 GW/NW: 14.6/11.5
XBM-11(8PCS): 79.5*63*71 GW/NW: 19/15.5
More Product Features
Trademark: XBM Model NO.: XBM-11 Standard: EN71. ASTM. FCC Productivity: 1000000pcs/month Origin: China Packing: color box Material: Metal Function: R/C Type: Helicopter Power: Battery

خوب دایی جان همون طور که گفتم و انگار کسی توجه نکرد فرکانس کاری این هیلیکوپتر از 27 مگ تا 40 مگ هست طبق این گفته (Frequency: 27.145, 40.680) و اما در مورد ریموت هم گفته یا 6 کانال هست و یا 8 کانل بسته به توع هلیکپتری که داری و اما در مورد کنترل کردن اون یکی از سه راهی که گفتم جلوی پات هست!:wink:

ghaem313
01-12-2011, 09:46
من قصد نداشتم اينجا پست بدم اما ...
من كنترل هلي كوپتر را انجام دادم و با ماژول rfm12 اطلاعات ريموت را ارسال كردم ودر گيرنده هم پردازش انجام ميشدو و موتور ها به طور مناسب درايور ميشدند
در كل پشيمونم
برنامه هم جواب داد و خوب كار ميكرد براي تست رفتم بيرون از خونه جلوي ساختمون راه انداختمش و نزديك در ورودي بودم كه هلي كوپتر بيش از حد بالا بردمش و خورد به طاق جلوي در ساختمان و هلي كوپتر با مخ اومد رو زمين در قسمت مخش ماژول rfm12 قرار داشت كه انگار از كار افتاده منم ديگه كاري باش نداشتم تا امروز كه ازش عكس گرفتم.ماژولشم چون بايد از تهران سفارش بدم بي خيالش شدم

اين عكس ريموت خودش در كنار ريموت من سمت راستيه مال خودشه (راهنمايي براي اينكه سر در گم نشين)

عكس هلي كوپتر با برد من

گيرنده خود هلي كوپتر و من (اگه نتونستين تشخيص بدين بگين تا راهنمايي تون كنم)

بذارید من فردا یا پس فردا وقتی مادرم خونه نیست این هلی کوپتر رو پیدا کنم و آش و لاشش کنم ...بعد عکس میگیرم فکر کنم بهتر بشه حرف زد که چه بلاهایی میشه سرش آورد

مگه مي خواستي چه كار كني كه از مادرت مي ترسيدي حالاخوبه فقط كابينش رو باز كردي . من كل اين كارا رو جلو چشم مادرم انجام دادم

در مورد كامپيوتر هم بايد خدمت عرض كنم كه تنها راهت اينه كه خروجي هاي آنالوگ براي آنالوگ استيك ها توليد كني و به كنترل بدي و برنامه نويسي اي نخواهد داشت

در مورد اينكه كنترل با همون فركانس بسازي هم كلا بي خيال شو كه روي آي سي اين فرستنده ها را پاك كردن

در مورد كنترل هاي ديجيتال هم بايد بگو اولا فوق العاده گرونن و مخصوص 6ch و توهين كه بذاري و روي 3ch و خروجي usb شون هم براي برنامه هاي شبيه سازه نه براي عكس اين كار

alamdar
01-12-2011, 12:28
من میخوام اون جعبه سیاه هلی کوپتر رو در بیارم و کلا بیخیال کنترولرش بشم

بعدش یک میکرو روی لیکوپتر بذارم که قابلیت هدایت بی سیم هم داشته باشه ...سپس برنامه ی کنسولی با سی شارپ روی کامپیوتر بنویسم و مثل بازی های رایانه ای هلیکوپتر رو هدایت کنم ...شاید یک دوربینم رو هلیکوپترم گذاشتم و ضمنا باتری ها را نیز عوض مینمایم

نمک و فلفل هم به میزان لازم

حالا نسبت به چیزی که نوشتم نظرات گرانبهاتون رو بفرمایید لطفا ...از چه میکرو و ماژول هایی باید استفاده کنم؟

نکته : طبق بررسی که از هلیکوپتر کردم 2 موتور گردان دارد و سر پره بزرگش هم قابلیت جلو عقب شدن دارد که هلیکوپتر رو به سمت جلو یه عقب هدایت میکند

یعنی میکرو باید این 3 تا کار رو انجام بده ( هدایت 2 موتور و سر پره بزرگ)

alamdar
02-12-2011, 13:52
سلام به همگی

چرا کسی دیگه پست نمیذاره lov:

sadmonew
02-12-2011, 15:08
سلام به همگی

چرا کسی دیگه پست نمیذاره lov:
با سلام
كاري كه شما ميخوايد انجام بديد تقريبا همون كاري هستش كه دوستمون جناب ghaem313 (You can see links before reply) انجام دادن.
خوب پس ميتونيد از دوتا ماژول RFM12 و دو تا ميكرو استفاده كنيد و بعدا هم ميتونيد از ماژولهاي پيشرفته تر مثل Xbee يا Wi-Fi استفاده كنيد. البته برنامه نويسي مهمترين قسمت كاره.

sarutobi
02-12-2011, 15:33
باید wi-fi باشه.....infrared امکان نداره
سلام
مدل اینفرارد این هلیکوپتر ها هم وجود داره ( برادر خودم یکیشونو داره) این مدلا داخل خونه هم میشه ازشون استفاده کرد و بردشون 5-6 متر بیشتر نیست

من میخوام اون جعبه سیاه هلی کوپتر رو در بیارم و کلا بیخیال کنترولرش بشم

بعدش یک میکرو روی لیکوپتر بذارم که قابلیت هدایت بی سیم هم داشته باشه ...سپس برنامه ی کنسولی با سی شارپ روی کامپیوتر بنویسم و مثل بازی های رایانه ای هلیکوپتر رو هدایت کنم ...شاید یک دوربینم رو هلیکوپترم گذاشتم و ضمنا باتری ها را نیز عوض مینمایم

نمک و فلفل هم به میزان لازم

حالا نسبت به چیزی که نوشتم نظرات گرانبهاتون رو بفرمایید لطفا ...از چه میکرو و ماژول هایی باید استفاده کنم؟

نکته : طبق بررسی که از هلیکوپتر کردم 2 موتور گردان دارد و سر پره بزرگش هم قابلیت جلو عقب شدن دارد که هلیکوپتر رو به سمت جلو یه عقب هدایت میکند

یعنی میکرو باید این 3 تا کار رو انجام بده ( هدایت 2 موتور و سر پره بزرگ)

دوست عزیز چرا لقمه رو دور سرت میپیچونی؟ من پست شما رو توی یه تاپیک دیگه هم خوندم و فهمیدم که هنوز با میکرو آشنایی نداری ، بهتره اول برین آموزش مثلا avr رو یاد بگیرید وسایل مورد نیاز مثل پروگرامر ،خود میکرو ،بردبرد و مثل اینا رو تهیه کنید با پروگرام کردن و برنامه نویسی اون آشنا بشین بعد برای کنترل هلیکوپتر از فرمایشات ghaem313 استفاده کنید و به جای اینکه هلیکوپتر رو تیکه تیکه کنید به طور دیجیتال به فرستنده فابریک فرمان بدین ، یعنی شما الان یه اهرم رو فشار میدیدن برق به مدار وصل میشه و هلیکوپتر بالا میره حالا بیان فرستنده با لحیم کردن سیم به میکرو وصل کنید ومیکرو رو هم به کامپیوتر و با اون هلیکوپتر رو بالا ببرین
در ضمن هلی کوپتر شما 3 تا موتور داره ، 2 تا موتور بزرگ که پره ها رو خلاف هم میچرخونن برای بالا بردن و چرخیدن هلیکوپتر استفاده میشن و موتور روی دم برای تغییر وضعیت هلیکوپتر با افق استقاده میشه
برای چرخیدن هلیکوپتر به طور مثال ذر جهت عقربه های ساعت یکی از موتور های بزرگ نسبت به اون یکی سریعتر باید بچرخه ( می بینی که اگه بخوای خودت یه فرستنده گیرنده طراحی کنی به این سادگی ها هم نیست )

alamdar
02-12-2011, 19:15
به نظر من که اگر بیام و کنترلر خودش رو با سیم و تشکیلات دیگه به کامپیوتر وصل کنم پیچوندن لقمه باشه

چون من قصدم اضافه کردن امکانات دیگه به هلیکوپتر و درنهایت حذف هلیکوپتر و جاگزینیش با یک ربات پرنده دیگه هستش که میخوام خودم طراحی کنم

من هدفم برنامه ریزی میکرو و هدایت اون توسط کامپیوتر هستش ...این هلی کوپتر بهانه ای واسه شروع کاره و هدف و قصد اصلی من طراحی یک ربات هوشمند پرنده است

منتهی گفتم تا توی برنامه ریزی با میکرو ها آشنا بشم از هلیکوپتر که قسمت مکانیکی اون آماده هست و خرج زیادی نمیبره شروع کنم

راجع به موتورها هم من اون روز که نگاه کردم 2 تا موتور بیشتر نداره و البته یک قسمت هام سر پروانه های اصلی که آنتن بهش وصل هستش ، هست که تغییر زاویه میده و فکر میکنم به وسیله کنترولر جلو و عقب میشه که هلیکوپتر بتونه باهاش جلو و عقب بره

در مورد دور زدن هم که خودتون فرمودید

اوج گرفتن و فرود اومدن هم که توسط کم و زیاد کردن سرعت گردش پره ها انجام میشه

دیگه فکر نمیکنم کار دیگه ای بتونه انجام بده !!

منم قصد دارم برد آموزشی lpc1768 رو که بالای همه صفحه هات تبلیغش هست رو بخرم ...منتهی 1- گرونه
2- اندازه اش نمیدونم چقدره ؟ و 3 - در آینده که میخوام ربات پرنده در سایز خیلی کوچکتر از هلیکوپتر طراحی کنم میترسم دیگه به کارم نیادش

شما از اندازه این برد خبر دارید؟

alamdar
02-12-2011, 19:28
بردبرد و مثل اینا رو تهیه کنید

ببخشید متوجه این قسمت نشدم

sarutobi
02-12-2011, 20:10
خوب 3 تا موتور معلومه
منظورم برد بورد هستش که عکسشو اوردم ، قطعات رو بدون لحیم کاری بهم وصل میکنه و یه جور اتصال دهنده موقته
ببین چرا میخوای بری سراغ آرم؟ آرم قدرتش از avr بیشتر هست ولی از اون بیشتر برای پردازش تصویر و پخش با کیفیت صوت و از اینجور کارا استفاده میشه اول avr رو یاد بگیر بعد برو دنبال اون
تمام این پروژه ای که میخوای رو میتونی با avr انجام بدی
avr هم ارزونتره و مدل dip هم داره که راحت میتونی با برد بورد ازش استفاده کنی یا لحیمش کنی قابلیت avr کم هم نیست منابع آموزشیش هم زیاد تره برای پروگرام کردن هم راحت توی یه سوکت مخصوص میزاریش و پروگرامش میکنی
این کارت مثل اینه که برای جابجا کردن یه کارتن کوچیک از یه تریلی استفاده کنی
البته دوربین وایرلس هم تو بازار هست میتونی راحت به هلیکوپترت وصل کنی
ای بابا من وقتی با avr کارمو شروع کردم برای یه چشمک زن ساده کلی دردسر کشیدم
بعد شما واسه پروژه اولت میخوای اینو بسازی؟؟؟
یه کم واقع بین باش ، از یه پروژه ساده کارتو شروع کن
رهرو آن نیست گهی تندو گهی خسته رود رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود

morteza_rk
02-12-2011, 20:43
سلام آقای برادر!

دوست خوبم این چه کاریه که شما می خواید برای اولین پروژه اونم با آرم یه همچین کار کنترلی ای انجام بدین؟!

اولا پیشنهاد می کنم از avr استفاده کنید ، چون اهداف شمارو بطور کامل محقق می کنه و هم نمونه ی DIP داره و هم SMD.

ثانیا شما اول باید نسبت به میکرو تسلط نسبی داشته باشید. فعلا می تونید برنامه های چشمک زدن و خوندن و نوشتن روی پورت هارو انجام بدید.

ثالثا پیشنهاد می کنم که از ماژول های RFM یا xBEE و امثالهم استفاده کنید.

در انتها باید بگم که این کار کاملا عملی هست و شما می تونید کنترل هلیکوپتر رو با استفاده از کامپیوتر در دست بگیرید. پیشنهاد می کنم برای راحت تر شدن برنامه نویسی از پورت COM استفاده کنید. یعنی برنامه رو برای پورت COM بنویسید و بعدش از مبدل USB به COM استفاده کنید تا براحتی پروژتون تبدیل به یه پروژه USB بشه.

اگرم بخواید از جوی استیکها استفاده کنید باید توابعشون رو پیدا کنید و براشون برنامه بنویسید که اونم سخت نیست.

تنها نکته ای که اینجا هست اینه که این پروژه وقت گیری هست دادا ، همین.

alamdar
02-12-2011, 20:50
سلام مجدد و تشکر از شما دوست عزیز که وقت میذارید و جواب بنده رو میدید
همچنین از سایر دوستان

یاد قبل ورودم به دانشگاه میفتم ...اونموقع هم علاقه به برنامه نویسی داشتم و توی فروم برنامه نویس سوال میکردم کدوم زبون خوبه که یاد بگیرم؟ کدوم زبون از همه قوی تره؟ کدوم زبون رو اگر یاد بگیرم دیگه نیازی نیست زبون دیگه یاد بگیرم و ........

اونموقع هم نظرات متفاوت بود ... بعضیا میگفتن مثلا پیتون یا پاسکال واسه شروع خوبه و بعضیا هم میگفتن یادگیری زبون مادری مثل سی یا جاوا از همش بهتره چون زبونی پویا و درحال رشد و آینده داره

بالاخره رفتیم دانشگاه و به لطف دانشگاه از زبون سی شروع کردیم و بعدش سی ++ و بعدش جاوا بهمون یاد دادن ... البته یه مقداری هم سی#

و الان از این موضوع راضی تر هستم چون هم زبان قوی ای یاد گرفتم و هم به نظرم وقتم رو بیهوده برای پاسکال یا پیتون و حتی بیسیک هدر نکردم

الانم اگر اینقدر گیر به میکروی آرم دارم دلیلی مشابه داره ... درسته شاید برای این پروژه میکروی آرم نقش تریلی واسه جا به جایی یک کارتن رو داشته باشه اما من اگر از همین اول جابه جا کردن یه کارتن کوچیک با تریلی رو یاد بگیرم کم کم میتونم تعداد کارتن هاشو زیاد کنم و یه روزی کانتینر جا به جا کنم

درست یا غلط این طرز فکر منه و نمیتونم تغییرش بدم

واسه همین میخوام فقط روی آرم سرمایه گذاری کنم از همین اول ...شاید اولش پرخرج به نظر بیاد(قضیه همون تریلی) اما بعدها به نظرم جبران میشه

مخصوصا که الان انگار میکروهای آرم با سی شارپ برنامه ریزی میشه و من این زبون رو بلدم و دوسشم دارم و توی تعریف برنامه کنسول هم میخوام از این برنامه استفاده کنم و مچ کردنش با میکرو به نظرم خیلی راحت تر و کم زمان تر باشه تا اینکه سی شارپ رو مثلا با سی ++ بخوام مچ کنم که کلی دردسر داره

همه اینها مزید بر علت شده تصمیم به کار کردن با آرم بگیرم

البته دید حرفه ای تر این هستش که آدم از میکرو های ترکیبی استفاده کنه،همونطور که هیچ برنامه ی بزرگ دنیا رو هم فقط با یک زبون نمینویسند اما پایه با زبان برتر هست

الانم میکروی برتر آرم هست

امیدوارم تونسته باشم قانعتون کنم که چرا اینقدر به آرم گیر دادم:gop:

ghaem313
03-12-2011, 12:40
من توي هلي كوپتر از mega8 استفاده كردم كه smd بود توي بورد هم معلومه سايز بورد هلي كوپتر و خودم را خوبه مقايسه كني
بورد من تا جاي ممكن كوچيك زده شد (البته ترانزيستور هاي موتور دم smdنبود)كه باز كابين را نمي شد بست.

حالا شما برو ياد گيري datasheet mega8 را دانلود كن و سايز ميكرو را ببين
بعد سايز يه دونه arm را ببين اون موقع متوجه ميشي كه مي توني از آرم استفاده كني يا نه تازه پورت پروگرمر Avr با 5 پينه كه من از 10 پين استفده كردم ولي jtag آرم 20 پينه و اگه بوتلودر بزني با com يا usb ميشه كاري كرد كه مدار جانبي مي خواد. و حداقل بردت بايد اندازه ي يه كارت تلفن بشه كه ديگه اون موقع هلي كوپتر نه توان بلند كردنش را داره و اگر داشته باشه تعادل نداره

اما توي سمت كامپيوتر ديگه محدوديت نداري هر چي خواستي بذار

در مورد مقايسه Avr وARM كه من اصلا به مقايسه اعتقاد ندارم بايد بگم اينجا avr به خاطر 32 پين بودن از lpc1768 100 پين و lpc1313 48 پين برتره و قدرتمند تر
در مورد ياد گيري به نظر اگر هر ميكريي را به صورت اصولي حتي پروسسوري مثل z80 را از پايه بلد باشي برات ياد گيري ميكرو ديگه راحت تر و حتي ميتوني يه برنامه به زبانc از pic به avr پورت كني .و چيزي را از دست نميدي.مقايسه ميكرو ها با زبان برنامه نويسي كاملا اشتباه

پيشنهاد آخر:
اگر هنوز به تصميم به انجام اين كار داري من توصيه مي كنم يه ماژول راديويي كه مستقيم به كامپيوتر وصل ميشه استفاده كن مثل hmtr كه خروجي usart براي ttl وcom داره و در طرف كامپيوتر ديگه نياز به مداري نداري

alamdar
03-12-2011, 13:51
یکی از دوستان این لینک رو واسه من فرستاده بود

خواستم نظر شما اساتید رو هم بدونم در این باره؟ :

Surveyor (You can see links before reply)

alamdar
03-12-2011, 14:38
همچنین نظرتون در مورد این برد :

ماژول پردازشگر RoBoard RB-110 (جديد)

بورد RoBoard RB-110 یک کامپیوتر قدرتمند، سبک و قابل حمل می‌باشد که خاص کاربردهای روباتیک طراحی شده است. پردازنده RB-110 از خانواده Vortex86DX یک پردازنده ۳۲ بیت از نوع x86 می‌باشد که می‌تواند با سرعت 1000MHZ با حافظه 256MB کار کند. سیستم عامل‌های مختلف نظیر ویندوز و لینوکس را می‌توان بر روی این رایانه کوچک نصب نمود و به کمک کتابخانه ++ C آن که Open Source می‌باشد از طریق واسط‌های متعدد آن روبات را هوشمند نمود. همچنین این بورد راه مناسبی برای استفاده از نرم‌افزار Microsoft Robotics Studio برای کنترل روبات می‌باشد.

پردازنده: DM&P Vortex86DX
بایاس: AMI BIOS
حافظه: 256MB DDR2 نصب شده بر روی بورد
ارتباط سریال پرسرعت: FTDI FT2232HL Hi-Speed UART
مبدل‌های آنالوگ به دیجیتال: Analog Devices AD-7918 10-bit
درگاه‌های اطلاعات:

درگاه Micro SD: سازگار با SDHC کلاس ۲، ۴، ۶ با ظرفیت‌های متفاوت
درگاه USB: از نوع USB 2.0

سایر واسط‌ها:

16 عدد PWM سه پایه (قابل اتصال به سروموتور استاندارد)
8 عدد کانال A/D
6 عدد پورت سریال: دو عدد پرسرعت، دو عدد TTL، یک عدد RS485 و یک عدد RS-232 معمولی
1 عدد سوکت Mini PCI Card
یک عدد I2C، دو عدد USB به صورت پین هدر، یک عدد اتصال شبکه LAN 10/100M، یک عدد اتصال JTAG

مصرف: 5V 400mA
تغذیه: 6 تا 24 VDC برای بورد، ورودی مجزا برای تغذیه سروموتورها
ابعاد کوچک: 96x56mm
وزن: 40g
دقت‌/سرعت:

PWM: برابر 20ns
سرعت سریال COM1 تا COM4: از 115200bps تا 750Kbps
سرعت سریال COM5 تا COM6: تا 12Mbps
سرعت I2C: از 1Kbps تا 3.3Mbps

سیستم عامل‌های سازگار:

DOS, Windows 98/ME, Windows XP
Windows Embedded CE 6.0, Windows XP Embedded, Windows Embedded Stardand
Linux distribution kernel 2.4.x, 2.6.x

لوازم جانبی این بورد شامل کابل‌ها، کارت گرافیکی، کارت WLAN، سنسور شتاب و قطب‌نما، سنسور جایرو و نمایشگر LCD موجود می‌باشد.

فرق این با مثلا اون LPC 1768 چیه؟ میشه یکی منو روشن کنه (بسوزه پدر بیسوادی:()

sarutobi
03-12-2011, 19:21
منم قصد دارم برد آموزشی lpc1768 رو که بالای همه صفحه هات تبلیغش هست رو بخرم ...منتهی 1- گرونه
2- اندازه اش نمیدونم چقدره ؟ و 3 - در آینده که میخوام ربات پرنده در سایز خیلی کوچکتر از هلیکوپتر طراحی کنم میترسم دیگه به کارم نیادش

شما از اندازه این برد خبر دارید؟
عزیز فکر کنم شما بعضی چیزا رو اشتباه فهمیدی
میکرو چه avr و چه آرم یه تراشه هست که ابعادش در حدود بند انگشته وقیمتشون حدودا بین 1 تا 17 هزار تومن ( بسته به مدلشون ) هست توی دو تا لینک پایین برو و قیمتاشون رو ببین
ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: :: (You can see links before reply)
ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: :: (You can see links before reply)
و برد آموزشی یه چیز دیگه هستش
برد آموزشی آرم برای یادگیری میکروهای آرم هستش یعنی یکی میخواد کار با تراشه های آرم رو یاد بگیره که مثلا چطوری با یک ال سی دی ارتباط برقرار کنه داخل این برد یه ال سی دی ( و چیزای دیگه ) بهش وصل شده و راحت با مطالعه مثال ها این کارو میکنه
بهتر برای آشنایی با میکرو دو تا لینک پایین رو ببینی ( اولی خیلی به دردت میخوره)

alamdar
03-12-2011, 23:43
ضمن تشکر از شما دوست عزیز ولی من همه اون مطالب رو میدونم

من با پروگرم کردن میکرو هیچ مشکلی ندارم(این کار رو نکردم اما به برنامه نویسی وارم و نمونه کد هارم دیدم) مشکل من فقط اینه که این لامصب رو بعدش روی چه بردی و چجوری بذارم

من دلم میخواست برد زیرش رو هم خودم بسازم اما انگاری زیادی پیچیده است و باید برم برد آموزشی بخرم

فقط یک سوال : این برد بورد ها قیمتش چقدره؟ میشه همین برد های آموزشی رو توی همون سایز روش پیاده کرد؟ (که نمیشه فکر کنم)

یه فروشگاه خوب توی تهران میتونه کسشی اینجا و یا تو پیام شخصی به من معرفی کنه که همه چیز داشته باشه؟ ممنون میشم

alamdar
03-12-2011, 23:46
ضمنا دوستانی که اطلاعات دارند حتما منو راجع به 2 پست قبلم که عکس هم گذاشتم راهنمایی کنن .... فرق این با بردی که مثال زدم چیه؟

این رو از این جهت میپرسم که آرم هم انگار خودش یک میکروپروسسور هستش و نه یک میکرو کنترولر؟ (اینطوری خوندم تو نوشته ها ...شایدم میکروش هم باشه؟ )

کلا دلم میخواد یک مقایسه بین بردی که عکسشو گذاشتم با lpc 1768 انجام بده ...خیلی ممنونش میشم

ghaem313
04-12-2011, 15:36
lpc1768 يك ميكرو كنترلر در قدرتي نظير يك mp3 پلير خوبه
اون برد يه كامپيوتر ضعيف يا يك موبايل خوب يا يك تبلت متوسطه

قطعا از lpc خيلي قوي تري اما كارايي جفتشون متفاوته

alamdar
04-12-2011, 16:17
مگه به میکروکنترولر میکرو کامپیوتر هم نمیگن؟!!! حالا شد ام پی تری پلیر؟

اگر ال-پی-سی یه مداری در حد mp3 پلیر باشه پس به درد ساخت ربات هم نمیخوره درسته؟

اگه بگی رباتی با چه توانایی هایی با lpc و با چه توانایی هایی با بردی که بالا گذاشتم میشه ساخت خیلی خیلی ممنونت میشم

alamdar
04-12-2011, 16:24
ضمنا در راستای خود کفایی و ارائه محصولی 100% ملی و بومی امروز نرم افزار پروتئوس رو دانلود کردم به همراه کتاب آموزش فارسیش و امیدوارم که بتونم بردهایی که نیاز دارم رو خودم طراحی و بسازم
اما آیا واقعا ممکنه؟!!

الان این سوال داره روی مخم پیاده روی میکنه که چطور بردی طراحی کنم که هم میکرو م رو بهش وصل کنم و هم درگاه هایی واسه ماژول هایی که میخوام روش طراحی کنم ... سعی میکنم توی این چند روز اون pdf هشتاد و خورده ای صفحه ای رو بخونم ببینم به جایی میرسم یا نه!!

با این کار فکر میکنم فقط به یک پروگرامر نیاز داشته باشم ... به نظرتون اون رو هم خودم طراحی کنم یا بخرم بهتره؟ ضمنا آیا پروگرامری هست که همه جور میکرو رو پروگرام و دیباگ کنه؟

armstk
05-12-2011, 04:00
مگه به میکروکنترولر میکرو کامپیوتر هم نمیگن؟!!! حالا شد ام پی تری پلیر؟

اگر ال-پی-سی یه مداری در حد mp3 پلیر باشه پس به درد ساخت ربات هم نمیخوره درسته؟

اگه بگی رباتی با چه توانایی هایی با lpc و با چه توانایی هایی با بردی که بالا گذاشتم میشه ساخت خیلی خیلی ممنونت میشم
سلام
ببین lpc1768 یک میکرو با هسته cortex-m3 هستش و نسبت به میکروکنترلر هایی که توی بازار ایران موجوده این جزو اولین ها هستش
بعد مگه روبات چی میخای بسازی ؟؟!! یک کنترل کننده هلی کوپتر هستش دیگه , یعنی پردازش سنگینی نمیخای انجام بدی

alamdar
06-12-2011, 16:15
سلام

نه میخوام هلیکوپتر خودش تشخیص بده

یعنی من بهش فرمان بدم و اون خودش انجام بده

مثلا فرمان بدم برو به مختصات فلان و فلان کار رو انجام بده و برگرد (مثلا بره یک عکس بگیره و بیاد)

میخوام خودش اتوماتیک از عهده این کار بر بیاد

یعنی باید مختصات یابی بتونه بکنه ، همچنینموانع جلوش رو تشخیص بتونه بده و اگر مانعی دید دور بزنه یا ارتفاع بگیره تا ازش بگذره و به نقطه هدف برسه و مامورتش رو انجام بده و بیاد

البته اولین روزی که تاپیک رو زدم هدفم این نبود اما الان همچین چیزی رو میخوام

اگر lpc توات همچین کارایی رو داره که هیچ اگر نه برم سراغ همچون بردهایی که یک نمونه اش رو صفحه قبل گذاشتم ...یعنی درواقع کلا فکر کنم باید بیخیال میکرو بشم و با مینی کامپیوتر ها کار کنم؟(که کار کردن باهاش همانا شبیه کار با کامپیوتر معمولیه)

sadmonew
06-12-2011, 17:14
با سلام
دوست عزيز اين چيزي كه شما مي خواين بسازين در حد يه uav هستش. شما اول از يه چيز ساده تر شروع كن بعد اونو گسترش بده، خوب همين اول كار خيلي مشكله.
خوب براي ساختن يه همچين چيزي حتما به يه برد پردازشگر خوب نياز پيدا مي كني. يه gps براي مكان يابي و يه ارتفاع سنج و البته يه دوربين با رزولوشن بالا كه بتونيد موانع رو تشخيص بده والبته يه نرم افزار پردازش تصوير كه تصاوير دوربين رو پردازش كنه و به قولي موانع رو تشخيص بده.
در كل براي شدنش كه ميشه اما نميخوام شما رو مايوس كنم اين كار به يه گروه خوب و توانا نياز داره. و از همه مهمتر بودجه خوبي ميخواد. حوصله و فرصت كافي هم بماند ديگه...

alamdar
06-12-2011, 19:18
سلام خدمت شما دوست عزیز

یک سوالی برای من پیش اومده ... اگر به جای میکرو از یک مادر برد کامپیوتر (نه توی این پروژه ، به صورت کلی) توی یک ربات خیلی پیشرفته استفاده کنم ، چطور باید سایر اجزا رو برنامه ریزی کنم؟

مثلا الان لپ تاپ من 4 تا خروجی یو اس بی داره ... با این 4 تا خروجی چه کارهایی میتونم بکنم؟

منطورم اینه مثلا جای این میکرو از برد این لپ تاپ بخوام استفاده کنم ، میخوام ببینم با چه برنامه ای و با چه زبونی و چطوری باید اون ماژول هارو برنامه ریزی کنم؟

من چون زیادی بلند پروازم و به فکر ساخت رباتای پیشرفته ام الان نشستم فکر کردم که میکرو ها به کار من نمیاد ... برنامه نویسی کامپیوترم که بلدم ...بیام از بردهایی شبیه صفحه قبل استفاده کنم اما نمیدونم چطور این کار ممکنه؟ میشه در این زمینه راهنماییم کنید؟

ممنون از همه دوستان

sadmonew
06-12-2011, 23:27
سلام خدمت شما دوست عزیز
منطورم اینه مثلا جای این میکرو از برد این لپ تاپ بخوام استفاده کنم ، میخوام ببینم با چه برنامه ای و با چه زبونی و چطوری باید اون ماژول هارو برنامه ریزی کنم؟

با سلام
مثلا فرض كنيد يه ماژول gps داريد كه خروجي اون سريال هستش. اگه بخوايد اين ماژول رو به پورت usb متصل كنيد بايد از يه مبدل سريال به usb استفاده كنيد. تو محيطي مثل ويندوز ميتونيد از زبان برنامه نويسي مثل vb.net يا #c يا ++c استفاده كنيد و با استفاده از يه سري توابع به پورت سريال(com) يا usb متصل بشيد و اطلاعات رو از gps دريافت كنيد و پردازش مورد نظر كه همون به دست آوردن مكان هستش رو انجام بديد.

alamdar
24-09-2012, 01:09
سلام به همه عزیزان

آقا دست روزگار منو دوباره به فکر این پروژه انداخت اما اینبار به صورت جدی میخوام پیگیری کنم

و الان دقیقا چیزی که میخوام اینه :

1- یک عدد دوربین کوچیک برای پردازش تصویر بذارم جلوی هلیکوپتر
2-یک ماژول برای ارسال اطلاعات دوربین

بعدش میخوام اطلاعات دوربین رو با لپ تاپ دریافت کنم و روش پردازش تصویر انجام بدم ، بعدش نسبت به نتیجه پردازش فرمان مورد نظر به کنترلر هلیکوپتر ارسال بشه و درواقع به صورت اتوماتیک هدایت بشه

یعنی یه مرحله از کار سوار کردن دوربین و گرفتن اطلاعات دوربین روی لپ تاپ هست
مرحله بعد ، برقرار کردن ارتباط بین کنترلر هلیکوپتر و کامپیوتر هست(راجع به این مورد یکمی سر در گمم فعلا)

دوستان و متخصصان راجع به هر 2 مرحله و خصوصا مرحله 2 هر راهنمایی کنن خوشحال میشم

نمیدونم بشینم برای کنترلر درایور بنویسم ؟ یا بیخیالش بشم و خودم یه کنترلر واسش طراحی کنم؟ (برای این کار یه برد آماده STM32 discovery دارم فقط)

alamdar
24-09-2012, 01:11
البته واسه مرحله اول ، فکر میکنم ماژول های دوربینی هستش به صورت آماده که خودش اطلاعات رو هم ارسال میکنه به صورت بی سیم و اگر از اونها بخرم ، فقط تعبیه منبع تغذیه و اتصالش تنها کاریه که باید انجام بشه!

alamdar
25-09-2012, 19:32
یعنی هیچکس ایده ای راجع به ارتباط بین کامپیوتر و کنترولر نداره؟