PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست کمک

hamedb3269
08-11-2011, 00:50
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. من میخوام که شبیه سازی مدارات الکترونیکی را با یک نرم افزار خوب شروع کنم و همون نرم افزار رو خوب یاد بگیرم. از شما میخوام که یک نرم افزار عالی و با امکانات بالا به من معرفی کنید که شناخته شده باشه و در جوامع دانشگاهی و تجاری از اون استفاده بشه. منظورم اینه که اگه من کار با این نرم افزار رو یاد بگیرم هر جایی که برم بدردم بخوره و خلاصه نرم افزار کاملی باشد. خیلی ممنون.

vahidasm
08-11-2011, 01:23
سلام
برای شبیه سازی نرم افزار پروتیوس خوبه معمولا زیاد ازش استقاده میشه که آخرین ورژنشم تو همین سایت هست و میتونید دانلود کنید
این نرم افزار (proteus) برای شبیه سازی عالیه چون محیطی بسیار ساده و کاربردی داره حتی قابلیت ساخت قطعه جدید داره که تو یکی از مجله ها بهش پرداخته شده.این برای شبیه سازی بود(البته میشه باهاش کارهای دیگه هم انجام داد مثل طراحی برد مدار چاپی و ...)
ولی من خودم شخصا از پروتیوس برای شبیه سازی استفاده میکنم و بقیه کارهامو (مثل طراحی برد و تحلیل مدارو ... ) رو با نرم افزار altium یا همون protel dxp انجام میدم چون معتقدم برای این کار بهتره و حرفه ای تره.
نرم افزار های دیگه ای هم هستن مثل ewb و ... که میتونید راجع بهشون بیشتر تحقیق کنید ولی در کل این دو نرم افزاری که گفتم معمولا زیاد استفاده میشن
امیدوارم موفق باشید :wink:

msmut7020
08-11-2011, 02:02
سلام.
اگه میخواهید مدارتون را تحلیل کنید،من pspice را پیشنهاد میکنم.مثلا فرض بگیرید که یک مدار تقویت کننده ساختین و میخواین عملکردش را با نمودارها بررسی کنین و یا اثر تغییرات پارامترهای یه قطعه خاص را در عملکرد مدار بررسی کنین و کارهای از این قبیل.مثلا تمام نمودارهای کتاب میکروالکترونیک صدرا -اسمیت با این نرم افزار کشیده شده.
اما اگر قصد دارید بیشتر شبیه سازی کنید و عملکرد مدارتون را بصورت گرافیکی ببینین،همون پروتئوس که دوستمون معرفی کردن عالی هست.مخصوصا اگر قصد شبیه سازی میکروکنترلر را دارین.

msmut7020
08-11-2011, 02:03
سلام.
اگه میخواهید مدارتون را تحلیل کنید،من pspice را پیشنهاد میکنم.مثلا فرض بگیرید که یک مدار تقویت کننده ساختین و میخواین عملکردش را با نمودارها بررسی کنین و یا اثر تغییرات پارامترهای یه قطعه خاص را در عملکرد مدار بررسی کنین و کارهای از این قبیل.مثلا تمام نمودارهای کتاب میکروالکترونیک صدرا -اسمیت با این نرم افزار کشیده شده.
اما اگر قصد دارید بیشتر شبیه سازی کنید و عملکرد مدارتون را بصورت گرافیکی ببینین،همون پروتئوس که دوستمون معرفی کردن عالی هست.مخصوصا اگر قصد شبیه سازی میکروکنترلر را دارین.

vahidasm
08-11-2011, 03:31
سلام
فرمایش شما متین.
ولی این نرم افزار (pspice) فقط برای تحلیل و نمودار و این جور چیزا خوبه.
دلیل من برای معرفی altium این بود که :
1 . دوستمون گفته بودن که میخوان حدالامکان از یه نرم افزار استفاده کنن و همونو جلو برن
2 . من خودم خیلی با altium کار کردم دیدم جز تو دانشگاه میتونی تو شغل آینده هم ازش استفاده کنی چون خیلی حرفه ای و قویه کمی کار کردن در ابتدای کار باهاش سخته ولی خداییش ارزششو داره
3. altium علاوه بر کارهای تحلیلی امکانات زیادی داره مثل طراحی pcb و تحلیل برد pcb و ...
البته نرم افزار های دیگه هم این امکان رو دارن ولی تو صنعت بیشتر از protel استفاده میشه
البته نمیشه از قابلیتهای pspice چشم پوشی کرد کتابای زیادی از جمله و تحلیل مهندسی مدار تالیف ویلیام هیت و ... از این نرم افزار تو آموزشهاشون استفاده کردن :wink:
با تشکر

esisafa
08-11-2011, 04:08
پروتئوس رو نمیشه با pspice و altium مقایسه کرد. اصلا دو تا دنیای متفاوت در نوع تحلیل و عملکردشون هستن. پس در هر نوع کاری باید از یکیشون استفاده کرد.
تفاوت اصلی اینها:
اگه موقع کار با پروتئوس توجه کنین میبینین که به صورت همزمان و زنده تحلیل میکنه. این یک خوبی داره یک بدی. خوبیش اینه که برای کار های شبیه سازی مثل میکرو کنترلر میتونی دقیقا ببینی چه اتفاقی میافته. بدیش اینه که برای اینکه خودش رو همزمان نگه داره تو یک مدار نسبتا پیچیده به یک ابر کامپیوتر نیاز داریم. خفنه نه. برای یک مدار ساده فقط در فرکانسهای کمتر از 1 کیلو هرتز میتونه همزمان باقی بمونه
اما در نرم افزار هایی مثل pspice همزمانی وجود نداره پس میشه تا هر فرکانسی تحلیل کرد. من خودم یک گیرنده سوپر هتروداین am طراحی کردم با فرکانس کریر 1 مگاهرتز و فرکانس خبر 10 کیلوهرتز. برای اینکه فقط دو تا سیکل از فرکانس خبر مدوله شده رو مشاهده کنم با cpu core2duo 2.67ghz بیش ز 10 ثانیه پردازش میکرد. اونوقت به نظر شما میشه با پروتئوس که برای کار با میکروکنترلر و کارای منطقی عالی جواب میده ، این کار رو انجام داد

vahidasm
08-11-2011, 04:17
پروتئوس رو نمیشه با pspice و altium مقایسه کرد. اصلا دو تا دنیای متفاوت در نوع تحلیل و عملکردشون هستن. پس در هر نوع کاری باید از یکیشون استفاده کرد.
تفاوت اصلی اینها:
اگه موقع کار با پروتئوس توجه کنین میبینین که به صورت همزمان و زنده تحلیل میکنه. این یک خوبی داره یک بدی. خوبیش اینه که برای کار های شبیه سازی مثل میکرو کنترلر میتونی دقیقا ببینی چه اتفاقی میافته. بدیش اینه که برای اینکه خودش رو همزمان نگه داره تو یک مدار نسبتا پیچیده به یک ابر کامپیوتر نیاز داریم. خفنه نه. برای یک مدار ساده فقط در فرکانسهای کمتر از 1 کیلو هرتز میتونه همزمان باقی بمونه
اما در نرم افزار هایی مثل pspice همزمانی وجود نداره پس میشه تا هر فرکانسی تحلیل کرد. من خودم یک گیرنده سوپر هتروداین am طراحی کردم با فرکانس کریر 1 مگاهرتز و فرکانس خبر 10 کیلوهرتز. برای اینکه فقط دو تا سیکل از فرکانس خبر مدوله شده رو مشاهده کنم با cpu core2duo 2.67ghz بیش ز 10 ثانیه پردازش میکرد. اونوقت به نظر شما میشه با پروتئوس که برای کار با میکروکنترلر و کارای منطقی عالی جواب میده ، این کار رو انجام داد

سلام آقا احسان
اگه دقت کنی ما هم نظرمون این بود که با پروتیوس میشه فقط شبیه سازی های میکرو و ... رو انجام داد.
حالا بحث سر altium , pspice بود که کدوم بهتره نظر شما چیه مهندس؟؟

esisafa
08-11-2011, 11:22
حالا بحث سر altium , pspice بود که کدوم بهتره نظر شما چیه مهندس؟؟

من دیشب خسته شدم دیگه ادامه ندادم. ساعت 2 شب بود
تو صنعت همه altium رو قبول دارن البته برای طراحی pcb ولی حرفی در مورد orcad نیست
پس برای طراحی pcb بهتره که فقط بریم سراغ altium
حالا اگه فکر میکنید شبیه سازی altium به اندازه ی pspice قوی هست دیگه حرفی باقی نمیمونه. من با altium تا حالا شبیه سازی نکردم که نظر بدم. تو ذانشگاه ما اصلا خبری از altium نبود و همه کارای تحلیلی با orcad و کارهای میکرو با پروتئوس انجام میشد. دلیلش قدمت نرم افزار pspice تو شبیه سازی بود. ولی protel مثل اینکه فقط برای طراحی برد بود

من اسم های زیادی به کار بردم امیدوارم دوستان بدونن چه ربطی به هم دارن

medadnoki
08-11-2011, 11:25
proteus خیلی ساده و کاربردیه.........پیشنهاد میکنم با این نرم افازر کار کنید.

esisafa
08-11-2011, 11:45
proteus خیلی ساده و کاربردیه.........پیشنهاد میکنم با این نرم افازر کار کنید.

مشکل پروتئوس اینه که اگه بخوای یک مدار 100مگاهرتز رو طراحی کنی به هیچ دردی نمیخوره. ولی برای طراحی pcb خوبه البته صنعتی نیست

msmut7020
08-11-2011, 13:44
من با آقای صفامنش هم عقیده هستم.توی دانشگاهها زیاد به پروتئوس اهمیت نمیدن.البته نه این که نرم افزار بدی باشد.به نظر من برای کارهای سبک خوبه.البته من همون اول هم گفتم که pspice به درد تحلیل مدارها و رسم نمودارها میخوره..من با آلتیوم فقط برای طراحی pcb کار میکنم و نه برای شبیه سازی و تحلیل مدار ها.ولی فکر نکنم قدرت pspice را داشته باشه.

alimicro
08-11-2011, 14:13
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. من میخوام که شبیه سازی مدارات الکترونیکی را با یک نرم افزار خوب شروع کنم و همون نرم افزار رو خوب یاد بگیرم. از شما میخوام که یک نرم افزار عالی و با امکانات بالا به من معرفی کنید که شناخته شده باشه و در جوامع دانشگاهی و تجاری از اون استفاده بشه. منظورم اینه که اگه من کار با این نرم افزار رو یاد بگیرم هر جایی که برم بدردم بخوره و خلاصه نرم افزار کاملی باشد. خیلی ممنون.

سلام دوست عزیزپروتیوس خیلی خوبه مرجع آموزش زیادی هم داره برای یادگیری. پیشنهادمی کنم استفاده ازاین نرم افزارراازدست ندهید.موفق باشید

vahidasm
08-11-2011, 14:35
سلام
hamedb3269 عزیز نظر همه دوستان درسته
هر نرم افزاری یه سری خوبی داره یه سری بدی باید خودتون بینشون یکیو انتخاب کنید
البته اگه نظر منو بخواین باید از همه بدونید.
من خودم altium رو انتخاب کردم چون کاملا کارمو راه میندازه.
البته پیش میاد که بعضی وقتا به نرم افزار های دیگه هم یه سرکی میکشم
مثلا اگه بخوام یه فیلتر طراحی کنم میرم سراغ ewb
بازم تصمیم با خود شماست و ما فقط نظرمون رو گفتیم

esisafa
08-11-2011, 15:56
بازم میگم هر چیز را بهر کاری ساختند
پروتئوس برای کار با میکرو و فرکانسهای پایین خوبه
orcad برای تحلیل مدارها خوبه
altium برای طراحی pcb خوبه

armstk
09-11-2011, 03:17
پروتیوس خوبه ولی نه برای حرفه ای ها
خودمم بعد از پروتل 99 با پروتیوس pcb رو میکشیدم ولی الان دیگه فقط با آلتیوم دیزاینر میکشم چون واقعا سادست و امکاناتش خیلی بالاتر از پروتیوس هستس

ehsan5532
29-09-2013, 12:40
با سلام نرم افزارwincc را چگونه دانلود كنيم