PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : راه اندازی ماژول gsm

منصوره$
07-09-2010, 20:23
سلام
من مي خوام ماژول gsm بخرم ولي نمي دونم كه ايا نياز هست كه evaluation board بخرم يا نه ؟چونكه اگه بخوام بخرم قيمتش خيلي گرون ميشه ،در ضمن كسي ميدونه كه كجا اين ماژول بدون برد راه اندازبا قيمت مناسب مي فروشند؟اگه كسي كمك كنه خيلي ممنون ميشم،به كمكتون خيلي فوري نياز دارم

morteza_rk
07-09-2010, 21:19
سلام

برای خرید ماژول GSM با قیمت مناسب می تونید به شرکت rfphone مراجعه کنید.

evaluation board یا همون برد راه انداز و آموزشی برای راحت تر کردن کار شماست و عملا نیازی به خریدش نیست. اگه شما مجله ی شماره ی 10 رو مطالعه کرده باشید متوجه می شید که برقراری ارتباط با این ماژولها بسیار ساده هست و فقط نیاز به سه سیم برای ارتباط RS232 دارید. (البته برای استفاده از حالت sms)

فایده ی دیگه ی evaluation board اینه که سایر اجزای ماژول مثل بخش صوتی رو هم راه اندازی می کنه. حالا شما بنابه کاری که می خواید با این ماژول انجام بدید. می تونید evaluation board رو بخرید یا نه! یعنی خودتون بسازید.

منصوره$
08-09-2010, 13:03
سلام،خيلي ممنون از راهنماييتون
يعني من كه مي خوام با بخش فقط ارسال sms كار كنم بايد اول بخش مربوط به مدار vbat,pwrkeyو قسمت مربوط به سيم كارتو روي بردم پياده سازي كنم.و بعد با قسمت ماژول كار كنم.اگه اشتباه ميكنم لطفا توضيح بديد.ممنون
ممنون ميشم اگه شماره تلفني از شركت rf phone داشته باشيد بديد.

منصوره$
08-09-2010, 15:49
ببخشيد يك سوال ديگه هم داشتم در رابطه با رگولاتور lm2576 بايد از كدوم نوع اون استفاده كنم.اگه زود جواب بديد ممنون ميشم چون كه مربوط به پروژم ميشه.

morteza_rk
08-09-2010, 15:56
يعني من كه مي خوام با بخش فقط ارسال sms كار كنم بايد اول بخش مربوط به مدار vbat,pwrkeyو قسمت مربوط به سيم كارتو روي بردم پياده سازي كنم.و بعد با قسمت ماژول كار كنم.

فرمایشات شما کاملا صحیح هست. بنابراین شما می تونید خیلی راحت از بردی که در مجله ی شماره ی 10 وجود داره استفاده کنید (البته برای ماژول sim300cz) و بعداز مونتاژ قطعات توسط یک سوکت DB9 (کانکتور پورت com) بین برد و میکرو ارتباط برقرار کنید ، که در این ارتباط فقط به سه سیم RXD ، TXD و GND نیاز هست.

در رابطه با رگولاتور دقیقا متوجه منظورتون نشدم.ii998)

شماره ی rfphone : که ماژول رو به سرتاسر ایران پست می کنه! :wink: 02166719779

.

منصوره$
09-09-2010, 11:20
خيلي خيلي ممنون از كمكتون
منظورم اين بود كه بايد مثلا از نوع lm2576hvsياlm2576s يا....يا از نوع adj با خروجي 5 ولت بايد تهيه كنم.
بازم ممنون

منصوره$
09-09-2010, 15:19
سلام
يك سوال در رابطه با قاب سوكت سيم كارت داشتم مي خواستم بدونم كه چطوري ميشه پايه سوكت روي برد بيارمو اونو به ماژول وصل كنم.
ممنون

morteza_rk
09-09-2010, 22:25
خيلي خيلي ممنون از كمكتون

در مورد رگولاتور هم طبق دیتاشیتی که من دارم ، می تونید از هر دو نوع lm2576 و lm2576hv استفاده کنید. یه مدار کاربردی توی دیتاشیت هست که به ازای ورودی های 7 تا 40 ولت خروجی 5 ولت میده!

سوکت سیم کارت اگه 8 پین باشه به سادگی قابل لحیم کردن روی برد هست. من مدلهای 6 پینی رو ندیدم.

fatemehjml
13-09-2010, 13:12
باسلام
من با کمک آقای رحیمی تونستم مشابه این ماژول رو راه اندازی کنم. اگه تا الان شروع به کار نکردید باید به شما بگم توی فایل شماتیکی که من دانلود کردم مقاومت های قسمت تغذیه اشتباه چاپ شده و با این مقاومت ها جواب نمیده. البته من از LM2576Adj استفاده کردم. داخل فایل پیوست این مشکل حل شده.

morteza_rk
13-09-2010, 15:56
ضمن تشکر از جناب fatemehjml :wink: از خطایی که در مورد رنج مقاومت ها پیش اومده عذرخواهی می کنم.

منصوره$
13-09-2010, 18:10
سلام
من بازم يه خورده شك دارم يعني اين كه من نيازي ندارم كه براي ماژولم pcb بزنم
ميتونم همه اين اتصالات مربوط به ماژول كه خيلي زياد است روي برد بورد پياده سازي كنم.؟
در رابطه با سوكت هم من به هر كدوم از پايه هاش يه سيم لحيم كردم كه بتونم از اون روي برد اسفاده كنم اين كار درست؟
ممنون

morteza_rk
13-09-2010, 19:19
بله ، مدار رو میشه روی برد برد بست و از این بابت مشکلی نیست.

اما ساخت pcb هزینه ی چندانی نداره. هزینه ی ساختش توسط شرکت جهان مدار میشه 4500 تومن که با پول پاکت و پست تقریبا میشه 6000 الی 7000 تومن. در عوض کم دردسره.

منصوره$
13-09-2010, 23:39
خيلي ممنون،يعني اگه اونجوري بخوام بايد pcb مدارو بدم تا برام بزنند ؟
پس ميشه لطفا اگه شماره تماس يا آدرسي داريد بديد.خيلي ممنون

t.o.e
13-09-2010, 23:57
سلام
من بازم يه خورده شك دارم يعني اين كه من نيازي ندارم كه براي ماژولم pcb بزنم
ميتونم همه اين اتصالات مربوط به ماژول كه خيلي زياد است روي برد بورد پياده سازي كنم.؟
در رابطه با سوكت هم من به هر كدوم از پايه هاش يه سيم لحيم كردم كه بتونم از اون روي برد اسفاده كنم اين كار درست؟
ممنون
سلام:
من با gsm کار نکردم ولی اگر فرکانس بالا کار می کنید در حد 100Mhz به بالا...برد برد و فیبر هزار سوراخ هیچ کدومشون جواب نمیدند.
در کار هایی که نویز مطرح میشه هیچ وقت از بردبرد استفاده نمی کنند.بحث نویز تو کار ما خیلی مهمه به این خاطر ما هیچ وقت از بردبرد استفاده نمی کنیم.ولی اگر پروژه درسی دانشگاهی هست اونا براشون مهم نیست و متوجه نمیشن.

morteza_rk
14-09-2010, 00:14
درسته که فرکانس کار ماژولها مثل موبایلها بالاست. ولی این فرکانس مربوط میشه به اعمال خود ماژول و آنتنش. در مدارهای جانبی ای که ما به ماژول اضافه می کنیم فرکانس به هیچ وجه بالا نیست و از این بایت مشکلی نیست.

فرکانس کاری ماژول فقط محدود به آنتن و خود ماژول میشه که اون هم به شیوه ی خوبی ایزوله شده.

PCB که در مجله قرار داره خیلی سادست و یک رو طراحی شده (بخاطر همین میکرو روی برد نیست) بنابراین شما می تونید با اسید و فیبر و ماژیک و لتراست و .. خودتون هم بسازید.

اما بنظر من ارزش نداره که آدم برای این کار وقت بذاره! من خودم هروقت می خوام فیبر بسازم کمتر از 4 - 5 ساعت وقتمو نمی گیره!ii998) :unh: اصلا اینکاره نیستم. بخاطر همین میدم برام بزنن. :wink:

شماره شرکت جهان مدار هست : 02166721187

منصوره$
20-09-2010, 13:48
سلام
من قبل از كار با ماژول مي خواستم با پورت سريال كار كنم براي همين طبق اون چيزي كه در مجله 6-7گفته شده يه برنامه نوشتم،و پايهpa0 ميكرو به به 12
max232،پايه13( max232)به 3 پورت سريال وصل كردم و پايه 5 پورت سريال رو به زمين وصل كردم ،وقتي برنامه رو پروگرام مي كنم (طبق اون تنظيماتي كه گفته شده )ولي هيچي در محيط hyper terminal نمي بينم اگه منو راهنمايي كنيد ممنون ميشم.

fatemehjml
20-09-2010, 14:11
سلام
منم همین مشکل رو داشتم.
فایل هدرتون مشکل داره، باید تغییرش بدید.
لینک زیر رو دنبال کنید.
لینک (You can see links before reply)

armstk
20-09-2010, 15:08
سلام
من قبل از كار با ماژول مي خواستم با پورت سريال كار كنم براي همين طبق اون چيزي كه در مجله 6-7گفته شده يه برنامه نوشتم،و پايهpa0 ميكرو به به 12
max232،پايه13( max232)به 3 پورت سريال وصل كردم و پايه 5 پورت سريال رو به زمين وصل كردم ،وقتي برنامه رو پروگرام مي كنم (طبق اون تنظيماتي كه گفته شده )ولي هيچي در محيط hyper terminal نمي بينم اگه منو راهنمايي كنيد ممنون ميشم.
سلام
اگه چیزی مشاهده نمی کنین احتمالش هست مشکل از سخت افزارتون باشه
برای تست سخت افزار پایه های rx و tx رو اتصال کوتاه کنین , بعد داخله هایپر ترمینال defult reastor رو انتخاب کنین , بعد داخله هایپر ترمینال یه چیزی تایپ کنین , هر چیزی که تایپ می کنین باید در صفحه نمایش دیده بشه
دیتا از tx خارج میشه و از rx دریافت میشه و از این جا میشه فهمید که سخت افزار سالم هستش
این کار رو هم برای سطح ولتاژ ttl (خروجی max232) و هم برای پورت کام انجام بدین

منصوره$
21-09-2010, 19:13
سلام
خيلي ممنون از كمكتون
درباره پورت سريال اون كاري كه گفتيد انجام دادم جواب داد ولي در رابطه با max232 نه،اگه لطف كنيد ويكمي بيشتر درباره نحوه امتحان كردن maxتوضيح بديد ممنون ميشم چون شايد من اشتباه كرده باشم.خيلي ممنون

armstk
21-09-2010, 20:47
سلام
خيلي ممنون از كمكتون
درباره پورت سريال اون كاري كه گفتيد انجام دادم جواب داد ولي در رابطه با max232 نه،اگه لطف كنيد ويكمي بيشتر درباره نحوه امتحان كردن maxتوضيح بديد ممنون ميشم چون شايد من اشتباه كرده باشم.خيلي ممنون
پس مشکلتون 100% از سخت افزار max232 هستش, خازن های max232 رو چقدر گذاشتین؟

منصوره$
25-09-2010, 19:29
سلام
ببخشيد دير به سوالتون جواب دادم
10 ميكرو فاراد 50v

1nafar
26-09-2010, 13:10
سلام
به دلیل اینکه در میکرو کنترلر های بمتنی بر هسته ی Arm ولتاژ پایه های 0 و 3.3 ولت هست شما نیمتویند از max232 استفاده کنید و باید به جاش max3232 رو بزارید ، در زیر مدار عملی رو میتونید ببنید :
You can see links before reply

منصوره$
26-09-2010, 18:23
سلام
خيلي ممنون از كمكتون،ببخشيد اينجا منظورتون از هدرp11 چيه?يعني اينجا من بايد از چي استفاده كنم؟ممنون

1nafar
27-09-2010, 08:37
سلام
max3232 از دو واحد ایجاد شده و میتونه همزمان دو تا ارتباط رو پشتیبانی کنه ( البته بعضی از مواقع از دو پایه ی دیگه برای مد های دست تکانی و... هم استفاده میشه )
در اینجا usart0 از طریق j4 و usart1 از طریق p1 در دسترس هست . که شما میتونید به جاش یه دونه کانکتور db9 بزارید .
در کل شما برای کار باس rs232 فقط به j4 نیاز خواهید داشت

منصوره$
03-10-2010, 18:34
سلام
منpcb برد ماژول gsmرا زدم الان كه مي خوام با برد كار كنم با زدن كليد اصلا led من روشن نميشه و حتي من نمي تونم از طريق پورت سريال با كا مپيوترارتباط برقرار كنم اگه منو راهنمايي كنيد خيلي ممنون ميشم به كمكتون خيلي فوري نياز دارم:(

منصوره$
04-10-2010, 19:03
سلام
خواهشن كسي به من كمك كنه،مشكل برد من اينه كه آداپتورم ولتاژ مي كشه ولي روي رگولاتورم هيچ ولتاژي نمي افته ومولتي متر هيچي نشون نمي ده حتي رگولاتورم عوض كردم ولي هيچ فايده اي نداشت،مدارم هم چك كردم همونطوري كه توي شماتيك بود وصل كرده بودم اگه كسي چيزي مي دونه خيلي ممنون ميشم كه كمك كنه.

morteza_rk
04-10-2010, 20:02
اینکه گفتید آداپتور ولتاژ می کشه یعنی چی؟ آخه ولتاژ کشیده نمیشه که! به مدار اعمال میشه و مدار به ازای اون مقداری جریان می کشه (جریان لازم برای کار کردن و نقطه ی dc).

آداپتور شما باید 5 ولت 2 آمپر باشه ، اما نمیشه به نوشته های روی آداپتورها اعتماد کرد. شما یه آداپتور 5 ولت 3 آمپر یا بالاتر رو تست کنید. چون این بلا سر من اومد و در انتها از پاور کامپیوتر استفاده کردم!

منصوره$
06-10-2010, 20:19
سلام
خيلي ممنون از كمكتون مشكل مدارمو فهميدم

morteza_rk
06-10-2010, 20:38
خواهش می کنم.

لطفا مشکل مدارتون رو همین جا بگید تا ما هم بدونیم که چه مواردی ممکنه ایجاد مشکل کنه. اصولا این مبحثیه که خیلی ها باهاش مشکل دارن.

منصوره$
07-10-2010, 18:06
سلام
اداپتورم برق نمي كشيد چون اتصال زمينش درست نبود همچنين در طراحي اشتباه بزرگي كه من كردم در پايه ماژولم بود چون ماژولsmd و همه سيم كشي ها اززير انجام ميشه (بخاطر اينكه برد يك رو )من بايد پايه ها رو توي طراحي بر عكس مي گذاشتم كه اين كارو انجام ندادم وباعث شد كه يه pcb ديگه بزنم.:sa:

منصوره$
08-10-2010, 19:37
سلام
من براي كار با پورت سريال از max3232 استفاده كردم ، پايه شماره 2 از پورت سريال به پايه 7 ، و پايه 3 از پورت سريال به 8 وصل كردم پايه 11 و 10 به ترتيب به pa0 و pa1 وصل كردم بقيه اتصال ها هم طبق همون چيزي كه گفته شد وصل كردم و از خازن عدسي 100nf استفاده كردم ،پورت سريالم چك كردم سالم بود ولي max3232 نمي دونم چطوري بايد امنحان كنم ؟من پايه 10 و11 به هم وصل كردم ولي هيچي نديدم نمي دونم كه كار درستي انجام دادم يا نه ،در ضمن از همون هدر جديدي كه شما داديد هم استفاده كرم ولي هيچي نمي بينم .اگه منو راهنمايي كنيد ممنون مي شم. خيلي فوري.

1nafar
22-01-2011, 15:34
سلام شما باید پایه های 9 و 10 رو به هم ( یا 11 و 12 ) متصل کنید و بعد پورت com رو تست کنید .
اگه در این حالت تونستید داده ی ارسالی رو دوباره مشاهده کنید ، max3232 سالم هست و مشکل از برنامه ی نوشه شد ه است .
بهتره برنامه ی موجود رو بدون تغییر روی میکرو بریزید و بعد از جواب گرفتن تغییرات رو اعمال کنید .

mehdiit
19-02-2011, 15:25
سلام
من ماژولم رو به میکر متصل کردم و بدون مشکل برنامه ی ارسال اس ام اسو انجام دادم

ولی نمیدونم چرا وقتی پیامک رو دریافت میکنه،هیچی رو ال سی دی نشون نمیده
البته رو محیط هایپرترمینال میتونم پیامکا رو بخونم ولی با میکرو نمیشه

تو برنامه ی آقای رحیمی دستور case 0 رو اجرا میکنه-این دستور کی اجرا میشه؟

مشکل از کجاست؟

فیوز بیتا باید تنظیم بشه؟

morteza_rk
19-02-2011, 18:55
سلام

برنامه قسمت case0 رو اجرا نمی کنه. این حالت وقتی اتفاق می افته که هیچ اطلاعاتی در بافر سریال وجود نداشته باشه. اینو گذاشتم برای اینکه شاید بعضی ها بخوان ازش به عنوان نشانگر خالی شدن بافر یا ... استفاده کنن.

فیوزبیت ها هم باید طوری باشه که کریستال انتخاب شده خطایی بیشتر از حد مجاز برای ارتباط سریال ایجاد نکنه. کلا این برنامه ها تست شده و کاملا صحیح کار می کنه.

shayanmelody
20-02-2011, 20:10
سلام
من براي كار با پورت سريال از max3232 استفاده كردم ، پايه شماره 2 از پورت سريال به پايه 7 ، و پايه 3 از پورت سريال به 8 وصل كردم پايه 11 و 10 به ترتيب به pa0 و pa1 وصل كردم بقيه اتصال ها هم طبق همون چيزي كه گفته شد وصل كردم و از خازن عدسي 100nf استفاده كردم ،پورت سريالم چك كردم سالم بود ولي max3232 نمي دونم چطوري بايد امنحان كنم ؟من پايه 10 و11 به هم وصل كردم ولي هيچي نديدم نمي دونم كه كار درستي انجام دادم يا نه ،در ضمن از همون هدر جديدي كه شما داديد هم استفاده كرم ولي هيچي نمي بينم .اگه منو راهنمايي كنيد ممنون مي شم. خيلي فوري.

سلام.
اگر شما به ورودی max که از میکرو باید به آی سی وصل بشه ولتاژ 5 بدی،اونور تو خروجی باید 12 ولت داشته باشی و اگر به ورودی max که از PC میاد 12 ولت بدی،تو خروجی باید 5 ولت داشته باشی

robo.core
20-02-2011, 21:40
سلام

سلام :hi:--> برای استفاده از آی سی MAX232 به این ترتیب استفاده کنید در ضمن خازنها
1 میکرو فاراد هستند،به پلاریته خازنها نیز توجه کنید، 100% جواب می گیرید:wink:

omega_adiban
21-02-2011, 11:12
سلام
من این کار رو انجام دادم
و یه مقاله کامل هم واسش دارم

اگه خواستین pcb رو هم تو مجله نویز هست

فعلا زمینه رو دانلود کنید :mrgreen:

omega_adiban
21-02-2011, 11:35
بفرمایید

jordan77
22-02-2011, 23:42
سلام

من PCB‌كه توي مجله 10 بود را زدم و قطعات را مونتا‍ژ كردم . هنوز ماژول sim300 و سيم كارت را نزاشتم .

ولتاژ خروجي 1.7 ولت هست . بايد اينطور باشه يا بايد بيشتر باشه ؟
به ورودي هم 12 ولت ميدم .

morteza_rk
23-02-2011, 00:28
سلام

ولتاژ خروجی دقیقا باید 4.3 ولت باشه. اگه با مقاومت های R7 = 1.5k و R8 = 3.6k به جواب نرسیدید از مقاومت های R7 = 12k و R8 = 4.7k استفاده کنید. باید حتما جواب بده.

نکته مهم : شما کار خوبی کردید که قبل از اینکه سیم کارت و ماژول رو در مدار قرار بدید ولتاژ مدار رو اندازه گرفتید. چون اگه به هر دلیلی ولتاژ زیاد باشه ممکنه به ماژول آسیب برسونه. پس بهتره مهم این مورد رو رعایت کنن.

jordan77
23-02-2011, 01:29
سلام

آقا من جاي مقاومت هاي R7 . R8‌را كه عوض مي كنم درست ميشه .lov:

يعني به جاي 1.5 كيلو يك مقاومت 3.6 ميزارم و به جاي 3.6 كيلو يك مقاومت 1.5 كيلو

البته با 12 و 4.7 بهتر جواب ميده و 4.43 در خروجي هست .

يعني چي اشتباه شده كه اينجوري ميشه ؟ همه چي تا به تا شده

morteza_rk
23-02-2011, 19:15
سلام

بله اشتباه شده بوده! ببخشید.

الان که ولتاژ مناسب دارید می تونید ماژول رو در مدار قرار بدید.

rfbook
23-02-2011, 20:24
سلام

بله مقاومت هاي توي نقشه اشتباه هست .

بايد جاشون عوض بشه منم خيلي وقت بود ميخواستم بگم .

jordan77
23-02-2011, 20:48
سلام

ممنون از پاسخ دوستان

اين هيدر هاي مادگي براي ماژول را از كجا ميشه گير آورد ؟

فروشگاه اينترنتي سراغ ندارين ؟

morteza_rk
23-02-2011, 22:30
اون هدرهارو فروشگاه rfphone داره. فروشگاه اینترنتی هم داره.

اینم تلفنش هست : 02166719779

اینم لینک سایتش : You can see links before reply

منصوره$
24-02-2011, 14:22
سلام آقاي رحيمي
من دو تا سوال داشتم
1-من مي خوام پيام به ماژولم بفرستم چطور بفهمم كه اين پيام ارسالي من در كدوم يكي از خانه حافظه ذخيره شده؟ تا بتونم اونو بخونم.
2- من پيامي كه فرستادم مي خوام شماره موبايلي كه به ماژولم پيام ارسال كرده داشته باشم تا بتونم در همون لحظه پاسخش بدم(اينطوري بگم كه كثلا پيام مي فرستم به ماژولم كه مثلا خروجي يكي از كنالها رو مي خوام و در همون لحظه ماژول برام مقدار خروجي بگيره و به شماره مورد نظر ارسال كنه ) حالا من فقط مي خوام بدونم كه چطوري با چه دستوري شماره گوشي كه به ماژولم sms ميده داشته باشم . در ضمن از lcd استفاده نكردم.
ممنون از راهنماييهاتون

omega_adiban
25-02-2011, 13:22
سلام
یمی از دوستان یه چند تا سوال پرسیدن که ترجیح میدم اینجا جواب بدم که همه استفاده کنین
نکته:من رخیمی نیستم حبیبی هستم که تو میل استباه نوشته بودین :sa:
من مي خوام پيام به ماژولم بفرستم چطور بفهمم كه اين پيام ارسالي من در كدوم يكي از خانه حافظه ذخيره شده؟
وفتی که اس ام اس میاد خودش میزنه
مثلا:sm+3
یعنی اس ام اس تو خونه شماره 3 هست(کل ظرفیت 55 تا بیشتر نیست)

من پيامي كه فرستادم مي خوام شماره موبايلي كه به ماژولم پيام ارسال كرده داشته باشم تا بتونم در همون لحظه پاسخش بدم(اينطوري بگم كه كثلا پيام مي فرستم به ماژولم كه مثلا خروجي يكي از كنالها رو مي خوام و در همون لحظه ماژول برام مقدار خروجي بگيره و به شماره مورد نظر ارسال كنه

وفتی که یه اس ام اس میاد و مینویسه at+sm=2
شما میتونین با این دستور بخونینش
at+cmgr=3
بعد ار اینکه اس ام اس باز شد تو "" اول شماره کسی که اس ام اس فرستاده رو میبینین
و تو "" بعدی اطلاعات مربوط به متن اس ام اس هست و شما اگرمیخواین که به طرف اس ام اس بدین اول باید شماره رو در بیارین
چه ظوری؟
با این دستور " اول رو پیدا کنین
mid
تو help bascom سرچ کنید همه رو میفهمید
بعدش دبگه میشه ارسال اس ام اس مه لیست دستورات رو واستون میزارم

morteza_rk
25-02-2011, 17:01
با تشکر از omega_adiban عزیز و تشکر بابت توضیحاتشون.

1-من مي خوام پيام به ماژولم بفرستم چطور بفهمم كه اين پيام ارسالي من در كدوم يكي از خانه حافظه ذخيره شده؟ تا بتونم اونو بخونم.

همونطوریکه در مجله توضیح دادیم به ازای هر دستوری که به ماژول فرستاده میشه یه سری کد ناخواسته تولید میشه! یکی از این کدهای ناخواسته که در ازای ارسال SMS به ماژول تولید میشه ، کد CMTI: "SM",1+ هست. یعنی وقتی یه SMS به ماژول می رسه ماژول بطور خودکار این کد رو به پورت سریال می فرسته. در این کد اون عدد 1 نشان دهنده ی این هست که SMS مربوطه در حافظه با اندیس یک قرار گرفته! بنابراین شما می تونید اون SMS رو با دستور at+cmgr=1 بخونید.
بنابراین لازمه که در لحظه ای که SMS به ماژول می رسه شما این کد ناخواسته رو بخونید. برای این کار می تونید از پایه ی وقفه ی میکروکنترلر استفاده کنید. چون همزمان با ارسال این کد ناخواسته ماژول یک وقفه هم بر روی پایه ی 49 خودش میده و با وصل کردن این پایه به پایه ی وقفه ی میکروکنترلر ، شما می تونید اون کد ناخواسته رو دریافت کنید.

2- من پيامي كه فرستادم مي خوام شماره موبايلي كه به ماژولم پيام ارسال كرده داشته باشم تا بتونم در همون لحظه پاسخش بدم
همونطوریکه دوستمون اشاره کردن به همراه SMS رسیده یه سری اطلاعات اضافی از قبیل تاریخ ارسال ، زمان ارسال ، شماره ی فرستنده و ... هم موجوده که شما می تونید با استخراج هریک از این اطلاعات ازشون استفاده کنید. برای استخراج این اطلاعات ابتدا باید کل اونارو بافر کنید (اونو بطور کامل در یک متغیر ذخیره کنید. بهتره که متغیر از نوع رشته باشه) بعد باید شماره رو از داخل کل متن پیدا کنید! اگه توجه کنید میشه با بررسی کردن تک تک کاراکترهای موجود در متن از اول تا آخر براحتی شماره رو استخراج کرد. برای این کار می تونید از کاراکتر + استفاد کنید. بدین صورت که توسط یه دستور if میاید کل کاراکترهارو از اول با کاراکتر + مقایسه می کنید و اگه نتیجه ی مقایسه درست بود یعنی کاراکترهای بعداز اون شماره هستن! البته چون تا شماره ی موبایل دو تا کاراکتر + وجود داره می تونید برنامه رو طوری تنظیم کنید که با رسیدن به کاراکتر + دومی کاراکترهای بعدی رو بعنوان شماره در نظر بگیره.

منصوره$
25-02-2011, 21:23
سلام ممنون از راهنماييتون
من چند تا سوال ديگه هم دارم ممنون ميشم كه جواب بديد :
شما فرموديد كه من پايه 49 ماژول ri‌ّ به پايه وقفه ميكرو وصل كنم ولي مشكلي كه من دارم اينه كه تا حالا برنامه نويسي با وقفه كار نكردم و اصلا هم نمي دونم اين كارو چطوري بايدانجام بدم اگه شما لطف كنيد و بگيد كه چطوري من برنامه بنويسم ممنون ميشم اگه با codevision يا بسكام هم باشه ممنون ميشم.
2-شما توي pdf اموزشيتون گفته بوديد كه براي خواندن پيام از ماژول ، ماژول يه فرمت داره كه ميشه از روي اون فهميد كه تمام كاركترها ارسال شده يا نه ، اگه شما لطف كنيد و بگيد كه غالب يا فرمت اين كه بفهميم شماره فرستنده را بگيد ممنون ميشم ( شما از كجا فهميديد كه بايد با كاركتر + بايد عمل مقايسه رو انجام بدم )
3- اگه بخوام از حالت forward استفاده كنم ؟دستور خاصي وجود داره اينطوري كه مثلا وقتي پيام از طرف مقابل مي ياد من مقدار خروجي مورد نظر از كانال adc بگيرم و ارسال كنم .
بازم خيلي خيليممنون از كمكهاتون

منصوره$
26-02-2011, 17:01
سلام
اقاي رحيمي اگه به من لطف كنيد و يك كم بيشتر منو راهنمايي كنيد خيلي ممنون ميشم/

jordan77
26-02-2011, 18:10
سلام

چرا من نميتونم توي hyper terminal چيزي تايپ كنم ؟

من يك new conection ميسازم و بعد پورت ( com1) را انتخاب مي كنم .

بعد تنظيمات را به صورت bit rate = 9600 , data bit = 8 , parity = none ,stop bit=1 ,flow control = none انتخاب مي كنم .

بعد كه ok ميكنم و save ميكنم نميتونم چيزي توي اين پنجره تايپ كنم :unh:

بايد كار ديگه اي انجام بدم ؟

روي 2 تا كامپيوتر هم امتحان كردم نشد كه نشد !!!!!!!!!!!!

منصوره$
26-02-2011, 19:01
سلام شما براي اين نمي تونيد ببنيد چون ممكن تغذيه كافي به converteror يا همون max كه گذاشتيد نميرسه منم اين مشكل داشتم كه وقتي ولتاژ باتري كم ميشد نمي توننستم چيزي بنويسم اول از همه اگه اتصلاتتون درسته اينو صد در صد چك كن و ببين تغذيت كافيه و بعدشم پورت pc عوض كن مثلا وصل كن com2 و حتما مطمئن باش كه اتصال به زمينت درسته ، ايشالا درست ميشه مشكل خاصي نيست در ضمن مطمئن باش كه پايه هاي txd وrxd بهmax درست وصل كرديد من يه شماتيك براتون مي گذارم چون به اين مطمئنم و خودم از روي اين وصل كردم موفق باشيد

منصوره$
26-02-2011, 19:02
سلام آقاي مهندس رحيمي ، شرمنده من يه سوال در رابطه با وقفه از شما داشتم ، شما فرموديد كه وقتي به ماژول sms
مي ياد يك كد نا خواسته از پايه 49 ماژول كه متصل به يكي از ورودي هاي وقفه ميكرو هست ارسال ميشه و از اين طريق ميشه فهميد پيام دريافتي ما در كدوم يكي از خانه هاي ماژول ذخيره شده . حالا من يه سوال دارم اگه من بخوام براي اون برنامه بنويسم اين از نوع يه وقفه خارجي محسوب ميشه يا يك وقفه داخلي كه مربوط به بخش سريال؟ من فكر كنم كه يك وقفه خارجي؟ نظر شما چيه ؟
حالا در زير برنامه وقفه من چطور بايد برنامه بنويسم مثلا چطور بايد بفهمم كه ماژولم Sms دريافت كرده تا با اون عمل مقايسه رو انجام بدم .
دوم اينكه بعد از اينكه فهميدم ماژولم sms دريافت كرده چطوري و باچه دستوري بايد اون مقدار ناخواسته توليد شده رو كه شما گفتيد نشان دهنده محل ذخيره پيام را دريافت كنم. تا با استفاده از اون بتونم پيامم را بخوانم .
اصلا يه سوال شما كه برنامه خواندن پيام نوشتيد از كجا مطمئنيد كه مثلا پيام در خانه يك حافظه قرار داره؟ شايد در يكي ديگر از خانه هاي ديگر حافظه برود. ودر خواندن پيام هاي بعدي كه به ماژول مي ياد دچار مشكل بشيم.( مثلا شما در برنامتون مي يان پيام رسيده به خانه 1 مي خونيد در سري بعد كه به ماژول پيام مي فرستيم خوب معلوم كه اون (پيام) در يك خونه ديگه حافظه قرار مي گيره و شما در برنامتون داريد پيام موجود در خانه 1 حافظه رو مي خونيد وديگه پيام جديد كه در يكي ديگر از خانه هاي حافظه هست نميشه بخونيد) چطوري اين مشكل حل مي كنيد.

يك سوال ديگر پيام هايي كه به ماژول مي ياد به ترتيب از خانه 1 تا 15 قرار ميگيره يا ترتيبي وجود نداره و به صورت تصادفي؟ اگه ترتيب وجود داره ميشه يه برنامه نوشت كه وقتي پيام مي ياد حتما در خونه 1 حافظه قرار بگيره (يعني مثلا با دستور delete همه پيام هاي موجود در خانه هاي حافظه رو پاك كرد )و بعد از اينكه پيام رسيد به ماژول و در خانه مثلا 1 حافظه قرار گرفت و ما پيام خوانديم و برنامه اي كه خواستيم پياده كرديم بعد بيايم پياممون پاك كنيم تا دوباره وقتي sms مي فرستيم پيام در همون خانه 1 قرار بگيره و از اين بابت ديگه مشكلي نداشته باشيم؟

اقاي رحيمي ببخشيد دوباره مي پرسم شما نفرموديد كه فرمت اينكه شماره كسي كه پيام فرستاده به چه صورته؟ مثلا در مثالي كه براي خواندن پيام اورده بوديد گفتيد كه فرمت پيام به اين صورت و اينطوري عمل مقايسه رو انجام داديد ، حالا شما در پست قبلي لطف كرديد و گفتيد كه بعد از دو تا كاركتر ++ مي فهمييم كه بعد از آن شماره تلفن ، ميشه لطف كنيد و توضيح بديد اين از كجا بذست اومده؟

(اگه كسي مي خواد لطف كنه و راهنمايي كنه ارتباط من بين ميكرو و ماژول sim300cz هست چون اگه بين pc و ماژول بود خوب معلوم كه در كدوم يكي از خانه هاي حافظه ميره. و شماره تلفن فرد مورد نظر چي هست.)
ببخشيد كه طولاني شد وخيلي خيلي ممنون ميشم كه به من كمك كنيد. بازم از آقاي رحيمي به خاطر كمك ها فراوانشون ممنونم.

jordan77
26-02-2011, 20:19
سلام

مگه بردي كه توي مجله هست نياز به max232 داره ؟

يعني pcb كه هست را بايد يك max232 اضافه كنيم و به كامپيوتر اتصال بديم ؟

مگه خود sim300cz پورت rs232 براي كامپيوتر نداره ؟

باتري من 12 ولت 7 آمپر هست . فكر نكنم كم بياره !

منصوره$
27-02-2011, 17:57
سلام
منطق ماژول sim300cz براساس ttl پس اگه شما بخواين با pc ارتباط برقرار كنيد حتما به يك مبدل نياز داريد ، ارتباط بين ميكرو و ماژول كه نيازي به مبدل ندارد.و فقط با 3 پايه txd و rxd وزمين برقرار ميشه. مشكل شما همينه كه از مبدل استفاده نكردين.

morteza_rk
27-02-2011, 19:45
شما فرموديد كه من پايه 49 ماژول ri‌ّ به پايه وقفه ميكرو وصل كنم ولي مشكلي كه من دارم اينه كه تا حالا برنامه نويسي با وقفه كار نكردم و اصلا هم نمي دونم اين كارو چطوري بايدانجام بدم اگه شما لطف كنيد و بگيد كه چطوري من برنامه بنويسم ممنون ميشم اگه با codevision يا بسكام هم باشه ممنون ميشم.

برای آشنایی با وقفه های خارجی در بسکام به کتاب مهندس کاهه یا کتاب PDF جناب 1Nafar که توی سایت خودمون هست مراجعه کنید. در کدویژن هم به کتاب های موجود سری بزنید. البته در هر دو مورد Help نرم افزار هم می تونه منبع آموزشی خوبی باشه.

2-شما توي pdf اموزشيتون گفته بوديد كه براي خواندن پيام از ماژول ، ماژول يه فرمت داره كه ميشه از روي اون فهميد كه تمام كاركترها ارسال شده يا نه ، اگه شما لطف كنيد و بگيد كه غالب يا فرمت اين كه بفهميم شماره فرستنده را بگيد ممنون ميشم ( شما از كجا فهميديد كه بايد با كاركتر + بايد عمل مقايسه رو انجام بدم )

اگه دقت کرده باشید توی همون آموزش ، عکس زیر هم هست. توی این عکس کل اطلاعاتی که همراه sms میاد معلومه. اگه نگاه کنید شماره ی موبایل رو هم می بینید. خب توجه کنید که چنتا علامت + قبل از شماره هست؟

- اگه بخوام از حالت forward استفاده كنم ؟دستور خاصي وجود داره اينطوري كه مثلا وقتي پيام از طرف مقابل مي ياد من مقدار خروجي مورد نظر از كانال adc بگيرم و ارسال كنم .

من تا حالا همچین دستوری ندیدم (SIM300 که نداره) باید خودتون با میکرو ایجادش کنید ، خیلیم سادست.

شرمنده من يه سوال در رابطه با وقفه از شما داشتم ، شما فرموديد كه وقتي به ماژول sms
مي ياد يك كد نا خواسته از پايه 49 ماژول كه متصل به يكي از ورودي هاي وقفه ميكرو هست ارسال ميشه و از اين طريق ميشه فهميد پيام دريافتي ما در كدوم يكي از خانه هاي ماژول ذخيره شده . حالا من يه سوال دارم اگه من بخوام براي اون برنامه بنويسم اين از نوع يه وقفه خارجي محسوب ميشه يا يك وقفه داخلي كه مربوط به بخش سريال؟ من فكر كنم كه يك وقفه خارجي؟ نظر شما چيه ؟

این یک وقفه ی خارجی هست.

حالا در زير برنامه وقفه من چطور بايد برنامه بنويسم مثلا چطور بايد بفهمم كه ماژولم Sms دريافت كرده تا با اون عمل مقايسه رو انجام بدم .

زیر برنامه وقتی اجرا میشه که SMS اومده باشه! اگه نیاد که اصلا زیر برنامه اجرا نمیشه! پس شما باید کد قسمت خوندس SMS رو به زیر برنامه منتقل کنید.

دوم اينكه بعد از اينكه فهميدم ماژولم sms دريافت كرده چطوري و باچه دستوري بايد اون مقدار ناخواسته توليد شده رو كه شما گفتيد نشان دهنده محل ذخيره پيام را دريافت كنم. تا با استفاده از اون بتونم پيامم را بخوانم .

همه ی اطلاعات رسیده از پورت سریال ماژول رو چه SMS باشه و چه کد ناخواسته میشه با همون تیکه کد خوندن SMS خوند!

اصلا يه سوال شما كه برنامه خواندن پيام نوشتيد از كجا مطمئنيد كه مثلا پيام در خانه يك حافظه قرار داره؟ شايد در يكي ديگر از خانه هاي ديگر حافظه برود. ودر خواندن پيام هاي بعدي كه به ماژول مي ياد دچار مشكل بشيم.( مثلا شما در برنامتون مي يان پيام رسيده به خانه 1 مي خونيد در سري بعد كه به ماژول پيام مي فرستيم خوب معلوم كه اون (پيام) در يك خونه ديگه حافظه قرار مي گيره و شما در برنامتون داريد پيام موجود در خانه 1 حافظه رو مي خونيد وديگه پيام جديد كه در يكي ديگر از خانه هاي حافظه هست نميشه بخونيد) چطوري اين مشكل حل مي كنيد.

يك سوال ديگر پيام هايي كه به ماژول مي ياد به ترتيب از خانه 1 تا 15 قرار ميگيره يا ترتيبي وجود نداره و به صورت تصادفي؟ اگه ترتيب وجود داره ميشه يه برنامه نوشت كه وقتي پيام مي ياد حتما در خونه 1 حافظه قرار بگيره (يعني مثلا با دستور delete همه پيام هاي موجود در خانه هاي حافظه رو پاك كرد )و بعد از اينكه پيام رسيد به ماژول و در خانه مثلا 1 حافظه قرار گرفت و ما پيام خوانديم و برنامه اي كه خواستيم پياده كرديم بعد بيايم پياممون پاك كنيم تا دوباره وقتي sms مي فرستيم پيام در همون خانه 1 قرار بگيره و از اين بابت ديگه مشكلي نداشته باشيم؟

همه ی این کارارو میشه انجام داد و خیلیم راحته. راه حل پاک کردن sms و ... هم شدنیه و منم قبلا انجام دادم و تست هم کردم. smsها هم بترتیب در خانه های حافظه ذخیره میشن. کلا دیتاشیت رو گذاشتن برای کشف همین سوالات!

در انتها یادآور میشم که پروژه هایی که در مجله آورده میشن برای اینه که خوانندگان بتونن با اصول اولیه راه اندازی آشنا بشن. فقط همین. بقیه اش دیگه مربوط میشه به خود فرد که بخواد کدهارو دست کاری کنه یا تعمیم بده یا اصلا یه جور دیگه بنویسه! ما اینجا فقط یک یا چند روش راه اندازی و اجرا و استفاده رو یاد میدیم محض اطلاع! باقیش دیگه بر عهده ی طرفه.

مخصوصا در زمینه ی این ماژول خیلی ها سوال می پرسن. مخصوصا از طریق ایمیل.
هدف ما فقط آموزش و راه انداختن افراد هست. نمی تونیم برای کسی برنامه بنویسیم. چون واقعا وقتمون کمه!
البته اصلا دوست ندارم کسی از حرفام ناراحت بشه! ولی تلاش شماها باید بیشتر باشه. ما وظیفمونو انجام دادیم.

موفق باشید.

jordan77
27-02-2011, 21:21
سلام
با تشكر از پاسخ شما

من برنامه زير را براي ارسال sms مينويسم .

از كريستال 8 داخلي استفاده مي كنم . sms ارسال ميشه ولي با گوشي باز نميشه و گوشي پيغام ميده كه فرمت sms قابل خواندن نيست . ميشه بگين مشكل از چيه ؟

سيم كارت توي ماژول ايرانسل هست و سيم كارت توي گوشي همراه اول

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 8000000
$baud = 9600
Config Pind.2 = Input
Set Portd.2
Do
If Pind.2 = 0 Then
Print "AT"
Waitms 500
Print "AT+CMGF=1"
Waitms 500
Print "AT+CMGS=" ; Chr(34) ; "091XXXXXXXX" ; Chr(34)
Waitms 100
Print "SALAM" ; Chr(26)
Waitms 550
End If
Loop
End

rfbook
28-02-2011, 14:43
سلام در صورتي كه سيم كارت ايرانسل شما 0939 هست سيم كارت را عوض كنيد . درست ميشه .

rfbook
28-02-2011, 15:21

سلام

شما ميتونين sms‌هاي سيم كارت را اول كار پاك كنيد به صورتي كه حافظه سيم كارت به كل پاك پاك باشه .

بعد sms كه مياد در خانه 1 قرار ميگيره ... بعد از اينكه sms را خوندين حالا با دستور at+cmgd=1 اونو پاك كنيد تا در صورتي كه sms جديد رسيد 2 باره در خانه 1 قرار بگيره ....

يك كار ديگه هم ميتونين بكنين و اونم اينكه وقتي اس ام اس جديد مياد يكي به خونه قبلي اضافه كنيد و خانه بعدي را بخونين و وقتي به يك مقدار مشخص( مثلا 15 تا) رسيد sms ها را پاك كنيد .

rfbook
28-02-2011, 23:34
در صورتي هم كه ميخواين ببينين sms جديدي اومده يا نه باز هم به سادگي ميتونين اينو بفهمين ... به اين صورت كه با دستور" at+cmgl="rec unread ميتونين sms هايي كه اومده و شما نخوندين را فراخواني كنيد .

sepide
01-03-2011, 16:48
دوستان این شرکت هم evaluation board های
Sim300
Sim900
و حتی sim300 Dtmf دار هم داره
You can see links before reply ipparsi.com
شاید به درد دوستان بخوره

منصوره$
05-03-2011, 13:32
سلام
ممنون از پاسختون ولي من كه نمي خوام برام برنامه بنويسيد همين كه لطف كنيد و به سوال هاي من جواب بديد ممنون ميشم ،اگه سوال هاي من حالت اينو داره كه برام برنامه بنويسيد شايد به خاطر اين باشه كه من يه تازه كارم ، حالا اگر كسي لطف كنه ومنو يه راهنماييي كنه خيلي خيلي ممنون ميشم در برنامه اي كه مربوط به خواندن sms اومده كه اگر كليد متصل به پايه 2 فشرده شود اونوقت در اونصورت پيام موجود در حافظه 1 ميخونه منظور ازاين چيه يعني يه كليد به ميكرو وصل شده و هر وقت اونو وصل بشه پيام مي خونه؟ اگه بخوايم نشون بديم كه هر وقت sms اومد بخونه چكار بايد كرد؟( به من گفتن كه پايه 49 ميكرو به يكي از ورودي هاي وقفه وصل كنم كه هر وقت پيام اومد يك سري كدهاي نا خواسته براي اون ميفرسته و ميشه با تغيير سطح اون فهميد كه پيام رسيده، من اين كار كردم و هر وقت برناممو پروگرام مي كنم ماژولم از دسترس خارچ مي شه؟ اگه كسي لطف كنه ومنو بيشتر راهننمايي كنه ممنون ميشم. (در ضمن من كل ديتا شيت مربوط به sim300 خوندم كه مربوط به راه اندازي و ديتاشيت مربوط به دستورات هم خوندم ولي طور ي نبود كه من خيلي خوب اونو بفهمم و دستوراتي كه نياز دارم براي برنامم از اون استخراج كنم.)
بازم ممنون ميشم منو راهنمايي كنيد

bascom
05-03-2011, 15:51
با سلام
دوست عزيز در صفحه 4 يا 5 سايت زير فكر كنم يك پروژه در اين ارتباط وجود داشته باشه

fatemehjml
05-03-2011, 18:12
سلام
ممنون از لینک مفیدتون.
من هر چی اینجا (You can see links before reply) تلاش کردم نتونستم فایل رو دانلود کنم. شما اگه داریدش امکانش هست با اجازه ی مدیر این سایت اینجا اپلودش کنید؟
با تشکر

morteza_rk
05-03-2011, 19:33
در برنامه اي كه مربوط به خواندن sms اومده كه اگر كليد متصل به پايه 2 فشرده شود اونوقت در اونصورت پيام موجود در حافظه 1 ميخونه منظور ازاين چيه يعني يه كليد به ميكرو وصل شده و هر وقت اونو وصل بشه پيام مي خونه؟ اگه بخوايم نشون بديم كه هر وقت sms اومد بخونه چكار بايد كرد؟( به من گفتن كه پايه 49 ميكرو به يكي از ورودي هاي وقفه وصل كنم كه هر وقت پيام اومد يك سري كدهاي نا خواسته براي اون ميفرسته و ميشه با تغيير سطح اون فهميد كه پيام رسيده، من اين كار كردم و هر وقت برناممو پروگرام مي كنم ماژولم از دسترس خارچ مي شه؟ اگه كسي لطف كنه ومنو بيشتر راهننمايي كنه ممنون ميشم. (در ضمن من كل ديتا شيت مربوط به sim300 خوندم كه مربوط به راه اندازي و ديتاشيت مربوط به دستورات هم خوندم ولي طور ي نبود كه من خيلي خوب اونو بفهمم و دستوراتي كه نياز دارم براي برنامم از اون استخراج كنم.)

برنامه و نحوه ی کار خیلی ساده تر از اونیه فکرشو بکنید! کافیه کدی که sms رو می خونه از جای اصلیش وردارید و در قسمت روتین وقفه کپی کنید! همین. اینطوری هروقت که sms بیاد یه وقفه اتفاق می افته و میکرو میره که برنامه ی وقفه رو اجرا کنه ، حالا برنامه ی وقفه چیه؟ خوندن sms ! بهمین سادگی.

اگه با استفاده از وقفه ماژول هنگ می کنه علتش می تونه این باشه که شما یه جای کار وقفه تون ایراد داره! بنظر من شما دارید به پایه ی وماژول ولتاژ اعمال می کنید و این کارو خراب می کنه. لطفا برنامه و شماتیک خودتون رو بذارید.

منصوره$
05-03-2011, 19:55
سلام ممنون كه جواب داديد پس من چون دارم با ارم برنامه مي نويسم فكر كنم اشكل كارم توي قسمت كار با وقفه خارجيه با آرم ، چون نحوه كار با وقفه خارجب با آرم با avr فرق داره فكر كنم توي اين قسمت اشكال دارم بازم ممنون

morteza_rk
06-03-2011, 22:20
سلام
ممنون از لینک مفیدتون.
من هر چی اینجا تلاش کردم نتونستم فایل رو دانلود کنم. شما اگه داریدش امکانش هست با اجازه ی مدیر این سایت اینجا اپلودش کنید؟

با توجه به درخواست همکار محترم جناب خانوم مهندس جمالی ، پروژه ی مذکور از سایت You can see links before reply دانلود شد و در اینجا آپلود میشه.

لینک جدید (You can see links before reply)

منصوره$
07-03-2011, 16:45
سلام

من برناممو اول اومدم به اين صورت تعريف كردم كه هر پيامي كه به ماژول ارسال كردم ، ماژول اونو بخونه و دوباره براي من ارسال كنه (يه جور حالت FORWARD) فقط براي اين كه ببينم مي تونه پيام ارسالي بخونه من چون براي پورت كام PC مشكلي به وجود اومده نميتونم از اون استفاده كنم براي همين با ميكرو اول اومدم همهSMS را پاك كردم بعد در برنامم اومدم پيامي كه درون حافظه 1 مي ياد مي خونم و بعد مقادر محتواي اون ارسال مي كنم ولي اشكالي كه داره اينه وقتي پيام به گوشيم مي ياد به جاي اينكه پيام ارسالي بگذاره اين پيام مي ياد كه
+CMTI="SM",2
كه توي ديتا شيت نوشته بود
UNSOLICITED NOTIFICATION OF THE SMS ARRIVING
من كد برناممو مي گذارم به نظر شما اشكال كارم چيه ممنون ميشم راهنماييم كنيد.
int main(void){
/*configuration usart*/
USART(18432000,9600,0);
usart0_init();

/*configuration ADC*/
config_adc(0xff);

/*configuration pio*/
PORTA_INPUT=PA30;
printf("starting ... \n");
for(k=0;k<250;k++)
{
sms[k]=0;
}

while(1) /*loop*/
{

if(PINA(30)==0) /*CONDITION*/
{

printf("AT+CMGR=1%c\n",Enter);
while(j==0) {

b=getkey();

switch(b)
{
case 10:
if (sms[0]!=0){
j=1; }
break;

case 13:
if (sms[0]!=0){
j=1;}
break;

default:
sms[i]=b;
i++;
} /*END switch*/
} /*END while(j==0)*/
delay_ms(500);
sms_send();
printf("AT+CMGD=1%c\n",Enter);

}/*END If*/

}/*END while(1)*/
} /*END main*/

void sms_send(void)
{
/*read input data*/
printf("at%c\n",Enter);
delay_ms(500);
printf("AT+CMGF=1%c\n",Enter);
delay_ms(500);
printf("at+cmgs=%c0*********%c%c\n",double_quote,double_quote,Enter);
delay_ms(100);
printf("FORWARD: %s %c\n",sms,Ctrlz);
}

منصوره$
10-03-2011, 13:22
سلا م من توي برنامم اومدم يه پيام مي فرستم به ماژولم ، ماژولم اونو مي خونه وبعد براي شماره مورد نظ را رسال مي كنه حالا مشكلي كه من دارم اينه كه وقتي به شماره مورد نظر پيام ميرسه فقط محتواي اون شماره تلفن و تاريخ و من خود متن پيامو نمي بينم كسي نميدونه چرا؟
ممنون ميشم كمك كنيد.
در ضمن at+cnmi=1,2,0,0,0 هست ممنون

fatemehjml
10-03-2011, 13:39
سلام
اگه سیم کارت ماژولو از نوع 0939 گذاشتید عوضش کنید. پیامهایی که می فرستن با بعضی از گوشیا مطابقت نداره و بازشون نمی کنه. امتحان کنید ببینید کار می کنه یا نه.
موفق باشید

منصوره$
10-03-2011, 19:54
سلام
ممنون از راهنماييتون ولي من از سيم كارت 0936 ايرانسل استفاده مي كنم مثلا من مي يام خروجي كانال adc مي گيرم و مقدار خروجي sms مي كنم sms خالي نمي بينم ولي اينجا نميدونم چرا وقتي من پيام مي فرسنم و فقط مي خوام پيام ار سالي همون sms[i] در خروجي ببينم اين پيام براي من ارسال ميشه كه
+cmt:”+9800000000”,,”11/03/10,14:23:08+18”
به صورت بالا هست و من قسمت sms body منظورم همون قسمتي كه پيام مي فرستم نمي بينم من از توي ديتا شيت فرمت cmt ديدم كه به صورت زير هست:

:CMT=[<alpha>],<lenghth>,<cr><LF><DATA>
به نظر شما مشكل از اين نيست كه بعد از كدهاي ناخواسته CF وlf ، ديتا آمده است. و در اينجا منظور از ديتا همون قسمت sms ارسالي ، بعد اگر بخوام براي اين قسمت برنامه بنويسم به چه صورت هست خواهش مي كنم اگر من اشتباه مي كنم بهم بگيد چون من فقط توي اين قسمت ايراد دارم واگر حل بشه پروژم ايشالا تموم ميشه.
منتظر كمكتون هستم.

mehdiit
16-03-2011, 15:54
منم همین مشکلو دارم
یعنی تمام جزییات پیامک دریافتی رو روی ال سی دی نمایش میده
ولی بجای متن پیامک یک دبل کوتیشن نشون داده میشه

مشکل از کجاس؟
cmgf رو هم برابر 1 قرار میدم
آقای رحیمی خواهشا کمک کنید

mehdiit
19-03-2011, 20:47
تولید ماژول sim300 متوقف شد

mehdiit
01-04-2011, 20:17
سلام

من اسپیکر ماژول سیم 300 رو راه اندازی کردم
ولی در رابطه با میکروفنش
وقتی از موبایلم به ماژول زنگ میزنم و خط وصل میشه
از تو گوشی موبایلم یه صدایی مثه صدای برفک تلویزیون میاد
در همین حین وقتی تو میکروفن ماژول صحبت میکنم
اون صدای برفک قطع میشه و مادامی که صحبت میکنم هیچ صدایی شنیده نمیشه
تا اینکه صحبتم رو قطع کنم،دوباره صدای برفک میاد

ایراد که نمی تونه از سخت افزاری باشه؟
هر چی هم قدار کدهای زیر رو تغییر میدم،فایده ای نداره
at+cmic
at+sidet
at+echo

بنظر شما اشکال از کجاس؟

منصوره$
11-04-2011, 20:08
سلام
منيه سوال داشتم هر كس لطف كنه و جوابمو وبده ممنون ميشم
د رابطه با خواندن sms توي برنامه اي كه نوشتم وقتي به سيم كارتم smsمي فرستم فقط همون بار اولپيام مي خونه و مقدار مورد نظر برام ارسال مي كنه دفعه بعد كه sms مي فرستم sms خالي براي گوشيم مي فرسته من هرچقدر باهاش ورفم نشد كسي نميدونه چرا اينطئري هست؟
ممنون

draculaaaaa
16-04-2011, 19:57
سلام
کد کامل برنامتون چی بود؟

meysam313
26-05-2011, 20:49
سلام
اگه ميشه مدار راه انداز sim900 رو برام بدين ممنون ميشم خيلي ضروريه تورو خدا زودتر

falken2m
08-06-2011, 14:39
سلام ببخشید . کسی میتونه pcb تبدیل سوکت sim300 رو به dip برام تهیه کنه و بفرسته . مبلغش روی چشم ( chesham ) . من مداری که دارم میزنم همش dip هست و نیاز دارم که sim300 هم تبدیل به dip بشه .

emirsolomon
05-09-2011, 12:34
سلام...
من مدار آقای رحیمی رو بستم اما ماژولم روشن نمیشه
سر ولتاژ ماژول 4.3 ولت اما 150 میلی آمپر میاد . این عادیه؟
منبع تغدیه هم پاور کامپوتره که 4 آمپره
اتصال کوتاهم نداره مدارم... این. مطمئنم اما نمی دونم چرا روشن نمیشه.
کسی می تونه کمک کنه لطفا؟ cry:: :(

morteza_rk
17-09-2011, 20:51
سلام

شماره ی رگولاتورتون دقیقا چیه؟ مقدار سلف رو بدرستی گذاشتید؟ دیود شاتکی چطور؟

imanmaj
27-09-2011, 17:06
سلام آقا مرتضي
من از مدار شما استفاده كردم و ماژول رو راه انداختم
ماژول در شبكه رجيستر شد sms ارسال و دريافت كردم.
اما امروز وقتي خواستم ماژول رو به كامپيوتر متصل كنم(با max232) متوجه شدم كه ما‍ژول گرم ميشه و وقتي جريان مصرفي رو چك كردم ديدم حدوداي 500 ميلي آمپر به صورت مداوم هستش
الان وقتي كليد power رو ميزنم led مربوطه 5 يا 6 بار چشمك ميزنه (64 ميلي روشن 800 ميلي خاموش) و بعد كلا خاموش ميشه
سيمكارت رو هم عوض كردم باز ماژول روشن نشد ضمن اينكه همچنان جريان مصرفي حدوداي 500 ميلي آمپر به صورت مداوم هستش.
يعني ماژولم سوخته يا مشكل از جاي ديگه است؟
ممنون ميشم زود جوابم رو بديد

morteza_rk
28-09-2011, 11:06
سلام

راستش من نمی تونم بدون دیدن مدار چیزی بگم! تا حالا ماژول نسوزوندم که بدونم چه جوری میشه! ولی احتمال داره که رگولاتور سوخته باشه یا مقاومت هاش یا سلفش مشکل داشته باشه. راستی اینم بگم که جای مقاومت r7 و r8 باید عوض بشه! (این دوتا مقاومت مربوط به رگولاتور هستن - توی شماتیک جاشون برعکس شده که اشتباهه)

mj3747
28-09-2011, 22:45
سلام

منم دقیقا بعد از روشن شدن و چند بار چشمک زدن ماژولم خاموش میشد، برای روشن شدن ماژول پایه PWRKEY رو به پایه PWRKEY-O وصل کردم و درست شد.
در نظر داشته باشید که بعد از اتصال این دو پایه به هم اونا رو با یک مقاومت 4.7K به VCC و همینطور پایه NRESET رو با یک مقاومت 4.7K به VCC وصل کنین.
ضمنا برای تغذیه این ماژول نیازی به LM2576 یا رگولاتورهای مشابه و سلف نیست و با یک LM317 میتونید ولتاژ و جریان مورد نیاز رو تامین کنید.
لازم میبینم بگم که پروژه من به همین نحو راه اندازی شد و بخوبی کار میکنه.:o

موفق باشید.

imanmaj
29-09-2011, 13:25
یه چیز جالب که من تست کردم این بود که پینهای vbat و gnd رو اتصال کوتاه نشون میده!!!
با این حال 500میلی آمپر بیشتر جریان نمیکشه
من از تغذیه آزمایشگاهی استفاده میکنم. اول که درست کار میکرد مشکلی نداشت. بدون lm2576 وصل میکردم. ولتاژ مستقیم میدادم. ولی بعد که lm2576 بدستم رسید و وصل کردم این بلا سرم اومد!!!!!!!!cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: :cry::
این رو بگم که اول ولتاژ رو تست کردم بعد ماژول و سیم کارت رو گذاشتم.
حالا هم که سه روزه در انتظار ماژول جدید بسر میبرم!!:x:x:unh::unh::unh:

imanmaj
29-09-2011, 13:30
راستی یه جایی، یه بنده خدایی همچین بلایی سرش اومده بود و نوشته بود که مشکل از سلف هست و اینکه جریان لحظه ای سلف و .....
حالا من میخوام ماژول جدیدم رو با lm317 بسوزنم!!!!!:018::018::018::018::018:
اگه کسی شماتیکی چیزی از این lm317 و نحوه راه اندازی اون داره ممنون میشم اینجا بذاره!!:0013::0013:

mj3747
29-09-2011, 14:51
ایمان جان سلام:hi:

این شماتیک مدار منه که ماژول رو راه اندازی کردم.

موفق باشی.

morteza_rk
29-09-2011, 15:41
با lm317 هم میشه!

همون اوایل که من تازه این ماژول رو خریده بودم ، هنوز lm2576 نداشتم و بجاش از lm317 استفاده کردم که ولتاژ ورودیشو از 5 ولت پاور کامپیوتر می گرفت. اما بعدا که دیتاشیت ماژول رو خوب مطالعه کردم متوجه شدم که ماژول بری اینکه بطور صحیح کار کنه حداکثر 2 آمپر جریان می خواد که lm317 می تونه 1.5 آمپر بده ، از طرفی توی دیتاشیت ماژول هم از رگولاتورهای سوئیچنگ برای راه اندازی استفاده شده بود ، رو همین حساب منم از lm2576 استفاده کردم.

خلاصه اینکه با وجودی که lm317 هم برای راه اندازی ماژول جواب میده ولی من تا الان همه ی پروژه هامو با lm2576 تحویل دادم و هیچ مشکلی هم باهاش نداشتم!

esisafa
29-09-2011, 17:37
دوستان، در مورد lm317 و lm350 بگم که در خروجی اونا حتما یک مقاومت پول داون کنین تا حداقل جریان لازم برای خروجی ثابت از اونا گرفته بشه
این رگولاتور ها باید حدودا 10 میلی آمپر ازشون جریان کشیده بشه که در خروجی ولتاژ ثابت داشته باشن
حتما دقت کنین
تو شماتیک دوستمون این نکته رعایت نشده البته شاید اینجا مقاومت های بایاس رگولاتور این کارو انجام بدن؟؟؟!!!!

safavism
29-09-2011, 20:57
با سلام خدمت دوستان
چند ماهی است که رو مازول gsm کار میکنم من از مدار راه انداز ماژول موجود در بازار استفاده کردم و مشکلی نداشته البته طبق فرمایشات مهندس رحیمی آمپر منبع تغذیه نباید از 2 آمپر کمتر باشه چون مازول خوب کار نمیده(بهتره از lm2576 استفاده بشه من استفاده کردم مشکلی نداشته)

imanmaj
01-10-2011, 09:59
ممنون mj3747 جان
بالاخره ما‍ژول به دستم رسيد و با lm317 راه اندازيش كردم
خوب جواب ميده
فقط مشكلي كه داره اينه كه ايرانسل رجيستر ميشه و همه كارها رو انجا ميده(دريافت و ارسال و ...) ولي همراه اول رجيستر نميشه. احتمال داره از جريان دهي lm317 باشه؟

يه نكته اي رو هم بگم. به نظرم مشكل من با lm2576 بخاطر ديود بود. ظاهرا فروشنده ديود اشتباهي بهم داده!!!!!!!منم تا وقتي ماژولم سوخت قطعات رو چك نكردم!!!!
آخه اون ديود محترم يه lm2576 رو به ملكوت اعلي فرستادن، بعد كه يه ديود كه توي دستگاههاي ما به عنوان ديود فري ويلينگ استفاده ميشه،برداشتم و استفاده كردم ديدم مشكل حل شد!!

esisafa
01-10-2011, 10:33
ماژول SIM900 به جریان لحظه ای 2 آمپر نیاز داره و جریان مصرفی متوسطش در حالت مکالمه نیم آمپر هم نمیشه
gsm900 که همراه اول هست با توان 2 برابر gsm1800 که ایرانسل باشه کار میکنه که شاید ولتاژ با همراه اول افت کنه
برای اینکار خازن فیلتر خروجی lm317 رو یکم بزرکتر بزار شاید بتون انرژی بیشتری ذخیره کنه و جریان لحظه ای بیشتری رو تامین کنه
یا میتونی lm350 رو با lm317 عوض کنی که جریان ماکسش 3 آمپر هست

imanmaj
01-10-2011, 11:38
شماره imei موجود روي ماژول رو در سايت همراه اول (mci.ir) وارد كردم و نتيجه اين شد كه ماژول در سامانه همراه اول ثبت نشده
اين هم عكسش
You can see links before reply (You can see links before reply)

من به يه مشكلي برخوردم اونم اينكه در دريافت sms فقط تاريخ و زمان و ... دريافت ميشه و خود متن sms دريافت نميشه
اين هم برنامه دريافت sms
Print "at+cmgr=11"
Sms = ""

Do
B = Inkey()
Select Case B
Case 0
Case 13 : If Sms <> "" Then Exit Do
Case 10 : If Sms <> "" Then Exit Do
Case Else
Sms = Sms + Chr(b)
End Select
Loop

Cls
Home
Lcd Sms

مشكل كجاست دوستان؟
همه 250 كاركتر رشته sms رو بررسي كردم.
فقط اين قسمت دريافت ميشه:
+CMGR: "REC READ","+9891********","","2011/09/30 17:11:31+14"
و ديگه هيچي بعد از اين نيست!!!

safavism
01-10-2011, 11:47
با سلام خدمت دوستان گرامی
پیشنهاد میکنم جلوی پیامهای تبلیغاتی که ممکن ماژول دریافت کنه گرفته بشه ، این موضوع را در نوشتن نرم افزار ارسال و دریافت پیامک مد نظر قرار بدید چون بعضی اوقات اجرای برنامه مختل میشه همچنین از حالت 1 و 0 بودن پین شماره 15مازول(vdd) استفاده کنید چون مازول احیانا خاموش بشه میکرو دوباره اونو on کنه

safavism
01-10-2011, 12:02
با سلام خدمت دوست گرامی imanmaj
متن پیام از CR سوم به بعد میاد اگر شما بعد از نمایش این اطلاعات شماره و تاریخ و زمان ... بتونید دوباره پیام را نمایش بدید متن پیام را خواهید دید

imanmaj
01-10-2011, 12:18
سلام دوست عزيز جناب safavisim
يعني من بايد چهار بار case13 رو دريافت كنم تا متن پيام رو كامل دريافت كنم؟
منظورتون رو از نمايش دوباره پيام نفهميدم.

اينجوري درسته كه بيام يه شمارنده بذارم، وقتي به case13 يا همون cr دريافت ميشه يكي اضاف كنم و وقتي به عدد 4 رسيد از حلقه خارج بشم.(البته بايد براي case10 هم همچين شرطي برقرار باشه ديگه،نه؟)
اين روش درسته؟

imanmaj
01-10-2011, 12:22
يعني يه چيزي تو اين مايه ها!!
Do
B = Inkey()
Select Case B
Case 0
Case 13 :
D = D + 1
If D = 4 And C = 4 Then Exit Do

Case 10 :
C = C + 1
If D = 4 And C = 4 Then Exit Do

Case Else
Sms = Sms + Chr(b)
End Select
Loop
شدنيه بنظرتون؟

safavism
01-10-2011, 15:11
يعني يه چيزي تو اين مايه ها!!
Do
b = inkey()
select case b
case 0
case 13 :
D = d + 1
if d = 4 and c = 4 then exit do

case 10 :
C = c + 1
if d = 4 and c = 4 then exit do

case else
sms = sms + chr(b)
end select
loop
شدنيه بنظرتون؟

با سلام
اگه اشتباه نکنم بعد از case 13 یک واحد به متغییر مثلا d با دستور incr اضافه کن البته exit do لازم نیس فقط همون خط""<>if sms از حلقه خارج بشه کافیست بعد از case else دستور شرط بذار.. راهی دیگه هم وجود داره که با تعریف زیر برنامه راحتر میتونی پیام را ببینی ...حلقه do...loop که تعریف کردید وقتی پیام شماره مثلا 1 را فرا میخونی یک بار جزییات پیام میخونه دوباره برگرد و این حلقه را اجرا کن اینجوری محتویات متغییر sms متن پیام خواهد بود

mj3747
05-10-2011, 16:11
ایمان جان توی case 13 یه متغیر رو ++ کن و توی case else متغیر رو چک کن، اگر مقدارش 3 شد از این به بعد کاراکترها رو توی متغیر sms ذخیره کن و متغیر sms رو نمایش بده.

شاد باشی. :hi:

imanmaj
06-10-2011, 15:18
ممنون از همه دوستان که اینقدر خوب راهنمایی میکنن.
مشکلم حل شد. دستتون درد نکنه.

حالا یه موضوع جدید:
من میخوام یه دستگاهی رو که پورت اترنت داره رو از راه دور کنترل کنم.
مشکلی که وجود داره اینه که اونجا خط تلفن وجود نداره پس از adsl خبری نیست و نمیشه براش اینترنت وایرلس ببری.خارج از شهره.
قصدم این بود که با gprs لینک رو برقرار کنم.
ولی یه جایی خوندم که gprs ایرانسل و همراه اول ip valid نمیدن. درسته؟
چیکار باید بکنم؟ بدون ip valid امکان برقراری این ارتباط نیست. درست میگم؟
چه راهی پیشنهاد میدین دوستان؟

mrjm3250
31-12-2011, 00:01
با سلام.
در مورد پروژه ارسال sms که اقای صفا منش انجام دادند چند تا سوال برام پیش اومده
1-آیا ماژول sim900 را پرگرام میکنیم یا میکروکنترلر ؟؟؟؟ یعنی تمام کدهایی که توضیح داده شد باید به میکرو پورت بشه دیگه؟؟؟؟ اصلا نیازی هست که sim900a پرگرام بشه؟؟؟؟؟ چطوریاست؟؟

2- در همون توضیحات اومده بود که پایه های 11 تا 14 مربوط به sim900a برای اتصال به السیدیه, پس چرا در پیاده سازی السیدی به میکرو وصل شد؟

3-این پروژه فقط درحال اتصال به کامپیوتر کار میکنه؟؟؟؟؟؟

4-اون برد سبزی که ماژول روی اون قرار گرفت باید دستی درست بشه؟؟؟؟

5-اگه امکانش هست یه شماتیک از اتصال این ماژول به برد eke 2 sam7 با مثال قرار بدید

با تشکر فراوان

hamedtv
13-01-2012, 20:54
یک نقشه ساده برای تغذیه sim900

esisafa
14-01-2012, 00:30
با سلام.
در مورد پروژه ارسال sms که اقای صفا منش انجام دادند چند تا سوال برام پیش اومده
1-آیا ماژول sim900 را پرگرام میکنیم یا میکروکنترلر ؟؟؟؟ یعنی تمام کدهایی که توضیح داده شد باید به میکرو پورت بشه دیگه؟؟؟؟ اصلا نیازی هست که sim900a پرگرام بشه؟؟؟؟؟ چطوریاست؟؟

2- در همون توضیحات اومده بود که پایه های 11 تا 14 مربوط به sim900a برای اتصال به السیدیه, پس چرا در پیاده سازی السیدی به میکرو وصل شد؟

3-این پروژه فقط درحال اتصال به کامپیوتر کار میکنه؟؟؟؟؟؟

4-اون برد سبزی که ماژول روی اون قرار گرفت باید دستی درست بشه؟؟؟؟

5-اگه امکانش هست یه شماتیک از اتصال این ماژول به برد eke 2 sam7 با مثال قرار بدید

با تشکر فراوان

1- باید میکرو پروگرم بشه
2- میشه وصل کرد ولی برنامش باید توسط خود simcom نوشته بشه و کار ما نیست
3- این پروژه به کامپیوتر نیاز نداره و تمام کنترل رو میکرو کنترلر انجام میده
4- یک جستجو در باره ی بورد sim900 انجام بدین احتمالا پیدا میشه

naatamam
14-01-2012, 12:25
سلام دوستان

در ماژول sim900 , ممکن در مورد وظیفه پایه های :
Rts (پین 8)
cts (پین 7)
dcd (پین 5)
dtr (پین 3)
توضیحاتی بدهید ، من در دیتا شیت درست متوجه نشدم که این پایه ها چکار میکنند .

armstk
14-01-2012, 14:29
سلام
این پایه هایی که نام بردین همشون hand shake هستن , یعنی بصورت آپشنال میتونین به usart اضافه کنین
البته sim900 رو میشه فقط با 2 تا پین rx و tx هم راه اندازی کرد ولی خوب تو مد hand shake سرعت بیشتر و خطا کمتره

naatamam
14-01-2012, 19:11
سلام
این پایه هایی که نام بردین همشون hand shake هستن , یعنی بصورت آپشنال میتونین به usart اضافه کنین
البته sim900 رو میشه فقط با 2 تا پین rx و tx هم راه اندازی کرد ولی خوب تو مد hand shake سرعت بیشتر و خطا کمتره

ممنون من در دیتاشیت خوندم ولی درست متوجه کار این پایه نشدم . هنوز هم نمیدانم وظیفه اون پایه چیست و چه موقع LOW یا HI می شوند ؟
البته پایه های RTS و DTR پایه های ورودی هستن.
من نمی خوام hand shake کار کنم بلکه در نظر دارم با کمک حداقل بعضی از پایه های فوق کنترل بیشتری با میکرو روی SIM900 داشته باشم.
در تعدادی برد خارجی دیدم که بعضی از پایه های فوق را به میکرو مستقیما" وصل کرده بودن ، برای مثال در یک برد پایه RI را به وقفه میکرو (علتش را میدانیم) ، پایه RTS را به زمین و پایه DTR را به میکرو متصل کرده بودن.

morteza_rk
14-01-2012, 22:43
پایه ی ri نشان دهنده ی دریافت پیامک یا تماس صوتی هست.

یعنی وقتیکه شما ماژول رو روشن می کنید این پایه در سطح منطقی یک قرار داره و وقتیکه یک پیامک به ماژول میاد یا بهش زنگ می زنید برای یک لحظه ی بسیار کوتاه (توی دیتاشیت نوشته چقدر) سطحش صفر میشه.

بنابراین اگه شما اونو به پایه ی وقفه ی میکرو وصل کنید می تونید در هنگام دریافت پیامک به زیر برنامه ی وقفه برین و دستورات مربوط به خوندن پیامک رو به ماژول ارسال کنید. (یا در هنگام دریافت پیام صوتی)

naatamam
14-01-2012, 23:12
پایه ی ri نشان دهنده ی دریافت پیامک یا تماس صوتی هست.

یعنی وقتیکه شما ماژول رو روشن می کنید این پایه در سطح منطقی یک قرار داره و وقتیکه یک پیامک به ماژول میاد یا بهش زنگ می زنید برای یک لحظه ی بسیار کوتاه (توی دیتاشیت نوشته چقدر) سطحش صفر میشه.

بنابراین اگه شما اونو به پایه ی وقفه ی میکرو وصل کنید می تونید در هنگام دریافت پیامک به زیر برنامه ی وقفه برین و دستورات مربوط به خوندن پیامک رو به ماژول ارسال کنید. (یا در هنگام دریافت پیام صوتی)

تشکر از پاسخ شما
گفتم که وظیفه این پایه را میدانیم ! من هم میدانم ، اما بازهم ممنون
مشکل من بقیه پایه هایی است که نام بردم :sa:

naatamam
18-01-2012, 00:48
سلام
امروز رفته بودم جمهوری ، اتفاقی مغازه ای را دیدم که انواع ماژول های sim را داشت گفنم لیست آنرا اینجا بزارم ، شاید بدرد کسی خورد.
این فروشگاه ماژول های زیر را به تعداد زیاد آورده بود.
1- sim900
2- sim900D
3- sim900TE
4- sim908
5- sim340
6- sim548
7- M10TE
من در حال راه اندازی ابتدایی sim900 هستم (تاره فیبرش را زدم) ، اما بعد از کار و بدست آوردم تجربیات بیشتر می خوام برم سراغ sim908 که همون ماژول sim900 بعلاوه ماژول sim08 که ماژول GPS هست.

papar1365
15-02-2012, 05:36
سلام
شماتيك sim300cz در نرم افزار پروتل در كدام كتابخانه است براي زدنpcb مي خواهم.متشكر

armstk
15-02-2012, 10:52
سلام
امروز رفته بودم جمهوری ، اتفاقی مغازه ای را دیدم که انواع ماژول های sim را داشت گفنم لیست آنرا اینجا بزارم ، شاید بدرد کسی خورد.
این فروشگاه ماژول های زیر را به تعداد زیاد آورده بود.
1- sim900
2- sim900D
3- sim900TE
4- sim908
5- sim340
6- sim548
7- M10TE
من در حال راه اندازی ابتدایی sim900 هستم (تاره فیبرش را زدم) ، اما بعد از کار و بدست آوردم تجربیات بیشتر می خوام برم سراغ sim908 که همون ماژول sim900 بعلاوه ماژول sim08 که ماژول GPS هست.
،کر میکنم این جایی که میگین همون نماسنده شرکت SIM توی ایران هستش , که توی امجد طبقه اول آخرایه پاساژ هستش که توی مغازش جز sim900 U sim548 .... چیزه دیگه ای نداره !!
البته نمایندگیش قیمت هاش بالاست ! یعنی از غیر نماینده ها مثله جهان کیت خرید کنین ارزون تره
البته sim900a رو هم میتونین از فروشگاه سایت بگیرین که قیمتش مناسب تر از بقیه هستش

naatamam
16-02-2012, 09:10
،کر میکنم این جایی که میگین همون نماسنده شرکت sim توی ایران هستش , که توی امجد طبقه اول آخرایه پاساژ هستش که توی مغازش جز sim900 u sim548 .... چیزه دیگه ای نداره !!
البته نمایندگیش قیمت هاش بالاست ! یعنی از غیر نماینده ها مثله جهان کیت خرید کنین ارزون تره
البته sim900a رو هم میتونین از فروشگاه سایت بگیرین که قیمتش مناسب تر از بقیه هستش

نه من این ماژول هایی که نام بردم را در پاساژ فرقانی دیدم ، اسم مغازه یادم نیست ولی وقتی واره پاساژ شدید سمت راست مغازه 3 یا چهارمی.
قیمت های آن هم خیلی مناسب بود.

imported_pmf
11-03-2012, 14:59
سلام.دوستان من تصمیم گرفتم با آرم کا کنم وkeil رو هم نصب کردم.:cry:البته در مرحله دوم نصب که نیاز به پوشه arm.dl یا پوشه هایی که باید درون پوشه bin30,40 کپی بشن مشکل دارم واینه که اصلا همراه سی دی نرم افزارمن پوشه های فوق وجودندارن که بخوام اونا در محل نصب کپی کنم.
اما لایسنسشوبا موفقیت انجام دادم.حالا وقتی یک پروژه ساده رو کامپایل می کنم هی ارور میده وکامپایل نمی کنه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
include<at91sam7s64.h>
#include <libe-at91sam7s64.h>
main()
{
}
توی ارورش به خط دوم اشاره می کنه یعنی همون اینکلود دومی.cry::
قبلا بابقیه میکروهاکارکردم اینقداذیت نشدم .این یکی دیونم کرده بخدا.اینجا هم کسی رو نمیشناسم که ازش کمک بگیرم.
خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمک کنه برام بنویسه.منتظرم وممنون از زحماتتون

sina1359
22-03-2012, 09:56
باسلام و تبریک سال نو (1391)به همه دوستان و اساتید سایت ایران میکرو
این سایت تا به حال اطلاعات زیادی به من داده و سوالات زیادی در زمینه
میکرو را برای من رفع کرده
جا داره از زحمات تمام دوستان در این سایت تشکر کنم

پ.ن:
مقاله GSM در مجله دهم بسیار مقاله کامل و مفدی بود و تمام توضیحات
کامل بود , جا داره از تمام دوستانی که این مقاله را تکمیل کردند تشکر کنم

فقط مشکلی که هست و سوال بنده هم می باشد:
در این مقاله خوب و کامل , جای یک سری عکس و شماتک خالی هست
(شماتیک داخل مقاله با توضیحات فارسی) مخصوصا اتصال ماژول SIM300cz به میکرو کنترلر (که در مقاله ATMEGA8 را معرفی کرده بود) و همچنین اتصالات کریستال - تنظیم فیوزبیتها - پایه های مگا8 - اتصال بلندگو به ماژول - اتصال LED به ماژول .....
که اگر در عکسی لحاظ میشد و برای آن توضیحاتی داده میشد , این مقاله
کامل وکاملتر میشد
این مشکلیست که در بسیاری از فرومها (که در باره مقاله این سایت بحث شده بود)
به آن اشاره شده است.

sina1359
22-03-2012, 10:08
برای مثال :
در مورد اتصال ماژول به میکرو مگا 8 :
خیلی از دوستان سوال براشون پیش اومده که
به چه پایه هایی از میکرو باید متصل بشه و
آیا باید در سر راه آي سی max232 قرار داده بشه
یا مستقیم به میکرو وصل کرد
یا اتصال کریستال:
باز این سوال دوستان بود :
به چه پایه هایی وصل بشه و با چه خازنهای موازی بشه
و کلاک بیتها را در چه وضعیتی قرار دهیم...

یا مثلا:
عکسی از خود ماژول و پایه هاش وجود ندارد (شماتیک ماژول نه , عکس اصلی ماژول)
و محل اتصال و پایه هایی که برای پروژه باید به میکرو و vcc ... متصل شوند
مشخص نشده
شماره پایه ها بر روی عکس اصلی ماژول مشخص نیست

sina1359
22-03-2012, 10:11
این سوالاتیست که بنده و بسیاری از دوستان
در فرومهای دیگر , برامون مطرح شده
ممنون میشم به آنها پاسخ دهید
واگر امکان دارد عکسی را برای این منظور تهیه کنید

sina1359
22-03-2012, 10:26
سوال دیگری هم که پیش میاد:
در مورد وجود ویا عدم نیاز به آی سی max323 در اتصال ماژول به
میکرو کنترلر مگا 8 است
خیلی از دوستان اعتقاد دارند کع وجود این آی سی الزلمی است
و خیلی از دوستان برعکس فکر کرده و معتقدند که در اتصال میکرو نیازی به
این آی سی نیست و فقط برای اتصال به کامپیوتر ضروری میباشد

uzayli
21-04-2012, 21:53
سلام:
با تشکر از سایت خوبتون

tarasheh
09-05-2012, 10:40
ایا sim900 را میشه مستقیم با AT91sam7X راه اندازی کرد؟
من SIM900 را تو محیط Hyper terminal راه اندازی کردم
ARM را هم باhyper terminal ارتباط برقرار کردم و با ARM دستورات را به Pc می فرستم درسته ولی وقتی مستقیم ARM را به ماژول وصل میکنم جواب نمی ده
آیا به خاطر ولتاژ 3.3 ولت است؟

وقتی پایه 11 مربوط به ای سی max232 را به پایه TXD میکرو و RXD ماژول SIM900 را به هم وصل می کنم کد مربوط به AT command خم در هایپر ترمینال نمایش داده میشه و هم ماژول دستور را اجرا میکنه وقتی اتصال مربوط به MAX232 را قطع میکنم دیگه درست کار نمیکنه!!!!!!!!!!!!cry::

KHM
21-08-2012, 02:59
ایا sim900 را میشه مستقیم با AT91sam7X راه اندازی کرد؟
من SIM900 را تو محیط Hyper terminal راه اندازی کردم
ARM را هم باhyper terminal ارتباط برقرار کردم و با ARM دستورات را به Pc می فرستم درسته ولی وقتی مستقیم ARM را به ماژول وصل میکنم جواب نمی ده
آیا به خاطر ولتاژ 3.3 ولت است؟

وقتی پایه 11 مربوط به ای سی max232 را به پایه TXD میکرو و RXD ماژول SIM900 را به هم وصل می کنم کد مربوط به AT command خم در هایپر ترمینال نمایش داده میشه و هم ماژول دستور را اجرا میکنه وقتی اتصال مربوط به MAX232 را قطع میکنم دیگه درست کار نمیکنه!!!!!!!!!!!!cry::
بله مستقیم میشه وصل کرد..هرچند گذاشتن دیود زنر و مقاومت برای ارتباط بهتره ولی نباشه هم میشه وصل کرد...
ولی برای max حتمآ از تقسیم مقاومتی یا مقاومت و دیود زنر ستفاده کنین...چون میتونه به ماژول و میکرو آسیب بزنه...
نمیشه که با قطع اتصال max دیگه کار نکنه...مشکل از 1جای دیگه اس...شماتیک رو بذار

reza kafi
27-08-2012, 18:29
سلام من می خواستم با sim908 کار کنم اگر کسی اطلاعاتی در این مورد داره لطفا در اختیار من بگذا رد ممنون از لطفتون منتظر هستم

KHM
27-08-2012, 20:46
سلام من می خواستم با sim908 کار کنم اگر کسی اطلاعاتی در این مورد داره لطفا در اختیار من بگذا رد ممنون از لطفتون منتظر هستم
سلام. رفیق اگه یکم سایتو میگشتی دربارش قبلآ بحث شده..در مورد مدار تغذیه قسمت پروژه sim900 رو ببین و همچنین توضیحاتشو بخون..توضیحات دیگه رو هم بگردی پیدا میکنی..
موفق باشی

zoz_zozm
21-09-2012, 18:33
اینم pcb که من واسه sim900-te-c زدم امیدوارم به درد دوستان بخوره.(بهمراه lm2576 )
اولین pcb ای هست که زدم ببخشید اگه یکم شلوغه.(از قطعاتی که دم دستم بود استفاده کردم )
در ضمن خودم تستش کردم و دارم ازش استفاده می کنم. (با روش اتو)

دوستان نگاه کنن ببینن اگه مشکلی داشت برطرف کن(ی)م.:125:

lord67
15-10-2012, 13:18
،کر میکنم این جایی که میگین همون نماسنده شرکت sim توی ایران هستش , که توی امجد طبقه اول آخرایه پاساژ هستش که توی مغازش جز sim900 u sim548 .... چیزه دیگه ای نداره !!

سلام،اگر امکان دارد نام مغازه را بیان کنید.مرسی

joojoo0065
20-06-2013, 12:41
سلام بر اساتید گرامی. یک عالمه سوال دارم که اگر اعصابشو داشتید جواب بدید:0013:

آقا اگه برای تغذیه ماژول از باتری استفاده کنیم بازم نیاز به رگولاتورهایی مانند lm2576و یا.... هست یا خیر؟
اون محافظ ESD با شماره SMF05C خوبه باشه یا نه؟ چون دارم این قطعه رو.

در حالت معمول وقتی ماژول در حال کار کردنه و سیم کارتو درمباریم و میخواهیم یک سیم کارت دیگه بزاریم دیگه نمیشه و باید حتما ماژول رو خاموش روشن کنیم.آیا اگه از سوکت سیم کارت 8 پین و پرسنس استفاده شده) استفاده کینم مشکل حل میشه و میتونیم در هنگام کار کردن ماژول سیم کارت رو عوض کنیم؟

وجود اون خازن 100میکرو تانتالیوم که گفته یک 100نانو مولتی لایر باهاش موازی بشه چقدر تاثیر داره و بهتره ولتاژ اون خازن تانتال چقدر باشه؟16ولت کافیه یا بهتره 25ولت یا بالاتر باشه؟

بهترین ولتاژ برای کارکرد ماژول چقدر هست(بهترین شرایط) 3.7ولت خوبه؟

آیا میکرویی که میخواد به ماژول دستور بده و با ولتاژ باتری3.7ولتی هم کار میکنه باید زمانی که میخواد پروگرام بشه با همون 3.7ولت پروگرام بشه یا اگه با اگه با 5ولتم پروگرام بشه موردی نداره؟

ما هر جا گشتیم فوتپرینت سوکت سیم کارت 8 پین رو پیدا نکردیم.کسی داره بده با ما؟ بعدش اساتید گرامی به من بگن اون 2پین اضافی روی یوکت سیم کارت 8پین به چه کار آید؟:018: تصویرش در زیر موجوده:

mo2026
20-06-2013, 13:29
سلام
اون 2 تا پایه اضافی واسه اینه که بفهمی سیمکارت تو سوکت هست یا نه.
در کارکرد ماژول هیچ تاثیری نداره و یه چیز اضافیه، میتونی استفاده کنی، میتونیم نکنی.
واسه استفاده کردنشم باید یکیشو به vcc یا gnd وصل کنی و طرف دیگشو به میکرو،
هر وقت که سیمکارت رو داخل سوکت بزاری این دو تا پایه به هم وصل میشنو میتونی با میکرو تشخیص بدی که سیمکارت داخل سوکت هست یا نه.
اگه با پروتیوس کار میکنی از فوت پرینت فایل پیوست استفاده کن.

sobhan537
20-06-2013, 15:11
یک عالمه سوال دارم که اگر اعصابشو داشتید جواب بدید:0013:
سوالاتتون رو در یک جا بپرسید. لازم نیست در تاپیکهای مختلف بپرسید...

آقا اگه برای تغذیه ماژول از باتری استفاده کنیم بازم نیاز به رگولاتورهایی مانند lm2576و یا.... هست یا خیر؟
همونطور که دیتاشیت ماژول گفته، باطری Li-ion 3.7V رو میتونی مستقیم به پایه های تغذیه ماژول وصل کنی. ولی اگه از باطری های با ولتاژ بیشتر استفاده میکنی، باید حتما از رگولاتور استفاده کنی.

همونطور که دیتاشیت گفته، این قطعه لازمه و باید باشه. اگه داری که چه بهتر، اگر هم نداری میتونی از چهارتا دیود زنر 6V استفاده کنی.

در حالت معمول وقتی ماژول در حال کار کردنه و سیم کارتو درمباریم و میخواهیم یک سیم کارت دیگه بزاریم دیگه نمیشه و باید حتما ماژول رو خاموش روشن کنیم.آیا اگه از سوکت سیم کارت 8 پین و پرسنس استفاده شده) استفاده کینم مشکل حل میشه و میتونیم در هنگام کار کردن ماژول سیم کارت رو عوض کنیم؟
یکی از دوستان میگفت اگه ماژول رو بدون سیمکارت روشن کنیم یا سیمکارت رو حین کار کردن ماژول دربیاریم، امکانش خیلی زیاده که ماژول بسوزه. دوست عزیز سوکت سیمکارت 6پین و 8پین از لحاظ شناختن یا نشناختن سیمکارت هیچ فرقی باهم ندارند. شما اگه نمیترسی که ماژولت بسوزه! اگه درحین کار ماژول سیمکارت رو عوض کردی، لازم نیست ماژول رو خاموش و روشن کنی، ماژول رو ریست کن (پایه 16 رو به زمین بزن) سیمکارت رو میشناسه.

وجود اون خازن 100میکرو تانتالیوم که گفته یک 100نانو مولتی لایر باهاش موازی بشه چقدر تاثیر داره و بهتره ولتاژ اون خازن تانتال چقدر باشه؟16ولت کافیه یا بهتره 25ولت یا بالاتر باشه؟
این خازن برای جبران افت ولتاژ و نویز هست و اگه باشه خوبه، 16ولت کافیه. البته من تاحالا از این خازنها استفاده نکردم و به جاش یه خازن 32000uf معمولی موازی با یه خازن 100nf معمولی گذاشتم و ماژول بخوبی کار میکنه و مشکلی نداره.

همونطور که میدونید ماژول درمحدوده 3.4V – 4.5V کار میکنه. به نظر من بهترین ولتاژ 4.2V هستش.

آیا میکرویی که میخواد به ماژول دستور بده و با ولتاژ باتری3.7ولتی هم کار میکنه باید زمانی که میخواد پروگرام بشه با همون 3.7ولت پروگرام بشه یا اگه با اگه با 5ولتم پروگرام بشه موردی نداره؟
اولا میکروهای سری A و سری L با در محدوده ولتاژی 2.5V – 5V کار میکنن. اما فرکانس اونا با ولتاژششون رابطه داره. یعنی اگه ولتاژ اعمالی به اونها کم باشه نمیتونن در فرکانسهای بالا کار کنند. البته با ولتاژ 3.7V میتونن تا فرکانس 15MHZ کار کنن. که این فرکانس کار تو رو راه میندازه.
شما برای پروگرام کردن میکرو داخل مدار نمیتونید از 5V استفاده کنید، چون ماژول هم داخل مدار هست و 5V به ماژول آسیب میزنه. شما چندتا راه دارید: بهترین راه اینه که میکرو رو خارج از مدار پروگرام کنید. اگه میخواید میکرو رو داخل مدار پرو گرام کنید و از پروگرامرهایی که تغذیشون رو از USB میگیرن استفاده میکنید، باید یه دیود بین میکرو و ماژول قرار بدید تا ولتاژ 5V پروگرامر از میکرو به ماژول نره. یا دیود رو طوری بزارید که ولتاژ 5V رو به 4.3V کاهش بده. (از دیود هایی که افت ولتاژ دو سر اونها 0.7 هست استفاده کنید.) یک راه ساده تر که دیگه لازم نیست از دیود هم استفاده کنید اینه که تغذیه میکرو رو همون 3.7V یا 4.2V بدید و میکرو رو داخل مدار پروگرام کنید. (البته بدون تغذیه USB)

joojoo0065
21-06-2013, 11:45
تشکر دوستان.

آیا در صورت استفاده از سوکت سیم کارت 6 پین باید پایه پرسنس ماژول و سیم کارت را زمین کنیم یا خیر؟. من یک جا دیدم این کار را کرده بودند.

دوستان من مشکل آنتن دهی دارم و گاهی اصلا شبکه را پیدا نمیکنه یا بعضی وقتا از شبکه خارج میشه.مسیر انتن زاویه نداره و با فصله 1میلی متری مستقیم اومده سر کانکتور ufl. از آنتن های زیر هم استفاده میکنم.آیا نکته خاصی وجود داره یا این انتن ها ضعیف هستند؟:

sobhan537
21-06-2013, 12:03
تشکر دوستان.

آیا در صورت استفاده از سیکت سیم کارت 6 پین باید پایه پرسنس ماژول و سیم کارت را زمین کنیم یا خیر؟. من یک جا ددم این کار را کرده بودند.

دیتاشیت رو بخونی متوجه میشی... (ضمیمه کردم)

راستش مهندس من تاحالا با این آنتنها کار نکردم. از آنتن زیر استفاده میکنم که آنتن دهیش خوبه و مشکلی نداره:
You can see links before reply (You can see links before reply)

joojoo0065
21-06-2013, 17:14
دوستان من مشکل آنتن دهی دارم و گاهی اصلا شبکه را پیدا نمیکنه یا بعضی وقتا از شبکه خارج میشه.مسیر انتن زاویه نداره و با فصله 1میلی متری مستقیم اومده سر کانکتور ufl. از آنتن های زیر هم استفاده میکنم.آیا نکته خاصی وجود داره یا این انتن ها ضعیف هستند؟:

sjafarim
22-06-2013, 01:15
من از اون آنتن دومیه که گذاشتی استفاده کردم،آنتنم نمیپرید هیچوقت ولی قدرت سیگنال بالای 25% هم هیچوقت نداد بهم...
ولی اون آنتنی که آقای sobhan537 گفتن تو شرایط برابر 30% بیشتر سیگنال داشت،منم پیشنهاد میکنم آنتنتو عوض کنی...
(البته من ماژول gsm رو از mc55 آلمانی اصل استفاده میکردم)

joojoo0065
22-06-2013, 16:03
دوستان ماژول sim900a رو چند تا کارخانه میسازند؟ اون المانی آیا خیلی تفاوت داره؟ روش تشخیص اصلی بودنش چیه؟ من یکی رو باز کردم آی سی هاش ST بود جنس خوب بود انگار(انگااااارررر).

کسی با ماژول های quectel کار کرده؟ چظور هست نسبت به sim900a?

sjafarim
22-06-2013, 16:14
من با sim900 کار نکردم،اون زمانا sim300 رو بورس بود خدا بیامرز:)
راستش رو sim300 هم همیشه ازین آنتن خوبا بستم و جفتشو روش تست نکردم که دقیق بخوام بهت بگم ولی در کل فرق mc55 با بقیه اینه که خیلی سگ جونه، یعنی اصلا لازم نیست رعایت هیچیشو بکنی،شبیه لودره (اون موقع ها صنایع الکترونیک هم تو یه پروژه ای ازین استفاده میکرد) ولی ماژولای sim یکم نازشون بیشتره!

abbasalifix
11-08-2013, 20:20
سلام
دارم یه برد طراحی میکنم همچنین یه مقاله که قراره توی سایت قرار بگیره
برای راه اندازی sim 900 کسی برد یا شماتیکی داره ؟

sanup2006
08-10-2013, 15:26
من برد راه اندازش رو دارم

hosseinavr
03-12-2014, 16:32
سلام بر اساتید گرامی. یک عالمه سوال دارم که اگر اعصابشو داشتید جواب بدید:0013:

ما هر جا گشتیم فوتپرینت سوکت سیم کارت 8 پین رو پیدا نکردیم.کسی داره بده با ما؟ بعدش اساتید گرامی به من بگن اون 2پین اضافی روی یوکت سیم کارت 8پین به چه کار آید؟:018: تصویرش در زیر موجوده:
سلام مهندس جان فوت پرینت این سوکت رو پیدا کردی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

technicaltech
25-11-2015, 13:37
سلام
این موضوع بستگی به مهارت خودتون داره و اینکه آیا برد دیگه ای برای استفاده به عنوان راه انداز دارین یا نه؟
اگه ندارین به نظرم حتما برد راه انداز رو خریداری کنین چون قیمت اون کمتر از قیمت خود ماژول هست و خیلی کارتون رو راحت میکنه.
ماژول و راه انداز رو اگه تو اینترنت سرچ کنین میتونین پیدا کنین، نمونه هاشو تو پاساژ امجد هم دیدم.