PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : درخواست معرفی چند ماژول خوب

shayanmelody
10-09-2011, 01:31
سلام خدمت همه دوستان.
من دنبال ماژول های زیر هستم :
آلتراسونیک برای سنجش فاصله
قطب نما
جی پی اس
باید خدمت شما عرض کنم که من خودم هنوز با این ماژول ها کار نکردم ، ولی الآن یک پروژه ای دارم که باید از اینها استفاده کنم.
دوستان من نتونستن ماژول قطب نما چینی رو راه بندازن و همینطور جی پی اس رو راه انداختن که سرعتش افتضاح بود .
من دنبال مدل های خوبش هستم که جدا از این پروژه ای که الآن دارم در آینده هم ازش استفاده کنم ، نمیخوام یکبار مصرف باشه.
دوستانی که پیشنهاد میدن لطفا تجربیات شخصی خودشون رو بگن.
با تشکر از همه.

cmuiran
10-09-2011, 13:41
سلام دوست عزیز
برای معرفی قطعات به نظر من
ماژول فاصله سنج srf08 یا srf02 که من راضی بودم حالا باز بستگی به شما داره که چه کاری میخوایین انجام بدین
برای ماژول های gps داخل ایران یک مارک بیشتر میتونین پیدا کنین ماژول های ublox هست که به تنوع زیادی دران
برای ماژول قطب نما cmp03 مارک خوبییه و com09 که یک ماژول جالب و کاربردی هست

cmuiran
10-09-2011, 13:43
مشخصات
اژول قطب نما CMP03
جریان : 20 میلی آمپر
رزولوشن : 0.1 درجه
دقت : 3 تا 4 درجه
ابعاد : 32mm x 35mm
خروجی 1 : Timing Pulse 1mS to 37mS in 0.1mS increments
خروجی 2 : I2C Interface, 0-255 and 0-3599 SCL speed up to 1MHz

ماژول قطب نما CMPS09
قطب‌نمای مغناطیسی با قابلیت جبران انحراف از افق
وقتی ربات شما نسبت به سطح افق منحرف می شود کمی خطا در آن پدید می آیدکه این ماژول با اندازه گیری انحراف ، خطای به وجود آمده را از بین می برد
ولتاژ کاری 3 تا 5 ولت
جریان مورد نیاز : ۲۵ میلی آمپر
رزولوشن : 0.1 درجه
صحت افقی: ۳ تا ۴ درجه
دقت : ۴ تا ۵ درجه ( در صورتی که انحراف افقی +- 60 در جه باشد)
خروجی ۱: استاندارد I2C، سازگار با SMBUS، صفر تا ۲۵۵ و صفر تا ۳۵۹۹۰، 100KHZ
خروجی ۲: اتصال سریال با سرعت 9600 و سطح ولتاژ 3.3 تا 5 ولت
خروجی ۳: پالس pwm از ۱ تا ۳۷ میلی ثانیه با افزایش 0.1 میلی ثانیه
ابعاد بورد : ۱۸×۲۴ میلی‌متر

ماژول موقعیت یاب GPS همراه با آنتن

ماژول موقعیت یاب جهانی + آنتن مخصوص

قابلیت ها:

· دارای دقت تشخیص موقعیت بهتر از 2.5 متر

· حساسیت بالای گیرندگی در شرایط بد آب و هوائی

· کار دردمای 40- الی 80+ سانتی گراد

· امکان کار با آنتن های active and passive

· دارای 50 کانال دریافت گیرندگی و محاسبه 1 میلیون دستور عمل

· خروجی serial در ماژول

· ابعاد 3.5 * 3 سانتی متر
u-blox 5 Highlights:
50-channel u-blox 5 engine with over 1 million effective correlators
Under 1 second Time-To-First-Fix for Hot and Aided Starts
SuperSense® Indoor GPS: -160 dBm tracking sensitivity
Supports AssistNow Online and AssistNow Offline A-GPS services; OMA
SUPL compliant Supports SBAS (WAAS, EGNOS, MSAS, GAGAN)
u-blox 5 Features:
Timepulse
4 Hz position update rate
Supports passive and active antennas
Operating temperature range: -40 to 85°C
RoHS compliant (lead-free)

shayanmelody
10-09-2011, 14:20
سلام.ممنون از اطلاعاتتون.
آیا سرعت ماژول های پیشنهادیتون بالا هست ؟ برای مثال من میخوام هر 500 میلی ثانیه اینارو چک کنم.

shayanmelody
30-12-2011, 14:36
سلام.
بعد از مدتها انتظار ماژول جي پي اس رو گرفتم !
lea - 5a از شركت u-blox .
به راحتي تمام هم راه اندازي اوليه شد و اصلا اذيت نكرد.فقط پايه هاي تغذيه و Tx رو وصل كردم.
با نرم افزار هايي كه خود شركت داده بود ماژول رو تست گرفتم و خيلي عالي جواب ميده.
آنتنش هم به پرده اتاقم وصل كردم !
تو هر لحظه ميانگين 10 ماهواره دريافت ميشه.
در مورد سرعت دارم ميبينم خطا داره و ساكن نشون نميده :sa:
------------------
براي راه اندازيش با ميكرو نياز هست برم تو سايت پروتوكل NMEA جزئياتش رو ببينم يا اون چيزي كه تو ديتاشيت هست كفايت ميكنه ؟!
اصلا اين پروتوكل چي هست و كجا كاربرد داره ؟!

M.ABDOLLAHI
30-12-2011, 18:41
چند خریدی و از کجا خریدی ؟

sigma-mx
30-12-2011, 19:34
این ماژول های ublox واقعا کیفیتشون عالیه مثل همین Lea-4H و Lea5h و Lea5a و... قیمتشون هم مناسب هست. ماژول های زیادی رو تو بازار و اینترنت دیدم ولی این دقتش از همه بالا تر بود . بسیار هم بی قلق هست . کافیه یه 3.3 و gnd بدی و tx بگیری . برنامه نویسیش هم مشکل نیست . من یدونه Lea-5H رو برای پروژه پایانیم 3 سال پیش خریدم اون موقع Lea5A نیومده بود . حالا نگاه می کنم ببینم فرقش چیه. فقط حواست باشه همه تغذیه و سطح ولتاژ tx ، رو 3.3 باید بدی . البته تا 5 ولت نوشته tolerant هست ولی برای احتیاط . تغذیت باید تا 200ma بتونه تامین کنه . در حالت اتصال کمتر از 200 تا (150-160) می کشه . آنتن هم حتما موقع خرید اکتیو گرفتی دیگه ؟؟!! گینش خیلی بالا می ره.

shayanmelody
30-12-2011, 19:42
اين ماژول رو من ار روبو ايكيو خريدم 60 تومن.آنتن هم هراهش بود.
ايني كه من گرفتم چيپ نيست ،‌ماژول هست و يه رگولاتور 3.3 ولت روش نصبه و بدون مشكل 5 ولت دادم بهش.
دقيقا منم فقط همون 3 تا پايه رو وصل كردم و جواب گرفتم !
اينم عكسش :
ROBOtic EQuipment فروشگاه روباتیک و قطعات الکترونیک ، خرید ، فروش :: سایت اطلاع رسانی روبوایکیو:: :: (You can see links before reply)
--------
رو بردي كه بستم avr سري a به همراه روگولاتور 3.3 ولت هست ،‌اونجا هم مشكل نيست.
سوالات :
از پايه Rx چه زماني استفاده ميكنيم ؟!‌
داستان AGPS چيه ؟!
براي در آوردن اطلاعات از خروجي ماژول اطلاعات ديتاشيت كافيه يا بايد برم پروتوكل مخصوصش رو مطالعه كنم ؟
براي شروع بسته !
تشكر.

shayanmelody
30-12-2011, 19:50
اين يه عكس از محيط يكي از نرم افزاراش

sigma-mx
30-12-2011, 20:25
این ماژول برای کسی که تازه می خواد با gps کار کنه خوبه ، چون فقط به tx احتیاج داره . ولی متاسفانه زمانیکه شما یکی دو تا پروژه باهاش انجام دادین این نیاز رو شاید احساس کنید که بخواین بقیه امکانات بسیار جالب اونو راه بندازید ولی می بینید که فقط اومدن 4 تا پایه از این ماژولها بیرون آوردن و شما حتی به پایه باطری بک آپ که یه چیز اساسیه دسترسی ندارید . اگه دیتاشیترو نگاه کنید متوجه امکانات اون می شید. معمولا موقع خرید خود فروشنده هم به شما پیشنهاد خرید همین ماژولها رو می کنه ! و می گه چیپ رو نخرید چون اگه لحیم کنی می سوزه و از این حرفا..! به هر حال بازم توضیح می دم در پست های بعدی . یه سری کاربردهای خاص هست مثل تغییر باودریت و ... که شما باید با کامند به rx بفرستید . در واقع برای کانفیگ هست. یه سری سیستم های تصحیح موقعیت و کاهش زمان راه اندازی هست که باید دربارش بحث بشه بعدا مثل AGPS که از برای کاهش زمان اتصال به ماهواره میاد یه سری از اطلاعات زمانی رو از شبکه GSM موبایل می گیره !
در مورد فرمتش هم بگم که تمامی GPS ها چه به شکل ماژول یا چیپی که داخل GPS های دستی هست همه فرمتش NMEA هست که یه استاندارد که اطلاعات رو به شکل اعداد و حروف ASCII میده و باید تفسیر بشه توسط یه کنترلر. اگه یه NMEA سرچ کنی یه PDF میاد که فرمت تمام کد ها توش نوشته . میکروت باید این اعداد ما بین کاما رو از هر خط اطلاعات جدا و استفاده کنه.

shayanmelody
30-12-2011, 22:28
بی صبرانه منتظر استفاده از تجربه های شما هستیم.
یه سرچی تو سایت های فارسی کردم چیزی دستگیرم نشد ، اگه برای شما امکان داره یه تاپیک مرتبط ایجاد کنید و این ماژول رو بررسی کنید.
مثل کاری که مهندس صفامنش کردند.
در هر صورت ممنون.

sigma-mx
31-12-2011, 01:17
تاپیک در بخش مخابرات ایجاد شد . سوالاتون رو اونجا مطرح کنید.
بررسی ماژول های gps - ایـــــــــران میـــــــکرو ™ (You can see links before reply)