PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : يك سوال از igbt

حسين طالبي
29-03-2011, 16:35
سلام
توي اكثر نقشه هاي مربوط به درايو ، از پالس pwm يا ... براي تحريك كردن igbt استفاده شده ، در حالي كه اين قطعه خواصي مشابه با mosfet داره و ميشه با دادن يك ولتاژ dc يه گيت اون ، جريان كلكتورش رو كنترل كرد ( ميشه گفت يه moset داريم كه اون رو در ناحيه ي تريود باياس كرديم ) .
حالا در اين روش چند تا ابهام وجود داره :
1- قرار گرفتن ولتاژ dc بر روي گيت چه مشكلي داره ؟
يكي از مسائلي كه ممكنه بوجود بياد تلفات توان هست ، كه ميشه با انتخاب يك igbt قوي تر حلش كرد ، غير از اين مورد ديگه اي هست ؟
2- معمولا براي حفاظت كردن igbt ها ، در هنگام رخ دادن خطا پايه ي گيت رو به زمين يا ولتاژ منفي وصل ميكنن ، زمان بين رخ دادن خطا و زمين شدن گيت حداكثر چقدر ميتونه باشه ؟

من اين مشكل رو توي سايت هاي ديگه هم مطرح كردم ، اما دقيقا نميدونم مشكل از چي هست كه كسي جواب نميده !!! آيا مديريت اين وب سايت ها ضعيف هست ؟

1nafar
30-03-2011, 10:12
سلام

You can see links before reply
اگه مدل igbt كه استفاده مي كنيد رو ميگفتيد بهتر بود ، به هر حال تمامي igbt ها داراي يك منحني به شكل بالا هستند .
همون طور كه در اين منحني مشاهده ميكنيد با افزايش ولتاژ گيت تا سقف 9 ولت جريان كلكتور شروع به افزايش ميكنه و حداكثر به 180 امپر ميرسه .
ممكنه شما بتونيد در يك جريان محدود ( مثلا زير 10 امپر و در شرايطي كه منبع فقط 10 امپر جريان ميده ) با تغيير دادن ولتاژ گيت از 4 تا 7 ولت جريان رو به صورت خطي كنترل كنيد ، اما با رسيدن ولتاژ به 7 ولت جريان عبوري زياد ميشه و اگه ولتاژ موجود بر روي بار و igbt بيشتر از حد مجاز باشه ( توان قطعه تقسيم بر جريان كلكتور ) ، igbt ميسوزه .
البته شما ميتونيد با كنترل كردن ولتاژ به صورت خيلي دقيق ( مثلا در محدوده ي 7.001 تا 8.7 ) جريان رو به صورت خطي بين 20 تا 180 كنترل كنيد اما اگه ولتاژ اعمالي از 9 ولت بيشتر بشه ، جريان عبوري از 800 امپر بالا ميره .
توضيحات گفته شده براي يه قطعه ي خاص بود شما ميتونيد با مراجعه به ديتا شيت قطعه ي خودتون اطلاعات بيشتري در مورد قطعه بدست بياريد .

من اين مشكل رو توي سايت هاي ديگه هم مطرح كردم ، اما دقيقا نميدونم مشكل از چي هست كه كسي جواب نميده !!! آيا مديريت اين وب سايت ها ضعيف هست ؟
يكي از دوستان ميگفت :
وقتي يك سيستم ايجاد ميشه ، همه فكر ميكنن كه اين سيستم فقط براي حل كردن مشكلات اونا هست و اين طور تصور ميكنن كه اگه مشكلي در سيستم بوجود بياد يا نياز هاشون برطرف نشه ÷ اين سيستم بايد

update
31-05-2011, 10:45
سلام اقای طالبی
دوست عزیز igbt , mosfet در موارد زیر متفاوتند
1 فرکانس کاری
2 igbt به ولتاژ گیت حساسه اگر برای راه اندازیش ولتاژ مناسب ندی تلفاتش خیلی بالا میره
3 قیمتش

cmuiran
23-07-2011, 20:48
سلام ببخشید
igbt میشه برای کنترل دور موتور استفاده کرد ؟؟؟
نظرتون در مورد ای سی MC3PHAC چیه ؟؟؟

cmuiran
25-07-2011, 12:57
دست شما درد نکنه جواب سوال مارو دادیم
واقعا کسی نیست جواب من را بدهددددددددددددددددددد

jn_1983
25-07-2011, 19:13
سلام ببخشید
igbt میشه برای کنترل دور موتور استفاده کرد ؟؟؟
نظرتون در مورد ای سی mc3phac چیه ؟؟؟

بله دوست عزيز ميشه!!چرا كه نشه!! يكي از بهترين قطعات براي كنترل موتور همين قطعه قدرت هست.
در مورد mc3phac نيز يكي از كاملترين و بهترين درايورهاي igbt تلقي ميشه و كاربرد وسيعي داره!!

شما بايد حتما ديتا شيت اين آي سي رو بدقت مطالعه كنيد.

cmuiran
30-07-2011, 23:25
بله دوست عزيز ميشه!!چرا كه نشه!! يكي از بهترين قطعات براي كنترل موتور همين قطعه قدرت هست.
در مورد mc3phac نيز يكي از كاملترين و بهترين درايورهاي igbt تلقي ميشه و كاربرد وسيعي داره!!

شما بايد حتما ديتا شيت اين آي سي رو بدقت مطالعه كنيد.
سلام
شدن که میشه ولی چطور راه اندازی شرط کاره
چون تا الان تو هر فرومی بحث سوختن igbt ها بود

cmuiran
31-07-2011, 21:34
سلام
میتونی نمونه مدار از راه اندازیی موتور ac بزاری ؟
البته مدار عملی باشه

amin11
15-02-2012, 15:06
سلام تو گوگل عبارت زیر تایپ کن
an900+microchip+pic
این یک پروزه ی کاملا عملی هست

amin11
15-02-2012, 15:13
سلام
شدن که میشه ولی چطور راه اندازی شرط کاره
چون تا الان تو هر فرومی بحث سوختن igbt ها بود

اگه برای اولین بار با igbt کار میکنین یک مقاومت با هم بالا و توان مطلوب اول به عنوان بار محسوب کنین تا igbt نسوزه بعد تحقیق کنین و اشکال مدارتون برطرف کنید نه اینکه یک دفعه یک بار سنگین به مدت طولانی بش بدین

me28k
16-02-2012, 06:32
سلام.
فرق mosfet و igbt دراینه که ولتاژی که رو mosfet در حالت on یا همون اشباء افت میکنه وابسته به جریانی هست که از درین و سورس میگزره (مثل مقاومت) ولی افت ولتاژ کلکتور امیتر اشباء igbt ثابت هست و با افزایش جریان تغییر نمیکنه.پس وقتی یک جریان بالایی داریم که باید سویچش بکنیم بهتره از igbt استفاده بشه چون روی درین سورس ماسفت (که مثل مقاومته) ولتاژ نسبتا بزرگی افت کرده و باعث بالا رفتن توان تلفاتی میشه.

me28k
16-02-2012, 06:39
سلام.
در مورد درایو کردن گیت igbt باید بگم که هیچ تفاوتی با ماسفت نداره و در مورد سرعت سویچینگ جدیدن igbt های ultra fast به بازار اومده که توانایی سویچ با سرعت 200khz دارن البته در جریان نسبتا پایین (20........100)

reza_mbm
12-08-2012, 22:12
سلام
من میخوام با استفاده از آس سی mc3phac یک موتور ac رو کنترل کنم. اما چون ای آی سی تو شهرمون شیراز نیست استادم گفته بصورت تحقیقاتی ای پروژه رو انجام بدم. از شما دوستان خواهش میکنم اگر کسی مطلب یا نقشه این مدار رو داره برام بفرسته. البته دیتا شیت آی سی رو دارم.اگه مطلب فارسی یا نقشه کاملی دارین برام بفرستین. یه دنیا ممنون
sina_z_66@yahoo.com (sina_z_66@yahoo.com)