PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ميكرو كنترلر

nasiim
19-06-2008, 13:33
سلام
اگر من بخوام به يه نفر يكي از اين كتاب هاي زير رو براي يادگيري و كار با ميكروكنترلر پيشنهاد كنم با توجه به چيزهايي كه ميگم كدوم يك از كتاب ها فكر مي كنيد مفيد تر هست ؟ ( هر سه كتابو داره )
Avr علی کاهه
8051 مزیدی
Avr مصلایی ( زبان c )
با توجه به اینکه یه پیش زمینه ای از میکرو داره و در سر کلاس درس تمام این کتاب ها در دانشگاه بوده ولی به دلیل محیط دانشگاه و چیزهای دیگه که خودتون می دونید خیلی در برنامه نویسی ماهر نیست . در هر حال یه پیش زمینه ای نسبت به این سه کتاب داره ( مبتدی ) و می خوات به طور کامل و از اول از یکی از این کتاب ها شروع کنه تا حرفه ای بشه .
دوستان شما چی پیشنهاد می کنید ؟

Hesam_K
20-06-2008, 13:19
من اول از همه 8051 مزيدي رو پيشنهاد ميدم. البته بشرطي كه طرفم اصلاً با ميكرو آشنايي نداشته باشه. هرچي باشه محتويات اين كتاب اولاً سنگين نيست و خواننده رو از اين بحث زده نميكنه و ثانياً 8051 و رجيسترهاي اون بيس همه ميكروكنترلرهاست.

در مرحله دوم هم زبان C رو بهش پيشنهاد ميكنم. دقت كنيد C ميكروكنترلر نه! C مربوط به كامپيوتر تا دست برنامه نويس رو راه بندازه.

در مرحله سوم هم C ميكروكنترلر رو پيشنهاد ميكنم. حالا ترجيحاً كتابهاي خارجي رو پيشنهاد ميكنم (البته بنظر من تو ترجمه شده ها كتاب "مرجع كامل ميكرو AVR" نوشته پرتوي فر، مظاهري و بينانلو از همه بهتره). البته اين هم مهمه كه كاربر ميخواد AVR يا PIC يا . . . كدومشون رو آموزش ببينه.

nasiim
22-06-2008, 11:42
خيلي ممنونم از راهنماييتون
اگر كه ميكرو رو يه كم بلد باشه يعني در حد فهميدن دستوراتش و برنامه ( يعني به سختي برنامه بنويسه ولي بتونه برنامه ديگران رو كاملا بفهمه ) بازم شما مزيدي رو پيشنهاد مي كنيد ؟

Hesam_K
26-06-2008, 02:45
ببخشيد نسيم جان از اينكه دير جوابتو ميدم راستش يه مشكلي با آنتي ويروسم پيدا كرده بودم كه اجازه وارد شدن به اين سايت رو نميداد.

ببين اول بايد دوستت تكليفش رو معلوم كنه كه ميخواد برنامه نويس بشه يا ميخواد در حد آشنايي با ميكرو و برنامه نويسيش آشنا بشه. اگه در حد آشنايي باشه كه خيلي فرقي نميكنه از اونجايي كه خودش هم يكم اطلاعات داره يكي از كتابهاي 8051 يا AVR يا PIC رو بگيره و تمرينهاي حل شدش رو بخونه و يكبار هم انجام بده. به اين روش يه آشنايي خوبي پيدا ميكنه.
ولي اگه ميخواد اصولي بفهمدش به نظره من بايد با 8051 شروع كنه. چرا؟ چون اون بيس همه چيزه. در عرض اين چهار سالي كه من برنامه نويسي ميكنم خيلي تغييرات توي كامپايلرها صورت گرفته مهمترينش اضافه شدن كتابخانه ها براي سادتر كردن برنامه نويسيه. ببين، اگه با بيسيك برنامه بنويسي تقريباً اگه اطلاعي از سخت افزار هم نداشته باشي ميتوني كارتو راه بندازي. يه دستور ميدي بدون اينكه بفهمي چي به چي شد يه LCD كاراكتري رو راه اندازي ميكني و تو خط بعد اطلاعاتت روي LCD نشون داده ميشه. اين از يه جهت خوبه چون وقتت رو نميگيره و با سرعت كارت رو پيش ميبره ولي دركل بده چون اصلاً درجريان برنامه اي كه مينويسي نيستي و كامپايلر پشت پرده يه كارايي ميكنه كه تو ازش بي اطلاعي. كامپايلرهاي C هم همينطورن يه تايع رو فراخوني ميكني و 4 تا دستور ميدي و يكاره پيچيده رو انجام ميدي.
البته اينجا جاش نيست كه تخصصي تر واردش بشم ولي به نظره من عيب نيست كه برنامه نويس از اين امكانات استفاده كنه، عيب اينه كه ندونه وقتي از اين توابع استفاده ميكنه چه اتفاقاتي درحال وقوعه. از اين جهته كه پيشنهاد ميكنم اگه دوستت ميخواد حرفه اي كارش رو پيش ببره حتماً ميكرو رو با 8051 بشناسه و حتماً قبل از C51 يا C ميكروكنترلر، C كامپيوتر رو ياد بگيره.

ببخشيد كلي رُزه خوندم و وقتت رو گرفتم.
اينا تحليل شخصي منه و لزوماً ميتونه درست نباشه.

nasiim
28-06-2008, 12:04
حسام جان واقعا ممنونم ، کاملا منظورتو متوجه شدم .
thanks