PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کدام پروتکل ارتباطی برای ارتباط بین چند میکرو بهتر است ؟

ROBOTICS
11-04-2011, 21:29
برای ارتباط بین 5 میکرو
یک مستر و چهار اسلیو
کدام پروتکل بهتر است (راحت تر - کم نویز تر) ؟

i2c , spi , can

ارتباط به صورت دو طرفه است ( هم ارسال و هم دریافت)

SaeidJorablo
20-12-2011, 21:28
سلام.
من در مدارات کاربرد spi را بیشتر دیدم. کار با آن خیلی راحته و full duplex هم هست. اما اگر نویز مدارتان زیاده یک بافر دوبل کننده سیگنال همانند پروتکل RS485 سر راه سیگنالتان بگذارید

Aghaeifar
20-12-2011, 22:04
من هم از لحاظ راحتی راه اندازی و کار spi رو ترجیح میدم.

esi_52000
21-12-2011, 00:36
داداشم اگه میخوایی میکروهات از هم فاصله داشته باشن حتما از rs485 استفاده کن.چون خیلی مطمءنتر ه

cmuiran
21-12-2011, 21:31
برای ارتباط بین 5 میکرو
یک مستر و چهار اسلیو
کدام پروتکل بهتر است (راحت تر - کم نویز تر) ؟

سلام
با اجازه استادهای محترم
بستگی داره در چه فاصله ای این ارتباط بخوای راه اندازی کنی
برای فاصله معمولی من usart که خیلی راحت وساده راه اندازی میشه ولی نویز میگیره
ولی برای فاصله های دورتر از rs-485 میتونی استفاده کنی که خیلی عالییه
بازم بستگی به شرایط داره
موفق و پیروز باشید

agape
22-12-2011, 10:50
سلام دایی جان
خوب این که از کدوم پروتکل استفاده کنی دقیقا بر میگیرده به نوع استفاده شما ! که ارتباط شما روی خود بورد هست یعنی میکرو ها زیاد از هم فاصله ندارن میتونی از I2c یا SPI استفاده کنی و اصلا نگران نویز پذیری هم نباشی چون تو این فاصله باید دامنه نویز خیلی بلند باشه که بتونه روی سیگنال شما اثر بذاره ، حالا دقیقا کدوم پروتکل I2c یا SPI- اگر سرعت بالای 1 مگا بیت میخوای SPI و اگر با سرهت کمتر کارت راه می افته I2C خوبی باس I2C این هست که به صورت ذاتی قابلیت چند مستری داره ، یعنی شما میتونی روی یک باس دو یا چند مستر متفاوت داشته باشی ! البته I2C سرعت بالا تا 3 مگا بیت هم میرسه ولی خوب در نهایت به لحاظ سرعت به SPI که تا 20 مگابیت میرسه ، نمیرسه!
حالا اگه فاصله ارتباطی شما کمتر یکی دو متر است به راحتی میتونی از RS232 استفاده کنی و نگران هیچی نباشی و اگر بیشتر از اون رو خواستی تا 50 فوت فکر کنم میتونی از RS485 استفاده کنی و اگر بالاتر هم بود تا 100 متر رو میتونی از رابط شبکه استفاده کنی !
اگر منظور شما غیر از این چیزی بود که گفتم بفرمایید تا بشه بهتر راهنمایی کرد!

M.ABDOLLAHI
23-12-2011, 08:22
سلام اگر بهترین و کم نویز ترین رو میخوای can از همه بهتره خیلی هم دستت بازتره ...

mhn.b
16-08-2012, 01:12
سلام دوستان
تابحال کسی موفق شده ارتباط سریال(rs232) را به i2c تبدیل کنه؟
یه نفر با pic انجام داده بود!
با تشکر