PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کنترل وسایل زیر آب

ROBOMAN
02-12-2010, 20:30
سلام
از بچه های سایت کسی اطلاعاتی در مورد کنترل یه وسیله مثل زیر دریایی رو به صورت بیسیم در زیر آب اونم توعمق بالای 50 متر داره؟

agape
03-12-2010, 11:20
اگه بر نداشتی بر ندار که سخته !
ما تجربه توی 4 متر رو داشتیم ، ولی نه 50 متر ، نکاتی که باید توجه کنی و ما نکردیم و به مشکل خوردیم اساسی:unh:
1 - آب رساناست و به زمینه (یعنی مثل یه مقاومت زمین میمونه)
2 - ضریب شکست موج داخلش بالاست (یعنی تا اونجا که میتونی باید از فرکانس پایین استفاده کنی)
برای مثال عرض میکنم - ما یه فرستنده 5 وات 2.4 گیگ داشتیم که تو فضای باز 20 کیلومتر رو ازش جواب گرفته بودیم ولی زیر آب 1.5 متر بیشتر جواب نداد:baad:
ولی وقتی از رادیو کنترل هواپیمای بیسیم استفاده کردیم (فرکانس 35 مگاهرتز) تا عمق دلخواهمون که 4 متر بود رو جواب گرفتیم و مشکلی نداشت:hi: البته ما بیشتر لازم نداشتیم شاید بیشترش رو هم جواب بده

ROBOMAN
03-12-2010, 20:59
سلام
ممنون از جوابت
حالا ما اگه از فرستنده گیرنده فرکانس پایین استفاده کنیم بردش که خیلی کم میشه اگه از یه فرکانس پایین با توان بالا استفاده کنیم نظرت میشه ؟
این قضیه برام مهمه باید انجام بدم

agape
04-12-2010, 11:01
سلام
ممنون از جوابت
حالا ما اگه از فرستنده گیرنده فرکانس پایین استفاده کنیم بردش که خیلی کم میشه اگه از یه فرکانس پایین با توان بالا استفاده کنیم نظرت میشه ؟
این قضیه برام مهمه باید انجام بدم

چرا باید فرستنده گیرنده موج پایین بردش کم باشه ؟!
من فکر مکینم اگه رادیو کنترل هواپیمای مدلی چیزی داری که دم دستت باشه میتونی عملی آزمایش کنی مثلا فرکانس 45 یا 35 یا 27 مگاهرتز فکر میکنم خیلی خوب باشه فرکانس های بالا زیاد جواب نمیده
چند تا وش دیگه هست که برای فرکانس بالا استفاده میشه اینکه آنتن رو بیاری روی آب مثل شکل زیر:
You can see links before reply

یا اگه برد چند کیلومتری میخوای میتونی از آلتراسونیک استفاده کنی ولی خوب باید وات بالا باشه مثلا صدای نهنگ که آلتراسونیک هست تا 3 کیلومتر اونورتر شنیده میشه ، به عکس زیر توجه کن:

و راه آخری که به ذهن من میرسه استفاده از فرستنده گیرنده های موج پایین هست.برای مثلا یه رادیو AM رو تو آب فرو کن ببین تا چه عمقی میگیره بعد هیمنجور فرکانس های بالا رو آزمایش کن مثل SW , FM.:wink:

ROBOMAN
05-12-2010, 00:02
سلام
ممنون
در مورد التراسونیک،من با ماژولهای فاصله سنجی srfکار کردم حالا شما ماژول خاصی که تو آب جواب بده و بشه اونو به صورت یه ریموت کنترل ازش استفاده کرد سراغ داری؟

agape
05-12-2010, 15:35
سلام
ممنون
در مورد التراسونیک،من با ماژولهای فاصله سنجی srfکار کردم حالا شما ماژول خاصی که تو آب جواب بده و بشه اونو به صورت یه ریموت کنترل ازش استفاده کرد سراغ داری؟
خود من که تاحالا نیاز نشده که کار کنم در مورد اون پروژه هم ریموت هواپیما جواب داد و نیاز به برسی بیشتر نشد ولی واسه خاطر شما یه سرچی زدم چیزایی که به دست اومد اینا بودن
قدرتش 10 وات هست و فرکانس کاریش هم میتونه تا 500 کیلو باشه
البته مساله ای که هست و من تازه به ذهنم رسید اینه که تاخیر صوت رو باید در نظر گرفت ، مثال تو حداکثر برد شما که 50 متر هست چقد طول میکشه تا سیگنال برسه!
این هم مدل 20 واتش HNC-4AE-2540
اینم یه مدل پخش کننده دیگه که تا 120 دسیبل توان داره You can see links before reply
با سپاس

ROBOMAN
05-12-2010, 18:16
سلام:hi:
دستت درد نکنه بابت اطلاعات مفیدی که دادی:wink:

mahdi6940
02-02-2011, 13:31
ممنون

مهمان
07-02-2011, 15:03
در زير آب امواج راديويي كارايي ندارند . چون محيط آب غليظ تر از محيط هوا هستش طول موج امواج تغيير كرده و در نتيجه فركانس شما عوض ميشود .
بهترين راه كه دوستان هم گفتند استفاده از امواج آلتراسونيك هستش . ميتونيد كدهاي خودتون رو روي فركانس التراسونيك مدوله كنيد و ارسال كنيد .
در لينك زير سنسورهايي با توان 300 وات براي فروش قرار دارد :