PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سنسور تشخیص سطح آب

morteza_rk
17-09-2011, 20:56
سلام

دوستان من دنبال یه سنسور تشخیص سطح آب می گردم که بشه به avr وصلش کرد و اندازش هم کوچیک باشه. طوریکه داخل یه ظرف 4 لیتری جا بشه.

می خوام وقتیکه سطح آب از یک میزان مشخص کمتر شد یه شیر برقیث روشن بشه و مخزن رو پر کنه تا وقتیکه سطح آب به یه سطح دیگه برسه.

agape
17-09-2011, 22:20
من الان سنسور های التراسونیک به خاطرم میرسه !
که با استفاده از اونا میشه فاصله سطح آب تا محل نصب سنسور ها رو اندازه بگیری !
راه دوم هم استفاده از الکترود هست که وقتی سطح آب به الکترود رسید فلان کار رو بکن یا بهمان کار
سنسور دیگه ای فکر نمیکنم وجود داشته باشه

sarutobi
17-09-2011, 22:26
سلام
خوب اول از همه اینو بگم که با یه فلوتر ( همونایی که توی فلش تانک هستن) میتونید این کارو به صورت مکانیکی انجام بدین ( فلوتر کم حجم هم گیر میاد اون فلوترایی که توی گلاب به روت توالت فرنگی استفاده میشه بعضی از مدلاش کم حجمن)
اگر هم میخوان الکترونیکی باشه یه سنسور توی
ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: :: (You can see links before reply)
دیدم ولی قیمتش یه خورده بالاست تازه درست معلوم نکرده که سنسورش میتونه فاصله رو تشخیص بده یا نه مجاورتیه تازه اگه مجاورتی باشه برای پروژتون 2 تاشو میخواین
یه ماژول هم هست ، برای دیدنش به لینک زیر برین
koshanic.com/LLC.ppsx

sadmonew
17-09-2011, 22:29
با سلام
همونطور كه جناب agape هم گفتن از سنسور اولتراسونيك مي تونيد استفاده كنيد از سنسور مادون قرمز(مثال GP2D12) كه فاصله رو تشخيص ميده هم ميتونيد استفاده كنيد اما براي مايعي غير از آب خوب معموله چرا نميشه آب شفافه! شايد هم بشه استفاده كرد. :hi:

cmuiran
17-09-2011, 22:55
من الان سنسور های التراسونیک به خاطرم میرسه !

سلام دوست من
سنسور التراسونیک جواب نمیده
جون سطح اب صاف نیست
امتحان شده قبلا

cmuiran
17-09-2011, 22:57
با سلام
همونطور كه جناب agape هم گفتن از سنسور اولتراسونيك مي تونيد استفاده كنيد از سنسور مادون قرمز(مثال gp2d12)
سنسور شما خطا زیاد دارد
ولی سنسور خوبیه
به درد این کار نمیخوره

cmuiran
17-09-2011, 22:59
سلام شما برین طرف لاله زار یک سری سنسور فرکانس و یک سری دیگه لوله مانند هست
که اسمش من یادم نمیاد
میتونین استفاده کنین که قیمتش کمتر از سنسور roboeq هست

morteza_rk
18-09-2011, 01:39
سلام

ممنون از همگی. ولی در این پروژه سنسورهای التراسونیک اصلا بدرد من نمی خوره! چون من می خوام سطح آب داخل یک 4 لیتری رو کنترل کنم! اگه سنسور مجاورتی هم باشه عیبی نداره. دقت کنید که این آب آشامیدنی هست و استفاده از الکترود بنظر من زیاد جالب نیست.

اون فلوترها هم کمی بزرگن ، این خیلی مهمه که سنسور از دهانه ی یک ظرف 4 لیتری (مثل ظرف روغن ماشین) وارد مخزن بشه و بشه یه گوشه ثابتش کرد.

سنسور موجود در سایت روبوایکیو هم خیلی گرونه ، اصلا بدرد کار من نمی خوره. ولی مطمئنم که باید یه سنسور برای این کار توی بازار وجود داشته باشه. ضمن اینکه من توی شهرستانم پس به لاله زار دسترسی ندارم!

esisafa
18-09-2011, 11:09
با سلام
برای اینکه بشه از در ظرف ردش کرد باید سنسورها رو به شکل یه پک لوله ای شکل درست کنین که بشه راحت در ظرف قرار داد. پس باید خودتون کمی زحمت بکشین و اینو درست کنین
اگه آب آشامیدنی باشه، برای اینکه الکترودها همیشه کار نکنن بهتره خروحی ظرف رو چک کنین تا هر وقت از آب استفاده شد الکترود ها فعال بشن
خلاصه اینکه از نظر من وقتی شما یه چیز جدید می خواین باید یه راه جدید هم پیدا کنین

sarutobi
18-09-2011, 14:08
خوب اگه یه سنسور تشخیص آب خوب و با قیمت مناسب پیدا نشد روی دو راه حل پایین هم میتونی فکر کنی:
اگه سیستمت ثابته میشه با استفاده از وزن مخزن در حالت های خالی و پر یا فشار ته مخزن بازم توی حالت های خالی یا پر این کارو انجام داد، ولی من اطلاعاتی در مورد سنسوری که توی آب بتونه فشارو بسنجه و همینطور قیمتش مناسب باشه ندارم
راه حل دوم اینه که یه فلوتر الکتریکی بسازی یه توپ با سایز نسبتا کوچیک رو به یه میله سبک پلاستیکی میچسبونی انتهای میله پلاستیکی یه قطعه فلزی و ترجیحا دایره ای شکل وصل می کنی این میله پلاستیکی باید از لوله ای که طولش حداقل برابر اختلاف سطح مینیمم و ماکسیمم هست رد بشه ابتدا و انتهای لوله دو تا صفحه جدا از هم قرار میگیرن که نقش کلید رو بازی میکنن، این بستگی به ماهارت ساخت و امکانات شما داره.

agape
18-09-2011, 16:48
خوب یه راه جالب به نظرم رسید!
یه لوله با سطح مقطع مشخص بر میداری - بالاش یه فشارسنج میذاری و بالاش رو مسدود میکنی به صورتی که هوا وارد و خارج نشه
حالا لوله رو فرو میکنی توی ظرف، آب تا یه ارتفاعی بالا میآد توی لوله و از اونجایی که ته لوله بسته است و هوا خارج نمیشه یه جایی متوقف میشه، فشار رو که داری ، سطح مقطع رو که داری ، فشار جو رو هم که داری ، با یه سری فیزیک خوندن و محاسبه میتونی ارتفاع رو حساب کنی:018:

esisafa
18-09-2011, 20:52
بله شما درست میگین
تازه این یک راهه
گاهی اوقات باید تا حدودی محیط رو تحت کنترل گرفت و یه متغیر هایی رو ثابت کرد که در بالا شد
چند پست قبل منظورم همین جدا کردن بود که گفتم از یک لوله استفاده بشه
تازه با این کار مشکل ناصاف شدن و تلاطم سطح آب هم حل میشه مثل باک بنزین ماشین

cmuiran
18-09-2011, 23:16
حالا لوله رو فرو میکنی توی ظرف، آب تا یه ارتفاعی بالا میآد توی لوله و از اونجایی که ته لوله بسته است و هوا خارج نمیشه یه جایی متوقف میشه، فشار رو که داری ، سطح مقطع رو که داری ، فشار جو رو هم که داری ، با یه سری فیزیک خوندن و محاسبه میتونی ارتفاع رو حساب کنی:018:
سلام دوست عزیز
من برای چاه 50 متری باید یک لوله 50 متری داشته باشم ؟؟؟؟؟
این چه کاریه ؟؟

esisafa
18-09-2011, 23:24
نه اولا این فقط یه 4 لیتری هست
ثانیا برای چاه از باز تاب صدا استفاده میکنن

cmuiran
18-09-2011, 23:28
نه اولا این فقط یه 4 لیتری هست
ثانیا برای چاه از باز تاب صدا استفاده میکنن
سلام
در مورد این قضیه بیشتر توضیح بدین

esisafa
19-09-2011, 00:18
یک فرکانس صوتی مشخص رو به صورت پالس میفرستن بعد از برخورد با مانع بازتاب میکنه و بر میکرده. حالا یک گیرنده دریافت میکنه و زمان محاسبه میشه، سرعت صدا هم که معلومه پس فاصله بدست میاد.
این روش همون التراسونیک هست که دقتش بین 5 تا 10 سانتیمتره

morteza_rk
19-09-2011, 02:20
بنظرم راه حل جناب agape خیلی موثر و جالبه. البته من وقت ندارم که این سیستم رو بسازم! هرچند که با یه لوله ی پلاستیکی و چسب آکواریوم به سادگی قابل ساخته!

من فکر می کنم باید یه سنسوری برای این کار وجود داشته باشه که حاظر و آماده باشه و ما فقط بخوایم به یه مدار وصلش کنیم. حالا این سنسور اسمش چیه و چطور کار می کنه و ... نامعلومه! اما مطمئنم که در حال حاظر باید وجود داشته باشه.

cmuiran
19-09-2011, 13:16
دوستان میتونین یک مقدار اطلاعات بدین در مورد عمق سنج چاه توسط فرکانس ؟؟؟
چطور بسازم از کجا شروع کنم ؟؟؟

esisafa
19-09-2011, 13:42
من خیلی وقت پیش یک ترجمه کردم در باره ی سنسور های التراسونیک که فقط کلیات اونو یادمه
در مجموع دونبال سنسور التراسونیک بگرد تو رنج فاصله ای که میخوای استفاده کنی
در مورد اسمش هیچی یادم نیست

esisafa
19-09-2011, 13:45
یک گرایش مهم در رشته ی زمین شناسی هم شناسایی لایه های داخلی زمین و آب و نفت هست که از همچین تکنیک هایی استفاده میکنن البته خیلی خیلی پیشرفته

cmuiran
19-09-2011, 14:37
ممنون از راهنمای شما
یک سری التراسونیک هست که البته من تو سایت فارسی ندیدم
که این قابلیت داره که تو اب کار کنه
یک مدت roboeq ماژول می اورد که این کار را انجام بده

esisafa
19-09-2011, 14:40
تو آب سرعت صوت فرق میکنه و برد سنسور هم بیشتره
قسمتی از رادار زیردریایی همینجوره

cmuiran
19-09-2011, 15:32
خلاصه جمع بندی چی شده ؟؟
چیکار کنیم ؟

amin_digit
20-09-2011, 02:33
دوستان عزیز این ها چه کاریه
این بهترین راه و راه حله صنعتی این مسئله ست
این روش توی قطع کن پمپ آب استفاده میشه
اساسش اینه:با استفاده ار یه آهنربای کوچک شناور روی سطح آب،بالا و پایین روفتن اونو با استفاده از دوتا سنسور مغناطیسی که مثلا 5 cm با هم فاصله دارن سطح بالا و پایین آب رو سنس میکنی سنسور ها هم بیرون مخزن نصب میشن و ار لحاظ الکتریکی هم هیچ مشکلی نداره و میتونی هم آهنربا رو هم بزاری داخل یه لوله پولیکا که روی سطح آب اینور اونور نره و راحت بشه سنسش کرد
من کامل باهاشون کار کردم فوق العاده عالی کار میکنن
تغییرات ولتاژش به محض رسیدن آهنربا از 5 به 0 ولته
و بهتر از همه مدار کاملش هم که با220 کار میکنه و تمام جاهایی که تو کار پمپ آب و راه اندازیش هستن دارند فیمتشم 5 تومنه دو تا سنسور به فاصله 5 cm داره و خروجیشم رله خورده واسه روشن خاموش کردن موتور که میتونی حذفش کنی
کار اصلی این برد توی جعبه اش واسه تشخیص جریان آبه اما بدون هیچ تغییری میتونی واسه تشخیص سطح آب ازس استفاده کنی
موفق باسی دوست عزیز

ama_trig
20-09-2011, 03:43
lm1830 هم هست، اگه پیدا شه، کار نکردم قبلا ولی یادمه توی datasheet نوشته بود برای سطح آب هم قابل استفاده است البته نیاز به کالیبره کردن داره، از ac استفاده می کنه، محلول قطبی تجزیه نمی کنه ،الکترود ها رو هم حل نمی کنه.

morteza_rk
20-09-2011, 11:46
روش جناب amin_digit هم جالب بود! البته اگه یه عکس از اون مدار بذارن خیلی بهتره. من یه بار مدار پمپ آب رو دیدم ، دوتا سنسور مغناطیسی هم داشت ولی به این صورت نبود که بشه برای تشخیص سطح آب ازش استفاده کرد.

لطفا یه عکس بذارید تا کمی دقیق تر توضیح بدید.

روش جناب ama_trig هم اصلا واضح نبود ، هرچند که من اصلا نمی خوام از الکترود استفاده کنم.

cmuiran
20-09-2011, 14:01
سلام
نظریه جالبی بود
بیضحمت عکس بزارین

ama_trig
20-09-2011, 15:14
lm1830 برای همین کار استفاده می شه، طوری که نوشته اگه جنس ظرف فلزی باشه می تونین حتی از یک الکترود به جنس استیل استفاده کنین، چه برای محلول های رسانا و چه غیر رسانا، با اندازه گیری مقاومت مایع نسبت به رزوناانس ac کار می کنه، توی دیتاشیتش مثال داره. البته گویا هیچ کدوم برای تشخیص سطح نیست، ولی اولش نوشته می شه.
Fluid level control schematic diagrams (You can see links before reply)
You can see links before reply
You can see links before reply

m_rs
18-11-2012, 10:57
سلام
ببخشید دوستان من دنبال یه سنسورم که بتونم بث avr وصل کنم و فاصله رو حساب کنم. اما فاصله تو آب. فرض کنید که مثلا با یه سنسور که بیرون رودخانه در حال جریانه بخواید عمق آب رو حساب کنید.
و سوال دومم اینه که یه سنسور میخوام که سرعت جریان رو حساب کنم. (سرعت تو هر نقطه رو میخوام)

در هر دو حالت هم یه سنسور بیرون آب احتیاج است.

با تشکر

cmuiran
18-11-2012, 14:31
سلام
ما که دروست و حسابی سوالت متوجه نشدیم نیاز به اینه که شرایط جییه ؟؟؟ و از همه مهم تر جریان آب چقدره
ولی در کل برای اندازه گیری سطح آب التراسونیک خوبه
و برای شدت جریان میتونی از سنسورهای فلومتر استفاده کنی

m_rs
21-11-2012, 16:02
سلام
ببخشید فکر کنم خیلی بد سوالم رو مطرح کردم.
من دو سوال دارم:
1- با یک سنسور که بیرون از آبه، فاصله ته آب رو حساب کنه، مثلا با یک سنسور، یه متر بالاتر از کف رودخانه (در هوا)، بگیم عمق رودخانه چقدره (کف رودخانه چقدر پایینتر از سنسور است)

2- با یه سنسور که اونم مثلا یک متر بالای سطح آب است، بگیم سرعت جریان رودخانه در هر نقطه چقدره.

(قرار نیست در هیچکدام از دو حالت چیزی داخل آب فرو بره)

مرسی

ariyana
10-06-2013, 19:08
با درود .
دوستان ما یه اطاقکی داریم زیر زمین که موتور های پمپ اب باغ داخلش هست و چون اب برگشتی هم همونجا برمیگرده تا به چاه بره چند بار اتاقک پر از اب شده و موتورها رو سوزنده چون جایی که اتاقک هست اون ور باغ هستش و دسترسی زیاد نداریم که هر روز گک کنیم . الان من میخوام سنسوری که به اژیر یا چراغ اعلام خطر وصل بشه توی اتاقک بزام که فرضا اگه ارتفاع اب به 20 سانت بالاتر اومد قبل از رسیدن اب به سطح موتورها سنسور عمل کنه و اژیر یا چراغ اعلام خطر رو کار بندازه .به نظر شما بهترین روش که هزینه هم البته کم باشه چیه ؟؟ ممنون از راهمایی شما

Ma3ood
11-06-2013, 11:06
یه چیزایی در بازار هست به نام شناور مخازن نه مثل شناورهای کولری و اینا فقط کاری که میکنه اگر اب به یه سطحی رسید یه کلید بسته و باز میتونی ازش بگیری و مثلا به یه کنتاکتور فرمان بدی و.....
قیمتی بسیار پایین دارند و بسیار کارامد هستند