PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مدار محافظت باتری لیتیوم

alireza9900
23-08-2011, 17:02
سلام
من می خوام یه مدار با آرم ببندم که از 4 سورس مختلف پاورش تامین میشه(2 تا usb + باتری + آداپتور)
برای usb ها و آداپتور چون 5 ولت هستن یه دیود می ذارم سر راه هر کدوم که جریان برنگرده به آداپتور یا usb ها. ولی باتری چون 1 سل لیتیوم هست اگه دیود بذارم دیگه هیچی از باتری نمی مونه که بخوام بدم به رگولاتور 3.3
یه راه اینه دیود رو بذارم و مستقیم وصل کنم به میکرو(بدون رگولاتور) ولی فکر نمی کنم ایده خوبی باشه.
راه دیگش یه مدار محافظ با فیوز و دیود هست که اگه باتری رو برعکس بزنیم فیوز می پره و همه چی به خوبی و خوشی تموم میشه.(فکر کنم این راه بهتر باشه)
ولی حالا مشکل اصلی! من یه شماتیک پیوست کردم فقط نمی دونم جواب میده یا نه(فیوز ندارم الان تست کنم)
اگه راه دیگه ای برای این کار هست که بهتره هم ممنون میشم بدونم

kavir
23-08-2011, 21:14
سلام
من قبلا برای avr یک باتری بک اپ پیاده سازی کردم که بیش از 3 /4 ساله داره جواب میده بدون مشکل
کلا بهترین روش باتری بک اپ همین دیود ژرمانیم هست که سر راه باتری بذارید
کلا من اینجوری پیاده کردم که وقتی تغذیه اصلی قطع میشد فوری میکرو وارد پاور دون میشد و در این لحظه باید فوری خروجی ها رو از کار بندازین تا جریان نکشه و باعث خالی شدن باتر ی بک اپ نشه
کلا یک وقفه بذارید که پاور قطع شد میکرو رو فوری توی مد پاور یا استند بای ببره و هیچ مشکلی نخواهید داشت
من یک باتری 3.6 البته گذاشتم دقت کنید که چون جریانی کشیده نمیشه افت ولتاژی خیلی ندارید و مشکلی پیش نمیاره

alireza9900
23-08-2011, 22:38
ممنون
ولی من باتری بکاپ نمی خوام بذارم
سوالم رو بد متوجه شدید
این دستگاه پرتابل هست که تغذیه اصلیش با باتری 1 سل هست. ولی 2 تا پورت یو اس بی(یکی برای پروگرم کردن با فلش مجیک و یکی هم usb device) به علاوه یه آداپتور هم بهش وصل میشه برای شارژ باتری.
می خوام تغذیه مدار از این usb ها و adaptor هم تامین در صورت نیاز. الان مشکلی که هست اینه که اگه یکی از این 3 تا منبع تغذیه دیگه به غیر از باتری وصل باشن و باتری رو برعکس جا بزنم...بوم :دی
یه راه سری کردن دیود هست که افت ولتاژش برای 1 سل زیاد میشه و دیگه نمیشه دادش به رگولاتور 3.3 ولت. یه راه هم که به زهنم میرسه استفاده از همون مدار فیوز هست. فقط نمی دونم کار می کنه یا نه ؟
البته از رگولاتور سوییچینگ هم میشه استفاده کرد ولی رگولاتور smd مناسبی پیدا نکردم