PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : ساده ترین پروژه با avr

cootlaass
21-06-2010, 13:52
با سلام
من تازه با avr آشنا شدم و ابزار مربوطش رو تهیه کردم(avr atmega8,programmer,led,breadboard,5v reglator,...)

توی سایتا که داشتم دنبال مطلب می گشتم برنامه ی زیر رو دیدم که نوشته بودن با این برنامه led چشمک میزنه منم کامپایل کردم و پروگرامش کردم توی atmeg8

#include <io.h>
#include <delay.h>

void main()
{
while (1)
{
DDRD.0=0 ;
PORTD.0=1;
delay_ms(200);
PORTD.0=0;
delay_ms(200);
}

}

مدارم هم به این شکل بستم
You can see links before reply

ولی led یکسره روشن میمونه... به هر پایه هم وصل میکنم باز روشنه یعنی در هر صورت روشن میمونه و چشمک نمیزنه؟ آیا کد ویژن تنظیمات خاصی داره؟ اگه میشه راهنمایی کنید یا یه مثال واسه منه تازه با همه جزئیاتش نشون بدید بسیار بسیار ممنونم

هنرفر
21-06-2010, 14:19
در خط اول برنامه باید به جای #include <io.h> از #include <mega8.h> استفاده کنید

#include <mega8.h>
#include <delay.h>

void main()
{
DDRD.0=0 ;
while (1)
{

PORTD.0=1;
delay_ms(200);
PORTD.0=0;
delay_ms(200);
}

}

cootlaass
21-06-2010, 14:25
ممنون چکش می کنم...آیا امکان داره avr سوخته باشه؟ آیا عادیه که همه پایه هایش جریان داره؟ مشکلی نداره؟
یه منبع خوب برای شروع سراغ دارین؟ مرسی

rfbook
21-06-2010, 15:04
برای شروع avr با codevision ..... میکرو کنترلر های AVR تالیف جابر الوندی کتاب خیلی خوبیه

هنرفر
21-06-2010, 15:07
یه سر به این تاپیک بزن

morteza_rk
21-06-2010, 16:36
با تشکر از دوست خوبم جناب هنرفر باید بگم که علاوه بر استفاده از #include <mega8.h> باید از همون کد قبلی یعنی #include <io.h> هم استفاده کنید! چون این قطعه کد پیکره بندی کننده ورودی ها و خروجی های پورت های میکرو هست.

علاوه بر این قسمت DDRD.0=0 ; باید به DDRD.0=1 ; تبدیل بشه! چون در این صورته که پین صفر پورت D در حالت خروجی قرار می گیره. از طرف دیگه سری کردن یک مقاومت حداقل 330 اهمی با LED ضروریه و اگه نباشه به جواب نمی رسید.

cootlaass
23-06-2010, 15:00
مشکلم حل شد دوستان فکر کنم فیوز بیت های میکرو رو هم دستکاری کرده بودم
میشه بگین این فیوز بیتها چی هستن؟ واسه چین؟ حالت پیش فرضی که این فیوز بیت ها باید باشه چیه؟ :d

رهتازالکترونیک
23-06-2010, 15:40
مشکلم حل شد دوستان فکر کنم فیوز بیت های میکرو رو هم دستکاری کرده بودم
میشه بگین این فیوز بیتها چی هستن؟ واسه چین؟ حالت پیش فرضی که این فیوز بیت ها باید باشه چیه؟ :d

یه سری به این تاپیک بزنید

Division
23-06-2010, 19:45

حالت پيش فرض خاصي براي فيگور فيوزبيت ها وجود نداره و حالت فيوزبيت ها بستگي به نوع پروژه اي داره كه شما در حال انجام آن هستيد .
و در كل مي توان گفت فيوزبيت هاي قسمت اول حافظه Flash ميكرو AVR‌ هستن كه براي فعال يا غير فعال كردن يه سري امكانات موسوم به امكانات سخت افزاري ازشون استفاده ميشه .

از اين بابت بايد توجه ويژه اي رو به مبحث فيوزبيت ها تو ميكروكنترلرهاي AVR‌ داشت چرا كه با اعمال تنظيماتي كه بر روي فيوزبيت ها انجام مي گيره ، پيكربندي اوليه ميكرو گفته مشخص مي شه :wink:

cootlaass
28-06-2010, 16:19
با سلام دوباره
دوستان اگه بخوام به جای led یه موتوری رو به حرکت در بیارم جریان زیادی می کشه و میکرو جواب نمیده
من آشنایی زیادی با الکترونیک و مدار ندارم می خوام یه چیزی این ما بین بذارم مثل یه سوئیچ عمل کنه که مثلا یه پایشو وصل کنم به میکرو که اگه اون پایه مقدار 1 رو داشت یعنی روشن بود جریان از خودش عبور بده و موتور بچرخه از چند نفر پرسیدم
یکی گفت رله یه همچین چیزی ،یکی گفت ترانزیستور این کارو انجام میده؟ ولی رله فک کنم واسه ابزارای صنعتی با ولتاژ بالا باشه. دوستان متخصص اگه راهنمایی کنن ممنون میشم :roll:

Division
28-06-2010, 16:35
شما كلاً سه تا انتخاب دارين :

1- استفاده از رله : روش كار آمدي ولي تو سوئيچ زني هاي زياد در بازه زماني كوتاه، اصلا جواب نميده و عمره مفيد رله رو مياره پايين و تو هر پروژه اي ميشه ازش استفاده كرد .

2- استفاده از ترانزيستور : اين روشم عمليه ولي شما محدوديت جريان خروجي رو دارين، حالا با fet ميشه يه كاريش كرد ولي بازم تو اين حالت تلفات بالاست و بيشتر از اين روش تو سوئيچ زني هاي خيلي سريع استفاده مي شه .

3- استفاده از آي سي هاي تحت عنوان درايور : به نظره من بهترين روش هستش (البته براي كاري كه شما مي خواين الان انجام بدين) يه سري امكانات داره كه اگه باش كار كنيد بعدا خودتون متوجه ميشيد كه چرا من اينو براتون توصيه مي كنم .
شماره آي سي هاي متنوعي در اين زمينه وجود داره كه باز بستگي به پروژه شما داره معروفترين ها عبارتند از L298 , L293 , ULN2003 , .....

cootlaass
30-06-2010, 11:59
میشه در موردش یکم اطلاعات بدین... چیکار می کنن
چجوری میشه باهاشون کار کرد...
ممنون:roll: