PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ارتباط میکرو lpc2378 و کامپیوتر با پورت سریال به usb

mzarkoob
29-09-2011, 21:49
با سلام

بعد از چندین هفته با یه سوال اومدم:

می خواستم بین میکرو lpc2378 و کامپیوتر از طریق پورت سریال به usb ارتباط برقرار کنم(البته می دونم که یه داستان تکراریه!). خوب ما قبلا این کار را با پورت سریال کامپیوتر انجام دادیم و در اینجا هم یک پورت سریال مجازی درست میشه. مطالب قبلی را کامل مطالعه کردم که چکیده اش به این صورته که می توان با تراشه ft232 به عنوان واسط در کابل ارتباطی استفاده کرد. همین طور از آی سی AVR ATMEGA 8 هم می توان استفاده کرد:

مبدل usb به com - صفحه 3 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

که مطالب گفته شده ارزانتر و بهتر است. البته در یک تایپیکی هم گفته شده بود که "ايسي pl2303 هم خيلي قويه و كم دردسرتر از ftdiاست" ولی من در این مورد چیزی نمی دونم.

ایراد ft232 اینه که پایهاش کوچیکه و قطعات smd می خواد. اگه بخوام از ATMEGA 8 استفاده کنم، چون بردی برای پروگرامرش ندارم، برای یک بار پروگرام برنامه مربوطه باید یکی بگیرم!
راه حل بی درد سر و کم هزینه سراغ دارید که بشه این کارو کرد؟

kavir
30-09-2011, 11:57
سلام
اینکه خیلی پیچیده نیست یا smd یا مگا 8 راه حل دیگه ای هم نیست جز خرید برد مبدل

mzarkoob
04-10-2011, 10:21
خیلی ممنون. یه سوال: من شنیدم که مگا 8 روی ویندوز سون جواب نمی ده و درایور نداره! این مطلب درسته؟ از دوستان تست کردند؟

kavir
04-10-2011, 11:05
سلام ربطی به سون نداره من لپ تاپم نمیشناسه اینو ولی با pc که سون هم هست بع راحتی جواب میده
فقط توجه داشته باشید سرعت این مبدل کم هست

mzarkoob
07-10-2011, 01:06
من از دوستم یه مبدل (ft232) گرفتم تست کردم کامپیوتر میشناسدش. ولی از خودم که درست کردم جواب نمی ده. شاید آی سی سوختهcry:: . ولی یه سوال برام مونده! برنامه ای وجود ندارد که ما از همین پورت usb روی برد lpc2378 استفاده کنیم؟ آخه استفاده ای که تا الان کردم یکی استفاده از اون برای تغذیه برده و اینکه با لود کردن برنامه بوت لودر یک درایو جدید می شناسه

mzarkoob
26-10-2011, 23:05
یه مبدل با ft232 درست کردم که در کامپیوتر به عنوان یه پورت سریال میشناسه(به هر کدوم از usbها که بزنیم یه شماره میده. از com8 تا com11) برای ارسال و دریافت هم تستش کردم. ولی یه ایراد عجیب غریب داره. هر چی می فرسم اون طرف یه چیزای عجق وجق نشون میده. یه تغییری در کاراکترها میده و اون را نشون میده. مثلا putchar(49) می فرسم به جای کاراکتر 1 کاراکتر g را نشون میده! یا putchar(51) می فرسم به جای کاراکتر 3 کاراکتر f را نشون میده! :sa:این ایراد قبلا برای کسی پیش اومده؟

sadmonew
26-10-2011, 23:21
سلام
شما Baudrate همه قسمتارو مثل هم گرفتي؟ منظورم اينه Baudrate تنظيم شده تو برنامه ميكرو با Baudrate تنظيم شده براي Hyperterminal و FT232 يكي هستش؟

altium
26-10-2011, 23:53
اگه از برد کویر استفاده میکنید با برنامه ftprog وقتی مبدل به رایانه وصل هست تمام پایه هارو invert کنید.

mzarkoob
27-10-2011, 00:19
اگه از برد کویر استفاده میکنید با برنامه ftprog وقتی مبدل به رایانه وصل هست تمام پایه هارو invert کنید.

ببخشید متوجه نشدم چی کار باید بکنم! برنامه ftprog چیه؟ کدوم پایه ها؟ میشه بیشتر توضیح بدید؟
باد ریت یکی هست(هر دو طرف 9600).

altium
27-10-2011, 01:09
ببخشید متوجه نشدم چی کار باید بکنم! برنامه ftprog چیه؟ کدوم پایه ها؟ میشه بیشتر توضیح بدید؟
باد ریت یکی هست(هر دو طرف 9600).
از این لینک دانلودش کن:
You can see links before reply
وقتی مبدل رو وصل کردی به رایانه برنامه رو باز میکنی شاید کمی طول بکشه. بعد اون بالا سرچ رو کلیک میکنی . ای سی رو پیدا میکنه میری تو قسمت تنظیم پایه ها و IO invert تمام پایه ها رو معکوس کن. همین.

mzarkoob
27-10-2011, 11:46
ای سی رو پیدا میکنه میری تو قسمت تنظیم پایه ها و IO invert تمام پایه ها رو معکوس کن. همین.

با تشکر. من همین کارو کردم. ولی یه مشکلی هست و اونم اینکه این گزینه آخری که فرمودید یعنی Hardware_Specific وجود ندارد ! چه جوری میشه همچین چیزی؟
تصاویرش را هم ضمیمه کردم.

altium
27-10-2011, 13:32
با تشکر. من همین کارو کردم. ولی یه مشکلی هست و اونم اینکه این گزینه آخری که فرمودید یعنی Hardware_Specific وجود ندارد ! چه جوری میشه همچین چیزی؟
تصاویرش را هم ضمیمه کردم.
بنده از ft232rl استفاده میکنم. به نظر میاد برای شما BM باشه درسته؟
اگه RL دم دستتون دارید یه بار با اون تست کنید و اگر هم ندارید از خروجی مستقیم میکرو یعنی قبل از MAX3232 وصل کنید به مبدل ببینید جواب میده.

sadmonew
27-10-2011, 18:56
با سلام
دوست عزيز ميتونيد بيشتر توضيح بديد كه هدفتون از Invert كردن پايه ها چيه؟:hi:

altium
27-10-2011, 23:12
با سلام
دوست عزيز ميتونيد بيشتر توضيح بديد كه هدفتون از invert كردن پايه ها چيه؟:hi:

بله . یکی از دوستانم برد کویر رو خریداری کرده بود و از خروجی سریال به کامپیوتر وصل کرده بود و نمی تونست اطلاعات رو درست دریافت کنه تا این که پایه ها رو اینورت کرد تا درست شد. گفتم شاید مشکل ایشون شاید همون باشه.

mzarkoob
28-10-2011, 13:37
بله . یکی از دوستانم برد کویر رو خریداری کرده بود و از خروجی سریال به کامپیوتر وصل کرده بود و نمی تونست اطلاعات رو درست دریافت کنه تا این که پایه ها رو اینورت کرد تا درست شد. گفتم شاید مشکل ایشون شاید همون باشه.

با سلام
من از ft232bm استفاده می کنم و چون pcb زدم نمی شه با rl عوض کنم.
البته باید بگم که وقتی از مبدل استفاده نمی کنم و سریال میکرو را میزنم به سریال کامپیوتر ، با همین برد ایران میکرو کامل جواب میده و نیازی به invert کردن نیست. حالا چرا تا مبدل usb2com را میزنم این جوری میشه نمی دونم!
هنوز این اینورت کردن یا از خورجی میکرو مستقیم گرفتن را که فرمودید تست نکردم چون دوباره همه چیم ریخته به هم و دیگه هیچی جواب نمی ده!:unh:

sadmonew
28-10-2011, 13:50
با سلام
شما مبدل ft232 رو مستقيم به پايه هاي txd و rxd ميكرو وصل مي كني يا به پورت سريالي كه روي برد ايران ميكرو قرار داده شده؟

sadmonew
28-10-2011, 13:58
كاملا مشخصه چرا وقتي برد رو به پورت سريال كامپوتر وصل ميكنيد درست كار ميكنه اما زماني كه از مبدل استفاده مي كنيد درست جواب نميده.
اگه ميخوايد از مبدل استفاده كنيد بايد پايه هاي rxd مبدل رو مستقيما به پايه txd0 ميكرو و پايه txd مبدل رو مستقيما به rxd0 ميكرو وصل كنيد.

sadmonew
28-10-2011, 14:13
همونطور كه تو عكس نشون دادم زماني كه از مبدل استفاده مي كنيد نبايد max3232CSE تو مسير انتقال داده بين ميكرو و مبدل باشه.

mzarkoob
28-10-2011, 17:57
با تشکر فراوان از راهنمایی هایتان . من یه تست میزنم و حتما خبر میدم

mzarkoob
28-10-2011, 18:31
اگه ميخوايد از مبدل استفاده كنيد بايد پايه هاي rxd مبدل رو مستقيما به پايه txd0 ميكرو و پايه txd مبدل رو مستقيما به rxd0 ميكرو وصل كنيد.

من سیم بندی هام را درست کردم یه چیزی می فرستوندم! از میکرو. تست زدم دیدم با مبدل درست کار می کنه:o