PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : موتور و انکودر کمپاني dunkermotoren

ROBOTICS
05-03-2011, 09:57
يک موتور خريدم که عکسش اينه

You can see links before reply

مشخصات نوشته شده روي گيربکس

nr 88850 01206
36:1
Mzul 80 Ncm

مشخصات نوشته شده روي موتور

G30 2 42/94
88615 01500
12V 0.60A
2900 UPM

مشخصات روي انکودر

88710 04629
01 22

انکودر آن 4 پايه دارد به صورت زير

A , K , E , C

فکر مي کنم منظورش

آند ، کاتد ، اميتر ، کلکتور است

ولي تا آنجايي که من مي دونم انکودر ها چهار پايه ي

VCC , GND , A , B

دارند . حالا من نمي دونم اين را چجوري راه اندازي کنم . اگر کسي کار کرده لطفا راهنمايي کند .

ghaem313
05-03-2011, 12:55
به نظر من a,k تغذیه دیود مادون قرمز و c,e مربوط به فتو ترانزیستوریه که بیس ش توسط دیود تحریک میشه
آند و کاتد را با مقاومت به تغذیه وصل کنید
امیتر رو به زمین و کلکتور روبا یه مقاومت به Vcc وصل کنید خروجی رو از کلکتور بگیرید

javad naderi
05-03-2011, 15:06
سلام در این موتورها یه اپتوکانتر وجود داره که کار شمارش رو انجام میده.شما باید اند را با مقاومت 330 به 5ولت و کاتد به منفی و کلکتور را به 5ولت و امیتر رو با مقاومت مثلا 10 کیلو به منفی بده و سر مشترک مقاومت و امیتر رو بده به اینتراپت میکرو و بشمار.

javad naderi
05-03-2011, 15:12
تشخیص جهت حرکت چرخ با سنسور اپتوکانتر

دستور ENCODER :

ENCODER نوعی کلید دوطرفه میباشند

از این قطعه در کیبردها و لوازم صوتی تصویری و ... برای کم و زیاد کردن صدا و نور و ... استفاده میشود . در واقع این قطعه از دوکلید تشکیل شده است ، هنگامی که شما سری را به سمت راست میچرخانید ، کلید سمت راست ( که یک پایه ان به پایه وسط و پایه دیگر به پایه سمت راست متصل است) قطع و وصل میشود ، و هنگامی که سری را به سمت چپ میچرخانید کلید سمت چپ ( که یک پایه ان به سر وسط و پایه دیگر به پین سمت چپ متصل است ) قطع و وصل میشود ، با استفاده از دستور زیر میتوان عملیات مناسب با جهت چرخش ( قطع و وصل شدن هر کلید ) را انجام داد:

(Var = ENCODER( pin1, pin2, LeftLabel, RightLabel , wait

Var : یک متغییر از جنس دلخواه میباشد که به ازای پالس های فرد مقدار ان صفر و به ازای پالس های زوج مقدار ان یک است (مقدار ان حول صفر ویک تغییر میکند)

pin1 : نشان دهنده پایه ای است که پین 1 (چپ یا راست ) انکدر به ان متصل میشود.

pin2 : نشان دهنده پایه ای است که پین 2 (چپ یا راست ) انکدر به ان متصل میشود.

LeftLabel : نام برچسبی است که در هنگام به چپ چرخیدن انکودر به ان پرش میشود.باز گشت از برچسب با دستور return ان جام میشود.

RightLabel : نام برچسبی است که در هنگام به راست چرخیدن انکودر به ان پرش میشود. باز گشت از برچسب با دستور return ان جام میشود.

Wait : در صورتی که شما به جای این کلمه 1 بگذارید cpu میکرو بر روی این دستور متوقف میشود ، هنگامی که انکدور چرخید cpu به زیر برنامه میرود و بعد از انجام دستورات موجود در زیر برنامه دوباره روی این دستور متوقف شده و منتظر میماند تا پالسی اعمال شود و درصورتی که 0 قرار دهید cpu مدام در حلقه گردش میکند و اگر دستور انکودر در حلقه باشد ان را چک میکند و اکگر نباشد که هیچ.

مانند:

$regfile = "m16def.dat"
$crystal = 12000000
Config Lcd = 16 * 2
Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portd.0 , Db5 = Portd.1 , Db6 = Portd.2 , Db7 = Portd.3 , E = Portd.4 , Rs = Portd.5
Config Portb = Input
Dim A As Byte , B As Byte , C As Word : Cls
Do
A = Encoder(pinb.0 , Pinb.1 , Q , W , 0)
Locate 1 , 1
Lcd A
Loop
End
Q:
Incr B
Locate 1 , 5
Lcd B
Return
W:
Incr C
Locate 1 , 11