PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : فرستنده گيرنده مادون قرمز(درخواس

alisat80
17-06-2008, 14:09
سلام
دوستان من يك فرستنده ساده مادون قرمز ميخوام كه به پورت سريال متصل بشه . و يه گيرنده كه در فاصله 4-5 متري از فرستنده قرار بگيره و امواج انرا دريافت كنه . ممنون ميشم كسي كمك كنه .

بازم ممنون يا علي

Hesam_K
17-06-2008, 16:19
چيزه خاصي نيست كافي اين دو قطعه رو بخري (يكي ديود فرستنده و اون يكي گيرنده سه پايه -ترجيحاً با نويز گير -) فرستنده رو با يه مقاومت 330 اهم به پايه TXT وصل كن و گيرندت رو هم به مدارت وصل كن. دستور ارسال رو كه بدي فرستندت شروع به ارسال ميكنه.

alitaroosheh
17-06-2008, 21:55
اگه avr كاري به زبان اسمبلي لينك پايين هست كه گيرنده پارس يا tsop1238 كار ميكنه

You can see links before reply

همين موضوع به نام rc5 توي بيسكام هم هست

alisat80
17-06-2008, 22:05
اقا حسام سلام
مهندس جان راستش من ديود مادون قرمز گرفتم و از اين گيرنده هاي چشمي بارس براي قسمت ارسال اين مدار را بستماينم شكلشه كه دقيقا همون چيزي است كه شما گفته بوديد

ولي براي بخش گيرنده و كار كردن با اين چشمي پارس ها مشكل دارم .راستش من مدار خاصي نميخوام با خروجيش راه اندازي كنم در حد روشن كردن يك led . ممنون ميشم براي طراحي گيرندش كمك كنيد (راستش من ديتا شيت چشمي پارس ها را هم ديدم ولي چيزي متوجه نشدم (تازه كارم ))

بازم ممنون

alisat80
17-06-2008, 22:12
alitaroosheh
علي اقا از شما هم ممنونم ولي نه نيازي به ميكرو نيست
بازم از شما تشكر ميكنم.

Hesam_K
17-06-2008, 22:45
علي جان راستش من اسم اين گيرنده اي رو كه گفتي نشنيدم و نميدونم چند پايست و از جزئياتش بيخبرم. آدرس ديتاشيتش رو بده تا ببينم چطوري بايد راهنماييت كنم.

اما اگه سه پايست يكيش بايد وصل بشه به VCC، اون يكي به GND و ديگريش هم پايه ديتاته. اين پايت رو وصل كن به يه LED و پايه ديگه ديود رو با يه مقاومت 330 به زمين وصل كن.
حالا مشكلت حله و ميتوني از مداري كه ساختي لذت ببري. aa)

بهتر اينه كه چه تو تصويري كه خودت گذاشتي و چه اين چيزي كه من بهت گفتم، جاي مقاومت و ديود رو عوض كني. يعني اول مقاومت باشه و بعد ديود به GND وصل بشه. :wink:

به اين سايت يه نگاهي بنداز. تقريباً همونيه كه ميخواي:

alisat80
17-06-2008, 23:44
حسام جان ممنون
اين اي سي tso17xx است كه تو بازار بيشتر به اسم چشمي پارس معروفه .ديتا شيت هم اينه

سه پايه هم است . من تا حالا باهاش كار نكردم چون از ديتا شيت اونم چيزي متوجه نشدم خواستم بدونم ميشه مثل هموني كه شما كفتين ميتوان مستقيم خروجي انرا به led متصل كرد يا ولتاژي كه ميدهد كم هستش.يه سئوال ديگه اي هم كه داشتم اينه كه ديود مادون قرمز فرستنده رو با چه زاويه اي به گيرنده باشه

بازم ممنونم يا علي

Hesam_K
18-06-2008, 00:06
خب راستش نميتوني خروجي گيرنده رو به ديود بدي. يعني ميتوني بدي ولي سرعت روشن خاموش شدن ديود انقدر زياده كه تقريباً ديود رو فقط روشن ميبيني و خاموش/روشن شدنهاش رو نميتوني ببيني مگه اينكه گيرندت رو به يه ميكرو بدي و از ميكرو LED يت رو روشن كني كه البته بايد تاخير هم براش بزاري.

ولي ميتوني يه پلتيك بزني و ميكروت رو حذف كني. آره ميشه!!! :o
ببين تاخيرت رو در قسمت كامپيوترت تعربف كن. به اين صورت كه فرض كن يه برنامه اي نوشتي كه (مثلاً با #C يا دلفي يا VB) با كليك بر روي يه باتون ميخواي ديود سمت گيرندت رو رشن كني. براي اين كار تو روتين مربوط به اون باتون اول يه 0XFF بزار تو پورت سريال بعد 1 ثانيه تاخير بده و دوباره يه 0X00 بزار تو پورت سريال و بعدش دوباره 1 ثانيه تاخير بده. به اين ترتيب هر 2 ثانيه يه بار ديود سمت گيرندت روشن ميشه.

برنامه خوبي ميشه. روش كار كن حتماً جواب ميگيري. نقشه ها رو هم همونطور كه ميدوني بكش و مدارت رو همونطور بساز.
من رو هم در جريان كارت قرار بده ببينيم چيكار ميكني. :wink:

alitaroosheh
18-06-2008, 01:00
من هم كه گفتم گيرنده پارس همون tsop ها هستش كه مدلهاي مختلف داره ولي يه قيافه هستن و همه رو گيرنده پارس ميگن

در ضمن داده اي كه مي فرستيد بايد رو فركانس 38 كيلو هرتز سوار بشه تا نويز نگيره

راستي گيرنده پارس بدون مدولاسيون38 كيلو هرتزي كار نميكنه(از اسمش مشخصه)

مدارش هم هيچ چيزي نداره با يه مقاومت و يه خازن عالي كار ميكنه

اين گيرنده عمل ضد نويز و دي مدولاسيون رو انجام ميده

پس كلا براي اينكه شما دستوري رو از دور بفرستيدبه ميكرو نياز داريد تا اين مدولاسيون و تجزيه تحليل كد دريافتي رو انجام بده

اگه ميخواين روبات بسازيد ميخواين روبات به ديوار نخوره يه زوج نوري بگيريد مثل يه ديود و ترانزيستور باياس كنيد هر وقت به ديوار رسيد توي ترانزيستور ولتاژ هاي ميشه

Hesam_K
18-06-2008, 02:32
راستي گيرنده پارس بدون مدولاسيون38 كيلو هرتزي كار نميكنه(از اسمش مشخصه)

پس با اين حساب از اين گيرنده نميتوني براي اون كارت استفاده كني و بايد از انواع ديگه گيرنده استفاده كني. :cry:

alisat80
18-06-2008, 11:24
اقا حسام و علي اقا ممنون
ممكنه بگيد اگر بخواهم ار ميكرو استفاده نكنم از چه گيرنده مادون قرمزي ميتونم استفاده كنم . يا چنين گيرنده اي وجود نداردو حتما بايد از ميكرو استفاده كنم

بازم ممنون يا علي

Hesam_K
18-06-2008, 14:17
آره ميتوني. برو از جهان بخر. البته جام حم هم داره.
بگو گيدنده مادون قرمز، نويزگيردار (سه پايه فلزي) ميخواي. قيافش تقريبا مثل همونيه كه خودت داري. با اين تفاوت كه پوشش فلزيه و عدد 3 بصورت برعكس روش نوشته شده.
اينو بگير كارتو راه ميندازه.

alisat80
18-06-2008, 15:57
اقا حسام علي اقا ممنون

اميدوارم كه كارم راه بندازه راستي اين نمونه گيرنده سه پايه كه گفتي حسام جان مثل چشمي پارس ها نيست كه حتما بايد فركانس 38 كيلو هرتز داشته باشه.

بازم ممنون يا علي

alitaroosheh
18-06-2008, 18:15
راستي اگه نميخواي از ميكرو استفاده كني از pt2262IR استفاده كن كه يه انكدر مادون قرمزه ديكودرش هم pt2272 هستش كارت هم راحتتر و ارزونتر انجام ميشه

اينم شكل استفاده از گيرنده پارس:

arad
18-06-2008, 22:42
ممنون
اقا دمتون گرم اين اخريه فكر كنم همونيه كه ميخوام

ممنون يا حق

alisat80
19-06-2008, 00:11
اقا حسام علي اقا از راهنماييتون ممنونم

خيلي كمك كردين

بازم ممنون يا علي

nazanin.n
20-12-2011, 01:13
توضیحاتی درباره انواع اشکارساز نوری و قیمت انواع انها می خوام کسی اینجا هست که راهنمایی کنه؟؟؟؟:(

agape
20-12-2011, 08:52
وضیحاتی درباره انواع اشکارساز نوری و قیمت انواع انها می خوام کسی اینجا هست که راهنمایی کنه؟؟؟؟:(
سلام دایی جان !
دقیقا چه نوع آشکار ساز نوری میخوای - میخوای باهاش چکار کنی ؟! اصولا ، دو نوع آشکار ساز نوری داریم ، یکی میتنی بر تغییر مقاومت مثل فوتوسل که فکر کنم حدود 200 تومن قیمتش باشه و دیگری آشکارسازی میتنی بر قطعات نیمه هادی مثل فوتودیود و فتوترانزیستور ، اونم قطعه خامش حدود 500 تومن هست ، حالا برای چه کاری می خوای ؟

zahra68
20-12-2011, 13:53
سلام
کسی درمورد ریموت کنترلهاچیزی میدونه؟
اگه آره لطفا به من کمک کنید

agape
20-12-2011, 15:38
سلام
کسی درمورد ریموت کنترلهاچیزی میدونه؟
اگه آره لطفا به من کمک کنید
دقیقا چه نوع ریموتی مد نظرتون هست ! ادون قرمز یا رادیویی ؟!
و چه چیزی میخواین در موردشون بدونی ! یکم واضح تر بگید !:mrgreen:

bahador1
16-12-2012, 21:32
سلام خدمت مهندسین
من یک فرستنده و گیرنده مادون قرمز با tsop38 میخوام.قبل خدمت سربازی ازش جواب گرفته بودم اما الان هر کار میکنم نمیتونم جواب بگیرم:(مدارش خیلی ساده است یک atmega 8 به عنوان گیرنده که خروجی چشم پارس به پین d.2 پایه سوم دادم و برا دریافت از دستور Getrc5 استفاده کردم-یک atmega16 هم به عنوان فرستنده واز دستور Rc5send استفاده کردم.کریستال 4meg hz خارجی رو به دو خازن 10nf وصل کردم.رو تنظیم فیوز بیتها شک دارم لطفا راهنمایی بفرمایین

bahador1
17-12-2012, 19:56
مهندسین منتظرما...:sa: