PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مدار مادون قرمز

Jamshid.ELEC
31-12-2010, 16:49
مداری می خواستم واسه اینکه فرستنده گیرنده پیش هم باشن واگه دست گرفته شد جلوی اون لامپی روشن بشه.

morteza_rk
31-12-2010, 19:13
sسلام

ورود شمارو به این سایت خوشامد میگم.

تورو خدا یه نگاه به سوالتون بندازید! هنوز از گرد راه نرسیده اومدین یه سوال ناقص پرسیدیدن ، مدار هم می خواین! این انصافه؟

cmuiran
13-07-2011, 22:57
SALAM
man ba mr.morteza movafeghammmm
vaysa araghet khoshkk beshe bad beporss

cmuiran
31-07-2011, 21:32
سلام خوب کاری نداره
میتونی حالت معمولی سنسور ها رو بایاس کنی
ولی نگفتی جقدر دستت با سنسور فاصله داره؟؟

morteza_rk
01-08-2011, 13:08
اگه منظور دوست ما سنسور مادن قرمز باشه یه شماتیک صد در صد تست شده برای این کار گذاشتم ، ضمن اینکه فاصله ی دست می تونه از 0.5 سانت تا 10 سانت تنظیم بشه! فقط برای پتانسیومتر حتما از مولتی ترن استفاده بشه.

cmuiran
01-08-2011, 13:55
سلام
شما این مداری را که دادین نیازی به اینقدر المان نیست
میتونست ای سی رو حذف کنی
بعد یک مقاومت 50کیلو سر گیرنده منظور سری با گیرنده قرار بدب

morteza_rk
01-08-2011, 22:54
شما این مداری را که دادین نیازی به اینقدر المان نیست
میتونست ای سی رو حذف کنی
بعد یک مقاومت 50کیلو سر گیرنده منظور سری با گیرنده قرار بدب

خوبی مداری که گذاشتم اینه که نورهای موجود در محیط روی نقطه ی کار مدار تاثیری نداره. اگه بخوایم به روش شما عمل کنیم جوابی که می گیریم کاملا بستگی داره به شدت و رنگ نور موجود در محیط ، مخصوصا نورهای زرد (نور خورشید یا لامپ های معمولی) بطرز چشمگیری در نقطه ی کار سنسورهای مادون قرمز تاثیر داره.

اما در این مدار ازیک آی.سی pll استفاده شده. یعنی در واقع ما توسط مقاومت و خازن یک فرکانس مشخص می سازیم و قسمت فرستنده رو با اون فرکانس تغذیه می کنیم ، در نتیجه امواج مادون قرمز با فرکانس ثابتی فرستاده میشن و بعد از برخورد به سطح یا مانع به گیرنده میرسن ، حالا اگه در گیرنده فرکانس دریافتی با فرکانس ارسالی برابر بود خروجی فعال میشه و در غیر اینصورت فعال نیست و این یعنی نویزها بی تاثیر میشن.

cmuiran
03-08-2011, 10:52
خوبی مداری که گذاشتم اینه که نورهای موجود در محیط روی نقطه ی کار مدار تاثیری نداره. اگه بخوایم به روش شما عمل کنیم جوابی که می گیریم کاملا بستگی داره به شدت و رنگ نور موجود در محیط ، مخصوصا نورهای زرد (نور خورشید یا لامپ های معمولی) بطرز چشمگیری در نقطه ی کار سنسورهای مادون قرمز تاثیر داره.

اما در این مدار ازیک آی.سی pll استفاده شده. یعنی در واقع ما توسط مقاومت و خازن یک فرکانس مشخص می سازیم و قسمت فرستنده رو با اون فرکانس تغذیه می کنیم ، در نتیجه امواج مادون قرمز با فرکانس ثابتی فرستاده میشن و بعد از برخورد به سطح یا مانع به گیرنده میرسن ، حالا اگه در گیرنده فرکانس دریافتی با فرکانس ارسالی برابر بود خروجی فعال میشه و در غیر اینصورت فعال نیست و این یعنی نویزها بی تاثیر میشن.
سلام
تو این پروژه قراره که از میکرو استفاده کنه
که تو این حالت نیازی نیست یک همچین مداری ببنده
بعدش هم این تغییراتی که گفتم کار مهندس را راه میندازه

morteza_rk
03-08-2011, 14:47
درسته که می خواد از میکرو استفاده کنه ولی این دلیلی نمیشه که از مدار بالا استفاده نکنه! چون اون مدار در خروجی 0 و 1 میده و میشه از این 0 و 1 در میکرو استفاده کرد.

در کل بنظر من شما هر دو مدار رو تست کن. بعد ببین کدوم بهتره! البته تست مدارها در نورهای کم و زیاد فراموش نشه!

cmuiran
07-08-2011, 21:01
درسته که می خواد از میکرو استفاده کنه ولی این دلیلی نمیشه که از مدار بالا استفاده نکنه! چون اون مدار در خروجی 0 و 1 میده و میشه از این 0 و 1 در میکرو استفاده کرد.

در کل بنظر من شما هر دو مدار رو تست کن. بعد ببین کدوم بهتره! البته تست مدارها در نورهای کم و زیاد فراموش نشه!
سلام
من مهندس جان حرف شما را کاملا قبول دارم ولی من روشی گفتم که زمانی داره دوست عزیز ما از میکرو استفاده میکنه کاربردی باشه
البته من نظر دادم
نمیخوام بی ادبی کرده باشم

ali222333
30-06-2012, 22:33
سلام با adc میکرو راحت میتونی راش بندازی من خودم قبلا اینکارو کردم
اما فاصلش تقریبا 20سانت بیشتر نمیشه
اخه نویز میگیره