PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ترانزیستور ها

morteza01
11-08-2010, 21:07
سلام
کسی می تونه اطلاعات جامعی درباره ی انواع ترانزیستور ها و کاربرد و میزان ولتاژ ، جریان و توان و ... و هر چیزی که دونستنش لازمه این جا بذاره ؟
با تشکر

Division
11-08-2010, 23:08
کسی می تونه اطلاعات جامعی درباره ی انواع ترانزیستور ها و کاربرد و میزان ولتاژ ، جریان و توان و ... و هر چیزی که دونستنش لازمه این جا بذاره ؟
شدنش كه ميشه ولي اينايي كه شما داري بش اشاره مي كني ميشه سه يا چهار تا كتاب 8o

شما هر جايي ابهامي داري بگو تا برطرفش كنيم حتي اگه ساده ترين موضوع باشه :0013:

morteza01
12-08-2010, 12:40
شما هر جايي ابهامي داري بگو تا برطرفش كنيم حتي اگه ساده ترين موضوع باشه

سلام
مشکل من این جاست که درباره ترانزیستور ها مثل fet , mosfet , jfet , ... یعنی ترانزیستور های پرکاربرد (غیر از ترانزیستور های معمولی) اطلاعات اولیه ندارم . فقط می خواستم یه اطلاعات کوچیک درباره کاربرد هر کدوم بدین
با تشکر

Division
13-08-2010, 20:27
با سلام

مثل اينكه تا من دست به كار نشم هيچ كسي مطالبي رو درباره ترانزيستور ها نميزاره .:(
بابا اينقدر از مبحث الكترونيك آنالوگ نترسيد باور كنيد چيزي نداره، بالاخره هر چي باشه اين مبحث حق پدري به گردن الكترونيك ديجيتال داره ها :lol:

من قسمت اول معرفي ترانزيستور ها رو آماده كردم اميدوارم بتونم اطلاعات اوليه خوبي رو به زبان ساده در اختيارتون قرار بدم

چون دوستمون اشاره كردن به ترانزيستور هاي خانواده fet من از اونا رو شروع مي كنم و سري bipolar رو ميزارم به عهده خودتون ولي اگه مشكلي در اين زمينه بود بگين تا اونم توضيحش رو براتون بيارم .

يك ترانزيستور NPN يا PNP از نوع BJT جريان بيس ، كلكتور يا اميتر را كنترل مي نمايد حال اينكه در يك ترانزيستور اثر ميدان FET ولتاژ ورودي جريان خروجي را كنترل مي كند . مثال هايي از كاربرد FET ها عبارتند از CHOPPER ها مدارهاي لاجيكي، و دستگاه هاي اندازه گيري با امپدانس وردي خيلي زياد و ....

انواع معمول FET ها عبارتند از FET اتصالي يا Junction Fet و FET نيمه هادي - اكسيد فلز يا MOSFET :Metal Oxide Semiconductor FET طبق شكل بلوكي زير :

You can see links before reply (You can see links before reply)

ساختمان و طرز كار + كاربرد، در قسمت هاي بعدي آورده خواهد شد aa)

gate_crasher
14-08-2010, 15:00
حالا که دارید زحمت می کشید در مورد igbt هم یه توضیح بدید.(کاربرد، انواع، قیمت، یه مدار عملی) با تشکر فراوان

رهتازالکترونیک
14-08-2010, 16:32
IGBT
سلام.
1-ازترکیب ترانزیستور وفیت درست می شود.
2-یک نیمه هادی جدید و صنعتی می باشند.
3- از سه پایه گیت - کولکتور و امیتر تشکیل می شود.
4-امپدانس ورودی بسیار بالایی داره به همین خاطر بسیار حساس هست.
5- بیشتر در کوره های القایی برای تقویت دامنه ولتاژ استفاده می شود.
6-اطلاعات بیشتر در دیتاشیت ها.
7-قیمتشون هم بالاست.(مثلا یه مدل معمولی حدود 80هزار تومن:wink:)

gabriel1791
28-07-2013, 19:07
سلام البته igbt های با قیمت حدود 10 هزار تومان هم وجود دارد من یه مدل igbt دیدم که توی کارخونه کاشی استفاده می شد و قیمتش حدود 600 هزار تومان بود