PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوال سخت راجع به ميكروماوس(هر كي مي تونه بياد جلو)

pishro
02-10-2010, 21:02
بخش میکروماوس این فایل رو بخونید و:
می خواستم بدونم چه طوری میشه(در برنامه نویسی) زمین رو به شکلی که در فایل گفته شده (به صورت (x,y)) تقسیم کرد؟
اصلا از کجا می شه متوجه شدکه روبات در کدوم مختصات قرار داره؟(چه طوری می شه فهمید که روبات از یک مختصات خارج و به مختصات دیگه وارد شده است؟)
در قوانین بیشتر مسابقات گفته می شه که استفاده از هرگونه حافظه ممنوعه .ایا ذخیره کردن مسیر به این شکل که در فایل هست بر خلاف قوانین مسابقاته؟
اصلا روبات از کجا می دونه که در مرکز زمینه که حالا برگرده؟
چه جوری بر می گرده؟
اگه الگوریتم های دیگه که ما رو سریع تر به مقصد می رسونه رو بلدین خواهش می کنم به طور کامل بیان کنین.
خیلی ممنون

Romanof
02-10-2010, 22:12
با سلام

می خواستم بدونم چه طوری میشه(در برنامه نویسی) زمین رو به شکلی که در فایل گفته شده (به صورت (x,y)) تقسیم کرد؟
منظورتونو نفهمیدم.

اصلا از کجا می شه متوجه شدکه روبات در کدوم مختصات قرار داره؟(چه طوری می شه فهمید که روبات از یک مختصات خارج و به مختصات دیگه وارد شده است؟)
استفاده از فیدبک بهترین کاره.شما باید حساب کنین که کی 18 سانتی متر رو رد کردین(طبق گفته اون فایل که گفته هر خونه 18در18 هست)

در قوانین بیشتر مسابقات گفته می شه که استفاده از هرگونه حافظه ممنوعه .ایا ذخیره کردن مسیر به این شکل که در فایل هست بر خلاف قوانین مسابقاته؟
فکر کنم منظور قوانین مسابقات اینه که نباید مسیر درست رو از قبل تو حافظه ذخیره کنین.

اصلا روبات از کجا می دونه که در مرکز زمینه که حالا برگرده؟
باید مسیری که رفتین یه جا ذخیره کنین(مثلاً آرایه دو بعدی)تا بفهمین کجا هستین.

چه جوری بر می گرده؟
مثل قطار که نه سر داره نه ته(یعنی تو هر دو طرفش یه لوکوموتیو هست)باید یه روبات درست کنین.در صورت نیاز دیگه لازم نیست روبات بچرخه.

اگه الگوریتم های دیگه که ما رو سریع تر به مقصد می رسونه رو بلدین خواهش می کنم به طور کامل بیان کنین.
دوست عزیز ماز های مختلفی وجود داره که برای هر کدوم الگوریتم های مختلفی ارائه شده.شما اول نوع مازتون رو بگین.

بهتون پیشنهاد می کنم کتاب زیرو بخرین و بعد بخونین
نام : اصول و راهنمای رباتیک
نویسنده : محمد مشاقی طبری

pishro
03-10-2010, 01:46
منظورتونو نفهمیدم.
1 .ببينيد توي اون فايل گفته خانه هاي زمين رو به صورت يك ماتريس در نظر بگيريد ومنظور من از(x,y) همين بود( يعني چطوري ميشه در برنامه نويسي هر خانه از زمين رو با مختصات خودش بشناسم مثلا (1و4). يعني اينكه چطوري مي تونم يك تصوير از زمين فرضي در ذهن روبات ايجاد كنم؟ .)
يا اصلا همون جايي كه فرموديد زمين رو به صورت ارايه دوبعدي ذخيره كنم , چه جوري اخه اين كار رو كنم؟

استفاده از فیدبک بهترین کاره.شما باید حساب کنین که کی 18 سانتی متر رو رد کردین(طبق گفته اون فایل که گفته هر خونه 18در18 هست)

2.به نظرتون استفاده از تايمر براي اين كار مناسب باشه؟ اونوقت احتمال خطا خيلي زياده .پس جي كار كنم؟چطوري به صورت دقيق بفهمم كه روبات از یک مختصات خارج و به مختصات دیگه وارد شده.

مثل قطار که نه سر داره نه ته(یعنی تو هر دو طرفش یه لوکوموتیو هست)باید یه روبات درست کنین.در صورت نیاز دیگه لازم نیست روبات بچرخه.
:unh: منظورم اين نيست كه چطوري دور مي زنه. مي خوام بدونم روبات بعد از اينكه به مركز زمين رسيد چطوري به نقطه شروع برمي گرده؟
ايا اصلا اين كار لازمه (كه بعد از رسيدن به مركز زمين دوباره برگرده)

دوست عزیز ماز های مختلفی وجود داره که برای هر کدوم الگوریتم های مختلفی ارائه شده.شما اول نوع مازتون رو بگین.

من مي خوام تو مسابقاتي كه هر ساله برگزار مي شه شركت كنم . ايا باز هم توضيح بيشتري لازمه؟

بهتون پیشنهاد می کنم کتاب زیرو بخرین و بعد بخونین
نام : اصول و راهنمای رباتیک
نویسنده : محمد مشاقی طبری

حتما اين كار رو مي كنم .از پيشنهادتون ممنون.:hi:

وهمچنين ايا شما(منظورم همه بر وبچه هاي سايت هستن) تا حالا با سنسور شارپ(GP2D120) كار كردين ؟
اگه كار كردين مي شه راجع به راه اندازي و برنامه نويسي براش واسم توضيح بدين.
خيلي ممنون .پاينده باد ايران

Romanof
03-10-2010, 18:43
منظورتونو نفهمیدم.
1 .ببينيد توي اون فايل گفته خانه هاي زمين رو به صورت يك ماتريس در نظر بگيريد ومنظور من از(x,y) همين بود( يعني چطوري ميشه در برنامه نويسي هر خانه از زمين رو با مختصات خودش بشناسم مثلا (1و4). يعني اينكه چطوري مي تونم يك تصوير از زمين فرضي در ذهن روبات ايجاد كنم؟ .)
يا اصلا همون جايي كه فرموديد زمين رو به صورت ارايه دوبعدي ذخيره كنم , چه جوري اخه اين كار رو كنم؟
من بیشتر با c برنامه می نویسم.بزارین یکم مورد آرایه توضیح بدم.
آرایه به چند متغیر می گن که تویه حافظه پشت سر هم قرار می گیرن.تفاوتشون هم فقط تو اندیسشونه.مثل:

maz[5]
به اون مثال بالا می گن آرایه یک بعدی.ما تو c می تونیم یک آرایه تا 63 یا 64 (کاملاً نمی دونم کدوم) بعد بنویسیم.مثل:

دو بعدی :

maz[5][2]

سه بعدی :

maz[5][2][3]
راستی تو c اندیس توی [] نمایش می دن.
حالا چون ماز ما 16 در 16 خونه هست ما یک آرایه دو بعدی 16 در 16 درست می کنیم.

int maz[16][16]
توی معرفی آرایه ما تعداد عنصر ها رو به صورت n تا در نظر می گیریم ولی تو بقیه جاها به صورت n-1.یعنی اگر می خواین عدد 3 رو توی عنصر 100 ام آرایه maz قرار بدین به صورت زیر عمل می کنیم.

maz[99]=3
راحت تر بگم وقتی تو معرفی آرایه مقدار 100 رو می زاریم یعنی 100 عنصر می خوایم که از 0 شروع میشن.خود صفر را هم بشمرین تا 99 میشن 100 تا.
این هم یک عکس خوشگل از یک آرایه 2 بعدی 4 در 4(به به.چه عکسیه) :
You can see links before reply

امیدوارم خوب توضیح داده باشم.

2.به نظرتون استفاده از تايمر براي اين كار مناسب باشه؟ اونوقت احتمال خطا خيلي زياده .پس جي كار كنم؟چطوري به صورت دقيق بفهمم كه روبات از یک مختصات خارج و به مختصات دیگه وارد شده.
به نظر من تایمر استفاده نکنین بهتره.به درد نمی خوره.یا استپ موتور استفاده کنین و به وسیله تیعداد پله ها یا نیم پله هایی که رفتین و محیط چرختون مسافت طی شده رو محاسبه کنین یا چرختون نوعی انکودر باشه.

:unh: منظورم اين نيست كه چطوري دور مي زنه. مي خوام بدونم روبات بعد از اينكه به مركز زمين رسيد چطوري به نقطه شروع برمي گرده؟
ايا اصلا اين كار لازمه (كه بعد از رسيدن به مركز زمين دوباره برگرده)
نیازی نیست برگرده.اگر می خواین برگرده شما (منظورم از شما ربات شما هستش) همون مسیری رو که اومدین و توی آرایه ذخیره کردینو برگردین.

من مي خوام تو مسابقاتي كه هر ساله برگزار مي شه شركت كنم . ايا باز هم توضيح بيشتري لازمه؟
اطلاعاتتون که کم بود.هر مسابقه ایی از یه مدت قبل یه متنی در مورد مسابقه منتشر می کنه که مشخصات، قوانین و ... توش هست.توی اون کتاب که معرفی کردم یه هفت هشت تا الگوریتم هستش.

وهمچنين ايا شما(منظورم همه بر وبچه هاي سايت هستن) تا حالا با سنسور شارپ(GP2D120) كار كردين ؟
دوست عزیز بگین با چه زبانی کار می کنین شاید بتونم کمکتون کنم.

هنرفر
04-10-2010, 11:01
تو مجله شماره ده کار با سنسور شتاب mma7260 کامل توسط اقای فرزاد احمدی نژاد توضیح داده شده.گفتم شاید به دردتون بخوره.
ppm10 (You can see links before reply)
:mrgreen:

silentshot
07-01-2011, 13:39
با سلام می خواستم بدونم توی میکرو موس از چه موتوری بیشتر استفاده می شه
من در مورد موتورهای اینکدر دار شنیدم اگه کسی هست در مورد این موتو رها و نحوه استفاده از اونا رئو برام توضیح بده ممنون می شم

pishro
08-01-2011, 21:16
سلام
به اينجا يه سري بزنيد:

pishro
08-01-2011, 21:37
با سلام وبا تشكر از همه بخصوص اقاي romanof

دوست عزیز بگین با چه زبانی کار می کنین شاید بتونم کمکتون کنم.

من با زبان C كار مي كنم.

Romanof
13-01-2011, 15:44
دوست عزیز اون کتابی رو که معرفی کردم در مورد بیشتر سنسورها توضیح داده و چندتا مثال برنامه نویسی هم آورده .اگه بدردتون نخورد بگین تا اگر بتونم بهتون کمک کنم یا دوستان دیگه هم هستن حتماً کمکتون می کنن.
لطفاً مشخصات سنسورتونو بزارین.دیتاشیت باشه چه بهتر.

zigoorat
15-03-2011, 04:00
سلام به همگی
کسی تا به حال برنامه حل ماز با استفاده از الگوریتم راست گرد و علامت کذاری کر کرده؟
پروژه کارسناسیم ساخت میکرو موسه/خیلی احتیاج دارم:x
اگه کسی کار کرده خواهشا کمک کنه:unh:

javad naderi
16-03-2011, 02:32
سلام.الگوریتم دست راست در صورت وجود لوپ در ماز به مشکل بینهایت میخوری.یه سر به اینجا بزن.