PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : یه منبع تغذیه dc بدون نیاز به ترانس

soa
03-07-2010, 15:49
سلام دوستان
من دیروز شارژر گوشی nec که داشتم باز کردم و دیدم که توش فقط یه ترانس خیلی خیلی کوچیک قرار داره که البته فکر نکم که اون ترانس در حد و اندازه ایی باشه که بخواد 220 ولت رو به 5 ولت تبدیل کنه!
یه منبع تغذیه می خوام بسازم که تا حد امکان کوچک باشه و حتی الامکان هم توش ترانس نباشه و 220 ولت شهری رو به 12 ولت یا 6 یا ولتاژهای استاندارد تبدیل کنه
مثل همون شارژر موبایل که گفتم
اگه راهنماییم کنین خیلی ممنون می شم

armstk
03-07-2010, 16:02
سلام
چیزی شما میخاین سویچینگ هستش و طراحیش هم به این سادگی ها نیست و نیاز به تخصص داره
در ضمن اگر خوده شارژ رو بخرین خیلی ارزون تر در میاد تا بخاین بسازینش

Division
03-07-2010, 16:17
همون طور كه دوست خوبمون armstk اشاره كردن اين موضع مربوط به منابع سوئيچينگ هستش و و در سطوح بالايي بايد اطلاعات داشته باشيد كه بتونيد در اين زمينه كار كنيد .
اگه علاقه داشته به نظره اين قسمت خيلي جا براي كار داره و به همه دوستان پيشنهاد مي كنم رو اين موضوع وقت بزاريم واقعآ ارزشش رو داره .

هنرفر
03-07-2010, 20:22
یه روش دیگه هم تقسیم ولتاژ خازنی هست که دوتا خازن با ظرفیت های متفاومت را با هم سری میکنند و ولتاژ مورد نظر را از دوسر یکی از خازن ها میگیرند.این روش دقیقا مثل تقسیم ولتاژ مقاومتی هست با این تفاوت که به جای مقاومت از خازن استفاده میشه بنابراین توان تلف نمیشه.برای بدست آوردن ولتاژ دوسر هر خازن کافیه مقاومت هر خازن را در فرکانس 50 هرتز بدست بیارید و از قانون تقسیم ولتاژ استفاده کنید.

nazeri
11-02-2013, 18:54
You can see links before reply][IMG]You can see links before reply
توجه: این مدار ایزوله نیست به همین خاطر هم احتمال برق گرفتگی وجود دارد و باید احتیاط های لازم صورت گیرد.
نکات :
1- به جای پل دیود می توانید از 4 عدد دیود 1N4007 استفاده کنید.
2- به ولتاژ های خازن توجه کنید و حتما از خازنی استفاده کنید که هم ولتاژ یا ولتاژ بالاتر باشد.
3- با افزایش ظرفیت خازن C1 می توانید به جریان های بالا دست پیدا کنید ، در این صورت باید از زنری با توان بالا تر استفاده کنید.
4- با تغییر ولتاژ زنر می توانید ولتاژ های دلخواهتان را در خروجی داشته باشید.:hi:

2621373
30-06-2013, 16:09
سلام

این مدار رو من درست کردم و جواب گرفتم

خروجیش 12هست ولی اگه کمتره میتونی از دیود زنر استفاده کنی(زنر 6ولت)

مدار ابتدا یه برش دهنده هست که بعد dc میشه

جریانش حدود 300maهست

شای به دردت بخوره

غیر از اون یه مدار خیلی ساده گذاشتم
راستی اینو بدون ،اگه میخوای برای گوشی استفاده کنی جریان خروجی باید بیش تر از 55maباشه

esisafa
30-06-2013, 16:56
شارژر موبایل از روش سوئیچینگ استفاده میکنه و به همین خاطر ترانس کوچک هست. اصلا فلسفه ی سوئیچینگ کوچک کردن ترانس هست.
هیچ کدوم از مدار هایی که با مقاومت و زنر ولتاژ تنظیم میکنن ایزوله نیستن و خطرناک و استفاده نمیشن. اگه زنر بسوزه وسیله میترکه و برق گرفتگی و ...

darush60
28-01-2014, 18:20
دوستان اگه 300 میلی آمپر جریان بخوام تو خروجی بکشم اندازه خازن و مقاومتها و دیود زنر چی باید باشه
-----------------------------------
khm: گذاشتن ایمیل خلاف قوانین سایت هست

vahid.tvj
19-09-2014, 14:09
دوستان اگه از رگولاتور و فیوز تو خروجی استفاده کنیم مدار ایزوله میشه؟
یا راه دیگه ای برای ایزوله سازی وجود داره؟؟

sobhan537
19-09-2014, 16:22
باید حتما از رگولاتور استفاده کنید. فیوز نیم آمپر هم در ابتدای مدار استفاده کنید. دراینصورت خروجی رگولاتور نسبتا ایزوله هستش. یعنی دست بزنی به خروجی رگولاتور برق نمیگیردت!!

hallaj
24-11-2014, 11:50
سلام, میخواستم بدونم این مدار واقعا 300 میلی آمپر جریان میده؟
با 300mA جریان ولتاژش عوض نمیشه؟

sobhan537
25-11-2014, 00:40
من مدار پست 5 رو تست کردم، 100mA راحت جواب میده. میتونید تست کنید...

mahdi20
25-11-2014, 08:35
این مدار توان راکتیو زیادی داره
با این کنتورهای دیجیتال که برای توان راکتیو هم باید پول بدی اصلا مقرون به صرفه نیست.