PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خرابی خود به خود پورت سریال!

mzarkoob
21-10-2011, 23:57
با سلام
من یه مدته پورت سریال بردم مشکل پیدا کردهcry::. کار خاصی باهاش انجام ندادم . خود به خود دیگه کار نمی کنه! گفتم در ادامه این بحث بپرسم که ارتباط داره
کابل ارتباطی را از برد برای کاری جدا کردم وقتی وصل کردم که برنامه ای بریزم دیگه کار نکرد که نکرد. یه هویه هم رو آی سی و مقاومت ها گذاشتم و برد را یه شستشو هم دادم ولی ...
آی سی سالمه و برنامه قبلی اجرا میشه. کابل ارتباطی هم سالمه چون تستش کردم(رو یه برد دیگه جواب میده) خلاصه با همین سریال بردمون را پروگرام می کردیم که اینم از کار افتاد:(
خیلی ممنون میشم به داد ما برسید

mzarkoob
21-10-2011, 23:58
من با جیلینگ برنامه پورت سریال هم ریختم در میکرو و پورت سریال هم بهش وصل کردم . ولی چیزی در هایبرترمینال نمی اومد. ظاهرا پورت سریال 0 کامل از کار افتاده!!:(:(:(:(
چطوری بدونم ایراد از کجاست؟ آخه چجوری میشه یه دفعه این اتفاق بافته؟ چرا هر چی اتفاق نادره باید سر برد من بافته!!!؟:baad:

agape
22-10-2011, 07:50
شما اول بی خیال هایپر ترمینال بشو !
رو پایه TX یه ال ای دی وصل کن ببین چشمک میزنه ، اگر میزنه احتمال خیلی بالا مشکل از تنظیمات و یا برنامه هست اگر هم نه
اون موقه مشکل از یا آیسی تتبیق سطح هست max232 یا مشابه اون و یا ممکنه از برنامه باشه ، شما برای این که مطمئن بشی اول یه پورت دیگه رو درایو کن مثلا usart1 اگه جواب داد اون موقه به قطع گفت مشکل کجاست

mzarkoob
22-10-2011, 21:52
فکر نمی کنم ایراد از برنامه باشد. چون اینها همان برنامه های قبلی است که جواب میداده. در این حالت یه برنامه ریختم که یه کاراکتر را مدام ارسال می کنه. پورت کام 2 هم جواب نمی ده. یه led روی خروجی tx ای سی MAX3232CSE که می ذارم زمین می کنم(با یه مقاومت) بسیار کم نور است ولی وقتی به پایه 11 آی سی max می زنم روشن می شود. ولی چشمک نمی زند. یعنی آی سی max سوخته؟!!
برنامه هم محض احتیاط گذاشتم

agape
23-10-2011, 16:07
نمیشه قضاوت کرد!
من برد فیلیپس ندارم بچه هایی که دارن برنامه رو تست بزنن ببینن مشکل داره یا نه !
فکرکنم برای 232 پایه 11 پایه خروجی میکرو وصل بشه ، اگر برای این آیسی هم همینطور باشه باود ریت رو پایین انتخاب کنید و بین هر ارسل یه وقفه 70 میلی بندازید پاورد رو هم 1200 یا 300 بذارید ترجیحا داده خروجی رو یه مقداری بفرستید که متناوبا صفر و یک باشه مثل 0xAA یا 0x55 اون موقه چشمک زدن مشخص میشه

mzarkoob
23-10-2011, 21:44
باود ریت رو پایین انتخاب کنید و بین هر ارسل یه وقفه 70 میلی بندازید پاورد رو هم 1200 یا 300 بذارید ترجیحا داده خروجی رو یه مقداری بفرستید که متناوبا صفر و یک باشه مثل 0xAA یا 0x55 اون موقه چشمک زدن مشخص میشه

برای اینکه باد ریت 1200 باشه U0DLL=0x341 ولی اینکه می فرمایید در خروجی 0xAA ارسال بشه نمی دونم چطوری باید این کارو کرد!؟ آخه ما با دستورات پورت سریال کاراکتر میفرستیم.
من هر کاراکتری با هر سرعتی میفرسم led روشن میشه ولی چشمک نمی زنه!!
خیلی ممنون می شم راهنمایی بکنید

mzarkoob
25-10-2011, 23:08
من از پیدا کردن عیب پورت سریالم دارم ناامید میشم!cry:: می خوام یه max232 معمولی و دو تا BC817-40 بگیرم و روی برد برد وصل کنم و tx و rx میکرو را بیارم بیرون و بهش وصل کنم طبق مدار اون ببینم جواب میده. این جوری اگه ایراد از max رو برد نبود بی خود لحیم کاری نمی کنم. یعنی تا حالا این بلا سر کسی نیامده ما را راهنمایی کنه!

modj.ir
26-10-2011, 00:24
وقتی کامپیوتر رو روشن می کنین با زدن DEL یا F8 یا ... بسته به مادر برد وارد تنظیمات بایوس بشین و چک کنین سریال فعال هست یا نه و اگر هست روی چه پورتیه ( ممکنه شده باشه com1 )
مادربرد رو چک کنین وقت در آوردن و انداختن کابل به کاکنتور روی اون آسیب نزده باشین (البته بعیده )
اگر مادر برد قدیمی هست و پورت روی خود برد نیست و با کابل به مادربورد وصل میشه، اتصال کابل به مادربورد رو چک کنین.
قطعات الکتریکی جدید فاصد نمیشن، پیر و نمیمیرن. با توجه به اینکه خود پورت سریال با اختلاف پتانسیل زیاد کار میکنه (9 تا 12 ولت ) احتمال آسیب دیدن با ولتاژ خارجی رو نداره ! ارواح، اجنه و امثال اونها توی خرابی نقش بسیار پایینی دارن و معمولا جز موارد خاص فکر نکنم آسیب فیزیکی بزنن، لااقل برای اینکار چیزی بهتر از پورت سریال کامپوتر انتخاب می کنن.
توو control panel هم چک کنین آیا پورت به صورت فیزیکی وجود داره یانه ، اگر هایپر ترمینال پورت رو شناخته و اون رو می تونین انتخاب و باز کنین، یعنی پی یک قطع شدگی در مسیر باشین !

mzarkoob
26-10-2011, 19:47
من قبلا با یه برد دیگه پورت سریال و کابلم را تست کردم. ایراد از اینها نیست. خود پورت سریال میکرو ایراد پیدا کرده! اگه جیلینگ دوستم را نمی گرفتم حسابی کارم لنگ بود چون نمی تونستم چیزی روی برد بریزم. به غیر از پروگرام کردن این پورت را برای ارتباط با کامپیوتر خیلی لازم دارم و حیاتیه

mzarkoob
26-10-2011, 20:47
همان طور که گفتم یه max232 گرفتم و بستم روی بِرد بُرد. اتصالات مربوطه را هم که مربوط به بایاس میشه انجام دادم . از خروجی P0.10 و P0.11 پایه میکرو که روی DIN3*32 موجوده و مربوط به com2 میشه استفاده کردم و به پایه های شماره 11و 12 max وصل کردم. یه برنامه که اطلاعات را روی پورت 2 سریال میریزه را که ریختم جواب داد و در هایبرترمینال نشون میده:o:o
پیداست که maxام سوخته بود. حالا چرا همین طوری سوخته، هنوز در هاله ای از ابهام قرار داره!
حالا باید یه max بگیرم مخصوص برد لحیم کنم ببینم ok میشه.
اما یه نکته انحرافی: قبلا (You can see links before reply) آقای t.o.e مطرح کرده بودند که برای اینکه com2 جواب بده ، اگه در میکرو دارید با 9600 میفرسید، باید تنظیم هایبر ترمینالتون را بذارید روی 4800 تا جواب بده! ولی الان من این کار را نکردم و به صورت نرمال جواب داد. این چه دلیلی داره؟ البته برای اون برنامه که قرار داده اند باید همین کار رو کرد ولی در این برنامه که ضمیمه کردم لزومی ندارد. این برنامه ها چه فرقی باهم دارد که در اون باید این تنظیم خاص را کرد؟

agape
26-10-2011, 20:56
خوب خدا رو شکر درست شد!
حدس میزدم، ولی در مورد گفته آقای T.o.E اصلا دلیل منطقی وجود نداره اگه در این حالت کار میکرد باید می پرسیدید که چطور شده که اینطوری هست نه الان که داره درست کار میکنه!

shayanmelody
06-12-2011, 18:59
عزیز شما max3232 رو عوض کردی مشکلت حل شد ؟!

mzarkoob
06-12-2011, 23:41
عزیز شما max3232 رو عوض کردی مشکلت حل شد ؟!
با سلام
همان طور که قبلا گفتم من یه max232 ، dip گرفتم و گذاشتم روی برد برد و این جوری جواب داد. رفتم یه max232 ،smd که بتونم بذارم روی برد کویر خریدم و لحیم کردم جواب نداد که ندادcry:: از اون موقع به علت گرفتاری نشده برم یه max دیگه بخرم. اتفاقا قبل از اینکه شما مطرح کنید می خواستم فردا برم دنبالش. آخه دیگه الان نیاز شده دوباره با سریال کار کنم. چیزی که من خریدم گذاشتم روی برد max232 بود ولی در شماتیک برد، MAX3232CSE می باشد. مگه اینها با هم فرق داره!؟ii998)

sadmonew
06-12-2011, 23:50
مگه اینها با هم فرق داره!؟ii998)
با سلام
بله يه فرق خيلي مهم دارن. Max232 فقط سطح ولتاژ(ttl(5.0V رو به rs232 تبديل ميكنه و نميتونيد مثلا يه ميكروي arm كه تو سطح ولتاژ 3.3v هستش رو به اون وصل كنيد در صورتي كه max3232 اين كارو به راحتي براتون انجام ميده و ولتاژ 3.3v رو به rs232 تبديل ميكنه.

mihman
06-12-2011, 23:57
سلام.ببخشید پابرهنه میپروم وسط بحث!!!
من یه برنامه نوشتم که عبارت "ya hossein" را به کامپیوتر از طریق پورت سریال ارسال کنه.از بورد elc2lpc هم استفاده میکنم.مشکل اینجاست که فقط توی فلش مجیک میتونم با پورت سریال ارتباط برقرار کنم و این عبارت را ببینم.ولی توی هیچ نرم افزار دیگه ای مثل کدویژن نمیتونم اطلاعات بگیرم.یه سوال دارم:آیا برای اتصال بورد به پورت سریال برای کارهایی به غیر از پروگرام،باز هم باید از کابل ضربدری استفاده کرد؟؟؟؟

sadmonew
07-12-2011, 00:06
با سلام
بله.ضربدري. tx ميكرو به RX پورت سريال و RX ميكرو به TX پورت سريال. يعني حتي تو پروتئوس ، هايپرترمينال, BASCOM. هيچكدوم؟ Baud rate رو درست تنظيم كردين؟ شماره پورت COM رو درست انتخاب كردين؟

mihman
07-12-2011, 00:14
با سلام
بله.ضربدري. Tx ميكرو به rx پورت سريال و rx ميكرو به tx پورت سريال. يعني حتي تو پروتئوس ، هايپرترمينال, bascom. هيچكدوم؟ baud rate رو درست تنظيم كردين؟
تشکر از توجه تون .
من با کدویژن و بسکام و هایپر تست کردم که نشد.باوود ریت درسته .فقط توی فلش مجیک میتونم با پورت سریال ارتباط برقرار کنم.

شماره پورت com رو درست انتخاب كردين؟
مهندس خیلی باحالی!!!!!این مطلب را که چند دقیقه پیش خودم به آقای نیکزاد گفتم!!!!:018:

sadmonew
07-12-2011, 00:19
خوب حواسم نبود .
تو فلش ماجيك، Terminal Setting قسمت Newlines چي انتخاب كردين؟ چي نشون ميده منظورم تو محيطي غير از Flash magic؟

mihman
07-12-2011, 00:32
خوب حواسم نبود .
تو فلش ماجيك، Terminal Setting قسمت Newlines چي انتخاب كردين؟ چي نشون ميده منظورم تو محيطي غير از Flash magic؟
آقا به برکت عبارت "ya hossein"مشکل حل شد.مشکل از کابل ارتباطی هست که وقتی که میخواهیم کاری به غیر از پروگرام میکرو را انجام بدیم بایستی فقط پین 2 و3و5 اونها بهم وصل باشن و پینهای 7و8 قطع باشن در غیر اینصورت میکرو مدام ریست میشه.
مهندس محمدی دستت درد نکنه.اجرت با امام حسین.