PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خريد mmc

MEYSAMHL
13-06-2010, 22:34
سلام دوستان
من امروز رفتم براي تهيه mmc (شهرستان) هر جا كه (مويايل فروشي) وقتي اسم mmc رو ميگفتم بدون يه لحظه فكر مي گفتند نه .
من از كجا ميتنونم اين mmc رو پيدا كنم ؟
2-فرق mmc با كارت حافظه معمولي چيه ؟
چطوري ميشه يه mmc رو از كارت هاي معمولي تشخيص داد؟
ايا mmc مدل هاي مختلفي داره؟
من مي خوام يه ضبط صوت بسازم mmc چه مدلي بگيرم كه اين پرو‍ژه هايي كه توي نت هست بشه راه اندخت ؟mmc و avr همين پرو‍ژه هايي كه در سطح اينترنت هست.
mmc با چه ظرفيتي بگيرم كه راحتر بشه با هاش كار كرد ؟
لطفا يكي پاسخ بده
با تشكر

amir_hasani
14-06-2010, 02:03
شما میتونید از microSD استفاده کنید هم ارزونه هم سرعتش بالاتره هم با برنامه MMCکار میکنه هم پایه هاش مثل mmc هست
درکل میشه گفت microSD همون MMC هست در ابعاد کوچکتر
من تا 4 گیگ امتحان کردم خیلی خوب جواب داد

1nafar
14-06-2010, 02:21
سلام
فکر کنم اگه به جای واژه ی mcc از واژه های " مموری 6600 یا مموری 3250+ تبدیل یا مموری میکرو + تبدیل یا کارت حافظه ی نوکیا یا ... "استفاده کنید موفق بشید .

morteza_rk
14-06-2010, 02:57
سلام

amir_hasani جان ، شما با چه زبانی با این MMCها ارتباط بر قرار کردید؟ به چه میکرویی؟

اگه ممکنه یه آموزش یا پروژه بذارید توی سایت تا همه یاد بگیریم. من خودم خیلی به این موضوع علاقه دارم ، اما از اونجائیکه دارم میرم سربازی نمی تونم روش کار کنم.

MEYSAMHL
14-06-2010, 15:27
من ان شاالله بعد از امتحانات می خوام(بعد از کنکور کاردانی به کارشناسی) یه مقاله جامع و کامل راجع به mmc و avr بنویسم و بدم مجله ی میکروکنترل شماره . . . . منتشر کنه.
ولی من یه جایی خوندم این san و MMC با هم فرق دارن ؟؟؟ این طور نیست ؟ و یه نکته ی دیگه من با بسکام کار میکنم ...منظورم اینه که اون کتاب خونه ای که توی بسکام هست روی snadisk جواب میده ؟

amir_hasani
14-06-2010, 16:10
سلام

amir_hasani جان ، شما با چه زبانی با این mmcها ارتباط بر قرار کردید؟ به چه میکرویی؟

اگه ممکنه یه آموزش یا پروژه بذارید توی سایت تا همه یاد بگیریم. من خودم خیلی به این موضوع علاقه دارم ، اما از اونجائیکه دارم میرم سربازی نمی تونم روش کار کنم.

من با بسکام و مگا 128 یک mp3player ساختم که البته فکر میکنم خیلی از دوستان هم اون رو ساختن
اگر خواستین بگید تا تمام فایلهای پروژه رو بذارم

amir_hasani
14-06-2010, 16:14
من ان شاالله بعد از امتحانات می خوام(بعد از کنکور کاردانی به کارشناسی) یه مقاله جامع و کامل راجع به mmc و avr بنویسم و بدم مجله ی میکروکنترل شماره . . . . منتشر کنه.
ولی من یه جایی خوندم این san و MMC با هم فرق دارن ؟؟؟ این طور نیست ؟ و یه نکته ی دیگه من با بسکام کار میکنم ...منظورم اینه که اون کتاب خونه ای که توی بسکام هست روی snadisk جواب میده ؟

اگر منظورتون از san همون sandisk هست که این یک مارک از microSD هست و مطمعنن مثل mmc هست و با همون ترتیب پایه ها و همون پروتکل فقط با سرعت بالاتر
بله همون کتابخونه جواب میده

armstk
14-06-2010, 18:25
من با بسکام و مگا 128 یک mp3player ساختم که البته فکر میکنم خیلی از دوستان هم اون رو ساختن
اگر خواستین بگید تا تمام فایلهای پروژه رو بذارم
سلام
اگر میشه که فایل ها رو آپلود کنین تا همه استفاده کنن

با vs1011 درستش کردین دیگه؟

خیلی ممنون

morteza_rk
14-06-2010, 21:32
بسیار خوب . امیر جان اگه ممکنه تمام فایل ها + توضیحات مربوطه رو آپلود کن تا همه بتونن استفاده کنن.

من قصد داشتم در این زمینه یک آموزش جامع و کامل تهیه کنم. الان در مرحله تحقیق و یادگیری هستم. اما حقیقتش چیز زیادی دستگیرم نشده. از طرفی دارم میرم خدمت سربازی! :( در نتیجه به این زودی ها نمی تونم این آموزش رو تهیه کنم.
اما می تونم برای مهرماه آمادش کنم. بهرحال در یک هفته ی باقیمانده تا خدمت هرچی یاد بگیرم خوبه.

amir_hasani
15-06-2010, 02:28
الان میزارم قسمت پروژه های avr

MEYSAMHL
15-06-2010, 05:18
اگر منظورتون از san همون sandisk هست که این یک مارک از microSD هست و مطمعنن مثل mmc هست و با همون ترتیب پایه ها و همون پروتکل فقط با سرعت بالاتر
پس sandisk و microSD با هم فرق ندارن ؟
الان گوشی من رم SANDISK داره با 12 تا پایه .... ولی من یه سایت که لینک زیر هست دیدم MMC هفت 7 تا بیشتر پایه نداره .... چه جوریه ؟
لینک MMC
You can see links before reply
دوست عزیز اگه میشه یه نمونه عکس(از خود رم) و ترتیب شماره پایه هاش و بذارید ....
با تشکر

amir_hasani
17-06-2010, 14:50
دوست عزیز مارک گوشیتون چیه؟ (احتمالا سونی اریکسون؟) نوکیا ها و بعضی کوشیهای دیگه microSD میخورند
microSD فقط 8 پایه داره

درضمن sandisk مارکه رمتونه نه نوع اون

farzadsw
17-06-2010, 20:52
کلا دونوع مموری تو بازار هست ، MMC و SD .
البته الان SD جای mmc رو گرفته و احتمالا فقط همون رو میتونید پیدا کنید.
سخت افزار برای جفتشون مشابه هست ، فقط برنامشون یه فرق کوچولو داره :
بقیه موارد کاملا مشابه هست.

خود sd سه تا سایز داره :micro , mini و استاندارد(همین sd های معمولی که بزرگتر هست) .
sandisk , kingstone و غیره مارک هستن و هیچ فرقی ندارن .
خلاصه اینکه یه مموری بخرید تموم شه بره ! اینقدر تحقیق و تفحص لازم نیست .

morteza_rk
18-06-2010, 01:01
با تشکر از دوست خوبم فرزاد جان

باید بگم که اصلا فرقی نداره که شما SD بخری یا MMC ؟

ببینید ، اون اوایل که گوشی های به اصطلاح رم خور و دارای دوربین اومده بود ( 3 - 4 سال پیش) رم ها از نوع MMC بودن که خیلی بزرگ هستن و جای زیادی اشغال می کنن. از طرفی حجم حافظه کمی داشتن. مثلا نهایت 512 مگ بودن.

اما الان همه ی گوشی ها ، رم هایی از نوع SD دارن. که برای این SD ها انواع مختلفی از خشاب وجود داره که با کمک این خشابها میشه این SD هارو گذاشت توی RAM Reader و محتویات اونارو توی کامپیوتر دید.

حالا بعضی از این خشاب ها دقیقا همون شکل MMC رو دارن و بعبارتی پایه های SD رو به MMC تبدیل می کنن.

ببین این عکس یه MMC هست. مال همون گوشی های قدیمیه. الان حضور ذهن ندارم ولی سری سونی اریکسون از اینا می خوردن.

این پائینی عکس یه SD هست :

حالا این پائینی عکس یه SD در کنار خشاب MMC مانند هست :

همونطوریکه توی عکس تا حدودی مشخصه پائین خشاب یه شکاف وجود داره که SD میره توی اون و تبدیل میشه به MMC. البته اگه رم San Disk بخری همراش یه خشاب هم میدن (با هم توی یک بسته بندی هستن) که عکس روش ممکنه شبیه عکس اول باشه (مارک San Disk).

amir_hasani
19-06-2010, 03:43
کلا دونوع مموری تو بازار هست ، MMC و SD .

خلاصه اینکه یه مموری بخرید تموم شه بره ! اینقدر تحقیق و تفحص لازم نیست .

نه برادر من کلا دو نوع چیه؟
مموری استیک که باز خودش دو نوع pro و dou داره پس چی؟ این مموره ها اکثرا در گوشی هاس سونی اریکسون و دوربینهای فیلمبرداری قدیمی سونی کاربرد دارند
تازه انواع دیگری از مموری کارتها هم هستند
درضمن من بدون هیچ گونه تغییری در برنامه بسکامم هر دو نوع MMC و microSD رو راه اندازی کردم

farzadsw
20-06-2010, 14:10
نه برادر من کلا دو نوع چیه؟
مموری استیک که باز خودش دو نوع pro و dou داره پس چی؟ این مموره ها اکثرا در گوشی هاس سونی اریکسون و دوربینهای فیلمبرداری قدیمی سونی کاربرد دارند
تازه انواع دیگری از مموری کارتها هم هستند
درضمن من بدون هیچ گونه تغییری در برنامه بسکامم هر دو نوع mmc و microsd رو راه اندازی کردم

یکم با دقت بخونید :

کلا دونوع مموری تو بازار هست

amir_hasani
21-06-2010, 01:01
برو سر خیابون به اولین موبایل فروشی که رسیدی بگو مموری برای سونی اریکسون میخوام ببین بهت microSD میده یا mmc یا miniSD یا مموری استیک (جان من فقط یه سر برو به اولین موبایل فروشی که رسیدی بپرس)!!!!:wink:

MEYSAMHL
24-06-2010, 06:20
سلام من یه رم تهیه کردم بعد هم طبق گفته دوستان که یه خشاب همراهش بود حالا این خشاب 9 تا پایه داره ....در صورتی که mmc هفت تا پایه داره و مشخص شده که هر پایه چه وظیفه ای داره ..
اما این 9 پایه هرچی گشتم توی نت چیزی پیدا نکردم ....
دوستی که گفته بود من در بسکام راه اندازی کردم ....یه راهنمایی کنید ..
ترتیب این 9 پایه چجوریه ؟
vcc ? gnd ? Din ? Dout ? , و بقیه............

farzadsw
24-06-2010, 13:10
خوشبختانه من از گوشی های سونی اریکسون تاحالا استفاده نکردم ، کلا شرکت سونی میخواد همه چیزش انحصاری باشه و از استانداردها پیروی نمیکنه . همین مموری های یی که میگید ، در آوردن blueray (که البته این یکی خودش تبدیل به استاندارد شد) ، پشتیبانی نکردن از فرمت NTFS و.....

----------------------

این 9 تا پایه به این ترتیب هستن ؛ اگه مومری رو به این حالت قرار بدید (پایه هاش دیده بشه):

-------
-------|
-------|
-------|
------\
-----\
----

به ترتیب از بالا به پایین :
8. data1
7. data0/do
6. vss2
5. clk
4. vcc
3. vss1
2. cmd/di
1. data3/cs
9. data2

یعنی از 8 شروع میشه و به 9 میرسه (9 توهمون جایی هست که حالت شکسته داره)
پایه های 8 و9 (اولی و آخری) رو کاری نداشته باشید . 7تای بقیه مثل mmc هست . که اینطوری وصل میشه (مقاومتهایی که باید سری بشن رو دیگه نمیگم)
7. miso
6. gnd
5. sck
4. 3.3 vcc
3. gnd
2. mosi
1. cs که به ss میکروی avr وصل میشه

amir_hasani
25-06-2010, 17:29
خوشبختانه من از گوشی های سونی اریکسون تاحالا استفاده نکردم ، کلا شرکت سونی میخواد همه چیزش انحصاری باشه و از استانداردها پیروی نمیکنه . همین مموری های یی که میگید ، در آوردن blueray (که البته این یکی خودش تبدیل به استاندارد شد) ، پشتیبانی نکردن از فرمت NTFS و.....

خوب منم مثل شما اصلا از سونی خوشم نمیاد بدترین قسمتش اینه که دو برابر پول جنسی که میخری باید پول مارک SONY رو بدید
مثلا همین مموری هایی که من گفتم مثلا 8 گیگ microSD حدود 25 تومن قیمتشه در صورتی که مموری M2 که کوچیک شده مموری استیک DUO هست 4 گیگش بیشتر از 25 تومن قیمتشه در صورتی که سرعتش هم کمتره و کمی از microSD بزرگتره !!!!!
ولی خوب حالا اینها تو بازار هستند برای همین گفتم که دوستمون اشتباه نکنه و نره یکی از این خانواده رو بخره و به جواب نرسه!!!!

MEYSAMHL
07-07-2010, 15:38
سلام دوستان
من این رم رو تهیه کردم و طبق شماره پایه هایی که دوستان گفته بودن .........مدا رو بستم و قسمت MMC جواب داد:o.....مدار شامل دو قسمت هست یک قسمت میکرو کنترلر و MMC و قسمت دوم تقویت کننده صوت هست که هم برای ورود به ADC و هم برای خروجی از PWM استفاده میشه .... من 3 بار این تقویت کننده صوت رو که با LM324 هست رو بستم ولی حتی یه بار هم جواب نداد:cry:...دیگه حسابی کلافه شدم:x....
دوستان اگه یه طبقه ی تقویت کننده صوت که خیلی راحت بشه جواب گرفت رو معرفی کنن تا من روی مدار تست کنم ....این تقویت کننده رو میخوام وصل کنم به میکرو....منظورم اینه که مسئله ی تطبیق امپدانس و مسائل دیگه رو در نظر بگیرید و 100در 100 جواب بده ... حتی اگه کیت باشه.... تا حالاش که خیلی کمک کردین و بدون کمک دوستان نمی شد کاری کرد از همه ی عزیزانی که کمک کردن صمیمانه تشکر میکنم (برو بچه های ایران میکرو) .:wink:

amir_hasani
07-07-2010, 16:56
اگر فقط برای تفویت صدا میخوایین استفاده کنید من lm386 رو پیشنهاد میکنم

MEYSAMHL
08-07-2010, 02:00
مدار شو که عملی باشه بزارید تو سایت دانلود کنم 8o

amir_hasani
08-07-2010, 12:33
این مدارش تو دیتاشیته و من بستم مثل بلبل جواب داد(بالا سمت چپ )

MEYSAMHL
10-07-2010, 05:31
اگه مثل این عکس به میکرو وصل کنم جواب میده ؟ اخه من یه جایی خوندم نویز میزاره روی میکرو و صئا خوب ضبط نمیشه.
اگه این مدار خوب نیست ... چطوری به میکرو وصل کنم که ............. جواب بده مدار.

MEYSAMHL
13-07-2010, 20:41
سلام دوستان ...بالاخره این مدار ضبط و صوت رو بستم و جواب گرفتم و دوستان این تجربه رو برای شما تعریف کنم که اگه قصد ساخت ضبط وصوت رو دارید دست نگه دارید .....!
مدار رو بستم و صدا مو ظبط کردم ولی وقتی که پخش کردم بشد نویز و خش خش داشت و اگه دقت میکردم صدای خودم رو میشنیدم ... حالا پیشنهاد من به دوستانی که می خوان صدا رو ضبط کنند همون ای سی های سری isd هست چون واقعا صدا رو با کیفیت ضبط میکنه.

Aghaeifar
13-07-2010, 21:20
از کدوم مدار برای میکروفن و بلند گو استفاده کردی آخرش ؟

MEYSAMHL
16-07-2010, 15:08
amir_hasani عکسی رو که گذاشته بود پایینی سمت راست برای میکروفن و بلند گو استفاده کردم البته من از دو بلنگو استفاده کردم یکی به عنوان میکروفن و دیگری به عنوان اسپیکر

Aghaeifar
16-07-2010, 15:53
amir_hasani عکسی رو که گذاشته بود پایینی سمت راست برای میکروفن و بلند گو استفاده کردم البته من از دو بلنگو استفاده کردم یکی به عنوان میکروفن و دیگری به عنوان اسپیکر

مطمئنی پایین سمت راست ؟
چون اون اصلا تقویت کننده نیست ، مدار اسیلاتور هست ...

MEYSAMHL
17-07-2010, 02:30
sorry پایینی سمت چپ ...البته خودم روی برد برد نبستم رفتم کیت اماده شو خریدم ...کیت ایفون دوطرفه که با همین lm324 بود و یه ترانزیستور که سوییچ میکرد که کدوم ایفون کار کنه ...و گین بسیار بالایی داشت ... دو تا خریدم و گذاشتم رو مدار.......از بس امپلی فایر خودم درست کردم و به این مدار وصل ضبط صوت وصل کردم و جواب درست و حسابی نمی گرفتم .....به امپلی فایر ها شک کردم و رفتم دو تا کیت اماده خریدم ..... هزینه دوتا کیت هم کمتر بود نسبت به اون 3 یا 4 تا امپلی فایر.

Aghaeifar
17-07-2010, 12:59
لطفا قیمت خرید رو بگو و اینکه از کجا خریدی ؟

MEYSAMHL
18-07-2010, 19:45
من ساکن تهران نیستم ..... شهرستانی ام........قیمتش دقیقا خاطرم نیست ولی حدودا 2 یا 3 تومن ...ولی اگه خودت بسازی کمتر از 1000 تومن خرج میشه ... که اگه به علاوه وقت که برای درست کردن ( فیبر و لحیم و اعصاب:x ) بکنید همون 2 یا 3 تومن خرج میشه.