PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : سوالات در مورد elt240320atp

Aghaeifar
05-06-2010, 15:18
من می خواستم شروع کنم خودم مفهوم توابع استفاده شده در سورس این ال سی دی رو بفهمم و برای LPC مخصوصا 2148 که روش کار می کنم کتاب خونش رو بنویسم این تاپیک رو زدم که سوالات و بحث ها رو در اینجا کنم و یا بقیه اگر سوالی داشتن

در صورت به نتیجه رسیدن به بخش LPC ها منتقلش می کنیم .ولی فعلا بحث جامع تره

در مجله 5 فقط به توضیح توابع نوشته شده پرداخته شده بود و خود درایور ال سی دی رو بحث نکرده بودند .

من در ابتدا چند تا سوال داشتم و اون این بود که کار سیگنال های VSYNC و HSYNC رو نفهمیدم چیه دقیقا چی کار می کنن در سورس کد ها هم ندیدم کسی به این سیگنال ها دست بزنه ....

و سوال دومم این بودم که back porch و front porch چه مفهومی در این LCD دارند ؟

تشکر از همکاری بقیه دوستان

farzadsw
05-06-2010, 20:13
از این lcd controller یعنی ILI9325 میشه در سه حالت استفاده کرد : موازی ، SPI و VSYNC .
حالا lcd هایی که با این LCD Controller ساخته میشن معمولا 1-2تا از این حالتها رو دارن . مثلا همین lcd ای که به اسم n96 چینی هست و احتمالا همه هم همون رو خریدن ، فقط از حالت موازی پشتیبانی میکنه و نمیشه از طریق spi , VSYNC از اون استفاده کرد و پایه هاش رو هم نداره !

بنابراین اگه lcd شما 37 تا پایه داره ، فقط با همون حالت موازی قابل استفاده هست و نباید سراغ بقیه حالتها برید.
اما در کل این حالت VSYNC مشابه مانیتور و تلوزیون و اسیلوسکپ هست که با یه فرکانس مشخص مثلا 60 هرتز ، تمام صفحه رو اسکن میکنه. مثلا مانیتور lcd شما هم در این حالت هست . هر اسکن هم یه حالت افقی داره و یه حالت عمودی (برای اطلاعات بیشتر به طرز نمایش تصویر در تلوزیون و اسیلوسکوپ مراجعه کنید) .
این حالت برای وقتی که شما یه تصویر رو با یه frame rate مشخص نمایش میدید ، مثل دوربین مدار بسته و تلویون و... مناسبه . اما از طرفی مصرف انرژی اون زیاده . چون همیشه و صرف نظر از اینکه تصویر عوض شده ، صفحه مجددا اسکن میشه . به همین جهت تو موبایلها و دستگاه هایی که باتری میخورن از این حالت استفاده نمیشه .
از طرف دیگه تولید سیگنالهای زمانی در این حالت ، به وسیله یک میکرو کنترلر ساده نیست و استفاده از اون عقلانی نیست . پردازنده میکرو کنترلر هم همیشه باید مشغول ایجاد سیگنال کنترلی بشه و اینکار هم باید بادقت و بدون تاخیر انجام بشه .

به دلایلی که گفتم ، خودم اصلا سراغ جزییات این حالت نرفتم (هم lcd اون رو نداشتم و هم کاربردی نداشته ) و بنابر این نمیتونم سوال دومتون رو جواب بدم .

Aghaeifar
05-06-2010, 23:59
در دیتاشیت جایی نوشته : RGB interface و VSYNC interface
در خود RGB به معرفی دو سیگنال فوق که ذکر شد اشاره شده بود دو سیگنال فوق رو در انواع ارتباطه 16 بیتی 18 بیتی و 9 بیتی باز هم در شکل هایی که کشیده بود بازم نام برده بود گفتم شاید در همین مبحث هستن

Aghaeifar
09-06-2010, 11:46
من سورس هدر چند نفر رو نگاه کردم همشون هنگام init کردن ال سی دی اول از دو دستور زیر استفاده می کنن
tftlcd_write_index_register(0x00E3);
tftlcd_write_wdr(0x3008);

در ال سی دی اخرین رجیستر آدرسش A5 هست من موندم این E3 رو از کجا اوردن ؟ در جای دیگری E5 بود

این کدوم رجیستره ؟ ممنون میشم کمک کنید این ها رو در خط اول تابع مربوط به init کردن ال سی دی می تونید ببینید

behzadghasemi
26-02-2012, 15:51
این ال سی دی ها می تونن به صورت 8 و یا 16 بیتی درایو بشن. اگر r1 روی فلت لحیم بشه به صورت 8 بیتی و اگر r2 لحیم بشه به صورت 16بیتی درایو می شه. ولی اگر r3 لحیم شه این کارو im0 انجام میده اگر im0=0 باشه 16بیتی و اگر 1=im0 باشه 8بیتی.