PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : هک plc

ghaem313
29-09-2011, 12:38
با سلام
همونطور که میدونید plc ها در برابر نویز در محیط های صنعتی بسیار مقاوم هستند و می تونند در مدت طولانی مثلا چند سال بدون هنگ کردن به کار خودشون ادامه دهند.
بخشی از این قابلیت به سخت افزار و بخشی به نرم افزار بر میگرده
بخش سخت افزار مربوط به نوع میکرو و برد اونه. اما در کار با plc ها دست شما باز نیست و در فواصل زمانی میلی ثانیه می تونید اعمال کنترل کنید و برای بروسه های صنعتی کند خوب هستند

حال اگه برای یه پروسه سریع نیاز به یه مدار دیجیتال که در برابر نویز مقاوم باشه و هنگ نکنه شاید بشه برد خوبی زد (البته با دانش کم در حد pcb ) اما با ورش سخته که این سخت افزار بتونه چند سال بدون ریست کار کنه

به همین دلیل من فکر کردم و به این نتیجه رسیدم که خوبه یه plc را هک کنیم یعنی برنامه اونو پاک کنیم و از بردش برای برنامه های خودمون استفاده کنیم
اکثر plc ها هم از پردازنده های arm استفاده می کنند. کامپایلر هم براشون موجوده

حالا نظر شما چیه؟

esisafa
01-10-2011, 12:53
هر چیز را بهر کاری ساختند
اگه شما رو plc برنامه ی سریع خودتون رو بریزین اونوقت خود سخت افزار ذاتا کند plc مثل رله ها رو چه میکنین این ابزار بازم برنامه رو کند میکنن
شرکت های سازنده ی plc مرض ندارن که plc رو کند بسازن. ابزار موجود و محدودیت ها باعث این اتفاق میشه
تو همین plcها هم سرعت یک خروجی با نیه هادی از یک خروجی رله ای چند برابر سریعتر هست
علاوه بر این تو صنعت برای پردازش های سریع هم ابزار سریع و خفن و خیلی گرون وجود داره

agape
01-10-2011, 18:52
اصلا نیازی به هک plc نیست!
به دردسر مهندسی معکوس نمی ارزه !
خیلی راحت تره که اصول اساسی طراحی مدار رو رعایت کنی که مدارت نویز نگیره !
مثلا مدارات کنترل آسانسور که کنار موتور چند کیلو واتی اون قرار میگره و plc هم نیست باید بعد از هر بار توقف از کار بیفته!

شرکت های سازنده ی plc مرض ندارن که plc رو کند بسازن. ابزار موجود و محدودیت ها باعث این اتفاق میشه
بله محدودیت باعث کند شدن میشه ولی شرکت های تولید کننده از عمد اونا رو کند نمیسازن!، به دلیل برنامه پذیر بودن اونا و این که برنامه دریافتی مثل زمبان میانی هست ، باید چیزی مثل مفسر زبان داشته باشن که همین مفسر زبان باعث کند بودن هست !
اگر نه شرکت های سازنده خیلی علاقه دارن که بتونن با یه plc شبکه های بیشتر رو درایو کنن!

kavir
01-10-2011, 19:58
سلام
در ادامه بحث دوستان plc ها خیلی مدارات پیچیده ای ندارند نمونه plc میگم بگیرید هم میتونید از روش بزنید و اگر تونستید مهندسی معکوس هم بزنید
صفحه اول سایت هم معرفیش کرده بود plc تکو هست که صفحه اول سایت کامل در موردش گفته شده میکروی توش خودم بررسی کردم stm32f103 بود یک میکرو ساده خانواده st که ارم 7 هست و اینقدر مدار این plc ساده بود که حیرت زده شدم اینم بگم 300 خط ساپورت میکنه که خیلی عالیه
قیمتش هم توی ایران 100 تومن هست
موفق شید

ghaem313
01-10-2011, 22:15
خيلي ممنون از توجه تون

اصلا نیازی به هک plc نیست!
به دردسر مهندسی معکوس نمی ارزه !

بله صحيح مي فر ماييد ارزش مهندسي معكوس را نداره
اما من قصدم مهنسي معكوس نيست. مثل اين مي مونه كه شما برد آموزشي كوير را در پروژه تون به كار بگيرد و برنتمه را خود تون بنويسيد . از adc ميكرو استفاده كنيد از I/o ها استفاده كنيد . نه اين كه با خروجي رله ها سرعت بالا كار كنيد.
مثلا از i/o به مدار تجريك تريستور پالس بديد .

خیلی راحت تره که اصول اساسی طراحی مدار رو رعایت کنی که مدارت نویز نگیره !
مثلا مدارات کنترل آسانسور که کنار موتور چند کیلو واتی اون قرار میگره و plc هم نیست باید بعد از هر بار توقف از کار بیفته!

من حرف شما را قبول دارم اما براي يك آسانسور كه به صورت محدود عمل مي كنه يعني حركت و بعد توقف اين امكان وجود داره شما ميتونيد بعد از هر بار توقف اطلاعات مربوط به طبقه و مكان را در eeprom ذخيره كنيد و ميكرو ريست بشه

اما براي يه ژنراتور كه تحريك ميدانش فرار توسط يه پروسسور كنترل بشه هم اين امكان وجود داره مدت زمان كار بايد از شروع به كار تازمان overhall باشه كه شايد يك سال يا بيشتر بشه
شما بايد بتونيد تضمين كنيد كه اين مدار يك سال كلاك خودش را بدون خطا ميگيره و بر واحد pll هيچ عاملي اثر نمي ذاره
هيچ نويزي نتونه پروگرم كانتر را تغيير بده
و...

بله محدودیت باعث کند شدن میشه ولی شرکت های تولید کننده از عمد اونا رو کند نمیسازن!، به دلیل برنامه پذیر بودن اونا و این که برنامه دریافتی مثل زمبان میانی هست ، باید چیزی مثل مفسر زبان داشته باشن که همین مفسر زبان باعث کند بودن هست !
اگر نه شرکت های سازنده خیلی علاقه دارن که بتونن با یه plc شبکه های بیشتر رو درایو کنن!

سرعت پايين بخشي به خاطر مفسره درست اما اين دستگاه ها از قصد كند كار مي كنند چون
1- فرآيند هاي صنعتي كند هستند
2- براي اطمنيان از عملكرد (چون ممكنه براي پرچم در حافظه در چنديدن جاي اونو ذخيره كنه و بعد بررسيش كنه چون احتمال اينكه نويز بر تمامي اون خانه هاي حافظه بتونه اثر بذاره و اطلاعات را خراب كنه بسيار پايين مياد
3- امكانات زياد نرم افزاري غير ضرور ( مثل ديتا لوگينگ) كه براي rtos بدون نرم افزار مجبور به تحمل اين تاخير ها هستيم

در ادامه بحث دوستان plc ها خیلی مدارات پیچیده ای ندارند نمونه plc میگم بگیرید هم میتونید از روش بزنید و اگر تونستید مهندسی معکوس هم بزنید

مدارات ديجيتال سادگي در طراحي شون باعث گسترش شون شده. ما براي طراحي يك اكسايتر موتور سنكرون 600kva به خاطر اطمينان قصد طراحي مدارات آنالوگ و لاجيك را داريم كه براي 50% اون به ايده رسيديم اما همين 50 % شايد 4 تا برد 15*20 بخواد .
قصد كار با همين روش را داريم اما اگر به بن بست برسيم مجبوريم راه جديدي در پيش بگيريم كه plcهك شده يه راه كاره.

هر چیز را بهر کاری ساختند
اگه شما رو plc برنامه ی سریع خودتون رو بریزین اونوقت خود سخت افزار ذاتا کند plc مثل رله ها رو چه میکنین این ابزار بازم برنامه رو کند میکنن
تو همین plcها هم سرعت یک خروجی با نیه هادی از یک خروجی رله ای چند برابر سریعتر هست
علاوه بر این تو صنعت برای پردازش های سریع هم ابزار سریع و خفن و خیلی گرون وجود داره
درسته كه اسباب هاي خفن وجود داره اما ما نياز به پردازش خفن نداريم .با avr هم كارمون راه ميوفته اما اطمينان نياز داريم كه مثلا كامپيوتر هاي صنعتي هم كه قيمت بالايي دارند باز امكان هنگ نكردن شون صفر نيست و با نياز به مدار واسط دارند

agape
01-10-2011, 23:46
خیلی خسته ام و نمیتونم درست و کامل جواب بدم! ولی در مورد سرعت فکر نمیکنم حق با شما باشه!{هرچی سرعت بالا باشه میتونه ورودی های بیشتری رو اسکن کنه} سرعت ربطی به اطمینان از عملکرد نداره- آره تو فرکانس های بالای 100 مگا حق با شماست ولی پردازنده مورد استفاده فرکانس کاری کمتری دارن و نمیشه گفت به این دلیل کند می سازن{حافظه ها با تکنولوژی چند نانومتری ساخته میشن اگه نویزی بیاد بر همه تاثیر یکسانی داره این طور نیست که هر بایت از هم نیم متر فاصله داشته باشه که ظریب تضعیف براش صادق باشه} امکانات غیر ضروری رو قبول دارم شما اگه اینقدر استیبل بودن برات مهمه از fpga استفاده کن که اصلا دغدغه رست شدن نداشته باشی! در مورد مهندسی معکوس شما باید به هر حال این کار رو بکنی ! تا سخت افزارش رو ندونی نمیتونی براش برنامه بنویسی.

mansoory
04-07-2012, 10:38
پی ال سی مدام درحال ریست شدنه!