PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : رفع نویز حاصله از موتور

ayhan
03-08-2010, 02:33
سلام به همه.
من دارم یه پروژه ای رو کار می کنم که به نویز خیلی حساسه=کنترل دور موتور وایرلس.
یعنی با ماژول های مخابراتی و میکرو این کار رو انجام میدم , بعد از کلی مکافات تونستم دیتا خودو رو به صورت فرمان قطع و وصل ارسال کنم ... در گیرنده برای تست از LED استفاده کردم و جواب داد به محض گذاشتن موتور و درایورش(L293D) فقط اولین فرمان رو از فرستنده دریافت میکنه و بعد به دلیل نویز موتور , روی اولین قفل میکنه یعنی دیگه نه میگیره و نه عمل میکنه. خوب این طبیعیه ....حالا بدلیل بار سلفی یا..... این ایجاد میشه اما من نتونستم این ایراد رو برطرف کنم خازن دو سر موتور گذاشتم(100nf) (عدسی ) اما جواب نداد بین + و- خازن الکترولیت 1000uf گذاشتم جواب نداد. اینارو شنیده بودم اما مقادیر و نوع خازن هارو نمیدونم درست بوده یانه..اصلان این راه حلشه یا نه؟ :?: :roll: :oops: :x
دیود (هرزگرد) هم که خود L293 داره. چیکار کنم؟
روی میکرو تاثیر بیشتری داره نمی دونم ؟ یا شاید روی ماژولهام تاثیر گذاشته (HMT*HMR)
نمیدونم وقتی موتور روشن میشه شاید جریان کم میاره و باعث قفل میشه؟
یا رگولاتورم صافی نداره چون خازنهاشو نبستم= اما این یکی راه حلش نیست چون اینو امتحان کردم جواب نداد
من از شما میخام راهنماییم کنید لطفا .:x:cry:

DIMITRY
07-08-2010, 21:03
دوست گرامی شما به یک منبع با ایزولاسیون بالا نیاز دارید
البته من تا حالا ندیدم فرستنده گیرنده قفل کنه ! و تا جایی که اطلاع دارم مشکل از میکروکنترولر هستش البته ممکن اشتباه کنم !
خودم قبلا این مشکل و تو برق 3 فاز داشتم (البته فرستنده و گیرندش طراحی خودم بود و ماژول نبود) که اخرش با قرار دادن یک باتری به عنوان منبع تغذیه میکرو عمل ریست شدن میکرو از بین رفت و با یک باتری 9v خوب ( مثل duracell ) حدودا هر 2 سال یک باتری نو باید جایگزین کرد
البته از باتری فقط برای تغذیه میکرو استفاده کردم
موفق باشید.

Division
07-08-2010, 22:39
من از شما میخام راهنماییم کنید لطفا .:x:cry:

اي بابا شما كه يه جايي ديگه پست داده بودين كه ii998)

من تو اون يكي تاپيك كه ايجاد كرده بودين داشتم به سوال شما و يه نفره ديگه كه مشكل شما رو داشت،قدم به قدم جواب ميدادم كه ii998)

دوست عزيز اگه يكم حوصله كنين به جواب سوالتون مي رسيد. فقط شما بايد به من يا دوستاني كه مي خوان جواب سوال ها رو بدن خب يكم حق بدين بيشتر جوانب مشكلات پيش اومده رو بسنجن ديگه :0013:

اين موهم بدون همكاري شما و جواب دادن به سوالات احتمالي كه از طرف دوستان مطرح بشه، حاصل نميشه .:roll:

arm-mohsen-avr
22-06-2011, 23:50
سلام دوست عزیز
یکی از راهکار هابرای کاهش نویز در مدارات موتوری که من با تجربه به ان دست پیدا کردم استفاده از رگولاتور های فیلتر شده مانند رگولاتورهایی که در mp3 پلیر های fm که در ماشین از ان استفاده می کنند است . از این رگولاتور ها اگه در دسترس بود استفاده کن ببین چه خوب جواب می ده نویز رو تا حد زیادی کاهش میده من در یک پروژه که روبات رو با کامپیوتر به صورت بیسیم کنترل می شد استفاده کردم خیلی خوب جواب می داد .
:018:

mostafa_s
07-10-2011, 18:39
من در پروژه رباتی که داشتم نویزهای موتور از شروع اجرای atmega 32 جلوگیری می کرد که بعد از استفاده از روش های شما یعنی استفاده از خازن در موتور و منبع تغذیه ایزوله و روش های مختلف دیگه، برای جلوگیری از نویز متوجه شدم باید چند خازن عدسی 100نانو بصورت موازی با پایه های تغذیه در نزدیک ترین فاصه با میکرو قرار داده بشه بطوریکه اگر این فاصله زیاد بشه میکرو میتونه نویز رو دریافت کنه و موجب ریست شدن میکرو بشه. وباید توجه داشت که استفاده از خازن در بخش منبع تغذیه برای جلوگیری از ریپل ها و نویزها در مقابله با چنین مشکلی هیچ تاثیری نداره و حتما باید خازن در نزدیک ترین نقطه به پایه ها ی تغذیه باشند. البته تفاوتی در تعداد و ظرفیت خازن وجود نداره ولی هر چه قد ظرفیت بالاتر باشه بهتره.

mj3747
07-10-2011, 20:12
سلام:hi:

چطور با ماژول ها ارتباط برقرار کردی؟
اگر از طریق پورت سریال این کار رو کردی ماژول ها خوب جواب نمیدن، مگر اینکه مقدار baudrate رو کمتر کنی.

esisafa
08-10-2011, 01:23
خوب اگه برای تغذیه ی میکرو و قسمت های کم مصرف دیگه یک رگولاتور 7805 اختصاصی بزارین دیگه نویز نمیگره و موتور ها نباید از خروجی رگولاتور استفاده کنن
البته دیگه تغذیه ی مدار بالای 7 ولت میشه تا رگولاتور کار کنه. و حتما موتور هم بالای 7 ولته؟؟؟؟!!!

mostafa_s
08-10-2011, 10:45
فکر نمی کنم استفاده جدا از رگلاتورها بتونه تاثیر بزاره چون من هم همین کارو کرد و جواب نگرفتم. چون خاصیت سلفی موتور ها باعث تزویج جریان های نویز به داخل اتصلات میشه و تنها راهش اینه که این نویز رو قبل ورود به میکرو یا هر پردازش گری جلو گیری کرد

esisafa
08-10-2011, 11:10
ربات تعقیب خط که قبلا درست میکردم با دوستام از دو تا موتور 12 ولت و درایور l298 و mega32 استفاده میکردیم. ولتاژ مدار 12 ولت بود و برای میکرو رگولاتور جدا گذاشته بودیم و از نظر الکترونیکی درست کار میکرد با همین روش.

mostafa_s
08-10-2011, 16:39
این بستگی به موتور هم داره چون بعضی از موتورها نویز زیادی ایجاد می کنن.

sadmonew
08-10-2011, 20:32
با سلام به دوستان
يه راه ديگه براي كم كردن نويز ناشي از موتور اينه كه شما دوتا خازن 100nf رو كه يه سرشون به بدنه موتور لحيم شده و سر ديگشون رو به پايه هاي موتور وصل شده رو استفاده كني. البته نميدونم اين راهو قبلا تست كردين يا نه؟