PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : روشی سریع برای مونتاژ فیبر مدارچاپی

HAMED_PCB
27-09-2010, 23:44
یه روش سریع واسه مونتاژ ، تا حالا با روش اتو کار کردید؟ اگه کار کردید فکر کنم بدونید که یکی از سریعترین روشهاست روشی که میخوام بگم یه کم شبیه این روشه فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه که سرعت چسبیدن جوهر به فیبر در این روش بیشتر از روش اتو است.
1.اول باید pcb مدار رو به صورت معکوس روی یه کاغذ گلاسه روغنی چاپ کنید(من با چند نوع کاغذ امتحان کردم که بهترین جواب رو این کاغذ بهم داد).چاپگر شما حتما باید لیزری باشد
2.فیبر رو کاملا تمیز کنید(این کار رو میتونید با سیم ظرفشویی بکنید)
3.حالا با تینر طرف مسی فیبر رو نمناک کنید و کاغذ رو روی اون قرار بدید.تینری که به برد زدید باید به اندازه ای باشه که وقتی کاغذ رو رو اون قرار میدید بهش بچسبه.یه فشار کوچیک به کاغذ بدید تا کاملا به فیبر بچسبه
4.چند دقیقه صبر کنید تا تینر خشک بشه اگه عجله دارید میتونید با سشوار تینر برد رو خشک کنید
5.کاغذ رو از برد جدا کنید.قسمت هایی از برد که جوهر داشت روی فیبر باقی میمونه.اگه دیدید کندن کاغذهای لابه لای پایه ها و مسیرها مشکله با اب برد رو بشورید تا فقط قسمتهای جوهر رو برد باقی بمونه(تکه های کاغذ به راحتی با اب جدا میشن)
6.برد شما اماده است ومیتونید اسیدکاری کنید.
.اگه تینر رو زیاد بریزید رنگ برد پخش میشه و خراب میشه و اگه کم بریزید جوهر به فیبر نمی چسبه
.در پرینتی که گرفتید رنگ سفید نباید هیچ رنگی داشته باشد
با چند بار تمرین این روش براتون خیلی راحت میشه :wink:

armstk
27-09-2010, 23:52
سلام
هنوز هم از این روش برا چاپ روی کلیشه های لاستیکی استفاده میشه , البته برای نتیجه گرفتم بهتر باید از ریتاردر استفاده کرد
ولی بازم پیشنهاد جالبی دادین :hi:

HAMED_PCB
28-09-2010, 00:02
من به صورت تجربی به این روش رسیدم.نمیدونستم از این روش واسه چیزای دیگه هم استفاده میشه. راستی ریتاردر چیه و چیکار میکنه؟

armstk
28-09-2010, 00:06
من به صورت تجربی به این روش رسیدم.نمیدونستم از این روش واسه چیزای دیگه هم استفاده میشه. راستی ریتاردر چیه و چیکار میکنه؟
ریتاردر یک ماده حلال شبیه تینر هستش
ولی خیلی قوی تره , یه بوی شدیدی داره که اصلا نمی تونین تحمل کنین:baad:
ولی برای این جور کارا زیاد استفاده میشه

mehdiar
10-10-2010, 00:13
بچه​ها چطور ميشه از pcb توي برنامه eagle خروجي شماتيک رو با اندازه هاي واقعي المانها گرفت؟
من export ميکنم ولي اندازش انگار بزرگتر از واقعيه!!!!

mehdiit
10-10-2010, 18:44
سلام
این ریتاردر که میگید از کجاها میشه گیر آورد؟

Division
11-10-2010, 12:12
این ریتاردر که میگید از کجاها میشه گیر آورد

از مراکز فروش لوازم آلات چاپخانه هایی که از روش سیلک استفاده می کنن .
از یکی از چاپخونه های شهرتون بپرسی بت میگن که موادشون رو از کجا تهیه می کنن .

ولی این ریتارد واقعا وحشتاناکه :(
من یه اشتباهی کردم و این ماده رو تو خونه تست کردم کل ساختمان رو بوی تندش برداشته بود خودمم داشتم بیهوش میشدم .lov:

تازه من ضعیف شدش رو گرفته بودم .

kavir
11-10-2010, 19:06
یه روش سریع واسه مونتاژ ، تا حالا با روش اتو کار کردید؟ اگه کار کردید فکر کنم بدونید که یکی از سریعترین روشهاست روشی که میخوام بگم یه کم شبیه این روشه فقط به جای اتو از تینر استفاده میشه که سرعت چسبیدن جوهر به فیبر در این روش بیشتر از روش اتو است.
1.اول باید pcb مدار رو به صورت معکوس روی یه کاغذ گلاسه روغنی چاپ کنید(من با چند نوع کاغذ امتحان کردم که بهترین جواب رو این کاغذ بهم داد).چاپگر شما حتما باید لیزری باشد
3.حالا با تینر طرف مسی فیبر رو نمناک کنید و کاغذ رو روی اون قرار بدید.تینری که به برد زدید باید به اندازه ای باشه که وقتی کاغذ رو رو اون قرار میدید بهش بچسبه.یه فشار کوچیک به کاغذ بدید تا کاملا به فیبر بچسبه
4.چند دقیقه صبر کنید تا تینر خشک بشه اگه عجله دارید میتونید با سشوار تینر برد رو خشک کنید
5.کاغذ رو از برد جدا کنید.قسمت هایی از برد که جوهر داشت روی فیبر باقی میمونه.اگه دیدید کندن کاغذهای لابه لای پایه ها و مسیرها مشکله با اب برد رو بشورید تا فقط قسمتهای جوهر رو برد باقی بمونه(تکه های کاغذ به راحتی با اب جدا میشن)
.اگه تینر رو زیاد بریزید رنگ برد پخش میشه و خراب میشه و اگه کم بریزید جوهر به فیبر نمی چسبه
سلام
این مقاله رو اگر با چند تا عکس دوستان بفرستند مطلب خوبی برای مجله هست:wink:

mehdiit
11-10-2010, 20:34
من این روش رو تست کردم و جواب هم گرفتم
یه پیشنهادم دارم
بهتره آخر کار که خواستید کاغذ رو از فیبر جدا کنید،اونا بندازید داخل آبجوش تا خود به خود جدا بشه
اینطوری مقدار بیشتری از جوهر رو فیبر باقی میمونه و کیفیت مدار بالاتر میره

HAMED_PCB
11-10-2010, 22:11
سلام
این مقاله رو اگر با چند تا عکس دوستان بفرستند مطلب خوبی برای مجله هست:wink:
سلام.فکر میکنم تا حالا این روش رو تست کردید و جواب گرفتید.اگه فکر میکنید جالبه خوب میتونید کاملترش کنید (مثلا به روش اب جوش که دوستمون گفت) و داخل مجله بذارید .برای من مهم نیست که به نام من نوشته بشه (کار را ان کرد که تمام کرد):mrgreen:
مهم اینه که افراد بیشتری ازش استفاده کنن و با ایده های خودشون کاملترش کنن:wink:

mapmap
13-02-2011, 18:10
سلام
من بعد از اینکه اونو تو آب جوش انداختم و خشکش کردم میام با ماژیک قسمتای کمرنگش رو پررنگ میکنم.
اینطوری هیچگونه بریدگی نخواهیم داشت.

موفق باشید

kidamen
21-02-2011, 19:48
روش جالبیه ...کنجکاو شدم که حتما" تستش کنم . اگه با تینر یا ریتاردر به این آسونی باشه و دیگه نیازی به اتو کشیدن نداشته باشه ، واقعا" می ارزه .:018:

EHSOON
08-03-2011, 16:15
سلام.

من یه بار از این روش استفاده کردم ولی تو قسمت استفاده از اسید دچار مشکل شدم. مثل اینکه اسید سرد شده بود یا نمویدونم چی؟

javad naderi
09-03-2011, 01:43
سلام.آره حرارت اسید باید حدودا 60 درجه باشه.و اگه ظرف حاوی اسید و برد رو تکون بدین زودتر ربهتر چاپ میشه.:wink:

javad naderi
09-03-2011, 02:29
طریقه ساخت فیبر مدار چاپی بوسیله اسپری پزتیو 20

مواد لازم: اسپری پزتیو 20 (positiv 20) ، سود سوز آور، طلق تراسپرنت یا فیلم

ابتدا یک اسپری پزتیو 20 تازه تهیه نمایید. اینکه میگم تازه چون اگه مانده باشه در حقیقت فاسد شده است و آن حساسیت لازم در برابر نور را ندارد. سود سوز آور را می توانید از مغازه های فروش تجهیزات پزشکی تهیه نمایید. ارزان است تقریبا کیلویی 700 تومان که مثل سنگ نمک خورده شده می ماند.
ابتدا باید طرح مدار را تهیه نمایید. می توانید طرح را چاپ کرده و آن را به بازار و مغازه های مختلف مهرسازی، چاپ سیلک و چاپخانه ها بدهید که از روی آن فیلم بگیرند. (خطوط سیاه و بهیه خالی) یا بهترین کار این است که چند طلق ترانسپرنت که قابلیت چاپ با پرینتر لیزری را دارند را تهیه نمایید. طرح خود را روی طلق با یک چاپگر دقیق لیزری چاپ نمایید. بهتر است از طرحتان دو تا پرینت بگیرید و روی هم بگذارید که دیگر نوری از جاهای چاپ شده عبور نکند.
فیبر مسی را با یک سمباده نرم کاملا تمیز و عاری از هرگونه چربی نمایید. در یک مکان تاریک و بدور از گرد و غبار و وزش باد با استفاده از اسپری روی آن را رنگ پزتیو بزنید. با فاصله 30 سانتی و با زاویه 45 درجه و با حرکت منظم دست روی سطح مسی را بپوشانید. لازم نیست که چند دست بزنید. یک دست هم کافیست به شرطی که مطمئن شوید همه جای آن را پوشانده است. مواظب باشید که یکنواخت باشد و جایی از جای دیگر بیشتر نباشد و یا شره نکند. فیبر را حتما افقی بگیرید که رنگ روی فیبر بماند و شره نکند .
حالا نوبت به خشک کردن فیبر می باشد. می توانید آن را در جای تاریک به مدت 12 تا 24 ساعت به حال خود بگذارید . درسته مدت زمان بسیار زیادیه و شاید هم تا اون زمان خوب خشک نشه. باید از طریق گرم کردن اون رو خشک کنید. اگه دستگاه مخصوص خشک کن فیبر رو دارید که هیچ در غیر اینصورت باید اون را داخل یک ظرف فلزی گذاشته و روی یک اجاق با حرارت خیلی ملایم بگذارید تا جایی که دمای داخل آن تقریبا 70 درجه شود. بهترین ظرف یک قابلمه بزرگ است که کف آن را چند تکه فلز بگذارید و فیبر را روی آن تا گرما مستقیما به فیبر نخورد. بعد از 10 الی 15 دقیقه فیبر کاملا خشک شده است. تمام این مراحل در محل تاریک انجام شود.
حالا یک ظرف بزرگ تهیه نمایید یک لامپ گازی یا مهتابی کوچک و یا دو سه لامپ معمولی (بسته به اندازه طرحتان دارد) را داخل ظرف بگذارید. یک شیشه روی ظرف بگذارید و طرح چاپ شده یا فیلم را روی آن . سپس فیبر روی طرح گذاشته به صورتی که سطح مسی رنگ خورده رو به پایین و روی طرح چاپ شده باشد. توجه نمایید که روی فیبر را با یک وزنه و یا یک شیشه دیگر سنگین نمایید که فیبر کاملا با فشار زیاد در مدت نور دهی به طرح بچسبد. تمام این مراحل در جای تاریک باید انجام شود. حالا لامپ و یا مهتابی را روشن نمایید.
به مدت 20 الی 30 دقیقه به آن نور دهید این مدت زمان کاملا بسته به شدت نور و مهمتر از آن بسته به کیفیت اسپری می باشد. اگر اسپری تازه باشد این مدت حتی می تواند کمتر باشد. چون در زمان خیلی کوتاهی در مجاورت نور عکس العمل نشان می دهد.
حالا باید یک ظرف تهیه نمایید تا در آن سود را با آب حل نمایید. مقداری آب که 1 سانت روی فیبر را بگیرد را داخل ظرف بریزید و حدود 10 تا 20 گرم سود را داخل آن بریزید . زیاد نریزید که کل رنگ پزتیو را خواهد خورد. و به هم بزنید تا کاملا حل شود.
دوباره در یک محل یک کم تاریک فیبر مسی را داخل این محلول سود باندازید و خیلی آرام آرام محلول را به مدت 30 تا 60 ثانیه تکان دهید. می بینید که جاهایی که لازم است خالی باشد کم کم در محلول حل می شود. اگر هم که بعد از این مدت ندیدید یک جای کارتان ایراد دارد. بعد از این مدت خیلی کوتاه سریعا فیبر را بیرون آورده و با آب بشوید. حالا لازم است که آن را داخل اسید بیاندازید

javad naderi
09-03-2011, 02:29
تهیه فیبر مدار چاپی با ماژیک

مواد لازم: ماژیک واترپروف، اسید پاک کننده مس (کلرید آهن)
ابتدا یک ماژیک واترپروف (ضد آب) تهیه می کنید. توجه نمایید که حتما ضد آب و پر رنگ باشد . چون بعد از طراحی و آنهمه زحمت ممکن است داخل اسید از بین برود.
قبل از هر چیز فیبر مسی را کاملا با یک سمباده نرم (پوسته آب ۳۶۰) سمباده می زنید و اگر سمباده در دسترس نبود که اولا تهیه نمایید اگر هم مقدور نبود آن را به هر نحوی تمیز نمایید . مطمئن شوید که هیچ لایه ای روی مس نباشد. چرب هم نباشد.
سپس با ماژیک تمام خطوط مورد نیاز را روی مس رسم نمایید. توجه نمایید که دست با مس تماس پیدا نکند چون باعث چرب شدن مس و در نتیجه داخل اسید اذیت خواهید شد. برای ایجاد اندازه های واقعی برای پایه های مثلا یک آی سی و یا هر قطعه دیگر که فاصله پایه های آن از همدیگر ۰.۱ اینچ هست تهیه نمایید و روی مس گذاشته و کنار آن با ماژیک بکشید. حدالامکان از یک ماژیک نوک تیز استفاده نمایید. البته ماژیک مخصوص این کار در بازار موجود می باشد. بعد از مطمئن شدن از مدار باید آن را داخل اسید بیاندازید.

javad naderi
09-03-2011, 02:30
تهیه فیبر مدار چاپی با روشی ابتکاری! (تهیه فیبر مدار چاپی - روش چاپ لیزری)
ساختن فیبرهای مدارچاپی با استفاده از امکاناتی که معمول است یک کار نسبتا پر زحمت بوده و نتیجه کار نیز در اکثر موارد از کیفیت مطلوبی برخوردار نیست (مانند روش ترسیم بوسیله ماژیک ولتراست) و یا آنکه به شرایطی مانند کار در محیط تاریک (در روش لامینت و پوزیتیو) نیاز دارد. اما با استفاده از این روش نه تنها کیفیت نهائی فیبر بسیار بالا و شبیه به انواع صنعتی می باشد بلکه در منزل نیز به آسانی قابل انجام است.
برای اجرای این روش غیر از کامپیوتر تنها به وسایل زیر نیاز خواهید داشت:
اتو
اتوی مورد نیاز یک اتوی معمولی می باشد که تقریبا در همه منازل یافت می شود.
چاپگر لیزری
چاپگر باید حتما از نوع لیزری باشد ولی مارک آن تفاوتی ندارد. انجام این طرح با چاپگرهای جوهرافشان و سوزنی امکانپذیر نمی باشد چنانچه چاپگر لیزری در اختیار ندارید می توانید به یک مغازه تکثیر مراجعه کنید.
کاغذ فتو (photo )
کاغذی که در چاپگرهای جوهرافشان برای چاپ عکس بکار می رود. اگر می خواهید کاغذی از نوع دیگر استفاده نمائید باید توجه داشته باشید که کاغذ مذکور جوهر را به خود جذب نکند مثلا کاغذ گلاسه یا کاغذهای روغنی پشت برچسبها را نیز می توانید با موفقیت بکار ببرید و قیمت آن نیز ده ها بار از کاغذ فتو کمتر است.
سایر وسایل
یک ظرف محتوی آب گرم، یک برس یا مسواک کاملا نرم

مراحل اجرا
ابتدا بایستی طرح مدار چاپی مورد نظر را با یک برنامه گرافیکی رسم نمایید. برنامه های تخصصی فراوانی در این ارتباط موجود می باشد. همچنین می توانید از برنامه های گرافیکی همه منظوره مانند فتوشاپ استفاده کنید. چنانچه این برنامه را در اختیار ندارید با برنامه نقاشی ویندوز نیز می توان همان نتیجه را بوجود آورد. توجه کنید که دقت چاپی تصویر باید طوری انتخاب شود که پس از چاپ اندازه و محل پدها (پایه ها) دقیقا منطبق بر اجزا باشد. برای چاپ تصویر از دقت 300 نقطه بر اینچ (dpi) یا بالا تر استفاده کنید. در این دقت تصویری که 300 پیکسل طول و عرض دارد به طول و عرض 1 اینچ چاپ می شود که در این حالت دقیقا یک مربع 10 پد در 10 پد از یک بورد سوراخ دار را می پوشاند. در زیر عکسی که حاوی محل پایه های یک آی سی 8 پایه است در اندازه اصلی مشاهده می شود. چنانچه این تصویر با دقت 300 dpi چاپ شود آی سی براحتی در آن جا می گیرد

با استفاده از این روش براحتی می توانید خطوط مسی را که از بین پایه های آی سی ها رد می شوند را نیز با کیفیت بالائی بر روی فیبر پیاده سازی کنید.
پس از چاپ طرح بر روی کاغذ اشاره شده کاغذ را در ابعاد طرح برش دهید و به آماده کردن فیبر بپردازید. توجه کنید که سطح کاغذ را چه قبل و چه بعد از چاپ شدن لمس نکنید. فیبر را در ابعاد طرح برش دهید و با یک سمباده خیلی نرم سطح آنرا کاملا تمیز نمائید تا شفاف شود. بعد سطح آنرا با آب و مایع ظرفشوئی شسته و با یک پارچه تمیز خشک نمائید.
پس از اینکار فیبر را روی میز اتو یا یک سطح صاف مقاوم گذاشته طوری که سطح مسی آن بطرف بالا باشد. اتو را روشن کنید تا داغ شود. درجه اتو را در بیشترین حد تنظیم کنید. بعد از داغ شدن اتو یک برگ کاغذ سفید معمولی روی فیبر گذاشته و اتو را روی آن قرار دهید. حدود 1 تا 2 دقیقه صبر کنید تا فیبر کاملا داغ شود. اگر ابعاد فیبر از اتو بزرگتر است مانند اتو کردن لباس ولی با سرعت کم اتو را حرکت دهید تا همه جای فیبر کاملا داغ شود.
در این مرحله به کمی سرعت عمل نیاز است. اتو را کنار بگذارید و کاغذ روی فیبر را بردارید سپس بدون اتلاف وقت کاغذی که طرح بر آن چاپ شده را (از طرف چاپی) روی فیبر داغ بگذارید اما مراقب باشید انگشتانتان نسوزد. سپس بلا فاصله کاغذ سفید را مانند حالت قبل روی بورد و طرح قرار داده و اتو را روی آنها بگذارید. بمدت 30 ثانیه فشار ملایمی روی اتو وارد کرده و آنرا کمی به اطراف حرکت دهید. در این مرحله کاغذی که طرح روی آن چاپ شده بود به فیبر می چسبد. پس از 30 ثانیه تا یک دقیقه اتو را از لبه آن روی کاغذ گذاشته و با فشار روی آن حرکت دهید. با لبه اتو چندین بار تمام سطح طرح را با فشار اتو کنید. برای جلوگیری از حرکت فیبر لبه های کاغذ سفیدی که روی فیبر و طرح است را بگیرید.
بعد ار 3 دقیقه اتو کردن با لبه اتو کاغذ سفید را کنار گذاشته و فیبر را بهمراه کاغذ روی آن در ظرف آب بیندازید. مدتی (حدود 10 تا 15 دقیقه) صبر کنید تا کاغذ روی فیبر بخوبی خیس بخورد. سپس فیبر را از آب خارج کرده و با احتیاط کاغذ خیس خورده را با انگشت از روی آن جدا کنید. کاغذ در این مرحله لایه لایه شده است و لایه سطحی آن براحتی کنده می شود.

باز بگذارید کاغذ روی فیبر در آب خیس بخورد و لایه های دیگر آن هم جدا شوند. در پایان این مرحله با کشیدن انگشت یا مسواک نرم ذرات کاغذ باقی مانده ( خصوصا روی سوراخ پدها و خطوط بسیار نزدیک بهم) را با حرکات دایره ای پاک کنید.
اگر موارد بالا را با دقت انجام داده باشید اکنون طرحی که روی کاغذ بود با کیفیت خوبی به سطح مسی فیبر منتقل شده. اما اگر در قسمتهایی از خطوط بریدگی یا اشکالی مشاهده می شود و یا طرح بصورت کامل منتقل نشده ، می توانید با استون فیبر را شسسته و دوباره از نو شروع کنید اما اگر اشکالات خیلی جزئی هستند می توانید با ماژیک زد آب آنها را تصحیح کنید.
پس از این مرحله فیبر آماده اسیدکاری می باشد.

javad naderi
09-03-2011, 02:35
تهیه فیبر مدارچاپی با لامینت

بهترین راه برای ساخت طرحهای بسیار پیچیده و ظریف است.
لامینت ماده ای ژلاتینی و حساس به نور است که بین دو لایه طلقی شفاف نازک قرار گرفته است. <:P:>نحوه ساخت: <:P:>ابتدا طرح مدار چاپی رو توی یک برنامه گرافیکی بکشید(مثل فتو شاپ)،بعد با ماوس یک لبه طرح رو بگیرین و با عمل کشیدن میتونید قرینه طرح مدار چاپیتون رو بدست بیارید.بعدش باید طرح منفی (negative) مدارتون رو هم بسازید،بعدش این عکس رو با فرمت jpg توی فلاپی ذخیره کنید و برین سر کوچتون(مغازه کامپیوتری)از فلاپی یک پرینت سیاه سفید روی کاغذ کالک(شفاف) بگیرید. <:P:>فیبر مسی خام مدار رو خوب بشورین و بعد برین توی حمام یا یه جایی به تاریکی حمام بعد لامینت رو از پوشش تیره رنگش خارج کنید.نکته:دو طلق دو طرف لامینت قرار داره که یکی از این طلقها نازکتر و نرمتر از اون یکیه،این لایه رو آروم از لامینت جدا کنید و لامینت رو روی طرف مسی فیبر بچسبونید و خوب ماساژ بدید تا هیچ هباب هوایی زیر اون باقی نمونه بعد کاغذ کالک رو روی لامینت قرار بدین(توجه داشته باشید که هنوز یک لایه طلق به لامینت چسبیده)و جای اون رو تنظیم کنید و یک شیشه صاف و تمیز روی کاغذ کالک بزارید تا کاغذ کالک کاملاً صاف روی طلق لامینت قرار بگیره حالا فیبر رو به همراه هر چیزی که روش گذاشتین بدون اینکه تکون بخوره از حمام بیرون بیارید و اون رو زیر نور مستقیم خورشید(بین 3 تا 6 دقیقه) قرار بدین. <:P:>دوباره به تاریک خونه برگردید و لایه طلقی دوم را هم با ناخن از لامینت جدا کنید(این لایه از لایه قبلی که برداشته بودید ذخیم تر و شفاف تر است).مقدار 1 قاشق غذاخوری سرپر از پودر سفید رنگ ظهور لامینت را در یک لیتر آب سرد به خوبی مخلوط کنیدبعد فیبر مدار را در آن آب قوطه ور کنید و به آرامی تکان دهید تا طرح مدار ظاهر شود (یعنی لامینت هایی که به آنها نور نتابیده بود کاملاً پاک شوند)حالا فیبر را زیر آب فراوان به خوبی بشورید و با دست روی طرح فیبر به آرامی بکشید تا لیزی حاصل از ماده ظهور از روی سطح مس پاک شود.حالا فیبر را کاملاً خشک کنید.و از تاریک خانه بیرون بیاورید. <:P:>فیبر را اسید کاری کنید:برای این منظور پودر اسید پرکلرودوفر را با آب داغ به نسبت1به2 (اسید1وآب2)در ظرفی پهن و غیر فلزی مخلوط کنید بعد از اینکه مس های اضافی حل شد فیبر را با آب بشویید. <:P:>5:حال باید مواد المینت را نیز از روی سطح خطوط مسی پاک کنید که برای اینکار به محلول غلیظ سود سوزآور نیاز دارید،مقدار 2 قاشق غذا خوری از پودر سود سوز آور را در نیم لیتر آب سرد حل کنید و فیبر را در آن حرکت دهید تا مواد لامینت به طور کامل پاک شود.حالا فیبرتون رو دوباره بشورید و دیگه هر بلایی دوست دارین سرش بیارین. <:P:>توجه:اسید،پودر ظهور،سود سوزآور و لامینت همگی شیمیایی هستند پس مواظب باشید کار دست خودتون ندید.

javad naderi
09-03-2011, 02:36
اسید کاری-فیبرهای زیر

مواد لازم : اسید ، آب، ظرف پلاستیکی
یک ظرف پلاستیکی تهیه نمایید . توجه نمایید که حتما پلاستیکی باشد و نه فلزی. بعد مقداری آب داخل آن بریزید به اندازه ای که حدودا ۱ سانت روی فیبر مسی را بگیرد. مقدار ۱۰۰ تا ۲۰۰ گرم در یک لیتر آب از اسید داخل آب بریزید و آرام ظرف را تکان دهید تا اسید کم کم حل شود چون در یک جا ایجاد گرما می کند و ممکن است که ظرف شما آب شود.
مطمئن شوید که اسید حل شده است. سپس فیبر مسی را که روی آن مدار مربوطه را طراحی کرده اید داخل آب اسید بیاندازید. حدود ۳۰ دقیقه کمتر یا بیشتر که بستگی به مقدار اسید دارد طول خواهد کشید که مسهایی که لازم نیست خورده شود. در این مدت زمان باید ظرف را آرام آرام تکان دهید تا کل آب اسید روی سطح مسی در حرکت باشد. بعد از پاک شدن جاهایی که نکشیده بودید آن را از آب اسید بیرون آورده و بشورید. بیشتر از این هم داخل اسید نگذارید که قسمتهای مورد نیاز را هم خواهد خورد. سپس روی آن را با یک سمباده نرم پاک کنید. بعد نقاطی که لازم است را با یک مته ۱ یا نیم میل سوراخکاری کنید. حالا فیبر شما آماده هر نوع بهره برداری است.

Greatal
06-05-2011, 21:59
سلام دوستان من تو این انجمن تازه کارم تجربه زیادی هم ندارم ول فکر کنم تو این سالها روش بهتری رو از یک سایت خارجی پیدا کردم که جواب میده کمی هم بی دردسر تره
این روش تا حدی شباهت داره به روشی که دوستمون توضیح داد اما به این صورت هستش
در مطلب اصلی گفته شده:
1- کاغذ تونر ترسفر رو روش با پرینتر لیزری چاپ می کنید البته معکوس (اباید بگم این کاغذ اینجا نیست اگر هم گیربیاد خیلی گرونه اما می تونید از کاغذ های شبه روغنی مجله های خارجی مثل newsweek که خیلی نازک هم هستم استفاده کنید البته باید بگرم از کاغذ های روغنی که برای آشپزی یا کار های گرافیکی استفا ده می شه یا کاغذ های پوستی به هیچ وجه استفاده نکنید به دو دلیل 1 هات رول پرینترتون رو کثیف می کنن 2 اینکه در مرحه اتو زنی رنگشون پخش مبشه بهتره رو قسمت هایی کخ نوشته دارن این کار رو بکنین نه قسمت های تصویر دار)
2- از طرفی که چاپ داره روی بردی PCB کاملا تمیز قرارش بدین جوری که پشتش به شما باشه(پیشنهاد میکنم کاغذ رو بدون چسب مثل کاغذ کادو رو به برد دورش تا کنید یعنی جوری که اصلا امکان تکون خوردنش نباشه و برد تون رو رو کاغذ بزرگتر از برد چاپ کنید تا بشه راحت تاش کرد)
3- با اتو کاملا داغ -داغ ترین حالت پشتش رو اتو کنید تا طرح از پشت کاغذ که به سمت شماست کاملا معلو بشه(اتو کردن رو از یک گوشه شروع کنید حتی میتونید از کناره های گرد اتو که راحت حرکت می کنن بصورت خطب شروع به اتو مجدد کنید ته همه طرح کاملا روی برد بیوفته)
4- برد و کاغذ رو اول ببرید زیر آب سرد بعد بزارین کمی تو آب گرم یا ولرم بمونه نزدیک به 5 دقیقه زیادشم هست
5- شروع به جمع کردن کاغذ شل شده کنید(پیشنهاد می کنیم با حرکت جلو و عقب آروم فیتلشون کنید)
6-برد رو که روش چاپ شده تو مواد برد بزارید
پیشنهاد میکنم با توجه به قیمت ارزونش از اگر قسمتی به درستی چاپ نشده اون رو با اسکاچ بشورید و مراحل رو از اول انجام بدید اصلا استفاده از ماژیک رو پیشنهاد نمی کنم
همچنین رنگ بور و سفید مانند چاپ پشت PCB کاملا معمولیه و مشکلی نداره
دقت این روش تقریبا خوبه
ممنون می شم اگر این روش به کارتون اومد رو دکمه تشکر کلیک کنید

hosseinzare
07-05-2011, 03:30
:125:
سلام دوستان روش اتو را در سال 1375 من و دو دوست دیگر ابدا کردیم و برای ثبت آن اقدام کردم که مدارک آن را دارم ولی آن موقع به من گفتند که این یک روش است و قابل ثبت نیست برای همین دست به انتشار آن در کتابی زده که دوستی در حال چاپ داشت و شروع به ترویج روش خود در دانشگاه های یزد و سپس تهران و شیراز و ... زده که خوشبختانه با استقبال خیلی ها در داخل و خارج کشور مواجه شد بگذریم روشی که ما کار کریم و حالا هم انجام میدهیم و با آن مدارات آزمایشی خود را حتی برای میکروهای ARM تهیه میکنیم به قرار زیر است:
1- تهیه نقشه PCB مدار با نرم افزارهای رسم مدار که تنوع زیادی دارند
2- تهیه کاغذ پشت چسب دار(کاغذ لیبل پشت زرد) از کتاب فروشی ها یا تجهیزات چاپ فروشی ها دقت شود که کاغذ نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم باشد
3- کاغذ لیبل را از سایز بردتان به اندازه یک سانتیمتر از دو طرف ، از بردتان بزرگتر تهیه کرده و لایه چسب دار را از آن جدا نموده سپس با دستمال نرم یا با دستمال کاغذی بر روی سطح گلاسه مانند چند باری به آرامی بکشید اینکار باعث میگردد چاپ روی آن بهتر شود
4- تنها کادر برد خود را روی کاغذ باطله پرینت گرفته سپس کاغذ گلاسه خود را به گونه ای که سمت گلاسه آن بالا باشد در محل کادر چاپ شده با چسب شیشه ای بچسبانید و آنگاه از طرح بردتان بطور کامل پرینت لیزری بگیرید
5- فیبر خود را که از ابعاد طرحتان از هر طرف نیم سانتیمتر بزرگتر است را تمیز نموده(لبه های فیبر و سطح آن با سمباده نرم تمیز کنید)
6- فیبر را روی یک پارچه نخی که مانع انتقال حرارت شده قرار داده و زیر پارچه یک سطح کاملا صاف و محکم باشد بدون کوچکترین لرزشی سطحی مثل سنگ کابینت و غیره دقت شود که سمت مسی فیبر بالا باشد سپس اتو را به برق زده
7- کاغذ گلاسه چاپ شده را از سمت چاپ شده روی فیبر گذاشته (تمام طرح بر روی فیبر قرار بگیرد) و اتو داغ شده (باید به گونه ای باشد که تماس لحظه ای دست به آن سوزاننده باشد) را وسط کاغذ گلاسه گذاشته و چند ثانیه ای حرکت ندهید(تا طرح روی فیبر بچسبد و مانع حرکت کاغذ همراه اتو شود) سپس اتو را با کمی فشار عمودی و آرام روی تمام فیبر حرکت دهید تا مطمئن شوید که تمام تونرهای چاپ از کاغذ جدا و به فیبر چسبیده اند(این زمان به عوامل مختلفی بستگی دار که زمان آن را تجربی می کند از قبیل دمای اتو ، سطح فیبر ، ضخامت فیبر ، فشار عمودی اتو ، ضخامت کاغذ گلاسه و ...
8- بعد از حدود چند ده ثانیه اتو کشی(اگر همه چیز خوب باشد به 90 ثایه زمان نمی رسد اگر زمان کم باشد طرح بطور کامل روی فیبر انتقال نمی یابد و اگر زیاد باشد باعث جدا شدن لایه مسی از فیبر می شود) اتو را از برق کشیده کنار بگذارید و سپس فیبرتان که کاغذ گلاسه به آن چسبیده است از روی پارچه نخی برداشته از سمتی که روی پارچه بوده روی سطح صاف و سرد قرار داده تا فیبر سریعتر خنک شود
9- در زمانی که فیبر دیگر داغ نیست ولی هنوز گرم است از گوشه های فیبر اقدام به جدا کردن کاغذ نموده که اگر درست عمل کرده باشید کاغذ بطور کامل بدون حتی لکه ای از فیبر جدا می شود در صورت نیاز می توانید طرح را با بنزین بطور کامل از فیبر پاک کرده و یا با ماژیک ضد آب طرح را روتوش کنید فقط دقت کنید که دست به سطح فیبر نزنید و در مواقع لزوم زیر دستتان یک کاغذ قرار دهید بعد اقدام به روتوش کنید
10- حال فیبر شما آماده اسید کاری است که بسته به نوع اسید بکار رفته نیاز به آبگرم جهت تهیه اسید بوده یا نه و زمان اسید کاری از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می کشد فقط لازم است بدانید که در این فرایند گاز کلر آزاد می شود که نباید استنشاق شود و بهتر است در هوای آزاد و در جهتی که باد گاز را از شما دور می کند باشد
دوستان اگر مایل بودید روش اسید کاری چند ثانیه ای (حتی بردهای بزرگ) را برایتان شرح بدهم و در صورت نیاز روش تهیه کردن فیبر دو روی متالیزه را آموزش بدهم در صورت تمایل می توانید با ایمیل من تماس بگیرید hossein_zare49@yahoo.com
در آخر با اجازه همگی اسامی دوستانم را به پاس تشکر از آن ها مطرحه می کنم آقایان حسین صدقی و فرهاد گلوئی و این حقیر حسین زارع که همگی بچه یزد هستیم
در ضمن فایل کتابخانه DXP خود را برای استفاده دوستان قرار میدهم که شامل قطعات خوبی از قبیل انواع میکرو و خشابهای سیم کارت ، ماژول های مختلف و ... بوده و در صورت مطرحه کردن قطعه خاصی به سرعت ّمشخصاتش را به کتابخانه اضافه می کنم امیدوارم مفید باشد
زنده باد ایران و هر ایرانی

smaeel
07-05-2011, 15:02
با تشکر از شما
در صورت امکان روش تهیه فیبر دو روی متالیزه را آموزش دهید ممنون میشوم.

arman.db
08-05-2011, 19:04
با تشکر و قدردانی فراوان از شما؛
ممکنه بعضی از دوستان هم با کاغذ گلاسه جواب نگیرن که با A4
معمولی هم من امتحان کردم جواب میده.:wink:

hosseinzare
09-05-2011, 18:41
:125:با سلام به همه دوستان

روش اسید کاری معمولی :

لازم به ذکر است در پروسه اسید کاری گاز کلر آزاد می شود که سمی بوده و استنشاقش حالت خفگی دست می دهد و در دراز مدت ریه را از بین می برد پس باید دقت شود که گازهای تولیدی را از محیط کار خارج نمود(با هود ، هوا کش و ...)

در این روش نیاز به ظرف اسید کاری متناسب با برد(برد بطور کامل ته ظرف قرار گیرد) و ابزار های دیگری می باشد که همگی باید پلاستیکی یا شیشه ای باشند تا اسید آن ها را خراب نکند سپس آب را به اندازه ای که روی برد را بگیرد مهیا کرده آن را تا دمای 70 الی 75 درجه حرارت داده و در ظرف اسید کاری ریخته آنگاه به ازای هر لیوان آب(250 سی سی) یک قاشق غذا خوری پر اسید پرکلروردوفر به آب اضافه کرده خوب هم می زنیم پس از حل کامل اسید فیبر را بگونه ای که طرح برد بالا باشد درون ظرف اسید کاری قرار داده و شروع به حرکت دادن ظرف نموده تا لایه هائی که اسید از سطح برد برداشته است کنار رود و اسید به سطح زیرین دسترسی پیدا کند از کناره های برد مس اضافه شروع به حل شدن می کند پس از حل کامل مس های اضافی فیبر را از ظرف خارج کرد با آب معمولی بشوئید(اگر بخش هایی از فیبر هنوز مس اضافی دارد اسید کاری را ادامه بدهید)

اگر فیبر شما بزرگ است و یا تعداد فیبرتان زیاد است برای کم نشدن دمای اسید که باعث کاهش راندمان اسید کاری و زمان بردن آن می شود بهتر است دمای اسیدتان را بگونه ای ثابت نگدارید مثلا ظرف اسید را در تشتی که درونش آب هست و روی اجاق گاز می باشد قرار دهید تا غیر مستقیم دمای اسید بالا نگهداشته شود و برای حرکت دادن ظرف اسید می توانید از موتور برف پاکن اتومبیل استفاده کنید و یا فیبر را بطور عمودی در ظرفی مانند آکواریوم قرار دهید و از پمپ هوای آکواریم برای ایجاد حرکت اسید استفاده کنید

روش اسید کاری سریع :

در این روش دیگر به آب گرم نیاز نداشته ولی چون سرعت واکنش خیلی زیاد است گاز کلر فراوانی تولید می گردد که اگر دقت نشود خطر ناک بوده و بهتر است از این روش استفده نشود و اگر نکات ایمنی رعایت شود خیلی سریع بوده و طی سه تا ده ثانیه عمل اسیدکاری صورت می گیرد به علت خطرناک بودن این روش در صورتیکه دوستان طالب بودن مطرح می کنم

hosseinzare
09-05-2011, 18:51
:125:با سلام به همه دوستا ن

روش های متالیزه کردن برد خیلی زیاد است ولی هیچکدام برای تعداد کم مقرون به صرفه نبوده در نتیجه برای مواردیکه تیراژ دارید بدرد می خورد و کار متالیزه حساس بوده و به صبر و دقت زیادی نیاز دارد بخصوص اگر از پلادیم و سیانور استفاده شود اگر دوستان تمایل داشتند توضیح می دهم ولی بدانید برای اکثراً صرف ندارد چون مواد آن گران و فاسد شدنی بوده و پس از آماده کردن مواد باید سریع مورد استفاده قرار گیرد وگرنه از بین می رود و در ضمن خطر ناک نیز می باشد

mehrdad22
27-11-2011, 11:41
سلام
دوستان من دارم از آلتیوم 9 استفاده میکنم،
تو خونه پرینتر لیزری ندارم ، با یه نرم افزار پرینت مجازی دارم کار میکنم، چطوری اندازه pcb که طراحی کردم باید ثابت روی طرح پرینتم بیافته؟ آیا گزینه ای یا مراحلی داره که طرح رو ثابت نگه داره؟
لطفا کمکم کنید!

mehrdad22
27-11-2011, 11:41
سلام
تو خونه پرینتر لیزری ندارم ، با یه نرم افزار پرینت مجازی دارم کار میکنم، چطوری اندازه pcb که طراحی کردم باید ثابت روی طرح پرینتم بیافته؟ آیا گزینه ای یا مراحلی داره که طرح رو ثابت نگه داره؟
لطفا کمکم کنید!

Doloop
27-11-2011, 12:25
سلام
در مورد سوالت بايد بگم اگه پرينتر داشتي راحت تر بودي چون اگه بخاي پي سي بيتو pdf كني ببري بيرون پرينت بگيري چند درصد خطا تو اندازه pcb ايجاد ميشه.
منم همين مشكل رو داشتم و تونستم رفعش كنم ولي برام هزينه داشت.
خوب دقت كنيك سري تنظيمات تو قسمت file/page setup هست كه بايد انجام بدي.
اول:
سايز كاغذ رو انتخاب كن و اگه بردت بزرگه ميتوني گزينه landscape رو فعال كني در غير اين صورت بزار روي portrait
دوم:
تو قسمت scaling گزينه scale mode رو روي scaled print بزار
مقدار x=1 و مقدار y=1 باشه
مقدار scale بايد بگم اگه خودت پرينتر داشتي بايد مقدار يك رو انتخاب كني ولي چون پرينتر نداري اگه pdf ميكني اول مقدار يك رو قرار بده اگه اندازش تغير كرد مقدار scale رو بايد بالا پائين كني تا اندازه واقعيشو پيدا كني نميخاد خيلي زياد هم تغير بدي در حد صدم تغير بدي كافيه مثلا من از يك شروع كردم ومقدار 1.05 براي من اندازه واقعي پرينت گرفت بستگي به مبدل pdf داره من از win2pdf استفاده كردم البته الان پرينتر گرفتم و راحتم.
سوم:
قسمت color set رو روي mono قرار بده
چهارم:
بعد ميري تو قسمت advanced در اينجا قسمت هائي كه تو پرينت ميافه رو نشون ميده و تو بايد غير فعالشون كني (بايد delete كني)هر قسمت رو كه خاستي delete كني روش راست كليك كن و delete رو بزن فقط بايد يكي از گزينه هاي زير بمونه:
يا يا يا يا top layer
يا يا يا يا botom layer
دقت كن فقط يكيشون ميمونه كه بستگي داره كه بردت تو كدوم لايه مسير كشي شده باشه كه همون لايه ميمونه
پنجم:
حالا چند تا خونه جلوي top layer يا botom layer ميبيني كه خودش پيشفرض سه تا رو تيك زده شما فقط قسمت miror رو اگه ميخاي فيبرت 180 درجه بچرخه تيك بزن وقسمت top layer يا botom layer رو بسته به مسير كشيه بردت تيك بزن حالا ميتوني pdf رو درست كني ويا چاپ كني.

jahromy
16-02-2012, 14:19

سلام
دقیقا این تینری که شما استفاده کردین از کدام نوع تینره؟ (خشک یا روغنی یا...؟)

4210121568
28-07-2012, 20:28
لحیم کاری smd هیتر رو روی چند قرار بدیم یعنی دما و هوا چند باشه ؟cry::

4210121568
28-07-2012, 21:01
سلام خسته نباشد
گرما و هوا در هویه هوای گرم روی چند تنظیم بکنم تا قطعات به راحتی جدا شن و مشکلی برای قطعات پیش نیا د؟:hi:

Doloop
28-07-2012, 21:11
من جفتشو روی آخرین درجه میزارم تا سریع حرارت بده و جداشه البته حواسم هست قطعه نسوزه :0013:

HAMED_PCB
30-12-2012, 02:17
ببخشید دیر شد.تینر خشک 10 هزار استفاده میکنم

AnonyJavad
03-01-2013, 21:22
میگم این خارجی ها کم کم دارن مداراشونو روی کاغذ پرینت می گیرن و ما هنوز اندر خم تینر و اتوکشی موندیم!!!
به نظر شما تقصیر کیه ؟!

You can see links before reply

mahdifah
04-01-2013, 13:17
میگم این خارجی ها کم کم دارن مداراشونو روی کاغذ پرینت می گیرن و ما هنوز اندر خم تینر و اتوکشی موندیم!!!
به نظر شما تقصیر کیه ؟!

You can see links before reply

فیبرش شبیه کاغذ میمونه دوست عزیز. توی ایرانم هستش. مثل جلدای پلاستیکی که روی ورق a4 ها میکشن هستش .فکر میکنم با همون روش اتو هم بشه باهاش کار کرد. برید جمهوری دارن

gabriel1791
29-01-2013, 13:46
:125:با سلام به همه دوستا ن

روش های متالیزه کردن برد خیلی زیاد است ولی هیچکدام برای تعداد کم مقرون به صرفه نبوده در نتیجه برای مواردیکه تیراژ دارید بدرد می خورد و کار متالیزه حساس بوده و به صبر و دقت زیادی نیاز دارد بخصوص اگر از پلادیم و سیانور استفاده شود اگر دوستان تمایل داشتند توضیح می دهم ولی بدانید برای اکثراً صرف ندارد چون مواد آن گران و فاسد شدنی بوده و پس از آماده کردن مواد باید سریع مورد استفاده قرار گیرد وگرنه از بین می رود و در ضمن خطر ناک نیز می باشد
سلام
بنده نیز اهل یزد هستم و اگر شما کار متالیزه بردها را انجام می دهید آدرس بدهید تا کارهایمان را شما انجام دهید. متشکرم

gabriel1791
29-01-2013, 13:52
سلام
لطفا کمکم کنید!
سلام
شما می تونید طرحتون را در محیط word کپی کنید و سپس سایز آنرا روی 100 درصد تنظیم کنید. من چند وقت که پرینتر نداشتم از همین روش استفاده می کردم

hitler
14-02-2013, 21:53

بنده همه اينارو امتحان كردم و ميخام بگم بهترين كار پرينت روي كاغذ مخصوص عكس به نام فتوگلاسه است :wink: و ريكاردر و تينر و ... بيخال يك تكه سمباده ريز مقاوم به آب از همونايي كه نقاش هاي ماشين ازش استفاده ميكنند برداريد و زير آب فيبرتونو بشوريد :wink:

kendab
07-03-2013, 12:03
سلام
درمورد روشهای گفته شده به نظر بنده هم اتو ساده ترین روش میباشد
اما سوال دیگه:
چطور میشود پشت برد را سبز کرد؟
البته روشهای ساده و کم هزینه

gabriel1791
28-07-2013, 19:16
سلام من یه بار پشت فیبر را با اسپری سبز کردم ولی پیشنهاد می کنم این کار را نکنید چون با مواد حلال رنگش پاک میشه:baad:

fourZ
06-07-2018, 22:37
سلام و عذر خواهی بابت ارسال پاسخ بعد از خیلی وقت از آخرین پست

من و دوستم یه روشی رو ابداع کردیم که توی چسبوندن طر ح به فیبر کمکمون کرده
چون ما یه جورایی مربی الکترونیک و آموزش اون در سطح مقدماتی بودیم و برای آموزش فیبر زدن این کار رو کردیم

وسایل مورد نیاز: فیبر ، کاغذ زرد رنگ پشت کاغذ چسبان ها (خیلی لیز هست) ، پرینتر لیزری ، دستگاه پرس کارت

بصورت پرینت روی کاغذ گلاسه روی این کاغذ ها پرینت میگیریم (چون راحت تر از گلاسه طرح ازش جدا میشه)
کاغذ رو روی فیبر میذاریم (هیچ چسبی استفاده نمیشه )
دمای پرس کارت رو روی 250 میذاریم و صبر میکنیم تا گرم بشه
با دقت فراوان کاغذ و فیبر رو درون ورودی میذاریم و صبر میکنیم تا بیاد بیرون
با تجربه میشه دمای کافی و تعداد گذاشتن درون دستگاه رو بدست آورد اما ما رو دستگاه خودمون با این دما و یکبار گذاشتن نتیجه گرفتیم
نکته : مواظب باشید دمای زیاد باعث سوختن کاغذ نشه و فیبر باد نکنه
دما رو میتونید تا 270 درجه ببرید بالا اما اون به مقاومت کاغذ بستگی داره

parsdc
06-10-2018, 14:29
دوستان من کلی سرچ کردم و با تمام راهنمایی دوستان نتیجه خوبی نگرفتم اما بالاخره روش خوبی و کم هزینه ای موفق شدم ابدا کنم که جواب عالی گرفتم

کاغذ خوشنویسی از دفتر خوشنویسی ارزان قیمت که زیاد کاغذ ضخامت نداشته باشه، اینی که من تست زدم ضخامتی 0.05 میلیمتر تقریبا داشت صاف و شبیه به گلاسه هست
مدار رو با پرینتر لیزری پرینت بگیرید

سمت مسی فیبر رو تیمز با سمباده 800 بشورید و سمباده بکشید
حالا تینر فوری 10000 رو کمی روی کاغذ سمت پرینت گرفته و روی مس بریزید و بعد از حدودی 10 ثانیه کاغذ رو روی مس قرار دهید و با دست به آرامی حباب ها رو خارج و کاملا کاغذ رو به سطح مس بچسبانید وقتی تینر در حال خشک شدن است و هنوز کامل خشک نشده ، اگر کامل خشک بشه کاغذ و مس ممکنه جدا بشن، در اون زمان آب 90 درجه سانیگراد بریزید رو کاغذ به اندازه 2 لیوان
بعد از چند ثانیه با ریختن آب سرد کاغذ رو سرد کنید و راحت کاغذ رو بردارید، اصلا نیاز نیست در آب بزارید

بزرگترین اشتباه من و اکثر دوستان در توضیحات این بود که فکر میکنند تینر عمل انتقال رو انجام میده
این آب جوش هست که باعث ذوب شدن ماده پرینت که پلاستیک هست میشه و به مس میچسبده
شما آب جوش نریزی اصلا نمیچسبه و با کاغذ جوهر بلند میشه

کل این روش 2 دقیقه نمیشه، ولی تمام توضیحات دوستان رو خوندم با تینر، الکل، ترکیب اونا، استون و همه و همه موفق به چاپ نشدم
ضخامت کاغذ ممکنه تاثیر زیادی نداشته باشه اما بیش از حد هم نباید ضخیم باشه

parisa98
18-06-2020, 21:20
برای استفاده از تکنولوژی فیبر نوری نیاز است تا تجهیزات مناسب را در اختیار داشته باشید. تجهیزات فیبر نوری عبارتند از:

کابل فیبرنوری
ماژول فیبر نوری
پچ کورد
پچ پنل
دستگاه فیوژن
کلیور فیبر نوری.

You can see links before replyکابل فیبر نوریبا ظهور فیبر نوری تحول چشم گیری در ارتباطات به وجود آمد. کابل های مسی دارای مشکلاتی در انتقال داده ها می باشند که می توان به افت کیفیت داده ها در مسافت های طولانی و سرعت پایین ارسال نمود. داده هایی که در فیبر نوری (You can see links before reply) ارسال می شوند به صورت سیگنال های نوری بوده و بسیاری از مشکلات کابل مسی را از ندارند.اولین مزیت مهم فیبر نوری، پهنای باند بالای آن می باشد. این ظرفیت می تواند به 10 گیگابیت بر ثانیه برسد که سرعت بسیار بالایی است بنابراین در ارتباطاتی که نیاز به ارسال داده های حجیم و تصویر (مانند ویدئو کنفرانس) می باشد فیبر نوری می تواند کمک شایانی نماید.
تجهیزات فیبر نوری (You can see links before reply)