PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال : ربات مین یاب

medadnoki
20-10-2011, 22:45
برای ربات مین یاب از چه موتور هایی برای چرخ ها استفاده کنم....
میخوام حتی الامکان چرخ ها ریلی باشند ، مثل چرخ تانک

12141214
21-10-2011, 03:57
دوست عزیز سلام

اولا شما باید مشخص کنید که چه نوع ربات مین یابی میخواهید بسازید؟
دوم اینکه آیا قصد شرکت در مسابقاتی چون iran open را دارید یا خیر؟

چون اگر میخواهید در مسابقات iran open یا همان robo cup شرکت کنید به شما پیشنهاد میکنم حتما قبل از شروع ساخت ربات قوانین مسابقات را به طور کامل مطالعه کنید.

مطلب بعدی اینکه بر طبق قوانین روبوکاپ دو نوع ربات مین یاب داریم: 1-مین یاب دستی 2-مین یاب اتو ماتیک،که بین این ربات ها تفاوت بسیاری هست ،مثلا اینکه ربات های مین یاب دستی در زمینی مانند زمین حقیقی(در محیطی ماننند خاک وشن) حرکت میکنند و توسط اوپراتور از راه دور کنترل میشوند ولی ربات های مین یاب اتو ماتیک در زمینی صاف وساده حرکت میکنند و باید خود ربات ها مسیر یابی کنند و بدون دخالت اوپراتور کشف مین کنند.

حالا اگر شما میخواهید ربات مین یابی بسازید که قرار است در خاک وشن حرکت کند ، تجربه ثابت کرده است که چرخ های ریلی اصلا در زمین شنی کاراای ندارند چون شن در لابه لای چرخ ها و ریل گیر میکند و مانع از حرکت ربات میشود.

در زیر فایلی گذاشته ام که در آن قوانین روبو کاپ برای سال 1388 هست.
دوست عزیز اگر بگی که چه نوع رباتی قرار است درست کنی بیشتر میتونم کمکت کنم.

medadnoki
21-10-2011, 08:36
سلام دوست عزیز! هدف من با توضیحاتی که شما دادید ، ساخت روبات مین یاب اتوماتیک است.من این ربات رو برای پروژه پایانی میخوام و در مسابقه خاصی فعلا تصمیم شرکت ندارم......چرخ ها رو هم از این بابت گفتم ریلی باشند که به واقعیت نزدیک بشه ، و ربات ظاهر خوبی داشته باشه.....این برام خیلی مهمه که رباتم ظاهر مرتب و خوبی داشته باشه.
محیطی که من میخوام از ربات تست بگیرم ، محیط دانشگاه است . ولی شاید اگه بخوان سخت بگیرن موکت پهن کنن ولی کف ساختمان کاشیه.
با این تفاصیر شما چه چرخ و موتوری پیشنهاد میکنید؟که اگه ربات خاص دور بزنه و تغییر جهت بده بتونه.......نمیخوام 3 چرخ باشه.....حداقل 4 چرخ......اگر هم پیشنهاد دیگه ای هم دارید بگید ، خوشحال میشم.
در ضمن من این پروژه رو دارم به تنهایی انجام میدم ، هنوز به تاید استادم نرسیده چون گفته :((تا یه جاهاییش ببر جلو بعد بیا صحبت کنیم)) ، چون گفته بود ((نمیتونم و باید وارد بحث مغناطیس بشم!!!!!!!)).....آیا صحبت ایشون درست است ؟؟؟
ولی من چون علاقه دارم اصرار کردم که این پروژه باشه.......من رشتم سخت افزاره......و در بحث میکرو AVR و برنامه نویسی تخصص دارم.:wink:
پروژه من تا اینجا پیش رفته که یه فاصله سنج آلتراسونیک طراحی کردم که اگه به مانعی رسید متوقف بشه و دور بزنه ولی نمیدونم چه جوری با چهار تا چرخ دور بزنم!!!!!....میشه رویه همین مدار یه چراغ گردان مثل چراغ ماشین پلیس هم سوار کنم که وقتی مین رو پیدا کرد علامت بده.
میکرو استفاده شده در مدار فاصله سنج آلتراسونیک atmega8 میباشد.
ولی فکر کنم یه میکرو دیگه هم باید بزارم...برای مدار اصلی
<<در ضمن از فایلی که گذاشتید متشکرم.>>

12141214
21-10-2011, 10:03
خب! با این توضیحاتی که شما دادی:
پس معلوم میشه که میتونی از چرخ ریلی استفاده کنی (ولی باز من پیشنهاد نمیکنم چون هم هزینه بیشتری نسبت به چرخ معمولی میخواهد و هم وقت و زحمت بیشتری...)

در مورد موتور هم نمیشه گفت که مثلا فلان موتور از فلان شرکت خوبه یا حداقل من نمیتونم اینو بگم ، چون نوع موتور شما بستگی به خیلی عوامل داره که مربوط میشه به نوع طراحی شما ،مثلا بعضی ها با دو ویا 3 وحتی چهار موتور روبات خودشونو حرکت میدن ... خوب حالا این موضوع پیش میاد که وزن ربات قرار چه مقدار باشه ؟سرعت حرکتی ربات ؟ ...حد اکثر میزان تغذیه ای که شما میتونی داشته باشی و .......

و در کل نوع موتور انتخابی بستگی به خودت داره ، مثلا اگر از موتور های dc ساده استفاده کنی باید دور موتورتو با pwm کنترل کنی یا اگر بخواهی میتونی از استپ موتور استفاده کنی و با پالس موتورتو کنترل کنی که اتفاقا اکثرا هم از استپ موتور استفاده میکنن
از سرو موتور dc هم میتونی استفاده کنی که به نظرم برای شما زیاد جالب نیست.

نوع سیستم دور زدن هم بستگی به خودت داره که من یکی از روش هاای که دیدم این بوده که :میان برای ربات چهار تا چرخ با چهار تا موتور میزارن ، بعد مثلا اگر ربات قراره به سمت چپ بپیچه دوتا چرخ (وموتور) سمت راست یا خیلی آهسته تر و یا اینکه نمیچرخن و در همین موقع دوچرخ(وموتور) سمت چپ باسرعت بیشتری میچرخن ، که البته این فقط یه روشه!

medadnoki
21-10-2011, 21:13
*موتورهایی که الآن تو بازار موجوده میدونید چی ها هست؟
سرعت ربات : 1.5m/s(به نظرتون مناسبه؟)
جرم ربات : 5kg
شتاب : 1.5m/s*2
میزان تغذیه : نمیدونم....چیزی در نظر ندارم ، منظورم اینه که باطری خاصی مد نظرم نیست ، هر چقدر مدار لازم داشته باشه تهیه میکنم.
*در مورد دور زدن میشه بیشتر توضیح بدید.....ممنون میشم

*صحبتی که استادمون کرده و این که باید وارد بحث مغناطیس بشم ، آیا درست هست؟؟؟

*به غیر از سنسورهای مین ، سنسور دیگه ای هم لازمه؟
*به اسم سنسور مین یاب معروف هستند یا سنسور فلزیاب؟
:wink:

12141214
22-10-2011, 04:46
با سلام مجدد
اول در مورد صحبت استادتون باید بگم که اگر قرار باشه فلز یاب رو خودت بسازی (که توصیه نمیکنم) بله آن هم تقریبا ،چون برای ساخت فلزیاب معمولا از آی سیopamp استفاده میشه و برای ایجاد یک میدان مقناطیسی مناسب برای اعماق و جرم های متفاوت نیاز به یک سیم پیچ حساب شده با کمی محاسبات هست که این محاسبات زیاد پیچیده نیستن ودر کل به نظرم زیاد کار سختی نیست. استاد ها از این حرفا زیاد میزنن جدی نگیر :mrgreen:

دوم اینکه فلزیاب به صورت آماده در بازار موجوده وقیمت آنچنان بالا ای هم نداره.
سوم اینکه شما به قیر از فلز یاب به اولترا سونیک برای تعیین فاصله و سنسور قطب نما برای مشخص شدن جهت نیاز داری.

درمورد چرخیدن نمیدونم چطور توضیح بدم ، در کل برای دور زدن به یک جهت خاص چرخ های جهت مخالف باید به صورت ثابت باشند وفقط چرخ هاای که در جهت چرخش ما هستند میچرخن ، حالا فرض کن یه چهار چرخ داریم که دو تا چرخ سمت راست خودش داره ودوتا چرخ سمت چپ ؛ حالا اگر قرار باشه چهارچرخ به سمت را ست دور بزنه دو چرخ سمت چپ را ثابت نگه میداریم و چرخهای سمت راست را می چرخانیم در نتیجه این چهار چرخ به سمت راست دور میزنه. برات یه عکس گذاشتم که دوتا از روش های دور زدن رو برات مشخص کردم.

medadnoki
23-10-2011, 09:29
میشه چند تا مدل از سنسور فلزیاب رو معرفی کنید که قیمت بالایی هم نداشته باشه!!!!
اگه محاسبات رو هم برای خرید سنسور فلزیاب لازم میدونید ذکر کنید لطفا.....
مرررررررررررررررسی:wink:
راستی ، بدنه یا شاسی ربات از چی باشه؟؟؟؟

amiray
23-10-2011, 15:18
سلام

You can see links before reply
میشه چند تا مدل از سنسور فلزیاب رو معرفی کنید که قیمت بالایی هم نداشته باشه!!!!
اگه محاسبات رو هم برای خرید سنسور فلزیاب لازم میدونید ذکر کنید لطفا.....
فلز یاب هایی که در ربات مین یاب استفاده میشه اکثرا bi یا pi هستن که قیمت زیادی هم ندارن
البته قیمتشون بسته به بردشون هست
من خودم اول تصمیم گرفتم که یدونه برا رباتم بسازم ولی زیاد جالب در نیومد خیلی نویز داشت ولی بعد تصمیم گرفتم که یه دونه بخرم که اون عالی بود چون اصلا نویز نداشت بردش هم خوب بود مثلا یه دونه قوطی کنسرو رو تو 60-70 سانتی راحت میزد قابلیت تشخیص انواع فلز رو هم داشت البته سکه رو هم تو 35 سانتی پیدا میگرد نوع هردو شون هم pi هستن.
به نظر من pi اگه نویز نداشته باشه برا ربات خوبه
در مورد محاسبات هم من زیاد سر در نمیارم

راستی ، بدنه یا شاسی ربات از چی باشه؟؟؟؟
بدنه و شاسی ربات هم سلیقه ای هستش و مونده به شکلی که میخواین به رباتتون بدین
من برای اولین بار برای رباتم از پلاستیک فشرده استفاده کردم که خوبیش اینه که رباتتون میتونیین بدین بیرون تراشکاری براتون هر جور که خواستین در بیارن البته یه کم وزنش سنگین میشه
ولی من برا ربات دومم از ورق های پلگسی استفاده کردم که هم محکمن و هم سبک
حالا مونده به خودتون که چه جور چیزی بخواین

medadnoki
23-10-2011, 16:58
amiray (You can see links before reply) جان! پلاستیک فشرده و ورق های پلگسی رو از کجا باید تهیه کرد؟
سنسور pi مدل خاصی نداره؟؟؟شماره ای چیزی؟قیمتش هم اگه میدونید بگید بیزحمت.....

amiray
23-10-2011, 20:12
amiray (You can see links before reply) جان! پلاستیک فشرده و ورق های پلگسی رو از کجا باید تهیه کرد؟
سنسور pi مدل خاصی نداره؟؟؟شماره ای چیزی؟قیمتش هم اگه میدونید بگید بیزحمت.....
تو شهر ما که اکثر افرادی که شیشه یا طلق میفروشن ورق پلکسی هم دارن
ولی من خودم پلاستیک فشرده رو از یه مغازه اهن فروشی :018:که کارش فروختن مواد اولیه بود خریدم دیگه نمیدونم تو شهر شما میشه پیدا کرد :(

البته فلزیابی که من گفتم سنسور نیست از دو قسمت تشکیل شده که یکی از اون ها مدار فلزیاب هست و قسمت دیکه هم کویلش که بسته به مکانیک ربات میشه اندازه متفاوتی انتخاب کرد
در مورد گذاشتن شماره و قیمت هم نمیدونم قوانین انجمن اجازه میده یا نه

بازم اگه سوالی بود در خدمتم :wink:

medadnoki
23-10-2011, 21:20
البته فلزیابی که من گفتم سنسور نیست از دو قسمت تشکیل شده که یکی از اون ها مدار فلزیاب هست و قسمت دیکه هم کویلش که بسته به مکانیک ربات میشه اندازه متفاوتی انتخاب کرد
میشه بیشتر توصیح بدید ، هیچی متوجه نشدمcry::
میشه datasheet بزارید........

در مورد گذاشتن شماره و قیمت هم نمیدونم قوانین انجمن اجازه میده یا نه
منظورم از شماره ، شماره ی مدل فلزیاب بود.......
قیمت هم فکر نمیکنم مشکلی داشته باشه ، چون تو انجمن های دیگه بچه ها قیمت میدن.....

بازم اگه سوالی بود در خدمتم :wink:
ممنون ، شما لطف دارید....:hi:

amiray
23-10-2011, 21:30
میشه بیشتر توصیح بدید ، هیچی متوجه نشدمcry::
میشه datasheet بزارید........
ببینید فلز یاب خودش یه مدار هست که از چند تا op-amp و این جور چیزا ساخته شده مثل مدار هایی که ما با تو پروژه ها میبندیم
خوب بجز این مدار یه دونه کویل یا همون سیم پیچ هم داره که با اون میتونه فلزات رو تشخیص بده یعنی اگه فلز به اون نزدیک بشه بشه مدارمون میفهمه که فلز نزدیک وجود داره عکس یه دونه مدار فلز یاب و یه کویل رو پایین ضمیمه کردم
در ضمن دیتا شیت هم ندارن مگه شما وقتی یه مداری رو میسازید براش دیتا شیت مینویسیدcry::
قیمت فلز یابی که من گرفتم 150 تومن بود
Coil-4.jpg (You can see links before reply) (46.9 کیلوبایت) You can see links before reply overlay pcb components.jpg (You can see links before reply) (152.0 کیلوبایت)

cmuiran
23-10-2011, 22:47
سلام دوستان عزیز
شما میتونین برای ساخت فلزیاب از این انجمن و اطلاعاتی که داخل انجمن هست استفاده کنین

medadnoki
23-10-2011, 23:58
[/URL]مرسی [URL="You can see links before reply"]cmuiran (You can see links before reply) جان!

amiray
28-10-2011, 18:46
سلام
یه چند تا عکس و فایل مرتبط داشتم اپلودش کردم امید وارم که به دردتون بخوره

medadnoki
28-10-2011, 21:51
وای مرسی

medadnoki
01-11-2011, 16:00
سلام!:(:(:(:(:(:(:(:(:(

pi و bi مخفف چی هستند؟
یه توضیح کوچیک هم بدید ، لطفا....

amiray
01-11-2011, 18:27
فلزیاب ها انواع مختلفی رو دارن که من اینجا چندتا نمونه رو براتون معرفی می کنم :

1-فلزیاب های نوع ‏PI: این فلزیابها رایج ترین نوع هستند و معمولا به خاطر ارزان بودن و دقت بالا مورد استفاده قرار میگیرن طریقه تشخیص و آشکارسازی فلز براساس تغییر شار میدان اطراف سیم پیچ جستجو گر (کویل) هستش یعنی هنگامی که در حوالی فلز قرار میگیره این پدیده پیش میاد و بطور خلاصه مدار pi ، کار آشکار سازی این تغییر رو داره و اون رو به نوسانات کنترل شده با ولتاژ vco به سیم پیچ تبدیل میکند voltage convertor)‎) و تغییرات صوت خروجی (فرکانس) اصل کار این نوع فلزیاب است. ولتاژ کار این مدارات معمولا 6-50 ولت است. در برخی مدل ها قابلیت تفکیک فلز هم وجود دارد، همچنین گاهی دو سیم پیچ به کار برده میشه که سیم پیچ دوم کار حذف آلودگی ها محل جستجو و ذرات گرد و غبار رو بر عهده داره .

2- فلزیاب BI : این نوع فلزیاب از دو حلقه سیم پیچ تشکیل شده است که روی هم قرار گرفته و مثل فرستنده گیرنده عمل می کنن بدین ترتیب نقش مدار ارسال امواج مغناطیسی از کویل اول و دریافت موج توسط کویل دوم میباشد که مدار با توجه به اندازه گیری اختلاف بین موج رفت وموج برگشت و فرکانس خروجی به وجود فلز پی میبرد این نوع فلزیاب ها هم دارای ولتاژ کاری 0-50 ولت هستند و آشکارسازی به وسیله صدا و صوت میباشد. در این نوع دقت تفکیک نسبت به pi یشتراست

3- فلزیاب نوع TR: این فلزیاب که از خاصیت transmitter استفاده میکنه موج ارسالی خودش رو درون زمین فرستاده و دریافت اون رو توسط دیسک بزرگی که پشت دستگاه قرار گرفته انجام میده. این فلزیاب برای پیدا کردن لوله های گاز و نفت طراحی شده است .

4-فلزیاب ردیاب (آنتنی): فلزیاب های ردیاب که به فلزیاب های حرفه ای معروفند برای ردیابی در فضای باز توسط آنتن مثلا در یک دشت وسیع یا مثلا یک کوه میباشند سیستم کارکرد این نوع براساس حرکات آنتن به سمت فلز مورد نظر هستش، قسمت آنتن نقش مهمی رو بازی میکنه و معمولا شعاع ردیابی کمتر از 10 متر نیست و گاهی به 1کیلومتر هم میرسهYou can see links before reply این نوع فلزیاب بطوری طراحی شده که دسته و خود آنتن توسط یک بلبرینگ بش اتصال داده میشه و حتی بایک فوت هم آنتن حرکت میکنه کار دستگاه، دادن فرکانس به آنتن است که این فرکانس براساس جنس فلز مورد نظر محاسبه میشه. مثلا اگر فرکانس خروجی 5 کیلو هرتز باشد آنتن به دنبال طلا میگرده نکته اینکه هر فلز فرکانس مخصوص خودش رو تولید میکند و به هم دلیل این نوع سیستم داری قدرت تفیکیک بالایی هست از معایب این سیستم میتوان به عدم دقت در نقطه زنی در مناطقی بسته مانند اتاقه زیرا درون اتاق به مقدار زیاد انواع فلز وجود داره .

5- فلزیاب GPR: ...
6- فلزیاب BFO:...

دو تا مورد آخری رو بنابه دلایلی نمی تونم توضیح بدم،
امید وارم که به دردتون بخوره

medadnoki
01-11-2011, 20:11
دستت درد نکنه.....
pi و bi مخفف چی هستند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
کتابی در مورد ساخت فلزیاب ها میشناسی؟؟؟؟؟؟
یا اصلا در مورد فلزیاب بیشتر توضیح داده باشه............
cry::cry::cry::
خیلی فوریه هست.....تو رو خدا کمک کنید.

medadnoki
03-11-2011, 08:02
پیدا شد....................

bi : balanced induction
pi : pulse induction

:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::o :o:o:o:o:o

safavism
06-11-2011, 09:48
با سلام
مدار فلزیاب ساد ه ای برات میزارم شاید بدرت بخوره البته آی سی آن تقریبا قیمتش هشت هزار تومان هست ساختن سیم پیچ آن خیلی آسونه ...برد آن تا عمق 8 الی 7 سانتی متری میزنه ترتیب پایه های آسی که در شکل نشان داده نشده بترتیب از سمت چپ از بالا به پایین پایه 1 و2و3و4 از سمت راست از پایین به بالا 5و6و7و8 شبیه به شکل دیتا شیتای آی سی.
پایه 5 استفاده نشده .میتوانید بجای خازن 4000 پیکو ویکصدم میکرو از 2.2 نانو استفاده کنید
با تشکر

medadnoki
06-11-2011, 21:30
خدا خیرت بده............................
نویز که نداره انشاالله؟؟؟؟؟؟؟؟

cmuiran
06-11-2011, 21:52
نویز که نداره انشاالله؟؟؟؟؟؟؟؟
خدا به دوستان بزرگوار خیر میده
مهندس این ای سی را اندازی خیلی ساده است
خروجی بهت 0 یا 1 میده که میتونی مستقیم بزنی به رله
و فکر کنم تو فروشگاه روبوای کیو باشه
فقط تو درست کردن سیم پیچ دقت کن
جون همه ی مدار به اون وابسته
اکه اون امپدانس به وجود نیاری میسوزه یا درست کار نمیکنی و دقت پایین مییاد

medadnoki
07-11-2011, 11:03
جزو چه دسته ای محسوب میشود؟
bi یا pi؟
یا دسته های دیگه....................!!!!!!!!!!!!!!!!!!
چون من باید موقع دفاعیه بگم...............
بازم مرسی............خیلی گلی
:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:
:hi::hi::hi::hi::hi:

cmuiran
07-11-2011, 12:45
این ایسی تک سیم پیچه

medadnoki
07-11-2011, 21:39
این ایسی تک سیم پیچه
پس pi هست یا bi؟؟؟؟؟؟؟

amiray
07-11-2011, 21:52
پس pi هست یا bi؟؟؟؟؟؟؟
فلز یاب های pi دارای یک سیم پیچ هستن ولی bi ها دارای دو سیم پیچ اند
پس میشه گفت که این فلز یاب از نوع pi هست

medadnoki
08-11-2011, 11:22
دمت گرم بابا..............
حالم خوب شه مدارو ببدم
:wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::w ink::wink::wink::wink::wink::wink::wink::wink:
:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o

medadnoki
08-01-2012, 01:03
وقتی مدار رو ساختم چه طور با روبات ارتباط بدم؟؟؟؟

میشه مدار مین یاب رو با avr ساخت؟؟؟؟

sigma-mx
08-01-2012, 01:08
بستگی داره تا چه اندازه می خوای روش مایه بزاری ! ولی معمولا مین یاب پردازش خاصی نداره . بیشتر ساختار تصمیم گیری داره . من قبلا یکی ساختم.

pooriya
08-01-2012, 01:10
سلام

مدار فلزیاب های متفاوتی تون نت وجود دارن که می شه با تغییراتی ازشون استفاده کرد ولی این مدار رو هم ببینید بد نیست(البته خوب یه مقدار گرونه)

pooriya
08-01-2012, 01:10
سلام

مدار فلزیاب های متفاوتی تون نت وجود دارن که می شه با تغییراتی ازشون استفاده کرد ولی این مدار رو هم ببینید بد نیست(البته خوب یه مقدار گرونه)

sigma-mx
08-01-2012, 01:12
اتفاقا این روزا دنبال یه مدار فلزیاب برای همین کار بودم. این آی سیه شنیدم 10 سانت رو فقط می گیره . درسته ؟ یه مدار حالا یخورده بیشترم شد ولی قویتر کسی سراغ نداره. خیلی گشتم . تا 25 سانت رو بزنه برای مین یاب عالیه ...

sigma-mx
08-01-2012, 01:14
این مدار که خیلی هم بزرگه هم گرون . یه چیز تو اندازه یه ماژول باشه خوبه .

medadnoki
08-01-2012, 14:07
سلام

You can see links before replyدستت درد نکنه ولی خیلی گرونه
با این قیمت میشه بهترشو خرید....
من باید برای پروژه خودم بسازم

medadnoki
08-01-2012, 14:09
بستگی داره تا چه اندازه می خوای روش مایه بزاری ! ولی معمولا مین یاب پردازش خاصی نداره . بیشتر ساختار تصمیم گیری داره . من قبلا یکی ساختم.

من همون طور که گفتم باید خودم بسازم
بردش هم تا 20 سانت کافیه........

sigma-mx
08-01-2012, 15:57
وقتی مدار رو ساختم چه طور با روبات ارتباط بدم؟؟؟؟

میشه مدار مین یاب رو با avr ساخت؟؟؟؟

من جواب این سوال رو دادم که بستگی داره چقدر می خوای مایه بزاری ! و منظور از مایه در اینجا پول نبود !! منظور حجم پروژه بود ! یه پروژه روبات هست که فقط راه میره ، یکیم هست که پردازش تصویر انجام میده ! خوب اگه فقط قصد کار با التراسونیک و قطب نما و درایور موتور و فلزیاب رو دارید همون avr براش کافیه.
در مورد نحوه اتصال مدار فلز یاب به میکرو ( برد اصلی روبات ) ، این بستگی به نوع خروجی فلزیابتون داره . اگه خروجی 0 و 1 میده ، یعنی روی یه حساسیتی تنظیم شده که اگه در اون فاصله فلز ببینه خروجیش تغییر کنه ، اینو میتونید مستقیم به میکرو وصل کنید(دیجیتال) . ولی اگه خروجیش با توجه به میزان فلز دیده شه تغییر می کنه ( آنالوگ) ، اونو باید به adc وصل کنید.

medadnoki
08-01-2012, 20:05
sigma-mx جان! دستت درد نکنه:wink::wink::wink::wink:
روبات من یه روبات ساده هست که فقط راه میره و میچرخه و از سنسور التراسونیک ، درایور موتور و فلزیاب استفاده میشده
docoument یا راهنمایی خاص دیگه ای به ذهنت میرسه؟؟؟؟؟؟؟

amiray
09-01-2012, 14:34
روبات من یه روبات ساده هست که فقط راه میره و میچرخه و از سنسور التراسونیک ، درایور موتور و فلزیاب استفاده میشده
docoument یا راهنمایی خاص دیگه ای به ذهنت میرسه؟؟؟؟؟؟؟
تو اين نوع ربات يكي عملكرد صحيح فلزيابه كه نويز نگيره
مورد ديگه اينه كه فلز يابو بايد به اينتراپت ميكرو وصل كني
و avr برا اين نوع ربات كافيه چون قدرت پردازش زيادي نمي خواد و فقط سعي كنيد برنامش سبك باشه بهتره

medadnoki
10-01-2012, 11:43
فلز يابو بايد به اينتراپت ميكرو وصل كني
مگه نباید به input و output میکرو وصل بشه؟؟؟؟

فقط سعي كنيد برنامش سبك باشه بهتره
500 خط برنامست..........یعنی چی که سبک باشه؟؟؟؟؟:sa::sa:

amiray
12-01-2012, 18:12
مگه نباید به input و output میکرو وصل بشه؟؟؟؟

براي وصل فلز ياب به ميكرو يا بايد اونو به يكي از كانال هاي adc وصل كنين
يا هم كه با يه دونه مقايسه كننده به صفر ويك تبديلش كنين و به اينترابت وصلش كنين
يا هم كه فلز يابتئن خودش صفر و يك ميده
به خاطر اين گفتم كه به اينتراپت وصلش كنين كه ممكنه شما به ربات بگين كه 1 ثانيه مستقيم بره (يعني براي مثال ازdelay) استفاده كردين و اگر به اينترابت وصل نكنين اگه در اين حين ربات بره رو مين مين رو ديتكت نميكنه

sara90
21-01-2012, 12:26
سلام به دوستان عزیز من می خوام یه ربات مین یاب توپ درست کنم که حتما تو مسابقات مقام بیاره لطفا منو راهنمایی کنید در مورد مدار فلزیاب و زبان برنامه نویسی ونرم افزارش متشکرم.

mojtaba_sky
24-01-2012, 16:18
با نام یزدان
sara90 بهتره که یک سری به سایت Projects (You can see links before reply) برید. من خودم تا 2 سال پیش مین یاب به صورت حرفه ای کار میکردم. 8و9 تا هم مقام کشوری دارم.
اگه تو قسمت دانلود سایت برین چند تا TDP که خوردم نوشتم هستن. اونا راهنمایی خوبی واست میشن. من سعی داشتم تمام تجربیات تو مین یاب رو بنوسیسم که....

چند تا عکس هم هست که واسه ساختن ربات میتونه بهت کمک کنه.

موفق باشید.

medadnoki
25-01-2012, 17:20
mojtaba_sky جان! من در قسمت مدار فلزیاب مشکل دارم.......
بچه ها گفتن از شما بپرسم......

من یه مدار لازم دارم که تا عمق 20 سانت رو بزنه.....برای پروژه کارشناسی میخوام...........
دوستمون cmuiran ، سنسور CS209 A10 را معرفی کرد که اندازه یک آی سی بود و فقط زیر سنسور رو sense میکرد و چون محیطی که sense میکنه کم بود ، از گزینه ها خط خورد.......(در این مورد بیشتر راهنمایی ببفرمایید ، شاید من اشتباه میکنم.):sa::sa::sa:

حالا اگه راه دیگه ای هست لطفا راهنمایی بفرمایید:wink::wink::wink:

mojtaba_sky
26-01-2012, 23:31
سلام دوست عزیز
شما و دیگر بچه ها لطف دارن.
باید بگم که من برای این کار دو تا مدار بهت پیشنهاد میکنم:
1- برد فلز یابی رو که به صورت pi کار میکنه و مدارش رو میتونی به قیمت 35 هزار تومان از یه مغازه ای تو خیابان جمهوری بین پاساژ امجد و عباسیون به اسم اگه اشتباه نکنم مهران کیت بخری و بسازی و لحیم کنی و تا برد 20 سانت جواب بگیری.
2- از همون ایسی cs209 استفاده کنی و من مدارش رو همین جا اضافه کردم و با پیچیدن یه سیم پیچ با قطر 20 سانت و سیم 0.7 به تعداد 38 دور تا 25 سانت جواب بگیری.

اگه سوالی بود بپرسید تا...
موفق باشید.

mojtaba_sky
26-01-2012, 23:41
در ضمن اضافه کنم که خروجه مدار pI به صورت انالوگ و خروجی مدار CS209 به صورت دیجیتال هستش.

این رو هم اضافه کنم که من تو ربات های مین یاب که قبلاٌ کار میکردم از CS209 استفاده میکردم. نویز خیلی کمی داره و دقیق هستش.
و این که ولتاژ مدار CS209 برابر 9 ولت هست و به جای اون سیم پیچ که نوشته 100uH شما سیم پیچی رو که من گفتم رو بزارین و ....
موفق باشید.

medadnoki
27-01-2012, 01:38
چرا هر کسی ، یه جوری این آی سی cs209 رو drive (منظورم بسته شدن تو مدار هست) کرده؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
این سومین مدلی هست که من دارم میبینم.........!!!!!!!!
در ضمن من نمیتونم مدار رو آماده بخرم.......تابلو میشه.........باید بسازم........
مدار با آی سی cs209 جزو کدوم دسته میشه؟
1) PI
2) BI
3)....

mojtaba_sky
27-01-2012, 16:09
این مداری رو که فرستادم 100 درصد جواب داده و کار کرده و بیشترین برد رو داده.
cs209 جزو bipolar monolithic هستش!
یا به قولی سیستم یکپارچه دوقطبی هستش که به صورت دیجیتال کار میکنه. یعنی یه پالس میفرسته و بعد منتظر جواب میشه، اگه جواب فرکانس برگشت داده بشه یعنی یه فلز تو اطراف سیم پیچ هستش.

alireza9900
27-01-2012, 19:55
و این که ولتاژ مدار CS209 برابر 9 ولت هست و به جای اون سیم پیچ که نوشته 100uH شما سیم پیچی رو که من گفتم رو بزارین و ....
موفق باشید.
البته مهندس نباید اون 100uH رو تغییر بدنا. به اون P2 (inductor) باید سیم پیچ رو وصل کنن

sigma-mx
27-01-2012, 23:26
مهندس به هیچ طریقی نمی شه این مدار رو یکم تقویت کرد ؟
میتونه یه سکه و یه قوطی رو از هم مشخص کنه برای ربات ؟

cmuiran
28-01-2012, 09:59
این ای سی بدی که داره اینه که اکه سیم پیچ کم و زیاد بپیچی خوب کار نمیکنه حالا چه برسه به تقویت
و مشکل دیگه اینگه خروجی 0 و 1 میده اگه مقدار انالوگ میداد و این مقدار با نزدیک شدن کم و زیاد میشد ، میشد یک کاریش کرد
من معمولا ار فلزیاب های کانون الکترونیک
که سری pi هست همون تک سیم پیچ ها هست
خروجی آنالوگ هم داره
استفاده میکنم

medadnoki
11-02-2012, 15:38
کسی در مورد فلزیاب های GPR و فلزیاب های BFO اطلاعی داره؟؟؟
برای document میخوام....
کوتاه هم بود عیب نداره.....
مثلا هر کدام اندازه 4 یا 5 خط هم بود ، خوبه!!!
اگر هم بیشتر شد که چه بهتر

sigma-mx
12-02-2012, 16:51
فکر کنم باید توضیح انگلیسی رو ترجمه کنی اینطوری بهتره . اگه یه سرچ کنی خیلی مطلب هست مثل این :

Metal Detectors - Theory and Practice - VLF, PI and BFO Schematics (You can see links before reply)

تو سایت irantk.ir هم یه انجمن برای فلزیاب داره .میتونی اونجا هم یه مطالبی پیدا کنی.

medadnoki
22-02-2012, 11:23
سلام به همه.....!
کسی میدونه هسته سیم پیچ در مداری که mojtaba_sky گفته چی باید باشه؟؟؟
مدارش تو پست 45 هست....

و این که ولتاژ مدار CS209 برابر 9 ولت هست و...
یعنی تو نقشه هر جا نوشته vcc برابر 9 ولت است؟

cmuiran
24-02-2012, 11:59
سلام
تو دیتاشیت ای سی مقدار uh داده برو یک نگاه کن اگه متوجه نشدین دوباره بپرسین

medadnoki
25-02-2012, 00:32
من تو بستن سیم پیچ مدار فلزیاب مشکل پیدا کردم.....
اول اینکه روی مقوا نشد.........cry::cry::cry::cry::
وقتی 20 متر سیم لاکی رو به قطر 20 سانت میبندیم ، هیچ سیمی نباید روی سیم دیگه بیفته؟ یعنی باید مرتب پشت سر هم باشه یا اگه افتاد عیب نداره؟؟؟؟
کسی میتونه یه عکس بزاره؟؟؟:125::125::125:

چقدر سخته.......

sigma-mx
25-02-2012, 00:50
نه مهندس مشکلی نیست ، بیفته هم عیب نداره مگه سیم پیچی ترانس ها رو هم نیو فتادن ؟

medadnoki
02-03-2012, 13:46
فلزیاب‏های Ground Penetrating Radar): GPR)
این نوع فلزیاب از روش ژئوفیریک پیروی میکند و از پالس‏های رادار‏ استفاده میکند. این روش غیر مخرب از پرتوهای الکترومغناطیسی استفاده میکند. فلزیاب‏های GPR میتوانند در مکان‏های مختلف استفاده شوند؛ مکان‏هایی مانند صخره‏ها ، روی یخ‏ها ، آب‏های خروشان ، پیاده‏روها و ساختمان‏ها. این نوع فلزیاب میتواند جاهای خالی و ترک‏ها و نوع فلز را تشخیص دهد.
فلزیاب‏های GPR از فرکانس بالا که معمولاً دو قطبی شده هستند و موج رادیویی استفاده میکنند. وقتی موج‏های رادیویی به یک جسم دفن شده برخورد میکند ، سیگنال‏های بازتابی را منعکس میکند. عمقی که با این نوع فلزیاب ها میتوان شناسایی کرد ، بستگی به ضریب هدایت الکتریکی دارد. چنانچه ضریب هدایت الکتریکی افزایش پیدا کند ، عمق نفوذ کم میشود.

فلزیاب‏های Beat-frequency oscillator):BFO)
فلزیاب‏های BFO ساده‏ترین و قدیمی‏ترین نوع فلزیاب است و گزینۀ خوبی برای یادگیری چگونگی عملکرد مدارات فلزیاب است. پایه عملکرد BFO براین مبناست که ، دارای دو اسیلاتور رادیو فرکانسی میباشد. فرکانس آن‏ها نزدیک به هم تعیین میشود. تا زمانی که فرکانس هر دو اسیلاتور یکی باشد ، در خروجی سیگنالی نخواهیم داشت و این مطلب به این معناست که فلزی وجود ندارد. وقتی یک جسم فلزی فیلد مغناطیسی سیم‏پیچ را مختل میکند ، فرکانس سیم‏پیچ به مقدار ناچیزی مختل میشود و در خروجی یک سیگنال تولید میشود که در رنج فرکانس شنوایی است. این نوع از فلزیاب‏ها ، ساده و ارزان هستند ولی دقت مدل‏های PI و VLF را ندارد. فلزیاب‏های BFO هنوز در دستۀ نظامی با کیفیت پایین بکار میرود.

:wink::wink::wink:

medadnoki
06-03-2012, 00:59
سلام ! من مداری که mojtaba_sky گذاشته بود (پست 45) رو بستم ولی بوی سوختنی اومد....!!!!!!lov:lov:lov:
فکر کنم از آی سی بود ، چون داغ شد!!!!!!!!!!!!!!!!:sa::sa::sa:
چی کار کنم؟؟؟

cmuiran
06-03-2012, 08:42
شاید ولتاژ زیاد دادی و یا پایه ها را جابجا وصل کردی

medadnoki
06-03-2012, 12:52
ولتاژ که همون 9 ولت هست دیگه..........!!!!!!!!
قبل از راه اندازی هم چند بار پایه ها رو چک کردم............:sa:

sigma-mx
06-03-2012, 13:46
یه عکس از مداری که بستی بزار ..

medadnoki
06-03-2012, 14:29
فکر نمیکنم چیزی سر در بیارید...................

sigma-mx
06-03-2012, 21:49
مهندس تا اونجایی که از عکس متوجه شدم شما اولا پایه 7 رو به vcc وصل نکردین ثانیا پایه 3 رو که gnd هست اشتباهی به vcc وصل کردی !!! همین عوامل باعث شد که آیسی بجای فلزیاب جای هیتر کار کنه :0013:

medadnoki
06-03-2012, 22:15
عکس های بالا تکمیل شد........
حالا با دقت بیشتر توجه کنید.......
چون ممکن است جای پایه ها رو اشتباه کنید.....
Vcc و GND هم درست بود!!!!!!!!

sigma-mx
07-03-2012, 00:42
جاشونو متوجه شدم . ولی پایه 7 فقط با یک خازن به gnd رفته ولی خودش به vcc باطری وصل نشده !
سیم قرمز باطری رو به vcc و سیم مشکی رو به gnd زدی دیگه . نه ؟

medadnoki
07-03-2012, 10:36
ولی پایه 7 فقط با یک خازن به gnd رفته ولی خودش به vcc باطری وصل نشده !
متوجه نشدم !!!!!!........
اون قطعه آبیه سلف هست ها
تازه اگه Vcc آی سی وصل نبود که داغ نمیکرد....(اگه منظورتون رو درست متوجه شده باشم)

سیم قرمز باطری رو به vcc و سیم مشکی رو به gnd زدی دیگه
نه برعکس ، سیم قرمز به GND و سیم مشکی به Vcc
فرقی نمیکنه که.....

sigma-mx
07-03-2012, 12:35
نه برعکس ، سیم قرمز به GND و سیم مشکی به Vcc
فرقی نمیکنه که.....

مهندس مگه سیم قرمز ومشکی مربوط به سر باطری کتابی نیست ؟ خب سیم قرمزی که ازش بیرون میاد + یا vcc و سیم مشکی - یا gnd هست . حالا چرا شما میگی فرقی نمی کنه ؟ در ضمن مهندس من این چیزایی که میگم برای رفع مشکل شماست و هدفم کمک هست . اگه به موارد ساده اشاره می کنم خدمت شما جسارت نشه ! گاهی آدم حواسش به همین موارد هم نیست .

و یه نکته مهم !!!!
من تمام اتصالات شما رو چک کردم . اگه درست فهمیده باشم شما خروجی OUT2 رو که پایه 5 هست به زمین وصل کردی !!! در صورتی که این خروجی هست و برای فرمان دادن به مدار دیگر طراحی شده . خروجی out1 در حالت نرمال Low و خروجی out2 در حالت نرمال high هست و در اینجا شما با اتصال out2 به زمین باعث اتصال کوتاه شدید !!! امیدوارم مشکل رو درست فهمیده باشم . عکس زیر رو نگاه کن . نقاشیم چطوره ؟؟؟؟!! :0013:

به خط سفید رنگ نگاه کن . این به زمین وصل شده . در صورتی که باید با مقاومت pullup به vcc وصل بشه !

medadnoki
07-03-2012, 18:12
در ضمن مهندس من این چیزایی که میگم برای رفع مشکل شماست و هدفم کمک هست .
:gop: :eat: :gop:

خب سیم قرمزی که ازش بیرون میاد + یا vcc و سیم مشکی - یا gnd هست .
والا ما همیشه شنیده بودیم + زمین یا GND هست و - همون Vcc!!!!!!
عجی استادهای چلقوزی داریم ،،،:cry::cry::cry:

به خط سفید رنگ نگاه کن . این به زمین وصل شده . در صورتی که باید با مقاومت pullup به vcc وصل بشه !
دمت گرم این و نمیدونستم...مقاومت pull up همیشه 10k هست.....

sigma-mx
07-03-2012, 19:13
والا ما همیشه شنیده بودیم + زمین یا GND هست و - همون Vcc!!!!!!مهندس ما رو گرفتی ؟!!! حتما حواست نبود ! مگه میشه تو دانشگاه اینو بگن . :(
VCC و VDD ولتاژهای بالای ما هستند . VSS و GND ولتاژهای پایین هستند یا ولتاژ یا پتانسیل مرجع ما . واژه GND یا Ground یا Earth به معنای زمین هست و پتانسیل زمین هم که صفر هست .
در واقع ما موقعی که می خواهیم به مداری ولتاژ اعمال کنیم باید اختلاف پتانسیل یا دو ولتاژ که اختلاف آنها ولتاژ مورد نظر ماست را اعمال کنیم .
مثلا اگر در مداری گفته شده ولتاژ 9 ولت اعمال کنیم اگر به + یا VCC آن 12 ولت و به - یا gnd آن 3 ولت اعمال کنیم مشکلی پیش نمیاد !! چون اختلاف + و - برابر 3-12 است یعنی 9 ولت !
ضمنا بنابر استاندارد همیشه عادت کن رنگ های گرم مثل قرمز ، زرد و ... بیانگر ولتاژ سطح بالا یا + و رنگ های سرد مثل سفید ، مشکی و ... بیانگر ولتاژ سطح پایین یا - است .
در ضمن مگه شما از روی نقشه ای که بچه ها گذاشتن نبستید . چرا قسمت خروجی رو مثل نقشه نبستید ؟ اصلا کل این مدارو راه انداختیم که ازش خروجی بگیریم دیگه ؟ فقط یه led که نشد خروجی . نمی دونم ، امیدوارم آیسی تون نسوخته باشه .
موفق باشید

medadnoki
07-03-2012, 21:10
مثلا اگر در مداری گفته شده ولتاژ 9 ولت اعمال کنیم اگر به + یا VCC آن 12 ولت و به - یا gnd آن 3 ولت اعمال کنیم مشکلی پیش نمیاد !! چون اختلاف + و - برابر 3-12 است یعنی 9 ولت !
آخ....آره......عجب سوتی ناجوری دادم.....ii998)

در ضمن مگه شما از روی نقشه ای که بچه ها گذاشتن نبستید . چرا قسمت خروجی رو مثل نقشه نبستید ؟
چرا ولی این مدار برای تست هست......
اگه جواب بده LED روشن میشه دیگه.......
برای تست خروجی دوم لازم نداریم.....تو نقشه یک خروجی LED هست دومی برای مدار میکرو بود که ما چون فعلا مدار میکرو نبستیم اشتباهی GND کردم

فقط یه led که نشد خروجی
چرا نمیشه؟؟!!
اگه مدار درست کار کنه LED روشن میشه دیگه.....
مگه غیر از اینه؟؟؟

مقاومت pull up باید 10k باشه دیگه؟؟؟

sigma-mx
07-03-2012, 22:14
برای تست خروجی دوم لازم نداریم.....تو نقشه یک خروجی LED هست دومی برای مدار میکرو بود که ما چون فعلا مدار میکرو نبستیم اشتباهی GND کردم

چرا نمیشه؟؟!!
اگه مدار درست کار کنه LED روشن میشه دیگه.....
مگه غیر از اینه؟؟؟

مقاومت pull up باید 10k باشه دیگه؟؟؟

منظور من این بود که شما این مدارو برای اتصال به میکرو برای ساخت مین یاب بکار می برید پس خروجی که به میکرو وصل میشه مهمه .که شما گفتی برای تست بود . ولی برای تست باید خروجی 2 رو آزاد می گذاشتی !
آره pullup با 10 کیلو کافیه . چون اگه تو دیتاشیت بلوک دیاگرام رو نگاه کنی ظبقه خروجی دو ترانیستورن که بیس یکیشون not اون یکی هست . فرقی نمی کنه از کدوم خروجی بگیری . بستگی به منطق مدارت داره .
در ضمن این سری که مدارو میبندی به تغذیه ها خیلی دقت کن . موفق باشی

medadnoki
10-03-2012, 23:46
متاسفانه باید عرض کنم که مداری که mojtaba_sky گذاشتند ، کار نکردcry::
اگه کسی مداری داره خواهشا بزاره.....
شدیداً بهش نیاز دارم......
و این که فرمول های طراحی ، مدارات فلزیاب چیه؟؟؟؟(یه چند تایی که دم دهن این استادها رو بشه بست)

sigma-mx
11-03-2012, 01:43
این مدار، مدار کسی نیست مدار از دیتا شیت داده شده مگه میشه کار نکنه ! آیسی قبلی رو عوض کردی ؟ سلف مدارو درست پیچیدی ؟

medadnoki
11-03-2012, 12:29
آیسی قبلی رو عوض کردی ؟
بله

سلف مدارو درست پیچیدی ؟
مگه چه طور باید میپیچیدم؟
عکسش تو شکل بود.....!!!
37 دور سیم لاکی با سایز 0.75 و قطر سیم پیچ 20 سانت.....

sigma-mx
11-03-2012, 14:32
خب اگه همچی درسته باید کار کنه . یکبار دیگه مدارت رو با دیتاشیت آیسی مقایسه کن . دو تا خروجی رو تست کن . همیشه باید یکیش High باشه یکیش Low .

medadnoki
11-03-2012, 18:09
یکبار دیگه مدارت رو با دیتاشیت آیسی مقایسه کن
چندین بار تست کردم قبلا...

دو تا خروجی رو تست کن
چه جوری؟

sigma-mx
11-03-2012, 18:59
اگه تغذیه و مدار درست باشه بدون توجه به سلف و چیزای دیگه اگه به خروجی 1 و2 یه led باید یکیش همیشه روشن باشه . چون خروجیشون not یکدیگه هستند .

medadnoki
11-03-2012, 19:21
اگه تغذیه و مدار درست باشه بدون توجه به سلف و چیزای دیگه اگه به خروجی 1 و2 یه led باید یکیش همیشه روشن باشه . چون خروجیشون not یکدیگه هستند .
متوجه نشدم.......
تغذیه هم درسته........
<<ممنون که پیگیری مهندس جان>>

sigma-mx
12-03-2012, 01:19
برای دو تا خروجی out1,out2 هر دو شون led بزار . در آن واحد یکیشون باید روشن شه . اگه حالا مدارت فلز رو سنس کنه وضعت led ها بر عکس میشه .

medadnoki
19-03-2012, 11:32
طراحی سیم پیچ مدار فلزیاب فرمول نداره؟؟؟

sigma-mx
19-03-2012, 13:47
طراحی سیم پیچ مدار فلزیاب فرمول نداره؟؟؟
فرمول که حتما داره . شما در واقع داری سلف میپیچی .

به پست قبلی من جواب ندادی ! آیا خروجی هات درست کار میکنن ؟ اگه آره بعد برو دنبال سلف .

medadnoki
19-03-2012, 13:51
مهندس جان! مدار رو روی بردبورد بستم...
یه تست نهایی بشه و تا فردا تست میگیرم خبرشو میدم...
ولی آخه سلف یا همون سیم پیچ رو درست پیچیدم که برم تست کنم؟؟؟؟؟
همونی که تو عکس‏ها بود...

medadnoki
20-03-2012, 13:41
sigma-mx جان! مدار رو روی بردبرد بستم و تست گرفتم....
ولی اصلاً خروجی نداد......
هیچ کدام از خروجی ها به هیچ وجه روشن نشدنcry::cry::cry::

sigma-mx
20-03-2012, 19:13
خب این یعنی بازم یجای کار می لنگه ! یا بستن مدارت ایراد داره یا آیسی ...!

medadnoki
21-03-2012, 11:30
خب این یعنی بازم یجای کار می لنگه ! یا بستن مدارت ایراد داره یا آیسی ...!
نه مهندس جان! مدار درسته!!!
آی‏سی رو هم تازه خریدم...
سیم پیچ رو درست بستم؟؟؟؟

تو رو خدا یعنی هیچ کس نیست یه مدار درست حسابی به ما بده...cry::

sigma-mx
21-03-2012, 12:30
می خوای این مدارها رو هم یه تست بکن :

Proximity Detector or Sensor (You can see links before reply)
Electronic Circuit Collection: IC CS209 based simple single chip metal detector circuit (You can see links before reply)
Metal Detector (You can see links before reply)

البته همشون تقریبا یکی هستن . چون همه اینا طبق دیتاشیت رسم شدند . فقط بعضیا یکم مقادیر رو دستکاری کردن . تو این مدارا از سلف 100uH استفاده شده ، برای تست میتونی یه سلف 100 میکروی استاندارد بجای سیم پیچ مدار بزاری تا فقط از کار کرد مدار مطمئن بشی . فقط در این حالت برد فلزیاب دیگه شاید بشه 1 سانت ! اما برای تست روش خوبیه .

medadnoki
21-03-2012, 12:38
آخه 1 سانت که کمه؟؟؟؟؟
چه جوری میشه تو پروتئوس تستش کرد؟؟؟
<<جمهوری هم که تعطیله الآن>>......نمیتونم برم قطعه بخرم
تازه این هم که همان مدار قبلی هست!!!!
با opamp و 555 میشه مدار رو درست کرد؟؟؟
نگفتید سیم پیچ رو درسته؟

sigma-mx
21-03-2012, 14:37
آخه 1 سانت که کمه؟؟؟؟؟
عزیز من . من جواب رو میگم ، شما تازه سوال میکنی ؟!!! نوشتم که این کار برای تست هست . فقط برای اینکه بفهمی مدارت داره اصلا کار میکنه یا نه . اگه کار کرد سنس کرد تو همون 1 سانت ، خروجی داد ، بعد برو مثلا یه سیم پیچ 100 میکرو بپیچ و مطمئنی که کار میکنه .

چه جوری میشه تو پروتئوس تستش کرد؟؟؟
کاملا واضحه که اینو نمیشه تو پروتئوس تست کرد !

تازه این هم که همان مدار قبلی هست!!!!
اینم که خودم گفتم قبلا ! مگه یه آیسی که کارخونش تولید میکنه بجز طبق دیتاشیت به چند روش میشه راه اندازیش کرد ؟ میکرو نیست که ، یه مدار ثابته ..

با opamp و 555 میشه مدار رو درست کرد؟؟؟
مدارات مختلفی تو نت وجود داره . شما هر کدوم رو میتونی درست کنی . ولی این یه مدار یکپارچه هست، فقط سه چهار المان دیگه لازمه برای راه اندازی . مدارات دیگه مثل آپ امپ و 555 و .. دارای اسیلاتور های بسیار حساسی هستند که گاهی فقط افراد حرفه ای می تونن اونا رو بسازن ! این که شما میخوای این مدار و بزاری کنار زیاد درست نیست چون آیسی مگه میشه کار نکنه . باید ببینی کجای کارت ایراد داره . اگه سلف مدار رو اشتباه بپیچی مدار یا ضعیف سنس میکنه یا اصلا سنس نمی کنه ولی اینا هیچ ربطی به خرو جی مدار نداره ! شما مشکلت از سلف فقط نیست ! مدار باید در هر حال حداقل یه خروجی بده !

نگفتید سیم پیچ رو درسته؟
در مورد سیم پیچ یا همون سلف مدار هم ، این مقادیر و تعداد دور سیم رو بچه ها گفتن من اطلاعی ندارم . شما مقادیر دیگه رو از آدرسهایی که دادم میتونی تست بگیری . مقدار سلف و خازن مدار باید اندازه ای باشه که توی اون فرکانس خاص رزونانس کنه . با این حال اگه یکم ، کم و زیاد بشه دلیل نمیشه که مدار اصلا کار نکنه . بلکه حساسیت میاد پایین فقط .

در ضمن برای اینکه آیسیت مدام نسوزه ، از باطری 9 ولت استفاده نکن از آداپتور 9 ولت 500 میلی استفاده کن . باطری 9 ولت چون آمپرش زیاده در صورت اشتباه یا اتصال فوری به مدار و آیسی صدمه میزنه .

medadnoki
21-03-2012, 16:02
برای تست میتونی یه سلف 100 میکروی استاندارد بجای سیم پیچ مدار بزاری
sigma-mx جان! منظورت رو از سلف استاندارد نفهمیدم!!!
در حقیقت من نمیدونم سلف استاندارد چیه؟؟؟
تا حالا نشنیدم.....فقط شنیدم <<سلف>>
منظورت همین سلف‏های معمولیه؟؟؟

در ضمن برای اینکه آیسیت مدام نسوزه ، از باطری 9 ولت استفاده نکن از آداپتور 9 ولت 500 میلی استفاده کن
برای خرید آداپتور هم به فروشنده چی باید بگم؟

باطری 9 ولت چون آمپرش زیاده
میدونی چقدره؟؟؟

ببخشید من مثل شما قوی نیستم‏ها!!!!!
آخه ما رشتمون سخت افزاره.......در بخش الکترونیک حرفه‏ای نیستیم
"ممنون":hi:

sigma-mx
21-03-2012, 16:16
sigma-mx جان! منظورت رو از سلف استاندارد نفهمیدم!!!
در حقیقت من نمیدونم سلف استاندارد چیه؟؟؟
تا حالا نشنیدم.....فقط شنیدم <<سلف>>
منظورت همین سلف‏های معمولیه؟؟؟
منظورم سلف آماده هست . حالا هر شکلی ، استوانه ای ، مقاومتی و ....

برای خرید آداپتور هم به فروشنده چی باید بگم؟
یدونه از این آداپتور متغیرها بگیر که از 3 تا 12 داره . 500 میلی آمپر هم باشه .

میدونی چقدره؟؟؟
دقیق نمیشه گفت ولی لحظه ای تا چند آمپر هم میده .

medadnoki
21-03-2012, 16:33
برای تست ، فلز باید کجا از مدار قرار بگیره؟؟؟؟
این سلفی که ما میزاریم ، ثابته که!!!!
یکی از led ها که باید روشن شه.....اون یکی چی؟

sigma-mx
21-03-2012, 20:00
فلز باید نزدیک سلف قرار بگیره . سلف در واقع سنسور ماست .
سلف قبلی هم که باید خودمون می پیچیدیم ثابت بود دیگه ! مشکل چیه ؟
عملکرد led ها در خروجی برعکس همدیگر هستن . خروجی out1 در حالت عادی ( چیزی تشخیص نداده ) high و خروجی out2 در حالت عادی Low است .

medadnoki
21-03-2012, 20:23
فلز باید نزدیک سلف قرار بگیره
یعنی فلز باید بیاد نزدیک سلف مقاومتی؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

بعد آیسی رو مستقیم بزنم به vcc؟؟؟

hosseinavr
17-09-2012, 17:11
در مورد ربات من نظر بدین
وبلاگ حسین قطاری - ربات مین یاب (You can see links before reply)