PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مشکل با تغییر فرکانس واحد pll در برنامه tft lcd

iman7107
24-04-2011, 09:10
با سلام.
من برد آموزشی کویر رو برای میکروی AT91Sam7x256 خریداری کردم. البته فقط قسمت اصلیش رو. یه LCD از نوع TFT هم از این موبایل فروشی ها گرفتم. بردشو ساختم و با برنامه ای که همراه Pmm5 بود اجرا گرفتم. خدا رو شکر مشکلی نداشت که همینجا هم از همه مسئولان زحمتکش زیربط تشکر می کنم. تو تنظیمات جادوگر Keil که نگاه کردم دیدم برای این برنامه از PLL با فرکانس 72MHz به عنوان تامین کننده کلاک میکرو استفاده شده. یعنی تقسیم کننده برابر 32 و ضرب کننده فرکانس برابر 125 قرار داده شده که با کریستال 18.432MHz که رو مدار هست میشه 72MHz. من می خواستم فرکانس میکرو رو بیشتر کنم و تا سرعت رفرش تصویر بیشتر شه. وقتی مقدار ضرب کننده و تقسیم کننده واحد PLL رو تغییر می دم برنامه دیگه کار نمی کنه. یعنی تصویر رو اصلا نمایش نمیده. می خواستم ببینم علتش چیه. من فرکانس های 80MHz و 96MHz و 120MHz و 180MHz و 216MHz رو برای برنامه تست کردم که فقط با 80MHz کار کرد. اگه از دوستان کسی می دونه ممنون می شم راهنمایی کنه. با تشکر.

gangi
24-04-2011, 21:39
با سلام.
من برد آموزشی کویر رو برای میکروی AT91Sam7x256 خریداری کردم. البته فقط قسمت اصلیش رو. یه LCD از نوع TFT هم از این موبایل فروشی ها گرفتم. بردشو ساختم و با برنامه ای که همراه Pmm5 بود اجرا گرفتم. خدا رو شکر مشکلی نداشت که همینجا هم از همه مسئولان زحمتکش زیربط تشکر می کنم. تو تنظیمات جادوگر Keil که نگاه کردم دیدم برای این برنامه از PLL با فرکانس 72MHz به عنوان تامین کننده کلاک میکرو استفاده شده. یعنی تقسیم کننده برابر 32 و ضرب کننده فرکانس برابر 125 قرار داده شده که با کریستال 18.432MHz که رو مدار هست میشه 72MHz. من می خواستم فرکانس میکرو رو بیشتر کنم و تا سرعت رفرش تصویر بیشتر شه. وقتی مقدار ضرب کننده و تقسیم کننده واحد PLL رو تغییر می دم برنامه دیگه کار نمی کنه. یعنی تصویر رو اصلا نمایش نمیده. می خواستم ببینم علتش چیه. من فرکانس های 80MHz و 96MHz و 120MHz و 180MHz و 216MHz رو برای برنامه تست کردم که فقط با 80MHz کار کرد. اگه از دوستان کسی می دونه ممنون می شم راهنمایی کنه. با تشکر.

با سلام
از دیتا شیت این پردازنده:

AT91SAM7X512/256/128 Preliminary
7. Processor and Architecture
7.1 ARM7TDMI Processor
• RISC processor based on ARMv4T Von Neumann architecture
– Runs at up to 55 MHz, providing 0.9 MIPS/MHz
• Two instruction sets
– ARM high-performance 32-bit instruction set
– Thumb high code density 16-bit instruction set
• Three-stage pipeline architecture
– Instruction Fetch (F)
– Instruction Decode (D)
– Execute (E)

شما که از 72 مگاهرتز و 80 مگاهرتز جواب گرفتید، در واقع اورکلاک نموده اید.
برای بعضی از برنامه ها افزایش فرکانس تا حدود 96 مگاهرتز کارمی کند .

فرکانس اصلی را تا 55 مگاهرتز مجازید تنظیم کنید تا عملکرد صحیح داشته باشد.

با سپاس

iman7107
24-04-2011, 22:54
با سلام و تشکر
تو همین مجلات Pmm خوندم که فرکانس PLL می تونه تا 300MHz بالا بره.

نكته ي اول در مورد overclock كردن ميكروكنترلر مي باشد . در ديتاشيت به حداكثر فركانس 55 مگاهرتز اشاره شده است ،اما با تحقيقاتي كه اينجانب انجام داده ام روشن شد كه فركانس تا حدود 80 الي 100 مگاهرتز قابل اعمال به ميكروكنترلر است. اما واحد PLL توانايي توليد فركانس هايي تا 300 مگاهرتز را دارد .( تغيير رنج فركانسي PLL فراموش نشود).

این مطلب تو ویرایش دوم Pmm4 نوشته شده بود. البته در مورد OverClock درسته. اینجا هم گفته تا 55 می شه و تا 100 هم امکان overclock داره. ولی سوال من اینجاست که این 300MHz که PLL تولید می کنه کجا استفاده می شه؟ یعنی نمیتونه به عنوان کلاک سیستم استفاده شه؟ آیا می تونه به عنوان کلاک تایمرها استفاده بشه؟ ممنون می شم به سوالم جواب بدین.

hamid razavi
17-03-2012, 03:57
با سلام
من هم تا حدودی چنین مشکلی دارم و از سرعت نمایش راضی نیستم
با توجه به محدودیت کلاک که نمی شه بیشتر از 80 مگاهرتز افزایشش داد فکر کنم بهترین کار اینکه
کتابخونه های نمایش lcd رو باید به نحوی بهینه کرد تا سرعت میکرو بیشتر بشه.
کسی از دوستان تا حالا کتابخونه lcd n96 رو بهینه سازی کرده؟؟؟

agape
17-03-2012, 14:30
بله دایی جان
تا اونجا که ممکن بوده بهینه سازی رو انجام دادم روش !
و سرعت لود از روی فلش به صورت محسوسی افزایش پیدا کرده !

hamid razavi
19-03-2012, 21:26
سلام
من برای اینکه سرعت نمایش رو افزایش بدم دارم روی sam9260b کار می کنم تا شاید بتونم روی lcd با سرعت بیشتری نمایش بدم . تا الان که برد هدر براش زدم و دارم روی هدر نصبش می کنم
مشکل اصاصیم اینکه چه جوری باید برنامه رو روی حافظه های فلشش لود کنم تا میکرو با اون boot بشه.
به نظر شما کار درستی دارم می کنم که برای افزایش سرعت میکرو رو عوض می کنم؟:sa:
راهکار دیگه ای پیشنهاد می کنین؟

hamid razavi
26-03-2012, 03:12
با سلام
من یک برد که 2 سال پیش درست کرده بودم که میکروش AT91SAM7X256 و کریستالش 18.432 هست رو از دوباره پروگرمش کردم و تونستم تا 10 برابر فرکانس کریستال با PLL آورکلاکش کنم
این برد یک LCD N96 داره و یک سری عکس ها رو نمایش می داد
قبلاً فرکانسش با PLL حدود 95.8MHz بود که سرعت انجام کل برنامش حدود 26 ثانیه طول می کشید
یعنی You can see links before reply
بعد اومدم فرکانس رو پله پله اضافه کردم تا ببینم آخر فرکانسش چنده که به این نتیجه رسیدم که تا 10 برابر فرکانس کریستال میکرو کار می کنه یعنی تا فرکانس 184.23MHz کار می کنه
یعنیYou can see links before reply
حالا میکرو تمام برنامه هاش رو در 13.5 ثانیه تموم میکنه
مرحله بعد اینکه کریستال رو 27MHz بزارم و با JLINK ببینم تا چه فرکانسی بالا میره

mobashery
27-06-2013, 23:11
با سلام خدمت دوستان
من برد آموزشی کویر با میکروی AT91Sam7x256 شروع به کار کردم و الان هم دارم روی lcd n96 کار میکنم.
مشکلی هم که پیدا کردم طبق معمول سرعت پایین لود عکس هست.
چه جوری میتونم سرعت کلاک میکرو افزایش بدم؟
من از کامپایلر keil استفاده میکنم.