PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل عجیب avr عجیب و نویز

microprocesor_2002
19-10-2011, 11:28
سلام به همه دوستان ... من به یه مشکل اساسی خوردم .... میخوام با ترایاک یه سری ادوات نوری رو با ATmegta8 روشن کنم .... ادوات نوری من لامپ های متال هالاید 400 وات با چوک و استارتر هستند ... ولی وقتی فقط یه دونه لامپ رو وصل میکنم چنان نویزی رو تغذیه میندازه که میرو یا هنگ میکنه یا جالبه که میره تابعی که مخصوص خاموش کردن و تابع روشن کردن خروجی رو اجرا می کنه..... و در آخر هم اگه لامپ روشن هم شد میکرو هنگ می کنه . البته رو بارهای معمولی مثل لامپ همچین بلایی سرش نمیاد. عکس مدار و PCb مدار رو می زارم .... اگه دوستان کمکی می تونن بکنن ممنون میشم ازتون....

morteza_rk
19-10-2011, 15:29
سلام

پیشنهاد می کنم موارد زیر رو لحاظ کنید :

1. حتما مدار کاهش نویز مربوط به قسمت adc رو ببندید. حتی اگه از قسمت adc استفاده نمی کنید. (پیشنهاد شرکت atmel هست)

2. فرکانس کاری میکروکنترلر رو تا جائیکه میشه کم کنید.

3. فکر می کنم شما باید زمین خروجی اپتو ترایاک رو از زمین قسمت ورودی جدا می کردید. ظاهرا این کارو نکردید!

4. فعلا چیز دیگه ای به ذهنم نمی رسه.

mahdi8888
19-10-2011, 21:20
با سلام
میکرو کنترلهای سری اتمل در مقابل پارزیت ضعیف هستن ولی میشود با رعایت چند مورد پارازیتش راکم کرد .
1-مدار ریست پیشنهادی اتمل ضعیف است ساده ترین را پاین آوردن مقاومت r8 مدارتون تا 3.9k و c12 تا 10 میکرو می باشد که 50% پارازیت را کم میکند.
2- باید خروجیهایت را ایزوله کنی به این صورت که بین پایه های میکرو و ای سی u1 مقاومت 15k بزاری و اگر سرعت پالس فرمان خروجی هات (روشن خاموش شدن لامپها ) بالا نیست یک خازن 100 نانو بین خروجی و زمین بزار.

microprocesor_2002
20-10-2011, 10:25
ممنون از راهنماییهاتون ... اینو فقط بگم که مدار من فقط روشن و خاموش هستش ... همین ... نویزی که وجود داره نمیدونم از خط تغذیه میاد یا اینکه از هوا میاد...... ولی اینو فهمیدم که میره یه متغیرم که تو eeprom هستش و مخصوص خاموش و روشن شدن خروجی هست رو تغییر میده .... فکر کنم که بخاطر همینه که تو ARM هرگز eeprom نمیزارن ...

morteza_rk
20-10-2011, 11:12
من فکر می کنم که نویز از قسمت 220 ولت از طریق زمین مشترک میاد توی قسمت دیجیتال. کلا نباید خروجی اپتوترایاک ها با ورودیشون زمین مشترک داشته باشه.

بنظر من بهتر بود در طراحی برد اپتوترایاک هارو میذاشتید گوشه ی برد ، طوریکه که خروجی هاشون نزدیک ترایاک ها باشه و کلا زمین این قسمت از قسمت دیجیتال ایزوله می شد.

حالا فرمایشات جناب mahdi8888 رو هم انجام بدید تا ببینیم چی میشه؟

microprocesor_2002
20-10-2011, 13:21
ببین بورد ترایاک من از بورد اصلیم جداست ... و ترایاک هیچ ارتباطی به مدار من نداره ... آره منم معتقدم که از تغذیه نویز وارد مدار میشه .... ولی به این راحتی نمیشه از شرش خلاص شد.....

microprocesor_2002
20-10-2011, 13:26
حالا من با وضع یه سوال دارم ..... اگه بخوام از یه میکروی دیگه استفاده کنم نظرتون چیه ؟ مثلا از xmega یا arm ممنونم که جوابمو میدین دوستان ...

ghaem313
20-10-2011, 21:11
قصد توهين ندارم اما فيوز بيت ها را براي كلاك درست انتخاب كردي

mahdi8888
20-10-2011, 22:07
گرفتن پارازیت یک مدار از مشکل ترین بحث هاست .
چون شما از لامپ متال هالاید استفاده میکنید از راه تغذیه پارازیت می فرسته واین پارازیت تغذیه از راه یایه ریست و پورتهای ورودی خروجی وارد ای سی میشود برای فیلتر کردن پایه های ورودی خروجی معمولا از مقاومت وخازن 100 نانو استفاده می شود.
برای پایه ریست که خیلی محم است ایسی های مخصوصی وجود دارد و راه ساده تر و موثر همان مقاومت و خازنی که گفتم امتحان کن طبق تجربه حتما جواب میده درضمن خازنهای تغذیت از 1000 میکرو کمتر نباشه.
برای عوض کردن میکرو اگر سری اتمل باشه چه arm یا xmaga همین آش کاسه!
بهترین گزینه pic و stm
شما برای ساخت یک مدار با میکرو همیشه به محصولات ساخته شده مشابه نگاه کن خیلی مفیده از لحاض پارازیت مدار شما مشابه دزدگیر ماشین چون سیستم جرقه زنی شم ها مانند مانند لاستارت لامپهای های ولتاژ عمل میکنه اکثر این مدارات با pic هستند.
:mrgreen:

morteza_rk
20-10-2011, 22:35
مهدی جان در موارد زیر باهات موافقم :

چون شما از لامپ متال هالاید استفاده میکنید از راه تغذیه پارازیت می فرسته واین پارازیت تغذیه از راه یایه ریست و پورتهای ورودی خروجی وارد ای سی میشود برای فیلتر کردن پایه های ورودی خروجی معمولا از مقاومت وخازن 100 نانو استفاده می شود.

برای پایه ریست که خیلی محم است ایسی های مخصوصی وجود دارد و راه ساده تر و موثر همان مقاومت و خازنی که گفتم امتحان کن طبق تجربه حتما جواب میده درضمن خازنهای تغذیت از 1000 میکرو کمتر نباشه.

ولی با بقیه اش موافق نیستم. چرا همه میگن که AVR نویز پذیره ولی PIC نیست؟ پس چطور این خارجی ها هزارتا مدار با AVR می سازن ولی نویز نمی گیره؟ چطور سامسونگ با ARM نوت بوک می سازه و این نوت بوک توی همه ی محیطها خوب کار می کنه؟ چرا گوشی هایی با هسته ی ARM همه جا جواب میدن؟

پس دلیلی نداره که محصولات خانواده ی ATMEL نویز پذیرن. لطفا به Application note که پیوست کردم دقت کنید. حتما یه راهی برای رفع این مشکل وجود داره که ما نمی دونیم. بجای اینکه صورت مساله رو عوض کنیم باید راه درست رو یاد بگیریم.

متاسفانه یکی از Application Noteهامو پیدا نمی کنم. مال شرکت ATMEL بود که با رسم شماتیک توضیح داده بود که حتما از خازن و سلف قسمت ADC استفاده بشه ، حتی در مواقعی که قصد استفاده از ADC رو ندارید ، ضمن اینکه نکاتی راجع به منبع تغذیه و نحوه ی PCB زدن برای میکروکنترلرهای AVR رو هم یادآور شده بود. اصلا نمی دونم کجاست. هرچی گشتم پیداش نکردم. حیف...

roohlla
21-10-2011, 23:49
من هم همچین مشکلی داشتم تازه اون هم بدون تریاک و با رله . چیزی که فهمیدم اینه که پارازیت از استارت لامپ میاد و برای همین سر راه استارت هم فیلتر گذاشتم!!! ولی باز مشکل وجود داشت . avr که هیچی روی lcd هم پارزیت میافتاد . اخرش بی خیال شدم ولی به نظرم اگه یه نوع استارت بسازیم که نویز نداشته باشه یا یه جوری استارت های معمولی رو نویز گیری کنیم مشکل رفع میشه . من پیگیرم و امیدوارم با کمک دوستان این مشکل رفع بشه .

agape
22-10-2011, 07:59
1-راهش اینه که تغزیه ایزوله باشه
2- ورودی تغزیه میکرو حتما از فیلتر سلف وخازن استفاده کن
3-اگر مدار داره از جایی ورودی میگیره ورودی رو با اپتیک کوپلر ایزوله کن
4- پلی گان مثبت و منفی رو برای رفع نویز مضاعف رعایت کن
5- ترک های پر فرکانس (مثل ورودی کلاک میکرو) حدالامکان کوتاه و بدون پیچ و خم باشه
6- به خازن 0.1 میکرو نزدیک پایه تغزیه آیسی قرار بده
من با این نکات آی وی آر رو کنار موتور 2کیلو وات آسانسور جواب گرفتم که emp های خیلی بالایی داره

microprocesor_2002
22-10-2011, 10:53
سلام به همه دوستان ... من کلا avr رو ار زندگیم انداختم بیرون ... :d:d:d:d:d و کوچ کردم به طرف arm ... الانم میخوام با lpc2132 همی مدار رو بسازم ببینم چطوره ..... نظرتون چیه ؟ ممنون از جواباتون............

pooriya
22-10-2011, 11:07
سلام

تغییر نوع میکروکنترولر به خودتون مربوطه ولی به گفته یکی از اساتید بزرگ میکرو(که استاد بنده هم بودن) بیش از صدها میکرو کنترولر avr در صنعت به کار بردن و مشکل نویز نداشتن و همه اینها باور غلط ماست که از اول یکی گفته و ما کور کورانه قبول کردیم.

این مطلب رو هم مطالعه بفرمائید:
استفاده از AVR در محیط صنعتی و مقابله با نویز (You can see links before reply)

microprocesor_2002
22-10-2011, 13:14
سلام دوست عزیز..... مشکلم با arm حل شد .... Lpc2132 واقعا عالی بود . در حالی که 20 ثانیه طول میکشه که لامپ روشن بشه avr ثانیه ای 1 بار ریست میشه آرم حتی کوچکترین مشکلی براش پیش نمیاد ....

morteza_rk
22-10-2011, 15:16
microprocesor_2002

شما که صورت مساله رو پاک کردی!؟ هر وسیله ای توی زندگی بشر جای خودشو داره. اگه وجود avr لازم نبود شرکت atmel دیگه تولیدش نمی کرد. یا حداقل سال 2010 نمی رفت سری جدید a رو طراحی کنه.

مثلا میشه توی لوله کشی ساختمان کلا لوله ی 2 رو حذف کنن و بگن وقتی لوله ی 3 هست چرا از 2 استفاده کنیم؟

morteza_rk
22-10-2011, 15:16
microprocesor_2002

شما که صورت مساله رو پاک کردی!؟ هر وسیله ای توی زندگی بشر جای خودشو داره. اگه وجود avr لازم نبود شرکت atmel دیگه تولیدش نمی کرد. یا حداقل سال 2010 نمی رفت سری جدید a رو طراحی کنه.

مثلا میشه توی لوله کشی ساختمان کلا لوله ی 2 رو حذف کنن و بگن وقتی لوله ی 3 هست چرا از 2 استفاده کنیم؟

microprocesor_2002
22-10-2011, 15:44
آره .... آخه من میخوام یه تابلو برق درست کنم که توش از کنتاکتور و ساعت مکانیکی استفاده نشه .... از rtc میکرو به عنوان ساعت و از ترایاک به عنوان قطع و وصل کردن جریان استفاده میکنم ..... به خاطر همین نمی خوام روزه شک دار بگیرم ...... البته سه روش خوب دیگه یاد گزفتم که می خوام رو آرم باهاش کار کنم ..... اونم اینه که میکرو رو با رگولاتور ولتاژ منفی راه اندازی کنم .. و اینکه اوپتو ترایاک رو بصورت سینک راه اندازی کنم نه بصورت سورس ..... و اینکه تغذیه E2PROM خارجی رو از پین خود میکرو میگیرم ، یعنی اینکه هروقت به E2PROM نیاز داشتم جریانشو وصل میکنم و هروقت نیازی نداشتم خاموش ............. اینطوری نویز تاثیری تو E2PROM من نداره .... این روش رو دیروز تو یه سری از بوردهای قدرت خارجی دیدم ......نظرتونو دوست دارم بدونم ...... ممنون .............

mahdi8888
22-10-2011, 21:07
خیلی عالیه اینکه بتونی از نمونه های ساخته شده مشابه که آزمایش خودشون پس داده الگو بگیری بهترین کار ، ژاپن هم با الگوبرداری کارش شروع کرد حلاببین به کجا رسیده.

agape
23-10-2011, 16:19
الگو برداری کار خوبی هست برای الهام گرفتن ولی اکتفا نکن و خودت طرح قبلی رو ارتقا بده در غیر این صورت میشی یه کپی بردار!