PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کدوم خانواده؟ کدوم کامپایلر؟

mj3747
23-09-2011, 18:03
دوستان سلام
از اونجایی که تنوع میکروهای ARM و کامپایلرهاشون زیاده، موندم برا کدوم وقت بذارم، الان دارم با LPC2103 و Keil کار میکنم.
چون میخوام بصورت حرفه ای کار کنم به نظر شما برا کدوم خانواده از ARM وقت بذارم و با چه کامپایلری؟ لطفا دلیلش رو هم بگید.
با سپاس.

alireza9900
23-09-2011, 18:51
سلام
به نظر من و البته خیلی از افراد حرفه ای(چه در این انجمن و چه خارج این انجمن) در مورد میکرو که محصولات شرکت NXP (اتمل که واقعا بدرد نمی خوره! ولی باز ST میکروهای خوب و ارزونی داره ولی یکم چون ساپورتش کمتره اگه بخواید برای یه پروژه بزرگ و تجاری کار کنید به نظرم ارزش داشته باشه برید سراغش)

در مورد کامپایلر هم به نظر شخصی خودم فقط و فقط و فقط Keil
یکی از بهترین کامپایلری هایی هست که باهاش کار کردم
و خیلی امکانات کامل و بی نقصی داره
IDE کیل هم، خیلی سبک و سادس و در عین حال خیلی قدرتمند

agape
23-09-2011, 19:54
سلام
به نظر من و البته خیلی از افراد حرفه ای(چه در این انجمن و چه خارج این انجمن) در مورد میکرو که محصولات شرکت NXP (اتمل که واقعا بدرد نمی خوره! ولی باز ST میکروهای خوب و ارزونی داره ولی یکم چون ساپورتش کمتره اگه بخواید برای یه پروژه بزرگ و تجاری کار کنید به نظرم ارزش داشته باشه برید سراغش)

در مورد کامپایلر هم به نظر شخصی خودم فقط و فقط و فقط Keil
یکی از بهترین کامپایلری هایی هست که باهاش کار کردم
و خیلی امکانات کامل و بی نقصی داره
IDE کیل هم، خیلی سبک و سادس و در عین حال خیلی قدرتمند
چرا آتمل بدرد نمی خوره؟! لطفا دلیلش رو هم بگید ؟:baad:
مگه آتمل سازنده میکروی AVR نیست که اینقدر طرف دار داره و به خوبی هم داره کار میکنه و جواب میده ؟! و این همه پروژه باهاش انجام دادن؟
پس میکروی آرمش به لحاظ قابلیت اگه بیشتر از AVR نباشه قائدتا کمتر هم نیست{در صورتی که خیلی بیشتر} ولی حالا این وسط چی شده که ارم های اتمل اینقد دارن مورد اجحاف قرار میگیرن نمی دونم .
اگه نقص و کمبود دانش فنی ما باعث میشه که نتونیم از یه دستگاه استفاده کنیم این دلیل بر بد بودن اون نیست ، یه مثال میزنم که این مطلب به خوبی روشن بشه !
مثلا سیستم عامل یونیکس و ویندوز رو در نظر بگیرد ، خیلی از کاربرا ویندوز رو ترجیح میدن ! ولی آیا این دلیل میشه که یونیکس بد باشه ؟:unh:
در صورتی که پایدار ترین هسته رو یونیکس داره ، تمام سرورهای پر درخواست مثل گوگول دارن از این هسته استفاده میکنن، بهترین راندمان رو توی استفاده از امکانات سیستم داره (مثلا اگه رو لبتابتون یونیکس نصب کنید باطری اون 30 درصد بیشتر از زمانی که ویندوز روش نصبه جواب می ده)و.... {ولی چرا بیشتر کاربرا از ویندوز استفاده میکنن؟:x}
به نظر من آتمل خیلی خوبه ولی خوب سختی کار داره، کار با NXP ساده تره
در مورد کامپایلر هم باید بگم keil چیز خوبیه ولی اگه یه چیزی میخوای که آخرش باشه و تو هیچی کم نیاره میتونی از GCC استفاده کنی ، GCC سریعترین کامپایلر جهان هست که مخصوص لینوکس هست ولی برای ویندوز هم در دسترسه، نمونه هایی از GCC که شاید بشناسید
WinAVR,WINARM , و البته MINGW,وووو
GCC برای پلتفرم های مختلف میتونه کد رو کامپایل کنه مثل :
x86,i386,arm7,arm9,arm11,avr,وووو:wink:

shayanmelody
23-09-2011, 23:55
سلام دوست عزیز.
شما به تاپیک زیر سر بزن ، همه چیز دستگیرت میشه
Philips vs Atmel (You can see links before reply)

تنوع محصولات فیلیپس خیلی بیشتر از اتمل هست و همچنین فیلیپس در استفاده از معماری های جدید نسبت به اتمل خیلی جلوتره.
دوستان ، اتمل با هسته کورتکس میکرو زده ؟(؟)
در ضمن ، قیمت محصولات فیلیپس خیلی خیلی پایین تر از اتمل هست !

برای مثال یکی از محصولات فروشگاه lpc1313 هست که با وجود اینکه به عنوان نمونه توسط مدیریت وارد شده قیمتش 6200 هست و قیمت اتمگا 128 تو فروشگاه 6400 تومن هست !
حالا این میکرو کجا و اون میکرو کجا !!!!!!!!!!!!!!!!

در مورد دیتاشیت هم که دیگه جای بحثی نیست ، فیلیپس سنگ تموم گذاشته !

حالا شاید لحن علیرضه یکم تند بود ، اما اتمل در مقابل فیلیپس حرفی برای گفتن نداره.

alireza9900
24-09-2011, 00:22
مگه آتمل سازنده میکروی AVR نیست که اینقدر طرف دار داره و به خوبی هم داره کار میکنه و جواب میده ؟! و این همه پروژه باهاش انجام دادن؟هیچ ربطی نداره اصلا!
مثل این می مونه که یه شرکت چون تلوزیون های خوبی می زنه پس حتما لپ تاپ های خوبی هم باید بزنه!
منطقی نیست. بعد درسته AVR خیلی طرفدار داره ولی دقیقا مثل همون ویندوز هست که می گید(من خودم فقط برای کارای الکترونیکی از ویندوز استفاده می کنم و سیستم عامل دیفالتم ubuntu هست)
پس همون طور که گفتید این که AVR خیلی طرفدار داره دلیل بر این نیست که بهترین باشه؛ و همین طور خود شرکت اتمل.
علاوه بر این ها توی پرفورمنس و طراحی هم آرم های شرکت اتمل خیلی ضعیفن.
علت محبوبیت مثلا همین avr حداقل نصفش مربوط به code wizard کد ویژن هست.
در حالی که حساس ترین میکرو نصب به نویز هست(در مقابل pic مثلا)
در کل نمی گم avr بده ولی عالی نیست و همین طوری هیچ ربطی به آرم های این شرکت نداره

به نظر من آتمل خیلی خوبه ولی خوب سختی کار داره، کار با NXP ساده تره
چی دلیلی برای این حرف دارید؟!

در مورد GCC هم GCC ARM رو لینک دانلودش رو اگه بذارید ممنون می شم

Doloop
24-09-2011, 00:49
سلام دوستان
اگه يكم ديگه بحث كنيد فكر كنم من ارم رو كنار بذارم برم سراغ lpc
بحثتون از تنورم داغ تره

shayanmelody
24-09-2011, 01:31
سلام دوستان
اگه يكم ديگه بحث كنيد فكر كنم من ارم رو كنار بذارم برم سراغ lpc
بحثتون از تنورم داغ تره

دوست عزیز ، تو همون تاپیکی که من لینک دادم همه چیز توضیح داده شده ، من خودم برد at91sam7x256 رو دارم ، اما وقتی این تاپیک رو خوندم دیگه قید آرم اتمل رو زدم !

الآن میبینم واقعا کار عاقلانه ای کردم.
در هر صورت ، ماهی رو هر وقت از آب بگیری تازه هست و یا جلوی ضرر رو هر وقت بگیری منفعته ! حالا خود دانی.

آرزوی موفقیت.

agape
24-09-2011, 02:00
منم اون تاپیک رو خوندم !
ولی به نظرم منظقی نیست !،
وقتی داشتم در مورد حلقه ها میخوندم {برای کتابخونه تاخیر} همه چی به متد های کامپایل بستگی داره ، نه خود حلقه .
در ضمن

علت محبوبیت مثلا همین avr حداقل نصفش مربوط به code wizard کد ویژن هست.
علت محبوبیت AVR اصلا این نیست، اگر دقت کرده باشید مثال هایی که برای AVR هست 90 درصد WINAVR هستن نه کدویژن، شاید توی ایران اینطوری باشه ولی کلا اینطوری نیست!
در مورد نویز پذیری هم باید بگم چون CPU AVR, کلاک بالاتری نسبت به PIC میخوره یکم باید اصول طراحی رو توش رعایت کرد.{PLC شرکت زیمنس براساس AVR هست جدیدا}
در مورد سرعت اجرای برنامه هم شک دارم که اینطور باشه که آقای تروشه توی اون پست گفتن {هر چند که بچه ها CPU رو اور کلاک کردن تا 60 هم رسیده} ولی خوب.
در مورد ارزانی میکرو های LPC هم مطمئن نباشید، قیمیت های جدید رو هم خبر دارید ؟!
در ضمن آقای shayanmelody (You can see links before reply) حالا به فرض گفته اقای تروشه درست بود ، شما چقد سرعت لازم داشتید که کلا قید اتمل رو زدید!
مثلا الان با فلیپس چکار می کنید که با آتمل نمیتونیستید بکنید؟ ماکزیمم مثال پردازش سنگینی که میخواستی بکنی دکد کردن مثلا فایل MP3 هست که الان برای آرم sam7s256 انجامش دادن دیگه!

shayanmelody
24-09-2011, 02:25
شاید الآن نیاز من همچین پردازش بالایی نباشه ، اما بهتر نیست که همین الآن فکر چند وقت دیگه رو بکنم ؟

بزارید من برای مقایسه اتمل و فیلیپس تو قیمت و کارایی مثال دیگه بزنم.

lpC1313 با پکیج 48 پایه و at91sam7s64 با پکیج 64 پایه.
محصول فیلیپس 42 پایه ورودی خروجی داره و محصول اتمل فقط 32 پایه !!!!!!!!!!!!!!!!!!
مال فیلیپس معماری cortex-m3 با 72 مگ کلاک و مال اتمل arm7tdmi و کلاک 55 مگ.البته اگر پرفورمنسشون رو مقایسه کنم دیگه آبروریزی میشه !

یک نکته دیگه ، ایآ قبول دارید که گروه ایران میکرو در زمینه آموزش آرم به صورت عمومی اولین گروه بوده ؟
تو مجله شماره 2 آموزش آرم اتمل شروع شد و تو مجله 9 آموزش آرم فیلیپس.
حالا شما برو تو تاپیک آموزش ها و نکات آرم اتمل و همچنین برو تو تاپیک آموزش ها و نکات آرم فیلیپس.
این دو تاپیک به فاصله 1 روز ایجاد شدند.
همون روزی که تاپیک فیلیپس باز شده ، داخلش پست گذاشته شد که راه اندازی lcd n96 رو گفته.اما تاپیک اتمل اینقدر داخلش پست نیومد تا اینکه شما کار با این میکرو رو شروع کردی و بعد از 5 ماه داخلش پست گذاشتی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

این نکته چی رو میرسونه ؟ اینو میرسونه که تو سایت ایران میکرو که پایه آموزش آرم هست ، اقبال عموم اعضا رو محصولات فیلیپس هست ، نه اتمل ، اینو که نمیتونید انکار کنید ! لابد این همه آدم یه چیزی دیدن که اومدند سراغ فیلیپس !
البته تو زمینه پروژه های آرم اتمل یک نفر میبایست پیش قدم میشد و این قسمت رو از این حالت در میاورد که شما دوست عزیز اینکار رو انجام دادید و جای تشکر داره.

agape
24-09-2011, 02:33
آقا من یع سرچی کردم نتیجه این که:

NXP's LPC2000 runs faster than the equivalent SAM7, but to make up for it
(in part) the SAM7 has a nice PDC which the LPCs don't have (in general).
میگه NXP سریعتره ولی آرم SAM7 برای جبران این نقص PDC داره که NXP اینو نداره!

512 kB of Flash memory, which is twice the size of what SAM7S256 has.
However,
this is reversed when you compare SRAM, SAM7S256 comes with 64 kB
versus
32 kB + 8 kB (USB memory separate from the the main) total of 40 kB
for the LPC2148.
So depending on your application if you need lots of flash storage use
NXP chip but
if you need lots of variables Atmel's chip is better.
خلاصش اینکه فلش NXP بیشتره ولی در عوض رم SAM7 بالاتره(مقایسه خانواده های LPC2148 , SAM7S256)

LPC2148 has an optimized Flash memory controller which allows full speed
code execution from Flash in both ARM (32 bit) and Thumb (16 bit) modes
which
combined with the 60 MHz clock makes it quite faster then SAM.
�SAM7S256 clock
tops at 50 MHz and its Embedded Flash Controller is optimized for the
Thumb
mode aka 16 bit access which does not make it a speed demon. However,
SAM7S256
has better support in memory controller for debugging problems like
prefetch aborts,
data aborts which pop from time to time.
میگه سرعت دسترسی به فلش توی NXP بالا تره ولی سری SAM7 کنترل بهتری برای دیباگ کردن و رفع مشکل داره

As far as the other peripherals is concerned both of them offer
good�mix� GPIO, ADC, Timers,
I2C and SPI to name a few. In general I have found that SAM7S256
peripherals tend to
be more complex to use then LPC2148 but you could say that SAM7S256 is
more flexible.
To make an exhaustive comparison would require few more pages so you
have to look at
what peripherals you need in your app and see which chip has better
support.
میگه هردوی اونا لوازم جانبی یکسانی رو دارن
GPIO , SPI,TWI, TIMER,....
و این که استفاده از امکانات NXP ساده تر هست ولی در عوض سری SAM7 انعتاف پذیر تر هست

USB is present on both chips but I would give thumbs up to Atmel. USB on
SAM7S256
is supported by the boot loader and can be used to program the chip, no
such luck with
LPC2148 you have to use serial (RS-232) port to program.
هر دو از USB پستیبانی میکننده ولی سری sam7 با USB قابل برنامه ریزی هستند در حالی که NXP چنین قابلیتی ندارد و فقط از طریق RS232 قابل برنامه ریزی است

Based on developing firmware for both chips I would say that in general
NPX LPC2000
series is simpler to use for a beginner because AT91SAM7S is more
complex, has more
things to configure and learning curve is steeper. However, once you go
beyond initial
steps Atmel offers better support for the chips, starting from the
header files all the way
through USB driver. NXP website and docs do look better but in the end
what you need
is the information.

هر چیزی رو بهر کاری ساختن

shayanmelody
24-09-2011, 02:59
"""""""""هر دو از USB پستیبانی میکننده ولی سری sam7 با USB قابل برنامه ریزی هستند در حالی که NXP چنین قابلیتی ندارد و فقط از طریق RS232 قابل برنامه ریزی است""""""""""

بطور پیش فرض بوت لودر از طریق دو پروتوکل rs232 و ethernet در دسترس هست ، نه فقط rs232 ! در ضمن ، بوت لودر usb رو براحتی میشه بهش اضافه کرد که در مجموع میشه پروگرم کردن از طریق 3 پروتوکل مختلف !!!!!!!!!!!!
پروگرم کردن از طریق سمبا فقط برای کارهای دانشجویی خوبه (به دلیل دردسر هایی که داره)

اصلا من فکر نکنم مقایسه سری sam7 با lpc2000 درست باشه ، باید با سری lpc2300 مقایسه کرد.که در اونوقت ....

alireza9900
24-09-2011, 04:05
ممنون از صحبت های دوستان
بالاخره هر عزیزی نظری دارن و نظرش هم محترمه

من فقط به عنوان صحبت آخرم یک سوال می پرسم:
در مقایسه دو میکرو یکسان(از نظر امکانات جانبی کلی و هسته پردازنده) از این دو شرکت طبق دیتاشیت ها و منابعی که خود شرکت ها ارائه کردن میکرو های شرکت NXP قابلیت ها و هم چنین قدرت پردازشی بالاتری دارن(صرف نظر از اینکه تنوع میکروهای آرم NXP از Atmel بیشتره)، منطقی و عقلانی نیست که اگر کسی می خواد روی این پردازنده های آرم کار کنه اونی رو انتخاب کنه که قابلیت های بیشتری داره و هم چنین آینده بهتری؟

در ضمن آقای agape لینک ARM GCC رو هم اگه میشه بذارید ممنون میشم.

agape
24-09-2011, 10:12
ممنون از صحبت های دوستان
بالاخره هر عزیزی نظری دارن و نظرش هم محترمه

من فقط به عنوان صحبت آخرم یک سوال می پرسم:
در مقایسه دو میکرو یکسان(از نظر امکانات جانبی کلی و هسته پردازنده) از این دو شرکت طبق دیتاشیت ها و منابعی که خود شرکت ها ارائه کردن میکرو های شرکت NXP قابلیت ها و هم چنین قدرت پردازشی بالاتری دارن(صرف نظر از اینکه تنوع میکروهای آرم NXP از Atmel بیشتره)، منطقی و عقلانی نیست که اگر کسی می خواد روی این پردازنده های آرم کار کنه اونی رو انتخاب کنه که قابلیت های بیشتری داره و هم چنین آینده بهتری؟

در ضمن آقای agape لینک ARM GCC رو هم اگه میشه بذارید ممنون میشم.
منم آبونتو استفاده میکنم ولی حس میکنم باید سیستم رو ارتقا بدم:0013:
در رابطه با آرم GCC، نگفتی که میخوای توی ویندوز استفاده کنی یا آبونتو ، ولی حس میکنم میخوای توی ابونتو استفاده کنی پس من لینک مربوط به لینوکس رو میذارم:wink:

You can see links before reply
اینم نحوی نصب:

You can see links before replyیه جستجویی کنی خودت بیشتر دستگیرت میشه

agape
24-09-2011, 11:03
اصلا من فکر نکنم مقایسه سری sam7 با lpc2000 درست باشه ، باید با سری lpc2300 مقایسه کرد.که در اونوقت ....
اصلا مقایسه این دوتا کار اشتباهی هست!، چون هسته های یکسانی ندارند!
هسته SAM7 که توسط آتمل زده میشه ARM7TDMI هست
در طورتی که LPC2300 که توسط NXP ساخته میشه ARM7TDMI-S هست
هسته سنتز شده آرم7 مثلما باید سرعت بیشتری داشته باشه، مثل این مونه که پراید و پژو رو مقایسه کنید!
حالا چرا آتمل از هسته سنتز شده استفاده نمیکنه نمیدونم چیه ! که البته مشه اونم رو با تحقیق پیدا کرد.
در ضمن هسته های سنتز شده از خانواده ARMv4T هستن که قابلیت های خیلی بیشتری دارن .
در ضمن سرعت هسته های سنتز شده خیلی بیشتر از اینی هست که NXP داره ارایه میکنه

Up to 80 MHz in 180nm or 100MHz in 130nm
ولی بازم معتقدم که آتمل با همون هسته کلاسیک قابلیت های خوبی داره نسبت به NXP بنده آرم سری NXP هم کار کردم خوش دست هست ولی خشکه، ولی اتمل انعطاف بالاتری داره
در هر صورت نباید تعصب نشون داد، کلیت ماجرا یکی هست، ساختار آرم رو که بیاموزی برات فرق نمیکنه رو کدوم میکرو پیاده کنی

esisafa
24-09-2011, 12:50
همه سر و ته یک چیز هستن
بسته به نیازت فرق میکنه
مهم اینه که آرم یاد بگیری و بتونی با یک کامپایلر که مدل های مختلف رو ساپورت میکنه کار کنی
این سوال هیچ وقت جواب کلی نخواهد داشت مثل اینکه intel بهتره یا amd ، یا اینکه nvidia بهتره یا amd(ati)

mj3747
24-09-2011, 23:19
اینطور که پیداست دوستان استقبال خوبی از این بحث کردن، ممنون از همه شما.:hi:
من خودم از 8 ماه پیش کار با آرم NXP رو شروع کردم، خوب یادم هست همون موقع هم درگیر انتخاب آرم ATMEL و NXP بودم اما با یه مقایسه سطحی میشه کاملا فهمید که آرم NXP بهتر از ATMEL . با این حال خواستم این بحث ایجاد کنم تا از نظرات دوستان هم استفاده کرده باشم و اینکه بدونم در سال های بعد چه میکرویی ممکنه فراگیر بشه و منابع خوبی براش بوجود بیاد.
به نظر من آرم های NXP از لحاظ امکانات و قیمت بهتر از آرم های ATMEL اند و همینطور تنوع زیادی دارن .
گاهی وقتا فکر میکنم شاید اصلا آرم های ATMEL رو برا کشورهایی مثل ایران ساختن که فقط مصرف کننده اینطور محصولات هستن و در مورد AVR هم شاید همینطور بوده که خیلی عمومی شدن ، AVR فقط کار راه اندازه و بدرد مصارف صنعتی و تولیدی نمیخوره.

من تصمیم گرفتم با NXP کار کنم و میخوام 3 میکروی اون رو از از لحاظ مبتدی، متوسط و پیشرفته انتخاب کنم تا در پروژه های مختلف از نظر کارآیی و عنوان پروژه یکی رو انتخاب کنم.
برای مبتدی اون LPC2103 رو انتخاب کردم. خوشحال میشم نظر دوستان رو در این مورد بدونم.
در مورد کامپایلر هم باید بگم فعلا دارم با Keil کار میکنم اما تعریف IAR رو هم شنیدم، لطفا نظرات خودتون رو درباره این دو کامپایلر به عنوان دو کامپایلر عمومی بذارید.
با سپاس:hi:

Doloop
25-09-2011, 01:03
سلام
يه سوال؟
اگه يكي بخاد برنامه نويسي براي يكي از اين دوتا (nxp يا atmel )رو ياد بگيره با اون يكي نمي تونه كار كنه
منظورم دستورات برنامه ريزيشون با هم خيلي فرق داره
تشكر

shayanmelody
25-09-2011, 01:55
سلام.
الگوریتم برنامه نویسی یکی هست و فرقی نمیکنه ، تفاوت اصلی اسم رجیستر ها و نحوه مقدار دهی هست.