PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : آيا ميكروي DS5000 در بازار پيدا ميشه

pejmands
10-08-2008, 21:43
آيا ميكروي DS5000 در بازار پيدا ميشه ؟ اگه آره قيمتش چنده و كجا ميشه خريد؟
متشكرم
فقط بگم اين ميكرو همون 8051 هست ولي 8 كيلو nv- ram داره

alitaroosheh
10-08-2008, 22:44
البته ربطي به من نداره ولي اين همه تاپيك با يه متن 8O 8O

من اخرين باري كه با اين ميكرو برخورد كردم 5 سال پيش بود توي كتاب 8051 دكتر سپيدنام فكر نكنم كسي ديگه با اين ميكرو ها كار كنه

اين همه ميكرو باحال و بي حال ديگه چرا سري دالاس؟؟؟

pejmands
11-08-2008, 21:55
ممنونم كه جواب داديد
علت اصلي اينه كه 128 بايت رم كه اين ميكرو داره هم از نوع nv-ram هست يعني ديتايي كه توي ram مي نويسيم با قطع برق از بين نمي ره
اگه ميكرويي سراغ داريد كه مثل اين باشه و تو بازار هست لطف كنيد بگيد

alitaroosheh
12-08-2008, 01:13
اگه ميتونيد از حافظه خارجي استفاده كنيد مثل nand flash يا nor flash يا flash هايي مثل at45db161

اگه سرعت زياد نميخواين با eeprom

البته ماژول nv-ram هم هست ولي گرونه

pejmands
12-08-2008, 19:35
دوست عزيز آيا مي تونم از مثلا ATmega32 استفاده كنم كه 1024 بايت EEPROM داره؟
اما مشكل اينجاست كه توي DataSheet اين ميكرو نوشته كه 100000 بار ميتوني از EEPROM اسفاده كني:
– Write/Erase Cycles: 10,000 Flash/100,000 EEPROM

و من مي خوام كه مدام يك سري ديتا تو EEPROM نوشته بشه (چون معلوم نيست كه برق كي مي ره) و پس از وصل برق داده ها رو از EEPROM بخونم

آيا EEPROM ميكرو به درد اين كار مي خوره ؟ يا EEPROM خارجي؟
شما چه پيشنهادي داريد؟
سپاس

alitaroosheh
13-08-2008, 01:14
واقعيتش من خودم هم برام سواله كه موضوع 10000 بار برنامه ريزي مربوط به چيه
البته فكر كنم منظور پروگرام كردن وگرنه ميشه توي يك ثانيه با يه برنامه كوچيك eeprom رو از بين برد اگه اين حرف راست باشه اما خودم از eeprom استفاده ميكنم ولي مورد نداره حتي گاهي اوقات راهي ندارم

اما چون nv-ram گرونه و راه اندازي اون هم يكم پر دردسر بهتره برنامه رو بهينه سازي كنيد
من خودم تا بحال پروژه اي رو كار نكردم كه بخوام 128 بايت رو براي هميشه داشته باشم و از دست ندم

به هر حال اگه خيلي حياتيه nv-ram توي بازار هست (نميدونم شمارش چيه ولي يه بار آمار گرفتم 9000 تومن بود)

اگه نه كه flash خيلي باحاله at45db161 ظرفيتش 2 مگا بايته قيمتش حدودا 3000 تومن

pejmands
13-08-2008, 22:00
{اما خودم از eeprom استفاده ميكنم ولي مورد نداره حتي گاهي اوقات راهي ندارم}

منظور شما آيا اينه كه از eeprom مي شه بدون محدوديت استفاده كرد؟
البته محدوديت زماني مثلا 10 سال مهم نيست و مهم محدوديت تعداد دفعات خواندن و نوشتنه كه نبايد باشه

و آيا استفاده از at45db161 راحته و محدوديت نداره؟

البته من 2 مگابايت نمي خوام و همون 128 بايت يا كمتر هم كافيه
مثلا خودم از ds1307 استفاده كردم كه 58 بايت رم داره(غير از 8 بايت زمان و تاريخ) و باتري backup كه تقريبا nv-ram هست
اما مشكل در رابط I2C هستش كه اين آي سي داره چون من با Bascom برنامه نوشتم اما حالا مي خوام به اسمبلي بنويسم و در مورد I2C خيلي كم مي دونم

دوست عزيز در مورد موضوعات زير كمكم ميكني؟
من با avr كار نكردم اما فكر نمي كنم چندان تفاوتي داشته باشه يا چيزي باشه كه نتونم باهاش كار كنم به همين علت چون به 8051 مسلط هستم ترجيح ميدم با 8051 كار كنم

1- در مورد at89s51 كه ISP هستش يعني نياز به پروگرامر نداره و تو خود سيستم هم پروگرم ميشه كه ميكروهاي avr هم اينجوريند
آيا مي توني اطلاعات يا مرجع بيشتري به من بدي؟
2-در مورد I2C

البته اگه مطمين بشم كه ميشه از eeprom تو خود ميكرو بدون محدوديت استفاده كرد ديگه نيازي به I2C نيست وكارم خيلي راحت تر ميشه

alitaroosheh
16-08-2008, 00:58
يكم سوالاتون زياد شد

1. avr از نظر زبان اسمبلي زمين تا آسمون فرق دارن ولي سي و بيسيك يكم فرق دارن

2. فلش كه همه جوره كار ميكنه مشكلي هم در مورد تعداد دفعات نوشتن نداره

3. اگه از باتري بكاپ استفاده ميكنيد خواب اين تغذيه رو به ميكرو بديد كه داده توي رم هم حفظ بشه هم به صرفه تره هم كم دردسر تر(مخصوصا اگه از avr استفاده كنيد در هنگام قطع جريان اصلي از مد اسليپ استفاده كنيد ديگه باتري حالا حالا ها خالي نميشه)

i2c به زبان اسمبلي براي avr پيدا نكردم

pejmands
16-08-2008, 13:22
سپاسگزارم

ظاهرا بهتره از avr استفاده كنم
در مورد ISP هم يكي دو خط بنويسي ممنون ميشم

alitaroosheh
16-08-2008, 19:46
isp يه روش پروگرامر كه توي 89s51 هم بود الان اكثر ميكرو ها به اين روش بنامه ريزي ميشن يه روش مقرون به صرفه و سريع چون به ميكرو توي مدار دست نميزني و اونو همونجا پروگرام ميكني

پروگرامر هاي زيادي هستن stk200/300 كه هم بيسكام و هم كدويژن و بقيه باهاش كار ميكنن
usbasp كه تو سايت خيلي باهاش كار كردن و با usb هستش

اينها همهگي با 6 سيم ميكرو رو پروگرام ميكنن