PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : کمک فوری

yz1
05-07-2010, 14:54
با سلام:
در حال کار با دو سنسور دما (LM35) هستم که میانگین دمایشان باید به میکرو برود (ATmega32).
مقدار متغیر هر یک از دو کانال ADC را بر 4 تقسیم کردم و بعد میانگین گرفتم و برخلاف محیط شبیه سازی،در عمل دمای اتاق که تقریبا 25 درجه است را در LCD مشاهده کردم ولی مشکل اینجاست که این دما بین 23 تا 28 درجه در حال تغییر است.
علت چیست و برای اینکه بتنوانم بدون تحریک خارجی دمای ثابتی را مشاهده کنم چکار باید انجام بدهم.لطفا راهنمایی کنید.
با تشکر

farzadsw
05-07-2010, 18:01
علتش ابنه که نویز تو مدارتون زیاده ، زمین آنالاگ رو از زمین دیجیتال جدا کنید (میتونید با یه سلف به هم وصلش کنید ) . مسیر آنالوگ یا همون سنسور ها رو تا جایی که میشه کوتاه کنید . از مدهای مخصوص adc هم میتونید استفاده کنید تانویز خود میکرو هنگام خوندن ولتاژ آنالوگ کمتر بشه.
اگه محدوده خروجی سنسور بین 1.5 تا 3ولت تغییرمیکنه، با تبدیل این بازه به 0 تا 5 ولت (تغییر سطح 1.5 ولت به 0 ولت و تقویت 3 برابر خروجی سنسور) با این کار محدوده دمایی که اندازه میگیرید کمتر میشه (مثلا 10 تا 50 ) ولی ارقام با معنی بیشتری خواهید داشت. به عبارت دیگه رزولیشن بیشتر میشه . حالا میتونید از رقم های کوچکتر مثلا اعشار ها صرف نظر کنید. مثلا دما بین 25.2 درجه تا 25.6 درجه تغییر میکنه که با صرف نظر از قسمت اعشاری عدد ثابتی خواهید داشت .

همچنین از نظر نرم افزاری هم میتونید نتیجه رو بهتر کنید . موضوع جالبی که در مورد نویز وجود داره اینه که همیشه از توزیع نرمال استفاده میکنه ! یعنی با اینکه کاملا تصادفی هست ولی کاملا یک قالب همیشگی داره !
من وارد بحثهای منحنی توزیع نرمال و محاسبات اون نمیشم (اگه علاقه مندید ، بخش های ابتدایی کتابهای DSP رو بخونید) ولی ساده ترین کاری که میتونید بکنید اینه که از سنسور چندتا مقدار بگیرید و میانگین اون رو نشون بدید . با این کار تغییرات خیلی کمتر میشه .
مثلا اگه قراره هر ثانیه * دمایی که نشون میدید update بشه ، هر 100 میلی ثانیه (یعنی با فاصله زمانی باشه نه پشت سر هم) مقدار سنسور رو بخونید و میانگین این 10 تا رو آخر هر ثانبه توی lcd نشون بدید .

*دقت کنید که سنسور های دما خیلی کند هستن و وقتی دما تغییر میکنه ، یه مدت طول میکشه تا خروجی اونا تغییر کنه ، بنابر این اگر خیلی سریع بخواید نتیجه رو update کنید ، خروجی سنسور تغییر نکرده و شما فقط دارید نویز رو میخونید ! بنابراین حدود 1 ثانیه زمان خوبیه

MILAD_ARM
13-08-2010, 19:05
سلام چرا در مورد mmcوwebcamبرای میکرو ها کسی چیزی در این سایت زیبا قرار نمی ده

Division
13-08-2010, 19:16
سلام چرا در مورد mmcوwebcamبرای میکرو ها کسی چیزی در این سایت زیبا قرار نمی ده

در مورد mmc يه پروژه خوب به نام mp3 player تو سايت قرار گرفته كه مي تونيد از طريق لينك زير بش دسترسي پيدا كنيد

You can see links before reply

پست 9 :wink: