PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل در راه اندازی سنسور فشار

msmut7020
18-09-2011, 15:41
سلام .
من یک سنسور فشار mpx5500dp خریدم و طبق فرمولی که توی دیتاشیتش گفته برنامه اش را نوشتم.ولی مقداری که توسط این فرمول محاسبه میشه یه مقدار منفی از کار در میاد.
چندتا سوال مهم
differential pressure sensor یعنی چی؟
dual portیعنی چی؟(توی دیتا شیت اومده)
آیا فقط باید از پایه های 1و2و3 استفاده کرد و یا پایه های 4و5و6 هم استفاده میشن؟
اصلا این سنسور چطوری توی مدار قرار میگیره؟

سنسور 6تا پایه داره که اول دیتاشیت نوشته که فقط پایه های 1و2و3استفاده می شوند ولی انتهای دیتاشیت (صفحه آخر)طبق عکس زیر یکسری عبارت برای پایه های 4و5و6 هم نوشته.
You can see links before reply

البته دیتاشیت را ضمیمه کردم
ممنون میشم راهنماییم کنین

sarutobi
18-09-2011, 15:56
سلام
من با سنسور فشار کار نکردم ولی یه نکته رو میگم که شاید بتونه مشکل شما رو حل کنه ما دونوع فشار داریم : فشار مطلق یا absolute و فشار نسبی یا gauge (You can see links before reply)
توی سیستم فشار مطلق اگه کنار دریا اندازه گیری کنی عدد 10 به توان 5 پاسکالو بهت میده و اگه با سیتم نسبی بسنجی عدد صفرو میده ، پس توی ارتفاع با سیستم نسبی فشار یه کمی منفی میشه

sarutobi
18-09-2011, 16:40
اون دیتا شیتو دیدم ، اون نموداری که توی دیتاشیت رسم شده بر اساس فشار نسبیه ، پس فشار منفی طبیعیه ، میتونی با اضافه کردن فشار اتمسفر به اون فرمولی که نوشتی فشار مطلقو بدست بیاری

msmut7020
18-09-2011, 17:25
اون دیتا شیتو دیدم ، اون نموداری که توی دیتاشیت رسم شده بر اساس فشار نسبیه ، پس فشار منفی طبیعیه ، میتونی با اضافه کردن فشار اتمسفر به اون فرمولی که نوشتی فشار مطلقو بدست بیاری
دوست خوبم ممنون از راهنمایی هاتون..ممکنه بگین مقدار فشار اتمسفر چقدره؟؟؟؟
آخه این مسائل مربوط به دبیرستان میشه که من یادم رفته
sarutobi
18-09-2011, 18:01
خوب برای خوم هم سوء تفاهم پیش اومده !!!
یه بار دیگه اونو دیدم انگار منظور دیتا شیت از differential فشار مطلقه من فکر کردم که چون فشار نسبی برابر فشار مطلق منهای فشار اتمسفر میشه باید منظورش از کلمه differential نسبی باشه ولی ظاهرا اینطور نیست، پس با این اوصاف نباید فشارو منفی بدست بیاری پس شما بیا یه کاری بکن چون فشار اتمسفر تقریبا 101 کیلوپاسکال هستش باید ولتاژ خروجی در حالتی که توی اتاق راه اندازیش میکنی حدودا 1ولت باشه این ولتاژ رو با مولتی متر اندازه بگیر اگه یک ولت بود فشار مطلقو داده، اگه نزدیک صفر بود بهت فشار نسبی رو داده. اینو بگم شایدم منظورش از differential اینه که اختلاف فشار رو میگه . نتیجه رو بگو برام جالبه که بدونم ، شایدم خودم یکیشو گرفتم!

msmut7020
18-09-2011, 18:12
خوب برای خوم هم سوء تفاهم پیش اومده !!!
یه بار دیگه اونو دیدم انگار منظور دیتا شیت از differential فشار مطلقه من فکر کردم که چون فشار نسبی برابر فشار مطلق منهای فشار اتمسفر میشه باید منظورش از کلمه differential نسبی باشه ولی ظاهرا اینطور نیست، پس با این اوصاف نباید فشارو منفی بدست بیاری پس شما بیا یه کاری بکن چون فشار اتمسفر تقریبا 101 کیلوپاسکال هستش باید ولتاژ خروجی در حالتی که توی اتاق راه اندازیش میکنی حدودا 1ولت باشه این ولتاژ رو با مولتی متر اندازه بگیر اگه یک ولت بود فشار مطلقو داده، اگه نزدیک صفر بود بهت فشار نسبی رو داده. اینو بگم شایدم منظورش از differential اینه که اختلاف فشار رو میگه . نتیجه رو بگو برام جالبه که بدونم ، شایدم خودم یکیشو گرفتم!
اگه طرز بستن سنسور در مدار درست باشه،یعنی اگه سنسور را از اون سمتی که روش نوشته داره بهش نگاه کنم و پایه اول خروجی باشه و پایه دوم زمین باشه و پایه سوم هم تغذیه و بقیه پایه ها هم رها باشن اونوقت ولتاژ پایه اول توی اتاق حدود 228میلی ولت هست.ولی من خودم یخورده شک دارم که پایه های 4و5و6 را باید آزاد گذاشت چون اگه صفحه آخر دیتاشیت را نگاه کنین جلوی اونها هم یه چیزایی نوشته.و این پایه ها هم یه ولتاژی در حدود 300 میلی ولت دارن.
البته مهندس توی اتاق من که فشار را باید کمتر از 101 کیلو پاسکال نشون بده .چون شهر محل زندگی(اصفهان )از سطح دریا 1600 متر فاصله داره.درست میگم؟؟؟؟؟
نظر شما چیه؟؟؟؟

sarutobi
18-09-2011, 18:27
خوب این ولتاژی که بدست اوردین میگه که فشار سنج نسبیه ( البته همونطور که خودتون فرمودین اگه درست وصل شده باشه)
درست میگین از فشار دریا کمتر هست ولی چون چگالی هوا کم هستش این اختلاف سطح باعث اختلاف زیادی نمیشه
من چون توی اول دیتا شیت توی قسمت features دیدم که گفته به صورت gauge (You can see links before reply)و دیفرانسیالی پیکر بندی میشه گفتم که شاید منطورش از دیفرانسیالی نسبی نباشه

sarutobi
18-09-2011, 18:34
محاسبه کردم برای ارتفاع 1600 متر حدودا 81 کیلو پاسکاله
که بازم به یک ولت نزدیکه

msmut7020
18-09-2011, 18:37
خوب این ولتاژی که بدست اوردین میگه که فشار سنج نسبیه ( البته همونطور که خودتون فرمودین اگه درست وصل شده باشه)
درست میگین از فشار دریا کمتر هست ولی چون چگالی هوا کم هستش این اختلاف سطح باعث اختلاف زیادی نمیشه
من چون توی اول دیتا شیت توی قسمت features دیدم که گفته به صورت gauge (You can see links before reply)و دیفرانسیالی پیکر بندی میشه گفتم که شاید منطورش از دیفرانسیالی نسبی نباشه
پس با این حساب الان فشار در اتاق هست 101-22.2=78.8کیلو پاسکال.
اما باز هم مشکل اول پابرجا هست.یعنی اینکه آیا پایه های4و5و6 به هیچ جایی نباید وصل بشن؟؟؟؟؟

sarutobi
18-09-2011, 18:46
نه اشتباه نکنید وقتی فشار مطلق توی اتاق 81 کیلو پاسکال باشه فشار گیج اتاق برابر منفی 20 کیلوپاسکال میشه

محاسبه کردم ولتاژش شد 0.02 ولت البته خطا هم وارد میشه، شما هم اول گفتین که ولتاژ منفیه با این حساب انگار سنسورو درست راه اندازی کردین.

msmut7020
18-09-2011, 19:34
نه اشتباه نکنید وقتی فشار مطلق توی اتاق 81 کیلو پاسکال باشه فشار گیج اتاق برابر منفی 20 کیلوپاسکال میشه

محاسبه کردم ولتاژش شد 0.02 ولت البته خطا هم وارد میشه، شما هم اول گفتین که ولتاژ منفیه با این حساب انگار سنسورو درست راه اندازی کردین.

البته من گفتم مقدار فرمول توی دیتاشیت منفی شده،ولتاژ که 0.228 ولت هست که با 0.02 ولت تفاوت زیادی داره.فکرکنم اشتباه تایپی بود؟؟؟؟یا منظورتون همون 0.02 ولت هست؟؟؟

sarutobi
18-09-2011, 19:51
البته من گفتم مقدار فرمول توی دیتاشیت منفی شده،ولتاژ که 0.228 ولت هست که با 0.02 ولت تفاوت زیادی داره.فکرکنم اشتباه تایپی بود؟؟؟؟یا منظورتون همون 0.02 ولت هست؟؟؟
نه منظورم همون عدد بود ، من فکر کردم که به صورت عملی ولتاژو منفی بدست اوردین
ولی به این نکته هم توجه کنین که بین خط ماکسیمم و مینیمم حداقل 0.4 ولت اختلاف وجود داره و چون ما مبنای محاسبمون خط وسطیه خوب میشه که 0.2 ولت خطا داشته باشه
تازه فشار توی اتاق ممکنه با بیرون یه کمی تفاوت داشته باشه ، ولتاژ 5 ولتی که بهش وصل کردین هم همینطور
چون یه فشار مبنای مناسب نداریم نمیشه در بارش به طور دقیق نظر داد ولی برای تست کیفیش میتونی سنسورو به طور موازی جریان باد در معرض باد کولر یا پنکه قرار بدی ، باید ولتاژش توی باد کمتر بشه

esisafa
18-09-2011, 22:26
اگه خروجی تفاضلی لازم دارین پایه های 2 3 4 5 لازمه و اگه خروجی معمولی لازمه باید از پایه های 1 2 3 استفاده کنین
در ضمن ولتاژ افست صفر خروجی معمولی 0.2 ولت هست که بالا گفته شد و باید با برنامه کالیبرش کرد

msmut7020
18-09-2011, 23:56
اگه خروجی تفاضلی لازم دارین پایه های 2 3 4 5 لازمه و اگه خروجی معمولی لازمه باید از پایه های 1 2 3 استفاده کنین
در ضمن ولتاژ افست صفر خروجی معمولی 0.2 ولت هست که بالا گفته شد و باید با برنامه کالیبرش کرد
مهندس ممنون که راهنمایی کردین.اماخروجی تفاضلی یعنی چی؟؟؟؟تفاضل چی از چی؟آیا منظورتون از خروجی تفاضلی همون فشار نسبی هست؟؟؟؟

esisafa
19-09-2011, 00:10
نه منظور فشار نسبی نیست
این سنسور کلا از نوع نسبی هست و حالت دیگه نداره و فشار رو به نسبت فشار هوای محل اندازه میگیره.
خروجی تفاضلی یک روش برای کمتر کردن نویز در مسیرهای طولانی سیمکشی و افزایش دقت هست.
usb کامپیوتر تفاضلیه، حتی تو مدارای داخلی کامپیوتر اخیرا خطوط تفاضلی هستن و بگم که همه چی داره تفاضلی میشه
با این کار نویز خیلی خیلی کم میشه و میتونن سرعت خیلی بیشتر کنن
سرعت ارتباط سریال 115 کیلو بود بدون تفاضلی ولی حالا usb3 شده 6,000,000 کیلو. البته تکنولوژی هم پیشرفت کرده

esisafa
19-09-2011, 00:12
ادامه:
تفاضلی تو ابزار دقیق خیلی مهم هست
لازمه طرز کارشم بگم یا نه؟

msmut7020
19-09-2011, 00:24
ادامه:
تفاضلی تو ابزار دقیق خیلی مهم هست
لازمه طرز کارشم بگم یا نه؟
من باید فشار هوا را با این سنسور اندازه بگیرم و روی یه lcd نمایش بدم.حالا اگه خودتون میدونید به کار من میاد بی زحمت توضیح بدین.

esisafa
19-09-2011, 00:49
تفاضلی و معمولی هر دوش کار میکنه و حتی میکرو avr هم هر دو حالت رو ساپورت میکنه و مشکلی نیست
فشار هوای محیط رو میخوای بدست بیاره یا یک محفظه رو نسبت به هوا

msmut7020
19-09-2011, 10:58
تفاضلی و معمولی هر دوش کار میکنه و حتی میکرو avr هم هر دو حالت رو ساپورت میکنه و مشکلی نیست
فشار هوای محیط رو میخوای بدست بیاره یا یک محفظه رو نسبت به هوا
با عرض معذرت،دیشب خیلی خسته بودم خوابم برد.
فشار هوای محیط را میخام بدست بیاره

esisafa
19-09-2011, 11:52
این سنسور فشار محیط رو نمیگیره بلکه فشار یک محیط دیگه(بسته) رو نسبت به فشار محیط میگیره.
برو تو 20 تا 30 تا مطلب آخر سایت رو بگرد یکی از بچه ها با یک سنسور فشار سنج مطلق کار کرده بود

msmut7020
19-09-2011, 13:46
این سنسور فشار محیط رو نمیگیره بلکه فشار یک محیط دیگه(بسته) رو نسبت به فشار محیط میگیره.
برو تو 20 تا 30 تا مطلب آخر سایت رو بگرد یکی از بچه ها با یک سنسور فشار سنج مطلق کار کرده بود
خب حالا اگه این سنسور را بذاریم توی یه جعبه،اونوقت اختلاف فشار داخل جعبه بامحیط مگه چقدر فرق داره؟؟؟؟

esisafa
19-09-2011, 13:54
یک جعبه ی معمولی نه، یک محفظه که کاملا ایزونه از اطرافه و هیج راهی به محیط نداره
این ماژول دو تا سوراخ داره و اختلاف فشار بین این دو تا رو اندازه میگیره ، همین. حالا یک راهی برای استفاده پیدا کن

msmut7020
19-09-2011, 14:21
مهندس شرمنده ام به خدا.آخه پول این سنسور را به زور جور کردم.برای همین میخام با همین کار را راه بندازم.مهندس سوالهام دیگه داره تموم میشه.
الان از این دو تا سوراخ کدام یک باید توی محیط پرفشار باشه و کدام یک در محیط کم فشار؟؟؟؟
مثلا اگه من یکی از این دو سوراخ را کاملا ببندم(مثلا فرض کن داخلش چسب بریزم)اونوقت میتونم فشار هوا را بدست بیارم؟؟
اصلا نظر خودتون را بگین.من چکار کنم که کارم با همین راه بیفته.راستی تیپ سنسور یه جوریه که واقعا در عمل جدا کردن محیط دو سوراخ مشکله.
به نظر شما چرا کارخونه اینو یه جوری نساخته که بشه دو تا محیطی که قراره فشارشون از هم کم بشه را کاملا از هم جدا کرد.و یه چیز مهم تر اینکه من توی اینترنت یه عکس دیدم که توی برد یدونه از این سنسورها کار گذاشته بودن(پیداش کنم حتما میذارم ببینین) ولی به هیچ وجه محیط دو تا سوراخ از هم جدا نبود.نظرتون چیه؟؟؟؟

msmut7020
19-09-2011, 14:25
اینم اون عکسی که گفتم

esisafa
19-09-2011, 14:32
شما فکر کنید میخواین فشار داخل بطری نوشابه رو نسبت به هوا حساب کنین
با یک شیلنگ که بدون هیچ درزی داخل بطری رفته و اون طرفش به یک سوراخ سنسور وصله، سوراخ دیگه ی سنسور هم بازه. حالا سنسور فشار داخل بطری نوشابه رو نسبت به فشار هوای مکان شما اندازه میگیره.

esisafa
19-09-2011, 14:37
شما با یک فشارسنج دقیق فشار هوای محلتون رو حساب کنین کنید و داخل برنامه اونو اصلاح کنین.
یا اینکه با یک بطری دیگه فشار هوای سطح دریا رو داشته باشین و به سوراخ باز وصل کنین
این راها همش دردسره
سنسورهایی که فشار مطلق رو اندازه میگیرن داخل خودشون اون فشار مرجع رو دارن

msmut7020
19-09-2011, 18:43
شما با یک فشارسنج دقیق فشار هوای محلتون رو حساب کنین کنید و داخل برنامه اونو اصلاح کنین.

این راها همش دردسره
سنسورهایی که فشار مطلق رو اندازه میگیرن داخل خودشون اون فشار مرجع رو دارن
مهندس متوجه این قسمت از فرمایشتون نشدم:

یا اینکه با یک بطری دیگه فشار هوای سطح دریا رو داشته باشین و به سوراخ باز وصل کنین
نظرتون را راجع به پیشنهاد خودم نگفتین:
یدونه از سوراخ ها را کاملا مسدود می کنیم.آیا در این حالت فشار اون سوراخ صفر میشه؟؟؟؟

نظرتون راجع به اون عکسی که گذاشتم را هم نگفتین.یعنی هر جا میخوان این برد را استفاده کنن میان و دو تا سوراخ را توی دو تا محیط میذارن؟؟؟؟؟

esisafa
19-09-2011, 20:12
اگه یکی از سوراخها رو مسدود کنین در این حالت فشار اون سوراخ برای همیشه برابر فشار هوای همون محیط که در اونجا سوراخ رو مسدود کردین باقی میمونه، ولی صفر مطلق(خلا) نمیشه.
یعنی اگه در کنار دریای آزاد سوراخ رو مسدود کنی فشار اون سوراخ همیشه 1 اتمسفر یا حدودا 101 کیلو پاسکال باقی میمونه. بعد اگه بری بالای کوه سنسور تفاوت فشار بالای کوه به سطح دریا رو نشون میده

esisafa
19-09-2011, 20:14
سوراخ رو تو محیط نمیزارن
فشار اون محیط رو با شیلنگ به سوراخ سنسور منتقل میکنن

msmut7020
19-09-2011, 21:09
با تشکر فراوان از مهندس صفامنش عزیز و سایر دوستانی که در مورد این سنسور منو راهنمایی کردن.انشاالله همین کاری که جناب صفا منش در آخرین پست گفتن را انجام میدم.ولی خوب طبیعتا زمان میبره.نتیجه کار را حتما در اختیار دوستان قرار میدم تا دیگه کسی مثل من گیج نشه.