PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ِِData Logger

hakim.alireza
13-01-2011, 18:49
سلام خدمت دوستان
من روی یه پروژه ای کار می کنم که سکرت هستش (اما یه روزی توی سایت می گزارم) توی این پروژه
نیاز بسِیـــــــــــــــــــــ ــــــار فراوان به دیتا لاگر دارم که حدوداً از 20 تا سنسور اطلاعات رو می خونه و
ارسال میکنه
ممنون میشم هرکی هرچی تو چنته داره رو :chat: کنه بسیــــــــــــــــــــــ ـــــــــار ممنونش میشم:roll:
یاعلی
موفق باشید:hi:

hakim.alireza
14-01-2011, 15:06
آهـــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ـــــای کسی توی ای سایت نیست؟
منظورم از اینکه هرکی هرچی می دونه بی زحمت بگه این بود که اگه قلقی، ترفندی، تجربه خلاصه یه چیز به درد بخور داره بگه
باز هم از زحمات تمام عزیزان تشکر می کنم
یا علی
موفق باشید:hi:

hakim.alireza
18-01-2011, 19:03
100 سال بعد...
نسل میکروکنتلررها و میکروپروسسورها منقرض شده و این کاربر که نامش را در سمت راست همین پست آمده، مشاهده میکنید در سن 87 سالگی به دنبال جواب است او با شعار زگهواره تا گور دانش بجوی را تنها امید و هدف تحقیق خود قرار داده است. گفتنی است اکنون کسی دیگر کار فیزیکی نمی کند و تمام کارها را رایانه هایی انجام می دهند که فکر کاربر را می خواند و برای او کار می کند(مثلاً نون می گیرد، لباس را در می آورد و می شوید، پیرزن را خفه می کند و...):lol::lol::lol:
به خبری که هم اکنون به دستم رسید توجه کنید کاربری که در سمت راست مشاهده می کنید>فوت کرد<cry::
برای شادی روحش صلوات بفرستید:125::(
از سیل جواب هایی که به سوال آن مرحوم دادید سپاس گذاریم:wink:
یا علی
موفق باشید

هنرفر
19-01-2011, 23:38
دیتا لاگر چیه واضح توضیح بده.چه سنسوری؟

1nafar
22-01-2011, 14:53
سلام

دیتا لاگر چیه واضح توضیح بده.
دیتا لاگر دستگاهی هست که میتونه اطلاعاتی رو از ورودی بگیره و اونا رو ذخیره کنه .
نوع اطلاعات ورودی ، مکان ذخیره ی اونا ، دوره ی تناوب نمونه برداری ، پردازش های انجام شده ، نحوه ی ذخیره سازی اطلاعات و غیزه و غیزه ، اطلاعاتی هستند که باعث تمایز دیتا لاگر های مختلف میشن .

سلام خدمت دوستان
من روی یه پروژه ای کار می کنم که سکرت هستش (اما یه روزی توی سایت می گزارم) توی این پروژه
نیاز بسِیـــــــــــــــــــــ ــــــار فراوان به دیتا لاگر دارم که حدوداً از 20 تا سنسور اطلاعات رو می خونه و
ارسال میکنه
ممنون میشم هرکی هرچی تو چنته داره رو کنه بسیــــــــــــــــــــــ ـــــــــار ممنونش میشم
یاعلی
اگه شما توی پست اول اطلاعات مورد نیاز رو به صورت کامل قرار میدادید ، قطعا ا حالا دستگاه رو هم ساخته بودید ، اطلاعاتی مثل نوع سنسور های مورد استفاده ، پارامتر های مورد اندازه گیری ، مکان ذخیره ی اطلاعات و ....

Wizard
22-01-2011, 15:22
سلام

دیتا لاگر دستگاهی هست که میتونه اطلاعاتی رو از ورودی بگیره و اونا رو ذخیره کنه .
نوع اطلاعات ورودی ، مکان ذخیره ی اونا ، دوره ی تناوب نمونه برداری ، پردازش های انجام شده ، نحوه ی ذخیره سازی اطلاعات و غیره و غیره ، اطلاعاتی هستند که باعث تمایز دیتا لاگر های مختلف میشن .
.

بهتر نیست از یک رایانه برای این کار استفاده کنی؟:wink:

1nafar
22-01-2011, 15:40
بهتر نیست از یک رایانه برای این کار استفاده کنی؟
معمولا در بعضی از موارد اندازه و میزان توان مصرفی دیتا لاگر مهم تر از سایر پارامتر های اون هست .
مثلا دیتالاگر های که برای نمونه برداری وضعیت آب و هوا یا ... استفاده میشن .

hakim.alireza
23-01-2011, 19:28
سلام

اگه شما توی پست اول اطلاعات مورد نیاز رو به صورت کامل قرار میدادید ، قطعا ا حالا دستگاه رو هم ساخته بودید ، اطلاعاتی مثل نوع سنسور های مورد استفاده ، پارامتر های مورد اندازه گیری ، مکان ذخیره ی اطلاعات و ....

دوست عزیز بسیار ممنونم از جوابی که به من دادید اما من تو همون پست اول ذکر کردم که صرفاً اطلاعات کلی رو از اون می خوام ( مثلاً انواع اونا، روش کار کرد، طریقه ارتباط دهی و... ) چون من خودم هم از اون ( Data Logger ) هیچی بلد نیستم و توی سایت به طور اتفاقی فهمیدم که همچین چیزی هم هست

در ضمن سنسور ها و اطلاعات من شامل: سیگنال تصویری( کیفیت تصویر معلوم نیست) 1-دما 2-فاصله(اولتراسونیک) 3-ولتاژ منبع 4-سنسورهای حساس به فرکانس های مشخص 5-رطوبت( محیط کمتر از یک متر مربع ) 6-GPS ( فقط مختصات جغرافیاییN و E )

این هم اطلاعات با توضیحات بسیاد بسیار ممنون میشم اگه جواب من رو بدید
یا علی
موفق باشید

1nafar
24-01-2011, 07:18
سلام

نمونه بردار داده ( یا دیتالاگر یا ضبط کننده ی داده ) یک وسیله ی الکترونیکی است که میتونه داده ای رو در تمامی زمان ها یا نسبت های زمانی توسط یک وسیله یا سنسور یا هر چیز خارجی دیگه ضبط کنه .

دیتا لاگر ها کاربرد های متنوعی دارن ، از جمله :
1-کاربرد در ایستگاه ها هواشناسی (برای بدست آوردن تغییرات نسبی دما ، باد ، مقدار بارش ماهانه /سالانه و..)
2- کاربرد برای انداره گیری متوسط رشد ( انسان /درخت / حیوان )
3- کاربرد برای کنترل میزان ورود/ خروج و رفت و آمد ( ماشین یا انسان )
4- تخمین میزان رطوبت ، آلودگی هوا
5- پردازش های صنعتی و آرمایش خطی بودن خروجی یک وسیله
6-مدیریت انرژی

برای ساختن یک دیتا لاگر اول باید کاربرد های اون رو لیست کرد و بعد با توجه به بوجه ای که داریم اون رو ساخت ، اما در کل در ساخت یک دیتا لاگر سه تا مورد مهم وجود داره :
1- فرمت داده ی ورودی و خروجی :
فرمت داده ی ورودی زیاد مهم نیست ، چون ما اون رو توسط سنسور اندازه میگیریم و خوشبختانه برای انداره گیزی هر چیزی یه سنسور ساخته شده ، اما از طرفی داده ی خروجی نقش مهمی توی کیفیت دستگاه داره
اگه شما صرفا برای دستگاه دیتا لاگرتون فقط به مقادیر پارامتر ورودی نیاز داشته باشید میتونید با استفاده از یک میکرو و چند تا سنسور ، مقادیر پارامتر و خونده و اون رو در حافظه ی داخلی یا خارجی ذخیره کنید و برای قشنگ شدن کارتون یه دونه کی پد و lcd هم به پروژه اضافه کنید ا کاربر بتونه با اونا داده های ذخیره شده رو مشاهده کنه .
اما یک دیتا لاگر استاندارد باید داده های مورد نیاز رو در دوره ها ی زمانی تعیین شده اندازه بگیره و بعد در یک زمان مشخص اونا رو به مرکز کنترل ارسال کنه ( از طریق شبکه یا بیسیم ) ، در مرکز کنترل ( که یک کامپیوتر هست ) کلیه داده های دریافتی تفکیک میشه و در نهایت یک فایل XML که در اون نمودار تغییرات پارامتر برحسب زمان ، و مقدار پارامتر در زمان نمونه برداری وجود داره به کاربر داده میشه .
2- پروتکل ارتباطی
کلیه سنسور های متصل شده به میکرو از یک پروتکل ارتباطی خاض استفاده میکنند ( مثلا یکی از spi و یکی از rs232 استفاده میکنه یا یکی انالوگ هست ) و خود دستگاه هم در صورت نیاز باید با یک پروتکل به مرکز کنترل متصل بشه .
در کل استاندارد این هست که برای هر کار از یک دیتا لاگر استفاده بشه (اما این مورد هم بسته به نرخ نمونه برداری داره ، مثلا اگه شما 10 تا پارامتر داشته باشید که بخوایید از 1 ساعت یک بار ازشون نمونه بردارید ، در این حالت دستگاه تقریبا 6 دقیقه برای نمونه برداری و پردازش اطلاعات زمان داره و این زمان زیادی هست . ) و دیتا لاگر از طریق پروتکل SDI-12 ( یا Serial Data Interface at 1200 Baud ) به مرکز داده متصل بشه ( البته این نوع صنعتی هست و ممکنه از MODBUS یا اترنت هم در صنعت استفاده بشه ) .
3- صحت داده ی اندازه گیری شده و ارسال شده :
فرض کنید میخوایید توسط یک دیتا لاگر تغییرا دمای یک منطقه رو اندازه گیری کنید ، شما باید بعد از ساختن دستگاه اون رو به منطقه برد ه و نصبش کنید و ...
بعد از نصب دستگاه ، نمونه برداری آغاز میشه و ممکنه در بعضی از مواقع به دلیل وجود پدیده ی طبیعی نویز یا نوسانان منبع تغذیه و... داد هی نمونه برداری شده صحیح نباشه . در این حالت یک دیتا لاگر هوشمند داده ی مشکوک رو با موارد قبلی مقایسه میکنه و اگه اختلاف خیلی زیاد بود ، بلافاصله نمونه برداری رو تکرار میکنه .

You can see links before reply

hakim.alireza
25-01-2011, 03:11
با تشکر بسیـــــــــــار فراوان
فقط:
نمونه ی آماده ی این دستگاه هم هست؟
برای فرستادن در برد بالا مثلاً 100 کیلومتر چه طور؟
برای کامپیوتر دریافت کننده برنامه نویسی هم باید بکنیم( تفکیک اطلاعات )؟
برای استفاده در میکروپروسسورها چه طور؟
باز هم تشکر فـــــــــــراوان می کنم به خاطر این همه سخاوت علمی که دارید.
یا علی
موفق و موید باشید.

1nafar
25-01-2011, 16:56
نمونه ی آماده ی این دستگاه هم هست؟
برای تمامی کابرد های دیتا لاگر آماده وجود داره ، اما توی ایران دیتا لاگر های دست ساز بیشتر مورد استفاده قرار میگیرن .

برای فرستادن در برد بالا مثلاً 100 کیلومتر چه طور؟
با شبکه ی جهانی اینترنت مشکلی در فاصله وجود نداره ، کافی شما اطلاعات رو به نزدیک مکانی که اینترنت وجود داره ارسال کنید و بعد از اونجا به هر جای دنیا که دوست دارید .

برای کامپیوتر دریافت کننده برنامه نویسی هم باید بکنیم( تفکیک اطلاعات )؟
برای کامیپوتر با توجه به نوع خروجی مورد نیاز باید برنامه نویسی کنید ، اما با استفاده از نرم افزارهای مثل labview و دسی لب هم میشه کار جمع آوری اطلاعات رو انجام داد .

برای استفاده در میکروپروسسورها چه طور؟
بیشتر توضیح بدید

hakim.alireza
29-01-2011, 21:17
با سلام و ممنون از جوابهاتون
در مورد دیتا لاگر های دستی میشه بیشتر توضیح بدین، مثلاً نمونه ای برای فروش دارید یا اگه ندارید تو سایت دیگه ای برای فروش دیدید به من هم بگید.
درباره ی میکرو منظورم این بود که چه جوری وصل می شه؟ چه جوری ورودی می گیره؟ چه جوری خروجی میده؟ آیا پروتکلی هم داره؟ برای مصافت های بالا به غیر از اینترنت و دکل( کلاً موارد پر هزینه ) آیا راه حل دیگری هم هست؟( مثلاً فرستنده های دیتا )
یه دنیا ممنون از زحماتتون
یا علی
موفق باشید

1nafar
30-01-2011, 08:45
سلام

در مورد دیتا لاگر های دستی میشه بیشتر توضیح بدین، مثلاً نمونه ای برای فروش دارید یا اگه ندارید تو سایت دیگه ای برای فروش دیدید به من هم بگید.
من خودم نمونه ای ندارم اما فروشنده زیاد هست . این لینک (You can see links before reply) رو ببینید .

درباره ی میکرو منظورم این بود که چه جوری وصل می شه؟ چه جوری ورودی می گیره؟ چه جوری خروجی میده؟ آیا پروتکلی هم داره؟ برای مصافت های بالا به غیر از اینترنت و دکل( کلاً موارد پر هزینه ) آیا راه حل دیگری هم هست؟( مثلاً فرستنده های دیتا )
همه ی این موارد به پروژه بستگی داره . مثلا این دستگاه (You can see links before reply 96&catid=120)، از یک سنسور رطوبت HS1101 و یک سنسور دمای LM35 و یک میکرو کنترلر و یک مبدل USB TO RS232 ساخته شده ( البته من مدار داخلی اون رو ندیدم ولی اگه بخوام یه دونه ازش کپی نم ، از این قطعات استفاده می کنم . )
به میکرو چند تا کلید متصل شده که باهاشون میشه در منو های مختلف دستگاه رفت و مقدار خروجی ADC و کانتر ( به ترتیب برای سنسور دما و سنسور رطوبت ) . رو مشاهده کرد .
تعین کردن MIN و MAX دما و هشدار و ... هم که برنامه نویسی هست .
برای ارسال اطلاعات از مبدل USB TO RS232 استفاده میشه و کاربر میتونه به سادگی اطلاعات رو از طریق پورت USB به PC منتقل کنه .
با استفاده از مايول های مخابراتی هم میشه اطلاعات رو به PC از طریق بیسیم ارسال کرد .
در مورد ماژول های مخابراتی و نحوه ی اتصال سنسور ها به میرو قبلا زیاد بحث شده ه شما میتونید با استفاده از فرم جستوجو اونا رو ببنید .

mohsen418
22-01-2014, 22:57
ممنون از استارتر محترم