PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : كمك در مورد كارتهاي مموري

vahidso
11-05-2008, 10:44
با سلام خدمت همه دوستان

من يك كارت SD خريدم (512 مگ) تا آن رو به AVR متصل كنم. من وقتي اين رو خريدم ديدم دو تا پايه اضافه تر از MMC ها داره. من توي اينترنت جستجو كردم تا در مورد اينها اطلاعاتي پيدا كنم. و پيدا هم كردم يك مدار كه به SD رو به AVR وصل كرده بود. من مدارشو تو پروتئوس كشيدم و كار هم كرد. اما وقتي همون مدار رو بستم كار نكرد ii998) . و بد تر از همه اينكه كارت SD ام هم سوخت :cry: . اولش سالم بود بعد از چند بار آزمايش يكهو آمپر منبع تغذيه بالا رفت و سوخت. الان من يك كارتSD ديگه دارم و مي خواهم اونو به AVR وصل كنم ولي نمي دونم ايرادم تو اولين مدار چي بود كه كارتم سوخت.

يه سوال ديگه طريقه ايجاد ارتباط SD ها با MMC ها فرق داره؟ يا اصلا اين كارتها مگه يكي نيستن؟ چرا تو همه ديتا شيتها كارتها 7 تا پايه دارن اما براي من دو تا اضافه داره يعني 9 تا؟

alitaroosheh
11-05-2008, 18:12
sd و mmc از نظر دستور و پايه يكي هستن

اما ولتاز كاري 3.6 ولته

9 پين هم قابليت IDE 4 بيتي دارن

از اين لينك manual رو بگيريد براي پايه ها

You can see links before reply

يا

mostafahk
11-05-2008, 20:16
من می دونم مشکل شما چیه.
در مورد سوختن کارت اول مطمئنا اشتباهی کردید. چون من مموری سوزوندم ولی نه به این فجیعی که شما سوزوندید.

پایه های اضافه که SD داره برای یه پروتکل غیر از SPI هستش و لازم نیست استفاده بشن. ولی SD های ظرفیت بالا یک فرق در مرحله Init شون دارن که اینجا توضیح داده. (You can see links before reply) برو به قسمت "How to support SDC Ver2 and high capacity cards" .
اما من پروژه هایی که ساختم هیچ فرقی بین SD های ظرفیت پایین 64MB با MMC وجود نداشت.
یعنی اینو از مدار بیرون می آوردم و اون یکی رو یم زدم مدار خیلی قشنگ کار می کرد.

اما در SD های قدیمی سرعت Write پایین هستشو نمی تونی همزمان روشون صدا ضبط کنی.

vahidso
11-05-2008, 21:34
يعني شما مي فرماييد كه من نتونستم ؛اينيت؛ اش كنم. كه كار نمي كنه؟ من از يه سورس آماده استفاده كردم كه تو پروتيوس قشنگ كار مي كنه. اما وقتي رو مدار مي بندم تا مرحله نوشتن رو ام ام سي مي ره اما بعد ري ست مي كنه. راستي رم من 512 است.
اگه توجه كرده باشيد تو بازار جمهوري اخيرا يك ماژول آماده براي ام ام سي اومده كه از 16 مگ تا 1 گيگ رو ساپورت مي كنه. يعني اينكه تفاوتي نبايد تو ؛اينيت؛ كردن اينها باشه؟ :k01:
چطوري مي شه تو فروم انگليسي نوشت؟

mostafahk
11-05-2008, 21:57
عزیزم فقط SD ها فزق داند.
ضمنا میشه یه برنامه نوشت که موقع اینیت ، چند روش رو امتحان کنه و هر کدوم جواب داد اون رو ملاک قرار بده.
مثلا با الگوریتم SD امتحان کنه اگه نشد بره سراغ الگوریتم MMC و ...

تو پروتئوس فقط MMC هستش و SD نداره.

نتیجه گیری :
در تمام مدل های MMC ,SD پروتکل خواندن و نوشتن یکی هست.
در تمام مدل های MMC , SD پروتکل init یکی است ،اما در SD های ظرفیت بالا پروتکل init یکم فرق داره.

برای انگلیسی نوشتن تو فروم مثل Word کلید Alt+Shif رو بزن و انگلیسی بنویس . بعد دوباره همون رو بزن و فارسی بنویس.

alitaroosheh
14-05-2008, 23:17
ورژن اخر اون ماژول رو من و يكي از دوستان ارايه داديم

درسته مموري هاي sd بالاي 4 گيگا بايت فرق دارن اما زير 4 گيگ فرقي بينه sd و mmc نداره(بجز fat16 كه تا 2 گيگ راه ميده)
و همشون يه جور نوشته
و خونده و init ميشن. فقط يكم mmc هم سرعتشون كمتره كه با avr زياد محسوس نيست

اگه برنامه اماده شما بيسيك هستش قبلا هم گفتم .lib بيسيك درست كار نميكنه و پوليه

راستي مموري ها به راه اندازي اوليه خيلي حساسن و اگه ديده باشيد رم ريدر ها از يه شاسي روي سوكت استفاده ميكنن و بلا
فاصله كه شاسي اتصال كوتاه شد مموري ريست و init ميشه پس فاصله نيفته بين راه اندازي و ريست و init شدن

اخرين ورژن اين سيستم اماده ست: