PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : tiny computer

ASTRO
12-08-2010, 14:46
سلام
می خواستم ببینم که ایا میشه باavr هم یه کامپیوتر کوچولو درست کرد واگه میشه یکم توضیح بدین که چه جوری این کار رو انجام می دن و از کدوم قسمت های میکرو استفاده می کنن.
من یه بار یه فیلم دیدم که تو اون یه نفر با pic همچین کاری کرده بود.
خیلی ممنون .خداحافظ

M3R
12-08-2010, 15:00
کامپیوتر که نمیشه گفت ولی یه سیستم عامل میشه روش نصبید.

نقل قول از farzadsw
یه توضیح کوچولو در مورد خود RTOS بدم:
RTOS مخفف Real Time Operation System هست. در حقیقت یه نوع ساده سیستم عامل هست که حجم کم و قابلیت اطمینان بالایی داره و روی انواع میکروپروسسور ها از 8بیتی تا 64 بیتی قابل نصبه.
از این سیستم عاملهای بلادرنگ(RTOS) در تمامی پروژه ها استفاده میشه خصوصا در پروژهایی که زمان و کنترل خیلی مهمه مثل تجهیزات پزشکی و autopilot و ربات های پیشرفته
از اونجایی که rtos یک سیستم عامل هست ، از ویژه گی های اونم برخورداره . یعنی تویعه اون سریعتر و ساده تره چون برای نوشتن برنامه شما با سیستم عامل ارتباط برقرار میکنید نه سخت افزار. همچنین امکانات زیادب به صورت ماژولار میتونه به اون اضافه بشه . مثلا : پروتکل tcp/ip ، سیستم فایل ، usb ، محیط گرافیکی و...
نحوه اجرای برنامه ها توی rtos بر اساس task ها هستن. مثلا یه task تعریف میشه که یه پایه رو هر 120 میلی ثانیه روشن و خاموش کنه ویا یه task دیگه چک میکنه تا هر وقت دکمه a زده شد بره فلان کار رو بکنه. این task ها اولویت بندی میشن و بر اساس اونا میشه کار های پیچیده ای انجام داد.

یه سری به اینجا (You can see links before reply) بزن!!

Division
12-08-2010, 15:59
می خواستم ببینم که ایا میشه باavr هم یه کامپیوتر کوچولو درست کرد؟

بستگي به اين داره كه منظوره شما از ميني كامپيوتر چي باشه .
ولي با اين كه الان avr تو سطحي نيست كه بشه يه همچين ايده اي رو باش پياده كرد و به نظره من به تراشه هايي همچون fpga يا cpld يا حداقل arm فكر كنيد .
اگر هم بخواين با avr اين كار رو انجام بدين بايد با سري هايي مثل 2560 پيادش كنيد .ولي بازم دارم ميگم اين مبحث و چگونگي مطرح شدن و عملي شدنش بستگي به انتظاراتي داره كه شما ازش دارين .

موفق باشيد :wink:

agape
12-11-2010, 14:19
بستگي به اين داره كه منظوره شما از ميني كامپيوتر چي باشه .
ولي با اين كه الان avr تو سطحي نيست كه بشه يه همچين ايده اي رو باش پياده كرد و به نظره من به تراشه هايي همچون fpga يا cpld يا حداقل arm فكر كنيد .
اگر هم بخواين با avr اين كار رو انجام بدين بايد با سري هايي مثل 2560 پيادش كنيد .ولي بازم دارم ميگم اين مبحث و چگونگي مطرح شدن و عملي شدنش بستگي به انتظاراتي داره كه شما ازش دارين .

موفق باشيد :wink:
دوست عزیز به این پیچیدگی ها هم نیست، درسته بستگی به انتظارات داره ولی خوب مثلا یه کامپیوتر که زبان بیسیک رو اجرا کنه و پورت های استاندارد رو داشته باشه فکر کنم چیز خوبی باشه !
من خودم نوشتم یه برنامه به زبان سی ، در واقع مفسر زبان بیسیک رو نوشتم :wink: که کد بیسیک رو بهش میدادی و میکرو اونو اجرا میکرد، برنامه میتونست توی کارت مموری ، حافظه فلش یا هر نوع حافظه قابل خوندن باشه ولی متاسفانه با سوختن فلشم از دست دادمش !:(
قبلا برای آقای زارعی ایمیل کرده بودم - اگه ایشون داشته باشش
پروژه های دیگه ای هم هست که نوشته شدن نمونش
You can see links before reply
ولی خوب به زبان اسمبلی هست ! و با مگا 32 نوشته شده از امکاناتش هم میتونم به پورت LPT,COM,PS2,I2c
خروجی ویدویی PAL و صوت اشاره کرد:018:
تصاویر بیشتر

مثال

3 Ein einfaches Oszilloskop

7 Das altbekannte PONG.

برای دانلود به سایت You can see links before reply مراجعه کنید! پروژه اوپن سورسه:018:

processor
12-11-2010, 18:14
سلام به دوستان
مبحث خیلی جالبیه
اگه میشه بیشتر راجع به سیستم عامل ها توضیح بدین یا اگه میشه یه تاپیک ایجاد بشه
این مثالی هم که نشون داده شد خیلی جالب بود
:hi: