PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تاثیر نویز در میکروکنترلهای سری arm

amir_rahmani
20-08-2010, 12:54
دوستان عزیزم در اجرای پروژه های صنعتی به طور قطعی با مساله نویز و رفتار های غیر طبیعی میکروکنترلرها مواجه شده اند . در این بحث امیدوارم دوسان نقطه نظرات عملی خود را در مورد رفتار میکروکنترلر های آرم سری اتمل و lpc بیان کنند و یک مقایسه کلی در مورد تاثیر نویز در انواع مختلف میکرو کنترلرها به عمل آید
در آخر میبایست به یک جمع بندی کلی درمورد انتخاب نوع تراشه و همچنین روشهای جلوگیری و مقابله با نویز دست پیدا کنیم. از دوستان تقاضا داریم که راهکارهای عملی و تجربیات خود را در این موضوع مهم ارسال نمایند

1nafar
24-08-2010, 16:49
سلام
فکر کنم هنوز کسی با این میکرو کنترلر پروژه ی صنعتی انجام نداده ( ظاهرا )
:d

amir_rahmani
16-09-2010, 20:08
با سلام و عرض ادب حضور دوستان عزيز:

ميکرو کنترلر هاي آرم در محيطهاي صنعتي داراي محاسن و معايبي مخصوص به خودهستند

ميکروهاي آرم با ولتاژ 3.3 کار ميکنند وCPU انها با ولتاژ 1.8 کار ميکند(البته ولتاژ 1.8 براي هسته هاي

at91sam7x,at91sam7s.و بعضي از هسته هاي سريLPC مانند 2103 صادق است و هسته هاي LPC2132

بالا مانند 2368و2142و2478 با ولتاژ 3.3 کار ميکنند.نکته: هسته آرم هاي سري 9 با ولتاژ کمتر از 1.8 کار ميکنند)

سازنده احتمالا براي کاهش مصرف چيپ اين کار را

کرده است .اين بدين معني است امواج نويز با دامنه کمتر ميتوانند بر روي چيپ اثر بگذارند. نويز ها

يا به صورت امواج الکترو مغناطيس با فرکانس بالا(HF)وارد چيپ ميشوند(به صورت تشعشعي) يا از طريق

باس هاي ورودي و خروجي و يا از طريق منبع تغذيه.

واحد مديريت حافظه در اين ميکروها واکشي درست دستورات از حافظه فلش را تضمين ميکند و

اين بدين معني است که تراشه در شرايط عادي

به مدت نامحدود کار خود را درست انجام ميدهد و اگر برنامه اي در حال انجام باشد مادامي که که يک

عامل بيروني شرايط را دچار اختلال نکند ميکرو کار خود را درست انجام ميدهد(شايد ماهها يا چند

سال). يکي ديگر از محاسن اين ميکروها اين است که ميتوان پايه اي که از آن استفاده نميکنيم

را غير فعال(disconnect)کرد و اين ميتواند يک روش براي جلوگيري از ورود نويز به درون چيپ

باشد.ميکرو هاي آرم داراي واحدpll هستند و ما ميتوانيم با انتخابيک کريستال فرکانس پايين ميکرو

را راه اندازي و افزايش فرکانس را در درون چيپ(به دور از از امواج الکترو مغناطيس) انجام دهيم

در مورد آرمهاي سري اتملat91sam7x256 من خودم اين کار را انجام دادم و برد ميکرو را در حدود يک

هفته روشن گذاشتم و شرايطي را در برنامه تعريف کردم که اگر ميکرو هنگ کرد يا ريست کرد متوجه

شوم. همچنين از تايمر واچ داگ هم استفاده نکردم. خوشبختانه ميکرو پاسخ قاطع و درست را داد و

هيچ مشکلي بوجود نيامد.بعد از آن تست مقاومت دربرابر امواج با فرکانس بالا را انجام دادم. براي اين

کار يک گوشي موبايل که در حال شماره گيري است را روي ميکرو چسباندم(اين کار را پانزده با تکرار

کردم). در يک مورد ميکرو هنگ کرد. سه بار ميکرو ريست کرد و در موارد ديگر هيچ اتفاقي نفتاد.البته

قبلا اين کار را با تراشه هاي avr هم انجام داده بودم که در چند مورد avr هنگ کرد ولي دربيشتر موارد

اتفاقي نميافتاد.ولي avr ريست نميکرد.

از آزمايش فوق نتيجه گرفتم که پايه ريست اين ميکروها حساس است و بايد در برابر نويز مقاوم

شود. همچنين ولتاژ خروجي 1.8 که از رگلاتور داخلي تراشه به پايه هاي VDD core (براي تغذيه CPU )

وصل ميشود هم بايد در مقابل نويز محافظت شود.

البته اين بحث بسيار مفصل ودر عين حال پيچيده است و دوستان در زمينه

تکميل

موضوع ميباست همکاري نمايند

Hesam1984
17-09-2010, 18:40
Pic ها رو تست کردی؟