PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : Header board_xmega بدون نیاز به پروگرمر

pooriya
24-03-2011, 13:59
با سلام و تبریک سال جدید

امروز برد راه انداز سری XMEGA رو برای استفاده علاقه مندان قرار می دهم .بردی ساده . در عین حال کارامد می باشد.

ویِژه گیهای برد:
1-ساده در عین حال کامل
2-راه انداز سری ATXMEGA-A1
3-بدون نیاز به پروگرمر

از ویژگی منحصر به فرد این بورد بی نیاز بودن به پروگرمر میباشد.که شما را از یک هزینه اضافی برای خرید پروگرمر که حدود 60-70 هزار تومان می باشد راحت میکند.

همچنین این مدار با بورد arduino ساز گار میباشد.

توجه:

ابتدا فایل هگز موجود در پوشه یک بارباید توسط دستگاه پروگرمر داخل IC ریخته شود و بعد توسط کابل USB بورد به PC متصل می شود و در دفعات بعد برنامه نوشته شده ،توسط نرم افزار موجود در پوشهٰ، داخل IC قرار می گیرد و نیازی به دستگاه پرورگرمر نمی باشد.

pcb این مدار در نرم افزار eagle کشیده شده است.باید دقت کنید که gnd مدار وصل نیست و شما قبل از چاپ pcb باید از طریق گزینه tools/auto داخل نرم افرار مدار را auto route کنید.بعد از باز کردن pcb بهتر می فهمید.

دانلود از لینک زیر:

You can see links before reply (You can see links before reply)

You can see links before reply

1-بوت لودر برای بورد این پست با فرکانس 32mhz:

2-بوت لودر برای برد کویر با فرکانس 32mhz:

kavir
26-03-2011, 17:15
سلام
اول از همه تشکر ویژه دارم از دوست خوبمون که این برنامه رو گذاشتند
این برنامه روی برد تست کردم و و بار اول پروگرام میشه و بار دوم اصلا جواب نمی داد
و کاری که من کردم و جواب قطعی داد و جایی گفته نشده یا من ندیدم

موقعی بوت لودر رو میخواین پروگرام کنید فیوز بیت BOOTRST رو روی Bootloader reset قرار بدین

برنامه دقیقا اینکار انجام میده
اول از همه که میکرو رو ریست کردین تا 5 ثانیه توی محیط بوت لودر خودش لود میشه و توی این 5 ثانیه اگر با نرم افزار بوت لودر بهش فرمان وصل شدن بدین می ره توی مد پروگرام شدن و چراغ conn rx سبز میشه و باقی می مونه یا چراغ conn ولی بعد از 5 ثانیه برنامه شما رو اجرا می کنه
فقط نکته ای که هست یکی دیگه بوت لودر خود اتمل بیرون داده که اون تحت avrops کار میکنه یا همون avr910 که باید یک پایه رو زمین کنید تا وارد محیط بوت بشه
برای این بوت لودر فعلا همین کاری که گفتم جواب میده
برای پورت سریال هم نیازی به این ایسی های مبدل و درد سر دادن خودتون نیست
من خودم از avrcdc استفاده کردم و دست به هیچی هم نزدم حتی باود ریت فکر میکنم برای avrcdc اگر از مگا 8 استفاده کنیم باود ریت رو اتوماتیک تنظیم میکرد حالا یه چیزی توی ذهنم ولی دقی قیادم نیست کجا خوندم:mrgreen:
دوستانی که از شرکت کویر برد گرفتند پیام خصوصی یا ایمیل بزنند راهنمایی کنیم
موفق باشید در پناه حق:0013::wink:

pooriya
26-03-2011, 17:49
با تشکر از شما.
من این برنامه رو خیلی وقته استفاده می کنم و تا حالا ایرادی نداده.

با تشکر از شما که به جزئیات برد اضافه کردید.

اینم سورس برنامه boot loader هستش که تحت کامپایلر mikroc pro avr هست.

شما میتوانید با تغییر ادرس BOOTLOADER_START_ADDRESS این برنامه را برای اکثر سری xmega استفاده کنید.

حل شد.

kavir
26-03-2011, 18:36
ممنون دوست عزیز فقط سورسی که ضمیمه کردین درست آپلود نشده حجمش 20 بایته
لطفا ویرایشش کنید

kavir
26-03-2011, 22:37
سلام مجدد
شما این سوزسی که گذاشتین قبلا کامپایل کردین؟
FLASH_Erase_Write_Application_Page
من با ورژن 3.5 کامپایل کردم خطای تعریف نشدن داره این سورس سایت اصلی منتشر کرده؟

kavir
26-03-2011, 23:35
خوب نتیجه این شد و جواب کامل داد
اول از همه ورژن 4.6 رو از سایت اصلی دانلود کردم توی بخش مثالهاش برای بوت لودر داشت که کرک رو از اینجا برداشتم و کرک شد خوشبختانه و کامپایل و تست هم عملی شده جواب میده
You can see links before reply l
از دوست خوبم آقای پوریا هم تشکر دارم انشائالله ر مجله بعدی این مطلب منتشر میکنیم دوستان دیگه هم استفاده کنند
موفق و موید باشید در پناه حق

pooriya
27-03-2011, 01:50
با تشکر از اقای زارعی.
چند نکته در استفاده از این نرم افزار و مدار:

1-نر م افزار mikroc pro avr از نسخه 4.60 و به بعد که الان نسخه4.80 اخرشه از این امکان (boot loader) برای تمامی سری mega,xmega و.... پشتیبانی میکنه.
(که شما میتوانید با تغییرات اندکی برای تمامی سری های avr استفاده کنید.)

2-نرم افزار مورد نظر داخل خود کامپایلر در قسمت tools هم وجود داره.

اگه دوستان خواستند بگند تا کرک تمامی محصولاتmikroe با اخرین ورژن انها را قرار دهم.

pooriya
27-03-2011, 01:50
با تشکر از اقای زارعی.

1-نر م افزار mikroc pro avr از نسخه 4.60 و به بعد که الان نسخه4.80 اخرشه از این امکان (boot loader) برای تمامی سری mega,xmega و.... پشتیبانی میکنه.

اگه دوستان خواستند بگند تا کرک تمامی محصولاتmikroe با اخرین ورژن انها را قرار دهم.

kavir
28-03-2011, 11:50
سلام
لطفا کرک ها هم بفرستید

hakimzadeh
28-03-2011, 19:22
سلام.دوست عزیز
سال نو مبارک.
بشدت در دنیای الکترونیک مشغول هستی.خسته نباشی.
خدانگهدار.

pooriya
28-03-2011, 20:57
با سلام.
ارادت دوست عزیز.

اینم کرک تمامی کامپایلر های mikroe

که من در نسخه 4.80 mikroc pro avr تست کردم مشکلی نداشت.

نحوه استفاده:
کرک مورد نظر را در پوشه ای که نرم افزار نصب شده کپی و راه اندازی نمائید،تمام.............

به ورژن نوشته شده در پوشه کرک ها هم توجه نکنید مثل باقلوا کار می کنند.

younes_ysf
05-04-2011, 00:42
با تشکر از اقای زارعی.

اقا من اجازه میدم بزار!!!
بابا گذاشتنش که اشکال نداره. دستت هم پیشاپیش درد نکنه 3 شبه میخوام اخرین ورژن MikroC رو دانلود کنم به اندازه 100 مگ دانلود کردم اخرشم موفق نشدم دانلودش کنم لطفا یه جایی بزار که بشه مستقیم دانلودش کرد و قابلیت رسیوم هم داشته باشه.بازم تشکر

pooriya
05-04-2011, 01:53
سلام.
دوست عزیز کرک تمامی محصولات رو در لینک بالا گذاشتم.
در مورد خود کامپایلر ها نیز می خواستم همشون رو یکجا بزارم که به 2 دلیل نشد:

1-اقای زارعی گفتند قراره تمامی کامپایلر های این شرکتو برای دانلود تو سایت بزارن
2-اپلود سنتر جالبی که بشه همه اینارو گذاشت با قابلیت رسیوم نمی شناسم.

ولی خداییش کامپایلر های جالبی هستند.

bahrambaba
09-04-2011, 10:54
با تشکر از شما.
من این برنامه رو خیلی وقته استفاده می کنم و تا حالا ایرادی نداده.

با تشکر از شما که به جزئیات برد اضافه کردید.

اینم سورس برنامه boot loader هستش که تحت کامپایلر mikroc pro avr هست.

شما میتوانید با تغییر ادرس BOOTLOADER_START_ADDRESS این برنامه را برای اکثر سری xmega استفاده کنید.

حل شد.

دوستان روش كار با اين بوت لودر چطوريه ؟ من يكي از بورد هاي xmega سايت رو دارم. فقط بايد اين رو رو برد پروگرم كنم و كافيه؟

بعدش با پورت سريال ميشه پروگرم كرد. ؟ با اين مبدل هاي يو اس بي به سريال كه با FT232RL هست ميشه عمل پروگرم كردن رو انجام داد.
متشكرم.

اگه ميشه راهنمائي كنيد .
متشكرم.

kavir
09-04-2011, 11:57
دوستان روش كار با اين بوت لودر چطوريه ؟ من يكي از بورد هاي xmega سايت رو دارم. فقط بايد اين رو رو برد پروگرم كنم و كافيه؟

بعدش با پورت سريال ميشه پروگرم كرد. ؟ با اين مبدل هاي يو اس بي به سريال كه با FT232RL هست ميشه عمل پروگرم كردن رو انجام داد.
متشكرم.

اگه ميشه راهنمائي كنيد .
متشكرم.
مشخصات برد رو مجدد دانلود کنید دقیقا توضیح داده شده
بله نیازی به پروگرامر جدا دیگه نیست مستقیم با پورت سریال (با ایسی max232 ) شدنی هست و برای یو اس بی هم بله از مبدل های یو اس بی به سریال حالا هرچی دارید می تونید استفاده کنید

bahrambaba
09-04-2011, 12:37
مشخصات برد رو مجدد دانلود کنید دقیقا توضیح داده شده
بله نیازی به پروگرامر جدا دیگه نیست مستقیم با پورت سریال (با ایسی max232 ) شدنی هست و برای یو اس بی هم بله از مبدل های یو اس بی به سریال حالا هرچی دارید می تونید استفاده کنید

خيلي متشكر كه سريع جواب دادين.

حالا كد هاي بوت لودر كدوم هست ؟
اون فايلfreertos يا اون فايل bootloader تو صفحه اول همين مبحث ؟

متشكرم.

kavir
09-04-2011, 12:49
بوت لودر اموزشش نیست ضمیمه می کنم توی همون منوال برد دانلود کنید توضیحات هست سورسش هم توی همین تاپیک هست

kavir
09-04-2011, 13:43
اینم اماده شد به همراه توضیحات

bahrambaba
09-04-2011, 16:24
من يك برد تبديل usb به سريال دارم كه با ft232rl ساختم. سالم هست كار ميكنه . الان اين برد رو به پايه هاي boot متصل ميكنم و از طريق برنامه و روش هاي گفته شده عمل ميكنم ولي نرم افزار به ميكرو متصل نميشه. !

نكته : برنامه بوت لودر درست پروگرم شد . + فيوز بيت هم تغيير داده شد .

تو pdf گفته شده كه بعد از ست كردن تنظيمات مربوط به پورت led 1 روشن ميشود و 5 ثانيه فرصت داريد تا دكمه اتصال را بزنيد .

led 1 كدام است ؟
تو برد هيچ led ي روشن نميشه يا چشمك نميزنه ؟

كسي از دوستان با اين آي سي و برد تست كرده اند. ؟

ممنون

kavir
09-04-2011, 16:50
نکات مهم:

پایه های TX باید به RX و RXبه TX حتما باید وصل شوند یعنی ضربدری که مطمئن بشید درست وصل کردین
از فیوز بیت مطمئن باشید که درست باشه یعنی بوت لودر استارت باشه و یکبار بخونید ببنید درست پروگرام شده یا نه
من چون از avrcdc استفاده کردم نیازی به تنظیم باود ریت نبود ولی شما باید باود ریت رو روی 115200 بذارید (همون پورت کامی که توسط Ft232 ساخته شده
کریستال پیش فرض برنامه بوت لودر 2 مگا هرتز هست اگر کریستال تغییر داددین منظورم همون سرعت هست و اگر سرعت خیلی بالا باشه ممکنه خیلی سریع از مد بوت در بره و شما متوجه نشید(اگر عدم هماهنگی سرعت باشه)توی سورس برنامه هم تغییر بدین که برنامه با mikroc avr4.66 هست
موقعی برد روشن می کنید ابتدا برنامه بوت استارت میکنه که led1 برد روشن میشه و شما با کانکت زدن توی نرم افزار می بینید که کانکت به رنگ سبز در میاد و باقی می مونه
اگر همه اینکارها کردین 100 درصد جواب میگیرید :wink:

bahrambaba
10-04-2011, 09:42
پایه های TX باید به RX و RXبه TX حتما باید وصل شوند یعنی ضربدری که مطمئن بشید درست وصل کردین

اين مرحله درست انجام شده.

از فیوز بیت مطمئن باشید که درست باشه یعنی بوت لودر استارت باشه و یکبار بخونید ببنید درست پروگرام شده یا نه

درست پروگرم شده

باید باود ریت رو روی 115200 بذارید (همون پورت کامی که توسط Ft232 ساخته شده

درست تنظيم شده. هم روي كامپيوتر و هم روي نرم افزار

کریستال پیش فرض برنامه بوت لودر 2 مگا هرتز هست اگر کریستال تغییر داددین منظورم همون سرعت هست و اگر سرعت خیلی بالا باشه ممکنه خیلی سریع از مد بوت در بره و شما متوجه نشید

كريستال تغيير داده نشده .

توی سورس برنامه هم تغییر بدین که برنامه با mikroc avr4.66 هست

اين قسمت يعني چه ....!:0013:

موقعی برد روشن می کنید ابتدا برنامه بوت استارت میکنه که led1 برد روشن میشه و شما با کانکت زدن توی نرم افزار می بینید که کانکت به رنگ سبز در میاد و باقی می مونه

متاسفانه led 1 روشن نمي شود .

نكته : من فايل بوتلودر موجود در سايت رودريافت كردم و فايل هگز اون رو روي ميكرو پروگرم ميكنم. بدون اينكه سورس رو دوباره كامپايل كنم. و يا .... ممكنه از اين جا باشه؟

اگر همه اینکارها کردین 100 درصد جواب میگیرید

هنوز موفق نشدم. cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:::unh: :unh::unh::unh::unh::unh::unh::unh:

pooriya
10-04-2011, 11:08
اين مرحله درست انجام شده.

درست پروگرم شده

درست تنظيم شده. هم روي كامپيوتر و هم روي نرم افزار

كريستال تغيير داده نشده .

اين قسمت يعني چه ....!:0013:

متاسفانه led 1 روشن نمي شود .

نكته : من فايل بوتلودر موجود در سايت رودريافت كردم و فايل هگز اون رو روي ميكرو پروگرم ميكنم. بدون اينكه سورس رو دوباره كامپايل كنم. و يا .... ممكنه از اين جا باشه؟

هنوز موفق نشدم. cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry:::unh: :unh::unh::unh::unh::unh::unh::unh:
این قسمت یعنی به این صورت که اگر در داخل کامپایلر و در قسمت mcu clock مقدار فرکانس کاری میکرو را تغییر دهید باید مقدار کریستال مورد نظر را به صورت کد نویسی در داخل کامپایلر نیز مشخص کنید در غیر این صورت محاسبات مورد نظر برای ارسال و دریافت اطلاعات به درستی کار نمیکند. (البته اگه دست نزدید لازم نمی باشد

اگه شما فایل موجود در 4 پست قبل رو دریافت کرده و روی میکرو مورد نظر قرار دادید،اصولا باید همه چی درست باشه(جسارته،از پروگرم شدن موفقیت امیز فایل روی میکرو اطمینان دارید؟)

kavir
10-04-2011, 12:23
سلام
شما از این سورس استفاده کردین؟
در ضمن سورسی که پروگرام میکردین باز کنید کلا دوتا برنامه روی سایت هست یکی برنامه اصلی که آقا پوریا گذاشتند یکی هم سازگار با برد eke2xmega هست که تغییر داده شده و منظور من هم برنامه سازگار با برد eke2xmega هست که شما باید به پین هدر بوت وصل کنید و برنامه اصلی پین های rxtx روی کانکتور 96 پین وصله

pooriya
10-04-2011, 17:51
این برنامه بوت لودر رو من یکم تغییر دادم(خیلی کم)

به این صورت که فرکانس کاری میکرو را از 2 به 32mhz تغییر دادم,برای هر 2 برد اصلی و برد کویر که در این سورس به جای روشن ماندن led1 در برد کویر led ها به صورت رقص نور در می ایند,که می توانید از پست اولی که قرار داده ام دانلود کنید.(یه تغییراتی در حد 2و3 کلمه در سورس)

البته تغییراتی بیشتری داده بودم که گفت شاید خوشتان نیاید و به همین قناعت کردیم

bahrambaba
10-04-2011, 18:10
:0013:

(جسارته،از پروگرم شدن موفقیت امیز فایل روی میکرو اطمینان دارید؟)

:0013:

اره پروگرم ميشه بابا .....!

:018::018::018::018::018::018::018::018::018:
الان بعد از چند بار تست بالاخره led روشن شد .:o

اما هنوز هم نرم افزار كانكت نميشه. cry::cry:::unh:

kavir
10-04-2011, 19:27
این برنامه بوت لودر رو من یکم تغییر دادم(خیلی کم)

به این صورت که فرکانس کاری میکرو را از 2 به 32mhz تغییر دادم,برای هر 2 برد اصلی و برد کویر که در این سورس به جای روشن ماندن led1 در برد کویر led ها به صورت رقص نور در می ایند,که می توانید از پست اولی که قرار داده ام دانلود کنید.(یه تغییراتی در حد 2و3 کلمه در سورس)

البته تغییراتی بیشتری داده بودم که گفت شاید خوشتان نیاید و به همین قناعت کردیم
اگر وقت کردین که زمان پروگرام شدن برنامه با پروگرس به صورت ledباشه خیلی عالیه:wink:

pooriya
24-04-2011, 00:10
سلام.
اینم یه برنامه بوت لودر جالب دیگه برای سری XMEGA , MEGA, CAN که دارای ویژگی های زیر می باشد:

1-ساپورت تراشه های:
ATmega8, ATmega88, ATmega88P, ATmega8535,
ATmega16, ATmega162, ATmega164P, ATmega168, ATmega168P,
ATmega32, ATmega324P, ATmega325, ATmega3250, ATmega328P, ATmega3290P,
ATmega64, ATmega640, ATmega644, ATmega644P,
ATmega128, ATmega1280, ATmega1281, ATmega1284P,
ATmega2560, ATmega2561,
AT90CAN32, AT90CAN64, AT90CAN128,
ATxmega128A1 (mask revision H or newer)
ATxmega16A4, ATxmega32A4

2-قابلیت پروگرم حافظه EEPROM,FLASH
3-قابلیت کارکرد با پروتکل RS485
4-قابلیت کار در سیستم عامل MAC

برای دانلود اخرین ورژن نرم افزار و فایل های HEX و اطلاع از ویژگی های کامل ان می توانید به لینک زیر مراجعه نمائید.

pooriya
26-09-2011, 01:57
با سلام

مدتی هست که نسخه جدید بوت لودر chip45 با قابلیت ساپورت چند نمونه از سری xmega a3 منتشر شده که می تونید از لینک بالا اخرین ورژن اون رو تهیه کنید.
قابل ذکره که این بوت لودر توسط اینجانب تست شده و از قابلیت های خوبی نیز برخورداره.