PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات و مشکلات sim900 و sim800

صفحه ها : 1 [2] 3 4 5 6 7

mamal00
29-06-2012, 20:28
سلام میبینم که یکی دونفری هم پیدا شدن که از ما تازه کار تر باشن .از خدا براتون صبر جزیل ارزومندم .کارم به انجام برسه از اول تا اخرش در خدمتتون هستم و از هر کمکی بتونم میکنم.crz_boy که من از این به بعد صدات میکنم سباستین .(اگه دوست نداشتی بگو یه چیز دیگه بگم) .با اون موردی که شما راهنمایی کردی بنظرم نمیشد ایراد و پیدا کرد .من یه برنامه ساده نوشتم که از پورت یه چیزی رو بگیره و رو ال سی دی نشون بده . ولی مثل همیشه هرچی سنگه ماله پای ماست . رو ال سی دی یونانی مینوشت . مراحل هر کاری که کردم رو مبسوط نوشتم .با کدها و پروت.وس و.... پیوست شده .نمیدونم ایراد از چیه .اگه دوستان یه برنامه ساده دارند یا هرچی لطفا فایل هگز یا.... بذارند من باهاش یه تستی بکنم ببینم اصلا شاید شبیه سازی جواب نمیده یا مبدل پورتم ایراد داره و یا.... بشه یه گلی به سرم بگیرم .شدیدا وقتم کمه . کمک . برنامه هم این بود .
char rx[255];
char i=0;
char data_r;
data_r=udr;
rx[i]= data_r;
i++;
lcd_clear();
lcd_gotoxy(0,0);
lcd_puts(rx);
delay_ms(300);
i=0;
آره داداش من بدجوری تازه کارم.....یه جورایی هیچی بلد نیستم......دستم به دامن همتون

delta2010
29-06-2012, 20:33
سلام

آقا بازم کار نداد برنامه از بس برنامه را تغییر دادم و اس ام اس دادم و سیم کارت شارژ کردم خسته شدم
اون برنامه ای هم که گفتین به برنامه اضافه کردم ولی فایده ای نداره

برنامه توی آموزش آقا مرتضی را هم تست کردم اون هم شماره را میتونم جدا کنم ولی متن اس ام اس را نمیشه دید .

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 8000000
$baud = 9600

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ Configurations ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portb.2 , Db5 = Portb.3 , Db6 = Portb.4 , Db7 = Portb.5 , E = Portb.1 , Rs = Portb.0
Cursor Off

Dim B As Byte , No_mobile As String * 15 , N As Byte , V As Byte , Sds As String * 250
Dim C As Byte , M As Byte , N_start As Byte , Varlen As Byte , Nj_mobile As String * 16
Dim Sms As String * 250 : Sms = ""

'~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ initionaliz ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Cls
Cursor Off
Home
Lcd "Get SMS..."

Waitms 3000

Cls

Do

Print "AT+CMGR=2"
Sms = ""

Do

B = Inkey()

Select Case B

Case 0:

Case 13:

If Sms <> "" Then Exit Do

Case 10:

If Sms <> "" Then Exit Do

Case Else

Sms = Sms + Chr(b)

End Select

Loop

M = Instr(sms , "+98" )

Nj_mobile = Mid(sms , M , 13)
Home : Lcd Nj_mobile
N = Instr(sms , "+1" )
No_mobile = Mid(sms , N , 13)
Home L : Lcd No_mobile

Loop

Endیعنی فقط تا پایانه GMGR: را نمایش میده و خط بعد نمیره که اس ام اس ارسال شده را نمایش بده

تو رو خدا یه برنامه به من بدین که بتونم متن اس ام اس و شماره را توش ببینم:unh::unh:

متن اس ام اسی که نشون میده تا پایانه ساعت و تاریخ ارسال اس ام اس هست چطوری میتونم متن اس ام اس اصلی را دریافت کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

KHM
29-06-2012, 23:37
1راهنمایی که به درد همه ی دوستان میخوره....
اول برنامه ای که پورت سریال رو باش میخونین،بذارین رو حالت دریافت کدهای اسکی.بعدش با کامپیوتر دستوراتی که میخواین اجرا بشن رو بفرستین به ماژول و جوابشو بگیرین..بعدش فایلو save کنین و دونه دونه کاراکترهاشو در بیارین...اینطوری میفهمین که ماژول دقیقآ چیا میفرسته...و از رو اون میتونین خیلی راحت تشخیص بدین کجای دستورات به دردتون میخوره...مثلآ اینکه دستوری که شما لازم دارین،بین 2تا کاراکتر خاص هست...و با تشخیص کاراکترها،متن بینشو ورمیدارین...مثلآ اینجوری که خیلی جاها 2تا 0x0A اول و 2تا هم آخر اکثر دستورات هست..پس فقط کافیه اینجوری بخونین که تا 2تای اول صبر کنه،بعد تا 2تای آخر نیومدن،متنو بخونه...(گفتم اکثرآ هاا..نگفتم همه جا..پس حتمآ برا دستورات خودتون چک کنین)
به نظرم مهم ترین نکته ی کار همینه...
و اینجوریه که زندگی شیرین میشود...
موفق باشین...

KHM
29-06-2012, 23:41
سلام

متن اس ام اسی که نشون میده تا پایانه ساعت و تاریخ ارسال اس ام اس هست چطوری میتونم متن اس ام اس اصلی را دریافت کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
رفیق الا گرفتی باید چیکا کنی؟
فک کنم اونجایی که میرسه به متن sms یدونه 0x0A میزنه...پس تا این کاراکتر صبر کن و بعدش رو بخون که متن اصلیه مورد نظرته...
موفق باشی...

kourosh431
29-06-2012, 23:41
بایدم ارور میداد...جای درست نزده بودی...این برنامه رو تست کردم،کاملآ جواب داد با فایل پروتئوس تو..پیوست میکنم..امتحان کن..
2تام نکته:
اولی اینکه تو که تو پروتئوس کریستال خارجی نذاشتی که..پس کار نمیکنه...فعلآ تو شبیه سازی بذار رو 4m داخلی..موقع عملی بستن کریستال بذار...عکس مربوط به تنظیمات هم تو پیوست هست...
دومی هم اینکه باید به جای x ها تو برنامه،رقم های شمارتو بذاری...
چک کن و نتیجش رو بگو....
موفق باشی...
اره اول کریستال نبود بعد کریستالم گذاشتم تو پروتئوس فرقی نداشت .بابت این کد هم خیلی خیلی ممنون . میدونیم که واسه نوشتن این برنامه و اطلاعاتت کلی وقت گذاشتی قبلها . هیچی بی زحمت بدست نمیاد....و الان در اختیار همه میزاری .این نشان از مناعت طبع شما داره ویه تشکر کمه . و از اینکه صادقانه کمک میکنی بسیار متشکر .از حفهای قلمبه که بگذریم والا چه نتیجه ای بهت بگم سباستین جان . با کد ویژن که برنامه ات و باز کردم تا شماره ام و بذارم توش و... کامپایل نشد بعدش .یه ارور میده .عکس ارورم میذارم مطمین شی .دیشبم کلی باهاش ور رفتم بعد اینکه فایل و اپلود کردم و همین ارور رو میده .مال تابع puts هست .قبلا هم بعضی برنامه های دیگه رو هم از رو کتابا مینوشتم هم به همین puts گیر میداد که تبدیل میکردمش به putsf درست میشد . ولی این با اینکارم ارورش رفع نشد .بعد موندم تو چطور کامپایل کردی و....یعنی تو کدویژن تو ارور نمیداده .س چرا من نمیتونم؟ میدونم الان داری به من میخندی وتو دلت میگی عجب آدم هیچی بلدی هستی. خب من در قبال این نرم افزارها و... سیاست دوری و دوستی رو اتخاذ کرده بودم حالا خوردیم به تور هم.
و اما بعد....
همون فایل هگز که گذاشته بودی رو معرفی کردم به پروتئوس . وکار کرد . و بصورت کاملا خوانا عبارت مستهجن AT+CMGS="+98912XXXXXXX" a رو فرستاد رو پورت . حالا چیکار کنم من که عقلم به جایی قد نمیده که هیچ وزن هم نمیده یعنی از اولم نمیداد .

KHM
29-06-2012, 23:51
برنامه ی من رو باز کن و کامپایل کن ببین ارور میده؟اگه ارور داد کلآ برنامتو پاک کن...اگه ام نداد که به جای هر کدوم از x ها 1رقم از شمارتو میذاریا...
اگه نتونستی، شماره تو پیغام خصوصی کن،بزنم تو برنامه و کامپایل کنم و بفرستم برات...
در ضمن 1جای کارت مشکل داره،چون تو پنجره ی بالایی هیچی نزده...شماره پورت سریالتو کنترل کن
اولش عکسو اشتباه زده بودی،اگه چیز دیگه ای رو تو برنامه تغییر ندادی،این ورژن code vision رو پاک کن...ورژن های 2 خیلی هاشون گیرن....از ورژن 1.24.6 استفاده کن...

kourosh431
30-06-2012, 00:00
و یه چیز دیگه اینکه . با نرم افزار virtual serial port kit زوج پورت ساختم و باهاش اون برنامه ارتباط سریال ساده مه با get بود رو امتحان کردم . کار کرد و رو ال سی دی چیزایی که مینوشتم میومد به صورت زبان ادمیزاد . یعنی با هایپر ترمینال فرستادم درست کار کرد ولی وقتی مثلا به ماژول وصل بود هر چی که میکرو میگرفت و میداد یونانی بود .

KHM
30-06-2012, 00:07
خوب دلیلش اینه که baud rate ات مشکل داره و مچ نیس...البته احتمالآ..شایدم چیزایی که با میکرو میفرستی مشکل داره..
قبلآ 1عکس زده بودی که معلوم بود چیزی دریافت میکنی و اینکه درست هم دریافت کرده بودی(ماژول روشن شده بود،دستوراتش بود) ولی چیزی که میفرستادی آلفا بود که نشون میده متن ارسالیت مشکل داره...

kourosh431
30-06-2012, 00:44
خوب دلیلش اینه که baud rate ات مشکل داره و مچ نیس...البته احتمالآ..شایدم چیزایی که با میکرو میفرستی مشکل داره..
قبلآ 1عکس زده بودی که معلوم بود چیزی دریافت میکنی و اینکه درست هم دریافت کرده بودی(ماژول روشن شده بود،دستوراتش بود) ولی چیزی که میفرستادی آلفا بود که نشون میده متن ارسالیت مشکل داره...
آره هرچی که از میکرو فرستاده میشه آلفا و... هست و برنامه ای نوشتم که هرچی میکرو گرفت و نشون بده رو ال سی دی.مثلا ماژول رو وصل کردم روشن کردمش .رو پنجره پورت هم اومد که call ready و.... و میکرو هم اون و گرفت ولی رو ال سی دی یونانی نوشت .

KHM
30-06-2012, 00:52
خوب پس baud rate ات مشکلی نداره و مشکل از برنامته...اونی که برات فرستادمو یکم تغییر بدی،کارت راه میوفته...

kourosh431
30-06-2012, 15:04
سلام بر رفقا مخصوصا سباستین عزیز.مفتخرم خدمتتون عارض شم که کار کرد . ایراد از فرکانس بود . سباستین (crz_boy( برنامه تورو دستکاری کردم تو فرکانس و... دیدم برزیلی مینویسه و برنامه خودم رو با فرکانس داخلی دوباره نوشتم و جدا سیو کردم . با فرکانس داخلی کار کرد .جالبه که من قبلا هم برای پیدا کردن ایراد فرکانس رو تغییر داده بودم ولی دقت کردم دیدم تغییرات رو که اعمال میکنیم . codevision یکی در میون و دل به خواه عوض میکنه .این کدویژنهای کرک شده ما همچین اعتباری ندارن.نمیدونم چرا تو پروتئوس وقتی کریستال خارجی هم میذاریم و تنظیماتشم انجام میدیم باز کار نمیکنه .ولی رو داخلی خوبه .برنامه ام کار میکنه فقط یه چند تا ایراد داره .زنگ که میزنیم رو ال سی دی نشون میده یا روشن شدن و.... رو نشون میده میمونه همونجا گیر میکنه .مثلا بعدش اس میدم رو ال سی دی نشون میده که اس ام اس کجا ذخیره شده و با at+smgr="محل ذخیره " رو میفرسته ولی جوابی نمیاد . انگار هنگ میکنه .برنامه استخراج متن رو ننوشتم .اگه تونستم بنویسم و کار کرد. اینجا میگم.

KHM
30-06-2012, 16:51
at+smgr
این مطمئنی درسته؟تا اونجایی که من یادمه:
at+cmgr
بود هاااا...
2تا چیزو چک کن...اولی اینکه آیا بعد فرستادن دستور، اینتر رو هم میفرستی؟این مورد رو میتونی تو برنامه ای که فرستادم، آخر دستورات چک کنی و ببینی..
دومی هم اینکه اصولآ اینجوری خیلی بهتره که 1تابع تعریف کنی که دستور ورودی از پورت سریال رو دریافت کنه و بسته به اون کارای مورد نظر رو انجام بده بعد اینکه کارا تموم شد،دوباره برگرده اول اون تابع و منتظر دستور ورودیه بعدی باشه...امیدوارم منظورمو رسونده باشم...
به اینم توجه کن که تو برنامه بعد اینکه تابع get_com اجرا شد،من دریافت پورت سریال رو غیر فعال کردما...با دستور UCSRB.4=0
اگه میخوای فعالش کنی،مساوی 1 قرارش بده...
موفق باشی..

kourosh431
30-06-2012, 19:21
at+smgr
این مطمئنی درسته؟تا اونجایی که من یادمه:
at+cmgr
بود هاااا...
2تا چیزو چک کن...اولی اینکه آیا بعد فرستادن دستور، اینتر رو هم میفرستی؟این مورد رو میتونی تو برنامه ای که فرستادم، آخر دستورات چک کنی و ببینی..
دومی هم اینکه اصولآ اینجوری خیلی بهتره که 1تابع تعریف کنی که دستور ورودی از پورت سریال رو دریافت کنه و بسته به اون کارای مورد نظر رو انجام بده بعد اینکه کارا تموم شد،دوباره برگرده اول اون تابع و منتظر دستور ورودیه بعدی باشه...امیدوارم منظورمو رسونده باشم...
به اینم توجه کن که تو برنامه بعد اینکه تابع get_com اجرا شد،من دریافت پورت سریال رو غیر فعال کردما...با دستور UCSRB.4=0
اگه میخوای فعالش کنی،مساوی 1 قرارش بده...
موفق باشی..
اره cmgr درسته اشتباه لپی بود .ببین من برنامه شمارو زیاد سر به سرش نذاشتم .برنامه خودم رو تغییر دادم . ولی چیزی که متوجه شدم اینه که مثلا نوشتم که اگر شماره 0912xxxxxxx زنگ زد رو ال سی دی شماره رو نشون بده و یه اس ام اس بفرست به شماره مثلا 0936xxxxxxx ومتن اس ام اس هم سلام باشه .
وقتی بهش زنگ میزنم شماره رو نشون میده رو ال سی دی و شروع میکنه رو پنجره ارسال نوشته میشه
at+cmgf=1
at+cmgs="0936xxxxxxxxx".a
salam
و اس ام اسی دریافت نمیشه از اون شماره .
و رو پنجره دریافت میکرو در طی این پروسه هیچ چیزی از ماژول نمیاد . مگه نباید بعد از at+cmgf=1 یه ok بیاد .یا بعد از at+cmgs="0936xxxxxxxxx".a یه < بیاد. پس چرا نمیاد ؟ وقتی رو پنجره ارسال پورت تو پروتئوس این نوشته ها میاد یعنی فرستاده به ماژول دیگه . ولی چرا اون اوکی نمیده؟ این در حالیکه برنامه شما اس ام اس رو درست میفرستاد .

KHM
30-06-2012, 19:28
رفیق اولآ که هر دفعه لازم نیست که at+cmgf=1 رو وارد کنی...1بار وارد کنی تا عوضش نکردی،حله...
در ثانی چون بعد دستورت اینتر رو نمیفرستی،کار نمیکنه...بعد هر دستور r\ رو بفرست ببین چی میشه...

kourosh431
30-06-2012, 19:54
رفیق اولآ که هر دفعه لازم نیست که at+cmgf=1 رو وارد کنی...1بار وارد کنی تا عوضش نکردی،حله...
در ثانی چون بعد دستورت اینتر رو نمیفرستی،کار نمیکنه...بعد هر دستور r\ رو بفرست ببین چی میشه...
من تو رو نداشتم چیکار میکردم . ؟؟؟ من یه تابع نوشته بودم که اینتر رو بفرسته ولی گویا تابع بیمصرف این کارو نمیکرده !!!!!! الان به صورت کاملا صادقانه همونجور که گفتی \r رو گذاشتم تو برنامه .اس فرستاد . دمت گرم . خدا دوستان با مرام و البته کاردرست رو از ما نگیره .

kourosh431
03-07-2012, 03:09
سلام.من برنامه ام رو تکمیل کردم ولی چندتا سوال دارم .اول اینکه برنامه رو با فرکانس 16مگ نوشتم .و وقتی با پروتئوس که تنظیماتشش رو گذاشتم رو فرکانس خارجی یعنی CKSEL FUSE رو گذاشتم رو 1111 و نیز CLLOCK FREQUENCY رو روی 16000000 ولی همچنان جای کاراکترها مربع میذاره و برنامه کار نمیکنه. اما وقتی cksel رو میذارم رو 0011int rc 4Mhz درست کار میکنه . در حالیکه تو برنامه 16مگ فرکانس رو نوشتم .کریستال هم گذاشتم واسه میکرو تو پروتئوس .چرا اینجوریه؟(ببینم مگه تو کدویزارد بغیر از اون اولش که مقدار فرکانس و نوع تراشه رو میخواد جای دیگه ای هم باید فرکانس و تنطیم کنیم؟)
دوم اینکه من یه پسورد تعریف کردم تو حافظه eeprom که اگه تو اس ام اس دریافتی مطابقت داشت رله ای رو کار بندازه .یعنی eeprom char[]="1234".a که وقتی اینطوری تعریف میکنم و اس ام اس با متن 1234 میفرستم برنامه پیغام عدم تطبیق میده ولی وقتی eeprom رو حذف میکنم و به صورت معمولی تعریف میشه برنامه مثل بنز کار میکنه . پروتئوس انگار با eeprom مشکل داره وقتی حالت رله ها رو هم میخوام تو eeprom ذخیره کنم کل برنامه مشنگ میشه و فرامین رو درست اجرا نمیکنه.حالا من موندم تو پروگرم کردن میکروم بیخیال کریستال خارجی بشم؟ و نیز حافظه eeprom؟ یا تو واقعیت درست کار خواهد کرد؟
یه مشکل دیگه اینه که led مربوط netlight کار نمیکنه دیگه .اتصالات و ال ای دی رو تست کردم سالمه ولی نمیدونم چرا کار نمیکنه .at command ی چیزی داره که بدیم netlight رو از کار بندازه؟
خلاصه برنامه ای که نوشتم واسه متن اس ام اس اینجوریه
if(rx[i-2]==13 && rx[i-1]==10).a
{ rx[i-1]='\0';.a
rx[i-2]='\0';.a
i=0;.a
if(strncmpf(rx,"+CMGR",5)==0){.a
// m=0;.a
for(n=21;n<34;n++){.a
number[m]=rx[n];.a
m++;}.a
sprintf(string, "sms number<<%s <<" ,number);.a
lcd_puts(string);.a
flag=1;}.a
else if(flag){readsms(rx);}.a
void read sms(*pass).a
if(strncmp(pass,password,4)==0){ .a
relay=1}.a
lcd_puts(rx);.a

بنظرم برنامه کاملا واضحه حالا مشکل اینجاست که من وقتی قسمت استخراج شماره رو تو برنامه میذارم شماره رو در میاره و رو ال سی دی نمایش میده ولی فقط دو تا کاراکتر اول اس ام اس رو نشون میده . بعضی اوقات دو کاراکتر اخر و کلمه ok رو .ولی وقتی اون قسمت استخراج شماره اس ام اس رو پاک میکنم کاملا دقیق متن smsرو نشون میده .ترکیب دیتای ارسال اینجوریه
ox0D OX0A OX0A +CMGR:.........................................OX0 D OX0A OX0A SMS OX0D OX0A OX0A OX0D OX0A OX0A OK OX0D OX0A OX0A....a

دقت کردم یه چیزایی دست گیرم شد ولی نمیتونم درست توجیهش کنم ا ز خیر شماره اس ام اس دهنده گذشتم .حالا سوال اینجاست که از خیر eeprom .led netlight .کریستال خارجی هم بگذرم؟

KHM
03-07-2012, 12:01
رفیق این رو هم به برنامت اضافه کن و نتیجه رو ببین

#define xtal 16000000واسه eeprom هم 1فایل دیگه میده (با پسوند eep) که باید تو شرایط اولیه ی پروتئوس اون رو هم add کنی..که البته بعضی ورژن های پروتئوس مشکل دارن باهاش..
تو میکروی اصلی هم کریستال بذار و هم از eeprom استفاده کن..واسه پروگرم کردن میکرو هم، هم باید برنامه ی اصلی رو add کنی و هم برنامه ی مربوط به eeprom رو...
من که تا حالا دستوری ندیدم که netlight رو از کار بندازه...از جهت led مطمئنی؟با وصل کردن led و مقاومت دیگه و با سیم دوباره چک کن..
تو واقعیت کریستال و eeprom خیلی خوب کار میکنن پس بیخیالشون نشو و یادت نره که برای کریستال،2تا خازن 22p هم بذاری...
اون متغیری که باهاش از پورت سریال میخونی رو volatile تعریف کن....تو برنامه ی من نگا کنی متوجه میشی...
موفق باشی...

kourosh431
03-07-2012, 19:05
رفیق این رو هم به برنامت اضافه کن و نتیجه رو ببین
واسه eeprom هم 1فایل دیگه میده (با پسوند eep) که باید تو شرایط اولیه ی پروتئوس اون رو هم add کنی..که البته بعضی ورژن های پروتئوس مشکل دارن باهاش..
تو میکروی اصلی هم کریستال بذار و هم از eeprom استفاده کن..واسه پروگرم کردن میکرو هم، هم باید برنامه ی اصلی رو add کنی و هم برنامه ی مربوط به eeprom رو...
من که تا حالا دستوری ندیدم که netlight رو از کار بندازه...از جهت led مطمئنی؟با وصل کردن led و مقاومت دیگه و با سیم دوباره چک کن..
تو واقعیت کریستال و eeprom خیلی خوب کار میکنن پس بیخیالشون نشو و یادت نره که برای کریستال،2تا خازن 22p هم بذاری...
اون متغیری که باهاش از پورت سریال میخونی رو volatile تعریف کن....تو برنامه ی من نگا کنی متوجه میشی...
موفق باشی...

voltile گذاشتم فرقی نکرد .پروتئوس من فایل با پسوند eep نمیاره.پروتئوس اخرین وزژنم نصب کردم نشد . اینکه xtal 16000000 #defineهم گذاشتم تو برنامه فرق نداره یعنی جز 4 مگ داخلی با هیچی دیگه کار نمیکنه . میخواد تو برنامه هر فرکانسی هم تعریف کرده باشی واسش فرق نداره کار نمیکنه که نمیکنه مگر با 4 مگ .

KHM
03-07-2012, 21:15
خوب رفیق منکه گفتم تو بعضی ورژن ها گیر میده...اتفاقآ تو ورژن های قدیمی بهتر کار میکنه با eeprom...
رفیق قرار نیس که تو پروتئوس باشه...تو باید کم کم دیگه رو میکرو پروگرم کنی و کار کنی...شاید میکرو 1مشکلای دیگه داشته باشه...
1سوال متغیر رشته ایتو برای دریافت sms چند کاراکتر تعریف کردی؟اگه تعدادش کم باشه،مشکل پیدا میکنه هااا...

mamal00
06-07-2012, 11:46
با عرض سلام و خسته نباشید
آقا از پایه ی RI ماژول میشه به عنوان اینتراپت موقع اومدن sms استفاده کرد؟و اگه میشه عملکردش چطوریه؟
ممنون

sigma-mx
06-07-2012, 13:35
بله میشه . اگه تو دیتاشیت نگاه کنید نوشه برای حالت زنگ خوردن و sms چه تغییراتی میکنه . اگه اشتباه نکنم برای sms حدود 100 میلی ثانیه روشن و خاموش میشه ...

KHM
06-07-2012, 14:21
کلآ این پایه برای اعلام هشداره...هروقت sms بیاد یا زنگ بخوره، صفر میشه...یعنی همینجوری مستقیم وصل میکنی به پایه ی وقفه ات...
بعد بسته به دستور دریافتی از پورت سریال،تشخیص میدی که چه اتفاقی افتاده...

sigma-mx
06-07-2012, 15:47
بله ، یادم میاد موقع اتصال به یک سایت در gprs هم این پایه تغییراتی داشت ...

mamal00
07-07-2012, 04:28
یعنی نیازی نیست که اول بره به max232 تا سطحش ttl بشه و بعد بره به میکرو؟میشه مستقیم وصل کرد به میکرو؟بعد دستوری که رو پورت سریال قرار میگیره CMTI+ هستش دیگه درسته؟

KHM
07-07-2012, 10:54
بله مستقیم میتونین وصل کنین...وقتی که متن sms رو نشون میده که CDS+ بود...
وقتی با کامپیوتر تست میکنین،خودتون متوجه میشین دیگه دستوراتش چیان..

mamal00
07-07-2012, 19:28
بله مستقیم میتونین وصل کنین...وقتی که متن sms رو نشون میده که cds+ بود...
وقتی با کامپیوتر تست میکنین،خودتون متوجه میشین دیگه دستوراتش چیان..

رفیق دمت گرم...ممنون که جواب سوالای پیش پا افتاده منو میدی......تازه کارم دیگه شرمنده

KHM
07-07-2012, 19:45
رفیق دمت گرم...ممنون که جواب سوالای پیش پا افتاده منو میدی......تازه کارم دیگه شرمنده
خواهش میشه رفیق..موفق باشی...

javad naderi
08-07-2012, 18:19
سلام دوستان بالاخره من ماژول sim900 رو خریدم اگه میشه یه کمک عجله ای کنید باید واسه یه دستگاه راش بندازم.میخام با میکرو راش بندازم دستورات رو از میکرو به ماژول بدم و ترجیحا با بسکام میخام راش بندازم. اگه ممکنه مداره بستنش و دستورات بسکامش رو بهم بدین.ممنون میشم:(

mamal00
08-07-2012, 18:46
سلام....آقا من ماژولو راه اندازی کردم ولی netlightش حالتی هستش که شبکه رو پیدا نمیکنه(64ms روشن و 800ms خاموش) ......میدونید مشکلش از چی میتونه باشه؟منبعشو با lm317 بستم...ولتاژ خروجیش 4.5 ولت و جریانش 1آمپر

sigma-mx
08-07-2012, 19:06
منبع ولتاژت چیه ؟ باید بتونه لحظه ای تا 3 آمپر هم بده .........

mamal00
08-07-2012, 19:55
میگم که با lm317 بستم ولی جریانی که میده تا 1 آمپر هستش.......یعنی مشکلش برای همین منبع تغذیشه؟

sigma-mx
08-07-2012, 20:07
جریاندهی کم خیلی مشکلات عجیب و غریب بوجود میاره ... معمولا بارز ترین مشکل همینه !
نگفتی منبعت چیه . فهمیدم گفتی 317 ولی منظورم منبع تغذیه هست مثلا باطری - آداپتور - پاور کامپیوتر ...

Ma3ood
08-07-2012, 20:08
میگم که با lm317 بستم ولی جریانی که میده تا 1 آمپر هستش.......یعنی مشکلش برای همین منبع تغذیشه؟

با درود lm 317 حداکثر جریانش 2 امپر هستش
به نظرم از LM2576S-ADJ استفاده کن که خود کویر الکترونیک هم داره و پیشنهاد داده برای راه اندازی sim 900
میتونی اینجا ببینی:0013:
در ضمن به نظرم از تغذیه سوئیچنگ هم استفاده نکن
You can see links before reply

mamal00
08-07-2012, 20:27
جریاندهی کم خیلی مشکلات عجیب و غریب بوجود میاره ... معمولا بارز ترین مشکل همینه !
نگفتی منبعت چیه . فهمیدم گفتی 317 ولی منظورم منبع تغذیه هست مثلا باطری - آداپتور - پاور کامپیوتر ...

lمنبع تغذیه dc آزمایشگاه

KHM
08-07-2012, 23:36
سلام....آقا من ماژولو راه اندازی کردم ولی netlightش حالتی هستش که شبکه رو پیدا نمیکنه(64ms روشن و 800ms خاموش) ......میدونید مشکلش از چی میتونه باشه؟منبعشو با lm317 بستم...ولتاژ خروجیش 4.5 ولت و جریانش 1آمپر
سلام رفیق...
اگه بعد از چند بار چشمک زدن،ماژول کلآ خاموش بشه،یعنی مشکل از پاوره...ولی اگه خاموش نشه و همینجوری به چشمک زدن ادامه بده،مشکل از 1جای دیگس...
آنتن وصل کردی بهش؟
Sim900 هست یا sim900a؟
در ضمن ولتاژ خروجیتو کم کن و در حد 4 ولت قرار بده...4.5 زیاده و احتمال داره بیشتر شه و بسوزونه....ورودیه lm317 ات چند ولته؟؟اگه ورودیش 5 ولت باشه نمیتونه خروجیه مورد نظر رو بده....
خلاصه: ببین بعد از چن بار چشمک زدن خاموش میشه یا نه؟؟

KHM
09-07-2012, 00:01
سلام رفیق...
برا مدارش میتونی از لینک زیر استفاده کنی
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - پروژه کامل sim900 and mobile (ارسال اطلاعات محیطی از طریق شبکه موبایل) (You can see links before reply)
البته بهتره به جای lm317 از lm2576 استفاده کنی که دیگه باید به دیتاشیتش نگا کنی برا تغییرات...
دستورات ماژول که فرقی نمیکنه بسکام باشه یا کدویژن..که اونارم باید از رو دیتاشیتش بخونی به اسم at command

mamal00
09-07-2012, 00:41
سلام رفیق...
اگه بعد از چند بار چشمک زدن،ماژول کلآ خاموش بشه،یعنی مشکل از پاوره...ولی اگه خاموش نشه و همینجوری به چشمک زدن ادامه بده،مشکل از 1جای دیگس...
آنتن وصل کردی بهش؟
Sim900 هست یا sim900a؟
در ضمن ولتاژ خروجیتو کم کن و در حد 4 ولت قرار بده...4.5 زیاده و احتمال داره بیشتر شه و بسوزونه....ورودیه lm317 ات چند ولته؟؟اگه ورودیش 5 ولت باشه نمیتونه خروجیه مورد نظر رو بده....
خلاصه: ببین بعد از چن بار چشمک زدن خاموش میشه یا نه؟؟
سلام
نه کلا چشمک میزنه خاموش نمیشه.....آنتنم وصل کردم بهش......
sim900a هستش
ورودیه lm317 تقریبا 6 ولت میشه....ولی ماکزیمم جریان مدار رگولاتوری که گذاشتم 1 آمپر هستش

KHM
09-07-2012, 00:46
خوب رفیق sim900a رو باید آپدیت کنی تا کار کنه تو ایران...برو قسمت آپدیت رو ببین:
نکات مهم و حیاتی برای آپدیت کردن ماژول های خانواده Sim900 (شامل تمام مدل ها) +فایل - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

mamal00
09-07-2012, 00:54
خوب رفیق sim900a رو باید آپدیت کنی تا کار کنه تو ایران...برو قسمت آپدیت رو ببین:
نکات مهم و حیاتی برای آپدیت کردن ماژول های خانواده Sim900 (شامل تمام مدل ها) +فایل - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

آخه وقتی این ماژول sim900a رو خریدم فروشنده میگفت که sim900a خودش آپدیت شده هست .....در واقع خود شرکتی که خریدم آپدیت کرده بودن

KHM
09-07-2012, 01:27
آخه وقتی این ماژول sim900a رو خریدم فروشنده میگفت که sim900a خودش آپدیت شده هست .....در واقع خود شرکتی که خریدم آپدیت کرده بودن
خوب پس نتیجه میگیریم راست نگفته بت...یا برگردون یام خودت آپدیت کن...البته مطمئن باش که pcb ات مشکلی نداره و حتمآ آنتن درست وصل شده بش...پین وسطی به پایه ی آنتن ماژول و کنارش به گراند ماژول...

sigma-mx
09-07-2012, 01:28
خب مهندس فرض میگیریم که آپدیت شده باشه ( یعنی راست گفته باشن ! ) . از سیم کارت بگو ... ولتاژ تغذیه سیم کارت رو چک کن ببین چیزی داره ؟ خازن چی گذاشتی ؟ نویز گیر گذاشتی ؟

mamal00
09-07-2012, 01:33
باشه رفیق دستت درد نکنه.....حالا یکم باهاش ور میرم ببینم چی میشه دیگه
ممنون

mamal00
09-07-2012, 01:35
خب مهندس فرض میگیریم که آپدیت شده باشه ( یعنی راست گفته باشن ! ) . از سیم کارت بگو ... ولتاژ تغذیه سیم کارت رو چک کن ببین چیزی داره ؟ خازن چی گذاشتی ؟ نویز گیر گذاشتی ؟

آره ولتاژ داره......خازن مثل دیتاشیتش گذاشتم....ولی نویز گیر نذاشتم.....اون دیود های زنر رو هم نذاشتم

KHM
09-07-2012, 01:41
آره ولتاژ داره......خازن مثل دیتاشیتش گذاشتم....ولی نویز گیر نذاشتم.....اون دیود های زنر رو هم نذاشتم
کدوم زنر هارو نذاشتی؟واسه ارتباط سریال؟
منم نویزگیر گیر نیاوردم و نذاشتم،مشکلی نداره..

sigma-mx
09-07-2012, 01:43
مهندس تو این تاپیک جمله ( حالا یکم باهاش ور میرم ببینم چی میشه ) رو هر کی گفته ماژولش سوخته !!
مواظب باش ، این ماژول خیلی حساسه و اصلا هیچ تکنولوژی محافظتی توش بکار نرفته !! اینو گفتم که آزمایش های عجیب و غریب باهاش نکنی یا از روش آزمون و خطا استفاده نکنی :018:
اگه تا حالا با این ماژول کار نکردی اگه جایی رو شک داری از بچه هایی که قبلا باهاش کار کردن و دو تا ماژول از شما بیشتر سوزوندن ( معادل اصطلاح دو تا پیراهن از شما بیشتر پاره کردن ! ) کمک بگیر تا زحمتت خدای نکرده هدر نره ... و البته پولت :018:
انشالله که براحتی راه میوفته ...
یا حق

mamal00
09-07-2012, 01:54
کدوم زنر هارو نذاشتی؟واسه ارتباط سریال؟
منم نویزگیر گیر نیاوردم و نذاشتم،مشکلی نداره..

نه زنرهای سیم کارتو نذاشتم

mamal00
09-07-2012, 01:57
مهندس تو این تاپیک جمله ( حالا یکم باهاش ور میرم ببینم چی میشه ) رو هر کی گفته ماژولش سوخته !!
مواظب باش ، این ماژول خیلی حساسه و اصلا هیچ تکنولوژی محافظتی توش بکار نرفته !! اینو گفتم که آزمایش های عجیب و غریب باهاش نکنی یا از روش آزمون و خطا استفاده نکنی :018:
اگه تا حالا با این ماژول کار نکردی اگه جایی رو شک داری از بچه هایی که قبلا باهاش کار کردن و دو تا ماژول از شما بیشتر سوزوندن ( معادل اصطلاح دو تا پیراهن از شما بیشتر پاره کردن ! ) کمک بگیر تا زحمتت خدای نکرده هدر نره ... و البته پولت :018:
انشالله که براحتی راه میوفته ...
یا حق

داداش اگه ماژولم بسوزه که قید مدرک فارغ التحصیلی رو میزنم بیخیالش میشم:x

KHM
09-07-2012, 02:01
زنرهای سیمکارت همون نویز گیره...
اگه دقت نکنی میسوزه..خیلی حساسه...من خودم 3تا سوزوندم...به نظر من که مشکل تو همو آپدیته...البته اگه از Pcb ات مطمئنی

sigma-mx
09-07-2012, 02:10
انشالله مشکلی پیش نمیاد .. فقط خواستم بگم عجله ای کاری نکن .. ضمنا قصد زیر سوال بردن مهارت و توانایی شما رو نداشتم فقط از این بابت گفتم که این خیلی حساسه ..!

منظورت از زنر ها همون محافظ ESD هست . نه اونا زیاد مهم نیست ولی سعی کن حداقل برای تغذیه 100 نانو بزاری و برای سیم کارت هم یه 220 نانو ... ممکنه از اینا نباشه ولی نویز گیر رو همیشه باید گذاشت . من بارها مشکلات باور نکردنی برام پیش آورده که با یه 100 نانو مثل آب رو آتیش حل شده !

ببینم این ماژول پایه Sim Presence هم داره ؟ اگه داره اونو زمین کردی ؟

mamal00
09-07-2012, 02:14
انشالله مشکلی پیش نمیاد .. فقط خواستم بگم عجله ای کاری نکن .. ضمنا قصد زیر سوال بردن مهارت و توانایی شما رو نداشتم فقط از این بابت گفتم که این خیلی حساسه ..!

منظورت از زنر ها همون محافظ ESD هست . نه اونا زیاد مهم نیست ولی سعی کن حداقل برای تغذیه 100 نانو بزاری و برای سیم کارت هم یه 220 نانو ... ممکنه از اینا نباشه ولی نویز گیر رو همیشه باید گذاشت . من بارها مشکلات باور نکردنی برام پیش آورده که با یه 100 نانو مثل آب رو آتیش حل شده !

ببینم این ماژول پایه Sim Presence هم داره ؟ اگه داره اونو زمین کردی ؟

رفیق من که از نظر مهارت نگفتم از نظر مالی گفتم میبوسم میذارمش کنار.....
همین خازن هایی که گفتید گذاشتم
sim presence داره ولی به جایی وصلش نکردم

mamal00
09-07-2012, 02:16
زنرهای سیمکارت همون نویز گیره...
اگه دقت نکنی میسوزه..خیلی حساسه...من خودم 3تا سوزوندم...به نظر من که مشکل تو همو آپدیته...البته اگه از Pcb ات مطمئنی

pcb رو که تقریبا مطمینم.....احتمالا مشکل همون آپدیت که شما میگی

mj3747
09-07-2012, 02:30
دوستان منم یه سوال داشتم گفتم همینجا مطرح کنم...

توی دیتاشیت SIM900 روی پایه های مربوط به سیم کارت یه دیود هست (SMF05C) که برا محافظت، به نظر شما اون بودنش ضرورت داره؟
مرسی :hi:

sigma-mx
09-07-2012, 02:47
مهندس crz_boy ، این Sim_Presence نباید به جایی وصل بشه ؟ یا اینکه غیر فعاله ؟

javad naderi
09-07-2012, 03:00
به کامپیوتر نیازی هست وصل کنیم یا نه چون من نمیخام.

esisafa
09-07-2012, 10:06
دوستان منم یه سوال داشتم گفتم همینجا مطرح کنم...

توی دیتاشیت sim900 روی پایه های مربوط به سیم کارت یه دیود هست (smf05c) که برا محافظت، به نظر شما اون بودنش ضرورت داره؟
مرسی :hi:
نه نمیخواد. واسه محافظته نه کار. پیدا نمیشه اصلا دیودا

esisafa
09-07-2012, 10:08
به کامپیوتر نیازی هست وصل کنیم یا نه چون من نمیخام.
یا کامپیوتر یا میکرو فرقی نداره. بستگی به کاربرد داره.

safavism
09-07-2012, 10:27
با سلام
جهت تغذیه ماژول از باطری موبایل استفاده کردم ولی باطری یک روز بیشتر از پس ماژول بر نیومد با توجه به اینکه ولتاژ 4.5 به پین chgin مربوط به شارژ باطری ماژول وصل بود حالا چرا باطری شارژ نمیکرد برام یه سوال هست آیا جهت شارژ باطری نیاز به ارسال دستور خاصی به ماژول هست ؟تا اونجایی که اطلاع دارم باید اتوماتیک شارژ بشه!!!......یه سوال دیگه این باطری ها سه پین دارند + و - و پین وسط که نمیدونم واسه چیه ؟پین + با پین وسط همون ولتاژی نشون میده که پین + با منفی داره !!!! شاید به زمین وصل بشه!!!!
سر به سر این ماژول نمیشه گذاشت یهو دیدی قهر کرد چمدونش بست رفت خونه ی باباش!!!!!

safavism
09-07-2012, 10:56
این مدار تغذیه با lm350 هست شاید بدرد دوستان بخوره .... با تغییر پتانسیومتر میتونید ولتاژ مورد نیاز ماژول را در خروجی تنظیم کنید ...البته من ولتاژ 9 تا 12 ولت به ورودی دادم با ولتاژهای بالاتر تست نزدم ولی الان داره جواب میده ... از اساتید محترم تقاضا میشه اگه مدار نیاز به تغییر تحولی داره را هنمایی بفرمایند.ضمنا خروجی تغذیه را 4.5 ولت تنظیم کردم تا ماژول کار کرد با ولتاژ پایین تر ماژول کار نمیداد در صورتیکه با باطری 3.7 ولتی ماژول کار میداد حتما دوستان میدونن چرا؟

sigma-mx
09-07-2012, 12:14
با سلام
جهت تغذیه ماژول از باطری موبایل استفاده کردم ولی باطری یک روز بیشتر از پس ماژول بر نیومد با توجه به اینکه ولتاژ 4.5 به پین chgin مربوط به شارژ باطری ماژول وصل بود حالا چرا باطری شارژ نمیکرد برام یه سوال هست آیا جهت شارژ باطری نیاز به ارسال دستور خاصی به ماژول هست ؟تا اونجایی که اطلاع دارم باید اتوماتیک شارژ بشه!!!......یه سوال دیگه این باطری ها سه پین دارند + و - و پین وسط که نمیدونم واسه چیه ؟پین + با پین وسط همون ولتاژی نشون میده که پین + با منفی داره !!!! شاید به زمین وصل بشه!!!!
سر به سر این ماژول نمیشه گذاشت یهو دیدی قهر کرد چمدونش بست رفت خونه ی باباش!!!!! سلام مهندس
خب باید ببینید از باطری چند mAH استفاده کردی و چقدر باهاش کار کردی ؟..

در مورد شارژ با خود ماژول هم ، من خودم استفاده کردم .. تا جایی که من دیدم Sim900 قابلیت شارژ نداره و پایه Chgin نداره !! شما با همین ماژول داری کار میکنی ؟

در مورد باطری هم بگم که معمولا باطری موبایل دو تا پایه + - داره که معمولا این علامت ها رو باطری نوشته شده و یکی مقاومت متغیر با دما برای محافظت از باطری در برابر اضافه بار و اضافه شارژ ( مقاومتش بسیار پایینه ، طوریکه با اهم متر همون ولتاژ + رو نشون میده ) .. مثلا تو sim300 , sim548 پایه شارژ رو داریم به همراه پایه Batt_Temp جهت اتصال همین قابلیت باطری به ماژول تا از این روش محافظت در موقع شارژ صورت بگیره .. وقتی به پایه Chgin ولتاژ 5 ولت بدیم بطور خودکار وارد مرحله شارژ میشه . این مرحله دو نوع داره .. یکی حالتی که ماژول روشنه و شبکه رو شناسایی کرده و یکی حالتی که ماژول خاموشه . اگر خاموش باشه ماژول روشن میشه ( بجز قسمت RF ) و پس از شارژ کامل دوباره خاموش میشه . مقدار شارژ و درصد رو هم میشه با کامند AT+CBC مشاهده کرد . کنترلر شما اگه میخواد این شارژ رو مدیریت کنه یا نمایش بده باید هر چند ثانیه یکبار با این کامند اطلاعات باطری رو بگیره ...

ضمنا اگه میخوای دستگاه پرتابل بسازی بهتره از باطری لیتیوم پلیمر بجای لیتیون یون ( باطری موبایل) استفاده کنی . جریان بیشتر - زمان شارژ سریعتر و آمپر ساعت بالاتر در نتیجه زمان خیلی بیشتری میتونی از دستگاهت استفاده کنی ..

sadeghi
09-07-2012, 12:32
afarin

safavism
09-07-2012, 14:37
جناب سعید سپاسگزارم از توضیحات مفید و ارزشمندتان.

KHM
09-07-2012, 20:33
مهندس crz_boy ، این sim_presence نباید به جایی وصل بشه ؟ یا اینکه غیر فعاله ؟
نه رفیق...این پایه تو سیم کارتای 8 پین استفاده میشه...برا 6 پین همو رو هوا میمونه...

KHM
09-07-2012, 20:37
این مدار تغذیه با lm350 هست شاید بدرد دوستان بخوره .... با تغییر پتانسیومتر میتونید ولتاژ مورد نیاز ماژول را در خروجی تنظیم کنید ...البته من ولتاژ 9 تا 12 ولت به ورودی دادم با ولتاژهای بالاتر تست نزدم ولی الان داره جواب میده ... از اساتید محترم تقاضا میشه اگه مدار نیاز به تغییر تحولی داره را هنمایی بفرمایند.ضمنا خروجی تغذیه را 4.5 ولت تنظیم کردم تا ماژول کار کرد با ولتاژ پایین تر ماژول کار نمیداد در صورتیکه با باطری 3.7 ولتی ماژول کار میداد حتما دوستان میدونن چرا؟
رفیق با ولتاژ 3.4 ولت هم باید کار کنه...ولتاژ خروجی شو با مولتی متر اندازه گرفتی یا فقط محاسبات؟؟؟
من با 4ولت کار میکردم...بهتره...

mamal00
09-07-2012, 23:17
داداش crz_boy منبع رو هم عوض کردم با lm2576 بستم بازم netlight فقط چشمک میزنه....فکر میکنم دیگه باید آپدیتش کنم دیگه آره؟

behnam6500
09-07-2012, 23:21
اگر pcb رو خودت طراحی کردی، بزارش اینجا...

KHM
09-07-2012, 23:54
رفیق آقا بهنام راست میگن..شاید از Pcb ات باشه...
ولی من شکم به آپدیته...خوب طرف باید لحیمش کنه رو 1برد که بتونه باش ارتباط برقرار کنه و آپدیتش کنه دیگه؟اگه همینجوری صفر داده به شما،پس چجوری آپدیتش کرده؟؟

safavism
10-07-2012, 14:07
رفیق با ولتاژ 3.4 ولت هم باید کار کنه...ولتاژ خروجی شو با مولتی متر اندازه گرفتی یا فقط محاسبات؟؟؟
من با 4ولت کار میکردم...بهتره...
با سلام
جناب مهندس با مولتی متر اندازه گرفتم

KHM
10-07-2012, 14:53
با سلام
جناب مهندس با مولتی متر اندازه گرفتم
سلام. پس یچی این وسط مشکل داره...برای کار با اینجور ماژول های حساس بهتره مقاومت ثابت بذارین و متغیر نباشه....
خوب با 4.5 هم میشه کار کرد..مشکلی نداره...

mamal00
11-07-2012, 20:25
رفیق crz-boy حق با تو بود داداش آپدیتش کردم درست شد(البته با هزار بدبختی و error دادن)

sigma-mx
11-07-2012, 20:59
خب به سلامتی ..

خیلی جالبه ، پس طبق معمول اون فروشنده حرف مفت زده بود که آپدیت شده هست ؟!!!!

mamal00
12-07-2012, 17:30
خب به سلامتی ..

خیلی جالبه ، پس طبق معمول اون فروشنده حرف مفت زده بود که آپدیت شده هست ؟!!!!

طبق معمولش رو که نمیدونم .....ولی از بدشانسی من آپدیت نبود

salehmansur
16-07-2012, 18:46
طبق معمولش رو که نمیدونم .....ولی از بدشانسی من آپدیت نبود

سلام منم مشکلم مثله مشکله ایشون یعنی روشن میشه ولی شبکه رو نمیشناسه
ولی ماژولم sim900 هستش
کسی میتونه کمکم کنه؟

KHM
16-07-2012, 18:59
سلام منم مشکلم مثله مشکله ایشون یعنی روشن میشه ولی شبکه رو نمیشناسه
ولی ماژولم sim900 هستش
کسی میتونه کمکم کنه؟
سلام رفیق...آنتن وصل کردی؟؟
بعد اینکه پیدا نکرد خاموش میشه یا همینجوری به چشمک زدن ادامه میده؟
اگه خاموش بشه،مشکل از منبع تغذیه اس...اگه ولی خاموش نمیشه، و آنتن هم وصل کردی، احتمالآ تو اتصال سیمکارت مشکل داری...شاید مسیرهاش مشکل داره یام خازن هاشو نذاشتی...

salehmansur
17-07-2012, 18:38
سلام رفیق...آنتن وصل کردی؟؟
بعد اینکه پیدا نکرد خاموش میشه یا همینجوری به چشمک زدن ادامه میده؟
اگه خاموش بشه،مشکل از منبع تغذیه اس...اگه ولی خاموش نمیشه، و آنتن هم وصل کردی، احتمالآ تو اتصال سیمکارت مشکل داری...شاید مسیرهاش مشکل داره یام خازن هاشو نذاشتی...

سلام آنتن وصل کردم ولی زیاد بهش اطمینان نبود حالا دوباره نگاهش میکنم
نه؛ چشمک زن میمونه خاموش نمیشه.دو تا خازن رو هم گذاشتم مسیراشم چک کردم مشکلی نداشت.به پیشنهاد دوستان موقع روش خاموش کردنشم یه بلندگو کنارش گذاشتم که ببینم اصلا امواج ارسال میکنه یا نه که اصلا جواب نداد.
pcb رو هم میذارم شاید بیشتر بتونید کمکم کنید

pswin
17-07-2012, 19:12
سلام دوستان.
تا حالا کسی تونسته gprs رو با sim900 پیاده سازی کنی؟ لطفا اگر تونستید این کار رو انجام بدید ما رو هم راهنمایی بکنید. من همه چی رو با sim900 تونستم حل کنم به غیر از این یک مورد.

کاری که من میخوام انجام بدم اینه که به یه url (مثلا You can see links before reply) اطلاعاتی رو ارسال کنم.

ardesheer429
22-07-2012, 20:41
یه برنامه نوشتم
تورو خدا یه لطفی بکن ببین از لحاظ منطق درسته؟
قصدم اینه که با atm16 پیاده سازی کنم.

void main()
{
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at+cmgf=1"\r);
while(1)
{
wait_to_get(',');
c[0]=getchar();
sl=atoi(c);
if(sl>10)
{
sl/=10;
}
printf( "at+cmgr=%d\r",sl);
wait_to_get('(');
d[0]=getchar();
rqst=atoi(d);
if(rqst==1)
{
pin b.2=1;
}
if(rqst==0)
{
pin b.2=0;
}

}
}
void wait_to_get(char ch)
{a
while(ch!=getchar());
{

در قسمت اول برنامه ما منتظر دریافت کاراکتر (,) میشینین و وقتی دریافت شد محل ذخیره اس ام اس مشخص میشه
تو قسمت دوم هم من طوری در نظر گرفتم که همه ی پیام ها رو داخل پرانتز بفرستم و وقتی اولین پرانتز در یافت شد یعنی پیام داریم.
اون قسمت آخر هم مربوط به خاموش رو وروشن کردن لامپه
ممنون میشم اگه اشتباه های منو یاد آوری کنید

KHM
22-07-2012, 21:28
رفیق مگه (,) نشانه ی اومدن پیامه؟؟؟؟اینجوری درست کار نمیکنه.
میتونی 1کاری بکنی که کارت راحت بشه..با وارد کردن 2تا کد که تو صفحه های قبل همینجا هست،هروقت پیامی اومد،خودش پیام رو وا میکنه و نشون میده، با کدی که قبل پیام میزنه،راحت تر میتونی متن پیام رو بخونی..
میخوای بدون اینکه ماژول رو بگیری،اول برنامتو بنویسی؟اینجوری نمیشه ها.حتمآ باید برنامت رو با ماژول چک کنی..

behnam6500
22-07-2012, 23:26
سلام دوستان.
تا حالا کسی تونسته gprs رو با sim900 پیاده سازی کنی؟ لطفا اگر تونستید این کار رو انجام بدید ما رو هم راهنمایی بکنید. من همه چی رو با sim900 تونستم حل کنم به غیر از این یک مورد.

کاری که من میخوام انجام بدم اینه که به یه url (مثلا You can see links before reply) اطلاعاتی رو ارسال کنم.

برقراری ارتباط GPRS با ماژولهای خانواده Sim (You can see links before reply)

ardesheer429
23-07-2012, 06:25
توی برنامه ی آقای صفا منش اینطوری بیان شده که سیم 900 چنین کاری میکنه که وقتی براش پیام میاد یه کد میفرسته به سریال که ته اون کد ویرگول داره و بعد از ویرگول محل ذخیره کد رو نوشته . جالا از این راهنمایی شما من حتما استفاده میکنم ببینم چطور میشه . ماژول رو خریدم ولی حواسم نبود سیم 900 ای خریدم و ظاهرا باید آپدیت بشه!!!!!!! چند بار اینجا نوشته بود ولی اهمیت ندادم!!!!!!!!.
یه سوال دیگه هم دارم
البته بیشتر در خواست:
این نوشته های اول برنامه که مربوط به کانفیگ کردن خروجی ها ورودی ها و پورت و داده و اینا ... رو من سر در نمیارم
لطف میکنیین برای اتمل 16 راهنمایی کنین؟
تنها خروجی من یه پین هستش که میخوام بدم به رله
حالا هر کدوم که صلاح دونستین.
توی این تاپیک چند نفری دیدم که دنبال این کاربرد هستن .
اگه کمک کنید و یه فرم ثابتی براش درست کنیم خیلی خوبه
ممنون از همه

KHM
23-07-2012, 11:07
رفیق خوب اول باید تشخیص بدی پیام اومده،بعد تو اون دستور منتظر (,) بمونی..وگرنه تو دستورات دیگه هم ازینا هست...
sim900 لازم نیست آپدیت بشه...فقط sim900a رو باید آپدیت کرد...
اولآ که اگه از اونا سر در نمیاری پس چجوری میخوای برنامه بنویسی؟ثانیا اگه با کدویژن کار میکنی،تو code wizard همه رو به صورت گرافیکی انتخاب میکنی.

yaser_shah
23-07-2012, 12:52
سلام
ضمن تشکر فراوان بابت این مقاله آموزشی
یک سوال داشتم
اینکه میفرمایید این برنامه به صورت اختصاصی با گوشی خودم ارتباط برقرار می کنه و سیم کارت های دیگه نیاز به تغییرات جزئی داره
یعنی چی؟ با چه سیم کارت هایی کار میکنه؟ تغییرات جزئی شامل چی میشه؟
با تشکر

KHM
23-07-2012, 13:21
سلام
ضمن تشکر فراوان بابت این مقاله آموزشی
یک سوال داشتم
اینکه میفرمایید این برنامه به صورت اختصاصی با گوشی خودم ارتباط برقرار می کنه و سیم کارت های دیگه نیاز به تغییرات جزئی داره
یعنی چی؟ با چه سیم کارت هایی کار میکنه؟ تغییرات جزئی شامل چی میشه؟
با تشکر
رفیق یعنی اینکه شماره ی توی برنامه رو باید عوض کنی...شماره ای که تو برنامه استفاده شده،مال خود ایشونه...
و اینکه gprs اش فعال باشه...و اگه نوع سیم کارتتون با مال ایشون متفاوته،1تغییراتیم تو قسمت اتصال gprs داره...

ardesheer429
23-07-2012, 21:17
پس با این تعریف منتظر چند تا کاراکتر cmti و ویرگول میمونیم فکر کنم اینطوری بهتر باشه که البته تو برنامه آقای صفا منش هم همینطور بوده .
در مورد سر درنیاوردن از ریجستر اینو بگم که برام گنگه!!!!! یعنی جا نیفتاده !!!! فکر نمیکنم برنامه من نیاز به تنظیمات زیادی داشته باشه...بازم پناه بر خدا ...
یه مورد دیگه سوال داشتم:
اولای این تاپیک یه جا ذکر شده که سطح منطق ماژول با میکرو فرق میکنه!!!! و نباید tx , rx ماژول و میکرو رو مستقیم به هم وصل کرد!!!!
ما برای حل این مشکل چه روی پینهاد میکنین؟

KHM
23-07-2012, 22:10
1.پس با این تعریف منتظر چند تا کاراکتر cmti و ویرگول میمونیم فکر کنم اینطوری بهتر باشه که البته تو برنامه آقای صفا منش هم همینطور بوده .
2.در مورد سر درنیاوردن از ریجستر اینو بگم که برام گنگه!!!!! یعنی جا نیفتاده !!!! فکر نمیکنم برنامه من نیاز به تنظیمات زیادی داشته باشه...بازم پناه بر خدا ...
یه مورد دیگه سوال داشتم:
3.اولای این تاپیک یه جا ذکر شده که سطح منطق ماژول با میکرو فرق میکنه!!!! و نباید tx , rx ماژول و میکرو رو مستقیم به هم وصل کرد!!!!
ما برای حل این مشکل چه روی پینهاد میکنین؟
1.بله رفیق،باید همین کار رو بکنین..
2.چون با کد ویژن کار میکنی،خودش رجیسترهارو تنظیم میکنه..پس از این لجاظ راحتی..
3.بله.چنتا روش داری.یا تقسیم مقاومتی،
یا استفاده از بافر ترانزیستوری که تو دیتاشیت مربوط به ارتباط سریال ماژول میتونی پیدا کنی،
یا استفاده از مقاومت و دیود زنر..
که به نظر من روش آخر راحت تره و کارکردشم از تقسیم مقاومتی بهتره..
اینجوری که تو مسیر rx , tx مقاومت 130 اهم میذاری،واسه هر کدوم هم در طرف ماژول، دیود زنر 3ولت میذاری...
فایلشو پیوست کردم..
موفق باشی

ardesheer429
24-07-2012, 06:12
دادش دمت گرم
برنامه رو اینطوری نوشتم:

void main()
{
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at\r");
printf( "at+cmgf=1\r");
while(1)
{
char buffer;
char c[1];
char d[1];
int sl;
int rqst;
buffer=getchar();
if(buffer=='+')
{ buffer=getchar();
if(buffer=='C')
{ buffer=getchar();
if(buffer=='M')
{ buffer=getchar();
if(buffer=='T')
{ buffer=getchar();
if(buffer=='I')
{ buffer=getchar();
if(buffer==':')
{
wait_to_get(',');
c[0]=getchar();
sl=atoi(c);
if(sl>10)
{
sl/=10;
}
printf( "at+cmgr=%d\r",sl);
wait_to_get('(');
d[0]=getchar();
rqst=atoi(d);
if(rqst==1)
{
pin b.2=1;
}
if(rqst==0)
{
pin b.2=0;
}
flash char at_cmgda[]= {'A','T','+','C','M','G','D','A','=','"','D','E','L',' ','A','L','L','"','\r'};
putsf(at_cmgda);
wait_to_get('K');
}
}
}
}
}
}

void wait_to_get(char ch)
{
while(ch!=getchar());
}

همونطور که فرموده بودین با دنبال کردن cmti: برنامه رو نوشتم.
امیدوارم درست باشه.
ولی بازم طبق معمول من سوال دارم!!!
آقای صفوی توی صفحات اول تاپیک فرموده اند که بین دریافت های کاراکتر از پورت سریال یک تاخیر چند میکرو ثانیه ای ایجاد کردن و برنامه نور علی نور شده!
اون تاخیر چقدر هستش و علتش چیه؟
دوم اینکه در مورد ارسال سریال هستش:
یک سری دیتا روی پورت قرار میگیره
اینها به ترتیب فرستاده میشن
اگه توی اون بازه زمانی ما تونستیم داده ی مثلا شماره پنج رو دریافت کنیم که خب
وگرنه داده ی شماره شیش میاد جاش؟
یعنی خروجی سریال کاری به این نداره که طرف مقابلش دریافت کرده یا نه؟ و بدون هیچ صبری فقط داده رو میفرسته؟
سوال سوم هم اینه که :
توی عکسی که بالا گذاشتین روی سیم کارت دیود زنری که آقا صفا منش گذاشتن وجود نداره
چند جا خوندم که نیازه
بالاخره بزاریم یا نه؟
بابت همراهیتون ممنون.

ardesheer429
24-07-2012, 06:18
یه چی دیگه هم یادم اومد:
بعضی از دوستان مطرح کرده اند که اگه از اون علامتی که موقع دریافت اس ام اس به وجود میاد (یکی از پایه های ماژول یک میشه) استفاده بشه بهتر از منتظر موندن برای کاراکتر خاص هستش و اینجوری کارکرد برنامه و میکرو بهتره!
من که علتو سر درنیاوردم
انتظار انتظاره دیگه
چه فرقی داره؟
نظر شما چیه؟

KHM
24-07-2012, 11:58
1.printf( "at\r");
2.آقای صفوی توی صفحات اول تاپیک فرموده اند که بین دریافت های کاراکتر از پورت سریال یک تاخیر چند میکرو ثانیه ای ایجاد کردن و برنامه نور علی نور شده!

3.یعنی خروجی سریال کاری به این نداره که طرف مقابلش دریافت کرده یا نه؟ و بدون هیچ صبری فقط داده رو میفرسته؟

4.توی عکسی که بالا گذاشتین روی سیم کارت دیود زنری که آقا صفا منش گذاشتن وجود نداره

5.بعضی از دوستان مطرح کرده اند که اگه از اون علامتی که موقع دریافت اس ام اس به وجود میاد (یکی از پایه های ماژول یک میشه) استفاده بشه بهتر از منتظر موندن برای کاراکتر خاص هستش و اینجوری کارکرد برنامه و میکرو بهتره!

1..من نفهمیدم چرا 5تا ازین دستور گذاشتی؟؟؟
درثانی باید تیکه تیکه برنامتو با ماژول چک کنی...همینجوری جواب نمیده..
2.درباره ی این مورد نظری ندارم،چون من خودم اینجوری ننوشتم...ولی خوب بستگی به برنامت داره،من نذاشته بودم ولی خیلیم خوب جواب میداد...
3.بستگی به نوع راه اندازی ارتباط سریالت داره..تو راه اندازی ساده که فقط از پایه های rx , tx استفاده میشه،بله منتظر نمیمونه که اطلاعات رو دریافت کنین..
4.چیزی که تو دیتاشیت گذاشته،دیود زنر نیست و آیسی محافظی به اسم ESD هست که تو ایران پیدا نمیشه..حالا نمیدونم آقای صفامنش به جاش دیود زنر گذاشتن یا نه،ولی لازم نیست..بدون اونم کاملآ جواب میده.
5.پایه ای به اسم RI روی ماژول هست که با اومدن sms یا زنگ خوردن یا ارتباط gprs صفر میشه..و فقط برای sms نیست...میتونی اونو بدی به وقفه ی میکرو که هروقت اون صفر شد، از رو پورت سریال بخونه که چه اتفاقی افتاده، ولی در کل استفاده از اون هم واجب نیست..
موفق باشی

ardesheer429
25-07-2012, 00:12
وای
واقعا ممنونم
یعنی ایول داری داداش.
علت تعداد دستورات at\r به خاطر اینه که دوستی فرموده بودند که سه تا پنج بار این دستور رو بفرستم تا میزان باود ریت خودش تنظیم بشه.
ماژول رو سفارش دادم ولی هنوز نرسیده!!!
اگه برسه حتما طبق فرموده ی شما عمل میکنم و اول چک میکنم.
راستی دوتا سوال:
اول: خاموش و روشن کردن اکو اینجا لازمه؟
دوم: همونطور که توی پست های قبلی گفته شده قبل از هر کاری با ماژول اون رو اینجا مطرح میکنم.
بضعی از دوستان میفرمایند که از lm317 استفاده کنیم و بعضی با 2576 موافق هستن . به نظر شما کدوم خوبه؟

sigma-mx
25-07-2012, 00:28
سلام بر دوستان

علت تعداد دستورات at\r به خاطر اینه که دوستی فرموده بودند که سه تا پنج بار این دستور رو بفرستم تا میزان باود ریت خودش تنظیم بشه.
مهندس این در مواردی گفته شده که باود ریت ماژول رو حالت auto هست . بنابراین باید چند کلمه نوشته بشه تا ماژول بتونه از روی اون به نرخ باود ریت پی ببره .. ولی زمانی که شما باود ریتت fix شده و save هم کردی دیگه لازم به این کار نیست . ولی گذاشتن 1 دستور AT و چک کردن OK برگشتی میتونه خیال ما رو از ارتباط صحیح میکرو و ماژول راحت کنه ....

خاموش و روشن کردن اکو اینجا لازمه؟
تو مواردی که شما قرار جواب دستورات AT رو چک و تایید کنید بله باید اکو غیر فعال بشه وگرنه همون دستور ارسال شده برمیگرده و شما مجبورید چند رشته بجای یک رشته بخونید و کار دشوار تر میشه .. این دستور هم قابلیت ذخیره شدن داره ...

بضعی از دوستان میفرمایند که از lm317 استفاده کنیم و بعضی با 2576 موافق هستن . به نظر شما کدوم خوبه؟
خب یسری با 317 و حتی 7805 جواب گرفتن ولی در کل با توجه به قدرت جریاندهی این رگولاتور مخصوصا برای کار در حالت GPRS مناسب نیست اگر هم جواب بده باید روش هیت سینک گذاشت . ولی 2576 و هر رگولاتور سوییچینگ توانش چند برابر ایناست و براحتی حتی بطور لحظه ای تا 2 -3 آمپر هم میده ... پس در اینجا خیالتون راحته و تلفات حرارتی بسیار کمتری هم دارید ...

یا حق

KHM
25-07-2012, 00:43
خواهش رفیق..حالا بذا برسه ماژولت..کار داریم هنو...به جای اون خیلی بهتره که باود ریت رو ثابت کنی و بذاری رو 9600...در این صورت میتونی دستورات رو با حروف کوچک هم بفرستی...
نه با اکو کاری نداشته باش..همو باشه بهتره..یعنی تنظیمات اولیه..
از جفت رگولاتور ها میتونی استفاده کنی ولی 2576 بهتره..مخصوصا واسه کارایی که جریان زیادی لازمه..

ardesheer429
25-07-2012, 02:40
ببخشید که انقدر ما پرت صحبت میکنیم!!!
توی این تاپیک خیلی چیزا یاد گرفتم و البته اگه اینا رو دوباره میپرسم برای اینه که دیگه جواب قطعی رو گرفته باشم و دوستان جدیدی که میان به این بخش گیر نکنن.
در آینده حتما یه آموزش پی دی اف کامل برای مبتدی ها میزارم .
یعنی دقیقا همین مراحلی که خودم دارم طی میکنم.
در مورد تنظیم باود ریت چند تا چیز خوندم:
1. سر خط برنامه اصلی میکرو که خب معلومه باوود ریت میکرو رو مشخص میکنه
2. توی دستورات at
در مورد دوم اینو دیدم : at+ipr=9600&w
اون &wدیگه چیه؟
اصلا دقیقش چیه؟
یه سوال دیگه هم دارم:
چطوری میتونم از مد slip یا stand by میکرو برای همین برنامه استفاده کنم؟
اصلا امکان داره؟
و در آخر اینکه دم همتون گرم.
سپاس فراوان

KHM
25-07-2012, 12:37
باود ریت رو فقط 1بار لازمه تنظیم کنی و بعد اون تا زمانی که تغییرش ندی،همو مقدار میمونه..پس میتونه توی برنامت نباشه و فقط 1بار اول وارد کنی...
دیگه &w نداره...فقط AT+IPR=9600
منظورت اینه که میکرو کلآ تو مد sleep باشه و هر وقت خواست ارتباط برقرار کنه از این مد خارج شه؟
یکی از روش ها اینه که پایه ی RI ماژول رو به پایه ی اینتراپت میکرو وصل کنی..فک کنم 1مد هم هست که هروقت از پورت سریال اطلاعاتی اومد،میکرو از مد sleep خارج شه ها..
خواهش میشه رفیق..موفق باشی...
رفیق منتظر فایل pdf ات هستیم...:wink:

ardesheer429
26-07-2012, 00:17
چشم حتما
حالا نمیدونم این ماژول ما چرا نمیرسه
شانس نیست که!!!!
توی فرم خرید نوشته از 48 تا 72 ساعت
برای من فکر کنم بزنه بالا تر!
بگذریم.
آقای کریزی بوی عزیز
این حالت استفاده از وقفه ی ورودی سریال چطوریه؟
بیشتر میگی؟
برنامه نویسی سی تا حدودی بلدم ولی با اصطلاحات و مباحث عملی خوب کار نکردم و سر در نمیارم
دوستان دیگه هم اگه میتونن لطفا کمک کنند.
در ضمن طبق معمول یه سوال:
شماتیک بالا تست شده هست؟
بعضی مقادیر شک برانگیز هست.
مثلا خازن 22 پیکو توی سیمکارت در برنامه آقای صفا منش اینجا خالی 22 هستش
بقیه مقادیر چی؟

KHM
26-07-2012, 00:38
1.توی فرم خرید نوشته از 48 تا 72 ساعت
2.این حالت استفاده از وقفه ی ورودی سریال چطوریه؟
3.شماتیک بالا تست شده هست؟
بعضی مقادیر شک برانگیز هست.
مثلا خازن 22 پیکو توی سیمکارت در برنامه آقای صفا منش اینجا خالی 22 هستش
بقیه مقادیر چی؟
1.این زمان فقط زمان پس از ارسال مرسوله است..هروخ بت کد رهگیری دادن،تو سایتش میتونی پیگیری کنی..
2.منظورت همو پایه ی RI هست؟ به این صورت که این پایه ی ماژول رو وصل میکنی به 1پایه ی وقفه ی میکرو و برنامه ی خوندن اطلاعات رو میذاری تو قسمت مربوط به وقفه...
3.این شماتیک کاملآ تست شده است..مدار خودمه...ولی اگه lm2576 بذاری،بهتز از lm317 است..
4.همه ی مقدار ها درسته...22 همو 22پیکو است...عددی که رو خازن نوشته میشه،22 است که همو 22پیکو است..

ardesheer429
28-07-2012, 03:16
ایشالا که میرسه.
آره منظورم همون پایه هست.
من تاحالا برنامه وقفه ندیدم
لطفا یه برنامه کوچیک بنویس ببینیم چجوریه و چطور باید مد اسلیپ رو کنترل کنیم.
قربون مرامت رفیق.
. درمورد شماتیک پس منظور از r2k2 همون 2.2 کیلو اهم هستش؟
چون با محاسبه اگه 4 ولت بخوایم 2.2 کیلو میشه.
منتظر جوابتون برای برنامه وقفه هستم.

KHM
28-07-2012, 06:05
برنامه ای که تو قسمت

interrupt [ext_int0] void ext_int0_isr(void)
نوشته میشه،میشه برنامه ی وقفه..همی..به همین سادگی...البته این واسه وقفه ی صفره،واسه اونیکیام عدد اش میفرقه...
تقریبآ تو همه ی برنامه ها میتونی پیدا کنی..1نمونه کد ساده هم پیوست میکنم..به بقیه برنامه کاری نداشته باش،فقط همون قسمتو نگاه کن..
با مد اسلیپ من تا حالا کار نکردم..
بله همو 2.2 کیلو درسته...

ardesheer429
31-07-2012, 16:42
سلام دوستان
چند رو تاخیر داشتم شرمنده .
بالاخره ماژول ما بعد از چند روز رسید.
رفتم خازن و مقاوت هارو خریدم .
چند تا سوال:
بجای دیود زنر 3 ولتی اگه 3.3 بذاریم موردی داره؟
و اینکه برای آپدیت ماژول پای های دیباگ رو به کجا وصل کنم؟ پورت مادگی 9 پین؟ شماتیکش چطوریه؟
و هم اینکه آی سی 2576 تو شهر ما پیدا نمیشه.
بجاش چه پیشنهادی دارین؟

KHM
31-07-2012, 18:59
1.بجای دیود زنر 3 ولتی اگه 3.3 بذاریم موردی داره؟
2.و اینکه برای آپدیت ماژول پای های دیباگ رو به کجا وصل کنم؟ پورت مادگی 9 پین؟ شماتیکش چطوریه؟
3.و هم اینکه آی سی 2576 تو شهر ما پیدا نمیشه.
بجاش چه پیشنهادی دارین؟
1.بشتر از 3.1ولت خوب نیس...سعی کن همون 3ولتی بذاری..
2.دیباگ هم دقیقآ مثل پورت ارتباط وصل میشه دیگه..به شماتیک ها نگاه کن..
3.از lm317 استفاده کن

mr.dion
01-08-2012, 22:34
سلام .
واقعا تاپیک خوبیه و کلی سوالاتم برطرف شد . کل 33 صفحه رو خوندم و از ادبیات کوروشو راهنمایی دوستان خیلی خوشم اومد... :)

من هم یک sim900 خریدم که با آداپتور و پورت سریال به صورت آماده بود و به راحتی به کامپیوتر کانکت شدم و در هایپر ترمینال هم برای دادن sms جواب گرفتم . ولی برنامه زیرو وقتی رو AVR پیاده میکنم جواب نمیگیریم . برنامه اینه که فقط با فشردن دکمه پیام Hello رو به شماره مورد نظر میفرسته .
-برای تست فعلا از کریستال داخلی استفاده کردم
-بادریت هم 9600
-RXD میکرو رو به TXD و پایه TXD میکرو رو به RXD پورت sim900 و زمین هم به زمین :|
- با پروتئوس هم چک کردم نشد :|
ممنون میشم راهنمایی کنید مشکل کارم کجاست :|

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 8000000
$baud = 9600
Config Lcd = 20 * 4
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Porta.4 , Db5 = Porta.5 , Db6 = Porta.6 , Db7 = Porta.7 , E = Porta.1 , Rs = Porta.2
Config Pinb.0 = Input

Print "AT+IPR=9600"
Wait 1
Print "AT"
Wait 1
Print "AT+CMGF=1"
Wait 1

Main:

Cls
Lcd "Push it"
Do
If Pinb.0 = 1 Then
Cls
Lcd "Sending..."
Print "AT+CMGS=" ; Chr(34) ; "09*******" ; Chr(34)
Wait 1
Print "Hello"
Print Chr(26)
Wait 4
Cls
Lcd "SMS Sent"
Wait 2
Cls
Goto Main
End If
Loop

Return

KHM
01-08-2012, 23:11
رفیق من بسکام کار نمیکنم ولی فک کنم تو فرستادن اینتر مشکل داری...کلآ اینتر نفرستادی که ماژول بخواد جواب بده

mr.dion
02-08-2012, 07:51
فکر نکنم نیازی به Enter نداشته باشه البته تو بیس کام !
ولی با Enter هم تست کردم جواب نداد . Enter تو بیسکام میشه Chr(13)
آخه از این ساده تر نمیشه . خودم موندم توش ، همه چی درسته ، انگار نه انگار .
فرکانس 8 مگ با باودریت 9600 درسته دیگه ؟

M_GH
02-08-2012, 09:21
فکر نکنم نیازی به Enter نداشته باشه البته تو بیس کام !
ولی با Enter هم تست کردم جواب نداد . Enter تو بیسکام میشه Chr(13)
آخه از این ساده تر نمیشه . خودم موندم توش ، همه چی درسته ، انگار نه انگار .
فرکانس 8 مگ با باودریت 9600 درسته دیگه ؟

نه مهندس
اتفاقا اشکال از همینجاست !
تو بسکام و کدویژن زمانی که فرکانس رو 1مگ تنظیم نشه
کلا همه زمان بندی ها میریزه به هم که یکی از اونا میزان باودریت هست که
بسته به نسبت افزایش فرکانس کاری چند برابر میشه
یعنی شما الان یا باید فرکانس میکرو تون رو روی 1مگ تنظیم کنید
یا میزان باودریت رو یک هشتم یا هشت برابر (الان دقیق خاطرم نیست!)
در نظر بگیرین
اونوقت درست میشه

منم خودم یه زمانی حدود 2هفته تو همین گیر کرده بودم!!!ii998)

موفق باشین:wink:

KHM
02-08-2012, 12:28
اتفاقآ با 1m خطا زیاده و درست نیست...بهتره 2m به بالا باشه..من خودم با 4m نوشته بودم...
بدون اینتر که نمیشه...حتمآ میخواد...ولی فک کنم 10 اینتر بودهااا..نه 13...
شما اینتر رو حتمآ بذار..

M_GH
02-08-2012, 12:36
اتفاقآ با 1m خطا زیاده و درست نیست...بهتره 2m به بالا باشه..من خودم با 4m نوشته بودم...
بدون اینتر که نمیشه...حتمآ میخواد...ولی فک کنم 10 اینتر بودهااا..نه 13...
شما اینتر رو حتمآ بذار..

نه دادا اینتر کلا 13 هست خیالت راحت:hi:
ولی من تو کامپیوتر (زبان بیسیک) بجا اینتر اسپیس میزدم تا میرفتii998)
درضمن من هم که با 1مگ بستم اصلا خطایی ندیدم!
البته اگه میزان انتقال داده تون زیاده که شاید خطا بزنه!
من کل انتقال دادم حدود پنج بایت در ثانیه بود :mrgreen: (البته میانگینش)

KHM
02-08-2012, 12:59
دادا به این شکل نگاه کن...برا 1M قسمت خطا قرمز میشه..یعنی احتمال بروز خطا زیاده...به خاطر همی برای کارکرد بهتر، حتمآ 2M به بالا استفاده کنین
نمیدونم سیستم بسکام چجوریه که با space هم جواب میده یا نه...ولی من تو کدویژن از r\ استفاده میکردم

ardesheer429
03-08-2012, 07:00
1.
3.بله.چنتا روش داری.یا تقسیم مقاومتی،
یا استفاده از بافر ترانزیستوری که تو دیتاشیت مربوط به ارتباط سریال ماژول میتونی پیدا کنی،
یا استفاده از مقاومت و دیود زنر..
که به نظر من روش آخر راحت تره و کارکردشم از تقسیم مقاومتی بهتره..
اینجوری که تو مسیر rx , tx مقاومت 130 اهم میذاری،واسه هر کدوم هم در طرف ماژول، دیود زنر 3ولت میذاری...
فایلشو پیوست کردم..
موفق باشی

دوست عزیز از اینکه با دقت به سوالات جواب میدید کمال تشکر رو دارم.
من هرچی گشتم همه میگن دیود زنر سه ولتی وجود نداره.
لطفا روش تقسیم مقاومتی رو برامون تویح بدین .

mr.dion
03-08-2012, 11:37
نه دادا اینتر کلا 13 هست خیالت راحت:hi:
ولی من تو کامپیوتر (زبان بیسیک) بجا اینتر اسپیس میزدم تا میرفتii998)
درضمن من هم که با 1مگ بستم اصلا خطایی ندیدم!
البته اگه میزان انتقال داده تون زیاده که شاید خطا بزنه!
من کل انتقال دادم حدود پنج بایت در ثانیه بود :mrgreen: (البته میانگینش)

البته فکر نکنم اینتر بخواد . راستی یه سوال :
با توجه به ماژول من که خودش آی سی MAX روش هست و پورت سریالش آمادس ، RXT و TXD رو مستقیم به پایه های میکروم کانکت کنم یا با یه مقاومت 1k ؟

ممنون از راهنماییتون

KHM
03-08-2012, 15:13
دوست عزیز از اینکه با دقت به سوالات جواب میدید کمال تشکر رو دارم.
من هرچی گشتم همه میگن دیود زنر سه ولتی وجود نداره.
لطفا روش تقسیم مقاومتی رو برامون تویح بدین .
خواهش رفیق...چطور وجود نداره؟من خودم 3ولتی گرفتم و دارم استفاده میکنم...
ببین 2.9 یا 2.8 ولتی پیدا میکنی؟اگه نتونستی،آخرین گزینه همون 3.3ولتی میتونه باشه...
اینم روش تقسیم مقاومتی:
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - [حل شد]sim900aوآپدیت آن (You can see links before reply)

KHM
03-08-2012, 15:17
البته فکر نکنم اینتر بخواد . راستی یه سوال :
با توجه به ماژول من که خودش آی سی MAX روش هست و پورت سریالش آمادس ، RXT و TXD رو مستقیم به پایه های میکروم کانکت کنم یا با یه مقاومت 1k ؟
ممنون از راهنماییتون
خواهش رفیق...
این پورت واسه ارتباط با کامپیوتره...همینجوری نمیتونین به میکرو وصل کنین...اگه قبل از max خروجی گذاشته واسه پایه ها، میتونی از همو تقسیم مقاومتی یا دیود زنر استفاده کنی...
ولی اگه نذاشته،باید یه max دیگه بخری و برعکس اونیکی max وصل کنی و در خروجیه max دوم از تقسیم مقاومتی یا زنر استفاده کنی...

mr.dion
03-08-2012, 17:27
خواهش رفیق...
این پورت واسه ارتباط با کامپیوتره...همینجوری نمیتونین به میکرو وصل کنین...اگه قبل از max خروجی گذاشته واسه پایه ها، میتونی از همو تقسیم مقاومتی یا دیود زنر استفاده کنی...
ولی اگه نذاشته،باید یه max دیگه بخری و برعکس اونیکی max وصل کنی و در خروجیه max دوم از تقسیم مقاومتی یا زنر استفاده کنی...

ممنون ..اصلا به این نکته توجه نکرده بودم ....فعلان میرویم به دنبال max که در خانه موجود نمیباشد :cry:
فقط ببین درست متوجه شدم :
ورودی max جدید رو به میکرو و خروجیش رو به rs232 ماژول sim900 کانکت کنم ؟

KHM
03-08-2012, 17:35
آره..درسته..ولی باید حواست به rx و tx باشه...البته فک کنم رو خود برد ماژولت برعکس کرده باشن...حالا بعد اینکه گرفتی،تست کردی معلوم میشه

chooooobin
04-08-2012, 03:22
سلام
با توجه به اینکه ظاهرا سطح منطقی ماژول با میکرو فرق داره پایه های tx , rx رو چجوری باید وصل کنم تا ماژول آسیب نبینه؟

KHM
04-08-2012, 06:08
سلام
با توجه به اینکه ظاهرا سطح منطقی ماژول با میکرو فرق داره پایه های tx , rx رو چجوری باید وصل کنم تا ماژول آسیب نبینه؟
سلام.بله درسته...باید از مدارهای شیفت دهنده ی DC استفاده کنین..که 2نوع مدار تقسیم مقاومتی و دیود زنر در سایت بررسی شده اند. و بافر ترانزیستوری هم در دیتاشیت مربوط به ارتباط سریال ماژول هست..
به نظر من که زنر بهتره...
دیود زنر:
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - نکات مهم و حیاتی برای آپدیت کردن ماژول های خانواده Sim900 (شامل تمام مدل ها) +فایل (You can see links before reply)

تقسیم مقاومتی:
ایـــــــــران میـــــــکرو ™ - مشاهده یک موضوع - [حل شد]sim900aوآپدیت آن (You can see links before reply)

mr.dion
07-08-2012, 18:47
آره..درسته..ولی باید حواست به rx و tx باشه...البته فک کنم رو خود برد ماژولت برعکس کرده باشن...حالا بعد اینکه گرفتی،تست کردی معلوم میشه

ممنون از راهنماییتون . جواب گرفتم . :o
با یه MAX دیگه کار ok شد . از سمت ماژول هم جای RXD و TXD برعکس شده بود قبلا .
فعلا در Send مشکلی نیست . میرم که رو receive کار کنم که میخوام هم شماره و هم متن فقط خونده بشه ....

پس یه نکته برا دوستانی که ماژول Sim900 رو همراه Rs232 به صورت آماده میخرن :
1- برای کانکت شدن به میکرو نیاز به یه MAX دیگه دارید
2-در این صورت نیازی به تقسیم مقاومتی و دیود زنر نیست :wink:

mr.dion
10-08-2012, 16:18
دوستان بنده هم تونستم با کمک دوستان متن sms و هم شماره فرستنده رو جدا کنم و ازشون استفاده کنم در برنامم :0013:
ولی دو تا مشکل دارم که فعلا یکیشو میگم :
مدار من کلا یک بار از ارتباط سریال اینتراپت میخوره و وقتی بر میگرده تو Loop اصلی برنامم با آمدن sms جدید دیگه اینتراپت نمیخوره و به sub نمیره !!!! یعنی فقط یه بار این کار انجام میشه :|

ممنون میشم راهنماییم کنید که چرا اینجوری میشه :|

KHM
10-08-2012, 16:53
دوستان بنده هم تونستم با کمک دوستان متن sms و هم شماره فرستنده رو جدا کنم و ازشون استفاده کنم در برنامم :0013:
ولی دو تا مشکل دارم که فعلا یکیشو میگم :
مدار من کلا یک بار از ارتباط سریال اینتراپت میخوره و وقتی بر میگرده تو loop اصلی برنامم با آمدن sms جدید دیگه اینتراپت نمیخوره و به sub نمیره !!!! یعنی فقط یه بار این کار انجام میشه :|

ممنون میشم راهنماییم کنید که چرا اینجوری میشه :|
تبریک دوست عزیز...
خوب مشکل از برنامه اس دیگه...باید برنامتو بذاری تا دوستانی که بسکام کار هستن کمکت کنن..

mr.dion
10-08-2012, 17:32
مرسی ...
آخه خیلی سادست ، در ابتدای برنامم ENABLE Urxc رو مینویسم بعدش هم ON Urxc sms
یعنی اول اینتراپت سریالو فعال میکنم بعدش هم میگم که با اینترپت خوردن برو به زیربرنامه Sms
در زیر برنامه SMS در اولین خطش DISABLE Urxc میکنم که دیگه اینتراپت نخوره
در انتهاش هم قبل از Return مینویسم Enable Urxc تا دوباره اینترپتشو فعال کنم :)
متاسفانه جواب نمیده ممنون میشم راهنمایی کنید ....

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 8000000
$baud = 9600

Config Lcd = 20 * 4
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Porta.4 , Db5 = Porta.5 , Db6 = Porta.6 , Db7 = Porta.7 , E = Porta.1 , Rs = Porta.2
Enable Interrupts
Enable Urxc
on Urxc sms

Config Portb.0 = Input
Print "AT"
Waitms 500
Print "AT+CMGF=1"
Waitms 500
Print "AT+CMGDA=" ; Chr(34) ; "DEL ALL" ; Chr(34)
Wait 2

do
nop
loop

sms:
disable Urxc
cls
lcd "SMS RECIEVE"
wait 2
enable Urxc
return

sajadonline
10-08-2012, 20:39
با سلام به تمامی دوستان و تشکر از این مطلب بسیار مفید

من میخوام یک پروژه پیاده سازی کنم که نیازهام اینا هستند

- ارسال sms
- ارسال اطلاعات gps از طریق gprs و اگه در دسترس نبود gprs از طریق sms اطلاعات gps رو ارسال کنه سمت یک سرور و یا یک شماره اس ام اس رنج 3000 .

در سمت سرور هیچ مشکلی ندارم چون برنامه نویس php هستم و کاملا تحلیل کرده ام اما کلاینت رو باید از کدوم ماژول دقیقا استفاده کنم ؟
sim900 یا sim908 و همینطور از چه میکرو کنترلری
ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید ، در صورتی هم که کسی سمت سرور و برنامه نویسیش مشکل داشته باشه با کمال میل کمک و راهنمایی میکنم

موفق باشید

KHM
11-08-2012, 02:32
با سلام به تمامی دوستان و تشکر از این مطلب بسیار مفید
من میخوام یک پروژه پیاده سازی کنم که نیازهام اینا هستند
- ارسال sms
- ارسال اطلاعات gps از طریق gprs و اگه در دسترس نبود gprs از طریق sms اطلاعات gps رو ارسال کنه سمت یک سرور و یا یک شماره اس ام اس رنج 3000 .
در سمت سرور هیچ مشکلی ندارم چون برنامه نویس php هستم و کاملا تحلیل کرده ام اما کلاینت رو باید از کدوم ماژول دقیقا استفاده کنم ؟
sim900 یا sim908 و همینطور از چه میکرو کنترلری
ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید ، در صورتی هم که کسی سمت سرور و برنامه نویسیش مشکل داشته باشه با کمال میل کمک و راهنمایی میکنم
موفق باشید
سلام دوست عزیز...چون شما gps میخواین،باید از ماژول sim908 استفاده کنین..نوع میکروکنترلر هم مهم نیست،با همش میشه ولی avr یادگیری و کار باهاش راحت تره..

vmostafa
11-08-2012, 10:07
سلام من برد راه انداز ماژول sim900 رو خریدم اما نمیتونم راش بندازم
تغذیه رو وصل می کنم اما led پایه netlight روشن نمیشه خواهش میکنم کمک کنید
از lm317 برای تغذیه استفاده می کنم

KHM
11-08-2012, 13:21
سلام من برد راه انداز ماژول sim900 رو خریدم اما نمیتونم راش بندازم
تغذیه رو وصل می کنم اما led پایه netlight روشن نمیشه خواهش میکنم کمک کنید
از lm317 برای تغذیه استفاده می کنم
سلام.برد راه انداز؟؟؟چجوریه؟
بعد اینکه کلید رو نگه داشتین باید چشمک بزنه...رگولاتور داغ میکنه زیاد یا نه؟
مدارتونم بذارین...

KHM
11-08-2012, 17:07
مرسی ...
آخه خیلی سادست ، در ابتدای برنامم ENABLE Urxc رو مینویسم بعدش هم ON Urxc sms
یعنی اول اینتراپت سریالو فعال میکنم بعدش هم میگم که با اینترپت خوردن برو به زیربرنامه Sms
در زیر برنامه SMS در اولین خطش DISABLE Urxc میکنم که دیگه اینتراپت نخوره
در انتهاش هم قبل از Return مینویسم Enable Urxc تا دوباره اینترپتشو فعال کنم :)
متاسفانه جواب نمیده ممنون میشم راهنمایی کنید ....
[/PHP]
پرچم وقفه ات صفر میشه؟ من فک کنم مشکل ازونجا باشه و پرچم وقفه ات صفر نمیشه که دوباره کار کنه...خودت دستی صفرش کن...
ولی کلآ نوع برنامت خوب نیستا..مگه هر وقفه ای بیاد یعنی sms اومده؟

mehdiit
12-08-2012, 16:18
سلام دوستان
یه سوالی در مورد تغذیه این ماژول داشتم:
من برا تغذیه از رگلاتور lm2576-adj استفاده کردم و مقاومت ها رو بگونه ای قرار دادم که تقریبا ولتاژ 4.5 ولت رو بم میده و ماژول هم راه اندازی میشه
حالا مشکلم اینجاس که چون تو مدارم یه مبدل یو اس بی به کام و یه دونه سوکت برا پروگرم کردن میکروکنترلر روی بردم دارم،وقتی مثلا سوکت پروگرمر رو میزنم،تغذیه ی 5 ولت میفته روی مدارم و این ممکنه به ماژول صدمه بزنه
به چند طریق میشه این مشکلو حل کرد،بنظرتون کدومش منطقی تره:
1-کلا تغذیه ی vcc پروگرمر رو قطع کنم و برا پروگرم کردن میکرو از خود تغذیه ی مدار استفاده کنم که بنا به دلائلی نمیخوام از این روش استفاده کنم
2-سر راه ورودی vcc پروگرمر و مبدلم دیود بذارم تا 7 دهم ولت افت ولتاژ پیدا کنه
3-ولتاژ خروجی رگلاتورمو 5 ولت قرار بدم و یه دونه دیود آمپر بالا مثه 5822 بذارم سر راه vcc خود ماژول تا فقط تغذیه ی ماژول هفت دهم ولت افت ولتاژ پیدا کنه
4-از دو تا رگلاتور تو مدارم استفاده کنم و با هم هم گرانشون کنم،یکی که ولتاژ 4.5 ولت رو بم بده و مستقیم به ماژول وصلش کنم و یکی هم ولتاژ 5 ولت رو بم بده و برای بقیه ی قسمتای مدارم استفاده کنم

من تقریبا همه ی پستای این تاپیکو خوندم ولی نتونستم جواب سوالمو بدست بیارم،ممنون میشم اگه دوستان زودتر نظرشونو بگن

ممنون

mehdiit
12-08-2012, 16:45
فایلی که اتچ کردم برنامه ی ارسال پیامک توسط ماژول سیم 900 و میکروکنترلر mega32 به زبان سی هست
توضیحات برنامه:
در سورس کد برنامه در روبروی آرایه ی TELL بجای کاراکتر های ستاره شماره موبایل مورد نظر جهت ارسال پیامک را وارد نمایید

کدهای ارسال پیامک در داخل وقفه شماره ی صفر و یک یعنی پین های 2 و 3 پورت D نوشته شده ، که از لبه ی پایین رونده جهت تحریک این وقفه ها استفاده میشود یعنی جهت ارسال پیامک باید این پین ها به زمین متصل گردد
با فشار پین PD2 تکست Input 1 is Actived و با فشار PD3 تکست Input 2 is Actived به شماره موبایلی که در روبروی آرایه ی TELL وارد کردید،ارسال میگردد.

در برنامه از بادریت 9600 جهت به صفر رساندن خطاهای احتمالی در هنگام تبادل اطلاعات بین میکرو و ماژول استفاده شده ، توجه داشته باشید که حتما از کریستال 11.0592 بصورت خارجی استفاده نمایید و فیوزبیتهای میکروکنترلر را هم بر اساس کریستال خارجی تنظیم نمایید
یعنی فیوز بیت های CKSEL01,CkSEL 1,CKSEL2,CKSEL3 برابر یک باشند.

:wink:

KHM
12-08-2012, 16:51
سلام رفیق..ولتاژ 4.5 زیاده هاا..احتمال از کار انداختن ماژولت رو داره ها...ولتاژ ایده آل 4ولته...
راحت ترین راه اینه که از سوکتی که برا پروگرم کردن رو بردت زدی، ترک vcc رو جدا کنی...(همون روش اوله خودته ولی روی برد اعمال میشه و نه روی پروگرمر)
به نظر من این بهترین روشه..
تغذیه ی میکرو و پروگرمر جدا از هم باشن بهتره..

mehdiit
12-08-2012, 18:06
سلام رفیق..ولتاژ 4.5 زیاده هاا..احتمال از کار انداختن ماژولت رو داره ها...ولتاژ ایده آل 4ولته...
راحت ترین راه اینه که از سوکتی که برا پروگرم کردن رو بردت زدی، ترک vcc رو جدا کنی...(همون روش اوله خودته ولی روی برد اعمال میشه و نه روی پروگرمر)
به نظر من این بهترین روشه..
تغذیه ی میکرو و پروگرمر جدا از هم باشن بهتره..

ممنون مهندس:hi:
ولی همونطور که عرض کردم بنا به دلائلی نمیتونم این کارو بکنم ، از بقیه ی روشا بنظرتون کدوم بهتره؟
خودم نظرم اینه که یه دونه دیود 5822 بذارم سر راه vcc ماژول،آیا این روش حالا بجز بالا بودن احتمالی ولتاژ کاری (4.3 ولت) مشکل دیگه ای مثه جریان کشی ماژول و یا احیانا نویز ایجاد نمیکنه؟

یه مداری خود آر اف فون داره که از طریق پورت یو اس بی به رایانه متصل میشه و تغذیشم از همون طریق تامین میشد ،متاسفانه من خود مدارشو از نزدیک ندیدم
شما اطلاع ندارین چطوری تغذیه ی 5 ولت رو به مقدار مناسب برا این ماژول رسونده؟

KHM
12-08-2012, 19:19
ممنون مهندس:hi:
ولی همونطور که عرض کردم بنا به دلائلی نمیتونم این کارو بکنم ، از بقیه ی روشا بنظرتون کدوم بهتره؟
خودم نظرم اینه که یه دونه دیود 5822 بذارم سر راه vcc ماژول،آیا این روش حالا بجز بالا بودن احتمالی ولتاژ کاری (4.3 ولت) مشکل دیگه ای مثه جریان کشی ماژول و یا احیانا نویز ایجاد نمیکنه؟

یه مداری خود آر اف فون داره که از طریق پورت یو اس بی به رایانه متصل میشه و تغذیشم از همون طریق تامین میشد ،متاسفانه من خود مدارشو از نزدیک ندیدم
شما اطلاع ندارین چطوری تغذیه ی 5 ولت رو به مقدار مناسب برا این ماژول رسونده؟
خواهش رفیق..ولی اصلآ نمیفهمم چرا نمیخوای جدا باشه...
با استفاده از دیود 1n4007 میتونی اینکار رو بکنی که سر راه vcc ماژول بذاری و به 5ولت وصل کنی...مشکلی نداره ولی با تغذیه ی usb نمیشه..باید حتمآ منبع خارجی داشته باشی..
رفیق همون مدار هم تغذیه ی خارجی داره..نمیشه با usb مدار رو تغذیه کرد..جریان کم میاره..
برای اتصال ماژول از طریق usb از آیسی ft232 یا pl2303 استفاده میشه که دومی تو فروشگاه موجوده و از اولی هم ارزون تره..ولی برای رد و بدل کردن اطلاعات و نه تغذیه..

mehdiit
12-08-2012, 22:09
خواهش رفیق..ولی اصلآ نمیفهمم چرا نمیخوای جدا باشه...
با استفاده از دیود 1n4007 میتونی اینکار رو بکنی که سر راه vcc ماژول بذاری و به 5ولت وصل کنی...مشکلی نداره ولی با تغذیه ی usb نمیشه..باید حتمآ منبع خارجی داشته باشی..
رفیق همون مدار هم تغذیه ی خارجی داره..نمیشه با usb مدار رو تغذیه کرد..جریان کم میاره..
برای اتصال ماژول از طریق usb از آیسی ft232 یا pl2303 استفاده میشه که دومی تو فروشگاه موجوده و از اولی هم ارزون تره..ولی برای رد و بدل کردن اطلاعات و نه تغذیه..

ممنون
من فعلا مجبورم از این مبدل تو مدارم استفاده کنم
آیا اینجا هم مشکلی نداره من تغذیه ی vcc این مبدل رو قطع کنم؟یا از همون دیود استفاده کنم؟

اگه اشتباه نکنم حداکثر جریان عبوری از دیود 4007 یک آمپره و طبق گفته ی کارخونه ی سازنده این ماژول بعضی مواقع ممکنه تا دو آمپرم جریان بکشه ،فک کنم اگه از 5822 که یه دیود شاتکی هست و تا سه آمپرم جریان از خودش عبور میده استفاده کنم بهتر باشه

اون بردم من خودم تعجب کردم چطوری با یو اس بی جریانش تامین میشه ولی طبق گفته ی فروشندشم این برد از تغذیه ی خارجی استفاده نمیکنه
اینم لینک فروشگاش:
SIMCom Co.,ltd تنها نمایندگی سیم کام در ایران (You can see links before reply)

یه سوال دیگه دوست عزیز:
همونطور که خودتون فرمودید الان قیمت pl2303 پایینتره و احتمالا راه اندازیشم ساده تره ولی چرا اکثرا از Ft232 استفاده میکنن؟احیانا pl2303 با درایو شدن داخل ویندوزای مثلا 64 بیتی سون مشکلی نداره؟

KHM
12-08-2012, 23:11
خواهش رفیق..رفیق این مدار تغذیه ی خودشو از usb میگیره و اگه تغذیه ی مدار تو کلآ از این جدا باشه و فقط GND ها مشترک بشن، هیچ مشکلی نداره و این هم خیلی بهتره...
ماژول سیم 900 جریان مصرفی اش بالاس و نمیشه از usb گرفت..تو مداراتی که جریان مصرفی پایینی دارن میشه از usb استفاده کرد ولی این دیگه نمیشه..
رفیق 3آمپر لحظه ایه که به مقدار خازن بستگی داره..3آمپر که دائمی نمیکشه..پس همو 4007 رو میتونی بذاری و بعد دیود، خازن بزرگی در حد حداقل 1000 میکرو...
خوب این برد چند جا به مشکل میخوره.. تو ارتباط gprs و در حال مکالمه...و مهمتر از همه با همه ی کامپیوترها نمیشه باهاش کار کرد..مخصوصآ بعضی از لپتاپ ها که جریان usb رو کمتر هم کردن...خازن بزرگ هم نذاشته...اگه شک داری خودت بگیر و تست کن ببین به مشکل میخوری یا نه...(راه حلشم اینه که به 2تا usb همزمان وصل کنی..مثل بعضی از هاردها)
در ثانی خوب واسه میکرو که لازمه تغذیه بذاری..بهترین گزینه اینه که تغذیه ی ماژولت جدا باشه..چون ماژول خیلی حساسیه و ریسک نکنی بهتره...
ft232 شناخته شده تره فقط وگرنه دوستان تو همین سایت pl2303 رو استفاده کردن و فک کنم تو 64بیتی هم استفاده کردن..مشکلی نداره...Pl2303 سخت تر از ft232 پیدا میشه...
روی همین بردی که گذاشتین هم از ft232 استفاده شده دیگه...اون مبدل هم که گذاشتین همینطور..اونم ft232 هست...

mehdiit
13-08-2012, 01:54
مجددا ممنون دوست من
میخواستم ببینم شما تونستید از طریق آموزش و کدای پی اچ پی که تو سایت ceworld (You can see links before reply) نوشته بود ، پروتکل جی پی آر اسو فعال و به اینترنت اطلاعات ارسال کنید
متاسفانه اطلاعات من در رابطه با هاست خیلی کمه و نمیدونم اون کدای پی اچ پی که گفته باید در قسمت روت وارد شه ، دقیقا کجاشه
تو یکی از این سایتایی که هاست رایگان میده عضو شدم
ولی چیزی به عنوان روت پیدا نکردم

شما اطلاع دارین به چه صورتیه؟

KHM
13-08-2012, 02:14
خواهش رفیق..والا من gprs رو کلآ راه ننداختم...منم اطلاعاتم در این باره خیلی کمه...ولی آقا بهنام خودشون راه انداختن..هر سوالی دارین تو سایتشون ازشون بپرسین جواب میدن..

vmostafa
13-08-2012, 09:25
برد راه انداز منظورم بردی هست که ماژول روش سوار شده و به صورت آماده میفروشن.
تصویرش رو فرستادم.
رگولاتور هم زیاد داغ میکنه.
مدار خاصی نداره یه تغذیه است با led که با یه مقاومت به پایه net وصل میشه.

KHM
13-08-2012, 12:51
برد راه انداز منظورم بردی هست که ماژول روش سوار شده و به صورت آماده میفروشن.
تصویرش رو فرستادم.
رگولاتور هم زیاد داغ میکنه.
مدار خاصی نداره یه تغذیه است با led که با یه مقاومت به پایه net وصل میشه.
این برد رو جهان کیت خودش میزنه...
متاسفانه باید بهتون بگم که ماژولتون سوخته..برای اطمینان بیشتر هم پایه های vcc و gnd رو با مولتی متر تست اتصال کوتاه کنین..اگه اتصال کوتاه بود،مطمئن بشین که سوخته...
این ماژول،ماژول خیلی حساسیه و مدار تغذیه خیلی خیلی مهمه...پس وقتی میخواین راه بندازین حتمآ مدارتونو تو سایت قرار بدین تا دیگه ماژولتون نسوزه

mr.dion
13-08-2012, 18:01
پرچم وقفه ات صفر میشه؟ من فک کنم مشکل ازونجا باشه و پرچم وقفه ات صفر نمیشه که دوباره کار کنه...خودت دستی صفرش کن...
ولی کلآ نوع برنامت خوب نیستا..مگه هر وقفه ای بیاد یعنی sms اومده؟

بله چک کردم . شما درست میگین . کلا انگار یه مشکل سخت افزاری هست تو AVR های جدید !
با صفر کردن فلگ و فعال سازی دوباره اینتراپت مشکل حل میشه ...

در مورد وقفه هم ، باید بگم وقفه فقط مربوط به پورت سریال هست ، یعنی هر وقت وقفه از سریال باشه یعنی sms اومده ، تو برنامه اصلیم هم باید بنویسم که اگر سریال هم الکی وقفه خورد ببین واقعا sms اومده یا نه ;)

ardesheer429
14-08-2012, 14:41
سلام دوستان
بعد از کلی کلنجار رفتن با ماژول sim900a بالاخره روشن کردم ولی نمیتونم با سریال به پی سی وصل بشم تا آپدیت کنم.
از پایه های دیباگ ماژول استفاده کردم و سر راه بین max232 و ماژول از تقسیم مقاومتی استفاده کردم.
تا حالا چند با امتحان کردم.
حتی جای rx , tx هم عوض کردم ولی نشد.
حالا چیکار کنم؟
یه سوال دیگه :
ماژول سیم908 نیاز به آپدیت داره؟

KHM
14-08-2012, 16:06
سلام دوستان
بعد از کلی کلنجار رفتن با ماژول sim900a بالاخره روشن کردم ولی نمیتونم با سریال به پی سی وصل بشم تا آپدیت کنم.
از پایه های دیباگ ماژول استفاده کردم و سر راه بین max232 و ماژول از تقسیم مقاومتی استفاده کردم.
تا حالا چند با امتحان کردم.
حتی جای rx , tx هم عوض کردم ولی نشد.
حالا چیکار کنم؟
یه سوال دیگه :
ماژول سیم908 نیاز به آپدیت داره؟
سلام رفیق...کلآ تونستی با ماژول ارتباط برقرار کنی؟با پورت دیباگ رو نمیگما..منظور اینکه مبدلت درست کار میکنه یا نه؟
گراند رو مشترک کردی؟تغذیه ی max232 رو وصل کردی؟
نه سیم 908 نیازی به آپدیت تداره..

mr.dion
14-08-2012, 17:50
دوستان من برای سیموله کردن در پروتئوس مشکل دارم . sim900 همونطور که قبلا گفتم خودش با پورت سریال بود به صورت آماده . حالا میخوام DATA رو بریزم یا بخونم از پورت سریال کامپیوتر که به ماژولم وصله ولی نتونستم .
مدار پروتئسم رو میزارم ، دوستان وقت کردن یه نگاهی هم بهش بندازند و راهنماییم کنند ممنون میشم ..

esisafa
14-08-2012, 18:00
سلام دوستان
میکرو میره تو حالت powersave . در این حالت پورت سریال میکرو از کار میافته. چکار کنم با رسیدن پیام به ماژول، میکرو روشن بشه. خوب لابد باید پایه ri ماژول رو به وقفه 0 میکرو وصل کنم. نکات این کار چیه. وقتم کم و درهم شده لطف کنید و نکات رو توضیح بدین تا چندبار کاری نشه

vmostafa
14-08-2012, 18:53
پایه های vcc و gnd به هم وصل هستند. من از این مداری که براتون میفرستم برای تغذیه استفاده کردم
بگید اشکالش چیه و یک مدار تغذیه مناسب به من معرفی کنید
ضمنا لازم هست که همه پایه های vcc و gnd به تغذیه وصل بشه یا یکیشون کافیه؟

KHM
14-08-2012, 21:31
مقاومت متغیر نذار چون 1لحظه ولتاژ بره بالا ماژول میسوزه..
تو خروجی باید خازن بزرگی حداقل 1000 میکرو بذاری..
یکی از پایه ها رو وصل کنی هم میشه ولی توصیه شده همه رو وصل کنی
تو پست آخر لینک زیر مدارش هست:
نکات مهم و حیاتی برای آپدیت کردن ماژول های خانواده Sim900 (شامل تمام مدل ها) +فایل - صفحه 3 - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)

esisafa
15-08-2012, 01:49
دوستان چی شد. فقط با بیدار شدن میکرو میشه بلافاصله کاراکترها رو گرفت. یادمه قبلا بحث شده بود ولی کجا نمیدونم و وقت گشتن ندارم خیلی سرم شلوغه و وقت تنگ. لطفا آدرس بدین اگه یادتونه

KHM
15-08-2012, 02:01
احسان جان مگه با وقفه ی خود سریال میکرو بیدار نمیشه؟تا جایی که من یادمه باید بیدار شه ها...
خوب اگه نشه ام که ri هست دیگه...حالا مشکل چیه؟
خوب دادا دیگه نکته نداره که...1بار که میکرو بیدار شد،وقفه رو غیر فعال کن بعد کاراتو بکن و قبل رفتن دوباره میکرو به خواب وقفه رو فعال کن...
شاید منظورتو نفهمیدم...

esisafa
15-08-2012, 02:11
تو حالت powersave کلاک میکرو خاموش میشه و پورت سریال هم از کار میافته. وقتی کاراکتر نگیره که دیگه بیدار نمیشه. ri هست درسته. به قول شما هم باید بعد از وقفه خارجی خواب رو غیر فعال کنیم. اگه این کار رو نکنیم باز دوباره به خواب میره.
منظور من اینه که بلافاصله با تغییر ri و وقوع وقفه در میکرو ، کاراکتر به میکرو میرسه یا اینکه مثلا چنتا خالی میاد و غیره و این جزئیات رو میگم.
ممنون

KHM
15-08-2012, 02:25
تو حالت idle ولی سریال کار میکنه هاا..به کارت نمیاد؟
والا منم با ri کار نکردم..شرمنده...ولی از ri خود پورت سریال میتونی استفاده کنی...ri پورت سریال زودتر از ri ماژول صفر میشه...

esisafa
15-08-2012, 02:30
مد idle خیلی کم مصرف نیست. همین حالا کار میکنه با این مد ولی یارو با باطری کار میکنه و میخواد کمتر بشه مصرفش

KHM
15-08-2012, 02:36
دادا مصرف ماژول که خیلی بیشتر از میکرو هست...اگه تغدیه ی جفتشون از 1باطری باشه، فک نکنم در کل زیاد فرقی بکنه...

esisafa
15-08-2012, 02:46
دیگه چه کنم. میخواد. البته ماژول هم به خواب میره و فقط در زمان دریافت پیام کار میکنه

KHM
15-08-2012, 02:51
بله میدونم ماژول هم بیشتر وقتا خوابه ولی بالاخره بخش rf که همیشه بیداره...و این خیلی مهمه که هرچی آنتن دهی قویتر باشه مصرف کمتره ها...سعی کن جای آنتن جوری باشه که سیگنال قویتر باشه...
lcd هم که حتمآ یا نذاشتی یا خاموش میکنی.درسته؟

esisafa
15-08-2012, 02:56
السیدی نداره و موقیعت ماژول هم دست من نیست. در کل اینا مسئله نیست. یارو میگه رو این مد خواب باشه و باید انجام بدیم دیگه.

KHM
15-08-2012, 12:48
دوستان من برای سیموله کردن در پروتئوس مشکل دارم . Sim900 همونطور که قبلا گفتم خودش با پورت سریال بود به صورت آماده . حالا میخوام data رو بریزم یا بخونم از پورت سریال کامپیوتر که به ماژولم وصله ولی نتونستم .
مدار پروتئسم رو میزارم ، دوستان وقت کردن یه نگاهی هم بهش بندازند و راهنماییم کنند ممنون میشم ..
رفیق پست های قبل رو بگردی مدارش هست...عملی هم جواب داده..من خودم تست کردم..

esisafa
15-08-2012, 16:30
منم با رسیدن پیام و ایجاد وقفه، خواب رو غیر فعال کردم و با تایمر بعد از 30 ثانیه دوباره فعال کردم. یعنی با رسیدن پیام 30 ثانیه بیدار میشه و دوباره خواب زمستونی میره

mr.dion
15-08-2012, 20:07
رفیق پست های قبل رو بگردی مدارش هست...عملی هم جواب داده..من خودم تست کردم..
بــله . ممنون ، از صفحه 1 گشتم دنبالش تا در صفحه 21 که کوروش دیوانگی کرد پیداش کردم :0013:
ولی چرا باید tdx رو به tx و rxd رو به rx وصل کنم ؟ اینجوری همیشه اینتراپت سریالم فعال میمونه :)) :|

KHM
15-08-2012, 20:45
بــله . ممنون ، از صفحه 1 گشتم دنبالش تا در صفحه 21 که کوروش دیوانگی کرد پیداش کردم :0013:
ولی چرا باید tdx رو به tx و rxd رو به rx وصل کنم ؟ اینجوری همیشه اینتراپت سریالم فعال میمونه :)) :|
خوب پس میخوای چجوری وصل کنی؟؟؟

mr.dion
15-08-2012, 21:24
خوب پس میخوای چجوری وصل کنی؟؟؟

مگه نباید :
RXD => TX
TXD => RX
کانکت کنم ؟ :|

اینجوری send و recieve درست باید بشه که در این مورد بر عکس شده :|

KHM
15-08-2012, 21:38
مگه نباید :
Rxd => tx
txd => rx
کانکت کنم ؟ :|

اینجوری send و recieve درست باید بشه که در این مورد بر عکس شده :|
آخه اینجا نگفته که پایه چیه..گفته به کجا وصل میشه...به خاطر همی...

mr.dion
16-08-2012, 17:50
آخه اینجا نگفته که پایه چیه..گفته به کجا وصل میشه...به خاطر همی...
compim به میکرو در محیط پروتئوس :|
اینجوری که گفتم درست کار میکنه ولی اینتراپت سریال همیشه فعال میمونه :| :|

ardesheer429
17-08-2012, 02:59
آقا ما موقع آپدیت سیم 900آ به ااین ارور میخوریم:
لفا راهنمایی بفرمایید.
بعد یه سوال دیگه هم دارم.
برنامه ا که برای سیم 900 نوشتم روی سیم 908 جواب میده؟
منظورم خوندن اس ام اس و دریافت کد و ایناست .
آیا فرمت فرق میکنه؟
یعنی وقتی اس ام س میاد همون متن +cmti زو روی سریال میفرسته دیگه؟

KHM
17-08-2012, 03:04
آقا ما موقع آپدیت سیم 900آ به ااین ارور میخوریم:
رفیق عکس ارورت مطمئنی همینه؟؟؟؟؟
آره جواب میده..فرمت sim900 و sim908 دقیقآ مثل همه...

sajjadtoday
18-08-2012, 12:28
سلام
من ماژول sim 900 A خریدم . میخواستم ببینم که برای راه اندازیش باید حتما آپدیتش کنم ؟ یا اینکه می تونم همینطوری بدون ارتباط با کامپیوتر و فقط از طریق میکرو راه اندازیش کنم ؟

KHM
18-08-2012, 14:15
سلام
من ماژول sim 900 a خریدم . میخواستم ببینم که برای راه اندازیش باید حتما آپدیتش کنم ؟ یا اینکه می تونم همینطوری بدون ارتباط با کامپیوتر و فقط از طریق میکرو راه اندازیش کنم ؟
سلام رفیق...
بله برای راه اندازی حتمآ باید آپدیت شه..وگرنه شبکه رو پیدا نمیکنه...آپدیت کردن برا اتصال با کامپیوتر نیست برای کار با سیستم مخابراتیه ایرانه

ardesheer429
18-08-2012, 15:46
رفیق عکس ارورت مطمئنی همینه؟؟؟؟؟
آره جواب میده..فرمت sim900 و sim908 دقیقآ مثل همه...
آقا شرمنده!!!
عکسش رو دوباره میذارم.
یه مساله دیگه :
وقتی پایه های ماکس232 آزاد هستند یکی از پایه ها 5 ولت داره.حتی وقتی به پی سی وصل نیست. اون یکی پایه هم صفره .
وقتی تقسیم مقاومتی میزنم ، همین پایه ها از ولتاژون کم میشه!!!میشه 4.16 و بعد از تقسیم مقاومتی کتر از 2.7 میشه .
وقتی هم که پایه های سریال ماژو رو هم به تقسیم مقاومتی بزنم بازم کمتر میشه.
انگار این پایه ها جریان میکشن!!!
بنظرتون ماژول مشکل داره یا اتصالات یا در کل همینطوری باید باشه؟

KHM
18-08-2012, 17:08
آقا شرمنده!!!
عکسش رو دوباره میذارم.
یه مساله دیگه :
وقتی پایه های ماکس232 آزاد هستند یکی از پایه ها 5 ولت داره.حتی وقتی به پی سی وصل نیست. اون یکی پایه هم صفره .
وقتی تقسیم مقاومتی میزنم ، همین پایه ها از ولتاژون کم میشه!!!میشه 4.16 و بعد از تقسیم مقاومتی کتر از 2.7 میشه .
وقتی هم که پایه های سریال ماژو رو هم به تقسیم مقاومتی بزنم بازم کمتر میشه.
انگار این پایه ها جریان میکشن!!!
بنظرتون ماژول مشکل داره یا اتصالات یا در کل همینطوری باید باشه؟
رفیق من فکر کنم مدارت مشکل داره..قبل اینکه بخوای آپدیت کنی،ماژول رو به کامپیوتر وصل کن و روشن کن ببین اطلاعاتی میفرسته به کامپیوتر؟با برنامه هایی از جمله hyperterminal یا کد ویژن میتونی تست کنی...
اول باید بتونی با ماژول ارتباط برقرار کنی،بعدش به فکر آپدیت باشی...
5ولت بودن پایه max هم طبیعیه...مدارتو بذار ببینیم مشکل از کجاس

alifree
18-08-2012, 18:52
سلام من اين مدار با پورتل طراحي كردم اما سيمم روشن نمي شه عيبش كجايه

KHM
18-08-2012, 21:08
سلام من اين مدار با پورتل طراحي كردم اما سيمم روشن نمي شه عيبش كجايه

سلام.رفیق اولآ که شماتیک رو درست بذار..mirror rotate کردی و همچنین 90 درجه هم چرخوندی به چپ...درست بذار که آدم بهتر متوجه شه...
ثانیآ مقاومت های r3,r4,r5 مقداری برابر 22 اهم دارن..نه 22k...
ثالثآ واسه سیمکارت باید 2تا خازن بذاری...sim presence رو بذار رو هوا بمونه
رابعآ بعد از دیود باید خازن 1000میکرو بذاری..نه قبل 7805
بعد پایه ی r2 که به ماژول وصل شده بین پایه هاس...
اینارو درست کن بعد دوباره شماتیک رو بذار...
اگه الا ماژول روشن نمیشه،ببین رگولاتور داغ میکنه یا نه..اگه داغ کنه،ماژولت سوخته

sajjadesrar
20-08-2012, 20:42
ممنون از مطالب واقعا مفید دوستان و کمکهای بی دریغشون..
واسه راه اندازی 2576 نیاز به سلف 100 میکرو هانری هست.استفاده از یه سلف تیروئیدی 100 میکرو هانری 5 آمپر مناسبه؟مشکلی نیست؟
ممنون

agape
20-08-2012, 20:48
نه قاعدتا نباید مشکلی داشته باشه

sajjadtoday
22-08-2012, 00:48
یه سوال :
من برای ارتباط sim 900a با کامپیوتر از مدار زیر می خوام استفاده کنم . میخواستم ببینم که درسته یا نه ؟؟
برای اینکه از همه پایه های t1 t2 و r1 r2 استفاده نکرده . همچنین rx و tx رو به ترتیب به r2 out و t2 in وصل کرده یعنی به صورت نامتقارن وصل شدند.
آیا مدار درسته ؟

KHM
22-08-2012, 01:14
یه سوال :
من برای ارتباط sim 900a با کامپیوتر از مدار زیر می خوام استفاده کنم . میخواستم ببینم که درسته یا نه ؟؟
برای اینکه از همه پایه های t1 t2 و r1 r2 استفاده نکرده . همچنین rx و tx رو به ترتیب به r2 out و t2 in وصل کرده یعنی به صورت نامتقارن وصل شدند.
آیا مدار درسته ؟
خوب رفیق این به چه دردت میخوره؟مگه میخوای مبدل پورت سریال بسازی؟
برای اتصال ماژول به کامپیوتر یا از max232 استفاده میکنی یا ft232...کل این مدار به دردت نمیخوره...نصفش لازمه...
در کل rx هم به tx وصل میشه و tx اولی به rx دومی...یعنی برعکس

sajjadtoday
22-08-2012, 22:29
خوب رفیق این به چه دردت میخوره؟مگه میخوای مبدل پورت سریال بسازی؟
برای اتصال ماژول به کامپیوتر یا از max232 استفاده میکنی یا ft232...کل این مدار به دردت نمیخوره...نصفش لازمه...
در کل rx هم به tx وصل میشه و tx اولی به rx دومی...یعنی برعکس

اخه من یه جا خوندم که چون ft232 با منطق ttl کار میکنه ، نمیشه ازش برای این ماژول استفاده کرد . یعنی با max 232 تبدیلش میکنه به چیزی که ماژول باهاش سازگاره .
در ضمن کامپیوتر من پورت سریال نداره و باید از طریق usb با ماژول ارتباط برقرار کنم .

KHM
22-08-2012, 22:45
هرجا خوندی اشتباه نوشته...بله سازگار نیست ولی با max232 نمیشه سازگارش کرد...
چون پورت سریال نداره مجبوری از ft232 یا pl2303 استفاده کنی..در مورد مدار تطبیق دهنده هم کلی در همین قسمت بحث شده..بخونی به جوابت میرسی...

sajjadtoday
23-08-2012, 00:27
من اینجوری متوجه شدم که هم ft232 هم rs232 برای تبدیل usb به سریال هستند . درسته ؟
ولی منطق هایی که در خروجی می دن متفاوته . درسته ؟

sajjadtoday
23-08-2012, 00:33
اصلاح میکنم :
من اینجوری متوجه شدم که هم ft232 هم max232 برای تبدیل usb به سریال هستند . درسته ؟
ولی منطق هایی که در خروجی می دن متفاوته . درسته ؟

KHM
23-08-2012, 00:37
نه رفیق...ft232 برای تبدیل usb به سریاله...
ولی max232 برا تطبیق ولتاژ سریال واقعی و سریال ttl هست...
سریالی که تو ماژول هست، سریال واقعی نیست..سریال ttl هست...
max232 رو کلآ بیخیال شو..به درد تو نمیخوره..چون پورتشو رو کامپیوتر نداری...

sigma-mx
23-08-2012, 00:42
من اینجوری متوجه شدم که هم ft232 هم rs232 برای تبدیل usb به سریال هستند . درسته ؟
ولی منطق هایی که در خروجی می دن متفاوته . درسته ؟ بین دوست عزیز.. ft232 برای تبدیل usb به سریال هست ( سریال از نوع TTL) . حالا هم قابلیت اینو داره که به TTL تبدیل کنه ( با سطح ولتاژ 0 تا 5 ) و هم قابلیت اینو داره که به lvTTL تبدیل کنه ( با سطح ولتاژ 0 تا 3.3 ) . بستگی به طراحی شما داره . و این دقیقا همون پروتکل مورد استفاده در میکرو کنترلر ها و مدارات دیجیتال هست . اگه میکرو دارای پایه های با سطح ولتاژ lvTTL باشه ، ما هم باید از مبدل نوع lvTTL استفاده کنیم چون اگه از TTL استفاده کنیم در بعضی موارد مثل همین ماژولهای حساس GSM سوختن ماژول حتمیه ! همچنین میتونیم از مبدل TTL استفاده کنیم و برای حفاظت از روشهایی که تو این تاپیک گفته شد مثل : تقسیم مقاومتی - دیود زنر - بافر استفاده کنیم ..

ولی پورت سریال کامپیوتر قضیش فرق میکنه ! پروتکلش سریاله ولی سطح ولتاژش متقارن هست . بین +- 3 ولت و +-10 ولت و برعکس البته . به همین خاطر اگه این رو به مدارات میکروکنترلیمون وصل کنیم آسیب میبینه ! کاملا واضحه ! اسم استانداردی که پورت سریال کامپیوتر داره RS232 هست .

آیسی MAX232 یک مبدل سطح ولتاژ ( Level Shifter ) هست . پروتکل رو تغییر نمیده ولی سطح ولتاژ پورت کامپیوتر رو به TTL و بالعکس تغییر میده ..

sigma-mx
23-08-2012, 01:12
نکات کلی و جمع بندی :

** ارتباط RS232 با سطح ولتاژ استاندارد : پورت سریال کامپیوتر از این استاندارد استفاده میکنه . پروتکل سریال هست (RS232) و سطح ولتاژ متقارن . 1 منطقی برابر -3 تا -10 ولت و 0 منطقی برابر 3 تا 10 ولت هست . برای تطبیق این سطح ولتاژ با مدارات دیجیتال TTL و lvTTL از مدارات یا آی سی های مبدل سطح ولتاژ ( Level Shifter ) استفاده میکنند که انواع مختلفی دارند . یک نمونه برای نوع TTL آی سی Max232 و برای نوع lvTTL آی سی Max3232 است .

** ارتباط RS232 با سطح ولتاژ TTL : از این ارتباط معمولا به همین صورت در میکرو کنترلر ها برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشود . پروتکل RS232 هست و سطح ولتاژ نامتقارن . 1 منطقی برابر 5 ولت و 0 منطقی برابر 0 ولت . چنانچه بخواهیم با پورت سریال استاندارد کامپیوتر ارتباط برقرار کنیم باید از آی سی های تغییر دهنده سطح ولتاژ که قبلا گفته شد استفاده کنیم .

** ارتباط RS232 با سطح ولتاژ lvTTL : از این ارتباط معمولا در میکرو کنترلر های جدیدتر که با منطق 3.3 ولت کار میکنند استفاده میشود . برای ارسال و دریافت دیتا استفاده میشود . پروتکل RS232 هست و سطح ولتاژ نامتقارن . 1 منطقی برابر 3.3 ولت و 0 منطقی برابر 0 ولت . چنانچه بخواهیم با پورت سریال استاندارد کامپیوتر ارتباط برقرار کنیم باید از آی سی های تغییر دهنده سطح ولتاژ که قبلا گفته شد استفاده کنیم .

** مبدل USB به RS232 : این مبدل هم پروتکل و هم سطح ولتاژ رو تبدیل میکند . انواع مختلف دارد . نوع USB به RS232 استاندارد برای تبدیل به پورت کامپیوتر . نوع USB به TTL و lvTTL . مثل آی سی FT232 یا PL2303 یا ...
معمولا این آی سی ها یک پایه بعنوان انتخاب کننده سطح ولتاژ و منطق خروجی دارند تا براحتی در هر مداری قابل استفاده باشند . با اتصال ولتاژ به پایه ( معمولا ) VCCIO سطح ولتاژ خروجیشون ، سطح ولتاژ مورد نظر ما میشه . مثل 3.3 یا 5 ولت ...

یا حق

sajjadesrar
23-08-2012, 03:22
ببخشید.من یه بورد واسه sim908 زدم و واسه ارتباط سریال هم از max232 استفاده کردم.
واسه محافظتش هم زنر 3ولت گذاشتم..احساس میکنم اگه تقسیم مقاومتی میزدم اطمینانی تر بود..
ولتاژ شکست زنر 3 ولت کمتر از 5 ولت(ttl) هست دیگه..؟نسوزونه ماژولو...آخه سابقه یه سوزوندن رو دارم..:(
سرعت ارتباط سریال مشکلی واسه عمل کردن زنر ایجاد نمیکنه؟؟

KHM
23-08-2012, 03:32
ببخشید.من یه بورد واسه sim908 زدم و واسه ارتباط سریال هم از max232 استفاده کردم.
واسه محافظتش هم زنر 3ولت گذاشتم..احساس میکنم اگه تقسیم مقاومتی میزدم اطمینانی تر بود..
ولتاژ شکست زنر 3 ولت کمتر از 5 ولت(ttl) هست دیگه..؟نسوزونه ماژولو...آخه سابقه یه سوزوندن رو دارم..:(
سرعت ارتباط سریال مشکلی واسه عمل کردن زنر ایجاد نمیکنه؟؟
رفیق زنر بهتر از تقسیم مقاومتیه..هم از لحاظ کارکرد و هم ایمنی...هیچ مشکلی هم نداره...مقاومت تو مسیر گذاشتی؟
زنر کلآ تو قسمت شکست کار میکنه دیگه..ولتاژ 3ولت هم مربوط به قسمت شکسته...
سوختن ماژول مربوط به زنر نمیشه...

ardesheer429
23-08-2012, 05:27
سلام دوستان عزیز
بنظر شما بجای زنر 3 ولت میشه یه زنر 2.2 و یه دیود بزاریم؟
تشکر از همه

sajjadesrar
23-08-2012, 09:40
راستش مقاومت رو نذاشتم..اشکالی پیش میاد؟البته بعد این pcb نهایی رو کاملتر و با توجه بیشتر به این موارد میزنم.اما الان به نظرتون کارمو راه میندازه ؟
تو ارتباط سریال با میکرو هم مقاومت لازمه؟آخه من هیچ وقت استفاده نمیکنم از مقاومت..!
راستی مقاومتش چقدر باشه؟

KHM
23-08-2012, 11:38
سلام دوستان عزیز
بنظر شما بجای زنر 3 ولت میشه یه زنر 2.2 و یه دیود بزاریم؟
تشکر از همه
سلام...اگه درست ببندی فکر نمیکنم مشکلی پیش بیاد..ولی اگه زنر 3ولت پیدا نمیکنی از تقسیم مقاومتی استفاده کن دیگه...

راستش مقاومت رو نذاشتم..اشکالی پیش میاد؟البته بعد این pcb نهایی رو کاملتر و با توجه بیشتر به این موارد میزنم.اما الان به نظرتون کارمو راه میندازه ؟
تو ارتباط سریال با میکرو هم مقاومت لازمه؟آخه من هیچ وقت استفاده نمیکنم از مقاومت..!
راستی مقاومتش چقدر باشه؟
مقاومت رو نداشتی مشکلی پیش نمیاد.چون میکرو مثل ماژول حساس نیست ولی ازین به بعد بذار...الا کارتو راه میندازه..
واسه ازتباط سریال با میکرو هم لازمه..
مقاومتش حدودای 130 اهم باشه، خوبه..

sajjadesrar
29-08-2012, 17:17
آقا راه افتاد..راه افتاااد...:018::o واقعا از دوستانی که کمکم کردن ممنونم خیلی زیاد...:wink:
آقای crz_boy بینهایت ممنون..
فقط یه سوال...قسمت gsm ماژول کامل کار میکنه اما قسمت gps اطلاعات درست و حسابی نمیده...من دوتا پنجره هایپرترمینال باز کردم یکی واسه gsm و یکی واسه دیدن اطلاعات gps...تو پنجره مربوط به gsm دستورات at رو مینویسم،اما جالبه تو پنجره مربوط به gps یه سری اطلاعات واسه خودش مینویسه که به تزتیب زیاد میشن و همین جور اضافه میشن...عادیه؟!!یه سری رو زیر میبینید(البته اینا ادامه دارن..) gpsstatus رو هم unknown میده در حالی که من gps رو روشن میکنم..!
ممنون

$GPGGA,000010.000,,,,,0,0,,,M,,M,,*49
$GPGLL,,,,,000010.000,V,N*7B
$GPGSA,A,1,,,,,,,,,,,,,,,*1E
$GPGSV,1,1,00*79
$GPRMC,000010.000,V,,,,,,,,,,N*4C
$GPVTG,,T,,M,,N,,K,N*2C

$GPGGA,000011.000,,,,,0,0,,,M,,M,,*48
$GPGLL,,,,,000011.000,V,N*7A
$GPGSV,1,1,00*79
$GPRMC,000011.000,V,,,,,,,,,,N*4D
$GPVTG,,T,,M,,N,,K,N*2C

$GPGGA,000012.000,,,,,0,0,,,M,,M,,*4B
$GPGLL,,,,,000012.000,V,N*79
$GPGSV,1,1,00*79
$GPRMC,000012.000,V,,,,,,,,,,N*4E
$GPVTG,,T,,M,,N,,K,N*2C

KHM
29-08-2012, 17:40
مبارکه دوست عزیز...من فعلآ با gps کار نکردم....ولی این نکات رو رعایت کن...
آنتن اکتیو وصل کردی به gps؟
برا بار اول چن دقیقه طول میکشه تا مکان رو پیدا کنه..پس باید چند دقیقه صبر کنی..
واسه گرفتن مکان باید از پورت gps درخواست بفرستیا..نه پورت gsm...

sajjadesrar
29-08-2012, 18:48
آنتن اکتیوه..چند دقیقه هم صبر کردم اما خبری نیست..!
از پورت gps نمیتونم چیزی بفرستم،یعنی اصلا نمیشه چیزی توش نوشت..!باود ریت ها رو هم یکی کردم..
اینکه location unknown میده میتونه بخاطر این باشه که تو خونه ام (زیر سقف) یا ربطی نداره..؟

morteza_rk
29-08-2012, 20:49
مهندس اطلاعاتی که قسمت gps داره میده درسته دیگه! این اطلاعات تحت پرتکل nema هستن.

تا اونجائیکه یادمه شما نمی تونی برای قسمت gps چیزی بفرستی. این قسمت فقط اطلاعات می فرسته بیرون.

sajjadesrar
29-08-2012, 22:20
اما تو این اطلاعات طول و عرض جغرافیایی و..خالیه..! چرا؟ضمن اینکه gpsstatus رو unknown l میزنه!من الان تو فضای آزادم...راستی واسه اینکه داده های gps رو ببینم از دستور at+cgpsinf استفاده میکنم.موقع راه اندازی gps ready میده ،باید cold reset بشه همون اول تا برای اولین بار بتونه مکان رو پیدا کنه یا نیازی نیست؟؟

sajjadesrar
30-08-2012, 11:23
هرچی میچرخه خبری از ماهواره و طول و عرض جغرافیایی نیست...
ولتاژ آنتن اکتیوم 3-5 ولته،به vantin ولتاژ 3.8 وصل کردم بازم نتیجه نداد...!

morteza_rk
30-08-2012, 15:16
راستش من فقط یه بار با ماژول gps کار کردم. اونم با sim548 که اونم هیچ مشکلی نداشت با یه آنتن اکتیو توی خونه و اتاقم خیلی خوب کار می کرد. الان نمی دونم مشکل از کجاست؟

sajjadesrar
31-08-2012, 03:46
خوشبختانه حل شد..من هیچ علت خاصی ندیدم جز اینکه تو فضای آزاد امتحان کردم..الانم دارم تو خونه امتحان میکنم،تا حالا که جواب نداده..در هر حال واقعا از دوستانم متشکرم...:wink:

mehdi1122
01-09-2012, 12:46
با سلام خدمت دوستان
من مي خواستم خواهش كنم كه اگر برنامه اي در مورد اتصال sim900 به ميكرو داريد بفرستيد در ضمن من فقط بسكام بلدم
با تشكر از كساني كه به انتشار و پيشرفت علم كمك ميكنند

KHM
01-09-2012, 12:53
با سلام خدمت دوستان
من مي خواستم خواهش كنم كه اگر برنامه اي در مورد اتصال sim900 به ميكرو داريد بفرستيد در ضمن من فقط بسكام بلدم
با تشكر از كساني كه به انتشار و پيشرفت علم كمك ميكنند
سلام رفیق..
اتصال sim900 به میکرو که برنامه نمیخواد...اتصال usart رو راه بندازی حله...میمونه چنتا دستور دریافت و ارسال...
تو سایت آقای morteza_rk (You can see links before reply) یه آموزش برا sim300 هست که میتونی از اون استفاده کنی...

milani1391
01-09-2012, 20:43
سلام
دوستان من می خواهم با فرستادن پیام رله را روشن یا خاموش کنم چه جوری میشه؟؟

KHM
01-09-2012, 20:49
سلام
دوستان من می خواهم با فرستادن پیام رله را روشن یا خاموش کنم چه جوری میشه؟؟
سلام.رفیق ماژول گرفتی و راه انداختی و ارتباط برقرار کردی،الا مونده فقط این قسمتش؟

rezarm
11-09-2012, 23:58
مشکل تغذیه با sim900 دارم، یعنی وقتی سیم کارت نیست رو بردم درست روشن میشه، اما وقتی سیم کارت رو تو سوکتش میذارم netlight ام فک میکنم شروع میکنه ب سرچ شبکه اما بعد چند تا چشمک خاموش میشه، تغذیه مدارمم از منیع تغذیه 0-30 ولت 3 آمپر (ازینا که تو آزمایشگاه دانشگاها پره) استفاده میکنم، خازنای تغذیه هم 2 تا 100 نانو و یه دونه 100 میکروی تانتالیوم گذاشتم، مشکلم از تغذیه هست آیا؟ باید خازن ظرفیت بالاتری رو استفاده کنم؟

KHM
12-09-2012, 00:02
مشکل تغذیه با sim900 دارم، یعنی وقتی سیم کارت نیست رو بردم درست روشن میشه، اما وقتی سیم کارت رو تو سوکتش میذارم netlight ام فک میکنم شروع میکنه ب سرچ شبکه اما بعد چند تا چشمک خاموش میشه، تغذیه مدارمم از منیع تغذیه 0-30 ولت 3 آمپر (ازینا که تو آزمایشگاه دانشگاها پره) استفاده میکنم، خازنای تغذیه هم 2 تا 100 نانو و یه دونه 100 میکروی تانتالیوم گذاشتم، مشکلم از تغذیه هست آیا؟ باید خازن ظرفیت بالاتری رو استفاده کنم؟
آره مهندس...حداقل باید 1خازن 1000میکرو داشته باشی...مشکل از همو خازنه...
فقط حواست باشه که چون از منبع ولتاژ متغیر استفاده میکنی،ولتاژ حتی برا 1لحظه هم بالا نره ها...وگرنه...

rezarm
12-09-2012, 00:07
مرسیییییی استاد
ولی یکم ولتاژ رو بالا بردم تا شاید بهتر بشه (تا 4.7) خدا رو شکر اتفاقی نیفتاد
امیدست مشکل حل شود :)
ممنون از پاسخ سریع

KHM
12-09-2012, 00:10
مرسیییییی استاد
ولی یکم ولتاژ رو بالا بردم تا شاید بهتر بشه (تا 4.7) خدا رو شکر اتفاقی نیفتاد
امیدست مشکل حل شود :)
ممنون از پاسخ سریع
خواهش رفیق...ولتاژ همون 4 ولت عالیه..اگه مشکلی داشت مربوط به مقدار ولتاژ نیست...پس هیچوقت ولتاژ رو زیاد نکنین

sadeghi
14-09-2012, 21:59
داداش گلم وقتی ماژول شبکه رو سرچ میکنه جریان میکشه.باید منبع تغذیتو چک کنی.یعنی شیر جریانش رو چک کنی ولتاژت درسته.

rezarm
16-09-2012, 00:25
داداش گلم وقتی ماژول شبکه رو سرچ میکنه جریان میکشه.باید منبع تغذیتو چک کنی.یعنی شیر جریانش رو چک کنی ولتاژت درسته.
مرسی دوست عزیز، مشکل از شیر کارنت نبود، چون حالت ضربه ای ک واس اون جریان لحظه ای ایجاد میکنه خیلی قویه نیاز ب همون خازن ظرفیت بالا داشت. : ) خازن تغذیه رو زیاد کردم درست شد
بازم مرسی بابت راهنمایی

sajjadesrar
19-09-2012, 17:46
سلام..
ببخشید من دوتا بورد sim908 دارم که تا دیروز عالی کار میکردن؛اما یهو امروز که روشن کردم دیدم که
register نمیشن..!! جالبه که هردوشون باهم اینطوری شدن...سیمکارتم عوض کردم اما تاثیر نداشت..!
(البته هردو ایرانسل بودن)بخاطر چیه بنظرتون؟؟
ممنون

esisafa
19-09-2012, 21:37
چه چیزهایی نسبت به قبل که کار میکرد تغییر کرده. مکان ماژول. سیمکارت و اپراتور. منبع تغذیه. و ... همه چیزا رو تک تک برررسی کن

sajjadesrar
19-09-2012, 22:54
قبلا هم با منبع تغذیه کار میکرد هم با باتری موبایل که الان هردو رو چک کردم؛
قبلا هم تو همین اتاق بودم الان هم تو اتاق رو چک کردم هم فضای آزاد رو؛
سیمکارتمم همین بود..اصلا هیچ تغییری ندادم تو هیچکدوم از بوردها...!
نمیدونم اصلا چی شد یهو..؟؟!!!
Gps کار میکنه(اطلاعاتش میاد)،شارژ باتری میده یا مثلا cfun=1 رو میده اما register نمیشه..!

چه جالب..همین الان با یه سیمکارت دیگه چک کردم جواب داد..:wink:چرا باید اون 2تا سیم جواب ندن(که قبلا مشکلی نداشتن) اما این یکی الان جواب بده؟!!!!!چه علتی میتونه داشته باشه؟

ولی همجنان با اون 2تا مشکل داره!!

behnam6500
19-09-2012, 23:26
اون دوتا سیم رو توی گوشی تست کن ببین سالم هستن یا نه؟

ممکنه بورد بهشون اسیب زده باشه

sajjadesrar
20-09-2012, 00:42
آره سالمن،استفاده میکنم ازشون...
همشون ایرانسل بودن اما یکی جواب میده 2تا نه...!!البته اولین باره که به این مسئله برخوردم.واسه شما تاحالا چنین چیزی پیش اومده؟

sajjadesrar
20-09-2012, 01:28
آقا بهنام مثل اینکه حق با شما بود..
یکی از سیمکارت ها تو گوشی هم کار نمیکنه..!
سوال من اینه که چرا باید این اتفاق بیفته؟؟!
ممنون

behnam6500
20-09-2012, 01:36
pcb مدار رو خودتون زدید؟

فکر کنم شماتیک مربوط به پایه هایی که برای سیم کارت هستن رو طبق شماتیکی که خود کارخونه sim گفته بسته نشده.

یه جا خوندم که گفته بود از دیود معکوس برای سیم کارت استفاده بشه تا از ایجاد ولتاژ القایی جلوگیری کنه!

حالا شاید دلیل خراب شدن سیم کارت این باشه... دقیق نمیدونم...

من که مدت زیادی هست بدون دیود دارم کار میکنم و مشکلی هم به وجود نیومده!

شاید سیم کارته همینطوری الکی خراب شده باشه...

sajjadesrar
20-09-2012, 02:13
آره درست میگید،شاید از نبودن همون دیودها باشه..احتمالشم هست..از هر چندصدتا بدون دیود ممکنه یکی خراب شه که اونم گیر ما افتاد...البته من موقع زدن pcb دنبال اون ic دیتاشیت گشتم اما چیزی دستگیرم نشد..
از دیود معمولی میشه استفاده کرد؟(3ولته؟)
امیدوارم که سیمکارته همینجوری خراب شده باشه...

sajjadesrar
21-09-2012, 01:14
الان دیگه هر سیمکارتی میزارم جواب نمیده..!!چندتا سیمکارت از ایرانسل و همراه اول رو امتحان کردم؛جز یکی (که اونم فقط یک بار جواب داد) هیچکدوم register نمیشن...gps مشکلی نداره و سرچ میکنه اما gsm...!:sa: کسی به این مشکل برنخورده؟
ممنون

KHM
21-09-2012, 02:12
به احتمال زیاد طول ترک های ماژول تا سیمکارت درازه...تا حد امکان باید این ترک ها کوتاه باشن

sajjadesrar
21-09-2012, 11:10
سیمکارتو تقریبا چسبوندم به ماژول..یکی دو هفته ایه که کار میکردن ! یکی از بوردها با میکرو بسته شده یکی واسه ارتباط سریال با کامپیوتر.بورد سریالم 1 روز مثل اون یکی اصلا به هیچ وجه رجیستر نمیشد اما امروز یه سیمکارت که توش گذاشتم مشکلی نداشت و رجیستر شد.امااون بورد با میکرو هنوز مشکل داره و هر کاری میکنم درست نمیشه.

morteza_rk
21-09-2012, 13:39
سلام

این ماژول ها و خصوصا سیم کارت ها نسبت به الکتریسیته ی ساکن خیلی حساسن. باید مراقب باشید که وقتی ماژول روشنه به سیم کارت دست نزنید. اون ای.سی SMF05 هم برای محافظت سیم کارت در برابر الکتریسیته ی ساکن هست. بجاش میشه 5 تا دیود زنر 5 ولت در بایاس معکوس روی ترک های سیم کارت گذاشت.

احتمالا همین الکتریسیته ی ساکن باعث سوختن سیم کارت ها شده.

الان که ماژول رجیستر نمیشه شما بیا ماژول رو از طریق پایه ی Reset یک بار ریست کن ببین نتیجه چی میشه؟ اون مقاومت های 22 اهم برای سیم کارت ضروری هستن. خازن متصل به SIM Vdd هم همینطور.

morteza_rk
21-09-2012, 13:39
سلام

این ماژول ها و خصوصا سیم کارت ها نسبت به الکتریسیته ی ساکن خیلی حساسن. باید مراقب باشید که وقتی ماژول روشنه به سیم کارت دست نزنید. اون ای.سی SMF05 هم برای محافظت سیم کارت در برابر الکتریسیته ی ساکن هست. بجاش میشه 5 تا دیود زنر 5 ولت در بایاس معکوس روی ترک های سیم کارت گذاشت.

احتمالا همین الکتریسیته ی ساکن باعث سوختن سیم کارت ها شده.

الان که ماژول رجیستر نمیشه شما بیا ماژول رو از طریق پایه ی Reset یک بار ریست کن ببین نتیجه چی میشه؟ اون مقاومت های 22 اهم برای سیم کارت ضروری هستن. خازن متصل به SIM Vdd هم همینطور.

sajjadesrar
21-09-2012, 19:36
سلام.ممنون آقا مرتضی.
ببخشید پایه reset منظورتون کدومه؟! آخه sim900 یه پایه nreset داره واسه ریست کردن ماژول اما sim908 نداره.با کدوم پین میشه اینکارو کرد ؟
یه سوال واسم پیش اومد..دیودهای 5ولت معکوس باید بزاریم ؟ولتاژ روی سیم 3ولته درسته؟
ممنون

morteza_rk
21-09-2012, 20:02
آخه sim900 یه پایه nreset داره واسه ریست کردن ماژول اما sim908 نداره

ببخشید ، حواسم نبود که sim908 هست. فعلا عقلم به جائی قد نمیده.

یه سوال واسم پیش اومد..دیودهای 5ولت معکوس باید بزاریم ؟ولتاژ روی سیم 3ولته درسته؟
صد در صد باید معکوس باشن. یعنی آند وصل میشه به زمین و کاتد وصل میشه به پایه های سیم کارت. در حالت عادی دیودها خاموشن ، ولی اگر به دلیل الکتریسیته ی ساکن ولتاژ پایه های سیم کارت بخواد بیشتر از 5 ولت بشه این دیودها به شکست زنری میرن و اجازه نمیدن که ولتاژ از 5 ولت بالاتر بره. و از طرفی چون در الکتریسیته ی ساکن حجم جریان کمه و عمدتا لحظه ای هست به خود دیودها هم آسیبی نمی رسه.

sajjadesrar
21-09-2012, 21:41
منظورم به ولتاژش بود؛ 5 ولت باید باشه یا 3 ولت؟

morteza_rk
22-09-2012, 12:51
منظورم به ولتاژش بود؛ 5 ولت باید باشه یا 3 ولت؟
مهندس دیود زنر 5 ولت یا 5.1 ولت می خری و میذاری.

sajjadesrar
24-09-2012, 11:48
ببخسید من ماژولم رو وقتی به تغذیه وصل میکنم (روشن نیست) داغ میشه و البته netlight هم روشن نمیشه ..! چرا اینجوریه؟یعنی سوخته؟!

esisafa
24-09-2012, 13:02
سوختن که شاید ولی شاید هم اشتباه وصل کردین که اینطور میشه و اگه طولانی بشه قطعا میسوزه
من یکبار برای مدت بسیار کمی منفی و مثبت رو اشتباه وصل کردم ولی مشکلی پیش نیومد

esmaeil57
26-09-2012, 10:48
سلام
دوست گرامی ، لازم نیست مدام برنامه رو درگیر چک کردن اس ام اس ورودی کنی .کافیه قبل از اجرای برنامه اصلی دستور AT+CNMI=1,1 رو به مودم ارسال کنی. از این به بعد هر موقع پیام جدید بیاد پایه Ring مودم برای یک ثانیه یک میشه و بعد میتونید با چک کردن اون پایه وارد بخش نرم افزاری خواندن پیامتون بشی .موفق باشید

esmaeil57
26-09-2012, 10:52
سلام
دوست گرامی ، لازم نیست مدام برنامه رو درگیر چک کردن اس ام اس ورودی کنی .کافیه قبل از اجرای برنامه اصلی دستور AT+CNMI=1,1 رو به مودم ارسال کنی. از این به بعد هر موقع پیام جدید بیاد پایه Ring مودم برای یک ثانیه یک میشه و بعد میتونید با چک کردن اون پایه وارد بخش نرم افزاری خواندن پیامتون بشی .موفق باشید ضمنا عذر میخوام که این جواب اشتباها در قسمت دیگه ای از سایت هم قرار گرفت نتونستم حذفش کنم!!!!

esmaeil57
26-09-2012, 10:55
حلقه نه
وقتی دستور +cmti: رو ماژول فرستاد معلوم میشه یه پیام اومده که در ادامه شامل مکان ذخیره شدن س م س هست باید اونو تشخیص بدی بعد با دستور AT+CMGR=x .. (مکان س م س =x ) بخونی و باز متن باز کشتی رو روی lcd نشون بذی

سلام
دوست گرامی ، لازم نیست مدام برنامه رو درگیر چک کردن اس ام اس ورودی کنی .کافیه قبل از اجرای برنامه اصلی دستور AT+CNMI=1,1 رو به مودم ارسال کنی. از این به بعد هر موقع پیام جدید بیاد پایه Ring مودم برای یک ثانیه یک میشه و بعد میتونید با چک کردن اون پایه وارد بخش نرم افزاری خواندن پیامتون بشی .موفق باشید

yaser_shah
27-09-2012, 01:15
سلام دوستان
من sim900 رو راه اندازی کردم و بدون مشکل کار می کنه و تا رسیدن به این مرحله به کلی مشکل برخوردم که در نهایت با کمک دوستانی مثل شما حل شد
حالا هم می خام از تجربیاتم براتون بگم (البته در حد سوادم و صد البته با اجازه از دوستای با تجربم در این فروم ) و امید وارم به دردتون بخوره.
تجربه اول: اگه مدار و بستید و سیم کارتو تو سوکت گذاشتید و مدام ال ای دی netlight چشمک می زد به دلیل اینه که شبکه پیدا نشده و یک دلیل اینه که روی سیم کارت پین کد وجود داره و اگه ال ای دی netlight بعد از چند بار چشمک زدن خاموش شد و یا بعد از چند بار چشمک ماژول ریست شد و دوباره netlight چند بار چشمک زد بدانید و آگاه باشید که مشکل به احتمال خیلی خیلی زیاد از تغذیه هست. تو مقالات مختلف خوندم که ولتاژ کاری ماژول sim900 حدودا از 3.8 تا 4.8 اما من فقط و فقط با ولتاژ بین 4.5 تا 4.7 جواب گرفتم. و این که ماژول برای پیدا کردن شبکه تو لحظه ی اول خدودا 3 آمپر جریان میخواد. برای تغذیه هم پیشنهاد میکنم از سوئچینگ استفاده کنید و روی ولتاژ 4.7 تنظیم کنید.(lm2576 adj)
البته میدونم این مطالبی که گفتم به صورت جسته گریخته تو همین فروم گفته شده اما بی ادبی کردم و خواستم یه جمع بندی کوچیک داشته باشیم و امیدوارم منو ببخشید.

vahidtabesh
28-09-2012, 22:07
سلام چه شکلی میشه با اس ام اس وsim900وسایل را کنترل کرد؟؟؟؟؟؟

nta_xyz
11-10-2012, 11:43
سلام.
چطور می تونم ماژول sim900 را بدون کلید و با کد روشنش کنم.؟

sanup2006
19-10-2012, 21:01
سلام دوستان.

من میخوام پروژه ای درست کنم که به ماژول پیام بدم 2 تا led رو روشن کنه و پیغام تایید بده.
و اینکه دما رو با lm35 سنس کنه و وقتی بهش پیام میدم جواب بده که دما چقدره و واسم پیامک کنه و روی lcd هم نشون بده.

دوستان کار این پروژه چقدره؟با c بنویسم یا basic ?
کسی فلوچارت کلی نحوه نوشتن برنامه رو داره راهنمایی کنه لطفا.

ممنون
یا حق.

safavism
20-10-2012, 12:52
با سلام

من با basic برنامه نوشتم و انتقال دما رو با ماژول gsm انجام دادم زیاد مشکل نیست فقط باید حوصله داشته باشی و وقت روش بذاری...از lm35 استفاده کن و خروجی اونو بده کانال adc میکرو تا طبق برنامه ای که مینوسی میکرو دما را برات حساب کنه بهتره چند نمونه دما بگیری و مقدار متوسط اونو بدست بیاری و نمایش بدی چون اگه لحظه ای بگیری دائما در حال تغییرات جزیی است و نمیشه خوند..حالا این مقدار رو در یه متغیر بریز و توسط ماژول ارسال کن ...یه توضییح کلی بود ...تو همین سایت توضیحات زیادی توسط دوستان داده شده ..

sanup2006
20-10-2012, 15:46
با سلام

من با basic برنامه نوشتم و انتقال دما رو با ماژول gsm انجام دادم زیاد مشکل نیست فقط باید حوصله داشته باشی و وقت روش بذاری...از lm35 استفاده کن و خروجی اونو بده کانال adc میکرو تا طبق برنامه ای که مینوسی میکرو دما را برات حساب کنه بهتره چند نمونه دما بگیری و مقدار متوسط اونو بدست بیاری و نمایش بدی چون اگه لحظه ای بگیری دائما در حال تغییرات جزیی است و نمیشه خوند..حالا این مقدار رو در یه متغیر بریز و توسط ماژول ارسال کن ...یه توضییح کلی بود ...تو همین سایت توضیحات زیادی توسط دوستان داده شده ..

خیلی ممنون دوست عزیز.
ارسالش رو نوشتم.دریافت پیامک و تحلیل اون توسط میکرو رو موندم که چجوریه ؟؟؟!!!

safavism
21-10-2012, 11:20
با سلام
با عرض پوزش من برنامه نویس ماهری نیستم...ولی یه نگاهی به برنامه زیر بنداز شاید کمکت کنه ....البته زبر برنامه ها و متغییرها رو زحمتی بکش خودت براش تعریف کن ممکنه برنامه ایراد داشته باشه ولی بصورت کلی نحوه ارسال و دریافت به این شکله...با تشکر

sanup2006
29-10-2012, 11:58
سلام دوستان
برای راه اندازی sim 900-te-c از مدار زیر استفاده کرد م.مناسب هست؟ یعنی جریان میده ؟

میکرو رو مستقیم به ماژول وصل کنم ؟مشکلی پیش نمیاد؟

یعنی RXD میکرو به TXD ماژول و TXD میکرو به RXD میکرو. درسته؟

برای چک کردن با ترمینال امولاتور پروتیوس یا خود ویندوز چطوری باید ماژول رو به کامپیوتر وصل کنم؟

sanup2006
31-10-2012, 13:04

از این مدار برای اتصال ماژول به کامپیوتر میشه استفاده کرد؟

sanup2006
30-11-2012, 11:26

از این مدار برای اتصال ماژول به کامپیوتر میشه استفاده کرد؟

کسی نیست جواب بده؟
میخوام ماژول رو به کامپیوتر وصل کنم.
چطور با max232 این کار رو انجام بدم؟

KHM
30-11-2012, 11:40
واسه وصل کردن به ماژول از شیفت دهنده ی dc استفاده کن و مستقیم وصل نکن..
تو صفحه های قبل چند نوع مدار گذاشته شده...

sobhan53
01-12-2012, 01:46
من یک ماژول "sim900a" و یک "سوکت سیمکارت" و یک "آنتن" از فروشگاه سایت خریداری کردم. آموزش آپدیت کردن اون رو نیز قبلا از سایت مطالعه کردم. ولی تا حالا با هیچ ماژول و هیچ میکروکنترلری کار نکردم. یعنی از لحاظ کار با ماژول و میکروکنترلر مبتدی مبتدی هستم. در ضمن پروژه کامل sim900 and mobile (ارسال اطلاعات محیطی از طریق شبکه موبایل) رو چند بار مطالعه کردم ولی چیزی ازش نفهمیدم.
حالا اولین مشکلم اینه که: نمیدونم چجوری باید ماژول رو به کامپیوتر وصل کنم تا آپدیتش کنم.
دومین مشکلم اینه که: نمیدونم چجوری باید ماژول رو راه اندازی کنم و چجوری باید میکروکنترلر ATmega16 رو به ماژول وصل کنم تا به وسیله میکروکنترلر ماژول رو کنترل کنم.
لطفا با زبان ساده منو راهنمایی کنید تا از تجربیات شما استفاده کنم.

KHM
01-12-2012, 01:54
من یک ماژول "sim900a" و یک "سوکت سیمکارت" و یک "آنتن" از فروشگاه سایت خریداری کردم. آموزش آپدیت کردن اون رو نیز قبلا از سایت مطالعه کردم. ولی تا حالا با هیچ ماژول و هیچ میکروکنترلری کار نکردم. یعنی از لحاظ کار با ماژول و میکروکنترلر مبتدی مبتدی هستم. در ضمن پروژه کامل sim900 and mobile (ارسال اطلاعات محیطی از طریق شبکه موبایل) رو چند بار مطالعه کردم ولی چیزی ازش نفهمیدم.
حالا اولین مشکلم اینه که: نمیدونم چجوری باید ماژول رو به کامپیوتر وصل کنم تا آپدیتش کنم.
دومین مشکلم اینه که: نمیدونم چجوری باید ماژول رو راه اندازی کنم و چجوری باید میکروکنترلر ATmega16 رو به ماژول وصل کنم تا به وسیله میکروکنترلر ماژول رو کنترل کنم.
لطفا با زبان ساده منو راهنمایی کنید تا از تجربیات شما استفاده کنم.
رفیق تو هم pdf رو خوندی و هم مطالب کل این تاپیک رو بازم چیزی نفهمیدی؟؟؟؟

sigma-mx
01-12-2012, 02:00
مهندس اگه با هیچ ماژوی کار نکردی یه موضوعه ولی اگه میکرو کار نکردی توصیه میکنم دست به این ماژول نزنی چون اونایی که تو همین تاپیک راه انداختن یکی دو تایی سوزوندن و این ماژول gsm هم خیلی حساسه .
توصیه میکنم اول بری سراغ یادگیری میکروکنترلر دلخواه با استفاده از کتاب و انجمن مربوطه و تست عملی ...
شما اگه شروع کنی به یادگیری میکرو بطور خودکار مطالب این تاپیک رو متوجه میشی . منظور اینه که شروع کنی .. چون باید تمرکز کنی روی طراحی با ماژول و برنامه نوشتن و چیزای دیگه و وقتی میکرو بلد نباشی منظور این نوشته ها رو ناقص متوجه میشی ......
زمانی که چند تا پروژه ساده با میکرو راه انداختی ، اون وقت تاپیک رو از اول بخون که این سوال وجوابها کلی بهت اطلاعات میده .. اگر سوالی بود بچه ها از جواب دریغ نمیکنند .
موفق باشی

sobhan53
01-12-2012, 02:02
مثلا این چیزها برام سواله:
1- FT232 چیه؟
2- pcb بوردی که در صفحه 16 pdf هست مقدار خازنها رو مشخص نکرده. اصلا j1 , j2 , ... چی هستن؟

sigma-mx
01-12-2012, 02:09
ft232 یه آیسی مبدل USB به سریال هست . چون به پورت سریال احتیاج داریم ،اگه از لپتاپ استفاده میکنید چون پورت سریال نداره باید از این استفاده کنید ولی اگه از PC استفاده میکنید باید از آیسی مبدل MAX232 استفاده کنید (این برای تغییر سطح ولتاژه تا به ماژول صدمه ای وارد نشه ).

فقط به pcb و ساخت فکر نکنید . شما باید اطلاعاتتون در حدی باشه که متوجه بشید دقیقا چه اتفاقی اتفاده و هر المان دقیقا کارش چیه . در غیر اینصورت اگه مشکلی بوجود بیاد نمیتونید حلش کنید ..

KHM
01-12-2012, 02:10
مثلا این چیزها برام سواله:
1- FT232 چیه؟
2- pcb بوردی که در صفحه 16 pdf هست مقدار خازنها رو مشخص نکرده. اصلا j1 , j2 , ... چی هستن؟
1 - یک آیسی هست...
2 - همه ی توضیحات مقادیر تو hardware design خود ماژول هست..
مهندس سعید راست میگن...همین اول کاری نباید بیاین طرف این...
من خودم با اینکه میکرو خوب بلد بودم و پروژه هم قبلآ کار کرده بودم 3تا ماژول sim900 سوزوندم...
رفیق این ماژول خیلی حساسه...فعلآ بیخیالش شو...اول بشین میکرو یاد بگیر...به خاطر خودت میگم..بعدآ میسوزونی ناراحت میشی...

sobhan53
01-12-2012, 13:14
منم بخاطر اینکه ماژول رو نسوزونم از شما تقاضای کمک کردم.
اگه میشه مدار بورد راه انداز ماژول که الآن خودتون دارید ازش استفاده میکنید و هیچ مشکلی نداره برای من قرار بدید تا منم عین همون رو بسازم و دیگه ماژولم نسوزه.
خیلی ممنونتون میشم.

morteza_rk
01-12-2012, 14:59
اگه میشه مدار بورد راه انداز ماژول که الآن خودتون دارید ازش استفاده میکنید و هیچ مشکلی نداره برای من قرار بدید تا منم عین همون رو بسازم و دیگه ماژولم نسوزه.
خیلی ممنونتون میشم.

مثل اینکه شما خوب متوجه قضیه نشدی. به سوالات دوستان هم که جواب ندادی تا ما بفهمیم شما چقدر با میکروکنترلر و الکترونیک آشنائی داری. اینجا محلی هست برای رفع اشکال ، این دوتا معنی داره :

1. اینجا آموزش از صفر نداره.
2. برد و pcb و مدار و پروژه ی آماده به کسی نمیدن.

شما باید خودت همه کارو بکنی. هروقت توی کار خوردی به مشکل میای اینجا و مطرح می کنی. اگه برد کامل می خوای باید بخری.

morteza_rk
01-12-2012, 14:59
خیلی ممنونتون میشم.

مثل اینکه شما خوب متوجه قضیه نشدی. به سوالات دوستان هم که جواب ندادی تا ما بفهمیم شما چقدر با میکروکنترلر و الکترونیک آشنائی داری. اینجا محلی هست برای رفع اشکال ، این دوتا معنی داره :

1. اینجا آموزش از صفر نداره.
2. برد و pcb و مدار و پروژه ی آماده به کسی نمیدن.

شما باید خودت همه کارو بکنی. هروقت توی کار خوردی به مشکل میای اینجا و مطرح می کنی. اگه برد کامل می خوای باید بخری.

sobhan53
01-12-2012, 16:26
چشم
1- من وقتی ماژول sim900a رو از فروشگاه بخرم، برد سبزرنگی که بالا سمت چپ اون نوشته BBoard-sim900 هم همراهش هست؟ یا فقط اون قطعه ای که روش نوشته sim900 و بالاش قرمزه و وسط BBoard نصب شده برام میاد؟ (تصویر صفحه 15 pdf)
2- در صفحه 7 این Pdf مداری رسم شده که نشان دهنده نحوه وصل کردن سوکت سیمکارت به ماژوله.
الف) مقاومتهای 22R یعنی 22 اهم؟
ب) المان SMF05C چیه؟
3- اینکه گفتید همه ی توضیحات مقادیر تو hardware design خود ماژول هست...، hardware design چیه و از کجا باید گیرش بیارم؟
4- ولتاژ کل مدار از کجا تامین میشود؟ یعنی ورودی بورد مبدل ولتاژ چیه؟

KHM
01-12-2012, 19:43
چشم
1- من وقتی ماژول sim900a رو از فروشگاه بخرم، برد سبزرنگی که بالا سمت چپ اون نوشته BBoard-sim900 هم همراهش هست؟ یا فقط اون قطعه ای که روش نوشته sim900 و بالاش قرمزه و وسط BBoard نصب شده برام میاد؟ (تصویر صفحه 15 pdf)
2- در صفحه 7 این Pdf مداری رسم شده که نشان دهنده نحوه وصل کردن سوکت سیمکارت به ماژوله.
الف) مقاومتهای 22R یعنی 22 اهم؟
ب) المان SMF05C چیه؟
3- اینکه گفتید همه ی توضیحات مقادیر تو hardware design خود ماژول هست...، hardware design چیه و از کجا باید گیرش بیارم؟
4- ولتاژ کل مدار از کجا تامین میشود؟ یعنی ورودی بورد مبدل ولتاژ چیه؟
1- نه...اون بورد بورد خاصی نیست و جدا از سیم900 هست و گرفتنش هم لازم نیست...بورد طراجی کنین بهتره..
فقط همو sim900a برا شما میاد
2- الف : بله یعنی 22اهم
ب: آیسی محافظ سیم کارته که متاسفانه تو ایران پیدا نمیشه...همه ی ما بدون اون راه انداختیم..واسه محافظت خودت میتونی واسه اون پایه ها دیود زنر بذاری...
3- یک pdf که در مورد مدار مناسب واسه راه اندازی ماژول نوشته شده توسط خود شرکت سازنده...به زبان انگلیسی...سرچ کنی خیلی راحت پیدا میکنی..
4- در مورد این موضوع خیلی بحث شده تو پست های قبلی...بخونی متوجه میشی...
خواهشآ پست های قبلی رو بخون...چون به اکثر سوالات جواب داده شده..

sadmonew
01-12-2012, 19:46
1- ب: آیسی محافظ سیم کارته که متاسفانه تو ایران پیدا نمیشه...همه ی ما بدون اون راه انداختیم..واسه محافظت خودت میتونی واسه اون پایه ها دیود زنر بذاری...
3
سلام دوستان
البته اين آيسي پيدا ميشه....

KHM
01-12-2012, 19:49
سلام دوستان
البته اين آيسي پيدا ميشه....
سلام مهندس.
مرسی که خبر دادین.
اگه مهندس زارعی زحمت وارد کردنشو بکشن خیلی خوب میشه..چون انصافآ به درد بخوره...

kavir
01-12-2012, 20:52
سلام مهندس.
مرسی که خبر دادین.
اگه مهندس زارعی زحمت وارد کردنشو بکشن خیلی خوب میشه..چون انصافآ به درد بخوره...
سلام
داستان چیه چه ایسی هست؟

sigma-mx
01-12-2012, 21:01
آیسی محافظ esd برای سیم کارت هست که داخلش در واقع نوعی دیود زنر برای برش دادن ولتاژ وجود داره و در یک پک شبیه آی سی هست . برای محافظت از چند خط دیتا . همه ما بدون اون مدارمون رو طراحی کردیم چون تو بازار نبود . جزو خرده ریزایی هست که اگه فروشگاه بیاره خیلی خوبه .. اینم شمارشه smf05c

KHM
01-12-2012, 22:09
مهندس سعید توضیح دادن...اگه نباشه تو کوتاه مدت مشکلی نیست ولی تو کار مدت بالا رو سیم کارت تاثیر میذاره...خلاصه بودنش خوبه..
تو دیتاشیت sim900 هم گذاشته...

bahador1
03-12-2012, 16:56
با سلام و تشکر فراوان از همه دوستانی که در جهت ارتقا علم خود و دوستان تلاش میکنند.
یک سوال... در روزهایی مثل عیدها که امکان ارسال sms فراهم نیست چیکار میشه کرد؟
بخش فرکانس رادیویی ماژول sim900 جدا از سیمکارت عمل میکنه؟
میخوام دیتا از یک sim900 به sim900 دیگه بفرستم اما همه ترسم در روزهای عید که دستگاه جواب نده!
لطفا راهنمایی کنید...

sigma-mx
03-12-2012, 17:40
کلا وقتی شما sms رو میفرستی دیگه دست شما نیست چه اتفاقی بیفته .. همش مربوط به شبکه هست ..
بنظر من استفاده از بستر اینترنت یعنی استفاده از GPRS بجای GSM خیلی محاسن داره مانند امنیت - امکان کد بندی - سرعت - تضمین سریع رسیدن - طول پیام به اندازه دلخواه ( هر اندازه ) و .... بر خلاف sms تو این روش چون برای ارسال با سرور ارتباط آنلاید برقرار میکنید و تو همون لحظه هم میشه تایید ارسال رو گرفت کلا خیلی بهتره ... از لحاظ قیمت هم با توجه به این همه مزیت بازم خیلی ارزونتره ...
شما حساب کن مثلا هر sms با طول محدود ۱۶ تومن ولی هر کیلوبایت ( یعنی ۱۰۲۴ بایت ) مثلا ۱ ریال . حالا شما کل پیغام ارسالیت هم شاید ۱۰ بایت نشه ...

bahador1
03-12-2012, 21:47
ممنون آقا سعید اما در این طرح نظارتی بر عملکرد گیرنده نیست!
با این وجود میتونم از بستر اینترنت استفاده کنم؟چرا که sim900 که به عنوان گیرنده است باید دايم روشن باشد تا از بخش فرستنده دیتا بگیره و با توجه به اون خروجی خاص داشته باشه!
بازم از محبتت ممنون دوست من