PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : نیاز به رگولاتور جریان بالا

mihman
04-11-2011, 00:26
سلام.
من نیاز دارم که توی خروجی رگولاتور جریانی در حدود 3آمپر داشته باشم.اما مثلا 7805 بیش از 1 آمپر نمیده و در ضمن خیلی داغ میکنه.کسی راه حل خوب سراغ داره؟؟؟
یه سوال دیگه :بهترین راه برای تبدیل ولتاژ dc بالا به ولتاژهای dc پایین چیه؟؟؟بطوریکه هر چقدر جریان بکشیم،ولتاژ ثابت بمونه.مثلا فرض کنید که قصد داریم یه ولتاژ25 ولتی را به 5 ولتی تبدیل کنیم و در ولتاژ 5 ولت هم بتونیم بدون اینکه 5 ولت افت داشته باشه،جریان بالا بکشیم.
ممنون

sadmonew
04-11-2011, 01:01
با سلام
دوست عزيز مداري كه عكسشو قرار دادم يه منبع تغذيه 12V , 3A با حداقل قطعات هستش. تو كتاب "فرستنده هاي FM تاليف: مهندس امين الله مستوفي" پيدا كردم. اميدوارم بتونه كمكتون كنه.

cmuiran
04-11-2011, 10:59
سلام.
من نیاز دارم که توی خروجی رگولاتور جریانی در حدود 3آمپر داشته باشم
ممنون
مهندس جان میتونی از رگولاتورهای قابلمه ای استفاده کنی که با هیت سینگ بهت جریات 4 امپر خواهد داد

mostafa_s
04-11-2011, 11:48
سلام میتونی برای ایجاد جریان بالای 3a از رگلاتورهای قابلمه ای متغیر lm338-lm350 استفاده کنی که هر کدوم بیشتر از 3a میدن

cmuiran
04-11-2011, 12:06
سلام میتونی برای ایجاد جریان بالای 3a از رگلاتورهای قابلمه ای متغیر lm338-lm350 استفاده کنی که هر کدوم بیشتر از 3a میدن
مهندس جان به نظر من دوست عزیز ما هم بد نمیگه ولی فکر کنم خیلی راحت بتونی از
7805 قابلمه ای
و یا 7812 قابلمه ای استفاده کنی
چون من 7812 با هیت سینک بستم و تونستم 4 امپر بگیرم در خروچی

این اسن دو مدلی که دوست ما گفت هم خوبه میتونی استفاده کنی

hamid_robotic
04-11-2011, 16:07
من هم مدت زیادی درگیر این موضوع بودم.بهترین راه استفاده از رگولاتورهای سوئیچینگ چون تلفات کمی دارند.مدل که در زیر هست خوبه اما باز داغ میشه اگر بگردی شاید بهترش را پیدا کنی.
Lm2576
موفق باشی.

mihman
04-11-2011, 17:51
تشکر از همه
جواب سوال اولم را تقریبا گرفتم.
اما سوال دومم تقریبا بدون جواب موند.سوال دومم را با کمی توضیحات بیشتر مطرح میکنم :

من توی رباتم برای تغذیه مدار از یه باتری 12 ولتی 1.5 آمپرساعت استفاده میکنم.ولتاژ موتورها و قسمت های الکترونیکی همش از همین 12 ولت تامین میشه،البته اینو هم بگم که بنا به دلایلی امکان این که یه باتری جدا برای قسمتهای الکترونیکی بذارم نیست.

حالا مشکل اینجاست که اگه این 12 ولت را بدم به یه رگولاتور 5 ولتی،رگولاتور به شدت داغ میشه،هیت سینک هم برای رگولاتور گذاشتم ولی تاثیر آنچنانی نداشته.
حالا اگه بشه به طریقی ولتاژ 12 ولت را برسونم به حدود 7 ولت و بعد این 7 ولت را بدم به رگولاتور،مشکل داغ شدن رگولاتور حل میشه.
اولین راهی که به نظر میرسه اینه که با گذاشتن یه مقاومت افت ولتاژ درست بشه که این راه در عمل و با توجه به جریانی که مدار میکشه ،به درد نمی خوره چون افت ولتاژ ثابت ایجاد نمیشه و هرچه جریانی که از مقاومت میگذره بیشتر میشه،افت ولتاژ هم بیشتر میشه.در ضمن مقاومتمون هم باید وات بالا باشه
راه دیگه ای که به نظر میرسه،اینه که از دیود زنر قبل از رگولاتور استفاده بشه که با توجه به این که دیود زنر داغ میکنه،این راه هم به درد نمیخوره.

راه دیگه اینه که اول ولتاژ12 ولت را بدم به یه رگولاتور مثلا 8 ولتی،بعد خروجی این رگولاتور را بدم به یه رگولاتور 5 ولتی،که من از این راه استفاده میکنم.اما فکر نکنم که این راه اصولی باشه.
حالا سوال من اینه که چطور میشه یه افت ولتاژ ثابت توی مدار درست کرد بطوری که هرچقدر جریان کشیده میشه،این افت ولتاژ ثابت باشه .
ممنون از همه

mostafa_s
04-11-2011, 18:09
احتمالا برای تغذیه موتورها هم از خروجی رگلاتور استفاده کردی. چون داغ شدن رگلاتور بخاطر ولتاژ وزودی نیست بلکه بخاطر جریان زیادی که میکشه. بهترین راه اینه که رگلاتور مربوط به موتورها رو از میکرو جدا کنی و که اینطوری هیچ افت ولتاژ و نویزی وارد مدارت نمیشه. و راه بهتر هم اینه که برای موتورها از یه lm317 استفاده کنی که هم راهی بشه برای تنظیم سرعت موتور به غیر pwm و تنطیم تغذیه مدار برای مصرف کمتر.

mihman
04-11-2011, 19:28
احتمالا برای تغذیه موتورها هم از خروجی رگلاتور استفاده کردی. چون داغ شدن رگلاتور بخاطر ولتاژ وزودی نیست بلکه بخاطر جریان زیادی که میکشه. بهترین راه اینه که رگلاتور مربوط به موتورها رو از میکرو جدا کنی و که اینطوری هیچ افت ولتاژ و نویزی وارد مدارت نمیشه. و راه بهتر هم اینه که برای موتورها از یه lm317 استفاده کنی که هم راهی بشه برای تنظیم سرعت موتور به غیر pwm و تنطیم تغذیه مدار برای مصرف کمتر.

نه مهندس جان.تغذیه موتورهامستقیما ازباتری تامین میشه.
البته فرمایش شما در مورد داغ شدن رگولاتور در مواقعی که جریان زیاد ازش کشیده میشه صحیح هست.اصلا آیا راهی برای ایجاد یک افت ولتاژ ثابت وجود داره؟؟؟

cmuiran
04-11-2011, 20:53
تشکر از همه
حالا اگه بشه به طریقی ولتاژ 12 ولت را برسونم به حدود 7 ولت و بعد این 7 ولت را بدم به رگولاتور،مشکل داغ شدن رگولاتور حل میشه.

سلام
اقا میتونی از رگلاتور 7808 استفاده کنی
ولتاژ افت بدی بعد بدی به 5

mihman
04-11-2011, 21:53
سلام
اقا میتونی از رگلاتور 7808 استفاده کنی
ولتاژ افت بدی بعد بدی به 5
مهندس جان من که خودم در این مورد توضیح دادم :

راه دیگه اینه که اول ولتاژ12 ولت را بدم به یه رگولاتور مثلا 8 ولتی،بعد خروجی این رگولاتور را بدم به یه رگولاتور 5 ولتی،که من از این راه استفاده میکنم.اما فکر نکنم که این راه اصولی باشه.

بابا خیلی باحالی مهندس.خیلی میخامت:o

mihman
05-11-2011, 17:53
دوستان انگار مسئله خیلی پیچیده شده.با اجازه بزرگترها من سوالم را دوباره مطرح میکنم،دوستان هر جوابی به ذهنشون میرسه بگن تا روش بحث کنیم :
راه ایجاد یک افت ولتاژ ثابت در مدار چیست؟بطوری که تغییرات جریان مدار تاثیری در میزان افت ولتاژ نداشته باشه.

cmuiran
05-11-2011, 21:16
دوستان انگار مسئله خیلی پیچیده شده.با اجازه بزرگترها من سوالم را دوباره مطرح میکنم،دوستان هر جوابی به ذهنشون میرسه بگن تا روش بحث کنیم :
راه ایجاد یک افت ولتاژ ثابت در مدار چیست؟بطوری که تغییرات جریان مدار تاثیری در میزان افت ولتاژ نداشته باشه.
میتونی از زنر و مقسم ولتاژ در صورت ثابت بودن ولتاژ ورودی و رگولاتور و ...... 1001 روش دبگه
ما یک I min داریم که نباید از این پایین تر بیاد
یعنی شما مدارتون از مینیموم پایین تر میخوای بیاری ؟
باید به اندازه جریان مصرفی معمولی بهش جریان بدی مگه نه ؟؟؟
کمتر از مینیموم بشه ؟؟

mihman
06-11-2011, 21:14
میتونی از زنر و مقسم ولتاژ در صورت ثابت بودن ولتاژ ورودی و رگولاتور و ...... 1001 روش دبگه
ما یک I min داریم که نباید از این پایین تر بیاد
یعنی شما مدارتون از مینیموم پایین تر میخوای بیاری ؟
باید به اندازه جریان مصرفی معمولی بهش جریان بدی مگه نه ؟؟؟
کمتر از مینیموم بشه ؟؟

ببين مهندس فرض بگير كه مدار ما بطور معمول حداقل 50 ميلي آمپر جريان ميكشه كه ديگه از اين كمتر نميشه.اما امكان داره كه به چند جاي مدارمون مصرف كننده مثل lcd و موتور و ... وصل بشه.حالا چه مدارمون 50 ميلي آمپر جريان بكشه و چه 1 آمپر و چه 2 آم‍‍‍پر و چه آمپرهاي بالاتر،اون واحدي كه كارش ايجاد افت ولتاز هست،هميشه يه مقدار افت ولتاز درست كنه.
مثال ميزنم.فرض بگير كه من ميخام توي مدارم هم يه ولتا‍ز 5 ولتي داشته باشم.اما منبع تغذيه من 12 ولتي هست.پس بايد يه واحدي توي مدارمون باشه كه 12 ولت را به اندازه 7 ولت افت بده تا 5 ولت درست بشه.اما اين واحد بايد طوري طراحي بشه كه هميشه 7 ولت افت درست كنه و نه كمتر و نه بيشتر

cmuiran
06-11-2011, 21:38
اقا مهندس بزرگوار
من رگولاتور قابلمه ای 5 ولت بستم و ورودی این رگولاتور 30 ولت دادم و خیلی راحت 3 امپر جریان کشیدم با هیت سینک
پس با این شرایط نباید مشکلی داشته باشید

mihman
06-11-2011, 23:52
اقا مهندس بزرگوار
من رگولاتور قابلمه ای 5 ولت بستم و ورودی این رگولاتور 30 ولت دادم و خیلی راحت 3 امپر جریان کشیدم با هیت سینک
پس با این شرایط نباید مشکلی داشته باشید

فرمایش شما صحیح هست اما من میخام که بدون استفاده از رگولاتور این کار را انجام بدم.
به عنوان مثال براتون میگم ،من توی یه پروژه نیاز داشتم که ولتاژهای 5و6و3.3 را همشون را با هم داشته باشم و فقط هم یه باتری 24 ولتی در اختیار داشتم.من هم اومدم و طبق معمول 3 تا رگولاتور 5و6و3.3گذاشتم و براشون هم هیت سینک گذاشتم،به محض وصل کردن باتری ،رگولاتورها به شدت داغ میکردن.ببینید اصل سوال هم همین جا هست،من میخام این ولتاژ24 ولتی را اول کمش کنم بعد بدم به رگولاتورها.حالا به نظر شما آیا راهی (البته بجز استفاده از رگولاتور قابلمه ای ) هست؟؟؟

cmuiran
07-11-2011, 00:03
اقا این مدار یک نگاه بنداز
هر ولتاژی بخوای میتونی با تنظیم پتانیسومتر بگی

cmuiran
07-11-2011, 00:07
مهندس هم تو بازار رگولاتور 5 هست 6 هم هست 3.3 هم هست
شما جای رگولاتور12 ولت تو شکل زیر که دوست عزیز ما ارسال کرد هر رگولاتوری بزاری میتونی همون خروجی مد نظر خودتو بگیر + جریان بیشتر

mihman
07-11-2011, 00:20
اقا این مدار یک نگاه بنداز
هر ولتاژی بخوای میتونی با تنظیم پتانیسومتر بگی
مهندس توی این مداری که گذاشتی چند تا سوال هست:
1-مقدار مقاومتهای بیس ترانزیستورها 10 و 20 اهم هستند؟؟؟؟
2-حداکثر جریانی که خروجی میده چقدر هست؟؟؟
3-آیا ولتاژ خروجی با افزایش جریان خروجی کاهش پیدا میکنه یا نه؟؟؟

مهندس هم تو بازار رگولاتور 5 هست 6 هم هست 3.3 هم هست
شما جای رگولاتور12 ولت تو شکل زیر که دوست عزیز ما ارسال کرد هر رگولاتوری بزاری میتونی همون خروجی مد نظر خودتو بگیر + جریان بیشتر
مهندس جان اصلا فرض کنید که رگولاتور هنوز ساخته نشده!!!!!:018:

cmuiran
07-11-2011, 12:37
مهندس جان اصلا فرض کنید که رگولاتور هنوز ساخته نشده!!!!!:018:
اقا اگه رگولاتور نبود زنر که بود
میتونی از زنر استفاده کنی
و اون مقاومت ها هم 10 و 20 اهم است

cmuiran
07-11-2011, 12:41
2-حداکثر جریانی که خروجی میده چقدر هست؟؟؟
3-آیا ولتاژ خروجی با افزایش جریان خروجی کاهش پیدا میکنه یا نه؟؟؟

حداکثر جریان خروجی وابسته به ترانزیستور دومی دارد که میتونی جای tip3055 یک ترانزیستور جریان بالا بزاری
و ولتاژ کاهش پیدا نمیکند

mihman
07-11-2011, 21:47
حداکثر جریان خروجی وابسته به ترانزیستور دومی دارد که میتونی جای tip3055 یک ترانزیستور جریان بالا بزاری
و ولتاژ کاهش پیدا نمیکند

با تشکر فراوان از مهندس غلامی عزیز.مهندس من همون مدار ترانزیستوری که گذاشتین را بیشتر می پسندم چون توش رگولاتور نیست.متاسفانه فعلا وقت نیست که عملا تستش کنم.اما طی هفته آینده تستش میکنم و نتیجه را اعلام میکنم.

marjanparsa
29-05-2016, 17:15
رگولاتور ولتاژ

رگولاتورها المانهای الکترونیکی هستند که جهت تامین یک ولتاژ مستقل از بار و ولتاژ ورودی به کار می روند که علارقم تغیرات ولتاژ ورودی و تغیرات در بار( جریان خروجی) همواره دارای ولتاژ ثابتی می باشند البته با در نظر گرفتن محدوده تغییرات تعریف شده توسط کمپانی سازنده از این رو المانهای بسیار مفیدی در مدارهای الکترونیکی جهت تغذیه IC ها و دیگر مدارهای مجتمع می باشند.رگولاتورها بسته به ولتاژ و جریان مورد نیاز دارای تنوع زیادی می باشند .

رگولاتورهای خطی (Linear)

ازجمله ساده ترین انواع رگولاتورها هستند که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرند به طور مثال LM7805(5Volt),LM7812(12Volt),LM7905(-5Volt),LM7912(-12Volt),LF33(3.3Volt) ,LM317(ADJ)نمونه های متداول Linear در بازار هستند.از مشکلات این نوع بازدهی کم آنها و در نتیجه دفع انرژی به صورت گرما می باشد در جریان های بالا بایستی حتما از Heat sink استفاده گردد.اما در جریانهای پایین بسیار مناسب می باشند.از جمله مزایای آنها قیمت مناسب (حدود 200 تومان) و نویز پایین آنهاست.

رگولاتورهای سویچینگ

با ظهور منابع سویچینگ تحولی در منابع تغذیه بوجود آمد و بازدهی این مدارها چندین برابر شد.در اینجا فصد بحث در مورد منابع تغذیه سویچینگ و طراحی آنها را ندارم .از انواع رگولاتورهای سویچینگ سری (3Amp)LM2576 وLM2575(1Amp)می باشند. این IC در دو نمونه HV و معمولی در دسترس می باشد که در نوع HV ماکسیمم ورودی تا 60 ولت و در نوع معمولی تا 40 ولت می باشد.

این IC در ولتاژهای 15و12و5و3و3/3 و همینطور ADJ (قابل تنظیم 1.5تا 55) و با قیمتی در حدود 1000 تومان در دسترس می باشد .در شکل شماتیک مدار نمونه آن را می بینید.
رگولاتور (You can see links before reply)

A.A-1998
30-05-2016, 22:10
سلام
ب نظر من از یه 7805استفاده کن با 2n3055هم جریانشو زیاد کن.....خروجی رگولاتور به بیس ترانزیستور کلکتور هم به مثبت تغذیه بیس هم خروجی
هیچ وقت از رگولاتور قابلمه ای استفاده نکنید...خیلی حساسه تا کم ترین تغییرات ولتاژ می سوزه....
هم 7805 و هم 3055رو خنک کنید هر3055 جریان 3امپر زیاد می کنه جریان بیشتر خواستی 3055موازی کن یادت باشه هیچ وقت خروجی رو اتصال کوتاه نکنی (واسه محافظت از رگولاتور یه دیود4007از خروجی به ورودی تغذیه بزن
موفق باشی

M.ABDOLLAHI
30-05-2016, 22:27
You can see links before reply

jimston
10-09-2016, 02:04
شما کافیه داخل این عکس ترانزیستور را در ورودی رگولاتور بزاری.یعنی پایه کلکتور و بیس را به منبه بزن و بین کلکتور و بیس یه مقاومت ۲وات ۱اهم بزار.ترانزیستور هم همین خوبه فقط باید به هیتسینگ وصل بشه.اینجوری هر چقدر جریان میخوای میتونی از منبع بکشی.برای اضافه کردن جریان هم میتونی چند تا با همین ترانزیستور با مقاومتی که گفتم موازی کنی.بهترین راه برای ولتاژ ثابت همین رگولاتور هست.فقط باید هواست به اتصال کوتاه باشه.من خودم این جوری از منبع جریان کشیدم.

فرستاده شده از HUAWEI G610-U20ِ من با Tapatalk

flishet
01-12-2016, 14:25
سلام
شما میتونی از مدار زیر استفاده کنی

- - - Updated - - -

9387938793879387