PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كمك در حل مشكل تابلو روان

avr_1360
04-07-2011, 21:52
چطور ميشه مشكل ردپاي ال اي دي در تابلوهاي روان كه با لچ ساخته ميشه رو حل كرد

shayanmelody
04-07-2011, 22:08
سلام.
من برای کار کردن با لچ ها از الگوریتم زیر استفاده میکردم و هیچ مشکلی نداشتم.امیدوارم به درد بخوره:

فرض کنیم که ماتریسمون 8*8 هست.
1. دیتای ستون اول را رو پورت قرار میدید.
2.ستون اول را فعال میکنید.
3.یک تاخیر قرار میدهید(بسته به سایز تابلو)
4.ستون ها رو غیر فعال میکنید.
3.دیتای ستون دوم را رو پورت قرار میدهید.
4.ستون دوم را فعال میکنید.
5.تاخیر.
6.غیر فعال کردن ستون ها.
.
.
.
.
.

و همینطور الی آخر.رفرش در الگوریتم فوق ستونی بود،اما اگر از رفرش سطری استفاده میکنید هم صادق است(جای سطر و ستون را در توضیحات عوض کنید !)
متاسفانه از آنجا که فکر کنم شما با زبان اسمبلی کار میکنید نمیتونم سورس قرار بدم،اما اگر با بیسیک آشنایی دارید بگید تا یک نمونه برنامه باهمراه با فایل پروتئوس قرار بدم.
با تشکر از توجه شما !.

jn_1983
04-07-2011, 22:16

سلام
ممنون كه احترام گذاشتي و خيلي چيزها رو رعايت كردي كه قابل شرح تو اين پست نيست!!

طبق قولي كه دادم امشب حتما بحث خواهيم كرد و جواب شما رو خواهم داد. فقط يكم امشب مشغله دارم ولي حتما حتما جواب شما رو خواهم داد!!

برنامه شمارو مطالعه كردم و ايراد رو پيدا كردم!! پس منتظر جواب بنده باش!!

alimicro
04-07-2011, 23:50
سلام.
من برای کار کردن با لچ ها از الگوریتم زیر استفاده میکردم و هیچ مشکلی نداشتم.امیدوارم به درد بخوره:

فرض کنیم که ماتریسمون 8*8 هست.
1. دیتای ستون اول را رو پورت قرار میدید.
2.ستون اول را فعال میکنید.
3.یک تاخیر قرار میدهید(بسته به سایز تابلو)
4.ستون ها رو غیر فعال میکنید.
3.دیتای ستون دوم را رو پورت قرار میدهید.
4.ستون دوم را فعال میکنید.
5.تاخیر.
6.غیر فعال کردن ستون ها.
.
.
.
.
.

و همینطور الی آخر.رفرش در الگوریتم فوق ستونی بود،اما اگر از رفرش سطری استفاده میکنید هم صادق است(جای سطر و ستون را در توضیحات عوض کنید !)
متاسفانه از آنجا که فکر کنم شما با زبان اسمبلی کار میکنید نمیتونم سورس قرار بدم،اما اگر با بیسیک آشنایی دارید بگید تا یک نمونه برنامه باهمراه با فایل پروتئوس قرار بدم.
با تشکر از توجه شما !.
سلام به دوست عزيزودوست داشتني :
آقاشايان اگرامكان داره يك نمونه ازسورس برنامه وبه همراه فايل پروتوس كه گفتيدبراي من هم قراربده.باتشكر

shayanmelody
04-07-2011, 23:50
چشم.قرار میدم.

avr_1360
05-07-2011, 00:28
مرسي شايان جان از الگريتمتون.

shayanmelody
05-07-2011, 00:42
شرمنده،نمیدونم چه مشکلی پیش اومده که نتونستم یک جا آپ کنم !
این فایل شبیه سازی :
xdrdg.DSN - 4shared.com - online file sharing and storage - download (You can see links before reply)

و اینم سورس برنامه :

tablo with latch right & left.bas - 4shared.com - online file sharing and storage - download (You can see links before reply)

jn_1983
05-07-2011, 02:23

سلام
ببينيد تو اينطور كارها كه بايد كلاك و تايمينگ دقيق و بي نقص كار كنه ، بايد هميشه برنامه خودتون رو يكبار به صورت دستي تست كنيد!! يعني بيايد خط به خط دستورات رو اجرا كنيد!! و از همه مهمتر اينكه اين برنامه رو رو سخت افزارتون بصورت ذهني پياده سازي كنيد. حتي اگه ميتوني يك كاغذ و خودكار بردار و رجيستر ها دستي بنويس و ببين كه در حال حاضر چه عددي و چه چيزي در فلان رجيستر قرار ميگيره!!

اين كار يجورائي ديباگ كردن بدون نرم افزار هست. ديباگ كردن سخت افزاري و نرم افزاري دقيقا همين معني رو ميده!!
براي كارهاي دقيق و حساس كلاكي و تايمينگي بايد اين روش رو پياده سازي كني تا به جواب برسي!!

مشكل شما اينجاست كه وقتي يكسري ديتا تو لچ قرار ميدي ، قبلش رفرش رو غير فعال نكردي. منظورم رو واضح تر بگم شما اطلاعات مرحله قبل رو قرار دادي و يكبار رفرش اون رديف رو فعال كردي(خوب تا اينجا درست) و در مرحله بعد ديتاي جديد رو تو لچ قرار ميدي ولي همچنان رفرشت رو رديف قبلي قرار داره و باعث ميشه كه اطلاعات قبلي رو يك لحظه كوچيك (به اندازه لوپ 5 تائي كه قرار دادي) ديده ميشه!! حالا اگه فركانس بره بالا اين مورد خودش رو بيشتر آشكار ميكنه و باصطلاح از خودش رد اطلاعات قبي رو بجا ميذاره!!

نكته دوم اينكه هميشه شما يكي از لچ ها فعال. اين كار غلطه يعني اينكه شما بايد سري جديد ديتا ها كه ميخاي در لچ ها قرار بدي بايد هيچكدام از لچ ها فعال نباشه!! ولي در برنامه شما فعال هست!!

راهكار اينه كه ميگم:
هر بسته 5 تائي كه ديتا روش قرار ميگيره و لچ ميشن (قبل اينكه رفرش رو فعال كني) لچ ها رو بطور كامل غيرفعال كن! وقتي كه ميخاي رفرش رو بدي رفرش رو بعد اينكه عمل لچ شدن انجام شد، رفرش رو فعال كن بعد اين مرحله يك تاخير و بعد از تاخير و قبل از قرارگيري مجدد سري ديتاي 5 تائي رفرش رو حتما غيرفعال كن (يعني پايه ها رفرش هيچكدوم از خطوط رو روشن نكنه) و حالا مجددا نوبت ديتاي 5 تائي جديد و الي آخر .....

اين بسته 5 تائي كه عرض ميكنم بنا به برنامه اي بود كه شما براي من فرستادي!!

اگه باز توضيحاتم گيج كننده و يا برات نامفهوم بود بگو تا بصورت كدنويسي توضيح مفصل بدم!!

اميدوارم متوجه شده باشي!!
فقط با c‌ بنويس كه راحتتر توضيح بدم و مشكلت زودتر برطرف بشه!!

avr_1360
08-07-2011, 04:31
ممنون جواد جان از راهنمايياتتون.خيلي بدردم خورد.مشكل حل شد.
فقط اينكه نوشته توي اين تابلوها بصورت تكه تكه نه روان حركت ميكنن هرچند اگه سرعت حركتو هم زياد كنم وجود داره بنظرت اين مشكل براي اين تابلوها طبيعيه يا نه.

jn_1983
08-07-2011, 16:16
ممنون جواد جان از راهنمايياتتون.خيلي بدردم خورد.مشكل حل شد.
فقط اينكه نوشته توي اين تابلوها بصورت تكه تكه نه روان حركت ميكنن هرچند اگه سرعت حركتو هم زياد كنم وجود داره بنظرت اين مشكل براي اين تابلوها طبيعيه يا نه.

سلام
وظيفه بود !!
خوشحالم كه مشكلت برطرف شد و اميدوارم كه بهتر ازينها هم پيش بري!!
در مورد حركت بصورت غير روان هم بايد بگم كه چون تابلوي شما كوچك هست و ميخاي تمام متن رو با حوصله مشاهده كني سرعت رو باب ميل خودت كم كردي!! اين مشكل با كم كردن زمان حلقه آخر (حلقه اي كه اومدي تمام اطلاعات رو نمايش دادي و اين كارو 10 20 بار تكرار كردي و حالا ميخاي تو آاز لوپ بعدي اطلاعاتت رو شيفت بدي- منظورم اين حلقه است) مشكل برطرف ميشه ولي سرعت شيفت اطلاعات بالا ميره!!

اگه با اين مشكلت حل نشد بايد بري سراغ بارگذاري اطلاعات رو لچ ها بعد از شيفت دادن اطلاعات. احتمالا شما اونجا كمي كند عمل ميكني (احتمال اين آخري خيلي كمتره)

باز نشد برنامه رو برام بفرست (البته به زباني كه توصيه كردم) تا بررسي كنم ببينم مشكل كجاس!!

موفق باشي!!

avr_1360
11-07-2011, 03:06
علت اينكه نميشه ولتاژ دوسر ال اي دي ها رو به مقدار دلخواه در تابلوهاييكه از رفرش سطري يا سطوني استفاده ميكنن افزايش داد فقط بخاطر اينه كه اگه ميكرو هنگ كرد ال اي دي ها نسوزن؟
فقط علتش همينه؟ يا علل ديگه اي هم داره؟

jn_1983
11-07-2011, 11:58
علت اينكه نميشه ولتاژ دوسر ال اي دي ها رو به مقدار دلخواه در تابلوهاييكه از رفرش سطري يا سطوني استفاده ميكنن افزايش داد فقط بخاطر اينه كه اگه ميكرو هنگ كرد ال اي دي ها نسوزن؟
فقط علتش همينه؟ يا علل ديگه اي هم داره؟

سلام

بله علت همين ميباشد. ولي با اين وجود يكسري از تابلو ها رو بت همين تكنيكي كه شما ميگي براي افزايش سطح ولتاژ رو led ها استفاده ميكنن. براي اين كار هم ميان از آي سي wd هاي خاصي استفاده ميكنن. اين آي سي ها اصلا با برنامه ميكرو هيچ ارتباطي نداره و بصورت سخت افزاري از مدار شما استفاده ميكنه!!

avr_1360
11-07-2011, 23:20
ايا ميشه يه سخت افزاري يا يك مدار بگونه اي طراحي بشه كه بتونه بخش رفرشو كنترل كنه بطوريكه اين مدار بتونه به اينصورت عمل كنه به محض از كار افتادن رفرش(بدليل هنگ كردن ميكرو) ميكرو رو ريست يا منبع تغذيه رو از مدار خارج كنه؟
ايا همچين امكاني وجود داره؟

shayanmelody
11-07-2011, 23:24
سلام.
آقا یک پیشنهاد ! چرا اینقدر به خودتون سخت میگیرید ؟ با همون شیفت رجیستر ها و اسکن صفحه ای تابلوتون رو بسازید تا دیگه این مشکلات رو نداشته باشید !

jn_1983
11-07-2011, 23:29
ايا ميشه يه سخت افزاري يا يك مدار بگونه اي طراحي بشه كه بتونه بخش رفرشو كنترل كنه بطوريكه اين مدار بتونه به اينصورت عمل كنه به محض از كار افتادن رفرش(بدليل هنگ كردن ميكرو) ميكرو رو ريست يا منبع تغذيه رو از مدار خارج كنه؟
ايا همچين امكاني وجود داره؟

بله ميشه و امكان هم داره!!
شما ميتونيد از يك آي سي wd (كه يك نوع آي سي تايمر محسوب ميشه) اين كارو انجام بدي!!
در اصل اين آي سي زماني فعال ميشه كه بهر دليلي ميكرو هنگ و يا عملكرد نامناسب داشته باشه!!

درضمن اين رو هم بگم كه براي اينكار رو براي هر نوع تابلو روان با هر تكنيكي (چه لچي و چه اسكن صفحه اي)بايد استفاده كرد. اين براي امنيت تابلو و هم اينكه يك وقت كلا ميكرو هنگ كرد(حتي واتچ داگ ميكرو هم از كار افتاد) مدار رو بصورت فيزيكي ريست كنه!!

avr_1360
11-07-2011, 23:31
يه سوال:
بهترين فاصله افقي و عمودي بين ال اي دي ها توي تابلوي روان چقدره؟
اين بوردي كه ال اي دي ها روي اون نصب ميشن امادش توي بازار هست يا خودمون بايد بسازيمش؟
بخصوص اين بوردهايي كه افتابگير دارن

jn_1983
11-07-2011, 23:40
يه سوال:
بهترين فاصله افقي و عمودي بين ال اي دي ها توي تابلوي روان چقدره؟
اين بوردي كه ال اي دي ها روي اون نصب ميشن امادش توي بازار هست يا خودمون بايد بسازيمش؟
بخصوص اين بوردهايي كه افتابگير دارن

اين فاصله بسته به تعداد LED‌ و رزولوشن تابلو داره! ولي معمولا فاصله آونها رو از 1 سانت تا 2 سانت قرار ميدن!! بهترين مثال عملي اينكه بري و از نزديك يك تابلو استاندارد رو ببيني!! فكر كنم انقد تو سطح شهر زياد باشه كه بتوني يكي رو از نزديك بررسي كني!!

در مورد فريم ها نيز بايد بدي تا برات توليد كنن!! البته مبتوني آماده گير بياري!! بنده خودم به يكي از دوستان(البته دوست دوستم:mrgreen:) تابلو سازم سپرده بودم كه اين اطلاعات رو بهم برسونه كه هنوز نديدمش!!

avr_1360
12-07-2011, 02:42
سلام.
آقا یک پیشنهاد ! چرا اینقدر به خودتون سخت میگیرید ؟ با همون شیفت رجیستر ها و اسکن صفحه ای تابلوتون رو بسازید تا دیگه این مشکلات رو نداشته باشید !
شيفت ريجستري خيلي خوبه اما بنظر من واسه كاراي خاصه چون هم هزينش و هچنين زمان ساخت زياد و ساختش نسبتا سختره البته اين نظر منه البته من خودم شخصا قصد دارم در اينده نزديك با شيفت كار كنم البته نه براي كار اقتصادي .اگه ما بيايم همون لچو بهينه كنيم بعدش بريم سراغ شيفت ريجيستر براي كاراي بزرگتر بهتر باشه.چون اگه بخايم كار اقتصادي هم داشته باشيم بايد قيمتو تمام شد رو درنظر بگيريم. يه اي سي max7219 هست كه ميتونه 64 ال اي دي رو راه بندازه.البته توانايي تنظيم شدت نور خروجي رو هم داره شايد اين اي سي از لچ هم بهتر باشه البته نميدونم تو بازار هست.

avr_1360
12-07-2011, 23:20
اقا جواد مرسي از اطلاعات خوبتون.
ميشه در مورد اين قطعه (wd)) بيشتر توضيح بدي .با چه اسمي توي بازار هست؟ انواع خاصي داره؟

jn_1983
13-07-2011, 01:50
اقا جواد مرسي از اطلاعات خوبتون.
ميشه در مورد اين قطعه (wd)) بيشتر توضيح بدي .با چه اسمي توي بازار هست؟ انواع خاصي داره؟

wd يك نوع تايمر است!! هر نوع تايمري كه بشه زمان شمارش رو كنترل كرد - ريست كرد - آشكارساز سرريز داشته باشه.

يكي از همين آي سي هاي تايمر 4541 كه از خانواده cmos است.يك تايمر برنامه پذير است. اين تايمر با استفاده از يك خازن و مقاومت فركانس شمارش رو ميشه تنظيم كرد. وقتي كه سر ريز تو اين تايمر اتفاق ميوفته يكي از پايه هاش فعال ميشه و ميتوني از اين روش براي جلوگيري از هنگ كردن سيستم استفاده كني.(بسته به نوع چيدمان سخت افزار و طراحي داره كه چطور تايمر رو فعال كني)

موفق باشي!

avr_1360
04-08-2011, 02:29
وقتي ميخاستم شيفت ريجستر 74595 رو براي ساخت تابلوي روان تست كنم متوجه شدم اگه يكي از پايه هاي خروجي فعال شد نور ال اي دي متصل به اون زياد و وقتي همه پايه هاي خروجي (داده) اين آي سي يك بشه نور ال اي دي هاي متصل به اون از نور اون تك ال اي دي كمتر ميشه ميشه اين يك مشكل جدي نميتونه باشه؟براي رفعش چيكار ميشه كرد؟

avr_1360
04-08-2011, 02:38
توي ساخت تابلوي روان بصورت رفرش سطري يا ستوني حتي وقتي ترانزيستور ها رو بدون هيچ مقاومتي تو مدار ميزاري شدت نور ديگه از يه حدي بيشتر نميشه.اما اگه بجاي اون ترانزيستور بياي دارلينگتون ببندي شدت نور تا حد زيادي افزايش ميابه.ايا اين كار درستي هست كه بجاي يك ترانزيستور از دارلينگتونيكه هيچ مقاومتي به اون وصل نشده باشه استفاده بشه؟

jn_1983
04-08-2011, 11:55
توي ساخت تابلوي روان بصورت رفرش سطري يا ستوني حتي وقتي ترانزيستور ها رو بدون هيچ مقاومتي تو مدار ميزاري شدت نور ديگه از يه حدي بيشتر نميشه.اما اگه بجاي اون ترانزيستور بياي دارلينگتون ببندي شدت نور تا حد زيادي افزايش ميابه.ايا اين كار درستي هست كه بجاي يك ترانزيستور از دارلينگتونيكه هيچ مقاومتي به اون وصل نشده باشه استفاده بشه؟
بله ميتوني بذاري ولي بايد حتما از سيستم محافظ حتما استفاده كني. شايد يكجا هنگ كرد و رو يك رفرش باقي موند اونوقت ممكن led بسوزه!!

jn_1983
04-08-2011, 12:01
وقتي ميخاستم شيفت ريجستر 74595 رو براي ساخت تابلوي روان تست كنم متوجه شدم اگه يكي از پايه هاي خروجي فعال شد نور ال اي دي متصل به اون زياد و وقتي همه پايه هاي خروجي (داده) اين آي سي يك بشه نور ال اي دي هاي متصل به اون از نور اون تك ال اي دي كمتر ميشه ميشه اين يك مشكل جدي نميتونه باشه؟براي رفعش چيكار ميشه كرد؟
اين امر طبيعي و ميتونه در دراز مدت مشكل ساز بشه!! اين هم بدليل اينكه اين آي سي يك حداكثر جرياني رو براي پايه هاي خروجيش ميتونه تامين كنه كه اگه شما پا رو فراتر از اين مرز بذاريم چيزي ميشه كه شما ديديد.
وقتي چندتا روشن ميشه افت ولتاژ قابل ملاحظه اي رو در تغذيه ورودي آي سي خواهيم داشت و اين افت ولتاژ عينا در خروجي هاي آي سي مشاهده ميشه!!
براي رفع اين مشكل بايد تو خروجي از يك طبقه سوئيچ با مقاومت ورودي بالا (مثل ماسفت و...) استفاده كني.
اين نه تنها نوردهي رو بالا ميبره بلكه عمر قطعات حساس مدارت بالا ميره و تعميرات رو برات كاهش ميده!!

avr_1360
09-08-2011, 07:17
با سلام
من توي درايو سطرحها از ترانزيستور tip 41‌استفاده كردم وقتي كلكتورشو به ولتاژ 12 ولت وصل ميكنم و بيسشو بدون مقاومت به ديكدر وصل ميكنم بعداز مدتي ترانزيستور گرم ميكنه ايا اين طبيعيه؟
ايا استفاده از ماسفت بجاي ترانزيستور توي اين قسمت بهتر نيست يا فرقي نميكنه؟البته با توجه به اينكه ماسفته ها قيمتشون حدود 1000 تومنه در حاليكه ترانزيستور هاي قدرت مثل tip حدود 300 تومنه

avr_1360
19-08-2011, 08:14
كمك در حذف ردپاي ال اي دي در تابلوي روان

h.1995
21-01-2016, 11:00
سلام دوستان.تو رو خدا کمکم کنید. You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply
یه تابلو روان 9*14 ساختم
که 9 تا کاتد و 14 تا اند دارم.
به پایه های یک atmega16 متصل کردم.برنامه ای رو هم که توی محیط شبیه ساز proteus کاملا درست کار میکنه رو توی میکرو پروگرام کردم.
ولی موقع استفاده از تابلو روان چنتا ال ای دی ک اصلا ربطی ندارن،روشن میشن با یه نور کم
اصلا تابلو روان خوانا نیست.
اشکال کجاست؟ You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply You can see links before reply

sarbaz13
21-01-2016, 16:29
شما ابتدا کد برنامه خودت رو بزار و شماتیک شبیه سازیتو
بینیم کجا سوتی دادی
بعدم شما از ای سی های Latch و مالتی پلکسر یا درایور استفاده کن.
74hc574 و.........
بگردی توی نت زیاده.

h.1995
22-01-2016, 19:29
شما ابتدا کد برنامه خودت رو بزار و شماتیک شبیه سازیتو
بینیم کجا سوتی دادی
بعدم شما از ای سی های Latch و مالتی پلکسر یا درایور استفاده کن.
74hc574 و.........
بگردی توی نت زیاده.

سلام
Help (You can see links before reply)
این لینک شماتیک و کد مدار من
مثلا اینجا من حرف F رو ب صورت ساکن قرار دارم.
توی شبیه ساز کار میکنه
ولی روی برد قسمت پایین حرف F کار نمیکنه.ینی روشن نمیشه
اتصالات درسته مثلا برای حرف S روشن میشه درست.مشکل کجاس؟
لطفا با شماتیک توضیح بده اگه مقدوره..