PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مولتی متر ، ترکید

siap89
12-10-2011, 21:46
سلام
یه 5 دقیقه نمیشد که برای اولین بار داشتم با مولتیمتر کار میکردم ، مولتیمتر رو روشن کردم و فیش قرمز و مشکیش رو به برق زدم بعدش سلکترشو همینجوری چرخوندم که یه هو مولتیمتر ترکید .
بازش کردم چند جاش ترکیده بودش ، میخواستم ببینم میتونم درستش کنم یعنی اون قطعه ای که ترکیده رو عوضش کنم ، درست میشه ؟ اون نارنجیه با اون کوچیکه زیرش D:

You can see links before reply

مدلش :
dt-832 digital multimeter
* بعد اینکه ترکیده بو اولین بار که روشن کردم دوباره صفحهش میومد وبعد میگفت باتری کمه و کم کم صفحه محو میشد بعد اینکه باز کردم و دوباره روشن کردمش برای خودش صوت میکشه D:

کلا قیمت این مولتی متر ها حدودا چنده ؟

ممنون.

esisafa
12-10-2011, 22:57
به به تبریک میگم موفق شدی مولتی متر بترکونی
من که 5 تا 6 ساله با مولتی متر کار میکنم هنوز نتونستم این کارو بکنم
چه جور این کارو کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

اگه خرابیاش فقط همینا باشه شماره ی خازنش رو بخون و مقاومت smd هم که هیچیش معلوم نیست احتمالا و باید از رو نقشه پیدا کنی اگه نقشش پیدا بشه

gh.kh
13-10-2011, 00:47
بابا دمت گرمه دیگه ... تودیگه کی هستی!؟:hi:
زدی چند جای مدار رو هم که سوزوندی باید ترمیم کنی همچنین فیوز مقاومت هم باید دقیق بگذاری در غیر این صورت ممکنه مقادیر اندازه گیری دقیق نباشن:wink:

morteza_rk
13-10-2011, 00:49
سلام

مولتی متر شما به این دلیل ترکید که موقع چرخوندن سلکتور ، مولتی متر روی حالت آمپرمتر قرار گرفت و از اونجائیکه پروپ ها بصورت موازی در مدار بودن در نتیجه جریان خیلی زیادی واردش شده و ترکیده بدبخت.

حالا باید دقیقا چک کنید ببینید که ترکهای روی فیبر کنده نشده باشن. اگه کنده شدن باید با یه تیکه سیم خودتون وصلشون کنید. اگه خازن صدمه دیده باشه میشه جورش کرد. مقاومت smd هم میشه جور کرد فقط باید مقدارشو بخونید ، مقدارش خیلی ریز روش نوشته.

alimicro
13-10-2011, 10:49
سلام بابابه اين ميگن مهندس واقعاشاهكاركردي عزيزم
من هيچوقت جرات نداشتم پراپ اهمتربه برق بزنم وسلكتورش بچرخونم ازخيرش بگذربرويك اهمتربگيرموفق باشيد

nima_zeus
13-10-2011, 20:24
سلام

اگه نظر من رو بخوای میگم بری یکی نو بگیری بهتره چون این مدل 4 یا 5 تومن بیشتر نیست

siap89
13-10-2011, 21:26
ممنون از لطف همه d: ، فقط فیوز رو جدا داشتن و 2 قطعه دیگه رو پیدا نکردم . به هر حال یکی دیگه گرفتم 5 تومن .

mapmap
14-10-2011, 18:23
سلام
از این بدتر همین الان برای من پیش اومده خواهشا" کمکم کنید چون از این نوع مولتی متر تو شهر ما پیدا نمیشه و امانت بود :unh: !!!!

اومدم خروجی ولتاژ یه فلاشر 220 ولت رو تست بزنم با اینکه رو قسمت ac 750v گذاشتم یه صدایی داخل اهمتر اومد و دلم یهو ریخت :(!!!

بازش که کردم هیچ قطعه ای نترکیده بود-فیوزشم سالم سالمه lov:
الان lcd حروف رو کامل نشون میده اما اندازه گیریاش همیشه صفره :sa:

مدل DMM 1501 AZ

ممنون و منتظرم
بدورد

esisafa
14-10-2011, 19:48
احتمالا این دفعه خود آی سی سوخته متاسفانه البته من این کاره نیستم حدس میزنم

راستی تو همه ی رنج ها و حالت ها صفر نشون میده؟؟؟؟؟

ولی خوب یک اصل مهم هست که همیشه میگه هیچ وقت چیزی رو از کسی امانت نگیر
آدم باید سرش بره ولی چیزی امانت نگیره از کسی تا استفاده کنه
مگر اینکه با هم یک چیز مشابه رو عوض کنیم تا اگر یکی خراب شد جایگزینی براش باشه
همین چند وقت پیش یکی از دوستان ماشین دوستشو امانت گرفت. تو بلوار وکیل آباد مشهد کوبید به بلوار اونم چی یک سمند نو. به نظر شما حالا چی رد و بدل میشه بین دوستان. اینجا کی ضرر میکنه ....

gh.kh
14-10-2011, 20:15
بابا دم شمام گرمه :hi:
دوست عزیز یه عکس از برد مولتی بگذار تا دوستان بهتر بتونن راهنمایی کنن...

mapmap
14-10-2011, 21:12
ممنون
اما امانت امانت هم نبود !!
مال کسی بود که اومدم براش کار کنم:(وسایل خودم پیشم نبود.
هر چند که فکر میکنم اینبار مشکل از من نبود اما برام یه کم ضایع کننده اس بگم مولتی متر سوخت!!
کارای مختلفی کردم اما اینبار cry::

یه شانس دارم که همه قطعاتش در دسترسه و آی سیشم قیری نیست !!!!

در هر صورت از کمکتون ممنونم

nima_zeus
14-10-2011, 21:55
سلام

فکر کنم به خاطره این بوده که ac .dc رو اشتباه روی دستگاه تنظیم کردی!!!!!

فکر نکم از آي سی باشه چون اگه این جوری بود همون صفر هم نشون نمی داد!!!

mapmap
15-10-2011, 00:20
با سپاس از همگی
اما مطمئنم که رو 750 AC گذاشتم :baad:
بنده بعنوان شخص مجرم باید عرض کنم که احتمالا" خروجی فلاشر بیش از 1500 ولت بوده و بهمین دلیل این اتفاق ناگوار رخ داد.

راستی اگه ولتاژ بیش از حد معمول باشه امکان سوختن چه قطعاتی هست.

قبلا" هم عرض کردم قطعات خوشبختانه همگی قابل تعویضن

متشکرم

esisafa
15-10-2011, 00:57
فکر نکم از آي سی باشه چون اگه این جوری بود همون صفر هم نشون نمی داد!!!

بعضی وقتا فقط چندتا از قطعات آیسی میسوزه و فقط همون قسمتش از کار میافته
من یک میکرو atmega16 دارم که پورت c ش سوخته و هیچ کاری نمیکنه ولی بقیه ی جاهاش عین ساعت کار میکنه

در مورد ولتاژ بالا هم احتمالا همین طوره.
حتما بدون اینکه خروجی فلشر زیر بار باشه ولتاژش رو اندازه گرفتی. در بحضی مدار ها ولتاژ صحیح در یک حداقل بار لازم تولید میشه. بدون بار بود؟؟؟؟؟؟
شایدم چون ولتاژ لحظه ای هست ممکنه آسیبی به خروجی وارد نمیشه و توان متوسط مطرح باشه.
و هزار تا دلیل دیگه که فقط با تحلیل مدار میشه فهمید

در مورد اینکه ولتاژ زیاد چه قطعاتی رو میسوزونه:
خوب معلومه هر قطعه ای که ولتاژ از حد تحملش بیشتر باشه همون آیسی احتمالش از همه بیشتره
اگرم یک جوری بعد از سوختن اولین قطعه اتصال کوتاه بشه اونوقت دیگه وااااای

mapmap
15-10-2011, 18:49
با تشکر
مولتی متر مذکور دو تا آی سی TC 4030BP و TC 7106cpl-9429jpj داره که یکیش 40 پایه اس و اونیکیش 14 پایه

ولتاژ اول از سلکتور میگذره و بعد وارد آی سی 14 پایه میشه
من میرم یه آِ سی براش میخرم و اگه خدا بخواد نتیجه رو خدمتتون اعلام میکنم

فعلا" بدرود

mapmap
16-10-2011, 00:01
گزارش لحظه به لحظه رو خدمتتون تقدیم می کنم : :wink:
رفتم هر دو آی سیش رو گرفتم.
آی سی 14 پایه رو به سختی در آوردم ( PCB دو لایه بود و جدا کردنش با هویه قلمی مشکل ):unh:

ناگهان در این حین یکی از دیودا (فکر کنم 4148 ) بود شکست و .... cry::
آی سی جدید رو انداختم چشمت روز بد نبینه دیگه هیچ عددی روی LCD نمیاد.:sa::sa::sa:

و این داستان ادامه دارد .....
lov:

esisafa
16-10-2011, 01:10
پی گیری لحظه به لحظه
شاید الان مشکل از آیسی نباشه و بخاطر دیوده باشه
من شرط میزارم از اونایی هستی که همیشه چند تا قطعه اضافه میارن میگن مشکلی نداره. حالا دیوده رو عوش کردی؟؟؟
اصلا کار آیسی 14 پایه چیه میدونی؟؟؟؟یک وقت برنامه و تنظیماتی ی لازم نداشته باشه

اصلا میتونی مدارش رو گیر بیاری؟؟؟؟

vahidasm
16-10-2011, 01:36
گزارش لحظه به لحظه رو خدمتتون تقدیم می کنم : :wink:
رفتم هر دو آی سیش رو گرفتم.
آی سی 14 پایه رو به سختی در آوردم ( PCB دو لایه بود و جدا کردنش با هویه قلمی مشکل ):unh:

ناگهان در این حین یکی از دیودا (فکر کنم 4148 ) بود شکست و .... cry::
آی سی جدید رو انداختم چشمت روز بد نبینه دیگه هیچ عددی روی LCD نمیاد.:sa::sa::sa:

و این داستان ادامه دارد .....
lov:
سلام
احتمالا زدی via ها رو ترکوندی
واسه اینکه بتونی یه قطعه سوخته رو از یه برد دو رو راحت و سریع جدا کنی باید قبل استفاده از هویه قطعه مورد نظر رو به کمک سیم چین خورد کنی بصورتی که هر پایه از اون قطعه روی برد بصورت مستقل باقی بمونه بعد از این مرحله باید به کمک هویه و قلع کش دونه دونه پایه ها رو از برد جدا کنی اینطوزی به برد کمتر آسیب میرسه قطعه مورد نظر هم زود تر جدا میشه
شما هم via ها و هم ترکها رو چک کن احتمالا قطع شدن
یه امکان دیگه هم وجود داره اونم اینه که یک یا چند قطعه که در مجاورت آیسی 14 پین قرار دارن (و معمولا از نظر الکتریکی به 14pin وصل هستن) در اثر گرمای زیاد هویه ممکنه سوخته شده باشن.اگه اینطوری باشه پیدا کردنش کمی سخت میشه چون معمولا این نوع سوختگی علایم ظاهری نداره :mrgreen:
شما نباید آیسی رو همینطوری بدون هیچ دلیلی عوض میکردید :sa:
پس
1 - اتصالات رو بررسی کن
2 - مطمین شو قطعه دیگه ای سوخته نشده باشه
3 - ببین ایسی 14pin که عوض کردی کارش چیه من حدس میزنم این آیسی دیتا رو برای lcd میفرسته یا واسطی برای این کاره همه جوانبش رو در نظر بگیر که به قول آقای صفامنش تنظیمات خاصی نداشته باشه حتی بررسی کن که آیسی برعکس مونتاژ نشده باشه
4-یه عکس از اون برد بذار
5-از بقیه قسمتای برد مطمئن شو شاید اصلا مشکل از آیسی نباشه

امیدوارم موفق باشی

nima_zeus
16-10-2011, 11:27
سلام

من بازم میگم یکی دیگه بگیر خودت رو راهت کن.چون می بینی آخرش کلی پول برای قطعه دادی درست
هم نشد

چون اگه درست هم بشه دیگه اون دقت اولش رو نداره (چون قطعاتی که روی خودشه دقت بالایی داره)

mapmap
17-10-2011, 01:45
موفق شدم :o:018::0013::fan:
ممنون از همه نظراتتون
بعد از خریدن آی سی ها نشستم آی سی 14 پین رو عوض کردم هیچ تغییری نکرد
مشکلش تو قطعی Via ها بود درستش کردم اما مشکل همچنان پابرجا !!!!!
ای کاش زودتر پیام vahidasm (You can see links before reply)عزیر رو میدیدم.:x
چون با امتحان راهای مختلف و صرف حدود 2 ساعت تازه دونستم باید پایه های آی سی 40 پین رو بشکنم .:brk:
خلاصه با دقت همه Via ها رو چک کردم و آی سی جدید رو جایگزین کردم و امتحان کردم مثل روز اولی که دست من افتاد شد. :mrgreen:

فقط یه مشکل که قبلا" هم داشت الانم داره اونم اینکه بعداز گرفتن اهم روی LCD حدود 5 ثانیه مقدار اهم بالا پایین میشه بعد 1 میشه

در هر صورت دیگه مشکل مشکل من نیست !!

آقا nima_zeus (You can see links before reply) عزیز من نمیخواستم کسی بدونه که مولتی متر دست من سوخته و تو شهر ما از این مولتی متر پیدا نکردم و گرنه ............

در هر صورت ممنون از کمکاتون
بدرود

vahidasm
17-10-2011, 02:15
خدارو شکر که مشکل حل شد :o

ghaem313
17-10-2011, 14:08
آقا nima_zeus عزیز من نمیخواستم کسی بدونه که مولتی متر دست من سوخته و تو شهر ما از این مولتی متر پیدا نکردم و گرنه ........

در هر صورت اونو كه مولتي متر رو ازش گرفتي اگر اهل اينترنت باشه اينجا را مي خونه و مي فهمه

nima_zeus
17-10-2011, 23:47
خوب خدا رو شكر

خيلي خوشحال شدم

:125:

saeed rafat
12-05-2012, 21:01
سالم به همه دوستان راستش میخوام با اجازه از اساتید پیشنهاد بدم در صورت امکان این تاپیک با موضوع آموزش تعمیر و کالیبره کردن ابزار اندازه گیری ادامه داشته باشه و برای شروع یه تولید خوب وطنی 8510 ساخت صاایران(کپی 8050 soar) رو میذارم که مشکلش اینه : اهم سنج این مولتی متر روی رنج 2k به بالا اهم اصلا دقیقی رو نشون نمیده ولی رنج 200 و بقیه سنجشهاش درسته

esisafa
12-05-2012, 23:20
اگه شما موضوع رو شروع کنید که خوب میشه.
البته فکر کنم یک موضوع جدید به همون اسمی که گفتین بزارین خیلی بهتر باشه

آموزش تعمیر و کالیبره کردن ابزار اندازه گیری. همین اسم خوبی هست

saeed rafat
13-05-2012, 15:40
منم با شما استاد عزیز موافقم و با اجازه تاپیک ((آموزش تعمیر و کالیبره کردن ابزار اندازه گیری)) رو تو زیر مجموعه الکترونیک باز میکنم انشااله با حضور دوستان و مساعدت اساتید اگاهیمون بیشتر بشه.

raad07
24-10-2012, 05:59
دمتون گرم
من 6 ساله با مولتی متر کار میکنم، این کارایی کـ شما کردین رو نکردم
بهتون تبریک میگم، ره صد ساله رو یک شبه رفتین :0013:

sshmha
29-04-2013, 12:14
سلام
دوستان در پست هاي اوليه اين تاپيك خبراز تركيدن يكي دوتا مولتي متر بود من هم يه مولتي متر
dt-832 دارم كه كاتولگ راهنما نداره تو وب هم خيلي گشتم نتونستم راهنمايي براش پيدا كنم البته خيلي با احتياط باش كار ميكنم مخصوصا از موقعي كه اين تاپيك رو خوندم
1-مي خواستم اگر دوستان راهنماي از آن را دارن برام بگذارن
2-آيا بااين نوع دما را ميتوان اندازه گرفت ؟چگونه؟
البته سوال زياد دارم ولي اگر راهنماي براش پيدا بشه زياد در اين خصوص به شما دوستان زحمت نميدهم
منتظر راهنمايي شما هستم
متشكرم

sshmha
03-05-2013, 17:00
سلام
دوستان در پست هاي اوليه اين تاپيك خبراز تركيدن يكي دوتا مولتي متر بود من هم يه مولتي متر
dt-832 دارم كه كاتولگ راهنما نداره تو وب هم خيلي گشتم نتونستم راهنمايي براش پيدا كنم البته خيلي با احتياط باش كار ميكنم مخصوصا از موقعي كه اين تاپيك رو خوندم
1-مي خواستم اگر دوستان راهنماي از آن را دارن برام بگذارن
2-آيا بااين نوع دما را ميتوان اندازه گرفت ؟چگونه؟
البته سوال زياد دارم ولي اگر راهنماي براش پيدا بشه زياد در اين خصوص به شما دوستان زحمت نميدهم
منتظر راهنمايي شما هستم
متشكرم

منتظر راهنمايي شما هستم