PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال در مورد مقایسه میکرو ها

Caspian1361
29-11-2010, 17:30
با سلام
تو مجله شماره 2 در مورد مقایسه میکرو ها مطالبی اومده. چند تا سوال در این مورد دارم:
1- مرجع مطالب ارائه شده خصوصا جدول صفحه 5 چیه؟
2- منظور Over clock چیه و اینکه مثلا AVR تا 200MH و ARM تا بالاتر از 1GH رو پشتیبانی می کنن یعنی چی؟
3- DSP ها بهترن یا ARM؟

1nafar
20-12-2010, 09:15
1- مرجع مطالب ارائه شده خصوصا جدول صفحه 5 چیه؟
دیتاشیت میکرو کنترلر ها ، توضیحات شرکت سازنده ( معمولا هر تولید کننده ، توی سایت خودش و در یک صفحه به بررسی مشخصات کلی میکرو کنترلر تولید شده میپردازه ، مثلا این (You can see links before reply)رو ببین )

2- منظور Over clock چیه و اینکه مثلا AVR تا 200MH و ARM تا بالاتر از 1GH رو پشتیبانی می کنن یعنی چی؟
اگه رشتتون الکترونیک باشه ، میدونید که کلیه قطعات به دلیل خازن های که در ساختارشون وجود داره یک فرکانس قطع پایین و یک فرکانس قطع بالا دارن . مثلا میکرو کنترلرهای سری aVR حداکثر فرکانس کلاکشون ( کریستالی که میشه بهشون متصل کرد ) برابر با 16 مگا هرتز هست .
شما میتونید به این میکرو کنترلر ها کریستال 20 مگا هرتز نیز متصل کنید ، اما پایداری در عملکرد و اجرایی صحیح برنامه دیگه با خداست .
توی میکرو کنترلر های که PLL دارن میشه فرکانس کلاک رو در یک عدد خاص ضرب کرد ، مثلا به میکرو کنترلر AT91SAM7X256 یه دونه کریستال 60 مگا هرتز متصل میکنیم و بعد با PLL مقدار این کلاک رو در 10 ضرب میکنیم ، اون موقع فرکانس کلاک میکرو میشه 600 مگا هرتز .
خب ، از این موضوع زیاد نباید خوشحال بود ، چون محدودیت در فرکانس های قطع بالا و قطع پایین به ما این اجازه رو نمیدن که کلاک رو در هر عددی ضرب کنیم ( به همین دلیل هم در PLL محدودیت های وجود داره ) . من خودم برای AT91SAM7X256 تا 110 مگا هرتز جواب گرفتم ( دو برابر کلاک اصلی ) .
اگه مطالب موجود در فروم های aVRFRICK و AT91 رو بخونید میتونید آخرین رکورد های ضرب کلاک رو ببینید .
در کل به بالا بردن کلاک میکرو ، تا مرز از کار افتادن CPU میگن اور کلاک .

3- DSP ها بهترن یا ARM؟
ARM ها خیلی خوبن ، با DSP به صورت حرفه ای کار نکردم و نمی تونم نظری بدم :wink: